tot Zwitserland het verzoek te richten tot uitwij zing van ex-koning Constantijn, daar zijn mede plichtigheid in den aanslag op Venezilos en in het te Athene ontdekte complot, zou vaststaan. Naar de ,,Fr. Ztg." verneemt, gelooft men, afgaande op de tot nu toe bekend geworden be richten, te kunnen aannemen, dat de gedwon gen .leening in Duitschland 50 a 60 milliard Mark zal bedragen. De a.s. bijeenkomst der Nationale Vergadering zal zich met het ontwerp bezighouden. Een afvaardiging van de stad Fiume, die zich in Frankrijk bevindt, heeft, naar Havas uit Parijs meldt, tegengesproken, dat d'Annunzio van plan is Fiume te verlaten. Lloyd George heeft Zondagmorgen per extra-trein Luzern verlaten. Hij werd door de menigte hartelijk toegejuicht. Binnenland. Prins Hendrik. De Prins is gisterochtend vap het Loo in Den Haag aangekomen en gaat heden naar Pa rijs, in verband met den hoogst zorgelijken toe stand, waarin zijn zuster, de Grootvorstin-wedu we Wladimar van Rusland verkeert, die zich in een rustoord in Frankrijk bevindt. De pauselijke vertegenwoordiging in Nederland. Havas seint uit Rome Op het Vaticaan bestaat 't voornemen om de Pauselijke internunciatuur (gezantschap voor de kleine Staten) in Nederland te veranderen in een nunciatuur en daar de thans in België aangestelde vertegenwoordiging te vestigen. Alvorens dit plan te verwenlijken, zal het Vaticaan eerst de beslissing afwachten van het Nederlandsche Parlement over de verandering van het tijdelijke Nederlandsche gezantschap bij het Vaticaan in een permanent. Nederland en Duitschland. De Nederlandsche regeering heeft, naar aan het ,,Hbl." wordt gemeld, het credietverdrag tusschen Nederland en Duitschland gesloten tot dusver niet geratificeerd. Een van de redenen daarvan wellicht de belangrijkste, is gelegen in de omstandigheid dat de uitvoering daarvan thans reeds tot bezwaren heeft geleid in verband met de bekende quaestie van den aankoop van haring hier te lande. Verladersbond. De Nederlandsche Verladersbond heeft thans een permanent bureau te Rotterdan gevestigd onder leiding van den secretaris, den heer M. C. Mallee Jr. Dit bureau zal de belangen behartigen van verladers in het binnen- en buitenlandsche goe derenverkeer, echter in hoofdzaak trachten op te ruimen de klachten in het binnenlandsche verkeer zoowel te water als per spoor. Leiden. De sociaal-democratische raadsfractie te Lei den haeft aan de rechtsche fracties bericht ge zonden, dat zij geen wethouders-zetel wenscht te aanvaarden. De nieuwe Arbeidswet. Naar „Het Volk" meldt, zullen de suiker fabrieken den komenden winter met drie ploe gen kunnen werken. Volgens de nieuwe Arbeids wet zouden de ondernemingen, die zeven et malen per week werken, vier ploegen moeten ge bruiken. In het overgangsbesluit, dat binnen kort in het Staatsblad zal worden opgenomen, zal echter hoogstwaarschijnlijk voor deze be drijven een werkweek van 55 uur worden toe gestaan gedurende twee jaar, zoodat zij nog geen vier ploegen behoeven te gebruiken, maar met drie zullen kunnen volstaan. Het drieploe- gen-stelsel echter zal verplicht zijn. In het overgangsbesluit zullen ook bepalingen worden opgenomen betreffende de machine fabrieken, constructie-werkplaatsen, fabrieken spoorweg-materieel, scheepstimmerwerven, stoom-ketelmakerijen, ijzergieterijen en stand- serijen. De directeur-generaal van den arbeid heeft hieromtrent een brief aan de vijf vakcentralen gericht. Voor deze bedrijven zal gedurende een overgangstijd van twee jaar gelden een 48-urige Werkweek, te weten een' werkdag van S1/* uur, met den vrijen Zaterdagmiddag. De Hooge Raad van Arbeid was ertegen, dat voor de metaal-industrie een overgangstermijn zou worden vastgesteld. Mininster Aalberse echter heeft, naar men aan „Het Volk" mee deelde, besloten van het advies van den Hoogen Raad af te wijken. De minister is hiertoe over gegaan in verband met de moeilijke positie der Nederlandsche metaalnijverheid wegens de