Dagblad voor Schiedam en Omstreken. firatis-OngevaUenserzekering 43ste Jaargang. Woensdag 8 September 1920. Ho. 12835. De schuldige ontmaskerd. LmZLÏ'iï; LUU i >IUU. FEUILLETON. BureauKoemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden f2.—per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels f 1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal maal berekend. Ingezonden plaatsen wordt 2 Speciale conditiën toegezonden. mededeelingen 75 ct. per regel, voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage Incassokosten worden berekend. Itiemlang. 00(1 nn De verzekering wordt gewaarborgd door de Holludsche Alflemetne Veizekerinpibank la lahlednm. IQ verlies! van een [wQsvinger verllea vu eiken ande ren vinger j Buitenlandsch Nieuws. HET COMMUNISME IN ITALIË. Uit Milaanwordt gemeldt, dat de toestand onder de arbeiders nog steeds ongewijzigd is. In Turijn werden op verschillende punten der stad troepen met machine-geweren geconcentreerd. De „Secoio" meldt uit Rome, dat de regeering heeft besloten, zich verder neutraal te houden In Rome heeft de beweging haar hoogtepunt bereikt. Er werden nóg meer fabrieken bezet. In Terni hebben 2000 arbeiders de voornaam ste staalfabrieken der stad bezet. De bezette fabrieken zijn allen in staat van verdediging gebracht. De arbeiders hebben 11 uur per dag dienst,, te weten 8 uren arbeid en 3 uren dienst De „Times"-correspondent te Milaan meldt d.d. 6 September, dat er onderhandelingen zijn geopend, welke vermoedelijk tot spoedige bij legging van het metaalbewerkersconflict zullen leiden. De werkgevers hebben, in verband met het dreigende algemeene offensief tegen alle indu strieën van het land, besloten, besprekingen te te houden met den algemeenen industrieelen- raad, welke 7 September te Milaan vergadert, De parlementaire socialistische groep, welke zich had onthouden, heeft Donderdag een be spreking met het hoofdbestuur van de socia listische partij. Den daarop volgenden dag komt de metaalbewerkers-raad van de algemeene fabrieksarbeiders-conferentie bijeen, alwaar een definitief besluit zal worden genomen. Dit zal, naar verluidt, het karakter dragen van een ultimatum der arbeidersleiders aan de fa brieken. Men gelooft, dat de conferentie van de alge meene fabrieksarbeidersconferentie een verstrek kend besluit heeft genomen, n.l. machtiging te verleen en tot de beslaglegging op fabrieken, welke goederen van belang voor de voortzetting van de industrieën fabriceeren tot nu toe is dit besluit evenwel nog niet in werking getreden. Uit Rome wordt nog gemeld, dat de minister van Arbeid en van Financiën hun bemiddelings pogingen in het conflict in de metaalindustrie voortzetten. De bond van vakvereenigingen en de socialistische partijleiders dreigen de bezet ting der fabrieken ook over andere industrieën uit te zullen breiden, indien a.s. Vrijdag geen overeenstemming is bereikt. POLEN EN RUSSEN. Het Poolsch legerbericht van 6 September meldt, dat de Poolsche troepen met succes de aanvallen der Litauers terug bleven slaan. Zij na men Hroebieszof,dat door den vijand hardnekkig verdedigd werd. In Galicië werden aanvallen op de linie van de Boeg en Guila Lipa afgesla gen. Er zijn hevige gevechten ontbrand aan de Belzec ten Zuiden van Boesk. In de buurt van Rohatyn en Knihynicze brachten wij den vijand zware verliezen toe. Het bolsjewistische legerbericht luidt Tien dagen geleden verloren onze troepen Brest-Litofsk. Het Poolsche front is opnieuw ge splitst. De Pripetmoerassen scheiden beide deelen. Ten noordwesten van Hroebieszof hebben wij den Polen een gevoeligen slag toegebracht. Zuidwaarts verdreven wij den vijand van Krysti- nopol en Bels. De strijd houdt met afwisselend succes aan. 54 werst beoosten Lemberg zijn Uil het Engelsch vertaald. 