aangevallen en daarbij een paar groote builen aan het lxoofd had bekomen. UIT ROTTERDAM. Gisterochtend is aan boord van het stoom bootje „Padang", waarmede 's morgens werk volk van Rotterdam naar de werf van de Scheepsbouw mij. N. Waterweg te Schiedam, Wordt gebracht, op de rivier ter hoogte van de Boven Heyplaat, het afsluithek van de ree- bng, waarop eenige van deze werklieden plaats hadden genomen, gebroken. Het gevolg er van Was, dat van deze menschen enkelen zijn te water gevallen en dat een hunner, de 17-jarige bankwerker D. van O., van het Piet Heinsplein te Rotterdam vermoedelijk is verdronken. Naar zijn lijk is te vergeefs gedregd. Gistermiddag hield de gemeenteraad zijn eerste zitting in het nieuwe Stadhuis aan den Coolsingel. De burgemeester mr. A. R. Zimmer man hield de openingsrede, waarin spr. in groote trekken de geschiedenis van de totstand koming van het nieuwe stadhuis memoreerde. Het grootsche bouwwerk, tot welks stichting de gemeenteraad ruim 11 jaar geleden besloot, is thans nagenoeg voltooid. De volledige versiering met fraaie kunstwer ken zal nog jaren in beslag nemen. Aan de groote burgerzaal moet nog heel wat arbeid Worden verricht. De vestibule, de centrale hal en de groote trap zullen binnenkort de laatste afwerking krijgen. De bestuursovergang heeft echter thans plaats en daarmede is het nieuwe stadhuis officieel in gebruik genomen. Spr. huldigde daarop den bouwmeester prof. Henri Evers, hoogleeraar in de bouwkunde te Delft, bij de totstandkoming van zijn schepping. Spr. wees er op, dat prof. Evers gedurende 10 jaren aan dit werk iederen dag, al zijn arbeid, zijn gedachten en zijn geestdrift had gewijd Door zijn vriend, den architect A. J. Th. Kok, is hij in alle zaken van practijk en uitvoering uitnemend ter zijde gestaan. Gebleken is, dat de inwendige inrichting en de groepeering der Vertrekken voor den dienst practisch zijn en aan alle eischen voldoen. Overigens moet het oordeel aan den tijd blij ven ook daarom omdat de indruk dien groote gebouwen maken, mede van hunne omgeving afhankelijk is. Die omgeving nu draagt tot op heden een zeer onvoltooid karakter. Over het nieuwe Postkantoor kan nog geen oordeel wor den gevestigd de belending ten Noorden van het Stadhuis is allerminst een steun voor een monumentaal bouwwerk en de huizenrij aan de overzijde is geenszins in overeenstemming noch met de twee nieuwe openbare gebouwen, noch met de breedte en de beteekenis van den ver keersweg, waaraan zij staan. De nieuwe stich tingen zijn te dezer plaatse eerstelingen, die nog door de verdere ontwikkeling van den her boren Coolsingel hun evenwicht moeten ver krijgen en eerst dan hun vollen indruk zullen verwekken. Wat de voorbereiding van den bouw betreft, het graafwerk voor de fundeering nam op 9 Juli 1914 een aanvang; er werden 8336 palen geslagen. Op 15 Juli werd door H. M. de Ko ningin de eerste steen gelegd. 20 Sept. 1917 was het hoogste punt van den toren (71 M.) bereikt en op 10 Aug. 1918 was het geheele gebouw onder de kap. Verwerkt zijn 15.375 kub. M. beton, l1/2 mil- hoen k.g. ijzer en 3500 kub. M. natuursteen. Voor den grond is betaald 1.172.000, terwijl de bouw 6.850.000 zal vorderen. Het nieuwe Stadhuis kost dus in totaal 8.022.000. Spr. beschouwde daarop de taak van het nieuwe gebouw in den komenden tijd, welke wel licht geheel nieuwe bestuurstocstanden zal ken nen en besloot met de hoop uit te spreken dat de beraadslagingen in dit nieuwe gebouw zich steeds zouden kenmerken door het zoeken van een evenwicht tusschen de partijtegenstellingen, in het waarachtig belang eener bevolking van ruim een half millioen. (applaus). Het oudste lid in jaren, de heer Chr. Kuyk sprak in antwoord op de rede van den voorzitter een kort woord van dank tot den burgemeester. Spr. hoopte, dat de burgemeester onder Gods zegen