bui tenlandsche concurrentie. Zij lijdt zeer onder de mededinging, speciaal van de Belgische en de Duitsche industrie als gevolg van de lage valuta. Op het gebied der metaal-industrie levert België thans zijn productie twintig percent goedkooper dan Nederland. Duitsche offertes waren dertig percent goedkooper dan Holland- sche. Het gevolg hiervan :s, dat de vervaardi ging van tal van in ons land benoodigde metaal werken aan het buitenland wordt opgedragen, terwijl de concurrentie tusschen de Nederland sche industrie eenerzijds en de Duitsche en Bel gische metaalindustrieën anderzijds op het ge- j bied van den Nederlandschen uitvoer nog slech- ter voor de eerste uitvalt. Het advies van den Hoogen Raad van Arbeid was gebaseerd op een concept advies van een sub-commissie van den Hoogen Raad, welk concept-advies in Mei en Juni was opgemaakt, en met name nadien ging zich de buitenlandsche concurrentie zwaar gevoelen, o.a. hieruit blij kende, dat tal van bestellingen in ons land ten aanzien van scheepsbouw en constructiewerken aan Duitschland en ten aanzien van gietwerk ook aan België worden gedaan. Het deel der Arbeidswet, dat voor fabrieken en werkplaatsen geldt, zal worden ingevoerd, zoodra de daarvoor benoodigde formulieren, kaar ten en lijsten gedruktverkrijgbaar en uitgereikt zijn. Verwacht mag worden, dat de invoering van de regeling voor fabrieken en werkplaatsen in den loop van October zal plaats hebben. Voor spoedige aanbieding aan den Hoogen Raad van Arbeid zullen het eerste gereed zijn de ontwerpen eener landbouwarbeidswet en eener scheepsarbeidswet. In de laatste wet zal de stawadoorswet gewijzigd worden verwerkt en voorts zal zij bevatten regelingen voor alle transport te water, n.l. de zeevaart en de bin nenvaart en rpisschein ook de visscherij. Duitsche goederen. Het dagelijksch bestuur van het Verbond van Nederlandsche Fabrikanten-Vereenigingen deelt ons mede, dat het van gevoelen is, dat de moeilijkheden die tusschen Duitsche fabrikaan- ten en Nederlandsche afnemers gerezen zijn andere wijze, dan door arbitrage behooren te worden uit den weg geruimd. Het Verbondsbe- stuur meent, verplicht te zijn, zijn gevoelen ter algemeene kennis te brengen, nu steeds meer wordt aangedrongen op het gebruik maken van scheidsgerechten. Een uitvoerige motiveering van zijn standpunt gebéfseerd op de indrukken van een nauwkeurige studie der Duitsche toe standen, en de resultaten door een zijner func tionarissen bij het afwikkelen van gerezen twist gedingen in Duitschland bereikt, kan binnen kort worden tegemoetgezien. Inmiddels is het bestuur bereid een nadere motiveering van zijn gevoelen mondeling te verstrekken. Het einde der Bouivvakuitsluiting. Ingevolge het advies van den Centralen Raad van Patroonsvereenigingen in de Bouwbedrijven aan de toegetreden bonden, vereenigingen en raden, om, naar aanleiding van de capitulatie van den Bouwarbeidersbond en Federatie van Bouwvakarbeiders, ten spoedigste tot opheffing der uitsluiting over te gaan, is overal in den lande het werk op de bouwbedrijven hervat. De uitsluiting in Amsterdam en Rotterdam en de meeste plaatsen van ons land begon 24 Juni en duurde tot 6 September. Na een stag natie van bijna 21/2 maand is dus de woning bouw weer ter hand genomen. B. Th. C. Straeter. f Te Ems in Duitschland is gisternacht over leden de heer B. Th. C. Straeter, lid van de Eerste Kamer. De toestand der gemeente-financien. Voor de eerstvolgende vergadering van de Vereeniging voor de Staathuishoudkunde en de Statistiek heeft het bestuur de volgende vraag aan de orde gesteld welke gevolgen heeft de tegenwoordige toestand voor de voor ziening in de geldmiddelen der gemeenten door middel van leeningen op korten of langen ter mijn, Drie praeadviezen zijn daarover uitgebracht door mr. G. J. Fabius, mr. P. Droogleever For- tuyn en den heer F. M. Wibaut. In zijn uitvoerige beschouwingen zet mr. Fabius uiteen, in hoe groote moeilijkheden de