Laat stoomen, verven, wasschen en strijken bij de .DE PHOENIX", Telef. No. 15. A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 I. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 zij te doen heeft, nu alle moderne bonden den strijd hebben opgegeven. De Haagsche afdeeling zag geen kans om door strijd nog iets te bereiken en heeft beslo ten bij meerderheid van stemmen den strijd niet langer door te zetten. In afwachting dus van de landelijke stem ming ziet den Haag geen nut in langer doorstrij den. Reizen naar Duitscliland. 1 September is opnieuw een rechtstreeks tarief voor reizigers en bagage in werking getre den tusschen de Nederlandsche en de Zuid- en West-Duifsche spoorwegen. De prijzen zullen afhankelijk zijn van den dagelijkschen markenkoers en bij het nemen van een plaatskaart aan de stationsloketten bekend zijn. RUN- en MOEZELWIJNEN in Duitschland gebotteld. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. De agenda voor de openbare vergadering van den Gemeenteraad op Dinsdag 7 September des n.m. 2 uur bevat het volgende Comité-Generaal. 1Benoeming der leden van de vaste Raads- commissiën. 2. Trekken der afdeelingen voor het onder zoek Gemeente-begrooting, dienst 1921. 3. Voorstel van B. en W. tot inkrimping van het ledenaantal van de Commissie van Toe zicht op de Gemeentelijke Arbeidsbeurs en om in verband daarmede te besluiten lo. tot wijziging van de verordening op de Arbeidsbeurs der Gemeente Schiedam (Gemeen teblad no. 45 no. 1918) 2o. tot ontbinding der tegenwoordige Com missie 3o. tot benoeming in een volgende vergade ring van een nieuwe Commissie 4 Voorstel van B. en W., tot verhooging van den canonprijs, bedongen bij de uitgifte aan de R. K. Bouwvereeniging ,,St. Jozef" al hier, van grond in erfpacht, gelegen aan de An thony Muijsstraat, Van Beverenstraat en West- Frankelandschestraat, voor den bouw van 25 arbeiderswoningen, van 60 tot 64 cent. 5. Voorstel van B. en W. tot uitgifte in erf pacht aan de Woningstichting „Vrede" alhier, van een terrein, groot ±42.000 M2., gelegen aan den Frankelandschen dijk, voor den bouw van 584 woningen en 2 schuren. 6. Voorstel van B. en W. strekkende a. tot verleening aan de Woningstichting „Vrede" alhier, van een voorschot groot ƒ4.312.000.en een jaarlijksche bijdrage, voor den bouw van 584 woningen - waaronder begre pen 6 winkelhuizen, 1 waterstokerij en 2 schu ren en b. om hen te machtigen met de N.V. Scheeps- bouw-Maatschappij,,Nieuwe Waterweg" de noo- dige overeenkomst aan te gaan betreffende bij dragen door gemelde Vennootschap te ver leenen in het eventueel tekort op de jaarlijk sche exploitatie van de woningen. 7. Voorstel van B. en W. tot uitgifte in erfpacht aan de Vereeniging „Woningbouwver- eeniging „Ons Huis alhier, van een terrein groot 3870 M2 gelegen aan de Huysmansstraat em St. Liduinastraat, voor den bouw van 38 a rbeiderswoningen 8. Voorstel van B. en W. tot verleening aan de Vereeniging „Woningbouwvereeniging „Ons Huis" alhier, van een voorschot, groot 238.140 en een jaarlijksche bijdrage, voor den bouw van 38 arbeiderswoningen. 9. Voorstel van B. en W. tot uitgifte in erf pacht aan de R. K. Bouwvereeniging „St. Jo seph" alhier, van een terrein, groot 7200 M2. gelegen aan de Huysmansstraat, Van Beve renstraat en Anthony Muysstraat, voor den bouw van 98 arbeiderswoningen. 10. Voorstel van B. en W. tot verleening aan de R. K. Bouwvereeniging „St. Jozef" alhier, van een voorschot, groot ƒ686.000. en een jaarlijksche bijdrage, voor den bouw van 98 arbeiderswoningen. 