nog langen tijd vanuit dit gebouw de stad zou mogen besturen en de vergaderingen van den Raad zou mogen leiden (applaus). Na de sluiting van de zitting werd een foto van den Raad genomen. Gemengd Nieuws. Moord. Men meldt uit Oss Ter gelegenheid van de Berchemsche kermis, stond de ruim 40-jarige M. Seimen aldaar met een tafeltje koek en snoepgoed in de onmiddellijke nabijheid van een danstent. Onder eenigen yelke de danstent verlieten bevond zich de 19- jarige J. v. d. H. welke plots op Seimen afliep, zijn mes trok, en hem dit in het hart stiet zoodat deze op de plaats dood neerviel. De ver- slagene laat een vrouw met 5 kinderen Schter. De dader, die kans zag te vluchten, werd 'n den loop van den middag gegrepen en zwaar Reboeid weggevoerd. Kerkdief. Dezer dagen bemerkte men, dat de offerblokken in de R.K. Kerk te d ten gelicht waren. Terstond viel de verdenking van dezen diefstal op een zeer verdacht individu, dat hier destijds rondzwierf. Zoodra men het ver dachte individu voor de tweede maal bemerkte y^erd de politie gewaarschuwd die het heerschap 'brekende. De politie heeft hiermede een goeden vangst Radaan, want de dader is een zekere van K. uit Jilburg, een beruchte kerkdief, die meermalen ®aet politie en justitie in aanraking is geweest. Moordaanslag. Een motorrijder uit Rot tardam, zekere .N. werd toen hij met een motor met zijspan door Kruisland reed, door eenige kermisvierende boeren lastig gevallen en aan gehouden, Toen de heer N. daarop een boer poogde weg te duwen trok zekere M. uit zegge zijn mes en stak N. in de linkerzijde ter hoogte van het hart. De gestokene zeeg neer en werd in een café binnengedragen Geestelijke en genees kundigehulp werd ingeroepen. Later in den avond is de getroffene wiens wond levensgevaarlijk was, naar het R.K. Gasthuis te Steenbergen ver voerd. De dader is gearresteerd. Een inval. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft de politie een inval gedaan in perceel Zeedijk 52 te Amsterdam, waarin een speel- en nachthuis gevestigd was. Voor het huis was al sinds eenige maanden een politiepost geplaatst, maar toch kreeg men den indruk, dat er geregeld bezoekers kwamen en dat er gespeeld werd. Het bleek, dat het speelhuis een achteruitgang had door een perceel aan de Geldersche kade. Toen de politie binnendrong trof zij een groot gezelschap spelers, die om de roulette vereenigd waren en veel geld voor zich op tafel hadden liggen. Alle aanwezigen werden in hechtenis genomen en naar het politiebureau in de Warmoesstraat geleid. Uit hun verklaringen bleek dat er geregeld in het huis gespeeld werd en dat er vaak belang rijke bedragen verloren werden.Men noemde zelfs de som van 14,000 Bij het onderzoek in het speelhuis bleek voorts, dat er twee geheime deu ren,die geopend konden worden door het drukken op een verborgen knop en waarschter de spelers zich op de komst van de politie kondenverbergen. De houder van het speelhuis, een zekere V., en zijn handlangers zijn ter beschikking van de justitie gesteld. Beroovingen. Zaterdagnacht zijn te Am sterdam verschillende beroovingen ge schied. Om 4 uur werd aan het Binnengasthuis een Duitscher gebracht, die 's nachts op de Prins Hendrikkade op weg naar een hotel door een onbekenden dader was neergeslagen en van zijn leeren handtasch beroofd werd. Daarin bevonden zich o.a. 9000 en 1000 Mark en 500 Eng. ponden, benevens verschillende ar tikelen van waarden. Bij fouilleering werd op hem gevonden een brief aan den gewezen keizer van Duitschland, een aanbevelingsbrief aan den Duitschen consul te Amsterdam en aan een Duitschen consul in een Amerikaanschen staat. Denzelfden nacht is in het politie-bureau Warmoesstraat binnengebracht een Zweed, die was uitgeplunderd en daarna in het water van de PrinsHendrikkade geworpen werd, en een Spanjaard die eveneens was