Dagblad voor Schiedam en Omstreken, 6ratis-0ngevallenverzebering Jaargaoj- Vrijdag 27 Augustus 1920. 12826 De scMdige ontmaskerd. F E U I L L ET OhL t 1 fe ia m Sflft i i&w&- BureauKoemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus89. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.—per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 1—5 regels ƒ1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. bij levenslange geheele invaliditeit N dood by vetUei van verlies van een band, voet of oogIr* 5J U uuuu B U U een duim De verzekering wordt gewaarborgd door de Eollandscbe Alaemeene Verzekeringsbank te Sehledam. by verlies van een wijsvinger by verlies van eiken ande ren vinger Buitenlandsch Nieuws. RUSSEN EN POLEN. De Russen bereiden zich vooropeennieuwenaanval. De correspondent van de „Morning Post" te Moskou meldt, dat er geen redenen zijn om aan te nemen, dat Moskou, zijn bestaan bedreigd ziende, iets nieuw op touw zet. Er komen vrij betrouwbare berichten over groote bewegin gen van Roode troepen via Wilna en over uitge breide verdedigingswerken op de Baranowiczie- linic. Bovendien is bekend,dat het bolsjewistisch commando van den aanvang af de mogelijkheid voorziende, dat de Polen zich te elfder ure scherp zouden zetten, voor Dwinsk en in de streek van Pskoff een vrij aanzienlijk aantal reserves hebben geconcentreerd, voor 't meerendeel be staande uit Siberische troepen. Deze troepen worden thans met bekwamen spoed naar Bialy- stok gezonden, dat in Poolsche handffn is, alsmede naar andere strategische punten aan het zoogenaamd Noordelijk front. Men moet erkennen, dat de toestand nog niet zeker en sta biel is en dat de mogelijkheid van een tegen offensief nog bestaat. Ofschoon te Londen wel eenig gewicht wordt gehecht aan de berichten dat de Russen een nieuwen opmarsch tegen de Pooen voorbe reiden, zijn militaire deskundigen van oordeel dat het, met het oog op de enorme verliezen der roode troepen, niet gemakkelijk zal zijn een nieuwen veldtocht te beginnen. Niettemin neemt de Poolsche staf de noodige voorzorgsm- maatregelen. Ook volgens inlichtingen van de dagbladcor respondenten te Dantzig worden aanzienlijke bolsjewieksche strijdkrachten samengetrokken boven Ossowitz tusschen de Duitsche grens en Grodno. Vanhetgevechtsterrein. Eergistermiddag hebben de bolsjewiki een succes behaald tusschen Mlawa en Ghorzele. De Polen die voorwaarts oprukten om de roode troepen, daar ten getale van ongeveer 30.000, af te snijden, werden plotseling en onver wacht met groote hevigheid aangevallen door drie roode divisies en min of meer overrompeld door de snelheid van den aanval. Terwijl het gros van de Russische legers, voor Warschau verslagen, in wanorde vluchtte, heeft Oost-Galicië weder van den Russischen inval te lijden gehad. De troepen van Budieny wa ren tot in de buurt van Lemberg gekomen. Zij waren ook over den Djnester gekomen en hadden de petroleumbronnen van Boryslau willen vernietigen. De moedige houding van de arbeidersbevolking heeft hun dit belet. Tegelijkertijd hebben de vrijwilligers, gesteund door geregelde troepen de aanvallers voor Lem berg verslagen. Zij zetten den vijand thans na. Een aanval van de bolsjewiki in de streek Uit het Engelsch vertaald. van Cholm en een tegen Brest-Litofsk zijn mislukt. Volgens verklaringen van Russische krijgs gevangenen te Krakau werdde bekende Russische cavaleriegeneraal Boedjenny zwaar gewond. De Poolsche minister Sosnkowski heeft ver klaard, dat van de 250.000 man van het Rus sisch noorderleger 100.000 gevangen genomen zijn en 40.000 gedood. De gevolgen van de over winning der Polen. Volgens de „Daily Chronicle" hebben de Entente-regeeringen (met inbegrip van de Fran- sche) Polen aangeraden als gevolg van hun over winning geen onredelijke houding tegen Rusland aan te nemen. Met name hebben zij Polen gead viseerd geen pogingen te doen tot gebiedsuit breiding. Een Poolsche veldtocht op Russisch gebied zou op de Entente een ongunstigen in druk maken. Generaal Weygand, die door Frankrijk naar Polen was gezonden, om het jongste Poolsche offensief voor