Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Ms-OngevaUenverzeieÉi 43sl® Jaarg&ii$i;. Woensdag 1 September 1920. If®. 12829. De schuldige ontmaskerd. FEUILLETON. BureauKoemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus89, Abonnementen per 3 maanden f2.—, per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels ƒ1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. feil levenslange geheele invaliditeit verlies van een hand, voet of oog bij verlies van een wijsvinger bij verlies van eiken ande ren vinger De verzekering wc, 't ^awr.agfooi:.;d door de Holle :,<fsche Al;;?meene Verzekeringsbank te Sehiedam. Buitenlandsch Nieuws. POLEN EN RUSSEN. Het schijnt nu toch wel vast te staan, dat de Russen een tegen-offensief zijn begonnen. Grodno hebben zij reeds bezet, terwijl Bjelostok bedreigd wordl. Ten Z.-O. van Cholm is de strijd eveneens ontbrand. De ruiterij van generaal Boedjenny, die nog in leven blijkt te zijn rukt op tegen Za- mosze. Op de linie Grajewo-Ossowice hergroepeeren zich de Poolsche legers. Het bolsjewistische legerbericht van 30 Augustus meldt In de streek van Wolkowysk hebben weij verscheiden plaatsen bezet. Bij Brest-Litofsk zijn plaatselijke gevechten aan den gang. In het gebied van Wladimir Woilnski bezetten wij Biels en verscheiden plaatsen benoorden de stad. Wij namen gevangenen en namen 3 kanonnen. In de streek' van Lemberg en Prezmysl zijn felle, voorspoedige gevechten aan den gang. In de Krim bij Oriechof houden de voor ons gunstige gevechten aan. Het Poolsche legerbericht van 30 Augustus luidt Onze afdeelingen zijn den 29sten onder toe juiching van de bevolking Augustow o binnengerukt. Lithausche afdeelingen, waar onze troepen samen kwamen, namen een welwil lende neutraliteit in acht. Tegenover onze aanvallen in den sector van Bielostok kon de vijand geen stand houden, maar trok hij zich naar het ,,Q ..sten terug. Onze afdeelingen hebben Sokjika, Grodno en de Naret' bezet. Bolsjewisti sch afdeelingen, die in de bocht van de Naref verbitterden tegenstand trachtten te bieden, werden verstrooid en op de vlucht gejaagd. In den sector van Brest in Lithauen heerscht rust. In de streek van Samose hebben onze troe pen aan de aanvallen van Boedienny vinnigen tegenstand geboden. In den sector ten Oosten van Lemberg is niets veranderd. Vijandelijke aanvallen op Zadworeen Phayc- zye zijn afgeslagen. De streek van Zydfari wordt daar van troepen van kleine, vijandelijke afdeelingen artillerie gezuiverd. In Entente-kringen is men nog altijd ernstig bezorgd over de houding der Polen tegenover de Russen in de naaste toekomst. De Entente wil dat de Polen een zuiver defensieve houding zullen aannemen. Maarschalk Pilsoudski heeft echter te W ar- schau verklaard, dat het voor de Polen onmo gelijk is op het Oostelijk front op de grens, die door de vredesconferentie vastgesteld is, te blijven staan en een zuiver verdedigende houding aan te nemen. Hij liet zich uit ten gunste van de volledige vernietiging van den vijand. Volgens de Engelsche bladen is in officieele Uii hei Engelsch vertaald. 43 Hij moest schuldig zijn; ik wist het zeker Hij zal mij niet ontsnappen, dacht ik. Om zeven uur besloot ik niettemin naar Londen te rug te gaan. Ik had nog met de inwoners ge sproken en nog eens weer met de doove hospita van Miss Raynell. Ik had echter niets nieuws meer vernomen, behalve dat Austin dadelijk na de meeting in groote haast was vertrokken. Ik was moe, hongerig en teleurgesteld, toen ik naar het station terugging. Toen ik,er aankwam riepen de krantenjongens de avondbladen af. Een zin trof dadelijk mijn oor „Arrestatie van den moordenaar!" Ik hield een jongen aan, kocht een courant, en keek die haastig door met een voorgevoel van wat ik erin vinden zou. Daar stond het met groote letters „Arrestatie van een moordenaar te Dyon. Philip Harvey die verdacht is van den moord op Miss Raynell, werd gisteravond