uitgeschud en mis handels. Beiden vermissen vrij belangrijke be dragen aan geld. schrijfmachine en een zwaren inktkoker naar hun hoofd en trapten toen op de drie bewusteloo zen rond. Twee van hen liggen nu nog, na onge veer 4 weken, in het ziekenhuis. Prettige toestanden !In de kleine industrie stadjes is het al precies eender. Dat de directies zich dergelijk geweld niet laten aanleunen, behoeft geen betoog. Vele sluiten de fabrieken. Dat is de laatste dagen gebeurd bij de groote chemische fabrieken van Bayer te Lever- kusen, waardoor in 2 dagen bereikt werd, dat weer een verstandige samenwerking ontstond. Maar stil liggen nu nog de groote chemische fa brieken van Albert te Biedrich bij Wiesbaden, Van Kalle, eveneens te Biedrich, van Raschig te Uudwigshafen etc. De oorzaak is bijna zonder uitzondering de afgedwongen toestemming der directies, om de 10 pet. loonsbelasting voor de arbeiders te betalen. Het Rijk en de Staten steunen de fa- brieksleiders. Zoo ook nu weer de Wurtemberg sche regeering de groote fabrieken te Stuttgart, waar de fabrieken van Daimler, de Boschwerke en de Eislinger machinefabriek hun deuren slo ten! Het sluitingsmiddel is evenwel ook geen pana cee. Want wat zal er gebeuren als b.v. deze be weging op de kolenmijnen overslaat, zooals nu het geval blijkt te zijn. De mijnen kan men niet stopzetten. Fabrieken, die onder de tegenwoor dige omstandigheden veelal toch niet voordeelig werken, kan men een paar dagen, desnoods sluiten, hoewel het natuurlijk, economisch ge zien, een paardenmiddel is en bloed kost. Of de mijnwerkers, die een zeer bijzondere po sitie hebben,zich door eenige heethoofden zullen laten meesleepen, is nog de vraag. Hoe het ook zij, een oplossing moet gevonden worden. Twee k in deren verdronken. Er heeft te Balk een droevig ongeluk plaats gehad. Twee meisjes, dochtertjes van de heeren Haan tjes en Dijkstra trokken Zondagmorgen op uit, om heide te gaan plukken. Zij kwamen niet terug. Vergeefs zochten tal van bewoners tot laat in den nacht den omtrek af, maar er was geen spoor van de kinderen te vinden. Tot men Maandagmorgen een hoed van een van de meisjes bij het water De Luts opmerkte. Ter stond ging men aan het dreggen en weldra wer den de lijkjes uit de Luts opgehaald. De kinde ren hielden elkander nog bij de hand vast, ter wijl een hunner met de andere een bosje heide omklemd hield. De verslagenheid is groot. Ongel ukken. Een meisje van zes jaar is onder het spelen aan de Hooftskade bij den Z. W. Buitensingel in Den Haag te water geraakt en verdronken. pier van Portland geloopen en gezonken. De bemanning is gered. Brand. Aan boord van het Nederlansche schip „Eben-Haezer" uit Groningen, is te Kolding door het springen van de lamp in de kajuit, brand uitgebroken. De Koldinger weer heeft het vuur gebluscht. Het testament van Vanderbilt. Zaterdag is het testament van den kortgeleden overleden millionair William Vanderbilt ge opend. Een bedrag van 2000.000 is vermaakt aan den markies van Blandfort en lord Ivor Churchill, zonen van den hertog van Marlbo rough. Verder is er o.a. bepaald, dat de beroemde renstal van den overledene en zijn eigendommen te Deauville en Poisy in Frankrijk zoo spoedig mogelijk verkocht moeten worden. De kunstver zameling van Vanderbilt gaat naarhet Metropo litan Museum of Art te New-York. Een bandiet aangehouden. De Arnhemsche recherche heeft de hand gelegd op den 20-jarige spartacist H. chauffeur van beroep die deel uitmaakte van de bandietenbende, die de vorige week een loontransport van de firma Krupp te Gelsenkirchen had overvallen, drie geleiders er van doodde en zich van het geld meester maakte. Het vermoeden der politie dat H. te Arnhem vertoefde, bleek juist De Arnhemsche rechercheur van der Meyden hield hem aan, toen hij met een motorfiets uit zijn woning kwam. De inspecteur