te bereiden, is weer naar Frank rijk teruggekeerd. „Le Journal" maakt twee gevolgtrekkingen uit het vertrek van generaal Weygand naar Pa rijs. le. De Polen hebben geen technischen raad meer noodig. De vijand is volslagen buiten ge vecht gesteld. Hij kan zich in de steppen her stellen, als hij niet verstandig genoeg is dadelijk te liquideeren. Zijn legers hebben op zijn minst de helft verloren. Het is veel zwaarder en veel moeilijker legers te herstellen in een land, waar de industrie totaal ontredderd is. De sovjets voerden den oorlog met tsaristische reserves en vooral met den buit an Koltsjak en anderen ontrukt. 2e. duidt Frankrijk, door Weygand nu al terug te roepen, aan, dat het Polen de volle verantwoordelijkheid laat voor mogelijke krijgsverrichtingen aan de overzijde van de eth- j nografische grens. De onafhankelijkheid en on- j geschondenheid van Polen zijn nu verzekerd. Frankrijk blijft met Polen samenwerken door den steun van Fransche officieren en het zen den van wapens, munitie en andere voorraden. De Fransche kruiser Gueydon begon te Dantzig reeds materaal te ontschepen. De aankomst van het schip verwekte geen opzien De com mandant en Sir Reginald Tower, de hooge com missaris, wisselden bezoeken. In officieele kringen te Londen wordt verze kerd, dat Engeland, Italië en Frankrijk cate gorisch aan de Poolsche regeering te Warschau den raad hebben gegeven geen onredelijke hou ding jegens Rusland aan te nemen en niet te trachten de grenzen volgens het verdrag van Versailles uit te breiden. Naar verluidt geeft de nota der Ver. Staten aan Polen, hoewel deze geheel zelfstandig in zee is gezonden, in de hoofd zaken de meening der andere groote mogend heden weer. Uit diplomatieke kringen te Parijs wordt vernomen, dat de Fransche regeering nadrukke lijk aan deze richtsnoeren vasthoudt, en dat er volkomen overeenstemming met Engeland en Italië bestaat. Toegegeven wordt, dat, zoo lang de Russisch-Poolsche oorlog voortduurt er inbreuk kan gemaakt worden op de vastge stelde grenzen om zuiver militair strategisch redenen met het oog op het samenstrekken van aanzienlijk strijdkrachten der bolsjewiki op verschillende punten, maar aan de Poolsche regeering is duidelijk te verstaan gegeven, dat dergelijke zuiver militaire bewegingen niet voor politieke doeleinden gebruikt mogen worden. Er bestaan ernstige redenen om aan te nemen, dat de Polen zich naar den raad der groote mogendheden zullen gedragen. Een telegram uit Washington meldt, dat de Ver. Staten al officieus van de Poolsche regee ring de verzekering hebben gekregen, dat de Poolsche troepen de grens, welke te Versailles vastgesteld is, niet zullen overschrijden. Het antwoord op Balfour's nota aan Moskou was gistermiddag nog niet overhandigd en tot dat oogenblik bleven Kamenef en Krassin de houding aannemen alsof zij zich gereed maakten Londen te verlaten. Intusschen blijkt uit de militaire berichten dat de Polen snel de grens van Versailles nade ren. Een officieus bericht zegt, dat vooruitge schoven Poolsche afdeelingen Grodno hebben bereikt. Als deze stad in handen der Polen is gevallen is de toestand van het Noordelijk leger der Russen aanzien veel moeilijker geworden. De Polen en de vrede. De Poolsche regeering maakt de volgende verklaring openbaar De overwinning van het Poolsche leger brengt WH strekt geen verandering in de houding van de regeering met betrekking tot de kwestie van een duurzame vrede, gegrondvest op eer en rechtvaardigheid. De afvaardiging, die naar Minsk is gezonden, was voorzien van een op dracht die moest leiden tot den wapenstilstand en een voorloopigen vrede moest vaststellen, die op deze grondstellingen was gebouwd. Het on herroepelijk besluit van de Poolsche regeering om tot een billijke oplossing te komen van het conflict met de bolsjewistische regeering is nooit aan het wankelen gebracht. Wij voeren zelfs geen oorlog tegen het Russische volk en wij wenschen ons geenszins gebieden toe te eigenen. Wij zijn van meening, dat de vriendschappelijke betrekkingen met het Russische volk de grond slag zijn van een blijvenden vredestoestand in Oost-Europa. De regeering eindigt met te verzoeken, dat alle technische moeilijkheden in de draadlooze verbinding met de delegatie zullen worden op geheven, aangezien alleen het geregelde en on middellijke contact met de afvaardiging tot een bevredigend resultaat zal leiden. 