deel van de tarwe voor onze broodvoorziening moet dus wel in het buitenland worden aan gekocht. Nu waren vroeger de vrije vrachten belangrijk hooger dan de vrachten van gere- quireerde schepen. De minister was toen der halve in staat, door schepen voor het graan- vervoer te requireeren, de tarwe hier te lande beneden den wereldprijs aan te voeren. Thans echter zijn de vrije vrachten zelfs lager dan de op de wet gebaseerde vrachten van gerequireer- de schepen. Hieruit volgt, dat het graan, dat thans aankomt, moet geleverd worden tegen den wereldprijs en het wittebrood slechts dan goedkooper zou kunnen worden verstrekt, in dien de minister daartoe de beschikking had over een door de Staten-Generaal toegestaan crediet. De bruinbroodverstrekking geschiedt inderdaad beneden den wereldprijs, doch op kosten van de schatkist. Met de rogge staat de zaak anders. De rogge- productie hier te lande is grooter dan dc con sumptie. Dientengevolge kan de minister door den invoer van rogge te verbieden of te be perken, op den prijs van de rogge en daar door van het roggebrood invloed uitoefenen. Ten aanzien van de tarwe echter is dit niet mogelijk. Regeeringsmeel. De minister van landbouw heeft bepaald, dat met ingang van 1 September de verkoop prijs voor regeeringsmeel voor gemeenten in plaats van op f 25 wordt vastgesteld op fj22.50 per 100 K.G. af fabriek en de prijs waartegen regeeringsmeel bestemd voor den meelhandel, ter beschikking van de gemeentebesturen zal worden gesteld zal bedragen f26 per 100 K.G. af fabriek. Aan gemeentebesturen wordt in overweging gegeven den prijs, waartegen het regeerings meel in den detail-handel zal worden geleverd, met ingang van 1 September te bepalen op f 26 welke prijs door de gemeentebesturen kan worden verhoogd met de kosten van vracht per 100 K.G. van fabriek tot laatste station of veer der gemeente en eventueel met extra kosten van ten hoogste f 0.25 per 100 K.G. of f 0.40 per K.G. in de gemeenten, waar ook aan de bakkers met toestemming van den di recteur van het Rijksbureau voor de Distri butie van Graan en Meel een bedrag van f0.40 per 100 K.G. voor extra-kosten in rekening mag worden gebracht. Met ingang van 1 Sep tember zal de maximum-kleinhandelsprijs voor het regeeringsmeel bedragen de hiervoor be doelde totaalprijs verhoogd met 20 pet. van dien prijs. De voor regeeringsbloem vastgestelde prijs van f 43 per 100 K.G. wordt gehandhaafd. Het verblijf van vreemdelingen in ons land. Naar men verneemt is de verplichting tot aanmelding ter verkrijging van een identiteits kaart voor personen van Amerikaansche, En- gelsche, Belgische, Fransche, Italiaansche en Zwitsersche nationaliteit, indien zij niet het voornemen hebben om hier langer dan een maand te verblijven, vervallen. Wanneer het verblijf niet langer duurt dan 24 uur behoeft, ongeacht de nationaliteit van den vreemdeling, geen aanmelding moet plaats te hebben. Voor zoover de verplichte aanmelding door deze bepalingen niet is vervallen,moet zij voort aan in plaats van binnen 24 uur, binnen twee maal 24 uur plaats hebben. Bezoek van een Amerikaansch oorlogsschip. (Officieel). Het ministerie van buitenland- sche zaken heeft van het gezantschap der Ver- eenigde Staten van Amerika de mededeeling ontvangen dat kapitein-ter-zee Pitt Scott, com mandant -van het Amerikaansche oorlogsschip „Frederick", opdracht heeft gekregen, naar Rotterdam te stoomen, naar aanleiding van de aldaar plaats hebbende herdenking van het ver trek der Pelgrims uit Nederland. De aanwezigheid van dezen Amerikaanschen oorlogsbodem is bedoeld als een blijk van belang stelling van regeering en volk der Vereenigde Staten in de Nederlandsche viering van die merk waardige gebeurtenis, en een uiting van hartelijke vriendschap en goede wenschen van het Ame rikaansche volk ten opzichte van het Nederland sche. De „Frederick" zal morgen in de haven van Rotterdam