Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Grafis-OngevaHenverzekering 43ste Jaargang. Vrijdag 10 September 1920. No. 12837 FEUILLETON. Bedrogen. Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden f2.—per week 15 cent, franco per post f2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels ƒ4.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. o i bij levenslange geheele invaliditeit bQ veiHei van i»9 verlies van een hand, voet of oogs #«1111 awouI y IJ een duim j Oe verzekering wordt gewaarborgd door de ITollaadsche Algemeens Verzekeringsbank te Schiedam. bij verlies] van een ^wijsvinger MJ verlies eiken ande ren vinger Buitenlandsch Nieuws. DE TOESTAND IN ITALIË. Een telegram van de „Telegr. Union" uit Rome meldt, dat Lugano de arbeiders de mij nen hebben bezet. In Toscane, Legurie, Sardinië en Cicilie verwacht men dergelijke gebeurtenis sen. In de fabriek Sestri Ponente hebben de arbei dersraden, nadat zij de roode vlag hadden ge- heschen, op de muren de afbeeldingen van Marx, Lenin en Jaures aangebracht. Bijna in alle bezette fabrieken is een militaire regeling ingevoerd, en wordt de tucht streng doorge voerd. De spoorwegarbeiders en havenarbeiders te Livorno hebben zich met de metaalbew- kers solidair verklaard en hun grondstoffen ter beschikking gesteld. Wegens gebrek aan mate raal en aan arbeidskrachten zijn intusschen tal rijke hoogovens gedoofd. De industrieelen hebben verklaard, dat zij slechts dan zullen onderhandelen wanneer de arbeiders de fabrieken zullen hebben ontruimd. Een aantal socialistische Kamerleden zullen de onmiddellijke bijeenroeping van het parle ment verlangen, ten einde de kwestie langs wet- lijken weg te regelen. Ook doet Giolitti nieuwe toenaderingspogingen. Uit Rome verneemt de „Frankfurter Zeitung" dat heden te Milaan de vertegenwoordigers van 100 arbeiders-kamers en 50 vakvereenigingen samen komen om een besluit te nemen over de vraag of de metaalarbeidersbeweging door ac tieven dienst der andere vakvereenigingen moet worden geholpen. Heden is dus de beslissende dag. Welke resultaten bereikt zullen worden, laat zich bij benadering niet zeggen. ...Te Turijn hebben de autoriteiten uitgebreide maatregelen getroffen, om het gewekddadig op treden der arbeiders te fnuiken. Op verschil lende punten der stad zijn machinegeweren en pantserauto's opgesteld. De militaire autoritei ten hebben de electrische centrale en gasfabriek door soldaten doen bezetten. POLEN EN RUSSEN. Het communique van het Poolsche leger van 8 September luidt als volgt Aan het Litausche front is de toestand, uitgezonderd eenige scher mutselingen tusschen onze cavallerie en de Li tausche infanterie, onveranderd. Burgers uit de weder veroverde stad Lopsk bevestigen dat er samenwerking bestaat tusschen de Litaures en de bolsjewiki. Zuidelijk van Grodno bezetten onze afdeelin- gen Krynki. Aan de Boeglinie van Brest tot Grubeschow en van Krystinapel tot Boesk had den voorpostengevechten plaats. Oostelijk van Przemyslany viel de vijand onze stellingen aan. De aanvallen werden afgeslagen. On den sec- Uit het Engelse h. 1 HOOFDSTUK I. In nood. Een gestalte drong zich tegen den muur aan, als beschaamd en bevreesd. De man draaide een liavelooze pet tusschen de vin gers; het leek een inbreker, op heeterdaad betrapt. Dr. Herbert Faulkner, met zijn hoo. ge, athletische figuur de deur versperrend, wachtte op een opheldering. „Kom hier, in het licht", gebood hij kort. „Wat? Jim Meadows? Gij!En na alles, wat ik aan je heb gedaan! Dat had ik niet verwacht! Hoe ben je hier gekomen?" De man wees met den duim naar het raam. „Dèièir door," zeide hij verlegen. „Ik tracht te er weer uit té komen, mijnheer. Ik wilde dat ik hier heelemaal niet had hoeVen te komen. En dan denkt u nog wel, dat ik ,,..U weet zeker niet, dat ik de looper van den deurwaarder ben?" Faulkner's toorn verdween. Hij was een groote, sterke man, vol moed en kracht, maar nu gevoelde hij iets als vrees. Het was de laat ste jaren slecht met hem gegaan: maar dit was de eérste keer, dat hij gerechtelijk werd