Een van de agendapunten was Invoering van den 8-urendag. Zeer uitvoerig is hierbij stilgestaan. Onderstaande motie werd met algemeene stemmen aangenomen „De vertegenwoordigers van de bij het Bu reau voor de R. K. Vakorganisatie aangesloten Vakbonden op 7 en 8 September 1920 te Utrecht in Bureauvergadering bijeen zich uitvoerig bezighoudende met de inwer kingtreding van de Arbeidswet 1919 kennis genomen hebbende van het advies van den Hoogen Raad van Arbeid nopens den ar beidsduur in de metaalnijverheid daarbij als juist erkennend het standpunt ingenomen door de vertegenwoordigers van het Bureau voor de R. K. Vakorganisatie betreuren in hooge mate, dat de Minister van Arbeid het hoodig heeft geoordeeld zich niet te moeten houden aan het advies van genoemden Raad, om in afwijking daarvan aan de metaal industrie een overgangstermijn toe te staan van 2 jaar waarin 48 per week zal mogen wor den gewerkt, waardoor aan circa 100.000 arbei ders de 8-urendag voorloopig wordt onthouden „zijn van oordeel, dat door het terzijde leggen van het advies van den Hoogen Raad van Ar beid en het feit opnieuw raadplegen van dit College, indien naar het oordeel van den Mi nister een wijziging in de omstandigheden in treedt, de beteekenis dezer instelling belangrijk wordt verzwakt spreken als hun meening uit, dat wil de Hooge Raad van Arbeid worden, wat ervan wordt ver langd en verwacht er nauwere samenwerking zal moeten zijn tusschen het departement van Arbeid en de organisaties redenen waarom zij het Bureaubestuur ver zoeken aan den Minister van Arbeid het stand punt der Katholieke Vakbeweging bekend te maken tot het herzien van het besluit, betref fende den overgangstermijn in de metaalin dustrie en gaan over tot de orde van den dag." Indische postschool. In de gemeenteraadsvergadering te Leiden heeft bij de rondvraag de heer Sijtsma aan B. en W. gevraagd, of ze wisten van de verplaatsing van de indische postschool van Lei den naar Deventer, en zoo de berichten dien aangaande juist bleken, of daaraantegen niets te doen was. Hij wees op de moeite, indertijd gedaan, om de school te Leiden te krijgen. De voorzitter deelde mede, dat de verplaat sing inderdaad vaststaat, en daaraan niets meer kan worden veranderd. Het belang van de leerlingen en het onderwijs schijnt de regeering daartoe te hebben bewogen. De heer Oostdam zeide, dat het toch niet aangaat, de gemeente nu maar te laten opdraaien voor de kosten, bij de vestiging gemaakt, en hij drong bij B. en W. er op aan, aan de regeering vergoeding van die kosten te vragen. De voorzitter verzekerde de heer Oostdam, dat deze zaak bij de ontbinding van het contract met het Rijk ter sprake zou komen, en dat B. en W. op hun qui vive zouden zijn. Nederlandsche credieten aan Duitschland. Zooals bekend, vervalt de eerste termijn der Nederlandsche credieten tijdens den oorlog voor de N.U.M., het Centraal Verrekenkantoor voor brandstoffen en de Vereeniging tot rege ling van het ijzervervoer aan Duitschland ver leend, op 1 October a.s. Ook werd medegedeeld dat de eerste termijn reeds 13 September zou worden voldaan. Thans wordt ons uit Berlijn bericht dat op 10 Septemver a.s. de eerste ze ven millioen der verleende credieten,totaal be dragende circa zeventig millioen gulden zul len worden terugbetaald. Het resteerende bedrag zal in maandelijk- che aflossingen worden voldaan. Centrale bouwmaterialenvoorziening. De commissie van actie tegen de Centrale Bouwmaterialenvoorziening, heeft ter kennis van de autoriteiten gebracht, dat de Nederland sche Houtbond en de Vereeniging van Handela ren in Bouwmaterialen in Nederland besloten hebben, niet meer te leveren op die werken waar materialen van de Centrale Bouwmateri alen-Voorziening worden aangevoerd; de betrok ken vereenigingen, die de boycot hebben uit gesproken, zijn echter bereid, deze op te hef fen, zoodra alle voordeelen, welke het rijk of de gemeenten aan de Centrale Bouwmateri alen-Voorziening toestaan (b.v. bij de productie den aankoop, het vervoer, de