41 Ik zag wel in dat, als ik iets zou te weten ko men in Southend,mijn onderzoek moest beginnen in de woning van Austin zelf, waar ik zooveel mo gelijk van hem enzijn onmiddellijke omgeving moest zien te weten te komen. Om dat te kun nen doen was het vrij wat beter, dat hij vandaar Werd weggeroepen dan gevraagd om daar te blijven in afwachting van mijn komst. Ik zond daarom onmiddellijk een tweede telegram waarin ik hem vroeg voor dringende zaken naar Londen te komen en mij tot tien uur op mijn kamers te wachten, voor het geval, dat ik er nog niet mocht zijn, Ik twijfelde er niet aan of op dat uur zou ik Wel wat van belang met hem te verhandelen heb ben. Ik stapte aan een tusschen-station uit, keek in een spoorboekje en wachtte tot de trein Waar ik vermoeden kon dat Austin inzat binnen was. Toen stapte ik in den volgenden trein. Het Was drie uur toen ik te Southend aankwam. Niets was gemakkelijker dan het adres van den hoofdonderwijzer te vinden. De eerste de beste pakjes drager aan het sta tion wees mij de straat en vandaar vond ik dadelijk zijn woning op de aanwijzing van een ander. Het viel mij op dat hij er tamelijk ver vandaan woonde. Weinig dacht ik op dat oogenblik, dat die afstands-kwestie spoedig van zoo groot be lang zou. blijken te zijn. Na tien minuten loopen bereikte ik Austin's huis het moet zoowat een afstand van een halve Engelsche mijl zijn ge weest. De straat waar hij woonde, heette Delacy Crescent en zijn hospita, naar men mij gezegd had juffrouw Hopkins. Ik maak mijn excuus, dat ik weer met een hospita aankom, maar ik kan het niet helpen. Door een zonderlingen samenloop van om standigheden woonden allen die bij de moord geschiedenis betrokken waren op kamers Miss Raynell, de twee Harvey's en de twee da mes Simpkinson. Daarom had ik telkens met hospita's te maken. Ze hadden mij wellicht van grooten dienst kunnenzijn; dat zijn ze gewoonlijk in moordgeschiedenissen Maar het is een feit, dat ik er nog in geen enkel opzicht hulp van had gehad. HOOFDSTUK XXIII. Een nieuw spoor. Ik vroeg naar Austin Harvey en hoorde zoo als ik verwacht had, dat hij uitgegaan was Na verdere ondervragingen over zijn vermoedelijke bezigheden kwam ik te weten, dat hij twee te legrammen had ontvangen en dat hij bijna on middellijk daarna het huis had verlaten. Dat was dus in orde. Juffrouw Hopkins was begrijpelijkerwijs wel een beetje nieuwsgierig naar de telegrammen. Ikgaf mijn spijt te kennen,dat ik haar er niet over kon inlichten. Daarentegen ondervroeg ik haar uitvoerig over den heerAustin Flarvey en zij ant woordde met een grooten woordenvloed. Vol gens haar was hij in iedere beteekenis van het woord een model van een onderwijzer en van een kamerbewoner, „een echte heer, en zoo'n aardig knap mensch". Als hij een zwak had was het voor de schoone sexe. „Net een man voor dames, Mijnheer" zei de goede juffrouw Hopkins, „zooals ook eigenlijk een ieder onderwijzer moet zijn" De kwestie van zijn gewoonten hoe belangrijk overigens Was nu enkel van ondergeschikt be lang voor mij. Wat ik weten moest was dit: kon het bewezen worden, dat hij tijdens Zon dagnacht thuis in zijn eigen kamer had door gebracht? Indien dit zoo was,moest ikhet gansche onderzoek van voren af aan beginnen. Juffrouw Hopkins was een vriendelijke vrouw. Zij noodigde mij in haar eetkamer en gaf mij een glas bessenwijn met een biscuitje. Zij stelde mij ook voor aan haar dochterLucy,die negentien jaar oud was,en die blond krulhaar had en een brutaal wipneusje. Die kan mij misschien ook nog van nut zijn, al scheen het mij eerst toe dat ik niet veel vordering maakte. Het was zoo moeilijk achter de waarheid te komen zonder mijzelf te verraden. Het bleek mij zelfs onmogelijk en daarom sprak ik maar ronduit over de zaak, evenals ik gedaan had tegen de hospita van Miss