11. Benoeming van een directeur van den Gemeentelijken Woningdienst, in verband met het niet aannemen der benoeming, door den heer PW. J. M. Driessen te Amsterdam. Aanbevolen worden (in alphabetische volg orde) de heeren M. M. van Praag, c i., werk zaam bij het Departement van Landbouw, aan het Rijksbureau voor de ontwatering te Amsterdam E. J. Timmerman, Hoofd-In- specteur bij de Stadsontwikkeling en Volkshuis vesting te 's-Gravenhage 12 Voorstel van B en W tot toekenning aan de firma Slavenburg en Scheurkogel al hier, aanneemster van den onderbouw van den nieuwen gashouder, van een schadevergoeding, groot 2000 in verband met door haar ge leden schade door stijging van materiaal prijzen en loonen1 13 Voorstel van B en W om mej S. C. Bok, thans tijdelijk bibliothecaresse der Open bare Leeszaal en Bibliotheek, als zoodanig in vasten dienst der gemeente te doen overgaan 14 Voorstel van B. en W. tot toekenning aan de Vereeniging „Volkshuisvesting", van een bijdrage in het exploitatietekort der wonin gen van Blok C over den exploitaitietermiin 29 December 1918 tot 28 December d.a.v. 15. Voorstel van B. en W. tot verleening van een crediet van ten hoogste 10.000.— voor den aankoop van een vrachtauto, voor de technische bedrijven. 16. oorstel van B. en W. tot wijziging van de tarieven van het haven-, brug,- pont en kade- geld. 1 Voorstel van B. en W. tot wijziging van het bepaalde onder hoofd „Gymnasium" van de verordening, regelende de bezoldiging van ambtenaren, in dienst der gemeente Schiedam (Gemeenteblad no. 36 van 1920.) 18. Voorstel van B. en W. tot invoering van de 45-urige werkweek bij de politie en in verband daarmede tot uitbreiding van het po litiepersoneel, waartoe reeds in beginsel beslo ten is. 19. Voorstel van B. en W. tot verkoop aan de N. V. „Martinit" te Amsterdam, van een perceel grond, gelegen op den hoek van de Ouddorpsche- en Rozenburgschestraat. 20. oorstel van B. en W. tot wijziging van de klassse-indeeling en van de leervakken aan de Burgeravondschool alhier en tot benoeming van leeraren aan die school. 21. Vaststelling der kohieren no. 7, 8 en 9 dei Plaatselijke Inkomstenbelasting dienstjaar 1919 -1920 22. Voorstel van B. W. en tot verkoop aan A. Timmermans, J. G. en L. A. v. d. Bos, van een perceel grond, gelegen aan de Willem de Zwij gerlaan. Woningbouw. B. en W. stellen den Raad voor, aan de woningstichting „Vrede" in erfpacht uit te geven ongeveer 42.000 M2 grond, gelegen aan den Frankelandschen dijk, teneinde daarop 584 woningen en 2 schuren te bouwen, voor wel ken bouw door genoemde stichting een voor schot is gevraagd. De stichting heeft zich bereid verklaard den door B. en W. in overleg met „Grondbedrijf" bepaalden canon van 95 ct. per M2 te betalen. Ia hun schrijven aan den Raad, waarin zij voorstellen het gevraagde voorschot aan de woningbouwvereeniging Vrede te verleenen, zeg gen B. en W. het volgende „Door de woningstichting „Vrede" wordt gevraagd een voorschot groot ƒ4.312.000.—, af te lossen met een vijftigjarige annuïteit en een jaarlijksche bijdrage van 123.234.—. Het voorschot moet strekken tot uitvoering van het eerste gedeelte van haar plan, omvat tende 584 woningen waaronder begrepen zijn 6 winkelhuizen en 1 waterstokerij en 2 schuren. Het complex van deze gebouwen zal ge sticht worden op een terrein, gelegen ten Zui- den van den nieuwen persput. Wij leggen hierbij over, het rapport van den waarnemend Directeur van den Woningdienst, die zich evenals de Schoonheidscommissie en de Commissie voor den Woningdienst met het plan heeft vereenigd. Uit het advies van laatstgenoemde Commissie stippen wij het volgende aan „Terwijl wij het apprecieeren, dat door de stichting een poging wordt gedaan om flink tegemoet te komen aan het nijpend tekort aan woningen en wij, met waardeering van de ver diensten der architecten die tot heden in deze gemeente werkzaam zijn, het op prijs stellen, dat wij m de gelegenheid zijn, kennis te maken met het werk van een architectenbureau, dat reeds elders op het gebied der volkshuisvesting met vrucht werkzaam is geweest, ontmoette net gedeelte van het plan waarin zij het in beperkt aantal een bouw van twee