Dagblad voor Schiedam en Omstreken. firatis-OnoevaUenverzekering 43ste Jaargang. Zaterdag 28 Augustus 1920. Ho. 12827 FEU IJ. L ET O N. De schuldige ontmaskerd. Handel in Bouwstoffen, Lewiïi uit voorraad en fabriek Lange Haven 85 - Kantoor Westvest 70. Telefoon 522 BureauKoemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.per week 15 cent, franco per post f2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels ƒ1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. levenslange bij verlies van bg verlies van een hand, s B 8j s S a i invaliditeite ft* W voet of oog U ft® 00 I 4J 41 6611 duim 5 De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeens Verzekeringsbank ts Schiedam. /'MOh óf. bij verlies van een wijsvinger b| verlies van eiken ande ren vinger Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. EERSTE BLAD. Buitenlandseh Nieuws. RUSSEN EN POLEN. Van het oorlogster rei n. Berichten uit Duitsche bron maken ook mel ding van de voorbereiding van een Russisch tegenoffensief. In hoever de Russen nog in staat zullen blij ken te zijn, om het initiatief te hernemen, zal binnenkort wel aan 't licht komen. De geallieerde militaire deskundigen schijnen voorloopig geen gevaar voor de Polen meer te duchten, daar de door de entente naar Polen gezonden generaals naar hun land zijn terugge keerd De Russen hebben in de nabijheid van Grod no, hetwelk door hen in staat van verdediging is gebracht, groote reserves geconcentreerd. Poolsche vliegers, die op verkenning zijn uit geweest verklaren, dat op een nieuw Russisch offensief in deze streek gerekend moet worden, daar de kern van het Russische leger intact is gebleven. In de streek van Brest in Lithauen zijn ook nieuwe Russische troepen met artillerie waarge nomen. Bij Bjelostock en ten O. van Lemherg werd gister hevig gevochten In des treek van de Dnjester zijn de Russen teruggeworpen Een brigade van de Russen, ter sterkte van 4000 man, hee't zich overgegeven in de huurt van Horodenka. Het ,,'Allensteiner Volksblatt" deelt mede, dat op 26 Aug. bij Gelsen de sta vanf de 10de Russische divisie in'anterie en het opperbevel van de 3de divisie cavalerie, die beide tot het vierde leger behoord hebben, met generaal Gey over de grens zijn gekomen. Een groot aantal Russische troepen heeft op de vlucht Voor de Polen de Lithausche grens overschreden en zijn wapens afgegeven. De I.itauers hebben verder overschrijden der gren zen verboden wegens het voedseltekort in hun land. Generaal Weygand heeft voor zijn vertrek uit Warschau naar Parijs, tegen Fransche jour nalisten zich vol lof over het Poolsche leger uit gelaten. De onderlinge samenhang is echter voor kri tieke oogenblikken nog onvoldoende. Een corps geschoolde officieren en onderofficieren moet daarvoor zorgen. Frankrijk is bereid Polen te helpen een leger te vormen. Dat zal lang duren, maar de Fransche militaire missie blijft in Po len. De laatste gebeurtenissen verhoogen haar aanzien. De militaire actie staat altijd in dienst Uil het Engelsch vertaald. 42 Het is toch nog geen half elf, wel en daarop had juffrouw Hopkins op de gangklok gekeken en gezegd ,,'t is net op slag van half elf, mijnheer", en terwijl ze dat zei,sloeg net de klok. Ze herinnerde zich dat allemaal heel duidelijk - juist omdat er later zoo over dien moord ge praat was. Mr. Harvey had nog gezegd „Nu, ik wensch u een goeden nacht, ik ben erg moe" en daarop was hij naar boven gegaan en had de deur van zijne slaapkamer op slot gedaan. Ik voelde mij erg teleurgesteld. Naar alle waarschijnlijkheid was de moord in den voor nacht gebeurd, voordat de oude dame zich nog had ontkleed. Tot deze meening helde ik over ondanks het ontredderde bed en het leege glas; mijns inziens moesten die dienen om het onder zoek op een dwaalspoor te brengen, 's Morgens was de moord niet gepleegd dus moest het vóór middernacht zijn geschied. Als