Dagblad voor Schiedam en Omstreken. toatis-OngevaUenverzekering 43ste Jaargang. Dinsdag 7 September 1920. Mo. 12834 De schuldige ontmaskerd. FEUILLETO BnreauKoemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden f2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels f 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. levenslange geheele invaliditeit j Ml vevliea van een hand, voet of oog j bq voiüei van een daim DeverzefasringworihtffBwaMbofg^o^^e^Etellandsdh^AlgOTieen^ertAeHngiljai^^iSrtledMB. bq vevlleajl Van een [wqavingei Ml vealiea eiken ande ven vingea t BQ of krachtens netten of verordeningen voor geschreven en andere offlcieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Bij besluit van Burgemeester en Wethouders van den 6en September 1920 is de door de NAAMLOOZE VENNOOTSCHAP FABRIEK VAN ELECTRO-TECH NISCHEEN TECHNISCHE AR TIKEL E N„F E T E T A" gevraagde vergun ning tot het oprichten van een fabriek van elec- trotechnische artikelen in het pand Korte Haven No 3, Kadaster Sectie C No 936, met 2 electro- motoren van respectievelijk 7x/2 en 3 P. K., drijvende diverse werktuigen, geweigerd, op grond van vrees voor gevaar en hinder van ernstigen aard Schiedam, 7 September 1920. Openbare Herhalingsschool voor Jongens. Aanmelding van leerlingen, die gewoon lager onderwijs genoten hebben, voor den aanstaanden cursus moet geschieden op Maandag 6, Dins dag 7, Donderdag 9 en Vrijdag 10 September a.s. in het gebouw van school E., Dwarsstraat of van school F. aan den Singel, des avonds tuschen 6 en 8 uur. Er wordt onderwijs gegeven eiken Maandag-, Dinsdag-, Donderdag- en Vrijdagavond van l1/i tot 9*/« uur in de navolgende vakken Rekenen. Nederlandsche taal. Natuurkunde. Handteekenen. Handenarbeid. Het schoolgeld bedraagt 10 ets per week Voor minvermogenden 5 ets per week. Voor onvermogenden kosteloos. De school vangt aan 1 October a.s. Het Hoofd der school, J. G. v. VLAARDINGEN. Openbare Herhalingsschool voor meisjes. Aanmelding van leerlingen, die gewoon lager onderwijs genoten hebben, voor den aanstaanden cursus moet geschieden op Maandag 6, Dinsdag 7, Donderdag 9 en Vrijdag 10 September a.s. in het gebouw van school E, Dwarsstraat of van school F aan den Singel, des avonds tus- schen 6 en 8 uur. Er wordt onderwijs gegeven "eiken Maandag-, Dinsdag-, Donderdag- en Vrijdagavond van 7 tot 9 uur in de navolgende vakken Rekenen. Nederlandsche taal. Natuurkunde. Zingen. Nuttige handwerken. Koken (voor de hoogste klasse). Het schoolgeld bedraagt 10 ets. per week. Voor minvermogenden 5 ets. per week. Voor onvermogenden kosteloos. Bij voldoende deelname zal de opening van een herhalingsschool voor meisjes in het Gorzen- kwartier overwogen worden. De school vangt aan 1 October a.s. Het Hoofd der school, J. A. v. d. POEL. Buitenlandseh Nieuws. Uit het Engelsch vertaald. 47 „Ik zweer u, dat ik niet de minste bedoe ling had haar op eenigerlei wijze te molesteeren. Ik was wanhopig waanzinnig ik verbeeldde mij, dat een laatste poging haar misschien zou zou vermurwen en het kwam niet bij mij op haar kwaad te willen doen. Ik bereikte het huis. Alles was al donker. Ik ging naar binnen met Philip's sleutel. Ik wist, dat er niemand in huis was dan de doove oude hospita,die in het sousterrain sliep. Mijn tante's kamers waren gelijkvloers, dicht bij de voordeur. In de zit kamer was het licht uit. De deur van mijn broer's kamer was dicht, die van mijn tante stond op een kier; ik deed die verder open. Op de toilet tafel stond een kaars.te branden. Tante lag nog heelemaal aangekleed op den grond, dicht bij de deur,die naar Philip's kamer ging.Ze was voor- HET COMMUNISME IN ITALIË. De leiders van het Italiaansclie A.V.A. en het socialistische partijbestuur hebben de fa brikanten in het metaalbedrijf 5 dagen toege staan om het geschil op te lossen. In het tegen overgestelde geval, zullen