48 Als ik in de gelegenheid was geweest, zou ik er Philips' naam in groote witte letters opge verfd hebben. Dat ging nu niet, en dus deed ik het zoo goed ik kon. Ik gooide het oude etiket weg". Weer zou ik hem beter hebben kunnen in lichten! „En nu kom ik aan de groote tegenspoed in de heele geschiedenis. De koffer van mijn broer werd in Charing Cross verwisseld met die van Miss Simpkinson. Ik zou alles hebben gege ven om haar te redden. Hoe het gebeurde, is niet te zeggen, Mijn broer had er op aan gedrongen, dat hij voor de koffers zou zorgen en ik moest zeer tegen myn zin bij de dames blij gevechten aan den gang. Aan de Djnestr drij ven wij den vijand Westwaarts. De vijand houdt bij Brest-Litofsk stand. De vredesonderhandelingen. Uit Warschau meldt men Woensdag of Donderdag zullen de Poolsche afgevaardigden naar Riga vertrekken. In regee- ringskringen is men hoopvol gestemd over de besprekingen met de Sovjets. Men is over 't algemeen van meening, dat lange vertoogen gemakkelijk zullen zijn te vermijden. De twee Staten zullen geneigd zijn om het principe te aanvaarden van geen inmenging in de binnen- landsche aangelegenheden. Rusland en Polen zullen de onafhankelijkheid van de Oekraine er kennen. De kwestie van de grenzen zal geen lang durige bespreking veroorzaken, aangezien, over eenkomstig de nota der Sowjets van 28 Januari en de pas afgelegde verklaring der Russische afgevaardigden te Minsk, de gebiedskwesties geen belemmering moeten vormen bij de vredes besprekingen. In dezen gunstigen toestand,zou slechts verande ring kunnen worden gebracht doordeonverwachte houding van Lithauen, dat de Polen nauwelijks op het lijf gevallen is met ongeveer 3 divisies warachter 12 bolsjewistische divisies stonden. Deze aanval was des te meer onvoorzien, als de Lithausche regeering, volgens bericht van kolonel Mackiewicz, die naar Kowno was ge zonden, van plan was om een bijzondere afvaar diging naar Polen te zenden om vriendschappe lijke betrekkingen te vestigen. De Polen hebben de eerste Lithausche afdeelingen ontwapend, en de ontwapende L;thausche soldaten vrij- naar huis gezonden. Niettegenstaande dit her nieuwen de Lithauers hun aanvallen. Om alle bloedvergieten te vermijden hebben de Polen het gebied van Soewalki ontruimd, en heeft de Poolsche regeering deze aangelegen heid onmiddellijk aan den Volkenbond voorge legd. Tengevolge van het Lithausche bolsjewis tisch verbond schijnt het mogelijk, dat de kwestie van de grenzen tusschen Polen en Lit hauen te Riga zal worden opgeworpen. De Pool sche regeering is geneigd om toe te stemmen in de aanwezigheid van een Lithausche afvaardiging bij de conferentie te Riga maar kan geen enkele gebiedsconcessie doen betreffende Augustowo, dat onweerspreekbaar Poolsch is. Geinterneerde Russen. Volgens berichten van goede zijde, te War schau ontvangen, zou het totaal der bolsjewisti sche troepen, die in OostPruisen geinterneerd zijn, 28.000 man bedragen. De Duitschers be roepen zich op de moeilijkheid zulke groote massa's te ontwapenen. De Poolsche regeering dringt er bij de geallieerden op aan om tusschen- beide te komen, opdat de bolsjewistische troe pen geinterneerd en hun wapens vernietigd zullen worden. De conferentie der ambassadeurs kwam gis termiddag onder voorzitterschap van Paleolo- que te Parijs bijeen. Zij onderzocht de verschil lende Duitsche eischen nopens Oost-Pruisen en in zake de organisatie van speciale gardetroe pen ter bewaking der in Duitschland geinter neerde bolsjewistische. Zij stelde een antwoord op, waarin de Duitsche eischen worden van de hand gewezen, aangezien Duitschland over vol doende middelen beschikt om de bewaking der geinterneerden te verzekeren, wier transport naar het centrum van het rijk door den Poolschen corridor reeds is georganiseerd. ven. De koffers waren bijna precies eender. Wij hadden de dames van een hotel afgehaald, en al de koffers waren op een omnibus geladen. Vermoedelijk heeft de meid den verkeerden kof fer aangewezen als dien voor haar meeste res. Mijn broer zou tot Dover met de dames mee reizen en dan daar blijven. Door en zonderling toeval, dat dikwijls