der recherche, Bros, nam bij een der banken in een kluisloket dat H., gehuurd had, 135.000 mark in beslag. Draadlooze telegrafie onder w at e r. Het „Bureau of „Standards" te Wa shington heeft met goed gevolg methoden voor het draadloos verkeer met onderge doken duikbooten uitgewerkt. Met een een- voudigen luchtdraad als antenne kunnen ook onder water signalen uit grooten afstand opgenomen en zelfs tot op 12 zeemijlen afge geven worden. De Amerikaansche marine zal hare groote duikbooten met de nieuwe draadloos telegrafische inrichtingen voorzien. Posterijen en Telegrafie. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaar ten, van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de 2e helft der maand Augustus 1920. BinnenlandBrieven. Leon de Bruin, Zutfen. No. 63560 Bureau dezer courant. No 63486 Bureau dezer courant. H. Friederich, Amsterdam. Nieuwe Rot- terdamsche courant, Rotterdam. Rotter- damsch Nieuwsblad, Rotterdam. Sprayt, Rotterdam. Strafgevangenis A 121160, Rotterdam. Waard Tronkje, Amsterdam. Briefkaarten. P. P. Boere. Amsterdam. Mej. E. Groene- weg, Rotterdam. J. de Harder, Haag.mej. C. den HoutingWies, Amsterdam. J. Reiner- ders. 2 Gerarda Richters, alhier. Geertje Richters, alhier. G. Richters, alhier. Grarda Richters, Alhier. L. A. Rijken, Rotterdam. A. Roos, Rotterdam. Van Win gerden, Schiedam, BuitenlandBrieven. L. Wirrot, Paris. 1 briefkaart zonder adres. Postcheque en girodienst. Aan het postkantoor Schiedam en de daar onder ressorteerende hulpkantoren werd gedu rende de maand Augustus 1920 gestort f 292862.501/ï, uitbetaald wegens cheques f 187283,661/,. Op de postrekening van dit postkantoor werd bijgeschreven a. wegens stortingen f 450606,02 b. wegens overschrijvingen f 358681.55V2. Afgeschrevena. wegens overschrijvingen f 619872.58V2"! b. wegens cheques f 156366.67. op den laatsten der maand was het aantal re keninghouders van dit kantoor 89. Scheepvaart. Hoogwater te Hoek van Holland. 2 Sept. v.m. 4.19, n.m. 4 45. 3 Sept. v.m. 4.56 n.m. 5.23. Hoogwater te Schiedam ongeveer 1 uur 40 min. ater. HAMBURG, 30 Aug. Aangekomen s.s. „Ai - chiba" (nieuw), kap. D. Mulder, van Schiedam. LIVERPOOL, 1 Sept. Aangekomen de zee sleepboot „Witte Zee" met de drijvende kraan „Monmouth" van Schiedam. Visscherij, SCHIEDAM, 2 Sept. Vertrokken naar zee ter trawlvisscherij de stoomdrifter SCH. 492 „Clara", sch. P. v. d. Zwan. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. Spiritus. SCHIEDAM, 2 Sept. Men noteert voor Prima spiritus 100 directe levering f 1071/». Stemming kalm. Moutwijn. SCHIEDAM, 2 Sept. Men noteert voor mout wijn 46% f52. Stemming kalm. Spoeling. Noteering van de Coop. V«reea ,Schi«d Spoelingvereeniging. H«d«n f 1 80 per ketel. Nieuwe steenkoollagen in Fra nk- rij k. De „C. E." weet te melden dat bij de ge meente Counac (Boeyron) steenkoollagen zijn ontdekt, welke men vrij belangrijk acht en die op gemakkelijke wijze geexploiteerd zouden kun nen worden. De reeds geëxtraheerde kolen ble ken van vrij goede hoedanigheid te zijn. Landgoedaangekocht. Naar wij ver nemen, heeft de heer A. Cuypers te Woensdrecht (N.-Br.), zijn landgoed Mattenburch waaronder het jachtslot en psachtige uitgestrekte bosschen verkocht aan den Koning van België. Een hotel-trein. Ten dienste van het groote toeristen- verkeer in de verwoeste stre ken van N.