Dagblad voor Schiedam en Omstreken. firafis-OnDevallenverzekeiing f 43st® Jaargang. Maandag 30 Augustus 1920. Mo. 12828. BureauKoemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden f2.per week 15 cent, franco per post ƒ2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. kg levenslange geheele invaliditeit M kg vevllM van fcg veilles van een hand. voet of oogs iUU aooa8 1UÜ wn duim De verzekering wordt gewaarborgd dooi de Hoüandsohe Algemeene Veizekeringifcank te Sehledam. kQ veilles van een wgsvingei kg veilles van eiken ande- len vingei In verband met den verjaardag van H. M. de Koningin, zal de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT, dagblad voor Schiedam en omstreken, DINSDAGAVOND NIET VERSCHIJNEN. Ons bureau zal Dinsdag den geheelen dag gesloten zijn. DE DIRECTIE. Buitenlandsch Nieuws. POLEN EN RUSSEN. De Poolsche legers hebben nu het grootste deel van ethnografisch Polen heroverd. Alleen in het uiterste noorden is een streek ten zuiden van Litauen, die nog op bevrijding wacht. Van Brest-Litofsk in zuidelijke richting tot aan de Galicische grens correspondeert het Poolsche front vrij nauwkeurig met de Curzon-linie. In Galicië bezetten de Polen echter een aanzienlijke streek van het gebied, dat zich uitstrekt voorbij de linie van den Oppersten Raad Daarin ligt ook Lemberg, welke stad, volgens de opvatting van den Oppersten Raad,aan Rusland zou moe ten komen. In goedingelichte kringen wordt verzekerd, dat geallieerden de Polen bij hun militaire operaties niet precies aan de vastge stelde grenslijn willen binden. Deze houding wordt aangenomen op grond daarvan, dat de militaire toestand invloed zal uitoefenen op de vredesvoorwaarden. De geallieerden zijn het echter algemeen eens in de verwachting, dal de Polen hun legers binnen de ethnografische grenzen zullen terugtrekken, zoodra de vrede met Rusland geteekend is. Naar men verneemt, heeft de omstandigheid, dat de sovjetregeering er in toegestemd heeft de gewraakte bepaling uit de vredesvoorwaarden betreffende de Poolsche arbeidersmilitie te doen vervallen, bijgedragen tot de opvatting, dat de Engelsche regeering op het oogenblik geen verdere redenen heeft tot actief optreden. Men is van oordeel, dat het resultaat der directe anderhandelingen tusschen Polen en Rusland dient afgewacht te worden. Het Poolsche Telegraafagentschap deelt thans mede, dat de verliezen der bolsjewiki in den grooten slag bij Warschau tot heden worden ge schat op 107.000 gevangenen, 50.000 dooden en ernstig gewonden, 30.000 vluchtelingen op Oost-Pruisisch gebied, totaal 187.000 man. Het cijfer van 30.000 bolsjewiki, die volgens een bericht der Fransche missie uit Polen in Duitschland geinterneerd zouden zijn, is waar schijnlijk veel te laag geschat. Alle Duitsche rapporten stemmen overeen, dat het aantal Russische troepen, dat de Oost-Pruisische grens overschreed van 80.000 tot 90.000 bedroeg. De correspondent te Warschau van de „Ma- tin" schat het aantal gevangen genomen Rus sen op 120.000. Eiken dag komen er nieuwe ge vangenen bij. Het Poolsch communiqué van 28 Augustus luidt Noordfront: In den Noordelijken sector is de toestand onveranderd. Centrum: In den loop van den 28sten Augustus is onze buit aan de Duitsche grens vermeerderd met vier kanonnen, 13 machine geweren en een groote hoeveelheid munitie. Ten einde den vijandelijken aanval op Brest- Litovsk, waartoe het voornemen bestond, te verijdelen, zijn afdeelingen van de 3e legion- nairendivisie op 25 Augustu ?e f tot den aan- -val overgegaan. Op het spoorwegstation Za- binka werden de hoofdstrijdkrachten, waar mede de vijand den aanval wilde ondernemen, door onze troepen overvallen en door machine geweervuur op korten afstand gedecimeerd. Bovendien maakten wij 650 gevangenen, w.o. elf officieren en twee officieren van den gene- ralen stal. Twaalf machinegeweren en drie vrachtauto's werden buitgemaakt. De Com mandant van de 57e Sovjetdivisie sneuvelde in dit gevecht, evenals de chef van zijn staf. Zuidfront: Ten Oosten van Lemberg worden hardnekkige gevechten gevoerd, die bij Driedzilow een bijzonder ernstig