Dagblad voor Schiedam en Omstreken. firads-Onoevallenverzekering 43st® Jaargang. Donderdag 9 September 1920. No. 12836. BureauKoemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus89. Abonnementen per 3 maanden f2.per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels f 1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. Mi f*Hf!ffï h9 Bfif! 0*4 fin Mi twin levenslange 1111 verllee van "jjf 1111 |MI ||i| gehede f een hand, I 1||| invaliditeit j Sa w w voet ol oogSiHJIJ I 41 45 een duim ^D^efzekoringjword^gwaarboig^dkjo^d^HoIlan^che^Algra Mi verliea| van een [wijsvinger MI veiilea van eiken ande ren vinger Buitenlandsch Nieuws. HET COMMUNISME IN ITALIË. De berichten over den toestand in Italië zijn nog tegenstrijdig. Van de eene zijde beweert men, dat een op lossing van het conflict spoedig te verwachten is, anderzijds komen er berichten over bloedige botsingen en een verslechtering van den alge- meenen toestand. De Duitsche bladen vernemen o.a. het vol gende De staat van beleg is afgekondigd over Lom- bardije. Te Milaan hebben gisteren in den laten namiddag botsingen plaats gehad met militai ren, waarbij 33 d o o d e n vielen en meer dan 100 personen gewond werden. Over de gebeurtenissen in Boven-Italië mel den de bladen uit Zurich, dat de bezetting van de fabrieken door de arbeiders, niet als onteige ning behoeft te worden aangezien, aangezien de de arbeiders door de bezetting slechts de tijde lijke sluiting der fabrieken, waarmede gedreigd is, willen verhinderen. De „Tages Anzeiger" meent dat het overslaan van de beweging naar bolsjewistische praktijken een tijdelijk verschijn sel is en dat de rust binnen weinige dagen wel hersteld zal zijn. Een telegram uit Milaan meldt In den toestand is opnieuw een ongunstige Wending getreden ten gevolge van de motie door den Bond van Industrieelen aangenomen, Waarin het besluit wordt geformuleerd niet met de arbeiders te onderhandelen, indien het con flict niet wordt beperkt tot het economisch ter rein en indien de arbeiders de discipline in de fabrieken niet herstellen. De gedelegeerden hebben hun besluiten aan den prefect medegedeeld, die vervolgens de socialistische Kamerleden Turrati en Treve. ont ving. Labriola, de Italiaansche minister van arbeid, heeft aan den Romeinschen correspondent van de Matin" verklaard Bij een toestand, die door den kwaden wil der werkgevers onoplosbaar scheen, hebben de arbeiders het wellicht ondoordachte gebaar ge maakt van bezetting der fabrieken. De regee ring wilde bloedstorting voorkomen. Tot nu toe bleef ze strikt neutraal. Ze deed echter alles om het geschil te beslechten. De onverzoenlijk heid der werkgevers heeft het voorstel van toe kenning van loonsverhooging uit de winsten van de te stichten coöperaties doen mislukken. De arbeiders hebben zich geweren en machine-ge weren toegeëigend, die zonder dat men het weet Waarom door de patroons in de fabrieken gela den waren. De regeering wil vergoedingen toe kennen aan weinig voorspoedige industrieën. Het land gebruikt maar 20 procent van de hui dige productie. Naar de „Times" uit Rome verneemt, is men daar optimistisch gestemd ten aanzien van de bijlegging van het conflict in de metaal-in dustrie. Ondanks de aansporingen van zekere zijde Om elke fabriek, elke metaalgieterij te be zetten en zich van de geheel industrie meester te maken, totdat de werkgevers hebben toege geven, wijst toch alles op een verlangen van de zijde der verantwoordelijke organisaties om tot een bijlegging van het conflict te geraken. Zelfs de voorstanders van het communisme beseffen ongetwijfeld, dat zelfs indien zij de fabrieken gaande kunnen houden, er geen kans bestaat, dat zij de producten kunnen verkoopen. De vertegenwoordigers van de industrieelen houden voeling met den minister van Arbeid, Labriola, die, naar verluidt, zijn voorstellen zal baseeren op het beginsel, dat de arbeiders aan deel krijgen in de winst. Waarschijnlijk zal op deze basis een oplossing kunnen worden gevon den. De „Corriere della Sera" deelt mede, dat de landarbeiders der provincie Palermo het groot- grondbezet met geweld