beide Vrijdag een algemeene beweging ontketenen om voor de arbeiders het beheer over de fabrieken en de socialisatie der productiemiddelen te verkrijgen. De houding der industrieelen schijnt weinig hoop te geven op een minnelijke schikking. Te Genua hebben de zetters zich van hun werkplaatsen meester gemaakt, bootwerkers namen bezit van drie in aanbouw zijnde sche pen. Coöperaties stellen de arbeiders voor de fabrieken te huren tegen het stellen van borg tocht. Uit Milaan wordt aan de „Neue Zuricher Zeitung" gemeld, dat de verscherping der con flicten tusschen de arbeiders en fabriekseige- genaars duidelijk aan het licht treedt uit een besluit van de Milaansche Kamer van Arbeid, aan welker zitting ook de vertrouwensmannen der industrie-arbeiders uit heel Lombardije deel namen. De vergadering bepaalde tot in details, dat de maatregelen voor het bezetten van fa brieken, op grond van de, den vertrouwensman nen schriftelijk gegeven bevelen op streng-mili- wijze zullen worden doorgevoerd. In alle bedrijven zullen arbeiders-strijdafdee- lingen gevormd worden, die zoo mogelijk door een kameraad, die aan het front als onderofficier gediend heeft, zullen worden aan gevoerd. Op deze wijze neemt men het systeem van een rood leger over. Onder bevel hunner aanvoerders zullen zich de arbeiders in de be zette fabrieken onder strenge discipline bekwa men. Het vaste besluit werd genomen zoo goed het kan door te werken. De wagons zullen bewa pend worden. Te Sesto en La Giovanni zag men zelfs roode gardisten een stormhelm dragen met de Sovjet- kenteekenen als cocarde IERLAND. Volgens een bericht uit Luzern, heeft Lloyd George geantwoord op het verzoek van den burgemeester van New York tot vrijlating van van den lord mayor van Cork. Hij verklaart in hoffelijke maar vastberaden termen dat hij zich niet in den loop van het recht kan mengen. Uit New-York wordt gemeld, dat de actie der dokwerkers, die geweigerd hebben op En- gelsche schepen tev werken, tot hun eischen betreffende Ierland voldaan zijn, het begin is geweest van dergelijke bewegingen in de havens van Boston, Philiadelpliia, New Orleans, New port, News en Galveston. Volgens berichten uit Boston omvat de staking reeds geëmployeer den in de graanpakhuizen, die de Engelsche schepen van ladingen voorzien. Amerikanen, die met Ierland sympathisee- ren, hebben, naar uit New York gemeld wordt, een nieuwe methode gevonden om Engeland afbreuk te doen, hierin bestaande dat zij hun verzekeringen bij Engelsche maatschappijen la ten royeeren en overbrengen naar Amerikaan- sche ondernemingen, van wier sympathie met de Iersche zaak zij overtuigd zijn. Zaterdag alleen moesten op die wijze polissen ter waarde overgevallen, met haar hoofd tegen de leuning van de sofa. Ik heb later gedacht, dat Philip haar een hevigen duw moet hebben gegeven uit zijn kamer en tegelijk zijn deur met een smak dichtgeslagen, zóodat hij haar niet hoorde val len. Waarschijnlijk is haar voet verward geraakt in haar japon of in het karpet. Ik ging naar haar toe. Zij haalde nog adem en bewoog zich onrustig. Ze was maar bewuste loos. Ik zag dat zij bezig was bij te komen en bleef zoo een oogenblik naar haar kijken. En toen vloog de gedachte aan een mogelijke oplossing mij door het brein. Ik luisterde aan de deur en hoorde Philip zwaar adem halen. Op zijnjtafel, dat wist ik, stond chloroform. Ik sloop naar binnen. Bij het flauwe licht kon ik zien, dat hij in diepen slaap lag. met al zijn kleeren aan, dwars over zijn bed. (Hij moet zich hebben herinnerd, dat hij 's morgens wakker werd nog heelemaal gekleed en dat vermeerderde zijn onzekerheid.) Ik sloop terug met de flesch en vermoordde mijn tante door haar eigen zakdoek met chloroform over haar gezicht te leggen. Het was in een paar minuten afgeloopen. Nu moest ik mijzelf van verdenking vrijwaren en de schuld op Philip