in den snel trein tusschen Parijs en Marseille gearresteerd. De arrestatie had plaats aan het station te Dyon HOOFDSTUK XXVI. Een ingeving. Versuft ging ik naar huis met de krant in mijn hand. Austin zat al op mij te wachten. kringen bericht van deze uitlatingen en van an dere teekenen ontvangen, welke er op wijzen, dat de Poolsche militairisten geneigd zijn den nadrukkelijken raad van de geallieerden om de grens van Versailles niet te overschrijden in den wind te slaan, en is de Britsche bezorgdheid dienaangaande aan de Poolsche regeering te kennen gegeven. Terzelfdertijd heerscht er in Engeland vol doening over het feit, dat de gema tigde meening te Warschau veld wint. Naar verluidt, is prins Sapieha, de Poolsche minister van buitenlandsche zaken, de gematigdheid in persoon en is hij niet voornemens de teugels te vieren. Van militairen kant moet generaal Ilallcr landgenooten gewaarschuwd hebben om zich door hun succes niet ver te laten meesleepen want zegt hij, het gevaar is volstrekt niet ge weken." De Poolsche pers steunt over het algemeen de waarschuwingen der geallieerden aan Polen, Men legt er den nadruk op, dat Generaal Vtey- gand, wiens raadgevingen tot de Russische nederlaag bijgedragen hebben, eiken Poolsche aanval heeft afgekeurd. Bovendien worden de berichten nopens de herovering door de bolsjewiki van dorpen in de buurt van Bjelostok, ten N.O. van Warschau en van bet winnen van terrein door de ruiterscharen van Boedjenny, die den rechterflank der Polen bedreigt, beschouwt als waarschuwingen welke de Polen niet in den wind kunnen slaan. Alle veldtochten van dezen aard hebben ten gevolge van breede flankbe wegingen en het is' niet onmogelijk, dat Boed- jenny'sstrijdkrachten een dergelijke verandering teweeg zullen brengen. 0 De vredesonderhandeling en Over de vredesonderhandelingen tusschen Rusland en Polen, welke te Minsk zijn begonnen en beide partijen thans willen voortzetten in een andere stad, zijn nog geen nadere posi tieve mededeelingen ontvangen. Daar de Poolsche regeering volgens de tot dusver opgedane ervaringen voortzetting van de onderhandelingen te Minsk als doelloos be schouwt, heeft een deel van de Poolsche dele gatie instructie gekregen om zich ten behoeve van betere berichtgeving aan de regeering te Warschau naar Brest-Litowsk te begeven. De onderhandelingen te Minsk zijn daardoor afge broken. Na het vertrek van de Poolsche gede legeerden zijn ook de vertegenwoordigers van de Sovjet-regeering met uitzondering van Zmi- dowissy naar Moskou teruggekeerd. De leden van de Poolsche delegatie, die terug keerden, waren Dmowsky, Grobdka, Dbar- lika, Kiernicjk de deskundige Ladus, majoor Stomirow en de vertegenwoordiger van het Poolsche telegraaf agentschap. In Brest-Litowsk werden zij door den minister van buitenlandsche zaken en generaal Brebecky ontvangen. De delegatie reisde daarna naar Warschau, door zonder een woord van begroeting of verklaring, stapte ik regelrecht op hem af en hield hem de krant voor. Hij ontstelde hevig en ik was daar blij om. „En wat moeten wij nu doen?" stamelde hij. „Doen? antwoordde ik bitter; „het recht moet zijn loop hebben en de schuldige moet gehangen worden" Austin zweeg, ik zag duidelijk, dat hij geen woord kon uitbrengen. „Maar ze zullen eerst dienen te bewijzen, dat hij de schuldige is, en hoe hij het gedaan heeft", ging ik langzaam voort, terwijl ik hem strak aankeek. Austin vertrok zijn gezicht zenuwachtig. „Natuurlijk", zei hij ten laatste met groote inspanning „dat is duidelijk genoeg, dat spreekt vanzelf." „Het is mij in 't geheel nog niet duidelijk, mr. Harvey", zei ik, zonder mijn blik van zijn gezicht af te wenden, „en hoe meer ik mij in de zaak verdiepte, hoe duisterder die voor mij wordt. Ik ben er nog lang niet zeker van, dat wij de ware toedracht der zaak gevonden hebben- Wij bleven elkaar aanstaren, Geen van ons bei den durfde een woord meer zeggen. Ik