Laat stoomen, verven, wasschen en strijken bij de .DE PHOENIX", Telef. No. 15. A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 zoodanig is opgetreden als opvolger Van den hertog van Calvello en dit thans met ver lof in zijn land vertoeft, zal, naar men verneemt, niet meer op zijn post te 's-Gravenhage terug- keeren. Als zijn opvolger is bestemd de tegenwoordige gezant van Italië te Kopenhagen, de heeren Sa- cerdoti, graaf van Carrobio, alwaar hij sedert het jaar 1913 geaccrediteerd was. Voor zijn benoeming tot gezant in Denemar ken, was hij gezantschapsraad der, Italiaansche Legatie te Constantinopël. Suiker. Op vragen van het Tweede kamerlid den heer van Ravesteyn betreffende het nemen van maat regelen in verband met de schaarschte aan sui ker o.a. te Rotterdam, luidt het antwoord den minister van landbouw Het is den ondergeteekende bekend dat voor een drietal weken in onderscheidene gemeenten des lands moeilijkheden in zake de suikervoor ziening hebben bestaan. Deze moeilijkheden waren aan onderscheidene oorzaken toe te schrijven. Allereerst hebben ge ruchten omtrent een voorgenomen prijs- verhooging der suiker aanleiding gegeven tot een verhoogde vraag naar suiker doqr het publiek deze vermeerderde vraag werd ook in de hand gewerkt door geruchten, dat de aanwezige voor raden niet voldoende zouden zijn om in de gere- geldebehoeftentot den nieuwen oogst te voorzien. Daarbij kwam, dat tegelijkertijd de Centrale suikermaatschappij niet meer gereedelijk alle aanvragen om suiker ten volle inwilligde, terwijl zich ook enkele gevallen van vasthouden van voorraden en prijsopdrijving van de zijde van den handel voordeden, en in grensstreken op frauduleuze wijze suiker werd uitgevoerd. Ook ontstond plaatselijk achterstand in de afleveringen,in verband met gebrek aan vervoer materiaal, alsmede door het uitgeput raken der voorraden van de FrieschGroningsche Beet wortelsuikerfabriek en de Suikerraffinaderij W. A. Scholten. Wat betreft de moeilijkheden, die zich te Rotterdam voordeden, kan nog worden mede gedeeld, dat deze haar oorzaak vonden in het niet voldoen aan een opdracht der Centrale Suikermaatschappij door een coöperatieve fa briek tot aflevering te Rotterdam van aldaar opgeslagen en aan bedoelde fabriek toebehoo- rende suiker, welke deze fabriek wenschte te bestemmen voor haar gewone verbruikers in de provincie Zeeland. De ondergeteekende heeft dadelijk na de ontvangst der betrokken klacht aan de Centrale- Suikermaatschappij opdracht gegeven ten spoe digste voor voldoende levering van Suiker in Rot terdam zorg te dragen hierbij bleek, dat reeds een schip uit Amsterdam en een uit Breda met suiker naar Rotterdam onde4weg waren. De Centrale Suikermaatschappij zegde daarbij te vens toe, de aflevering te zullen verhoogen ook tot een peil boven het normale verbruik en met name zooveel mógelijk ten volle te zullen voldoen aan alle aanvragen van grossiers en winkeliers aangezien juist op deze wijze ten spoedigste de ongerustheid van het publiek over een moge lijke suikertekort zou verdwijnen. Overeenkom stig deze toezegging zijn de beide laatste weken de afleveringen opgevoerd tot 40.00U zak per week. Tevens gaf de Centrale Suikermaatschappij aan winkeliers, die vergeefs bij hun gewonen grossier bestelden, gelegenheid bij genoemde maatschappij te bestellen, welke dan zorg droeg dat de orders rechtstreeks of door bemiddeling van andere grossiers werden uitgevoerd. Ook gemeenten in grensstreken, die zelf de distru- butiè ter hand wenschten te nemen, kónden rechtstreeks van de Centrale Suikermaatschappij suiker betrekken. In verband met de genomen maatregelen waren binnen enkele dagen de klachten over te- kort aan suiker tot een minimum teruggebracht. Than bereikt mij geen enkele klacht meer ovèr de suikervoorziening. De melkprijs. Het dagelijksch bestuur van den Bond van Melk veehouders in de Prpvincie Zuid-Holland en de melk commissie van den L. T. B. in Z.