onteigenen. De bezittin gen van den gewezen minister Salandra werden door gewapenden benden bezet. POLEN EN BUSSEN. De vredesonderhandelingen. Volgens berichten uit Warschau heeft de Pool sche regeering verklaard, dat haar vertegen woordigers voor de conferentie te Riga eerst Donderdag of Vrijdag Warschau kunnen ver laten, waardoor dus opnieuw een vertraging komt in de hervatting der Poolsch-Russische onderhandelingen. Te Londen verneemt men, dat de Poolsche 'egeering verwacht dat de Russisch-Poolsche onderhandelingen te Riga, binnen een week tot een wapenstilstand zullen leiden, en binnen een maand tot vrede. Juist toen de vred spartij in Polen de over hand sche n te hebben gekregen aldus de ,,Times"-correspondent te Warschau kregen zij, die den strijd tegen het bolsjewisme tot het einde toe wenschen voort te zetten, een waarde- vollen bondgenoot in generaal Machrof, den specialer! afgezant van generaal Wrangel. Deze heeft, daar maarschalk Polsoedski aan het front staat, langdurige conferenties gehad met den chef van den Poolschen staf en den minister van Buitenlandsche Zaken. Generaal Machrof, die geen man is dier er gras over laat groeien, heeft in gesprekken met politici en journalisten er op gewezen, dat reeds twee Russische leger korpsen aan zijn f ont bereid zijn tegen de bol- sjewiki op te trekken. De samenwerking van het Poolsche leger zou wellicht een beslissend resultaat kunnen hebben, terwijl generaal Wran gel, indien hij alleen het moet klaarspelen, zich tegenover de geheele bolsjewistische strijdmacht geplaatst ziet. Indien de bolsjewiki hem dan verslaan, zullen zij zich vervolgens aldus Machrof opnieuw zegevierend tot Polen wen den het is niet mogelijk, zegt hij, met de bol sjewiki in vrede te blijven leven. Generaal Machrof heeft Polen voorts een gunstiger grensregeling voorgesteld in het geval eener overwinning in dit verband wordt de Dmowski-lijn genoemd, welke de stad Minsk in zich sluit. De ,,Times"-correspondent zegt echter uit de allerbeste bron machtiging te hebben ontvan gen tot de mededeeling, dat de Poolsche regee ring zoo spoedig mogelijk vrede wenscht te sluiten. Alleen als het onmogelijk blijkt, te Riga tot een overeenkomst te komen, zullen de voorstellen van Wrangels afgezant worden overwogen. Van het oorlogsterrein. Uit Warschau wordt gemeld Sedert twee weken is de toestand op het ge heele front niet veranderd. Van de bronnen in de streek van Boesk van de Boeg af tot aan de kromming van de Njemen tegenover Grodno nemen de Polen een versterkte stelling in, die over 't geheel genomen samenvalt met de door Lord Curzon getrokken lijn. nisatie zetelt in het paleis Van den vroegeren minister van buitenlandsche zaken Berchtold. Aan het hoofd er van staat de rechtsgeleerde raadsman van den gewezen keizer, Chager Exkertstein, die de financieele belangen der familie Habsburg behartigt. POLEN EN TSJECHO-SLOWAKIJE. Volgens een bericht van de „Leipziger Neueste Nachrichten" loopen er in parlementaire krin gen te Praag alarmeerende berichten over nieu we oorlogstoebereidselen van de Polen tegen Tsjechië. In het gebied van Teschen maken de Polen reeds loopgraven. Poolsche politieke kringen schijnen van meening, dat de vastge stelde grens in het gebied van Teschen niet kan blijven als zij is. In verschillende steden van Galicië hebben protest-betoogingen plaats ge had tegen de verdeeling van het gebied van Teschen, waardoor de Poolsche regeering ge dwongen moet worden om de beslissing van de entente in zake de verdeeling van Teschen niet te erkennen. DUITSCHLAND. De Rijksregeering heeft besloten, dan Rijks dag niet voor midden October bijeen te roepen. De commissie voor buitenlandsche zaken zal waarschijnlijk einde September samenkomen in verband met de Opper-Silezische kwestie. De rijkskanselier heeft aan den Duitschen ge volmachtigde van het stemmingsgebied in Op- per-Silezië, prins Hetzfe d, een brief geschreven, waarin hij meedeelt, dat het rijkskabinet en het Pruisische kabinet Maandag in gemeenschap pelijke zitting beraadslaagd hebben over de middelen tot het afwenden van het gevaar, dat