vroeg mij zelf af of ik wetende wat ik wist niet al te veel gezegd had. Ik had Austin ang stig gemaakt dat zag ik duidelijk, Hij was erg van streek over de arrestatie van zijn broer en hij vermoedde, dat mijn geheele manier van doen een vijandige bedoeling had jegens hem zelf. Het was niet verstandig hem op zijn hoede te doen zijn voordat ik bewijzen in handen had. Bewijzen moest ik hebben. De inhechtenis waar zij den SOsten aankwam. De rest van de delegatie is in -Minsk gebleven. Volgens een te Parijs ontvangen draadloos telegram uit Moskou, heeft de Sowjet-regeering nog niet beslist aangaande de voortzetting der vredesonderhandelingen te Brest. Danisjefski, is I te Moskou teurggekeerd om met de regeering I te overleggen Smedewitsj vervangt hem.. De Russische delegatie te Londen maakt een telegram uit Moskou openbaar, waarin gezegdt wordt, dat de troepen van Wrangel, die in de i streek van Koeban geland zijn, vernietigd zijn j en dat Wrangel thans alleen nog de Krin bezet houdt. HET LEGER VAN GENERAAL WRANGEL. Uit Constantinopel wordt gemeld In verband met de troepenlanding in het Koeban-gebied j werd door generaal Wrangel een tusschen hem i en de besturen der Kaukaus-gebieden getroffen overeenkomst gepubliceerd. Volgens deze over eenkomst heeft Wrangel de geheele strijdmacht onder zijn opperbevel. Een gemeenschappelijke uniforme buitenlandsche politie, eenheid van 'i wetgeving, gelijke douane-tarieven en gelijke normen voor de indirecte belastingen werden ingevoerd. De overeenkomst is op een breede basis van autonomie voor de betrokken gebie den gesloten, i Tegelijk met het succes van Wrangel breken er ernstige opstanden tegen de bolsjewiki in het Noorden van den Kaukasus uit. Het geheele Noord-Kaukasische en Don-gebied is door den anti-bolsjewistischen opstand getroffen. Het geheele gebied ten oosten van de zee van Azow is thans in de macht van Wrangel's strijdkrach- ten. deze haven de Amerikaansche burgers zal be schermen. De verplichting voor Engelsche schepen om machtiging tot uitvaren aan te vragen is opgeheven. Engelsche schepen kunnen thans weer vrij alle reizen ondernemen. De Poolsche gezant te Brussel, Graaf So- vanski, is op verzoek van zijn regeering, naar Warschau vertrokken. Binnenland. ENGELAND. Het nijmwerkersverbond deelt als uitslag van de stemming mee, dat er 606.782 stemmen vóór en 238.865 tegen staking uitgebracht zijn. TURKIJE. Te Parijs is een bericht uit Constantinopel ontvangen over een poging om den nationalis- tischen leider Moestafa Kemal te vermoorden. Het zegt, dat de aanslag plaats had gedurende een reis naar Angora, waarbij hij slechts door enkele gardes was vergezeld. Buiten Tokat sprong een man van den kant van den weg, en I vuurde drie schoten op Kemal af, waarbij diens i metgezel werd gedood, en hij zelf in het been werd getroffen. De moordenaar, die geboortig uit Erzeroem was, werd gevangen genomen en naar Angora gebracht, waar hij werd terechtge steld. ALLERLEI1 De Amerikaansche minister van Marine Daniels beeft medegedeeld, dat de gewapende kruiser „Pittsburgh", die bevel heeft ontvangen om van Reval naar Danzig te vertrekken, in neming van Philip was een reden te meer om direct in te grijpen. Maar wat kon ik doen? In hoever was Austin schuldig? Welke rol had hij gespeeld bij den moord? Op al deze vragen wist ik geen antwoord, en Austin's alibi was zoo overtuigend als iemand maar kon verlangen. We spraken nog wat over de arrestatie van Philip en de noodzakelijke gevolgen daarvan en kwamen zoo op veiliger terrein. Austin ver klaarde dien avond bepaald met den laatste trein terug te moeten.Ik deed mijn uiterste best hem over te halen om naar Parijs te gaan. Ik zou zoo graag gewild hebben, dat hij een poos je uit den weg was, want ik vertrouwde er vast op dat er wel een of ander zou aan den dag konen, als hij afwezig was..Maar hij was niet te overreden en we spraken af,dat ik dienzelfden