vervolgd. „Vergeef mij, Jim," zeide hij heesch. „Maar je zag er zoo schuldig uit en ik was je beroep vergeten." tor Chodörosw leidde ons voortgezette tegen offensief tot inneming van Knihynicze en trok ken wij de rivier de Swirz over. Onze afdeelin- gen rukken in de richting naar de Gnila-Lipa op. Het bolsjewistisch communiqué luidtNoord- Westelijk van Brest-Litovsk rukten wij voort j in de streek van de rivier de Lesha. Ten Zuid-Oosten van deze stad hadden he vige gevechten plaats, In de streek van Wla- dimir Wolinski. ontruimden wij Hraebjessof onder den druk van den vijand. Wij namen stelling op den rechteroever van de Boeg. In de streek van Lemberg worden hevige gevechten voortgezet. In den Krimsector is de toestand ongewij zigd. Bij de Zee van Azof scheepten zich de overschotten van den vijand in, onder beveili ging van artillerievuur. ENGELAND EN RUSLAND. Kamenef heeft de regeering het antwoord van Tsjitsjerin op de nota van Balfour van 1 September overhandigd. Tsjitsjerin verklaart daarin, dat Rusland, on danks de militaire gebeurtenissen van den laat- sten tijd, toch nog de rechten van den overwin naar mag opeischen, omdat zij militaire kracht veel grooter is dan die van Polen. In dit op- j zicht is de toestand onveranderd gebleven. Verder zegt hij, dat dè vrede Rusland's hoofd doel is en dat de oorlog tegen Polen slechts een episode in den strijd om vrede is. Tsjitsjerin tracht vervolgens den eisch tot instelling van een arbeidersmilitie in Polen te rechtvaardigen en verdedigt uitvoerig het Sow- jet-regeeringsstelsel. IERLAND. De heer Redmond Howard heeft aan Lloyd George aangeboden, zich als gijzelaar beschik baar te stellen in de plaats van den lord-mayor van Cork omdat met de onmiddellijke vrijlating van de hongerstakers menschenlevens gemoeid zijn. Hij wil ook diens vonnis ondergaan en verklaart zich overtuigd, dat tal van Ieren zijn voorbeeld willen volgen, al was het alleen om te toonen, dat Ieren van goeden wil niets anders wenschen dan dat alle militaire verrichtingen, van welken aard en van welke zijde ook, on middellijk zullen worden gestaakt. In antwoord op een telegram over den toe stand van een elftal hongerstakers in de gevan genis van Cork heeft Lloyd George het volgende geseind De regeering van Z. M. heeft het ber roep ten gunste van Z. M. gunste van een elftal hongerstakers in de gevangenis te Cork, die nog niet terecht hebben gestaan, in ernstige overwe ging genomen. De menschen, die allen nog gehoord moeten worden, zijn gearresteerd we gens moordaanslagen op de politie of soldaten of omdat er duidelijke en directe bewijzen waren van hun medeplichtigheid aan dergelijke aansla- „Ik ben naar binnen gekropen," antwoord de Meadows, „en heb mij in den tuin verbor gen gehouden, zoodat niemand mij heeft zien binnen gaan. Dat ik zoo moet komen bij een heer, die zoo goed voor mij en voor m'n moeder is geweest. Het is maar vier-en tw'ntig pond en tien shilling mijnheer. Geeft u me het bedrag mee en geen haan zal kraaien, dat de deurwaarderslooper bij u is geweest." Dr. Faulkner slikte een paar maal. Hij was geroerd door de hartelijke bedoeling van den trouwen Jim. „Gaat u het ge!d maar even halen, mijn heer," hernam Jim, bemoedigend fluisterend. „Ik kan hier wel wachten. Ik zal een paar flesschen gaan schoonmaken als iemand komt zal men denken, dat ik de huisknecht ben." Faulkner kon een flauwen glimlach niet onderdrukken; want wie zou er komen behalve dan een of andere arme patiënt, die een flesch medicijn zou komen halen, zonder ze te kunnen betalen. „Jim, je bent een brave vent," zeide de dokter. „Geef mij die dagvaarding maar hier. En tot ik geld heb kun je even goed hier blijven als ergens anders." Jim knikte en reikte den dokter de dag vaarding over. Dr. Herbert Faulkner werd daar in van wege Dr. John .Mariott gedag-vaard, binnen vijf dagen te betalen de som van 24 pond sterling en 10 shilling, bij gebreke van welke betaling de deurwaarder zou overgaan tot publie- ken verkoop van zoo veel meubelen uit het woon huis van den dokter, Inverness