bewerking en de aflevering van bouwmaterialen) komen te vervallen, en aan de centrale Bouwmaterialen Voorziening geen leveringen worden gegund, dan nadat ze gebleken is de laagste inschrijfster te zijn, die in vrije concurrentie en op gelijke voorwaarden met den handel prijs heeft opge geven. Landweer. Vele oudere hoofd- en subalterne officieren van de landweer hebben van het departement van Oorlog een schrijven ontvangen, waarin zij worden uitgenoodigd vóór 15 September hun verzoek om ontslag uit den militairen dienst onder toekenning van pensioen in te zenden, waarbij hen is bericht dat ook al mocht een dergelijk verzoek achterwege blijven hunne op pensioenstelling tegen 15 November a.s. kan worden tegemoet gezien. Gezondheidswet. De minister van Arbeid brengt o.a. onder de aandacht van de gemeentebesturen en belang hebbenden, dat met ingang van 1 Sept. j.l. de Gezondheidswet in werking is getreden. Katholiekendag. De secretaris van het Uitvoerend Comité van den Katholiekendag in het Bisdom Haarlem, de heer A. LI. Boekraad, Oude Singel 58, verzoekt ons mede te deelen, dat er geen gelegenheid meer is tot plaatsbespreken. Tot uiterlijk a.s. Zondag kan men zich opge ven voor het diner. Een duurtebijslag voor Rijkspersoneel. Naar het „Hbld." meldt, heeft de regeering het plan binnenkort met wetsvoorstellen te komen, ten einde den rijksambtenaren een bijslag te kunnen verstrekken. Is het blad juist inge licht, dan zal een onderscheid worden gemaakt tusschen ongehuwden, gehuwden zonder en ge huwden met kinderen. Tegen de tabaksbelasting. Het landelijk congres van den Eersten Ned. Bond van kleinfabrikanten in de sigarenin- dustrie heeft een motie aangenomen, waarin het ontwerp banderollen-systeem, tot heffing van tabaksprijzen, verklaard wordt als te betee- kenen de algeheele ondergang voor de alreeds kwijnende sigaren-industrie. Gemeenteraad. Zitting van Dinsdag 7 Sept. Woningbouw. [Vervolg). 5. Voorstel van B. en W. tot uitgifte in erfpacht aan de Woningstichting „Vrede" al hier, van een terrein, groot i 42.000 M2., gelegen aan den Frankelandschen dijk, voor den bouw van 584 woningen en 2 schuren tegen een canon van 95 per M2. Weth. mr van Velzen zegt, dat men niet zal ontkennen, dat hij hier voor een uiterst moeilijke taak staat. De gemeente staat in deze aangelegenheid niet vrij.Er is periculum in mora. Wanneer men met spr. meegaat naar een wo ning als die in Broersveld no. 135, waarin de treurigste toestanden zijn waar te nemen, dan zal men niet ontkennen, dat de voorziening in den woningnood dringend noodzakelijk is. De gelegenheid, die thans geboden wordt om 584 woningen te krijgen, moet men z.i. met beide handen aangrijpen. Toen de eerste onderhandelingen met „Vrede" gevoerd zijn, werd aan de architecten opdracht gegeven om op het eenige stuk grond, hetwelk voor dit doel beschikbaar was, aestetisch en doelmatig ingerichte woningen te ontwerpen. Die opdracht werd niet gegeven aan de eerste de besten, maar aan architecten, die hun sporen op het gebied van woningbouw verdiend hebben getuige hetgeen van hen o.a. aan de Hillelaan te Rotterdam te zien is. De directie van de N. V. Scheepsb. Mij. „Nieuwe Waterweg" had er bij architecten op aangedrongen, dat zij rekening moesten houden met het verkrijgen van goede arbeiderswoningen en de financieele calculatie. De arbeider eischt immers behoorlijke woning en goede voeding. De architecten verklaarden, dat indien hoog bouw niet zou kunnen worden aanvaard, het niet mogelijk zou zijn 584woningenopdengrondtebou- wen en woningen van ander type niet in de smaak zouden vallen. Wanneer ik mijn naam aan dit werk van 4 millioen leen, dan moet de bouw ook zoo zijn, aldus verklaarde de architect, de heer Kok, dat het rendabel is. Het plan is van dien aard, dat bij hoogbouw een goede woning beter verzekerd is dan bij kleine huizen. Er zijn groote bezwaren aan het bewonen van een derde verdieping verbonden, maar de ruimte zal daar toch van dien aard zijn, dat men ze graag zal willen huren. In