verdie pingen boven den beganen grond voorkwam, bij ons ernstige bedenkingen, terwijl het denk beeld van een gemeenschappelijke trap voor 6 woningen ons vreemd aandeed. Wij hebben ons de moeite gegeven elders te gaan zien en zijn tot de overtuiging gekomen, dat een gemeenschappelijk, goed verlicht en goed geventileerd trappenhuis ver te verkie zen is boven een afzonderlijke opgang, die uit den aard der zaak de zoo gewenschte verlich ting mist en bovendien veel plaats inneemt. Het advies van den w.n. directeur van den Gem, woningdienst, hetwelk door B. en W. aan den Gemeenteraad is overgelegd luidt als volgt „Naar aanleiding van het in Uwe vergadering van 30 Juli beoordeelde project van de Bouw vereeniging „Vrede" voor de stichting van een complex volkswoningen in of nabij het Sterre- bosch en van de in verband daarmede gehou den besprekingen met de toen aanwezige archi tecten Verhagen en Kok, heb ik de eer Uwe Commissie het volgende te berichten Met het plan in hoofdtrekken kan ik mij gaarne vereenigen en zou de verwezenlijking er van, n.l. de stichting van een 6 700-tal volks woningen, als een aanmerkelijke tegemoet koming in den thans heerschenden woningnood ten zeerstezijn toe te juichen. Een zeker gedeelte van de bebouwing zou echter bestaan uit woningen, drie hoog boven elkander, met een gemeenschappelijke ingang voor zes en een dito trap voor vier gezinnen. Hiertegen bestaan bij mij ernstige beden- ingen. M.i. zullen van de physieke krachten der huisvrouwen, vooral van hen, die op de hoog- s e verdieping wonen en die meermalendaags verplicht zullen zijn een 36 a 40-tal treden op en af te klimmen, te veel worden gevergd, om niet te spreken van andere voor de hand lig gende ongewenschte toestanden, die bij een dergelijke situatie niet zijn te vermijden. Het systeem moge in Rotterdam, Amster dam en andere groote plaatsen burgerrecht hebben verkregen, waarvan de buitensporige grondprijzen als oorzaak kunnen worden be schouwd, in Schiedam meen ik, dat die bouw wijze nog niet strikt noodzakelijk is, al wil ik gaarne erkennen, dat het bezoek, onlangs ge bracht in de driehoog woningen aan de Boots mansstraat te Rotterdam mij erg is mee gevallen. De zaak lijkt mij evenwel te belangrijk om er nu al een onverbiddelijk veto over uit te spreken, waarom ik zou wilen adviseeren, om het pro en contra nog eens ernstig te over wegen en eerst dan de gevraagde medewerking te verleenen indien met cijfers kan worden be wezen (waarbij als factoren kunnen gelden de hooge grondprijs, dure fundatie e.d.), dat het bouwen ter plaatse zonder de kazernewoningen, uit een economisch oogpunt tot de onmogelijk heden behoort. Bij een beschikking in toestemmenden zin, zal de thans vigeerende bouwverordening, waar noodig, moeten worden gewijzigd, door de mogelijkheid te scheppen van het verlee nen van ontheffing der bepalingen in de artt. die met het geval verband houden. Met nadruk wil ik er echter op wijzen, dat het mij gewenscht voorkomt, dat die ontheffing bij uitzondering en dan om overwegende redenen worde verleend, hoewel ik begrijp, dat het dan steeds moeilijk zal vallen voor het Gemeente bestuur, om hier de scheidingslijn te trekken tusschen wat niet en wat wel mag worden toe gelaten. In onze Commissie is aangevoerd dat, hoe idyllisch het denkbeeld tuinstad moge zijn, men op den duur tot hoogbouw moet over gaan, omdat lo. de grond te kostbaar is en het toch niet aangaat, onze vruchtbare kleistreek meer dan noodig is, aan den teelt van voedergewassen te onttrekken en 2o. dat bij consequente toepassing van het tuindorp-stelsel of izelfs maar bij den bouw van een-gezinswoningen, de afstand tusschen woning en werkplaats te groot wordt, om den werkman gelegenheid te geven, zijn middag maal temidden van zijn gezin, behoorlijk te genieten. Vóór dat men door den nood gedrongen tot hoogbouw