gemeenten in dc laatste jaren geraakt zijn, welke maatregelen, in het bijzonder door de Nederlandsche Bank, genomen zijn om die moelijkheden niet grooter te doen worden en hoe de staat den gemeentebesturen het beheer der financiën zou kunnen verlichten. Mr. Droogleever Fortuyn schetst de oorzaken, die bijgedragen hebben tot de buitengewone stijging der gemeentelijke uitgaven en tot de daling van het crediet der gemeenten. In deze laatste is slechts wijziging te brengen door een voorzichtige koersverandering, niet enkel door gemeentelijke maatregelen, maar ook met mede werking van rijk en bankwezen. De gemeenten zullen het uiterste moeten doen om haar credietwaardigheid te verhoogen en om zich niet meer dan onvermijdelijk is a'hankelijk te stellen van de geldmarkt. Daarvoor is noodig dat door de gemeenten a. de cirsistekorten op den kortst mogelijken termijn worden gedelgd b. onmiddellijk de normale begrootings-poli- tiek (werkelijk sluitende begrooting) wederom wordt gevolgd c. in den loop van het jaar geen uitgaven buiten of boven de begrooting worden gevo teerd, zonder dat daarbij tevens de dekking is aangewezen d. de kring der uitgaven, waarvoor mag worden geleend, wordt beperkt tot de uitgaven, welke inderdaad als buitengewoon zijn te be schouwen, in dien zin dat periodiek terugkee- rende uitgaven uit de gewonen dienst worden gedekt e. in de bedrijfs- en beheersvormen der ge meente belangrijke verbeteringen worden aan gebracht. Het Rijk zal de financieele verhouding tot de gemeenten ten spoedigste moeten herzien, in dien zin dat de lasten, welke het Rijk aan de Gemeenten oplegt, ook aan hen worden ver goed ,en het belastinggebied der Gemeenten dienen te verruimen. In de overgangsperiode zal het bankwezen en zoo noodig het Rijk de Gemeenten krach tig moeten steunen in het herstel van gemeente- crediet door een geleidelijke consolidatie der vlottende schuld te bevorderen en door zoolang dat noodig is, desnoods tot vermeerdering der vlottende schuld mede te werken. Voor een juist overzicht over het vraagstuk van het gemeentecrediet in Nederland zoude het wenschelijk zijn indien de instelling werd bevorderd van een centraal bureau voor de gemeentelijke financieele statistiek, dat zoo danige gegevens verzamelt als noodig zijn om de financieele draagkracht der verschillende gemeenten op elk oogenblik te kunnen beoor- deelen. De Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten zou b.v. in die richting nuttig kunnen werken. Amsterdam's wethouder, de heer Wibaut, komt in zijn praeadvies tot de slotsom, dat de gemeenten slechts door Staatshulp uit den nood zijn te redden het rijk moet in de geldbehoefte der gemeenten voorzien. De staat zal voor de gemeenten moeten leenen, desnoods daarvoor gedwongen leeningen heffen. Gedeputeerde Sta ten zullen daarnaast tot taak hebben toezicht te oefenen op het financieel beleid der gemeen ten. Invaliditeitswet. Bij den Hoogen Raad van Arbeid is ingeko men een ontwerp tot het brengen van wijziging in de Invaliditeistwet, waarvan de strekking is de loonklassen te verhoogen. Dit ontwerp zal vandaag door de commissie voor de arbeids- verzekering uit den Hoogen Raad van Arbeid worden onderzocht. Aardappelenmeel Het „N. v. d. N." meldt, naar aanleiding van berichten dat de minister overweegt, we derom aardappelenmeel in het broodmeel te doen vermengen, dat Z.Exc. eenige weken gele den ongeveer 20 millioen K.G. aardappelenmeel van een deel der boerenaardappelmeelfabrieken heeft gekocht tegen een prijs, welke nu onge veer ƒ3.50 per 100 K.G. te hoog is. De koop geschiedde enkel op het loos alarm omtrent misoogst der tarwe in Amerika en zonder de verschillende aardappelmeelfabrieken, die nog groote voorraden hadden, te laten concurreeren. Indien de regeering het niet kan gebruiken, doch moet verkoopen, heeft zij daarop een ver lies van ongeveer 7 ton te boeken. De Duitsch-Nederlandsche telegraafkabel van Yap Een Eastern Service-telegram