aankomen en daar tot het einde van het herdenkingsfeest op Donderdag a.s. blijven. daarin de loonen gebaseerd worden op een mini mum-arbeidsprestatie. De lociaal-economischc adviseur der schoen fabrikanten had aan de vereenigingsleden ,met het oog op de te vernieuwen arbeidsovereen komst, vragen gesteld. Op de vraagwelke zijn uwe ervaringen omtrent de werking van het collectief contract zijn o.m. de volgende antwoorden gegeven Heel wat ontevreden menschen zijn hierdoor op de fabrieken gekomen. Vermindering van arbeidsprestatie. Het Col lectieve contract heeft niet de zekerheid in het bedrijf gebracht, die ervan verwacht werd. De arbeidsprestatie is sterk verminderd. De arbeiders worden door hun leiders te wei nig op hun plichten gewezen. Het genieten van vast loon is oorzaak, dat de arbeider niet zijn volle capaciteit geeft en niet intens werkt. Algeheele verslapping van de arbeidsprestatie. Alleen degenen, die niet willen of niet kunnen werken, zijn met het contract ingenomen. Vele werkgevers en flinke arbeiders zijn over het con tract ontevreden. De patroons zijn aan alles gebonden. De ar beiders hebben zich aan niets gestoord. Bijvoor beeld werken voor ongeorganiseerden en werken in vrijen tijd. Van werknemerszijde worden de bepalingen niet streng gehandhaafd. Zij bijv. werken in vrijen tijd. Het contract heeft van een vroegeren' vluggen knecht nu een luien knecht gemaakt, tenzij men vijf gulden boven 't contract betaald, en dat maakt de schoenen duur. Het contract bracht alleen voordeelen aan de werknemers. De fabrikant is er mee achterop geraakt. is gelegen aan de Anthony Muysstraat, Van Beverenstraat en Huysmansstraat, op bijge voegde kaart gearceerd aangeduid. Het gevraagde terein beslaat eene oppervlak te van 7200M2. Het voornemen bestaat, daarop 98 woningen te bouwen met voorschot van Rijk en Gemeente, waartoe eene aanvraag der Vereeniging en een voorstel van ons College Uw Vergadering wel dra zullen bereiken. Terzake van den te vragen canonprijs,is door ons College overleg gepleegd met de Commissie voor het Grondbedrijf en den Directeur der Ge meentewerken en is deze bepaald op 94'/g cent per M2., een prijs, waarmee de vereeniging, blijkens bij ons ontvangen schrijven, accoord kan gaan. Wij stellen U daarom voor,aan de R. K. Bouw- vereeniging „St. Jozef" het gevraagde terrein groot 7200 M2. in erfpacht af te staan tegen ee canonprijs van 94'/8cent per M2 en daartoe te nemen het besluit,dat in ontwerp hierbij wordt overgelegd. De R. K. Vereeniging van Sigarenfabrikanten heeft in haar te Eindhoven gehouden algemeene vergadering als haar meening uitgesproken, dat, ten gevolge van de geringe medewerking der arbeiders individueel,de bijna algemeene ontdui king van het collectief contract, en de klaarblij kelijke onmacht der besturen van de Werklie- denvereenigingen om deze ontduiking tegen te gaan, de R.-K. Vereeniging van Sigarenfabri kanten moreel niet gebonden is te achten aan het collectief contract. Zij heeft het hoofdbe stuur opgedragen, in onderhandeling te treden met de andere partijen, ten einde een wijziging of ontbinding van het collectief contract te verkrijgen. De I. T. H. R. E .K. A. De internationale Tentoonstelling voor het Hotel-, Restaurant en Koffiehuisbedrijf in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam is Zater dagmiddag geopend. Katholiekendag te Leiden op 3 September 1920 Het hoofdbestuur van de Katholiekendagen in het diocees Haarlem verzoekt bekend te maken, dat het navolgende wijzigingsvoorstel is ingediend op de 3de conclusie van prof Ver aart in de 2e afdeeling (arbeid) „toe te voe gen aan het slot dier conclusie en door het opwekken en aankweeken van den waren geest van naastenliefde". Stads- en Gewestelijk Nieuws. Koninginnedag. De route, die de stoet van deelnemers aan het bloemencorso door de stad zal maken, is eenigszins gewijzigd. De volgende