Opper-Silezië bedreigt. De regeeringen zullen vastberaden al de hun ten dienste staande mid delen aanwenden om de bevolking van Opper- Silezië bij haar goeden en rechtvaardigen strijd te helpen. Om den nood van buiten af te we ren, die door den dood van hun kostwinners over onschuldige gezinnen is losgekomen, heb ben zij om te beginnen 10 millioen mark ter beschikking gesteld. OOSTENRIJK. Uit Weenen wordt gemeld, dat de aanhan gers van den gewezen Oostenrijkschen keizer Karl von Habsburg in den laatsten tijd een zeer groote activiteit aan den dag leggen. Zij hebben thans een raonarchistisch-propagandabureau „Berliner Club" geheeten, opgericht. Deze orga- ALLERLEI. Na te Bonn een wapenschouwing te hebben gehouden over de Fransche bezettingstroepen waarna de artillerie met de nieuwe snelvuur kanonnen van 155 mM. vooral de aandacht trok, dejeuneerden Millerand en Maarschalk j Foch te Coblenz bij generaal Allen, den comman- I dant van het Amerikaansche Rijn-leger. In den namiddag begaven zij zich door den Taurus naar Eems en Nassau. De Parijsche bladen toonen zich zeer inge nomen met de benoeming van lord Hardinge tot Engelsche gezant te Parijs en huldigen lord Derby, die als zoodanig aftreedt. De Finsch-Russische vredesonderhandelin gen zijn thans ten tweeden male afgebroken. De Finsche delegatie is naar haar land teruggekeerd. De Russen hebben behalve een strook gebied bij Fetrograd 18 millioen Mark als schadeloosstel ling voor Russische staateigendommen, welke zich in Finland bevinden, geëischt. De Tsjecho-Slowaksche minister voor so ciale aangelegenheden kondigt een wetsontwerp aan, dat bepaalt, dat alle leegstaande woningen niet meer door de huiseigenaars, maar alleen door de gemeente mogen worden verhuurd. Te Brussel is bericht ontvangen, dat er een.gele koorts-epidemie in heelSenegal heerscht Onder deze omstandigheden gaat de reis naar Al'Una van prins Leopold niet door. Zij zal worden vervangen door een reis naar Barzilië. Inderdaad zal de zoon van het Belgische vor stenpaar zich den 15den van deze maand in schepen aan boord van de „Pays de Waes", om zich te voegen bij zijn ouders, die op het oogenblik in Brazilië zijn. Naar de „Munchner Neueste Nachrichten" meldt, zijn er in den nacht op Dinsdag reeds 1877 bolsjewiki, onder wie 10 vrouwen, in het kamp van Bayreuth aangekomen. Militair ma ken zij een minderwaardigen indruk. Zij zijn over het algemeen zeer jong, en schijnen door dwang bij het roode leger te zijn ingelijfd. Dienzelfden dag zouden er 1500 bolsjewiki in het kamp van -Erlangen zijn aangekomen Of er nog meer transporten zullen volgen, is nog niet bekend. Binnenland. Woningbouw. .Op de vragen van het lid van de Tweede Ka mer, den heer Haazevoet in zake bevordering van den bouw van arbeiders- en middenstands woningen, in het belang der groote gezinnen Acht de minister, in verband met zijn circu- lairedd.20 Juli 1920 gericht aan de gemeentebe sturen, ter zake,, nadere voorschriften voor woningbouw", no. 13251, het niet gewenscht dat de maatstaf wordt bekend gemaakt, naar welken Zijne Excellentie bereid is af te wijken van de schaal, regelende den kubieken inhoud en de huur van arbeiders- en middenstandsswo en de huur van arbeiders- en middenstandswo ningen, een en ander in het belang der groote gezinnen en om de bouwvereenigingen, die v.n. woningen voor groote gezinnen bouwen, reeds vóór het ontwerpen harer bouwplannen met de inzichten van het departement van arbeid be kend te doen zijn. Is de minister bereid de „verzameling van woningtypen, die als grondslag voor bouw plannen kunnen dienen", welke Zijne Excel lentie aan de gemeentebesturen zou toezenden, eveneens aan de Kamer te doen toekomen en tevens ,zoo noodig tegen betaling, ter beschik king van de bouwvereenigingen te stellen. Is de minister bereid voortaan de circulaires betreffende woningbouw ook aan de bouwver eenigingen in afschrift te doen toekomen. luidt het antwoord van den minister van ar beid Een maatstaf, als bedoeld in de eerste vraag, zal eerst kunnen worden vastgesteld, wanneer de ervaring daarvoor gegevens zal hebben gele