karakter droe gen. Bij Bobrika-Wwisr zijn verschillende vij andelijke aanvallen afgeslagen. Bij Pohorylze werd de 27e Sovjetdivisie uiteengejaagd wij maakten 120 gevangenen. Links van de Dsjnester geen veranderingen. Het leger van generaal Wrangel. Volgens een draadloos telegram uit Sebasto- pol, van 26 Augustus, wordt er aan het front in Koebangebied, hardnekkig gevochten. In den sector van de Wolnovacha, hebben de troepen van generaal Wrangel 1000 gevangenen gemaakt. Aan den Dnjeper hebben eveneens hevige ge vechten plaats. Vredesonderhandelingen. Tsjitsjerin heeft aan den prins Szapioha een draadloos telegram gezonden, waarin hij zegt dat alle mogelijke faciliteiten aan de Poolsche gedelegeerden zullen worden verleend voor hun vertrek naar Brest-Litowsk. De Sovjetregeering zal binnenkort een voorstel aan de Poolsche regeering doen betreffende het voortzetten der onderhandelingen op een andere plaats. De Polen zouden van plan zijn, voor te stel len de onderhandelingen te Riga voort te zet ten. De bolsjewiki wenschen een stad in Estland. Devalvan debolsjewist.i- sche regeering aanstaande? Volgens een telegram uit St. Petersburg, via Stockholm, aan „Berlingske Tidende", is de val van de bolsjewistische regeering in Rusland aanstaande. Onder de bolsjewiki zelf heerscht groote ontevredenheid over den afloop der ge vechten tegen de Polen. Berichten uit Moskou zijn tegenstrijdig. In de vergadering der sovjets verklaarde men, dat de Sovjetregeering in gevaar verkeert. Men ver neemt, dat er onder een legerkorps muiterij is uitgebroken. Het is opmerkelijk dat Moskuo, ch in den laatsten tijd meer interesseert voor et optreden van generaal Wrangel dan voor de Polen. qualiteit was. De ex-keizerin kon niets eten behalve macaroni. De bewakers zongen revo lutionaire liederen, die er op berekend waren, pijn te doen en de gevoelens van de gefangenen te kwetsen, en waarin vuile woorden voorkwamen zooals geen fatsoenlijk man zou durven uiten in de tegenwoordigheid van onschuldige meisjes Maar de revolutionaire soldaten waren er tuk op het schaamtegevoel van de grootvorstin te kwetsen op deze en op andere nog stuitender manieren, door smerige woorden en teekenin- gen op de muren, en door zich bij de zekere plaats te verdringen er was er maar een voor gevangenen en bewakers. Zij branieden door het huis, sigarettenrookend, ongekamd, verlie derlijkt, onbeschaamd en vrees en walging in boezemend.'" RUSLAND. De „Times" geeft sinds eenigen tijd artikelen over de laatste weken, die de Tsaar en zijn gezin hadden doorgemaakt, voor ten slotte het gezin werd uitgemoord te Jekaterinenburg. „In het kleine buitenhuis, dat ze nooit meer zouden verlaten, hadden Nicolaas, Alexandra (de Tsaritsa) en Alexis (de Tsarewits) samen een vertrek, dat op het plein uitzag de aan grenzende kamer die op de laan uitkeek, werd bewoond door de grootvorstinnen. De familie mocht deze twee kamers niet verlaten, behalve voor maaltijden, die werden genuttigd in de aangrenzende eetkamer. Om het huis stond een houten schutting die reikte tot aan de boven verdieping. Spoedig nadat de gevangenen wa ren gearresteerd, werd daan nog een schutting ENGELAND. De stemming van de mijnwerkers over de kwestie van een nationale staking, is thans vrij wel geheel afgeloopen. De uitslag zal bekend gemaakt worden op de mijnwerkersconferentie welke den 2den September te Londen wordt gehouden, maar zal waarschijnlijk reeds wor den medegedeeld op de bijeenkomst van de Uitvoerende Comite's der Triple Allianties, op 31 Augustus. Deze vergadering zal zeer belang rijk zijn, daar de mijnwerkers om den steun van de Alliantie verzoeken. Men verwacht, dat de vergadering de voorstellen zal behande len tot heropening der onderhandelingen met de regeering en de mijnwerkersconferentie zal verzoeken, de staking uit te stellen. Blijkbaar is de uitslag der stemming, dat de vereischte meerderheid van tweederde voor de staking ifPifePégeir-- Indien de triple alliantie geen stappen doet, om tot een bevredigende oplossing te geraken, verwacht men dat de algemeene bond van vak verenigingen zal trachten