Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Qratis-Ongevallenverzekering I3m® Jaargang. Donderdag 2 September 1920. So. 12830 De schuldige ontmaskerd. FEUILLETON. BureauKoemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus89. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.per week 15 cent, franco per post ƒ2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels f 1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. De verzekering woidt gewaarborgd dooi de Hallmdsche Algemeens Verzekeringsbank te Sehiedam. levenslange geheele invaliditeit bij verliesJj van een wijsvinger Ml verlies van eiken ande ren vinger Buitenlandsch Nieuws. POLEN EN RUSSEN. Her officieele Poolsche communiqué van den 31 sten luidt Op den Noordelijken vleugel rukken onze afdeelingen, op zonder dat de vijand tegen stand biedt. In de gevechten die met de ver overing van Grodno bekroond werden, heb ben onze troepen ongeveer duizend gevangenen gemaakt en aanzienlijken byjt veroverd. Op 31 Augustus bezetten wij Hajnowka. Ten Oosten van Cholm werden vijandelijke troepen geconcentreerd, die de aanvallen van Boedjenny moeten steunen. Zij vielen onze stellingen in de sectoren van Dobrelka en Mo- niatyza aan. Alle aanvallen werden onder zware verliezen voor den vijand afgeslagen. De aanvallen van Boedjenny stuiten op hardnek- kigen tegenstand van onze afdeelingen. Zamosc werd weliswaar ingesloten, maar de held haftige bezetting van de stad verdedigt zich hardnekkig en brengt den vijand zware verliezen toe. Vijandelijke afdeelingen, die in de rich ting van Grabowiec opmarcheerden, werden na bloedige gevechten door twee divisies le gionairen naar het zuiden gedrongen. Door onze hulptroepen, die in den rug van het leger van Boedjenny opereeren, wordt deze sterk in zijn bewegingsvrijheid belemmerd. Deze troe pen zijn er in geslaagd verschillende troepen- afdeelingen af te snijden. Uit Helsingfors wordt gemeld dat de onte vreden Oekrainische boeren een algemeenen opstand veroorzaakt hebben, die den linkervleu gel van het Roode leger ernstig bedreigt. De beweging ontstond in het district Cherson en breidt zich uit over de gouvernementen van Kieff, Poltawa, Wolhynie, Jekaterinoslaf en Charkot. De boeren volgen de recruteeringsbe- velen van de bolsjewiki niet op en organiseeren zelf troepenafdeelingen. Uit Kieff en Odessa worden onlusten gemeld. Volgens Poolsche. berichten is het Roode tegen-offensief mislukt. De Russische troepen die in den sector van Brest-Litowsk tot den aanval wilden overgaan, werden bloedig ver slagen. Ook in den sector Bialystok werden Russische aanvallen afgeslagen. De uit Minsk teruggekeerde Russische delegatie verklaarde, dat de laatste dagen de Russen een merkwaar dig toegevelijlce houding aannamen. De vredesonderhandelingen. De uit Minsk teruggekeerde leden van de Poolsche delegatie brachten rapport uit over de onderhandelingen. De uitzichten op het slui ten van den vrede worden als gunstig beschouwd Over hun persoonlijke ervaringen berichten de leden, dat zij te Minsk sterk geisoleerd en steeds bewaakt werden, erger dan de Duitsche dele gatie in Versailles. Prins Sapieha heeft Tsjits- Uit het Engelsch vertaald. 44 Ik was er zeker van, dat nu alles vroeger of later terecht zou komen. Maar ik vertrok niet naar Parijs; ik ging naar het andere station en nam den trein naar Southend. Vergeefs keek ik naarAustin uit; hij verscheen niet. Desondanks stapte ik in den trein; op dat moment kon ik hem toch niet tegenhouden of gevangen nemen. Gelukkig zou hij voor den volgenden morgen niet ver weg kunnen komen, en ik moest mij nu eerst zekerheid verschaffen omtrent het rijwiel. Ik noemde daareven mijn invallende gedach te een ingeving, maar dar was het niet; het was alleen een gelukkige combinatie van omstandig heden. Toen ik den fietser voorbij zag gaan, trof mij opeens de gedachte dat een rijwiel nog vlug ger gaat dan een rijtuig. Als een noodschot had ik die