Raynell. Waarom ook niet? Vandaag moest de heele zaak opgehelderd wor den, Binnen vier-en-twintig uur zou Austin Har vey precies weten,wat ik met juffrouw Hopkins had gesproken. Maar binnen vieren twintig uur moest, ik ook bepaald weten of Austin de moor- ENGELAND. Over het algemeen blijft, zich het verschijnsel voordoen, dat de oudere mijnwerkers tegen, de jongeren vóór de staking stemmen. De ouderen komen evenwel slecht op. In Dudley zullen de voorstanders waarschijnlijk een overweldigende meerderheid behalen. In Wigan zijn do mijn werkers over het algemeen zeer. onverzoenlijk. In Northumberland verwacht i en n groote meerderheid voor de staking. In Noord Staf fordshire zullen de stemmingen zoo goed als zeker uitvallen ten gunste van staking. In Schotland zal de meerderheid eveneens zeer groot zijn, vermoedelijk 70 en de berichten uit andere districten wijzen voor het meeren deel op een uitslag ten gunste van een staking. Met zekerheid is echter nog niets te zeggen. OOSTENRIJK EN ROEMENIE. Naar Reuter verneemt, is tusschen Oostenrijk en Roemenië een handelsverdrag tot stand ge komen voor den duur van een jaar. Roemenië neemt op zich, den uitvoer naar Oostenrijk toetestaan van 120.000 mais, 150.000 ton gerst, 20.000 varkens, 20.000 eieren, 46.000 ton ben zine en 72.000 ton petroleum. Oostenrijk zal den uitvoer naar Roemenië toestaan van ijzer, metaalwaren, voertuigen, electrische instrumenten, geweven en gebreide goederen, leer, papier, chemicaliën en muziek instrumenten. Bij bijzondere overeenkomst neemt Oostenrijk de taak op zich 500 Roemeensche locomotieven te repareeren. Elk der beide landen zal de onderdanen en den handel van het andere land niet minder gunstig- gehandelen dan die van welk derde land ook. PER ZIE. Een offcieel telegram uit Teheran maakt melding van een gevecht bij Resjt tusschen bolsjewiki en Perzische kozakken, waarin de bolsjewiki de nederlaag hebben geleden en met achterlating van veel krijgstuig naar Euzeli zijn gevlucht. De Perzische kozakken hebben Restj bezet. AMERIKA. De afgevaardigde A. F. Britton te Chicago heeft eene verklaring onderteekend, waarin hij zegt, dat 87.500 dollar, die door de Engelsche regeering waren beschikbaar gesteld ter bestrij ding van de uitgaven voor recepties en derge lijke aan de ambassade te Washington hun weg hebben gevonden naar het fonds van het nationale democratische comité. Britton ver klaart, dat het bewijs van zijne bewering zal worden voorgelegd aan de Senaatcommissie van onderzoek voor de verkiezingscampagne als deze aanstaanden Maandag bijeenkomt. denaar was of niet. „Juffrouw Hopkins", zei ik, „ik ben detectieve, Zooals U weet is kort geleden Miss Raynell ver moord. Mr. Harvey is haar erfgenaam. Waar schijnlijk heeft hij niets met den moord uit te staan, maar om dat eens en voor al uit te ma ken, is het van belang, dat hij het bewijs kan leveren, dat hij zijn huis niet heeft verlaten gedurende den nacht van den moord". Ik zag het meisje ontstellen. Zij vermeed het echter mij aan te zien, en keek uit het raam. Juffrouw Hopkins had een paar minuten noo dig om van haar verbazing te bekomen maar zoodra zij tot zichzelf kwam, barstte zij los in een stroom van uitroepen en- verzekeringen, die ik kalm over mijn hoofd liet gaan. Eindelijk bedaarde zij wat en kreeg ik van haar de volgende feiten te hooren: De heer Austin was dien Zondagavond bij een vriend op bezoek geweest. Dit bezoek had geduurd tot halfnegen. Toen was er nog een meeting in het schoollo kaal.Lucy was daarvoor gebleven en dat had ge duurd tot halftien of iets later. Lucy was da delijk na afloop naar huis gekomen en was nog voor tienen binnen geweest. Zoowel de moe der als de dochter wisten dit zeker en Austin was spoedig na haar gekomen. Hij had aan de voordeur gescheld en juffrouw Hopkins zelf had hem opengedaan. I-ïij zag er v- oe en bleek uit. Op de trap had hij nog Lp mi r gez< gd ik ben na de meeting een oogenblik opg. lwtub n door menschen die mij wilden spreken, aró.crs zou ik met genoegen Uw dochter thuis gobracht hebben. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 1