over moet gaan, is het wensche- lijk, geleidelijk kennis te maken met een hui zenbouw, waartoe men toch eenmaal moet komen. Hoezeer dit moest erkend worden, bleven enkele onzer leden er voor om hoogbouw zoo lang mogelijk uit te stellen. Ten slotte vereenigde men zich met het denk- beeld om een 50-tal woningen op de tweede verdieping (boven de begane grond-vertrekken) toe te laten zonder daarmede zich voor het ver volg te binden." Uit het voor de leden van Uwen Raad ter lezing gelegd schrijven van de woningstichting „Vrede blijkt, dat niet alleen aan onzen eisch is voldaan om met een eigen kapitaal aan de stichting deel te nemen, maar ook, dat het 1/4 deel op het tekort der woningexploitatie, dat volgens de rijks-bepalingen ten laste van de gemeente zou komen, van de gemeente wordt afgewenteld. Desondanks hebben wij gemeend, vast te moeten houden aan den eisch om bij het me dezeggenschap inzake de verhuring, ook mede zeggenschap te hebben ten aanzien van de huur- opzegging; terwijl wij van de woningstichting verder de toezegging hebben, dat zij mede zal letten op onze wenschen ten aanzien van het opschuivingssysteem Waar het aandeel in het tekort niet door de gemeente gedragen zal worden, hebben wij gemeend, aan het verzoek der stichting te kun nen voldoen ten aanzien van de voorwaarden aan het voorschot te verbinden. Wij stellen U voor lo. overeenkomstig het bijgevoegd ontwerp, het voorschot en de bij drage in het tekort der exploitatie te verleenen en 2o. ons te machtigen met de N. V. Scheeps- bouw-Maatschappij Nieuwe Waterweg de noodige overeenkomsten aan te gaan betreffende het bijdragen door gemelde Vennootschap in het eventueel tekort op de jaarlijksche exploitatie van de woningen, waarop betrekking heeft het U in ontwerp aangeboden besluit. Ingezonden Mededeelingen. Madeira Selected Dry, Fernando Brothers, Oporto. Zijn slagader werd doorgesneden terwijl een zijner vingers nagenoeg geheel was afgesneden. Dr. Endtz verleende de eerste hulp, waarna de man,op diens advies per brancard naar het zie kenhuis werd overgebracht. Moord. De politie werd in den afgeloopen nacht, omstreeks 31/2 uur, door een waker van de firma Wilton gewaarschuwd, dat er in een weiland aan den Vlaardingerdijk nabij Spieringhoek het lijk van een man lag. De dienstdoende hoofdagent van politie ging naar de aangeduide plaats, waar hij inderdaad het lijk vond van een man. De man lag met beide beenen in de sloot, terwijl het bovenlijf aan de overzijde van de sloot in het land lag. Onmiddellijk werd de commissaris van politie, de heer Ellenberger, met het gebeurde in kennis' gesteld. Deze ging, vergezeld van den inspec teur van politie van Veen, naar de plaats van het misdrijf, om het onderzoek te leiden. Uit de papieren, die op het lijk werden ge vonden, bleek, dat het was de 23-jarige cement- werker Karl Möller, geboren te Ludenscheid, wonende in een keet op het werk van de firma Wilton, nabij de Vijfsluizen. Verschillende personen werden door de po litie in verhoor genomen. Uit de verklaringen kon worden vastgesteld, dat M. met twee personen gister was uit geweest' Naar huis terugkeerende, kreeg men op den Vlaardingerdijk twist met een ander persoon. Er schijnt toen een geweldige vechtpartij te hebben plaats gehad, waarbij M. op de een of andere wijze den dood heeft gevonden. Daar op het lijk geen uiterlijke teekenen van geweld zijn te bespeuren, kon nog niet worden vastgesteld op welke wijze de Duitscher is ver moord. Hedenochtend is op het commissariaat van politie het onderzoek naar den dader voortge zet door het in verhoor nemen van de personen die bij de vechtpartij betrokken zijn geweest. Het lijk van den verslagene is naar het lijken huisje op de Alg. Begraafplaats overgebracht Het parket te Rotterdam is van den misdaad in kennis gesteld. Nader vernemen wij, dat de Duitscher ge dood is door een messteek in het hart. —'Mens ct verhoor heeft de politie de overtuiging ge- j kregen, dat de vermoedelijke moordenaar zich onder de in verhoor genomen personen be vindt. Deze personen zijn allen in arrest gesteld. Volksbadhuis. In de week van 22—28 Aug. 1920 werden genomen 561 baden. lste Klasse. Kuipbaden 31, Regenbaden 76. 