Terrace 7, Carisford, als noodig zou zijn, om het bedrag der schuld en de ontstane kosten te dekken. gen of andere ernstige overtredingen. Het is dui delijk, dat zij allen samenwerken in een poging om het onmogelijk te maken, dat zij gehoord worden, daar zij allen, hoewel zij op verschil lende data gearresteerd werden, tegelijkertijd met de hongerstaking begonnen zijn, te weten op 11 Augustus. Hierdoor hebben zij zichzelf fysiek is een toestand gebracht, die hen ongeschikt maakt om verhoord te worden en aan de regeering in kennis gegeven, dat het wettelijk onmogelijk is hen te doen terechtstaan voor de ernstige misdrijven, waarvan zij beschul digd worden. Als zij niet geweigerd hadden voedsel te gebruiken, zouden ze allen reeds lang verhoord zijn en zij zouden allen reeds lang verhoord zijn en zij zouden nu onmiddellijk kunnen terechtstaan als zij er in toe wilden stemmen voedsel te gebruiken, zoodat zij in een toestand komen, die hem voor verhoor ge schikt maakte. Het is voor de regeering niet mogelijk toe te laten, dat mannen, die van zulke zware misdrijven beschuldigd worden, door hun eigen daden zouden bewerken, dat zij aan een verhoor ontkwamen. Als dit werd toegestaan, zou het uit zijn met iedere mogelijkheid om eer bied voor de wet, voor het bestuur en de justitie af te dwingen. ENGELAND. Gister had een conferentie plaats tusschen Sir Horne en den uitvoerenden raad der mijn werkers. De avondbladen melden, dat zij niet tot over eenstemming zijn gekomen en dat de discussies ,die twee uren in beslag namen, beschouwd kunnen worden als volkomen vruchteloos te zijn geweest. Sit Home had in hoofdzaak de vol gende voorstellen ingediend de kolenprijzen een kwestie, die uitsluitend het parlement aan gaat de looneischen zullen voorgelegd worden aan het Industrieele Hof de commissie van mijnwerkers en mijneigenaren zullen de loon- anomalie bespreken in verband met de produc tie. Smillie daarentegen weigerde ook den loon- eisch aan het Industrieele Hof te onderwerpen en weigerde ten slotte met de mijneigenaren bijeen te komen. Sir Horne had, naar de avondbladen melden, zijn standpunt uiteengezet in overeenstemming met bovengenoemde punten, waarop de heer Smillie verklaarde op deze voorstellen niet te kunnen ingaan. Aan de discussies namen andere vooraan staande leden van den bond eveneens deel Vervolgens vergaderde de Uitvoerende Raad van de mijnwerkers afzonderlijk om de verschil lende punten te overwegen. Om 1 u. 40 was deze bijeenkomst geëindigd en begaf Smillie zich opnieuw naar den President van de Board of Trade, om te kennen te geven, dat er geen nieuw voorstel was gedaan, dat tot afdoende oplos sing kon leiden van de eischen der mijnwerkers. Sit Horne drukte hierover zijn spijt uit, waarna de conferentie was geëindigd. Volgens de „Evening Standard" scheen de heer Smillie zeer ernstig toen hij het Departe- ment verliet. Hij weigerde eenige verklaring 1 af te leggen. Hodges zei wij zijn niet verder dan toen de conferentie begon. Wij gaan thans naar Portmouth terug. Hedenavond zal een officieele verklaring worden uitgegeven. In arbeiderskringen beschouwt men den toestand met ongerustheid. DENEMARKEN. Uit Kopenhagen wordt gemeld, dat de door 2 Rijksdagzittingen aangenomen en door een volksstemming bekrachtigde grondwet. Vrij- j dag door den koning in een zitting van den Staatsraad, onderteekend zal worden. De nieu we Rijksdag wordt ontbonden. De verkiezingen van het Folkething zullen den 21en September plaats hebben. DUITSCHLAND. De Minister van Arbeid dr. Braun heeft Woensdag in de economische commissie mede gedeeld, dat na het bijeenkomen van den Rijks dag aan de orde zal worden gesteld het bespre ken van maatregelen in verband met de stilge legde bedrijven en dat in bijzondere gevallen de inbeslagneming van grondstoffen, en machines der stilgelegde bedrijven zal worden voorgesteld. Eveneens zal in den Rijksdag ter sprake worden gebracht de nieuwe wet op de werkloo- zenverzekering. Het getal werkloozen is tot 421.000 gestegen en dit aantal stijgt nogdagelijks In een