den polder Spangen hebben de bewoners van de 3e verdieping verklaard, dat zij zeer naar wensch wonen. Het plan van „Vrede" staat of valt zoo als het hier ligt. De architecten kunnen er geen veranderingen in aanbrengen. Door de scheepsbouwmaatschappijen N. Wa terweg zijn bevredigende toezeggingen gedaan met betrekking tot de verlichting der lasten van de gemeente in zake dezen bouw. Van knecht schap, waarop de heer Korpel doelde, is in deze geen sprake. Zoowel voor het aangaan van de huur als de huuropzegging is machtiging van B. en W. vereischt De architecten hebben gezegd, dat hoogbouw geheel in het plan past, dat de woningen tegen de fabriekshallen gebouwd zullen worden en aan aestetische eischen niet te kort zal worden gedaan. Spr. hoopt, dat de meerderheid van den Raad aan zijn zijde zal staan. De heer Korpel blijft het aanbod van de maatschappij de „Nieuwe Waterweg" een groot gevaar achten, voor de werklieden. Z.i. behooren de werkgevers op andere wijze te helpen. I Over eventueele huurverhooging staat niets omschreven. Spr. wil het aanbod afwijzen. Weth. M r. v. V e 1 z e n merkt op, dat als het plan verworpen wordt, „Vrede" niet gaat bou wen. Vrees voor overmacht van den werkgever behoeft er z.i. niet te bestaan. In zake huur moet overleg gepleegd worden met B. en W. Als we zien welk een misere er te Schiedam op woninggebied heerscht, dan behoort er moed toe om in deze vergadering, tegen dit voorstel te stemmen op de gronden door den heer Kor pel aangevoerd. Geroep („Bravo 1 i De heer Evers kan niet begrijpen, dat „Vre de" niet zal bouwen als het voorstel niet wordt aangenomen. Waarom zou zij niet voor een verbetering te vinden zijn Weth. m r. v. Velzen zegt, dat de archi tect verklaard heeft, dat hij zijn naam er niet toe leent om anders te bouwen, dan volgens het ingediende plan. De heer Evers zegt, dat het nu maar de vraag is of die hoogbouw voor de gemeente geen strop zal worden. Weth. Houtman meent, dat men voor een strop niet bevreesd behoeft te zijn. De heer v. d. S c h a 1 k Nu niet, maar later mogelijk wel. Weth. m r. v. Velzen merkt op, dat de architect Kok verklaard heeft, dat met beton en alcoofbouw nog wel wat anders te bereiken zou zijn, maar hij wil daar niet aan. De heer D i n k e 1 a a r meent, dat bij den bestaanden woningnood het van zelf spreekt, dat de ontworpen woningen in den smaak zullen moeten vallen Waar de heer van Velzen twee verklaringen heeft afgelegd le dat van den bouw niets komt, als de Raad het plan verwerpt en 2e, dat bij het college van B. en W. de mee ning voorzit, dat alleen voor dit geval bij uit uitzondering „hoogbouw" zal worden toege staan... Weth. De Bruin: Dat is natuurlijk niet zoo. Weth. Houtman: Wij zijn in principe tegen hoogbouw. De heer D i n k e 1 a a r vervolgt, dat Volks huisvesting eerst eengezinswoningen heeft ge bouwd daarna door de duurte genoodzaakt is 2 verdiepingen te bouwen en ze later misschien huizen met 3 of vier verdiepingen zal willen neerzetten. De belangen van den werkman komen met deze wijzigingen in den bouw van de woningen in het gedrang. Hij hoopt echter dat in dezen Raad de geest leeft, dat de woningen zoo goed mogelijk moeten zijn. Op het gezegd van weth. van Velzen gaat hij met het voorstel van B. en W. mee. De heer Korpel zegt, dat hij alleen tegen de financieele regeling van het plan is, maar hij wil de verantwoording niet op zich nemen om op dezen grond alleen het plan te verwerpen. Weth. m r. v. Velzen merkt nog op, dat de scheepsbouwmij. N. Waterweg niet alleen uit philanthropic bereid is de gemeente in de jaarlijksche bijdrage tegemoet te komen. Weth. De Bruin spijt het, dat bij de be handeling van deze zaak de groote vraag van het woningtype in 't gedrang komt. De bezwaren, in het advies van de Gezondheids commissie aangeduid, zijn niet genoeg ter ken nis van de Raadsleden gebracht. Het is toch van belang, dat thans wordt beslist of we al dan niet den weg zullen uitgaan, dien de architecten ons voorstellen. Spr.vindt hetwoningtypehetwelk