-H.. hebben in den Haag vergaderd, ter bespreking van de gedurende dezen winter te stellen melk prijs. Besloten werd op de a.s. vergadering van den Bond, de leden te adviseeren de melkprjjs op 19 cent fo. stad te brengenjwaardoor de melk zonder bijslag van het Zuivelkantoor of regeering in de d er groote steden zeer goed voor 25 cent per liter verkocht kan worden. De melk is dus l1/, cent per liter duurder dan de vorige win- tercampagne. Benoemingskwestie te Zaandam. In de eergisteravond gehouden vergadering van den gemeenteraad te Zaandam is meege deeld, dat de minister de benoeming van den heer A. J. Dorjee tot leeraar in de gymnastiek aan het lyceum niet heeft goedgekeurd. (De heer Dorjee werd buiten de voordracht van B. en W. om benoemd). Dit gaf verschillende leden aanleiding, krachtig op te komen tegen deze wijze van ingrijpen in de autonomie van de gemeente. De benoemde was, zoo werd gezegd, volkomen bevoegd tot het geven van onderwijs aan die inrichting. Zelfs had hij na de benoeming nog het diploma van spelleider behaald. Enkele leden verklaarden zich niet bereid tot een andere benoeming mede te werken. Men moest dan maar een jaar geen onderwijs in de gymnastiek geven. Toen er op gewezen werd, dat dit de in trekking van de geheele subsidie tengevolge zou hebben, verklaarden zij, ook daarvoor niet uit den weg te zullen gaan. Het communisti sche lid de heer Tel vond dit echter te kras en stelde voor, onder protest tot een nieuwe benoeming over te gaan en aan den minister mededeeling van dat protest te doen. De heer Duys zeide, dat door dit optreden aan arbeiders, die zich zelf opwerken, de pas wordt afgesneden om in een betere positie te komen. De benoeming is volkomen bevoegd, maar bij is in veler oogen niet genoeg „heer". Spr. stelde voor, den minister mede te deelen, dat de hear Dorjee inmiddels ook nog het di ploma van spelleider heeft behaald, en dat de raad hem door een voorloopige benoeming voor een jaar gaarne een kans wil geven, met het verzoek of de minister zijn oordeel nog wil herzien. Dit voorstel, waarvan de burgemeester geen succes verwachtte, werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Aardappelmeel in het wittebrood. In aansluiting aan hetgeen wij dezer dagen schreven over plannen van minister v. I.Jssel- stein om wederom aardappelmeel te bezigen bij de bereiding van wittebrood, kunnen wij thans mededeelen, dat deze plannen op 't punt staan werkelijkheid te worden. Het aardappelmeel zal niet aan de bakkerijen ter vermenging gegeven worden, doch van de aardappelmeelfabrieken dadelijk gedirigeerd worden naar de maalfabri- kanten, aan welke laatsten reeds bericht is ge zonden, dat partijen aardappelmeel aan hunne fabriek zullen worden afgezonden. In verband met een en ander schrijft onze medewerker uit vakkringen „Wij voorzien, dat de minister het door hem met de bijmenging van het aardappel-meel be oogde doel n.l. voorkoming van prijsver- hooging te eenenmale niet bereiken zal. Eerstens moet de broodprijs omhoog door de reeds van kracht geworden bloemprijsverhoo- ging met 3 per 10 kilo, maar bovendien be trekken de bakkers reeds vrije bloem, die 6 per 100 kilo duurder is, nog afgezien van de Amerikaansche patentbloem, die de volgende week geleverd mag worden en welke 8 ƒ10 duurder is dan de bakkers tot nu toe voor hun bloem moesten betalen. De broodprijsverhoo- ging tegenhouden kan de minister dus toch niet het eenige dat hij met de aardappelmeel-bij- menging bereiken zal is, dat de kwaliteit van een groot deel van het te produceeren witbrood achteruitgaat, terwijl het voor 't leekenpubliek te eenenmale onmogelijk is, te constateeren of het door hen gekochte witbrood van Regeerings- bloem of van „vrije" bloem gebakken is. We zullen dus in ieder geval krijgen duurder brood, en voor een groot deel ook