Austin er bij betrokken was, moest hij zijn kamers weer 'hebben verlaten en naar den Marine- Paradeweg zijn gegaan. En zooveel wist ik wel, dat als Austin's kamers zoowat een hal ve mijl van de school verwijderd waren, het huis van Miss Raynell minstens een mijl ver moest zijn den tegenovergestelden kant uit. Austin's school en zijn huis vooral stonden eigenlijk buiten het stadje. Het was bepaald onmo- van de politieke actie. De uitslag der leger- actie is van waarde voor de regeering, die pre cies moet weten waar heen ze wil. De Pool sche regeering wil thans den vrede. Men mag hopen, dat die voor den winter tot stand komt. Het is mogelijk, dat het bolsjewistische leger zich reorganiseert en Polen opnieuw verontrust. Als de vrede niet voor denwinter gesloten wordt, moet Polen gunstige afweerstellingen betrekken, maar niet te ver gaan. Thans moet het Poolsche leger van de overwinning alle partij trekken en de bolsjewiki beletten zich te herstellen. Ik ge loof dat zij geen belangrijke strijdkrachten aan het Krimfront ten behoeve van het Poolsche front kunnen onttrekken. Wrangel schiet goed op en de bolsjewiki hadden om Warschau te te nemen alle beschikbare troepen opgehoopt. In D a n t z i g. Volgens berichten uit Dantzig is een En gelsch eskader van vier kleine gepantserde kruisers, begeleid door eenige bijleggers, de golf van Dantzig binnengeloopen. Een pantserschip voerde de Britsche admiraliteilsvlag in top. In de haven liggen nog Lwee Engelsche oor logsschepen en ook twee Fransche gepantserde kruisers. De Belgische bladen berichten, dat het Ame- rikaansche schip „Marszawa" Antwerpen heeft verlaten met munitie voor Dantzig. De overeenstemming tusschen de geallieerden nopens de kwestie van het vervoer van oorlogs tuig voor Polen heeft een wijziging gebracht in de openbare meening te Dantzig. De Duitsche vakvereenigingen hebben gisteren de aangekondigde anti-Poolsche betooging ach terwege gelaten. Het leger v a n generaal W r a n gel. De stafberichten van Wrangel van 19 en 20 dezer maken gewag van een nieuw operatiege bied, n.l. dat van Koel)an, waar .Wrangel ver scheidene plaatsen heeft bezet. Na vier dagen van verbitterden strijd heeft het Zuiderleger een groote overwinning in het noorden van het gouvernement Tauris behaald, een aanzienlijk aantal gevangenen gemaakt en een rijken buit vermeesterd. Wrangel meldt nader, dat hij Nowo-Rossisk en Ekaterinod a r heeft genomen. Een medewerker van de „Weser Ztg." heeft dezer dagen een onderhoud gehad met Goetsjkof, den vroegeren Russischen minister van oorlog en gewezen voorzitter van de Rijksdoema. Goetsjkof verzekerde dat Wrangel niet voor nemens is naar Moskou op te rukken hij wil een zelfstandigen staat in Zuid-Rusland stichten, die door zijn propagandistische werkzaamheid zal bijdragen tot bestrijding van het bolsje wisme. In Zuid-Rusland hoopt men op Duitschland, wellicht meer dan dit land onder de huidige omstandigheden zal kunnen presteeren.Ondanks gelijk, dat hij in drie kwartier tijd naar zijn tante's huis en terug had kunnen komen. „Dat bewijst nog allemaal niets", zei ik, „wat ik weten moet, is of hij den heelen nacht op zijn kamer is geweest". Weer zag ik de dochter ontstellen. „Natuurlijk", zei juffrouw Hopkins veront waardigd, „waar anders zou een heer moetenzijn denkt u En wat meent u wel met mij zulke vragen te komen doen? Ik ging zelf om elf uur naar bed en hoorde hem zwaar ademhalen, zooals zijn gewoonte is als hij slaapt; en den vol genden morgen bracht ik hem op den gewonen tijd zijn warm water; en ik, die zoo licht slaap als een veertje, zou ik niets hebben gehoord,als er 's nachts iemand door het huis liep". Juffrouw Hopkins was erg uit haar humeur. „Alles goed en wel", zei ik koeltjes, „maar wij moeten het bewijs hebben". Juffrouw Hopkins trok minachtend haar neus op. Ik maakte aanstalten tot vertrekken. Ik zag geen kans