de grootste hulp is voor de politie ging de koffer met het lijk mee naar Parijs, en werd daar aan het station open gemaakt. „Mijn bedoeling was natuurlijk geweest, dat mijn broer hem mee naar Dover zou hebben genomen. Daar zou het lijk in zijn bezit zijn ge vonden. Waarschijnlijk zou hij zelf dit het eerst ondekken en in elk geval zou de verden king ten volle op hem neerkomen. Hierop vergiste ik mij deerlijk. In alle andere opzichten was de fortuin met mij. U zult ze ker wel voldoende verstand hebben om nu in te zien op welke wijze ik u gebruikte. U kwam net van pas. Maar u ging verder dan ik bedoeld had en ontdekte meer dan ik had gedacht. De conferentie besloot eveneens het verzoek van Duitschland, om een neutrale commissie van onderzoek naar Opper-Silezië te doen zen den, van de hand te wijzen. FRANKRIJK EN BELGIE. De Belgische generaal Maglinse is gistermid dag om half 5 te Brussel aangekomen. Hij werd ontvangen door Janson, den minister van lands verdediging, aan wien hij heeft medegedeeld, dat hij met maarschalk Foch tot volkomen overeenstemming was gekomen. Het betreft de militaire overeenkomst. Het document is geteekend door de vertegenwoordigers van beide landen en zalvan kracht worden zoodra de Bel gische regeering haar zal hebben geratificeerd. Dit zal zeer spoedig gebeuren. De Franschen hebben, bij monde van maar schalk Foch, de opmerkingen aanvaard, die de Belgische regeering had gemaakt nopens zekere punten. Donderdag zal aan het kabinet de tekst wor den bekend gemaakt, zooals die definitief tus schen de beide landen is vastgesteld. BELGIE. Rietjens, da uitgever van verschillende acti vistische bladen tijdens den oorlog, en ex-direc- teur van „Ons Vaderland", die onlangs gear resteerd werd, is voorloopig op vrije voeten gesteld. SPANJE. „Temps" verneemt uit Madrid Te Bilbao schoot een kappersbediende een staker dood, i die hem wilde beletten te werken. De stakers j trachtten de aanvaller te lynchen. Toen werd de algemeene staking voor 24 uur uitgeroepen. In die stad (Bilbao) duurt de staking der metselaars voort. Typographen weigeren even eens weer aan het werk te gaan. Te Coruna is de toestand niet beter, daar leiden de voornaam ste syndicalisten ofschoon gevangen zittend de beweging. Ook te Sevilla is het roerig onder de syndicalisten. MESOPOTAMIE. In antwoord op de verzoeken om inlich tingen nopens de veiligheid in het fort Kala Kiran, waar de Engelsche vrouwen en kinderen uit Mesopotaniëzijn ondergebracht, deelt het Engelsche ministerie van oorlog mee dat generaal Haldane en de civiele gezaghebber van oordeel zijn, dat de veiligheid daar niet vol komen verzekerd is en dat de krijgsverrichtingen welke te verwachten zijn, binnen enkele dagen het terugtrekken van de bezetting noodzakelijk kan maken. EGYPTE. Volgens berichten uit Kairo, verklaart de nationalistische leider Zagloel-pasja in een mani fest aan het Egyptische volk, dat het definitieve ontwerp van de overeenkomst met Lord Mil- Milner's commissie, die vrijwel onafhankelijk heid verleent, aan het Epygtische volk voorge legd zal worden. Indien het dit ontwerp goed keurt, zal een tractaat, waarin die overeenkomst belichaamd is,door de vertegenwoordigende ver gadering bekrachtigd worden. ALLERLEI. De gemeenteraad van Praag heeft met al- Maar dat doet er nu niet meer toe. Ik* zweer u, dat ik aldoor gehoopt had Philip intijds in veiligheid te krijgen. Daar was al mijn stre ven op gericht, en ik heb er mij moeite genoeg voor gegeven, dat weet de hemel. Ik wilde hem door tusschen komst van u tot vluch ten bewegen. En hij zou ook ontsnapt kunnen zijn en dan was de zaak uit geweest. Dan had hij mij vrij spel gelaten en ik zou gezorgd hebben, dat hij daar geen geldgebrek had. Maar nu veranderd zijn in-hechtenisneming de heele zaak. Ik kan hem niet laten ophangen. Ziedaar de heele geschiedenis". Maak er het gebruik van, dat u goeddunkt. Als het Philip van nut kan zijn, kan het mij niet schelen. Hij