de crisis af te wen den. HONGARIJE. In de Hongaarsche Nationale Vergadering heeft Vrijdag de minister van landsverdediging onthullingen gedaan over een omvangrijk plan van leden der partij van den vroegeren minister president Friedrich, dat daarop neerkomt, den vroegeren keizer Karei op den Hongaarschen troon te plaatsen. De minister deelde mede, dat in de maand Juli de vorming van een royalistisch kabinet bovenop gezet, die het heele huis tot aan den I in voorbereiding was en dat het voornemen dakrand toe aan het oog onttrok, en dat ook bestond alle wederspanninge leden der Nationale de vóóringang en het hek insloot. Er waren dubbele ramen, zooals dit bij Russische huizen gewoonte is. Zoowel de binnen- als de buiten ruiten waren gewitkalkt, zoodat het den gevan genen onmogelijk was buiten iets waar te nemei; zelfs geen vliegende kraai konden zij zien. Er waren schildwachten aan den binnenkait van de schutting, in den tuin ook stonden ir op de trappen, naast de no. 100 en op het terns Hier en op andere geschikte punten, waren na.- chinegeweren geplaatst. De gevangenen waen in een val, waaruit geen ontsnapping mogeljk was. Het vreeselijke van den toestand was de voortdurende bewaking, dag en nacht. Er vas geen afzondering, zelfs niet voor de meisjes er werd geen rekening gehouden met behoorljk- heid of zedigheid. De tijd te Jekaterinenlurg was een langdurig martelaarschap voor deRo- rnanofs, dat steeds erger werd met een lorte tusschenpoos toen het uur van den lood aanbrak. Hun bewakers waren aanvanklijk Russen, die hoe ruw ook nooit de heische vindingrijkheid bereikten in het peinigen van hun machtelooze slachtoffers, welke ten toon gespreid werd door de uitheemsche bewakers en en beulen van de laatste week. Echter hadden deze Russische bewaker, die gerecruteerd waren uit de heffe der strelc, de gewoonte, mee aan te zitten aan de tafel,waar aan de gevangenen aten, hun vuile handel in de schalen te steken, te spugen, te duwm en voor de gevangenen heen te reiken. Hun \attige- ellebogen duwden zij hetzij bij ongeluk,ietzij- opzettelijk den ex-Tsaar in het gelaat. Alexandra genoot natuurlijk hun speciae be langstelling. Zij drongen om haar stoel urnen en leunden zóó vadsig om haar heen, At zij, bij iedere beweging die zij maakte, in aanaking kwam met hun stinkende lijven. Gevangenisvoedsel van het minste sooi werd verstrekt. Het ontbijt bestond uit oudakken brood van den vorigen dag, met thee onder- suiker. Het middagmaal bestond uit eendunne Vergadering gevangen te nemen. Deze mededeeling verwekte in de Nationale Vergadering een buitengewone opwinding. Ook in Weenen hebben den laatsten tijd ge heime besprekingen met een uit Zwitserland ge komen vertegenwoordiger van den vroegeren keizer plaats gevonden. Deze besprekingen zijn echter door het ingrijpen der autoriteiten te vfoeg geëindigd. ZUID-SLAVIE. Havas-Reuter meldt uit Belgrado, dat het nieuwe communitissch gemeentebestuur den eed heeft afgelegd. Daaraan was een verklaring voorafgegaan, waarin het, na herinnerd te heb ben aan de communistische opvatting van den eed, mededeelde, dat het, door het proletariaat van Belgrado geroepen zijnde om de lei ding der stedelijke zaken op zich te nemen, het meende zich aan de formaliteit van den eed te moeten onderwerpen in het belang van de bevolking. De minister van binnenlandsche zaken, over wegende dat deze verklaring een onwettig voor behoud insluit, heeft aan de communisten het recht ontzegd, de leiding op zich te nemen en het stadhuis door de gewapende macht laten bezetten. ALLERLEI. In Wurtemberg is de algemeene staking uit gebroken in verband met den loonaftrek voor de belasting. Tot nu toe zijn geen incidenten voorgevallen. Men meldt uit Berlijn De algemeene staking der Polen in Opper- Silezië heeft een zeer nadeelige uitwerking op de kolenproductie daardoor wordt de ge heele Duitsche industrie ernstig bedreigd. Van 20 tot 26 Augustus is rond 400.000 ton minder geproduceerd. Dit heeft ten gevolge, dat de Duitsche spoorwegen niet meer van kolen kun- soep met vleesch, welk vleesch van bedeikelijke nen worden voorzien. Het