voorgesteld wordt, een ramp voor de arbeiders. Hoewel men deze soort woningen in Amster dam bij massa's vindt, behoeft men ze hier nog niet te bouwen. De overheid, en niet de archi tecten, zal hebben uit te maken hoe de woning bouw zal moeten worden geleid. Spr. zal dan ook tegen het plan stemmen. De financieele bezwaren van den heer Korpel zijn van lager orde, de opmerkingen van de gezondh. comm. acht weth. van meer belang. Als men aan „Vrede" toestaat, om woningen van 3 verdiepingen te bouwen, zal men het ook aan andere bouwvereenigingen en particulieren moeten toe staan. Spr. is tegen kazernebouw. De heer Houtman zegt, dat het college van B. en W. had gezegd, dat de woningbouw sterk zou worden bevorderd. Wanneer er gegronde be zwaren tegen een plan zouden bestaan, zouden deze zijn te ontzenuwen. Aan dit plan van 584 woningen hebben, drie architecten gewerkt, die zeker in bekwaamheid de architecten evenaren, die kritiek op het plan uitoefenen. In het plan verandering brengen, gaat niet. De architecten zijn daarvoor niet te vinden. Met veel moeite is naar een stuk grond gezocht en kon het terrein in kwestie worden aangewezen. Wij hebben de industrieën hier gehaald, zoodat wij ook moeten zorgen voor arbeiderswoningen. Spr. staat in zijn gunstig oordeel over het plan achter drie bekwame architecten. Terwijl in het Broersveld de allerellendigste toestanden heer- schen, is er alle reden om het plan aan te ne men. Weth. heeft zich in deze gaarne geschaard aan de zijde van de heeren v. Velzen en van Baren, omdat hij overtuigd is, dat de woningen altijd bewoond zullen worden, te meer waar er zulk een groot gebrek aan arbeiderswoningen is. Als het ingediende plan verworpen wordt, staat het vast, dat er de eerste jaren zooveel woningen niet bij zullen komen. Dat op erf pachtgrond van 95 ct. geen eengezinswoningen kunnen worden gebouwd, zal een leek begrijpen. Schiedam verkrijgt door aaneming van dit plan 584 uitstekende arbeiderswoningen, ter wijl de financieele zorgen voor de gemeente gering zijn. Spr. is altijd een voorstander geweest om de groot-industrieelen mee te laten betalen in de lasten van de gemeente. Als men de arbeiders toestanden echter kent, dan zijn deze thans zoo, dat het er naar toegaat, dat de industrieel af hankelijk wordt van de arbeiders. De heer C o 11 Dat is ook jammer Weth. Houtman Wie zegt, dat de in dustrie den arbeider knecht, weet er niets van. De industrieelen hebben er wel degelijk belang bij om in vrede en vriendschap met hun per soneel te leven. Wij moeten dergelijke woning bouwplannen steunen. Wilton en andere moei ten ook nog volgen. Doen wij zulks niet, dan zal het uiterst moeilijk zijn, om een stad als Schiedam behoorlijk te financieeren. Laat de heer De Bruin de meening van spr. voor lief aannemen en deze laten bezinken. Weth. deBruin zegt, dat de heer Houtman het wil doen voorkomen alsof de stand van zaken zoo is ben je niet voor dit plan, dan ben je niet voor verbetering der volkshuisvesting. Dit is echter niet zoo. Spr. meent, dat als de woningen gereed zijn, het meerendeel er van zal ingeno men worden door menschen van buiten en er maar weinig voor Schiedammers zullen overblij ven. Men moet niet opscheppen, dat door dit plan de volkshuisvesting ernstig geholpen wordt Weth. wil met ieder plan meegaan, maar men moet er niet mee achteruit ,doch wel mee voor uit gaan. Dat deze grond niet op andere wijze produc tief te maken zou zijn, ontkent spr. te stelligste Als „Vrede" zegt dat ze niet kan bouwen, dan zullen andere vereenigingen den grond wel be bouwen. Weth. eischt voor zich het recht op er een afwijkende meening op na te houden en voor namelijk op de overwegingen neergelegd in het advies van de Gezondheidscommissie. Weth. m r. v. Velzen merkt op dat hier een plan ligt voor den bouw van 584 arbeiders woningen en op dit aantal woningen zullen er slechts 78 zijn, die 3 verdiepingen bevatten. Dat hiermee een stap achteruit zou worden gezet ontkent spr. ten stelligste. Het plan is van 3 bekwame