Dagblad voor Schiedam en Omstreken. firatis-Ongevallenverzekering 43ste Jaargang. Vrijdag 3 September 1920. Mo. 12831. De scbuldlge ontmaskerd FEUILLETON. j m Él >q ftflflffe BureauKoemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden f2.per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels f 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. bq vwHos levenslang* I' p 5 I c veilles van geheele 1119 een hand, invaliditeitfc, U W voet ol oog j De verzekering wordt gewaarborgd door de Holltndsche Algemeen* Verzekeringsbank te Sehlodam. een duim t bq verlies^ van een ^wijsvinger bq verlies van eiken ande ren vinger Buitenlandsch Nieuws. POLEN EN RUSSEN. Generaal Boedienny verslagen Het Poolsche stafbericht van 1 Sept. bevat de mededeeling, dat de Polen het leger van den Russischen ruiter-generaal Boedienny waar omtrent in de laatste dagen weinig meer is ge meld een gevoelige nederlaag hebben toe gebracht. De Poolsche staf meldt Het centrum van het derde leger heeft een groot succes op de troepen van Boedienny be haald. Het offensief van het twaalfde sowj et- leger is verijdeld. Langs de Boeg konden de sowj et-troep en geen weerstand meer bieden, en trokken plotseling terug. Den 29sten Augus tus kwam Boedienny te Zamosc,waar hij stuitte op den weerstand van het 31ste regiment infan terie en op afdeelingen van de 6de Oekrainsche divisie. Na een aanvankelijk succes van de bolsjewiki werd aan den vijand een eerste neder laag toegebracht in de streek van Bobrownik. Een brigade werd volkomen vernietigd. Toen Haller de achterhoede van Boedienny vervolgde, zag deze het hem dreigende gevaar en sloeg op de vlucht, maar zij ondervonden hevig verzet van de Polen. De streek van Wladimir Wolinski is bevrijd. Het leger van Boedienny is vernietigd. De vervolging voltrekt zich in ons voordeel.. Het bolsjewistische legerbericht van 1 Sep tember luidt Benoorden Sokolka plaatselijke gevechten. In de streek van Gholm leveren onze troepen den vijand slag, die voet heeft gezet op den rechter oever van de Boeg. Bij Opalin wierpen wij hem op den linkeroever terug In de streek van Wladimir Wolinski ontwikkelen onze troepen een offensief en namen na Hroebiszfof te hebben bezet, verscheiden plaatsen 10 werst bewesten dier stad. In de streek van Lemberg weken wij onder vijandelijken druk Oostwaarts in den sec tor benoorden den spoorweg Lemburg-Brody. In den Krimsector bij Borislaf en Orechof be strijden onze troepen den vijand, die zich hard nekkig verweert. Vredesonderhandelingen. De correspondent van de „Petit Parisien" te Brest-Litofsk heeft de daar teruggekeerde Pool sche onderhandelaars gesproken. Ze achten de voortzetting der besprekingen te Minsk vol strekt onmogelijk. Ze waren er als het ware ge vangen gehouden. Slechts in auto's door roode soldaten begeleid konden ze uitgaan. Op aan plakbiljetten werden ze uitgetart. Daarop stond, dat ze niet gekomen waren om vrede te sluiten, maar om het roode leger te spionneeren. Ze mochten niet zelf hun eten koopen. De voeding, hun door de bolsjewiki opgelegd, was heel slecht en onvoldoende Verscheidene hunner werden ziek. Ofschoon de bolsjewiki hen van den om- Uii het Engelsch vertaald. 45 Toen de misdaad volbracht was, moest hij nog alleen zorgen alle schuld op zijn broer te werpen, die van zelf al in de termen viel om ervan verdacht te worden. Aan den eenen kant leek dit een monsterachtige schurkenstreek; aan den anderen kant werd het begrijpelijk, als men er bij bedacht, wat een verwijdering er ondanks de vroegere genegenheid tusschen de twee broers gekomen door de mededinging naar de hand van miss Simpkinson. Het is waar Philip had altijd met hartelijkheid en zelfs met waardeering over zijn broer gesproken; maar Philip was de onge lukkige, die het hart van de jonge dame had gewonnen, Austin had zeker gemeend, dat hij het pleit niet had gewonnen, voordat miss Simpkinson ook haar voorkeur aan zijn broer had laten varen. Er was maar een manier, waarop hij en zijn eigen veiligheid en den val van zijn mededinger kon verkrijgen. Was het