uit Tokio van 27 Augustus meldt Ter zake van een geschil met Amerika over den Duitsch-Nederiandschen telegraafkabel van Yap wordt in bevoegde kringen verzekerd, dat Japan het volgende standpunt inneemtle dient het vraagstuk geregeld te worden op de Intergeallieerde Conferentie2e. de Neder landsche rechten en belangen dienen volledig gehandhaafd te worden 3e. buitenstaanders als de V. S„ die geen belangen bij de zaak heb ben, dienen zich afzijdig te houden 4e ten spoe digst moet de lijn voor het publiek verkeer met Japan opengesteld te worden. Een nader telegram van een zelfden dienst meldt Verwacht wordt, dat eerstdaags Nederland stappen zal doen ten opzichte van den telegraaf kabel van Yap. Hoewel de Nederlandsche aandeelhouders wettelijk slechts met de oor spronkelijke maatschappij te maken hebben, is Japan gaarne bereid de Nederlandschen be langen te behartigen met het oog op de vriend schappelijke verhouding tusschen beide landen. Gemeente-Promessen. Blijkens een mededeeling van een der bank instellingen aan een gemeentebestuur heeft de Nederlandsche Bank de volgende eischen ge steld aan gemeente-promessen, willen zijn dis- contabel zijn le. moet haar duidelijk blijken dat de door Ged. Staten verleende goedkeuring ook betreft den aard van het papier, zoodat geen promessen worden uitgegeven, indien uitsluitend machti ging is verleend tot het aangaan eener leening op langen termijn.; 2e. dient de Bank in het bezit te zijn van een opgaaf van de totale vlottende schuld der ge meente 3e. moeten de aan Bank inlichtingen wor den verschaft over de mogelijkheid van aflos sing, binnen een nader aan te geven termijn, met de inkomsten der gemeente zelve of de bij dragen van het Rijk of door de consolidatie in een lang loopende leening. (Gem.-stem). Haring. Gisteren heeft te 's-Gravenhage een vergade ring plaats gehad van de Vereeniging van Ree- ders van de Nederlandsche Haringvisscherij. veel leden uit Vlaardingen, Maassluis, Scheve- ningen, Katwijk en ook uit IJmuiden waren opgekomen. Aanleiding tot deze vergadering was het bekende bericht uit Duitschland be treffende het gesloten houden van de Duitsche grenzen voor onze haring, dat een paniek in onze visscherij kringen heeft veroorzaakt. Het hoofdbestuur bracht verslag uit over het geen het in deze zaak heeft gedaan. Het gaf nogmaals een overzicht over het gebeurde. Duitschland had voor 1 Va millioen gulden haring van de vangst 1919 gekocht, die zouden betaald worden uit de sommen, die het crediet verdrag ter beschikking van de Duitsche regee ring stelde. Voorwaarde was, dat het verdrag vóór 15 Juli tot stand zou komen. Ofschoon deze termijn overschreden werd, hadden de Duitsche autoriteiten toch beloofd het verdrag te handhaven. Toen het er echter toe kwam, wilden zij de haring niet meer hebben en wilden ook van geen nieuw verdrag weten. Een nieuwe teleurstelling brachten de be sprekingen, die het hoofdbestuur in Augustus te Berlijn heeft gevoerd. Zooals men weet, kwa men de heeren met de belofte naar huis, dat de grenzen op 1 October, of waarschijnlijk nog vroeger, zouden geopend worden en is van een vervulling van deze belofte niets gekomen. Het hoofdbestuur wilde nu de meening van de leden kennen en welke maatregelen daar tegen genomen moesten worden. Het wees er op, dat onze regeering in deze nog macht bezat daar het credietverdrag nog niet geratificeerd is, Men hoopte, dat de regeering deze macht ten gunste van de Nederlandsche visscherij, die zonder een opening van de Duitsche grenzen tot stilstand moet komen, zou gebruiken. Uit discussie bleek, dat in de visscherijkrin- gen groote verontwaardiging heerschte over de eigenaardige methode, waarop deze zaak door de Duitsche autoriteiten behandeld is en over de bijkomende onaangename bijzonderheden, waarover dezer dagen reeds herhaaldelijk is geschreven. Men beraadslaagde langdurig over de maat regelen, die genomen moesten worden. Aan het slot van de vergadering