straten zullen worden gepasseerd Burgemeester Knappertlaan, St. Liduina- straat, Oranjebrug, Oranjestraat, Gerrit Ver- boonstraat, Koemarkt, Broersvest, Emmaplein, Singel, Stationsplein, Overschieschestraat, En- maplein, Lange Kerkstraat, Hoogstraat, Koe markt, Gerrit Verboonstraat, Tuinlaan, Hoofd straat, Brouwerstraat, Groenelaan, Hagastraat, N. Haven, L. Nieuwstraat, Oranjestraat, N. Ha ven, Burg. Knappertlaan en Warande. Brand Brouwerstraat. Zaterdagmiddag omstreeks kwart voor 1 ontstond brand op de bovenverdieping van het pand Brouwerstraat 24, bewoond door J. M. Koogje. Het bleek dat een 13-jarige jongen een natte zak te drogen had gelegd op de pijp van een brandende kachel. De zak was in brand geraakt, waarna de vlam was overgesla gen op een partij linnengoed en op een kist met tabak. De bewoner heeft het vuur met eenige emmers water gebluscht. Kring 4 dei- brandweer was nog gewaarschuwd, doch de spuitgasten behoefden geen dienst te doen Ten nadeele van een werkman aan de Glasfabriek „DeSchie" is een jas gestolen. In den afgeloopen nacht heeft een antal personen, die trek hadden in een glaasje bier, een pakhuis van Van H. aan de Damlaan opengebroken. 40 fleschjes bier wer den geledigd en 20 ledige fleschjes vernield. Van H. kreeg later over dien diefstal ruzie met den bekenden H. Z., dien hij met een bierflesch op het hoofd sloeg en bloedend verwondde. De politie heeft Z. verbonden en van H. in bewa ring gesteld. Gisternacht zijn ten nadeele van W.wonende Rotterdamsche dijk, 4 halfwas konijnen en 2 zakken ontvreemd, die op een stukje grond voor zijn woning stonden. Door den heer G. Brouwer te Rijs- wijk. onlangs door den Gemeenteraad benoemd tot leeraar in de natuurlijke historie aan het Gymnasium alhier, heeft zich genoopt gezien voor deze benoeming te bedanken. Voor den nationalen Zwemwed strijd op morgen is nog een verg. zilv. medaille uitgeloofd, beschikbaar gesteld door de directie der „Schied. Crt." Uitvoering op Dinsdag den 31 Aug. 1920, des avonds ten 6 ure, Plantage. 1. Volksliederen. 2. Koningin-Wilhelmina- marsch, N.A. Bouwman. 3. Feest-Ouverture, A. Leutner. 4. La Housar de Valse Militaire, L. Ganne. 5. Confetti-Potpourri, C. Klein. 6. Ouverture, Leichte Cavallerie, F. von Suppé. 7. Lettre Armand, (Zusje), A. Haag man. 8. Rotterdamsche Vlag, marsch Bart Verhallen. ducteur id., hulp-bestuurder 3336, hulp conducteur 31.50 f 34.50, stalknecht id. stalbaas f 3740,enz. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur In verband met het programma der feeste lijkheden ter gelegenheid van den Koninginne dag zou ik wel eenige opmerkingen willen maken. De Oranjevereeniging zal morgenavond een concert geven in het Volkspark, na afloop waar van omstreeks 10'/a uur een vuurwerk zal worden ontstoken. Zoowel voor volwassenen als voor kinderen zal deze feestelijkheid toegankelijk zijn. Het wil mij voorkomen, mijnheer de Redac teur, dat de keuze van de plaats waar concert en vuurwerk gegeven zulleil worden, niet ge lukkig is geweest. Het verdient afkeuring, des avonds op zulk een laat uur in deze omgeving een con cert met vuurwerk te geven. De bijeenbren- ging van een zeer gemengd publiek op deze donkere omgeving geeft licht aanleiding tot allerlei buitensporigheden. Het it dan ook te hopen, dat in het belang der moraliteit de Oranjevereeniging voortaan van dergelijke programma-nummers zal afzien. U, mijnheer de redacteur, dankend voor de plaatsruimte. Hoogachtend, X. Gemengd Nieuws. Geen invoer van haring in Duitschland. Naar men mededeelt, is in een op 24 dezer gehouden vergadering te Berlijn door het mini sterie voor Volksvoeding besloten, dat de in voer van Hollandsche haring in verband met de nog aanwezige groote voorraden Noorsche haring dit jaar nog niet kan worden toegestaan. Vermoedelijk zal de vrije invoer eerst op 1 Ja nuari a.s. worden hersteld. Middenstandscongres. In de Zaterdag