danteverwonderen,dathij die manier niet te baat nam, ook nu de mededinger toe vallig zijn broer was? Bij jalouzie zoowel als in den oorlog verdwijnt natuurlijke genegenheid in het niet. In dit licht beschouwd werd nu opeens het heele gedrag van Austin te Parijs volkomen helder voor mij. Toen eenmaal de moord begaan mekeer op het front onkundig trachtten te hou den, ving het Poolsche draadlooze station eiken middag het Poolsche legerbericht op. De vorige week was de toon der bolsjewieksche onderhan delaars veel vriendelijker. Uit Warschau wordt gemeld, dat het Poolsche ministerie van buitenlandsche zaken mede deelt, dat thans Riga definitief aangewezen is als zetel van de te hervatten vredesonderhande lingen. Volgens een Poolsch blad was het voorstel van Tjsitsjerin om Reval of een andere Estland- sche stad aan te wijzen,onaannemelijk vanwege den zeer sterken bolsjewiekschen invloed in Estland. Tsjitsjerin heeft Sapieha laten weten, dat hij zich vereenigde met de verplaatsing van de onderhandelingen naar Riga en er afgevaardig den heen zal zenden, voorzien van volmachten om de grondslagen voor den vrede te bespreken met het sluiten van een billijken wapenstilstand. Reuter seint, dat de regeering van Lijfland in beginsel heeft toegestemd in de overbrenging van de Russisch-Poolsche onderhandelingen naar Riga. ENGELAND. In de mijnwerkersconferentie van gisteroch tend is op aanraden van het bestuur besloten, in alle districten de stakingsaankondigingen in te zenden met dien verstande, dat nergens die aan kondigingstermijn later dan 25 September zal afloopen. OOSTENRIJK. Volgens de officieele statistiek telt Oostenrijk in ronde cijfers 6.070.000 inwoners, waarvan meer dan de helft in Neder-Oostenrijk woont en bijna een derde te Weenen. In vergelijking met de laatste volkstelling is er een aan zienlijke achteruitgang. IN ZUID-RUSLAND. Aan de „Kurjur" wordt gemeld, dat er te Kief ernstige anti-bolsjewieksche troebelen uit gebroken zijn. De Sowj et-regeering heeft het garnizoen aanzienlijk moeten versterken. Bo vendien is een oorlogsschatting van 500 millioen roebels aan de bewoners opgelegd. Zij, die er zich aan hebben willen onttrekken en de stad verlaten hebben, zijn door de bolsjewieksche autoriteiten gestaft met confiscatie van al hun goederen. Tevens zou onder leiding van den hetman Machno een opstand van de Oekrainsche be volking tegen de bolsjewiki ontstaan zijn in de buurt van Haysyn en Oluropol. Die opstand zou zich snel uitbreiden vanwege de ontevre denheid der bevolking over de bolsjewiki, die kort geleden den geheelen graanoogst opgevor derd en 75 pet. daarvan voor het roode leger bestemd hebben. POLEN EN FRANKRIJK. Grobski, de Poolsche minister van financiën heeft aan de „Petit Parisien" gezegd, dat hij te Parijs gekomen is om een handelsverdrag met Frankrijk te sluiten, ten einde tusschen beide landen een normalen stroom van uitvoer en invoer te verkrijgen en om een overeenkomst te sluiten voor de afwikkeling van de voor schotten aan Polen, voor levering van krijgs tuig verstrekt. Verder beteekent zijn verblijf te Parijs, dat zijn regeering ernstig den terug keer van den vredestoestand verlangt. Polen wil uit de zegepraal geen enkel ander voordeel trekken dan dat van veiligheid voor de toe komst. De eendracht der partijen heeft in Po len den socialen vrede bewerkt. ZUID-SLA VIE. Naar uit Belgrado wordt bericht, heeft de ministerpresident een verklaring voorgelezen, waarin gezegd wordt, dat de tegenwoordige regeering niet van de vorige verschilt, wat het politiek streven betreft. Zij zal de beloften der vroegere regeeringen vervullen en hoopt de Adriatische vraagstukken zoo spoedig mogelijk door een overeenkomst in den geest van goede betrekking met de naburen geregeld te zien. Zij hoopt verder, dat de Albaneesche aanval len niet meer worden herhaald. Wij moeten, besloot hij zelf zorgen voor de handhaving van den vrede tusschen ons en onze buren. Daarom hebben wij met Tsjecho-Slovakije een verdrag geteekend, uitsluitend defensief en overeenkomstig de bepalingen van het