gedachte geuit tegen Austin Harvey en het had boven verwachting doel getroffen. De onge lukkige had zichzelf verraden, Hij had dus in die korte oogenblikken werkelijk zijn tante ver moord. Blijkbaar was hij per fiets naar huis ge- gaan.Verdere berekening kon ik niet maken, voor ik wist vanwaar hij het rijwiel gehad had. Het was al over elven toen ik voor de twee de maal dien dag aan juffrouw Hopkin's huis kwam. Het was al heelemaal donker, de familie was naar bed. Desondanks belde en klopte ik totdat ik ze wakker had gemaakt Juffrouw jerin mededeeling gedaan van de toestemming der Letlandsche regeering om de vredesconferen tie te Riga te doen houden. Men wacht te War schau op het antwoord uit Moskou. HET LEGER VAN GENERAAL WRANGEL. De legerberichten van den generalen staf van Wrangel van 25 en 16 Augustus melden Op het schiereiland Taman (de uitlooper van het Koebangebied tusschen de Zee van Azof en de Zwarte Zee, tegenover de Krim) hebben wij de stations Achtanisofsk en Wistjestebliefsk bezet. Op het Noord-Oostelijk Taurische front zetten wij de vervolging van den 24 dezer ver slagen vijand voort. In de richting van Alexan- drofsk sloegen wij het tweede Russische ruiter- leger naar het Noorden terug. DE TOESTAND IN IERLAND. Bij onlusten te Belfast zijn in de laatste dagen 20 personen gedood en vele honderden gewond. Troepen hebben aan de gevechten een einde gemaakt. De toestand van den burgemeester van Cork, die nu al 20 dagen in de gevangenis geweigerd heeft voedsel te gebruiken, is zeer slecht. Toch is hij nog opgewekt en hoopt als martelaar voor de Iersche zaak te vallen. De Engelschè regeering ontvangt voortdurend telegrammen waarin op vrijlating van den bur gemeester wordt aangedrongen. ITALIË. Een Reutertelegram uit Rome meldde Maan dag j.l. dat in verband met de uitsluiting in de fabrieken in de Italiaansche hoofdstad de me taalarbeiders in Milaan geweigerd hebben de felirieken aldaar te verlaten, daar ook zij be vreesd waren voor een uitsluiting. De „Daily Mail" verneemt hierover nog het volgende Na ongeveer tien dagen een „obstructietac tiek" gevoerd te hebben, hebben de metaalbe werkers Maandagochtend besloten beslag te leg gen op de fabrieken in Lombardije, daar een firma haar arbeiders wilde uitsluiten. De be zetting der fabrieken had zonder ernstige inci denten plaats, daar de werkgevers geen tegen stand boden. Circa driehonderd fabrieken in Lombardije zijn thans in handen der arbeiders. De onderhandelingen om tot een vergelijk te komen nemen een bevredigend verloop. GUATEMALA. Carlos Herrera is met een meerderheid van meer den 200.000 stemmen tot president van Gautamala gekozen. DUITSCHL AN D. Te Frankfort aan de Main hielden gister werkloozen een betooging voor verhooging van hun uitkeeringen tot ondersteuning. Bij de po- Hopkins verscheen voor een raam en ik vroeg of de heer Harvgy thuis was. Neen,zei ze U moet mij dadelijk binnenlaten, want ik heb zaken van belang met u te bespreken, in naam der wet. Juffrouw Hopkins gehoorzaamde zoo vlug als haar ontsteltenis en haar nieuwsgierigheid het haar mogelijk maakte. Daar zaten we dan weer in haar zitkamer juffrouw Hopkins in een passend huistoilet bij het licht van een flikkerende kaars. De dochter kwam om een hoekje van de deur kij ken, bleek en bevend, met papillotten in het haar. Ik stuurde haar dadelijk weg en deed de deur op slot. „Juffrouw Hopkins, begon ik, is hier ook een fiets in huis?" „Heeremijne, meneer de detective, zei juf frouw Hopkins mot u nou midden in den nacht hier komen om me dat te vragen?" „Is er een in huisz" „Ja dan als u dat bepaald weten moet." „Der is een ouwe van mijn zoon Jimmy,maar die is in meer dan een half jaar niet gebruikt." „Laat me die eens zien." Nu begon juffrouw Hopkins hevig te moppe ren en tegen te stribbelen, maar ze eindigde toch met toe te geven. Ze ging me voor de achter deur uit, steeds met de kaars in haar hand die in de nachtlucht nog heviger begon