sprak hoe langer hoe heftiger; de laatste woorden klonken als een kreet van wanhoop, en nauwelijks had hij ze geuit, of hij kreeg een beroerte en stortte zielloos neer. Hij rolde met een zwaren smak dwars over mij heen. Ik probeerdde te schreeuwen, maar kon na tuurlijk geen geluid geven. Ik trachtte mij los te wringen 't was alles te vergeefs. Het doode gemeene stemmen besloten, de goederen van de stad Praag op te eischen, die in 1547 op on wettige wijze geconfisceerd zijn door Koning Ferdinand I. Binnenland. De opening der Staten-Gencraal. De stoet waarmede H. M. de Koningin zich Dinsdag 21 dezer naar de Grafelijke zalen zal begeven ter opening van het nieuwe zittingsjaar der Staten-Generaal zal, naar het Gorr. Bureau verneemt, nog den kleineren omvang hebben, welken er sedert den mobilisatietijd aan gege ven was. De zuster van Prins Hendrik overleden. Te Contrexéville, in Frankrijk, is eergisteren overleden, 66 jaar oud, de halfzuster van Prins Hendrik der Nederlanden, de grootvorstin Marie Paulowna, weduwe van Wladimir Alexandro- witsch van Rusland, een oom van tsaar Nico- laas. Haar zoons Cyril, Boris, en André en haar dochter prinses Helena van Griekenland waren aan het sterfbed. De Prins is gistermorgen na het ontvangen van het draadbericht nog naar Contrexéville vertrokken Landarbeiders. In verband met de door het ministerie van arbeid gevraagde verhooging van 50 pet. van de contributie van de leden der vier landarbei dersbonden voor de werkloozenkassen, en dat zonder hoogere uitkeeringen en langeren uit- keeringsduur, is te Utrecht een bijeenkomst ge houden van de hoofdbesturen der moderne, katholieke, Christelijke en onafhankelijke land- arbeidersorganisaties. Eenstemming stonden de hoofdbesturen op het standpunt, dat die ge vraagde contributieverhooging onmogelijk door de leden kon worden gedragen, en dat een aan zienlijk hoogere bijdrage van rijk en gemeenten noodig zal zijn. Een schenking van den prins van Tliurn en Taxis. De Prins van Thourn en Taxis heeft een schen king gedaan aan de vereeniging „Haagsche Kunstkring". Uit sympathie voor de Nederlandsche kunste naars in 't algemeen en voor die van den „Haag- sch Kunstkring", wier werkzaamheden de Prins den afgeloopen winter met belangstelling heeft gevolgd, in hdt bijzonder, heeft hij aangeboden om ieder jaar een of meer leden van die vereeni ging gedurende eenigen tijd op zijn verblijf in Italië als gast te ontvangen. Alle kosten aan het verblijf verbonden, daaronder begrepen, de kosten van de heen- en terugreis, worden door hem gedragen. In aanmerking voor uitnoodiging komen al leen jonge, talentvolle kunstenaars (schilders beeldhouwers, architecten), die niet uit eigen middelen de kosten van een dergelijk verblijf zouden kunnen dragen. Het Bestuur van de „Haagsche Kunstkring" heeft deze schenking met groote waardeering aanvaard. De Italiaansche gezant in Nederland. De Italiaansche gezant bij het Nederlandsche Hof, de heer L. Aldrosandi Mariscotti, graaf van Kanio, die eerst sedert weinige maanden als nog wafme lichaam lag op mij, en ver pletterde mij met zijn loodzwaar gewicht. Het was te vreeselijk. Ik verloor mijn bewustzijn. Er blijft mij niet veel te vertellen over. Alles kwam langzamerhand weer in zijn voegen. De detectives van Scotland Yard moesten hoewel van blijkbaren tegenzin toegeven, dat zij alles verkeerd hadden ingezien, en verder werd de zaak zooveel mogelijk gesust. Zij heb ben mij verteld dat Philip het inderdaad zoo ver heeft gebracht en dat de vreeselijke schrik een anderen man van hem heeft gemaakt. Natuurlijk viel na Austin's dood de heele erfe nis van zijn tante hem toe. Ik verliet het detective-kantoor enkele maanden na de gebeurtenissen, die ik u heb ver teld en heb verder in mijn betrekking niets be leefd, dat ook maar half zoo tragisch was als de geschiedenis van den zwarten koffer. Einde. m fïï8^nBfl~fiio:e.no fis

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 1