zal noodig blijken het spoorwegverkeer ten gevolge van den kolen" nood aanmerkelijk in te krimpen. Ook de gas- en electriciteitsfabrieken hebben zeer onder den toestand te lijden een groot aantal hunner hebben het bedrijf reeds moeten stopzetten. Voor de nijverheid zelfs is de vermindering der kolenproductie in Opper -Sliezië catastro faal te noemen, daar reeds door het verdrag van Spa een zeer moeilijke toestand voor de industrie werd geschapen. Daarbij komt nog dat Duitschland de hoeveelheden, waartoe het zich tegenover de Entente heeft verplicht, niet zal kunnen leveren. Ook de suikerindustrie wordt bedreigd. De bedrijfsraden van de rijkswerf te Kiel hebben een proclamatie in de wereld gezonden, waarin zij protesteeren tegen de door de En tente verlangde vernietiging der motoren. Zij spreken de hoop uit, dat geen arbeider een hand zal uitsteken voor het volvoeren van deze daad van kapitalistische krankzinnigheid. Zij sporen iedereen aan de bevelen te weigeren en verze keren, dat de arbeiders van geheel Duitschland in een eventueel conflict aan hun zijde zullen staan. In het geheel zouden 320 motoren ver nield moeten worden. Hoewel de positie van Kamenef en Kras- sin van politiek standpunt gezien nog onzeker blijft, maken de Engelsche en Russische handels- menschen zich, blijkens een telegram uit Lon den gereed om de handelsbetrekkingen tusschen beide landen te hervatten. In de laatste weken hebben de Russen deskundigen zich in de groote Engelsche handelscentra opgehouden en het ziet er naar uit, dat zoodra de politieke moeilijkheid overwonnen zijn, belangrijke op drachten van Russische zijde te Londen en Glasgow zullen worden gegeven. Verschillende fabrieken, met name locomotief- en schoenfa brieken, moeten zich reeds van belangrijke op drachten hebben verzekerd. Generaal Weygand is Zaterdag-ochtend te Straatsburg met een specialen trein uit Praag aangekomen. In dezelfden trein waren de chefs van de Fransche en Engelsche missies te War schau gezeten. Zaterdagmiddag om half een vertrok de trein naar Parijs. Noorwegen zal de Russische sovjet-regee ring niet eerder erkennen dan na de hervatting van de diplomatieke betrekkingen tusschen Rusland en de geallieerden. De minister-president van Zweden, Noor wegen en Denemarken met de ministers van buitenlandsche zaken dier landen hebben te Kopenhagen Vrijdag een bijeenkomst gehouden. Yougo-SIavië heeft aan Amerika van com missie van onderzoek grveaagd in het geschil met Albanië. De aartsbisschop van Parijs, kardinaal Amette, is Zondagochtend in het klooster te Antony,waar hij eenpenige dagen vertoefde,plot seling overleden. Kardinaal Amette, die vooral in de oorlogsjaren, wegens zijn groote vader landsliefde veel van zich deed hooren, bereikte den leeftijd van 70 jaren. Bij het sluiten van de aanmeldingen voor deelneming aan de Leipziger Messe die op 29 dezer wordt geopend bleek dat er bijna 14.000 exposeerende firma's zijn. De Fransche bladen melden, dat er te Saar- brugge een economisch bureau is ingericht, dat de noodige vergunningen zal verleenen, voor invoer en uitvoer voor het Saargobied. In Portugal heeft de regeering zich genood zaakt gezien een voedsel-regelaar aan te stellen. Het kabinet-Averescu in Roemenië is af getreden. Er zal onder leiding van Florence een socialistisch kabinet worden gevormd, Uit Kopenhagen wordt gemeld, dat bin nenkort over Riga de uitwisseling van gevange nen tusschen Rusland en Duitschland zal be ginnen. Er zullen van beide zijden per week 1000 gevangenen uitgewisseld worden. Binnenland. De graanprijzen. Het Ned. Corr.-bureau meldt In enkele persbeschouwingen is den minister van landbouw verweten, dat hij de graanprij zen wil opvoeren tot den wereldmarktprijs. Naar aanleiding hiervan kan worden medege deeld, dat er geen andere mogelijkheid bestaat dan dat het graan tegen den wereldmarktprijs wordt aangekocht. Immers, de tarweproductie van ons land is zoo klein, dat deze slechts vol doende zou zijn om l1/, maand a 2 maanden in onze behoefte te voorzien. Het grootste .'fis

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 1