werd aan het hoofdbe stuur in hoofdzaak volmacht gegeven om naar goedvinden te handelen. Van niet officieele Duitsche zijde verneemt het „Hbl.", dat het invoerverbod op haring in Duitschland binnen zeer korten tijd zal worden opgeheven. Ter bevoegder plaatse kon men van dit be richt tot dusverre geen bevestiging verkrijgen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Vliegdemonstratie. De vliegmachine geschikt voor de looping is thans, na demonstraties te 's-Gravenhage weer op het terrein bij Vlaardingen teruggekeerd. Zij die gistermiddag tusschen 37» en 5 uur op den Vlaardingerdijk of den Kethelweg waren, hebben haar kunnen zien manoeuvreeren en duikelen langs de spoorbaan. Ingevolge nieuw gemaakte afspraak met den vlieger zal de looping machine Donderdagavond a.s. om half zeven uur boven het Sterrebosch komen om daar voor het schiedamschepubliek te demonstreeren. Alberdingk Thijm. Ter viering van 't Eeuwfeest van onzen R. K. tooneel- en letterkundige Dr. J. A. Alberdingk Thijm, had het bestuur van de R.K. tooneelver- eeniging Alberdingk Thijm een feestavond ge organiseerd, waarin als declamator optrad de heer Alb. Vogel. Eenmaal reeds hadden wij het voorrecht van zijn declamatorische talenten te genieten. Geen wonder dat velen naar de gehoorzaal van den R.K.Volksbond zijn gegaan, om nogmaals een avond van kunstgenot te smaken. Wij hebben ons niet bedrogen. Zijn voordracht was eens te meer een openbaring. Zijn sympa thieke stem, zijn oogen zoo vol van wonderlijke uitdrukking, zijn verbazende welsprekendheid, de magnetische kracht zijner verschijning sche nen de toehoorders te betooveren. Jean Maries treffende liefde voor zijn gewezen bruid, Brutus geweldige redevoering, Antonius geslepen prik kelende sarrende toespraak en het dramatische bijbelstuk maakten dan ook een onweerstaan- baren indruk op zijn toehoorders. De zaal was letterlijk opgepropt met menschen en toch was 't geheele auditorium als verblind door den spreker, wiens stem klonk als zilver, trilde als een riet, bulderde als een orkaan.Geen muziek die accompagneerde, geen ensceneering, die voor relief zorgde. Daar was slechts een man, maar welk een man Aan hem toch hing de menigte in ademlooze, haast pijnlijke stilte. Als aan 't einde de statige figuur oprees en na een plechtige buiging weggleed, dan gaf de lang ingehouden ontroering zich lucht in een donderend applaus. Driemaal trad hij op en driemaal herhaalde zich de suggereerendé in werking van zijn talent op de ziel van zijn ge hoor. Neerlands grootste declamator. Dat zal wel waar zijn. In ieder geval hebben wij weer kunnen constateeren dat de heer A. Vogel een talent is van weergalooze kracht van een superio riteit over de geesten, die maar aan weinigen is geschonken. Hier ter plaatse brengen wij ook gaarne hulde aan den leider der Tooneelvereeniging, die het denkbeeld heeft opgevat en uitgevoerd het Thymfeest, op deze eigen wijze te vieren en te speelzeisoen daarmee zoo succesvol heeft inge luid. Spaarbank. Opgave over de maand Aug. 1920. Inlagen 160.419.— Terugbetalingen - 93.276.35 Aantal inleggers 1 Aug. 12449 Nieuwe deelnemers 121 12570 Geheel afgeschreven deelnemers 48 Aantal inleggers 12522 Verschuldigd kapitaal aan inleggers op 31 Aug. 1920 3.156.298.12 Door de afd. Schiedam van den R. K. Politie-vereeniging is den Gemeente raad verzocht de salarissen voor den politie dienst nader te willen herzien en te bepalen als- volgt inspect, tit. belast met de administratie 2600 2900 met 3 éénjaarlijksche verhoo- gingen hoofdagenten f 50 54 en agenten 42 48 per week en met een periodieke éénjaarlijksche verhooging van 1.per week. Door B. en W. zijn bevorderd tot brugwachter le klas J. de Koning en C, Marbus, thans 2e kl. Benoemd zijn tot 2e brugwachter J. J. van Schie en J. J. Feelders (tijd.). De schipper van het pontje over de Buiten haven, L. van Aken, is als zoodanig vast aange steld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 2