brood van minder kwaliteit." (Tel.) Oost-Indië. Troepen zijn uit Atjeh gerequireerd voor de bewaking der Delispoorlijn. De troepen arri- veeren per Nias. De Medansche Handelsvereeni- ging drong bij het gouvernement aan op dade lijke rijstprijsverlaging in verband met het voor nemen der Delispoor, de loonsverhooging der stakers toe te staan, zoodra de exorbitante rijstprijzen gedaald zijn. Een meeting van twee duizend stakers besloot tot doorzetten. De ad ministratie der Delispoor stemde toe in een ver hooging van dertig procent met ingang van Ja nuari 1921. De stakers volharden bij hun eisch van vijftig procent. Ondanks het verbod van den Assistentenbond bewaken assistenten met gewapende koelies de spoorlijn. De Ned.-Ind. Missie naar Japan. Voor de ontvangst van de Ned.-Indische missie is een comité in Japan gevormd, be staande uit de burgemeesters, presidenten van de Kamers van Koophandel te Tokio en te Osaka, de presidenten van de voornaamste banken en enkele invloedrijke staatslieden. De commissie vertrekt met de „Tjisalak" einde September en vertoeft twee weken in Japan. De heer Zeilinga gaat daarna via Amerika naar Holland voor besprekingen over een nieuw octrooi der Javasche Bank. Madeira Selected Dry, Fernando Brothers, Oporto. Gemeenteraad, Zitting van Dinsdag 7 Sept. (Vervolg), Ingekomen stukken. Van het Comité ter bestrijding van de duurte adres, verzoekend om, in navolging van de ge meente Apeldoorn, zich tot het bestuur der Vereeniging van Nederl. Gemeenten te wenden met verzoek bij den betrokken minister stappen te doen om tot .een algeheele prijsverlaging van levensbehoeften te geraken. ,B- en W. stellen voor, dit stuk in hun handen te stellen om advies. De heer Van den Hoek vraagt of er be zwaar bestaat, dat de Raad zich over de vven- schelijkheid tot het betuigen van adhaesie uit- spreekt. Spr. meent, dat als er eerst advies moet wor den uitgebracht, er te lang zal worden gewacht. De voorzitter meent dat er van het adres toch weinig effect is te verwachten. De heer H ij m a n is ook van oordeel, dat de Raad zich wel met het verzoek kan vereeni gen. Weth. Houtman acht het beter om het adres van Apeldoorn eerst eens te bekijken en maar niet klakkeloos het adres te ondersteunen. De heer v. d. H o e k zegt, dat niet B. en W., maar de Raad de verantwoording op zich neemt. De Raad besluit thans z.h.st. het adres in handen van B, en W, te stellen om advies. Van de atd. Schiedam van den Bond van Ned. onderwijzers, van de Vereen, voor Geref. school onderwijs, van de Vereen. Volksonderwijs adres, houdende verzoek om verhooging van den be- grootingspost-kosten van belooningen en eere blijken enz. Van het hoofdbestuur en de afd. Schiedam van den Ned. R. K. Politie-Bond adres, hou dende verzoek om verhooging van de thans bestaande tractementen van het politiepersoneel Van het Schiedamsche Drankweercomité adres, houdende verzoek om toekenning van een sub sidie uit de Gemeentekas van 200.voor het jaar 1921. Deze stukken worden gesteld in handen van B. en W. om advies. Agenda. Commission. 1. Benoeming van leden der vaste Raads- commissiën. De commissiën worden als volgt samenge steld A. voor de Technische Bedrijven: leden de heeren J. Dinkelaar, H. G. Matthijs- sen, J. M. v. d. Schalk, C. H. Scheffers, A. J. Schreuder en T. Slavenburg. B. voor de Gemeentewerken: le den de heeren J. v. d. Most, J. M. v. Pelt, A. J. Schreuder en W. H. v. d. Toorn. C. voor den Woningdienst: leden de heeren C. Korpel, J. v. d. Most, T. Slavenburg en J. v. d. Tempel. D. voor het Grondbedrijf: leden de heeren J. Dinkelaar, D. Boddeüs, J. H. Evers en J. M. v. d. Schalk. E. voor de Gemeent e-R e i n i g i n g leden de heeren W. Collé, W. v. d. Hoek, G. H. Scheffers en T. Slavenburg. F. de Financieele Commissie: leden de heeren D. Boddeüs, W. v. d. Hoek, J. M. v. d. Schalk en C. H. Scheffers. G. voor de Strafverordeningen: leden de heeren D. Boddeüs, Mr. M. J. C. M. Kavelaars, J. M. v. Pelt en mevr. E. Koeten- Ooms. H. voor het onderzoeken der reke ningen: lid-Voorzitter de heer W. v. d. Hoek, leden de heeren S. Hijman, C. H. Schef fers, A. J. Schreuder en mevr. C. D. H. Nolet- Kreijns. I. belast met het onderzoek der bezwaar schriften van aangeslagenen over hunnen aanslag in de plaatselijke directe be lasting naar het inkomen lid-Voorzitter de heer Mr. G. v. Baren, leden de heeren S. Hij man, C. Korpel, C. H. Scheffers en W. H. v. d. Toorn. plaatsvervangende leden mevr. E. Koeten- Ooms, de heer H. G. Matthijssen en mevr. C D. H. Nolet-Kreijns. Jbedoeld bij art. 120 der Bouwveror dening: lid-Voorzitter de heer :Mr. M. J. C. M. Kavelaars, leden de heeren H. G. Matthijs sen en J. M. v. d. Schalk. Plaatsvervangende leden de heeren J. Din keiaar en A, J. Schreuder. K. voor de Crisisaangelegenhe den: lid-Voorzitter de heer P. de Bruin, leden de heeren D. Boddeüs, J. H. Evers, J. v. d Tempel en mevr. C. D. H. Nolet-Kreijns. Gemeentebegrooting. 2. Trekken der af deelingen voor het onder zoek der Gemeentebegrooting, dienst 1921. De afdeelingen worden als volgt samenge steld le. sectie: voorz. weth, mr, M. M. van Velzen, leden de heeren van Pelt, Boddeüs, Evers, Slavenburg, Collé, Schreuder en mevr. KoetenOoms. 2e. g e c t i e voorz. weth. mr. G. van Baren, leden de heeren v. d, Toorn, Korpel, v. d. Schalk, Hijman, v. d. Tempel en v, d. Hoek. i 3e. sectie: voorz. weth. C. Houtman, leden de heeren v.d. Most, Dinkelaar, Matthijssen, Scheffers, Kavelaars en mevr. NoletKreijns Arbeidsbeurs. 3. Voorstel van B. en W, tot inkrimping van het ledental van de Commissie van Toe zicht op de Gemeentelijke Arbeidsbeurs en om in verband daarmede te besluiten lo. tot wijziging van de verordening op de Arbeidsbeurs der Gemeente Schiedam (Gemeen teblad no. 45 no. 1918) met de wijziging wordt bedoeld het ledental te bepalen buiten den Voorzitter, en een gede legeerd lid, uit zes leden, 3 leden patroons en 3 leden werklieden. 2o. tot ontbinding der tegenwoordige Com missie 3o. tot benoeming van een nieuwe commissie. Punten 1 en 2 worden goedgekeurd terwijl de benoeming van een nieuwe commissie in een volgende vergadering zal plaats hebben. Erfpacht. 4. Voorstel var» R, en W„ tot verhooging van den canonprijs, bedongen bij de uitgifte aan de R. K. Bouwvereeniging „St, Jozef" al hier, yan grond in erfpacht, gelegen aan de An thony Müijsgtrpat, Van Beverenstraat en West- Frankelandschestraat, yoor den bouw van 25 arbeiderswoningen, van 60 tot 64 cent, Hiertoe wordt besloten. Woningbouw. 5. Voorstel van B. en W. tot uitgifte in erf pacht aan de Woningstichting „Vrede" alhier, van een terrein, groot 42.-00Ó M',, gelegen a.an den Frankelandschen dijk, voor den bouw van 584 woningen en 2 schuren tegen een canon van 75 per M*, De heer Evers yrenscht het advies van de Gezondheidscommissie te vernemen. De voorzitter zegt, dat dit is ingekomen, De secretaris doet thans voorlezing van het advies, hetwejk het invoeren van kazerne bouw ontraadt, aangezien zulks een stap terug zou zijn op het gebied van woningbouw. De beer Mr, Kavelaars vindt, dat de Ingezonden Mededeelingen. RIJN- en MOEZELWIJNEN in Duitschland gebotteld. IJNEN ld. bedenkingen der Gezondheidscommissie nogal belangrijk zijn. Spr. meent, dat ook de bosch- wachterswoning zal moeten verdwijnen. Des tijds heeft spr. zijn stem voor den bouw dier woning gegeven, doch niet vermoedend, dat deze na nog geen 10 jaar te hebben bestaan, zal moe ten verdwijnen. Spr. vraagt of de plannen niet gewijzigd kunnen worden. De grond is beter voor industrie- en handelsterrein vooral met het oog op de te maken haven. Spr. vraagt aanhouding van het voorstel, teneinde nader overleg te plegen. De heer Evers vindt, dat het geen goed idee der ontwerpers van deze plannen is geweest om kazernebouw voor te stellen. Plij