statuut van den Volkenbond. was, moest hij twee dingen in het oog houden. hij moest openlijk de schuld op zijn broer werpen en hij- moest zijn broer uit de handen van het gerecht houden. Het was vast niet zijn bedoeling om Philip aan de galg te brengen, Wat hij wilde was Phi lip goed en wel naar een ander land te krijgen. Waarschijnlijk zou hij zijn uiterste best hebben gedaan, om het leven van zijn broer zoo aange naam te maken als de omstandigheden het maar veroorloofden. Ik kon nu goed begrijpen hoe bijzonder wenschelijk voor hem de hulp van een particu lier detectieve moest zijn. Dat was juist wat hij noodig had en hij maakte er met groote be hendigheid gebruik van. Ik moest Philip's schuld trachten uit te vinden en zoo den man zelf tot volkomen geloof er aan tot vluch ten zien te bewegen. Om dit doel te bereiken had hij mij net zooveel van de zaak verteld als noodig was terwijl hij datzelfde voor de politie verzweeg. En de brief dien hij op de trap had laten val len! Goede hemel, dat moest hij met opzet gedaan hebben! Zijn bezoek moest alleen ten doel hebben gehad den brief ondermijn oogen te brengen; bij nader inzien was ik hiervan over tuigd. Zijn terugkomst in mijn kamer, zijn ont roering, de worsteling om den compromitteeren- den brief dat alles diende alleen om den argwaan bij mij aan te wakkeren. Iemand die; komedie speelt, overdrijft altijd omdat hij nooit de vrees van zich af kan zetten, dat degene, dien hij bedriegen wil, op een of andere wijze DENEMARKEN. De conferentie van Skandinaafsche minister presidenten en ministers van buitenlandsche zaken te Kopenhagen heeft, naar officieel wordt meegedeeld, beraadslaagd over hervatting van de handelsbetrekkingen met Rusland en eischen van schadevergoeding, te stellen aan Rusland en aan de landen der vroegere Donaumonarchie voorts luchtvaart enz. Er was overeenstemming tusschen de drie landen. Aangaande den Volkenbond was men het eens, dat de staten die er nog buiten staan zoo spoedig mogelijk er in opgenomen moeten wor den. De conferentie sprak de hoop uit, dat het spoedig zou komen tot een afdoende beperking van bewapeningen, zonder welke beperking de vrede niet kan worden verzekerd. Zonder een vaste groep in den Volkenbond te willen vormen, zouden de drie landen blijven samenwerken en ook samenwerking met andere landen zoeken, om aan al deze landen in den Volkenbond een behoorlijken invloed te bezor gen. Nog behandelde de conferentie de scheep vaartmaatregelen, in sommige landen genomen tot schade van andere landen. zal merken wat hij de bedrieger zoo goed merkt nl. het bedrog. Ik herinnerde me nu hoe onver wacht Austin's kracht hem scheen te begeven in die worsteling. Dat was mij toen opgevallen. Ik was er nu zeker van, dat dit ook al met voor bedachten rade was geschied, en dat hij, die zoo jong en sterk was, mij gemakkelijk onder had kunnen houden, als hij dat gewild had. En nu begreep ik ook, waarom ik in den be ginne zoo gemakkelijk verband had gezien tusschen de verschillende feiten, De mooor- naar zelf had mij daarbij geholpen, en de detectieves van het Gouvernement had hij ge weigerd inlichtingen te geven! Zijn gansche berekening was gegrond op de hoop, dat de politie enkele dagen later dan ook de waarheid zou te weten komen, In dien tusschentijd zou Philip overreed worden te vluchten. Dit plan was, zooals wij gezien hebben tegelijk geslaagd en mislukt. De overheid was wel is waar eerst na mij gekomen, maar zij waren mij op de hielen gevolgd en hadden Philip gesnapt voordat hij weg kon komen. Dit was ongetwijfeld voor een deel aan Austin te wijten, maar het moest ook voor een deel worden toegeschreven aan Philip's onwil om zijn denkbeeldige schuld te herken nen. Terwijl ik dus in mijn binnenste op de poli tie had afgegeven, hadden ze zoo hard gewerkt als onder de gegeven omstandigheden mogelijk was; terwijl ik, die zoo'n hoogen dunk had gehad van mijn succes, niet meer. was ge weest dan een werktuig in de handen van een man, die tienmaal zoo slim was als ik! Toch had ik het spoor verlaten, dat hij mij had