avond naar Parijs zou terugkeeren en daar doen wat er in 't belang van de zaak was te doen. Ik kon niet ontkennen, dat dit van Austin's standpunt uit het beste was wat ik kon doen. Ik kon geen vol doende reden bedenken om zijn verzoek te wei geren en daar ik in Southend nu toch geen nadere aanduidingen kon vinden moet i bekennen,dat ik er ook zelfniet op tegen hid om naar Parijs en Philip Harvey terug te gaan. Misschien zou ik daar meer succes hebben dan hier wie weet! Ik nam dus afscheid van Austin beter ge zegd we gingen samen de deur uit, ieder naar zijn eigen trein, Wat een afstanden hadden we beiden in de laatste acht en veertien uur al afgelegd En toch voelde ik geen lichamelijke vermoeie nis, wel waren mijn zenuwen op van moeheid Onderscheidingen. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin zijn wederom een aantal onder scheidingen verleend. Benoemd zijn o.a. Tot ridder-grootkruis in de orde van Oranje- Nassau W. A. F. baron Gevers, gezant te Berlijn. tot groot-officier in de orde van Oranje Nassau G. J. G. Ch. graaf van Aldenburg Ben- tinck te Amerongen. tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw O. M. F. Haffmans en jhr. mr. F. X. A. Verheijen, leden van de Eerste Kamer jhr. mr. D. J. de Geer, J. van der Molen Tzn.. en C. van der Voort van Zijp tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau mr. A. R. Zimmerman, burgemeester van Rot terdam tot ridder van den Nederlandschen Leeuw W. K. Behrens, c.i., hoogleeraar pater J. V. de Groot, hoogl. te Amsterdam dr. C. J. Vinket steyn, insp. der gymnasia te 's-Gravenhage L. A. v. Royen, hoogleeraar te Delft. tot officier in de orde van Oranje-Nassau E. G. Verkade, dir. der Ned. Gist- en Spiritus fabriek te Delft P. Aleva, insp. der dir. bel. te 's-Gravenhage Bevorderd tot commandeur in de orde vani den Nederlandschen Leeuwjhr. mr. R. de Marees van Swinderen, gezant te Londen jhr dr. J. Loudon, gezant te Parijs tot grootofficier in de orde van Oranje Nassau A. G. Kroller, lid van den Raad van Bijstand voor Econom. Zaken tot comman deur in de orde van Oranje-Nassau dr. F. G. Waller, id. tot officier in de orde van Oranje-Nassau A. M. J. Jansen, R. K. geestelijke op Curagao tot command, in de orde van den Ned. Leeuw dr. C. J. K. van Aalst, pres. van de uitv. comm. van de N. O. T. mr. M. W. F. Treub, oud-minis ter 's Gravenhage. De eeremedaille der orde van Oranje-Nassau in zilver is o.a. toegekend aan J. L. Moen, con cierge aan de T. H. te Delft. De federatie geeft den strijd op. Het bestuur der afdeeling 's-Gravenhage van de Landelijke Federatie bericht, dat' de Fede ratie een stemming houdt om te besluiten wat en teleurstelling. Het hinderde mij verschrik kelijk, dat ik verplicht was dezen man te woord te staan en weer te laten vertrekken zonder dat ik hem betichten kon van de misdaad, die hij naar mijn overtuiging had bedreven. Zonderling genoeg was ik des te meer overtuigd van zijn schuld, naarmate de onmogelijkheid daarvan zich meer aan mij opdrong. Maar desniettemin moest ik met hem over zijn broer spreken alsof ik ieder leugenachtig woord van hem geloofde Toen we samen een stille straat doorliepen, vloog ons in de duisternis iets vooibij en op hetzelfde oogenblik kwam een gedachte, een hoop, een mogelijkheid mij in het hooofd. Het was een fiets die ons voorbijsnelde. HOOFDSTUK XXVII. Een noodschot. Onder den indruk van het oogenblik wendde ik mij tot Austin Harvey. „U fietst ook, is het niet?" vroeg ik. Het was een ingeving. Met een krachtigen vloek riep hij: Wat weet je? Hoeveel! hoe weinig? En hij sloeg mij met zijn gebalde vuist in het gezicht en rende de straat uit. HOOFDSTUK XXVIII. Naar de oplossing. Zoodra ik van den- slag bekomen was, verza melde ik mijn gedachten en liep door. Ik haaste mij niet Ik deed een poging om den vluchtenden man te achterhalen. Wordl vervolgd) TUT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 1