2de Klasse. Kuipbaden 39, Regenbaden 408. Kinderbaden 7. Diefstal. Maandagavond had een meisje in een café aan de Boterstraat een taschje met een porte- monnaie, inhoudende ƒ9-, op een tafeltje neergelegd Toen zij zich even verwijderd had en weer terugkeerde ontdekte zij, dat de. por- temonnaic uit het taschje verdwenen was. De politie werd terstond gewaarschuwd. Bij het ingesteld onderzoek bleek, dat J. B. H. en V" de daders waren. Zij werden gearresteerd en naar het politie bureau overgebracht, waar zij een volledige be kentenis aflegden. Het mes. Gisteravond omstreeks negen uur reed H Kiela, wonende Oostsingel 126 met een wagen waarop zich een 20-tal personen bevonden over de Hoogstraat. Plotseling werd het paard door eenige beschonken personen vastgegrepen en tot staan gebracht. Bij een poging om het paard te ontzetten en den wegte vervolgen werd K. een snee van 6 c. M. lengte en 2 c. M. diep met een mes over zijn linker wang gegeven. De wonde werd door de politie voorloopig ver bonden, terwijl daarna geneeskundige hulp werd ingeroepen. De dader, zekere G. van der B„ is in den afgeloopen nacht door de politie aangehouden. Slagader doorgesneden. Gisteravond om 9V2 uur heeft zekere A. v. d. S. wonende in een keet op het werk van de firma Wilton alhier, in beschonken toestand een ruit stukgeslagen van een pand in de Zwaansteeg De man werd door de glasscherven zeer ernstig aan de rechterhand verwond, Koninginnedag. De feeststemming, welke men reeds eenige dagen vóór het Koninginnefeest onder de men- schen kon waarnemen, heeft zich gisteren op de beste wijze geuit. Reeds vroeg in den morgen was een talrijk publiek op de been de elk feest onafscheidelijk vergezellende toeters en andere blaasinstrumenten gaven het beginnend stads- leven een inleidende drukte, welke duidelijk I deed zien, dat deze dag anders was dan andere ^en men'as het op ieders gezicht, dat de Oranjeliefde geuit moest worden. Door de geheele stad had de burgerij de vlag uitge stoken, zoodat de Schiedamsche straten een feestelijk aanzien hadden. Om 6.50 u. begonnen de klokken in de geheele stad te luiden en hiermede was een aanvang ge maakt met het welvoorziene feestprogramma, dat de actieve Oranjevereeniging dit jaar in elkaar had gezet. Tegen half acht was de Groote Markt één menschen-gekrioel. Aandachtig luisterde men naar de Koraalmuziek, verdienstelijk gespeeld door „St. Ambrosius", „Gusto" en „O. B. K.". De wandeltochten van bovengenoemde mu ziekverenigingen door verschillende stadsge deelten waren een flink succes door een groot aantal personen werd er aan deelgeno- men. De muziekvereniging „Gusto" onderbrak in de Brug. Knappertlaan eenigen tijd haar tocht, om in den tuin van het Ziekenhuis een paar nummers ten beste te geven. Dames van j bestuursleden boden aan de kinder-patiënten' i chocolade aan, terwijl de volwassenen met prachtige bloemen blij gemaakt werden. Een der patiënten dankte voor de aardige attentie. D e O u d-H ollandsche Volks spelen. Een dichte haag van menschen had zich reeds voor tienen om het terrein in het Volkspark ge schaard om getuige te zijn van bovengenoemde spelen Meisjes en jongens van verschillenden ieettijd zouden daar proeven van bekwaamheid ai leggen in een heele reeks van spelen. De grootste jongens klommen mast of liepen in de hindernisbaan, wat jongeren staken ton netje of balanceerden op de gladde boegspriet, terwijl de kleinsten zich bij het broodjeshappen n

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 2