-Frankrijk, is een hotel-trein ingericht samengesteld uit 17 wagons van Amerikaansche herkomst. Dit „hotel" bevat slaapgelegenheden salons, restaurants en badkamers. Diesel-motoren. Charles Schwab van de Bethlehem Steel Corporation deelde mede dat de Bethlehem Shipbuilding Corporation de Dieselmotor heeft geperfectionneerd speciaal voor Amerikaansch gebruik, zoowel voor de industrie als voor de vrachtschepen door de nieuwe vinding zou een groote besparing van brandstoffen worden verkregen. Valse he bankbiljetten. De Haag- sche recherche heeft in Den Haag aangehouden den Oostenrijker M. T., uit Mannheim, en den Nederlander W. v. d. S. van Scheveningen, wegens uitgifte van valsche Duitsche bankbiljetten van 500 mark, die zij wisselden aan een wisselkantoor op het Spui. loen de re cherche hen aanhield in het wisselkantoor, had den zij nog een groot aantal der valsche bankbil jetten in hun bezit. De beide mannemzijn ter beschikking van de justitie gesteld Waarschijn lijk zijn de biljetten in Duitschland gefabriceerd en over Kerkrade ons land ingevoerd. Toestanden bij de Duitsche In dustrie. Men schrijft aan de „N. R. Grt": In den strijd tusschen kapitaal en arbeid, werkgevers en arbeiders is in de laatste weken een nieuw wapen in gebruik genomen. Te Frankfort, Schweinfurt, in het industriegebied en op vele andere plaatsen heeft het al dienst gedaan. Het middel bestaat daarin, dat de arbeiders zoodra ze zien, dat hun eischen niet een twee drie ingewilligd worden, de directie- bureaux bin nendringen en op min of meer hardhandige wijze de directeuren dwingen op alles wat zij verlangen ja te zeggen. Hier is het gebruik van geweld bij de groote automobielenfabriek de Adlerwerke wel het ergste geweest. Een 3-400 man drongen de directiebureaux binnen, lieten den ouden Kommerzienrath ongemoeid, sloegen den direc teur-generaal, die kort te voren al de eischen ingewilligd had, met een stoel bewusteloos, gooiden de beide zoons van den ouden heer een Moordaanslag. Te Munterscheveld is eergisteravond op schipper Lubbers een moord aanslag gepleegd door zijn zwager V. Men vreest voor zijn leven. V. is gearresteerd. Spoorwegongeluk. Uit Weltevreden werd 31 Augustus geseind Een ernstig spoorwegongeluk heeft plaats gehad op de lijn Meester Cornelis Tji- kampek. Een goederentrein is gereden op drie op een spoorbrug staande goederenwagens. Twee remmers zijn gedood, drie personen zwaar gewond. Vijftien wagons werden vernield. Het mes. Gisteravond heeft de 18 jarige W. H. te Kootwij kerb roek zijn buurman C. Jansen, gehuwd en vader van 6 kinderen, doodgestoken. Inbraak. Maandagnacht is ingebroken in het station der S.S. te Waspik Met een sein sleutel is de brandkast geforceerd, daarna is een bedrag van 1800 gestolen Als verdacht van dezen diefstal is onder Waalwijk een woonwagen bewoner aangehouden. Aan de Nederlandse h-D u i t s c he grens. Men meldt uit Keulen Het bendewezen aan de Nederlandsche grens neemt een angstwekkend karakter aaan. Onlangs heeft een rooversbende, die met geweren en revolvers gewapend was, Belgische soldatenjas sen aangetrokken en bij Persch een gezelschap smokkelaars van ongeveer 100 man aangevallen en onder voortdurend schieten van zijn smok kelwaar beroofd. Tal van lieden werden zwaar gewond, o. a. een handelsman uit Keulen, die een schot in de rechterborst kreeg. De rooversbende verschijnt ook voorzien van stalen helmen en maakt de heele Neder- landsch-Duitsche grens onveilig. Op de grensstations wordt scherp toezicht uitgeoefend. In den laatsten tijd hadden zeer veel aanhoudingen plaats. Nieuwe ster. De Academie des Sciences, te Parijs, heeft in haar jongste vergadering een gedachtenwisseling gehouden over de nieuwe ster in de Zwaan. Prof. Nordmann schrijft haar optreden als ster van de tweede grootte toe aan temperatuurs verhooging, doordien de ster zich beweegt, of heeft bewogen door een nevelvlek. Van een ster der tweede grootte is de nieuw» reeds weer afgedaald tot eenvanonder de vierde grootte. Haar temperatuur is (volgens N) ca. 8000 graden C. Dit nu is ver beneden de warmte die door de botsing van twee gedoofde of uiterst lichtzwakke sterren tegen elkaar zou zijn verwekt. Gezonken. Het Nederlandsche jacht „Zeerob" dat van Portsmouth kwam, is op de

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 3