gehouden vergadering van de congrescommissie, is omtrent het congres, dat was vastgesteld op 20—22 Sept., met algemeene stemmen besloten, aan het hoofdbestuur der federatie het voorstel te doen, het congres te verdagen tot het voorjaar van 1921, wegens het late inkomen van de praeadviezen, waardoor het congres eerst in November zou kunnen plaats hebben en deze maand als niet geschikt wordt beschouwd. Inter Nos. Onder begunstiging van mooi weer had gis teravond op de Markt het feestconcert plaats door „Inter Nos," ter gelegenheid van haar 10-jarig bestaan aan de burgerij aangeboden Dit concert werd opgeluisterd door O.B.K. Een zeer talrijk publiek woonde dit concert bij Met den Jubileum-marsch van D. Jongbloed, lid van O.B.K. werd het concert geopend. Deze compositie, opgedragen aan „Inter Nos", is in statig tempo geschreven en maakte een zeer goeden indruk. Het stuk doet zijn componist alle eer aan. De executanten deden door een correcte uitvoering, het werk van hun medelid ten volle tot zijn recht komen. De heer Verwaijen, voorzitter van „Inter Nos," trad naar voren en feliciteerde den heer Jongbloed met zijn schoone compositie welke door de jubileerende vereeniging dank baar was aanvaard. Spr. wees op de amicale verhouding tus- schen „O.B.K. en Inter Nos" en overhandig- digde den heer Jongbloed als erkentelijkheid een fraaien lauwerkrans. Nadat onder leiding van den componist de marsch was herhaald, werd het programma verder uitgevoerd. Het collectief arbeidscontract. De R. K. Vereeniging van Schoenfabrikanten, die haar collectief contract ziet afloopen, heeft besloten, dat contract niet te hernieuwen, tenzij Uitgifte in erfpacht van grond aan dc R. K. Bouwvereeniging „St. Jozef" voor den bouw van 98 woningen. B. en W. zeggen in een schrijven aan den raa<l De R. K. Bouwvereeniging „St Jozef", voor nemens een 98-tal arbeiderswoningen te bouwen, vraagt in het hierbij tot Uwen raad gericht adres haar voor dat doel een terrein, eigendom der gemeente, in erfpacht af te staan, welk terrein UIT ROTTERDAM. De electrische tram. ,De onderijandelingen tusschen B. en W. en de tramdirectie gevoerd, hebben geleid tot de indiening van voorstellen bij den gemeente raad van den volgenden inhoud lo goedkeuring te hechten aan de invoering, zoo spoedig mogelijk, van een tarief van 121/, ets. per rit op de stedelijke lijnen der maatschappij met verplichting voorhaartotverkoop(v. 1 Janu ari 1921 af ook in de tramwagens) van coupon boekjes recht gevende op ten minste 10 ritten op de stedelijke lijnen, tegen den prijs van ten hoogste 1.15; 2o. goed te keuren, dat van het bedrag, dat de maatschappij over het loopende kalenderjaar ingevolge de kolenclausule als bijslag op den stroomprijs heeft te betalen, een som van 250. 000 niet zal worden ingevorderd. 3o. het bedrag van 5.158.000. dat in verband met 's raads besluit van 26 Juni 1919 over het boekjaar 1920/1921 aan de maatschappij uit de mtvangsten ten goede zou komen en dus niet voor le pensioenregeling zou worden bestemd, te ver loogen tot f 6.483.000 blijvende overigens de bij let bedoelde raadsbesluit aanvaarde bereid- \erklaring van de maatschappij in stand met den verstande, dat, indien het na afzondering wn de 6,483,000 of van het daarvoor in vdgende jaren in de plaats komende bedrag (verblijvende gedeelte der opbrengst uit het ver vier niet toereikende is tot storting van 12 pro- cmt der loonen in het pensioenfonds, de maat- sèappij de aanzuivering daarvan op zich neemt; een en ander onder voorwaarde, dat de maat- sciappij op den bovenaangegeven voet met in- gfflg van 1 Januari 1920 voor het personeel valende onder het dienstreglement, de loon regeling en groepsindeeling zal invoeren, die in hei advies der commissie voor de algemeene pesoneelsaangelegenheden is aangegeven, en dal met ingang van dienzelfden datum ook voor het overige personeel een loon- en