nog meer uit haar te krijgen. Haar dochter sprong op en voorkwam haar moeder. „Blijf maar zitten, moeder," zei ze, „ik zal mijnheer wel uitlaten." Toen wij in den gang waren sloot ze de kamer deur achter zich. Toen wendde ze zieh naar mij om. „Wordt hij beschuldigd?" vroeg ze gejaagd? „Is hij in gevaar?" Ik maakte gauw van de gelegenheid gebruik. „In groot gevaar", zei ik met nadruk, „tenzij wij precies kunnen te weten komen, j wat hij dien nacht deed". Het meisje aarzelde en werd beurtelings rood en bleek. Een paar maal wilde zij waf zeggen. van Kalk, Cement, Zand, Grint, Steen Tegels en verdere Pannen, Buizen, Bouwmaterialen. 15384 16 het ontbreken van een gejneensehappclijken grens en de door de Entente opgeworpen moei lijkheiden zullen nochtans wel handelsbetrek kingen tusschen Zuid-Rusland en Duitschland kunnen worden aangeknoopt. DUITSCHLAND. Te Breslau zijn eergisteren ernstige relletjes ontstaan. Uit Opeln waren berichten ontvangen dat legioensoldaten van Halier in lmrgerkleeren waren aangekomen en met de Duitsche bevol king in gevecht waren geraakt. Dit bracht de menigte in opwinding Een troep opgeschota jongens toog naar het Poolsche consulaat, drong er binnen en sloeg er alles kort en klein De vei ligheids politie was niet bij machte de indringer te weren Deze trokken daarop naar verschil lende hotels waarin Entente-officieren vertoef den. In het hotel Fürstenhof, waar de geallieer de commissie zetelt, vluchtte het bureauper soneel hij de nadering van het"gepeupel"in den tuin. Het snelle optreden van veiligheidspolitie heeft hier gewelddaden voorkomen. Een andere menigte was intusschen naar het Fransche consulaat gegaan, waar de politie te zwak bleek om haar het hoold te bieden Ook hier is een groote verwoesting aangericht Toen een sterke troepenmacht opdaagde,verspreidde het gepeupel zich.De brandkast van den consul met de daarin geborgen bescheiden, is gelukkig onbeschadigd gebleven Tegen den avond zijn opnieuw relletjes ont staan, die een sterk anti-seinitsch karakter droegen. Er zijn maatregelen getroffen 0111 de orde en de veiligheid in de stad te waarborgen De arbeiders "van de fabriek van Pintsch, te Fürstenwalde hebben gezorgd voor een pen dant van Breslau, 28 torpedolanceerbuizen en 4 watervliegtuigen die de Entente-Commissie in beslag genomen had en die ter verzending gereed lagen, hebben zij vernietigd De communis tische leiders hebben de verdenking post doen vatten, dat het wapentuig voor Polen bestemd was, o'schoon de directie de voormannen der arbeiders had overtuigd dat de aflevering vol- maar hield ook weer in. „Alles hangt daarvan af", zei ik. „Hij is het huis niet uit geweest", barstte ze op eens uit, „dat weet ik zeker". Ze begon zoo erbarmelijk te snikken, dat ik zeer tot mijn spijt gauw moest maken, dat ik wegkwam; ik was bang, dat haar moeder ons zon komen overvallen en dan was Leiden in last. HOOFDSTUK XXV. De arrestatie. Toen ik het huis verliet, waren er twee din gen, die mij helder voor den geest stonden. Ten eerste, dat het menschelijk gesproken, onmogelijk scheen,, dat Austin Harvey bij den moord betrokken was geweest, en ten twee de, dat hij, wat zijn moraliteit betreft, best tot de misdaad in staat kon worden gerekend. Zijn zachtmoedigheid, zijn innemende manieren alles in hem wat mij had aangetrokken en verblind -was een masker, dat zijn ware natuur nog beter verborg dan zijn beroep. De man was eenvoudig een schurk. Die ontdekking of liever die bevestiging van de vage onrust, die mij de laatste vier-en-twin- tig uur vervuld had, maakte de waarschijnlijk heid van Austin's Harvey's schuld zooveel groo- ter op hetzelfde oogenblik, dat de feiten hem juist buiten mijn bereik brachten. Ik liep de bewuste afstanden af en keek nakeurig hoe veel tijd daarvoor noodig was. Mijn ergste vrees werd bewaarheid. Austin woonde wel anderhalve mijl van zijn tante af