te flik keren, naar een kleine langwerpige plaats ach ter het huis. In een hoek daarvan stond een ge reedschapsschuurtje met een deur zonder slot. en daarin stond een fietszeker niet het al lernieuwste model tegen den wand. Er was nog een achterpoortje aan de plaats, zooals ik dadelijk had gezien, toen ik er kwam. gingen om in het door de groene politie be zette raadhuis binnen te dringen weid door de politie een salvo gegeven, waardoor drie per sonen gedood werden en verscheiden gewond. Thans heerscht er rust. Even na de gebeurtenissen op het raadhuis Verzamelde zich in de Kaiserstrasse etn aan zienlijke menigte, die trachtte de wapenwinkels te bestormen om zich de wapens toe te eige nen. Een officier van de veiligheidspolitie, die in de straat liep, werd gedreigd met knuppels en messen en moest de vlucht nemen. De vei ligheidspolitie slaagde er in de betoogers te verspeiden en de rust te herstellen. IN ALBANIË. Uit Rome wordt aan „lTnformation" gemeld De Albaneesche troepen te Skoetari hebben de Servische krijgsmacht geheel verslagen en tot ontruiming van bijna het geheele bezette ge bied gedwongen. Heden zullen de Albaneesche troepen plechtig Walona binnentrekken. Deze stad wordt waarschijnlijk de Albaneesche hoofd stad. ALLERLEI. Naar uit Brussel bericht wordt, zijn de grondbeginselen van de financieele conferentie te Brussel door de volgende landen aangeno men Zuid-Afrika, Argentinië, Australië, België, Brazilië, Canada, Denemarken, Chili, Spanje, Frankrijk, Engeland, Griekenland, Ne derland, Italië, Japan Noorwegen, Nieuw-Zee- land, Polen, Portugal, Roemenië. Servië, Zwe den, Zwitserland en Tjecho-Slovakije. De Vol kenbond heeft ook de vertegenwoordigers van de centrale mogendheden, n.l. Duitschland, Oostenrijk, Hongarije, Boelgarije en Turkije uitgenoodigd. De Ver. Staten hebben eveneens de gronbeginselen aanvaard. De conferentie zal o.a. de middelen bespreken om een finan cieele internationale crisis te vermijden. Zij zal de solvabiliteit van de centrale rijken on derzoeken, alsmede de kwestie der leeningen. De sociaal-democratische partij heeft gis teren in Groot-Berlijn een reeks vergaderingen georganiseerd, waarin de toestand in Oost-Eu ropa besproken werd. Voor de eerste maal in de Duitsche geschiedenis is een Duitsch gene raal in een arbeidersvergadering als debater opgetreden, namelijk generaal Hoffmann, wel bekend uit de vredesonderhandelingen van Brest Litofsk, die in het debat de stelling ontwikkelde, dat Rusland zijn vroegere positie in de wereld moest terugkrijgen. Met de tegen woordige regeering is evenwel geen verstand houding mogelijk. Deze verklaring werd met toejuiching begroet. De generaal meende verder, dat het Russische volk de gelegenheid moet hebben zich in een vrije stemming uit te spre ken, welke regeering het wenscht. Of het re- Ik bukte en bekeek het rijwiel, nam het er uit en reed het even heen en weer door het tuintje Het was pas geolied. „U zei immers dat het in geen half jaar ge bruikt was?" „Ja wie zou het ook gebruiken? Mijn zoon woont in Londen." „Fietst mijnheer Harvey niet dat U weet?" „Mijnheer Harvey? Goede hemel neen! Ik zette de fiets weer in het schuurtje; ik wist nu zeker dat die geheel gereed was voor 't ge bruik. „En heeft mijnheer Harvey een sleutel van die achterdeur?" vroeg ik, op het poortje wij zende. „Ja, dat heeft-ie. Hij wou een sleutel van de voordeur hebben, toen hij de kamers hier huur de, maar dat wou ik niet. We zijn m&ar met ons tweeën vrouwen in huis en het is hier eenzaam, en daarom spraken we af, dat hij door deze poort zou thuiskomen, dan moet hij onze slaapkamers langs, en ik doe de voordeur op slot en grendel,of hij thuis is of niet,begrijpt u, Ik nam afscheid van juffrouw Hopkins en zocht een nachtverblijf. Ik deed maar geen moeite om haar geheimhouding te doen beloven. Het zou geen zin hebben gehad. En bovendien ik had hem nu zoo goed als zeker in mijn macht hetzij levend of dood. HOOFDSTUK