schuiven. van zeven millioen dollar worden overgeschre ven. POLEN EN RUSSEN. Naar de correspondent van de „Berlingske Tidende" uit Warschau meldt is het aan Boe- dienny gelukt om zijn leger met tamelijk goed succes over de Boeg terug te trekken. Zijn verlie zen zijn niet zoo groot als men heeft aangenomen. Bij Lemberg trekken de bolsjewiki onder scher mutselingen terug. Het bolsjewistisch legerbericht van 4 Sept. meldt Bij Brest in Lithauen duren de gevechten voort in de streek van Wladimir Wolinski In een ge vecht benoorden Hroebieszof versloegen de roode troepen een belangrijke vijandelijke af- deeling en namen verscheidene duizenden ge vangenen. Zij vernietigden het tweede Poolsche regiment infanterie. Op het Zuid-Westelijke front brak een tegen aanval een poging des vijands, die westwaarts werd geworpen. Bij Halicz vervolgden de roode troepen den vijand naar de Dnjestr. In den Krimsector verwoede gevechten. Aan de kust is een afdeeling landingstroepen 40 werst ten zuid-westen van Achtijrak naar de zee terug geworpen. Zuidwaarts vernietigden wij afzondelijke vijandelijke groepen. Het bolsjewistisch bericht van 5 September zegtDe gevechten houden aan in de streek van Brest-Litofsk in het gebied van Sokal duurt de strijd voort 40 werst ten westen en 12 werst bezuiden de stad. In het gebied van Lemberg houden de felle gevechten aan. Wij maakten gevangenen. De vredesonderhandelingen. De Fransche bladen melden, dat de opening der Poolsch-Russische vredesonderhandelingen te Riga op 9 September verwacht worden. POLEN EN LITHAUEN. De „Telegraphen Union" ,medlt Naar de „Ostdienst" verneemt, heeft de Poolsche regeering een ultimatum op termijn aan de Lithausche regeering gericht, waarin zij eischt, dat de Lithausche troepen dadelijk zullen worden teruggetrokken uit het gebied dat de Opperste Raad aan Polen heeft toegewezen. Ingeval deze eisch wordt afgewezen, zal de Poolsche regeering zieh in oorlogstoestand met Lithauen beschouwen. De Poolsche regeering voegt daaraan toe, dat zij in beginsel bereid is om alle geschilpunten in der minne uit den weg te ruimen. Het Poolsche legerbericht bevestigt, dat de Lithausche troepen met de bolsjewisti sche strijdkrachten zich in de richting van het vak Soewalki-Augustowo voortbewegen. Volgens een Wolffbericht zou men te Parijs een draadloos telegram uit Moskou hebben op gevangen, volgens hetwelk er vijandelijkheden tusschen Letland en Lithauen zouden zijn be gonnen. Op het Lithausche gezantschap te Berlijn is van dergelijke vijandelijkheden niets bekend. Wel heeft zoch verleden week een grens incident voorgedaan, waarvan, naar het heet, echter geen noodlottige gevolgen waren te voor zien. Volgens een bericht uit Warschau, zijn de vijandelijkheden tusschen de Polen en de Li- thauers reeds geëindigd. De vredesonderhande lingen zullen onmiddellijk te Marienpol beginnen. De omstandigheden waren mij gunstig. Ik sleepte Phipip's koffer uit zijn kamer, pakte hem haastig uit en stopte den inhoud in de eerste de beste kast, die ik zag. Toen deed ik het lijk er in. Ik geloof vast ik ben er van overtuigd dat zij toen al dood was". Bij deze woorden kon zelfs Austin niet na laten even te huiveren. Ik deed den koffer op slot en bond het.touw er om net als Philip dat had gedaan. Ik nam den sleutel mee en den volgenden morgen gaf ik vóór hem in tante's kamer gevonden te hebben. Den sleutel van de voordeur deed ik weer in Philip's zak. Ik haalde het bed om, en dronk het glas melk in de zitkamer leeg, dat daar op tafel stond. Het zou in elk geval veilig voor mij zijn te doen voorkomen alsof de moord in den och tend had plaats gehad. Zoo doende had ik een afdoend alibi. Ik sloop het huis uit, reed vlie gensvlug naar huis en borg de fiets. Daarna ging ik de voordeur in. Terwijl ik naar boven ging, vestigde ik de aandacht van mijn hospita er op, dat het nog geen halfelf