en zijn school gens het verdrag van Versailles verplicht was De voormannen werden echter door de commu nisten overschreeuwd. Het garnizoen was ge waarschuwd, maar weigerde uit te rukken, daar het te zwak was De officieele kringen te Berlijn betreuren de gebeurtenissen te Breslau ten zeerste, en hebben een streng onderzoek gelast om de zaak op te helderen, opdat van Duitsche zijde stappen kunnen worden gedaan tot hij legging van het conflict. De Fransche consul te Breslau staat onder bescherming van het Oberprasidium. De Oherprasident van Neder-Silezie heeft. een oproep uitgevaardigd waarbij hij den in woners van Breslau dringend verzoekt, om bui tensporigheden te verhinderen. Alle voorzorgs maatregelen zijn genomen 0111 die buitensporig heden met de meeste gestrengheid te onderdruk ken. GRIEKENLAND. De ex-koning van Griekenland, Constantijn, heeft tegen een correspondent van de „Excel- ior" gezegd Ik leef te Luzern al twee jaren te midden van mijn gezin en eenige vrienden. Gelaten wacht ik den dag af, waarop ik door den wil van mijn volk en de kracht der tradities in het Koninkrijk Griekenland weer den troon zal bestijgen, dien ik me niet onwaardig heb gemaakt. Overigens heb ik daarvan geen afstand gedaan en het grootste deel van mijn volk beschouwt me nog altijd als zijn koning. Het is helaas onmogelijk een band te knoopen tusschen het vaderland en mij. Zelfs mag mijn zoon Alexander, die .mij tijdelijk op den Griekschen troon vervangt, zich niet met mij in verbinding stellen. De regee ring van Venizelos heeft een strenge bewaking 0111 ons gesteld. Ik betreur diep, dat een Griek een lallen aanslag op Venizelos heeft, gepleegd. Ten onrechte is beweerd, dat ik de aanstichter was. Nooit heb ik een centrum van repressie tegen het nieuwe stelsel onderhouden. De diensten door Griekenland voor en na zijn deel neming aan den oorlog aan de geallieerden be wezen, worden door niemand betwist. Echter betreur ik de splitsing in Griekenland door de te persoonlijke^politiek van Venizelos. Toen de correspondent vroeg Heeft Veni zelos niet het grootste deel van het volk achter zich, antwoordde Konstantijn Ik verwijt hem ten mijnen nadeele de gunsten der entente te hebben willen monopoliseeren. Daartoe sloeg hij de grondwet in den wind en ontrukte den Grieken de vrijheid der drukpers en die van meeningsuiting. De entente heeft zich verbonden zich niet tegen mijn terugkeer in Griekenland te verzet ten, als het Grieksche volk het verlangen daar toe uit. Ik zal dan zonder wrok de edele ver plichtingen mijner kroon weer aanvaarden en stond op een derde van den heelen afstand van zijn huis. Als, wat het meisje verteld had waar was en ik had geen reden om er aan te twijfelen dat hij het huis niet meor had verlaten, nadat hij thuis was gekomen, dan was het eenige tijds verloop, dat ik nog niet kon verantwoorden, dat van 9.30 tot 10.30. En het was dan toch letterlijk onmogelijk, dat hij indien tijd twee •en een halve mijl had kunnen loopen en dan nog alles doen wat hij in zijn tante's huis gedaan had. Was hij dan onschuldig. Ik was al bijna overtuigd van niet. Er scheen nog maar éen kans voor mij te zijn Misschien was hij in het een of andere voertuig heen en weer gereden. Het leek me niet erg waar schijnlijk. Want als hij dat gedaan had, zou hij zelf de kans op ontdekking in de hand hebben gewerkt. Ik vroeg overal in het stadje er naar, maar wil den lezer liever de bijzonderheden be sparen. Ik kwam tot de niet onverwachte ge volgtrekking, dat hij op Zondag en op dat uur van den avond geen rijtuig kon hebben gebruikt. Ik was dus ten volle overtuigd, dat hij niet per rijtuig was gegaan. De heele namiddag verstreek met de na sporingen. Hoe wanhopiger de feiten schenen te worden, des te meer klemde ik mij aan de over tuiging vast, dat Austin den moord had be gaan. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 1