verd. Tot dusver is met den bouw van woningen en het toestaan van bijzondere bijdragen voor groote gezinnen vrijwel geen ervaring opgedaan. Hoewel de vraag in beginsel bevestigend wordt beantwoord, kan voorshands tot het bekend maken van een maatstaf nog niet worden over gegaan. De tweede vraag wordt bevestigend beant woord. De derde vraag wordt ontkennend beant woord. Toezending van de circulaire betreffende woningbouw aan alle bouwvereenigingen zou beduidende kosten veroorzaken die blijkens de ervaring niet noodig zijn, daardat die circulai res in de dagbladen worden opgenomen. Vraagt een vereeniging een enkele maal een afdruk van een circulaire (het komt zelden voor), dan wordt aan dat verzoek voldaan, voor zoover de beperkte voorraad toereikend is. De Regeering en de duurte. Het bestuur van het Algem. Nederl. Vak verbond heeft een adres gezonden aan den Ministerraad, waarin het betoogt, dat het nood zakelijk is, dat de Regeering in den economi- schen toestand ingrijpt en maatregelen tegen de duurte neemt. De veepest in België. Naar men verneemt, vertrok prof. dr. D. A. de Jong, directeur van het Laboratorium voor Vergelijkende Pathologie te Leiden, met zijn assistent dr. H. J. van Nederveen, naar België ter bestudeering van de veepest. De „Shell" naar Amsterdam. Te Londen loopt een hardnekkig gerucht, dat de Shell Transport and Trading Cy. het plan overweegt haar hoofdkantoor naar Am sterdam over te brengen in verband met de in Engeland te betalen belasting op buitenge wone winsten ten bedrage van 60 Jhr. De Savornin Lob mail. Het lid der Tweede Kamer jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman moet voorloopig, althans tot de nieuwe algemeene verkiezingen in 1922, teruggekomen zijn op zijn aanvankelijk voor nemen, zijn Kamerlidmaatschap neer te leggen. De werktijd in de metaalnijverheid. Het bestuur van de metaalbewerkersbondheeft naar men verneemt, aan den directeur-generaal van den arbeid geschreven Wij hadden niet kunnen vermoeden, dat Zijne- Excellentie de minister van arbeid, in strijd met het advies van den IToogen Raad van Arbeid, zou besluiten, een overgangsmaatregel voor de me taalindustrie toe te staan. Vooral daarom niet, omdat Zijne Excellentie in zijn voorstellen om advies aan den Hoogen Raad slechts een over gangsmaatregel voor den scheepsbouw en model makerijen wenschelijk achtte. Uit'de beslissing van den Hoogen Raad, dat geen overgangsmaatregel voor den scheeps bouw en ook niet voor de overige metaalnijver heid noodig geacht werd. is gebleken, dat de argumenten der arbeiders-vertegenwoordigers voor directe invoering van den 45-urige arbeids week steekhoudender waren, dan die der werk gevers-vertegenwoordigers voor een overgangs maatregel. Met het door Zijne Excellentie genomen be sluit, om trots het advies van den Hoogen Raad toch een overgangsmaatregel gedurende twee jaren in te voeren, demonstreert hij een partijdig heid,die wij van hem allerminst hadden verwacht, en geeft hij den Hoogen Raad een brevet van onbekwaamheid en minderwaardigheid, waar door dit lichaam alle beteekenis verliest. Wij waardeeren uw bereidwilligheid om ons nader mondeling omtrent de beslissing van den Minister in te lichten, wenschen echter van deze gelegenheid geen gebruik te maken. Wij zijn voldoende met den stand der industrie in binnen- en buitenland op de hoogte en hebben geen behoefte, de praatjes der werkgevers nopens Buitenlandsche concurrentie te hooren over brengen. Onze overtuiging, dat directe invoering van de 45-urige arbeidsweek voor de metaalnijverheid zonder schade en zonder ernstige gevolgen blijven, is zoo sterk gevestigd, dat wij de volle verantwoording daarvan durven op ons te ne men. Het besluit van den minister zal voor ons dan ook geen aanleiding geven te berusten, doch integendeel ons aansporen, met nog meer ener gie en door gebruikmaking van onze economi sche positie, invoering van de 45-urige arbeids week te bevorderen. Dinsdag 7 en Woensdag 8 September verga derde te Utrecht het Bureau voor de R. K. Vakorganisatie.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 1