ontwik kelt verschillende bezwaren tegen den kazerne bouw.De gemeente zalvoor4l/2millioen borg moe ten blijven, hetgeen toch eenigszins riskant is. Er zal een tijd komen, dat in den woningnood zal zijn voorzien. Spr. wijst in dit verband o.a. op de scheepvaart. Thans zijn er reeds schepen te veel. Als er van de woningen te eeniger tijd een vijftigtal leeg zouden blijven staan, zou zulks een strop voor de gemeente blijken te zijn. Hij bepleit vervolgens uitstel van behandeling van het voorstel, teneinde met de architecten de indiening van een ander plan te bespreken. Wij moeten wel bedenken, dat als er zoo'n groot bedrag met het plan gemoeid is, alles ook goed in orde moet zijn. M evr. K o e t e n-0 o m s zegt, dat zij sterk gekant is tegen hooge woningen. Zij zou liefst woningen van niet meer dan 2 verdiepingen wenschen. Het gemis van een speelterrein bij de woningen acht zij een belangrijke zaak. Zij meent, dat een en ander kan worden gevraagd wanneer de plannen toch gewijzigd zullen worden. De heer Mr. Kavelaars verklaart, dat hem het staatje der verdeeling van het getal woningen in beneden- en bovenwoningen niet duidelijk is. De heer Korpel zegt, dat, hoewel hij zou bejammeren, indien door de kwestie van den bouw van woningen van 3 verdiepingen, de uitvoering van het plan vertraagd wordt, hij toch bezwaar moet maken tegen de financieele regeling. De bijslag, die op de woningen zal moeten worden betaald, zal voor de gemeente 30.000 bedragen. De Furness wil daar een gedeelte van betalen. Voor de woningen, door arbeiders van de Furness betrokken, zal deze maatschappij den bijslag betalen. Spr. vindt dit een zeer ongewenschten toestand. Het is voor arbeiders een gevaar als ze bij den patroon, waar zij in dienst zijn, hun woning moeten huren. Voorts heeft spr. bezwaar, dat in het contract geen bepaling is opgenomen om te waken tegen overdreven huurverhooging. Laat men, aldus spr., met de N.Waterweg een zelfde contract afsluiten als met de andere woningbouwvereenigingen De heer Dinkelaar bespreekt thans den „hoogbouw". Bij alle hulde, die aan de archi tecten gebracht kan worden voor hun werk, waarbij zij rekening hadden te houden met er uit te halen wat er in is, meent spr. toch, dat de arbeiders niet de dupe van de historie mo gen worden. Bij deze woningpolitiek heeft de Raad te bedenken, dat men zich voor 60 k 70 jaren vastlegt aan het betrokken woningtype. Spr. geeft in overweging een beslissing te ver dagen, teneinde gelegenheid te geven een plan voor behoorlijke arbeiderswoningen in plaats van de panden met 3 verdiepingen te maken. Weth. de Bruin vraagt of het verzoek om aanhouding wel juist is gezien. Het plan is een reusachtig werk en nu kan men wel gaan onderhandelen zonder dat er echter iets posi tiefs wordt gedaan. Spr. meent, dat het noodig dat de Raad zich thans uitspreekt over de vraag of hij al dan niet woningen van 3 verdie pingen wil toestaan. Het is beter dat „Vrede" thans weet wat de opinie van den Raad is. Spr. zou wenschen, dat de Raad zich b.v. aldus uitsprak De Raad van oordeel, dat de bouw van woningen van 3 verdiepingen niet bevorderd dient te worden, gaat over tot de orde van den dag. Wordt vervolgd.) Stads- en Gewestelijk Nieuws. Woningdienst. De gemeenteraad heeft gister benoemd tot directeur van den Gemeentelijken Woningdienst den heer M, M. van Praag c.i., werkzaam aan het Rijksbureau voor de ontwatering te Am sterdam. Woningbouw. De Raad dezer gemeente heeft gister beslo ten tot uitgifte in erfpacht aan de woning stichting „Vrede" van een terrein groot 42.000 M2, aan den Frankelandschen dijk, voor den bouw van 584 woningen. Deze woningen zullen in den tijd van 2 jaren zijn afgebouwd. S t c t. no. 173 bevat de statuten van de Naamlooze Vennootschap De Komeet, Werktuigenfabriek, te Schiedam. I BE9! r mi Mn li— ii

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 2