salarisrege- lin^ zal worden vastgesteld, analoog aan die weke voor het gemeentepersoneel geldt. \olgens den ontwerp-indeelingsstaat zou een wagnbestuurder geplaatst worden in de vierde looiklasse 3538; alle klassen hebben drie eenjarlijksche verhoogingen van 1), een con ducteur in de derde loonklasse 33-/36), hoofd- bestiurder vijfde klasse 3740),hoofdcon- Ongelukken. Vrijdagmorgen had te Nieuwer-Amstel een ernstig motorongeluk plaats Een motorrijder nam, bij het Loopveld gekomen, zijn draai te groot en reed met groote vaart tegenieen boom, met het gevolg, dat het stuur omboog en den rijder de borstkas kneusde. Na bewusteloos bij den heer Verburg te zijn bin nengedragen, is hij later per rijtuig naar het ziekenhuis te Amsterdam vervoerd. Zijn toe stand is niet buiten gevaar. Men meldt uit Heerenveen Twee heeren uit Bakhuizen zijn te Wyckel door het tekort nemen van een bocht, met hun duo-motor in volle vaart tegen den grond ge smakt. Beiden kregen ernstige hoofdwonden hun toestand is levensgevaarlijk. Te Baexmen is gisteren de strooper S. door een schot uit zijn geweer, dat onverhoeds afging, zoodanig verwond, dat hij aan de gevol gen is overleden. Te Reek (N.-Br.) is de zoon van den land bouwer G. v. d. L. ten gevolge van een slag van een veulen overleden. In het jachtveld bij Rolde waren Vrijdag middag drie stroopers uit Gasselte met wind honden aan het werk. De politie hield twee hunner aan de derde ontvluchtte. Toen een der twee aangehoudenen zijn geweer op de poli tiebeambten aanlegde, maakte een van de po litiemannen van zijn revolver gebruik, hij schoot zekeren T. in den rug. Deze is per rijtuig naar een ziekenhuis gebracht. Centrale schoenmaker ij. Onlangs toen tal van ingezetenen te Apeldoorn er in verband met de abnoormaal-hooge schoen- reparatieprijzen toe overgingen, hun schoeisel elders, b.v. te Deventer en Zutphen te laten repareeren, besloten eenige leden der afdeelinga Apeldoorn van den Bond van Schoenmakers patroons van Centrale schoenmaker ijin het leven te roepen, zulks op aanraden van den Rijksmid- i denstandsadviseur voor het Oosten des lands j Thans is deze werkplaats welke is toegerust met de meest moderne machines, geopend. De bedoeling is, dat de patroons in deze inrichting hun reparaties kunnen laten verrichten, waar van men een zoodanige besparing verwacht I dat de reparatieprijzen eerlang verlaagd kunnen worden. Zestien schoenmakerspatroons laten er voorloopig werken. Branden. Zaterdagmiddag ontstond te Gro ningen een felle brand in den Houthandel en fa briek van Nanninga en Zonen. Het ketelhuis, de machinekamer en de zagerij brandden ge heel uit. De schaverij werd slechts even door het vuur aangetast. Men meldt uit Tilburg Zaterdagmiddag ongeveer 5 uur is een hevi- gen brand uitgebroken in het groote magazijn van wol en andere grondstoffen der Wollenstof- fenfabriek van de firma W. Brands en Zonen. Bij het afzenden van dit bericht was het magazijn met de daarboven staande weverij door vlammen vernield. Met daverend geweld stortten de mu ren met de 100 machinale weefgetouwen naar beneden. Men vreest, dat de brandweer het ge vaar voor de spinnerij der fabriek niet zal kun nen afwenden. De vlammen slaan nog verwoed om zich heen. De roggebroodprijzen. Met ingang van gisteren is de prijs van het roggebrood in I nesland per 1200 gram van 35 tot 30 ct. verlaagd. Van den trein gevallen. Woens dagmorgen wilde te Dordrecht een reiziger de heer G. Pvan A. aldaar woonachtig op den in beweging zijnde trein van 7.53 naar Rotterdam springen. Hij viel van de treeplank en bekwam een geopende wonde aan het achterhoofd Buiten kennis werd hij opgenomen en na ver bonden te zijn, per politiebrancard naar zijn woning gebracht. (Buiten verantwoordelijkheid er Redactie). W* Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy niet teruggegeven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 2