architecten, die o.a. in de Hille laan te Rotterdam voortreffelijk werk hebben geleverd. Als dit voorstel wordt afgestemd, brengen we den woningbouw 3 jaren achteruit. Weth. moet doen voor de arbeider wat hij doen kan en heeft zijn beste krachten er aan ge geven, om dit plan uitvoerbaar te maken. Over 4 jaren zal men hem vragen wat hebt gij ge daan op het gebied van woningbouw Dan zal blijken, dat hij goed werk heeft verricht. Men zal verkeerd handelen om, door het feit, dat er 78 woningen van 3 verdiepingen in het plan zijn opgenomen, dit plan terug te wijzen. De heer v. d. S c h a 1 k zegt, dat hij voor iedere vermeerderingvan het aantal woningen zal stem men, hoewel hij dit geen ideale woningen vindt. Weth. v. V e 1 z e n wijst er nog op, dat, naar hem is medegedeeld, alleen de woningen aan geduid onder D. 32 en R. 46 drie verdiepingen hoog zullen worden. De heer Mr. Kavelaars vraagt of B. en W. collectief de verklaring van mr. van Velzen overnemen, dat het plan staat of valt indien de Raad er wijzigingen in wil aanbrengen. Weth. H o u t m a m: Bij de onderhandelin gen is vastgesteld, dat wijziging niet mogelijk is. De heer Evers wil het voorstel nog aan houden, om nader met de architecten over het plan te spreken. De heer v. d. Toorn ontraadt dit. Het voorstel van B. en W. in stemming ge bracht, wordt alsnu aangenomen met 17 tegen 6 st,, Tegen mevr. Koeten-Ooms en de heeren Golie, Korpel, Evers, v. Pelt en de Bruin. Directeur Woningdiens t. De voorzitter stelt nu nog aan de orde 11. Benoeming van een directeur van den Gemeentelijken Woningdienst, in verband met het niet aannemen der benoeming, door den heer P. W. J. M. Driessen te Amsterdam. Aanbevolen worden (in alphabetische volg- o de) de heeren M. M. van Praag, c.i., werkz zaam bij het Departement van Landbouw, aan het Rijksbureau voor de ontwatering, te AmsterdamE. J. Timmerman, Hoofd-In- specteur bij de Stadsontwikkeling en Volkshuis vesting te 's-Gravenhage. De Raad benoemt den heer van Praag met 17 st. De heer Timmerman kreeg 2 st., terwijl 4 stemmen in blanco waren uitgebracht. De voorzitter schorst om half zes de zitting tot Vrijdagmiddag. Stads- en Gewestelijk Nieuws. De Gemeenteraad van Delft heeft benoemd tot tijdelijk leerares in de Duitsche taal aan de Hoogere Burgerschool mej. M. P. Fellinga te Schiedam, Door de politie te Rotterdam zijn aldaar aangehouden ter zake bedelarij twee minderjarige Schiedamsche meisjes. Beiden zijn naar hier overgebracht en aan de ouders overgegeven. UIT DELFT. Eergisteravond omstreeks halfzeven is ter hoogte van de machinefabriek Reineveld, op den Haagweg nabij Delft een wagen van de Haagsche stoomtram gederailleerd. De dienst had daardoor ongeveer D/2 uur vertraging. Persoonlijke ongelukken vielen niet voor. Gemengd Nieuws. Gedupeerde tappers. In de (Woens dag) gehouden vergadering van den gemeente raad van Middelburg was een verzoek ingekomen van^ 17 vergunninghouders om 100 en van lOo schadevergoeding uit de gemeentekas voor hetgeen zij door het tapverbod met de kermis minder hebben ontvangen. Diefstal. Te Wormerveer is ten nadeele van de firma Jurgens, margarinefabrikanten te Nijmegen, een belangrijke hoeveelheid copra ontvreemd. De copra was geladen in Rijnaken en bestemd om in een der groote oliefabrieken te Wormerveer vermalen te worden. De partij heeft een marktwaarde van ongeveer 15.000. Te Zaandam en Amsterdam zijn de partij en een hoeveelheid ledige zakken in be- genomen. Aangehouden. G.v.d.L., uit Rijsoord, gemeente Ridderkerk heeft te Alkmaar en te Gorinchem gouden en zilveren horloges van win keliers op zicht gekregen, hij verzocht de hor loges in een hotel te bezorgen en maakte zich daarmede uit de voeten. De politie te Gorinchem seinde dit naar verschillende stations met het gevolg, dat deze jeugdige oplichter in een trein aan het station Dordrecht gearresteerd werd. ZonderPas, Aande grens teNieuweschans zijn gisteren ruim honderd Duitsche mannen en

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 2