door de Duitsche vredesdelegatie te Parijs aan de vredesconferentie overhandigde Duitsche nota vestigt de aandacht van deze laatste er op, dat Duitschland weldra niet in staat zal zijn, zijn verplichtingen tot kolenleve- ring na te komen, ten gevolge van den steeds ern stiger wordende toestand in Opper-Silezië. In de nota wordt betoogd, dat Lloyd George en Delacroix te Spa nadrukkelijk hebben erkend, dat de mogelijkheid van uitvoering van het steenkoolverdrag afhing van een voldoende pro ductie van Opper-Silezië kolen ten behoeve van Duitschland. BELGIE. De ministerraad heeft in zijn zitting van gis termorgen den tekst vastgesteld van den brief, i waarin instemming wordt betuigd met de over eenkomst, gesloten door de Fransche en Belgi sche generale staven. 1 FRANKRIJK EN HONGARIJE. Berlijnsche bladen vernemen uit Salzburg, dat aldaar op het congres der Groot-Duitsche Volkspartij dr. Dinghofer, voorzitter van de Oostenrijksche nationale vergadering, verklaard Wel er was niets aan te veranderen. De dokter en zijn zuster zouden hun huis moeten verlaten. Het was hard en bitter, maar wat er tegen te doen? Twee jaren geleden had Herbert Faulkner het huis ingericht en de praktijk van Dr. John Mariott gekocht en daarmede was zijn bescheiden kapitaal geheel besteed. De heele zaak was bedrog geweest, van t begin tot het einde. De bekwame en beroemda Dr. John Mariott had zeker vroeger een schit terende praktijk gehad; maar hij was, door onver beterlijk drankmisbruik, de laatste jaren met duizelende snelheid langs de maatschappelijke ladder omlaag gezakt. Een man zonder geweten want had Dr. Faulkner nog spottend uitge lachen, omdat de jonge, edelmoedige man, geen kwaad vermoedende, aan al de mooie voorstel lingen geloof en vertrouwen had geschonken, j Zoo had Dr. Faulkner een praktijk gekocht, I die geen shillingwaardwas en de laatstepeuningen werden hem nu, op straffe van gerechtelijke veiling afgeperst; dat beteekende zijn ondergang en het droevig einde van al zijn droomen. Het bedrag was zoo buitensporig hoog niet maar wat Faulkner betreft, had het even goed een millioen kunnen zijn want hij had het geld niet, En dan de schande, het idee van ge rechtelijken dwangverkoop!Zoo iets is een mar teling voor een beschaafd fijngevoelig man. Herbert zag bleek en somber, toen hij de pret tig gemeubelde kleine zitkamer binnen ging waar zijn zuster werkte aan een paar waterverf schilderijtjes, waaruit zij een weinig geld hoopte te kunnen maken. Vera Faulkner keek op en de prettige, zonnige glimlach verdween van haar gelaat. j „Herbert, wat is er? Gij brengt Gij brengt slecht nieuws. Uw gezicht verraadt u. Arme jongen, wat is er?" Faulkner deelde het haar in korte woor den mee. Het was zeer hard voor Vera, die een mooie betrekking op een eerste klas meisjes school had verlaten, om bij haar broeder te komen wonen en het huis voor hem te houden. En hoe gelukkig had hij zich den tijd voorge steld, dat hij met zijn zuster zou samen wonen „Mariott is een schurk," zeide hij, „Waar om moet ik nu dat geld afstaan, opdat hij het met drank en spel kan verspillen? Ik heb al den tijd, dat ik gevangenisdokter te Edenhurst was, niet zoo een schurk onder han den gehad als deze Mariott. En nu zal hij mij ruineeren," Er kwam een zachte blik in Vera's oogen Vera Faulkner was een goed meisje, in besten zin des woords. Zij bezat een beschaafden, ontwikkelden geest, een zacht en liefdevol karakter. Sterk, gezond en arbeidzaam, zag zij met moed en vertrouwen in de toekomst en oefende op haar broeder een opwekkenden en bemoedigenden invloed uit. „Het zal alles wel terecht komen," zeide zij. „Verlies den moed niet; verlies nooit het ver trouwen in de toekomst, Herbert. Ik ben er zeker van dat gij na korten of langen Lijd toch zult overwinnen. Dat geld zullen wij wel vinden Er komt altijd een uitweg, als we in nood zijn. Altijd.Heb ik de vorige maal niet die teekenin- gen zoo goed kunnen verkoopen, toen wij de huur moesten betalen?. (Wordt vervolgd.) l" ;J

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 1