aan- AMERIKA. Uit Washington wordt aan de „Times" be richt, dat in ambtenaarskringen van het Ameri- kaansche ministerie van Buitenlandsche Zaken de vrees wordt geuit, dat de toepassing van de nieuwe wet op de koopvaardij-marine niet minder dan 22 handelsverdragen van Amerika met andere Staten nietig zal doen worden. Hiertoe zouden ook behooren het verdrag met Engeland van 1815 en een overeenkomst met Frankrijk van 1822. Den 24sten Juli van dit jaar deelde de U. S. Shipping Board mede, dat de bepalingen van de genoemde wet, waarbij voor exportgoede ren, die naar de kust worden gezonden, ten einde daar in Amerikaansche schepen geladen te wor den, reductie op de vrachtprijzen voor het ver voer per spoor wordt verleend, eerst op 1 Januari 1921 in werking zouden treden. Schout bij nacht Benson, de voorzitter, verklaarde toen, dat dit uitstel noodig was voor het nemen van voorbe reidende maatregelen. Hij verzekerde tevens, dat dit waarschijnlijk diplomatieke onderhande lingen tusschen de Amerikaansche en andere regeeringen ten gevolge zou hebben. ALLERLEI. Het „Petit Journal" schrijftIn de Fransch- Belgische militaire overeenkomst wordt niet de omvang vastgesteld van de contingenten, die ter verdediging geleverd moeten worden. Wel zijn er in vastgesteld de concentratie-punten en de verbinding tusschen de Fransche en Belgische strijdkrachten. Tevens is ook de positie van Antwerpen gewijzigd ten einde een isoleering van het Belgische leger in deze plaats onmoge lijk te maken. De Belgische premier Delacroix wordt heden te Parijs verwacht in verband met de on derhandelingen betreffende een economische Entente tusschen Frankrijk en België. Binnenland. Schriftelijk beantwoorde vragen. Op vragen van den heer Van Dijk betreffende vertraging in den treinenloop, in het bijzonder op het Centraal-station te Amsterdam, heeft de minister van waterstaat geantwoord Hoewel over het algemeen van groote ver warring in de vertrektijden der reizigerstreinen niet kan worden gesproken, heeft niettemin het feit zich voorgedaan, dat een aantal treinen tijdens de loopende dienstregeling met meer of minder belangrijke vertraging zijn vervoerd. De oorzaken daarvan zijn in hoofdzaak de vol gende Ingaande 1 Juli j.l. is het aantal reizigerstrei nen met 25 pet. uitgebreid. Dientengevolge is op de drukste tijden van den dag het aantal treinen en de rangeerdienst te Amsterdam C.S. ongeveer even sterk als vóór den oorlog. Destijds was de ruimte van het station reeds onvoldoende gewezen zoodra ik de feiten had leeren ken nen, en ten slotte was ik hem te slim af ge weest. Ik kon daar met recht trots op zijn. Het was allerminst de bedoeling van Austin Harvey, dat ik hem als den schuldige zou brandmerken. En wat stond mij nu te doen? Kon ik mijn beweringen niet met bewijze stave En zoo ja, moest ik dan dadelijk naar Scot land Yard gaan en de zaak aangeven? Maar welke aanwijzing had ik voor Austin's schuld.? Een kofferetiket, dat ik in zijn jas had gevonden, een oog in zijn handschrift, een knoop, die al een week geleden los was gemaakt! Helaas bewijzen had ik niet. En Philip was al in arrest terwijl de heele zware verdenking op z ij n schouders rustte Zeer waarschijnlijk zou hij schuld bekennen. Zeer waarschijnlijk was Austin op hetzelfde oogenblik haastig op weg naar veiligheid en vrijheid. De vrees beklemde mij, dat in spijt van wat ik ontdekt had, Austin zou ontsnap pen en Philip veroordeeld worden, en dat nie mand mij zou willen gelooven. ||Die gedachte maakte nij razend. Den gan- schen nacht liep ik de straten op en neer en eerst nadat ik een politie agent van Southend als wacht voor Austin's huis had gezet, ging ik met den eersten trein naar Londen terug. Sinds ik in het Moriaanshoofd logeerde, had ik geen behoorlijke nachtrust gehad en zelfs toen had ik onrustig geslapen. Daarop volgde een nacht op de nachtbolt, toen weer een en nu had ik den ganschen nacht op en neer ge- loopen. Toch kan ik niet zeggen, dat ik moe J was. De jachtkoorts had mij bevangen!.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 1