XXIX. Ik begin het te doorzien. Nu kon ik met tamelijk groote zekerheid het heele beloop van de misdaad constateeren. althans naar mijn idee. Vermoedelijk had sultaat van die stemming is, dat het volk ver klaart, het regime van Lenin te willen behou den, dan wel terug te willen keeren tot de tsaristische regeering, kan een buitenlander onverschillig zijn, mits de rust maar terugkeert bij de groote naburen van Duitschland en de Rus gelegenheid krijgt in geordenden toestand te werken. De Duitsche regeering heeft volgens een bericht uit Berlijn een uitnoodiging ontvangen voor een conferentie tusschen de Duitsche en Italiaansche ministers voor de voedselvoorzie ning, om te raadplegen over voorschotent aan Duitschland, ten behoeve van de voorziening van het Duitsche volk en de Duitsche kolen- leveranties. De koning en koningin van België zijn Woensdag om kwart over 3 uit Zeebrugge naar Brazilië vertrokken. Volgens de „Daily Telegraph" zal de En- gelsche gezant te Parijs, Lord Derby, binnen kort aftreden. Vo'gens berichten uit Rio de Janeiro zal niet alleen de Belgische koning, maar ook de koning van Italië een bezoek aan Brazilië bren gen. De meerderheid van den Brazilaanschen Senaat heeft zich verklaard tegen het verleenen van kiesrecht aan vrouwen. Gister is een nieuwe richting op de Engel- sche spoorwegen ingeslagen, met het vertrek van den eersten sneltrein van Londen naar Bir mingham, getrokken met een locomotief, die met olie gestookt wordt. Naar verzekert wordt, kan een op het stoken van kolen gebouwde lo comotief in vier dagen voor het branden van olie worden ingericht, wat van groote beteekenis 's voor een mogelijke kolenstakmg. Binnenland. Katholiekendag in het Bisdom Haarlem. Het Uitvoerend Comité van den 8sten Ka tholiekendag in het Bisdom Haarlem 14 Sep tember te Leiden, verzoekt ons het volgende onder de aandacht onzer lezers te brengeD. De kaarten aan de leden zijn verleden week verzonden. Den leden, die nog geen kaart hebben ont vangen, wordt verzocht, deze alsnog aan te vragen bij den secretaris van het uitvoerend comité, den heer A.H. Boekraad, Oude Singel 58. In den loop dezer week worden de program maboeken aan de leden verzonden. Er zij aan herinnerd, dat de leden tot uiter lijk 4 September een besproken plaats kunnen aanvragen. Tot 10 September kan aangifte tot deelname aan het gemeenschappelijk diner ge schieden bij den secretaris onder toezending van 5 gld. Austin Harvey den moord beraamd met het doel om haar erfenis machtig te worden, alvo rens zij weer haar testament mocht veranderen De gansche zaak was vernuftig in elkaar ge- zer; de eenige zorg, die hij gehad had, was, zijn alibi te bewijzen en daarin was hij schijn baar goed geslaagd. Hij kon natuurlijk aantoonen dat hij tot halftien in de school was geweest Hij kon bewijzen dat hij tegen half elf was thuisgekomen; „te voet" zooals hij wel bewe ren zou, „langs de klippen." En verder had hij ook voldoende bewijzen de schurk dat hij dien nacht het huis niet weer had ver laten. Hij begreep wel dat niemand hem ervan zou kunnen betichten dat hij twee en een halve Eng. mijl had geloopen, een moord begaan en een koffer vol boeken uitgepakt in veel minder dan een half uur tijd, en hierin had hij ontegen zeglijk gelijk. Dat er een fiets stond in het achterschuurtje, was alleen aan hem en zijn huisgenooten bekend; hij kon er onmogelijk bij komen; waarschijnlijk neen zonder eeni- gen twijfel had hij wel gefietst in zijn jongens jaren voordat hij nog onderwijzer was of in Southend woonde. Niemand zou op het idee komen om in die richting een oplossing te zoe ken, alleen al daarom omdat niemand eenige verdenking op hem zou hebben. Na de school was hij zeker naar huis gerend en had de twee en een halve mijl per fiets afgelegd. Dan bleef er nog een kwartier over voor wat hij in het huis van zijn tante had gedaan naar mijn meening tijd genoeg. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 1