was. En als 't noodig was geweest, had ik bewijzen, dat ik dien nacht het huis niet had verlaten." ENGELAND. De „Sunday Times" publiceert een interview met den mijnwerkersleider Smillie, waarin deze zijn bereidwilligheid uitdrukt bemiddeling te aanvaarden door een onpartijdig lichaam, vol gens het principe dat de loonen in evenredige verhouding zullen staan tot de werkelijke stij ging van de kosten van levensonderhoud en dat de vermindering der kosten van levensonder houd bij voorkeur moet worden tot stand ge bracht door een vermindering van den steenkool prijs. Sit Robert Horne begroette Smillie's verkla ring met voldoening en sprak de hoop uit, dat zij tot een schikking zou leiden. MESOPOTAMIE. Reuter seint uit Bagdad, dat kapitein Sal man, politiek ambtenaar te Kifri, die eenige dagen geleden gevangen genomen was, nu door de Arabieren vermoord is. PERZIE. Een afdeeling Perzische kozakken, groot 3000 man, is door de bolsjewistische artillerie onder kruisvuur genomen en heeft de streek van En- zeli moeten ontruimen. MEXICO. Volgens een onofficieel bericht uit Mexico city, is generaal Alvero Obrego tot president van Mexico gekozen. Hoewel de uitslag voor eenige weken wel niet bekend zal zijn, kan men aanne men dat hij een groote meerderheid heeft ver kregen. ALLERLEI. Reuter verneemt uit Alexandrie dat daar uit betrouwbare bron bericht is ontvangen over de overeenstemming tusschen Arabische stammen in Hauran om den Fransche in Da- maskus aan te vallen. De Fransche troepen, die naar Hauran waren gezonden, zijn kort ge leden verslagen en naar Damskus teruggekeerd, dat zij in staat van verdediging brengen. Er zijn ongeveer 12.000 man Fransche troepen in Damaskus. Een revolutionnaire beweging is uitgebro ken te Bakkera in Toerkistan. De volksmassa h heeft de regeering van den emir omver geworpen. De tegenstand van de regeering is voor goed ge broken. De nieuw benoemde Japansche gezant te Londen, Hajasja, is daar aangekomen. Hij heeft daar aan een vertegenwoordiger van Reuter verklaard, dat zijn pogen steeds zal ge richt zijn op de versterking van de krachtige vriendschap tusschen Engeland en Japan, die het anker is voor vrede en orde in het Verre Oosten. Deze verhouding is in het bijzonder noodzakelijk in deze dagen van overgang naar een wereld, die in vrede is. Toen Hajasji er naar gevraagd werd, of de Britsche-Japansch alliantie zou worden her nieuwd, zeide hij te gelooven, dat bij geen der beide landen geneigdheid zou bestaan om een andere gedragslijn te volgen dan die der her nieuwing -van de alliantie, welke in het verleden zoo groote dingen had tot stand gebracht. Volgens een bericht uit Athene aan de „Temps", zou, naar de bladen te Athene mel den, de Grieksche regeering voornemens zijn De schurk! Dat wist ik óók wel! „Den volgenden morgen ging ik met Philip naar Londen. Ze geloofden, dat Miss Raynell al voor ons daar heen was gegaan. Zoodra ik de daad had volbracht, was ik wonderbaarlijk kalm en beredeneerd. Ik moet bekennen, dat mijn eenige zorg toen was, hoe ik het best de schuld op Philip kon werpen. Bij onzen aan komst te Londen zag ik de koffers staan en daar schreef ik de letters P. H. op Philip's koffer in zijn hand. Ik deed dat uit mijn herin nering, maar ik wist het best". Ik verroerde mij niet en gaf wijzelijk geen enkel teeken terwijl ik machteloos gekne veld naar zijn verhaal van den moord luisterde. „Te gelijker tijd", ging Austin voort, „trok ik het etiket er af dat er in Southend op was ge plakt. Het hing al meer dan half los. Ik deed dat omdat ik me verbeeldde, dat de letters meer in het oog zouden vallen als er minder pa pieren op den koffer zaten. Ik had graag dat ze gezien werden. Ik kon moeilijk denken, dat de koffer met een anderen zou worden ver wisseld en de letters uitgevlakt. (Slot volgt).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 1