Dagblad voor Schiedam en Omstreken. dSiÊÈs&i firatis-Ongevallenverzekering l'&Htê Jaargang Zaterdag 11 September 1920. Mo. 12838. FE U I L L E TON. Bedrogen. Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden fl.per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels f 1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel, speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. bq levenslange geheele Invaliditeit [bij dood bQ verlies van bq verlies van een hand, voet of oog8 tUW aooa I UP U een duim De verzekering wordt gewaarborgd door de HoDandsche Algemeens Verzekeringsbank te Schiedam. bQ verliesH van een ^wijsvinger verlies van eiken ande ren vinger j Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. EERSTE BLAD. Buitenlandsch Nieuws. POLEN EN RUSSEN. De onderhandelingen. Tsjitsjerin heeft de namen bekend gemaakt van de Russische gedelegeerden op de confe rentie te Riga, n.l. eerste gedelegeerde A. A. Joffe, tweede gedelegeerde D. Z. Manuilof, commissaris van landbouw, derde gedelegeerde L. L. Obolenski, lid van het commissariaat voor financiën. POLEN EN LITAUEN. Uit Warschau wordt gemeld De Poolsche regeering heeft besloten het voor stel van Litauen tot het openen van besprekin gen om een nieuwe grens tussc-hen beide staten vast te stellen te aanvaarden. Als Litauen de grens, die 8 December 1919 door den gezantenraad vastgesteld is, niet wil aanvaarden, zijn de Polen bereid onderhande lingen te aanvaarden, doch alle op voorwaar de, dat Litauen volkomen onzijdig zal blijven en geen doortocht van troepen der bolsjewiki over zijn gebied zal toestaan. Terzelfder tijd teekent de Poolsche regeering verzet aan tegen den inval der Litauers, die een politiek, welke gericht is op het herstel van ernstige en blijvende vriendschap tusschen beide landen, onmogelijk maakt. DE KWESTIE DER A AL AN DSEIL AN DEN Het door den Volkenbond goedgekeurde rap port over de Alandskwestie sluit zich aan bij liet inzicht van de Zweedsche regeering, dat het hier geen zuiver Finsche aangelegenheid geldt. Het rapport kent aan den Volkenbond het recht toe, de kwestie op grond van art.11 van hef Volkenbondsverdrag te beslechten. Deze zienswijze wordt in Zweden met instem ming begroet, maar beteekent nog geen op lossing van de kwestie zelve. ENGELAND. Uit het officieele rapport over de conferentie tusschen de regeering en de mijnwerkers blijkt dat Horne nog eens verklaarde, dat de regeering niet den eisch kon inwilligen betreffende verla ging van den prijs der steenkool voor binnen- landsch gebruik en dat hij er bij de mijnwerkers op aandrong om de loonkwestie aan het Indus- rieele Hof voor te leggen of onderhandelingenmet de mijneigenaars te openen, teneinde te geraken tot een nieuw loon-stelsel gebaseerd op de pro ductie. Na een langdurige bespreking met Horne Uit het Engelse h. Wij leven zoo spaarzaam, gij getroost u zooveel opofferingen, dat wij wel moeten slagen. Verlies vooral den moed niet. Herbert." Dokter Faulkner had wel behoefte aan be moedigende woorden hij had zooveel offers gebracht, hij had zich zooveel ontzegd; hij wist wat het beteekende, soms dagen lang geen vleesch te gebruiken; hij wist, wat het was met een zucht zijn pijp neer te leggen en dien halven shilling tabak te besparen voor en klein geschenk voor Vera. Hij zuchtte diep. „Ik zal het beproeven zeide hij. „Ik wil de dat ik uw geloof en vertrouwen bezat, maar ik vrees, dat dit het einde is. Vanmorgen nog ontving ik een brief, waarin de Telefoon- inij. mij dreigt, met het weghalen van het toestel, indien ik niet voor Zaterdag het abonne ment heb betaald. Tien pond Stel u voor tien pond te verspillen aan een ding van weelde dat het heele jaar nooit gebruikt wordt". „Toch noem ik het geen weelde," zeide Vera; „een telefoon is voor een dokter in een stad onontbeerlijk. Een og anderen dag of nacht zoudt gij opgescheld kunnen worden door een op anderen patiënt. We zullen de tele foon toch maar houden." Faulkner haalde de schouders op. „Nu, 't is toch nog maar voor een paar da- en de andere vertegenwoordigers der regeering trokken de vertegenwoordigers zich terug ten einde een besluit te nemen. Nadat zij terugge keerd waren, deelde Smillie mede, dat liet uit voerend comité tot de conclusie was gekomen, dat Home's verklaring geen nieuw voorstel inhield, dat volgens hun oordeel tot een bevre digende oplossing zou kunnen leiden. Heden was er nog geen verandering in de mijnwerkerscrisis gekomen. In regeeringskrin- gen wijst men er op, dat nieuwe voorstellen van de mijnwerkers moeten komen. Men zegt, dat de premier zijn algeheele goed keuring heeft uitgedrukt met de houding door Sir Robert Horne ingenomen en dat de regeering niet van plan is af te wijken van haar gedane aanbod, dat de mijnwerkers oven- wel nog kunnen aannemen. BELGIE. Het schrijven waarin de Belgische regeering aam Millerand zal mededeelen, dat zij deFransch- Belgische militaire overeenkomst goedkeurt,zal worden onderteekend door minister Delacroix en door den minister van Nationale Verdediging Janson. Dit schrijven zal worden gepubliceerd, nadat Millerand er kennis van zal hebben geno men.Daarentegen zal de tekst van het verdrag streng geheim worden gehouden. Zooals men weet, is in artikel 18 van de Volkenbonds statuten bepaald, dat het secretariaat van den Bond van den tekst van het verdrag in kennis moet worden gesteld. Beide regeeringen zijn echter van meening, dat het militaire verdrag in dit geval zijn strategische beteekenis zou ver liezen. Zij zullen daarom een juridisch rap port tot den Volkenbond richten, waarin zij zullen trachten aan te toonen, dat het verdrag in kwestie niet onder de bepalingen van artl8 valt. ITALIË. Aan een medewerker van de „Deutsche Allge meine Zeitung" verklaarde Labriole, de Itali- aansche minister van arbeid, dat aan de com munistische beweging ongeveer 400.000 arbei ders deelnemen. De minister meende, dat het de schuld van de industrieelen is indien het con flict zich heeft verscherpt. Verder zeide de minister, dat men moeilijk honderdduizenden revolutionnairen kon vervolgen, die bovendien allen wapens bezitten. Te Ancona vond men bij de jongste relletjes niet minder dan 40 machine geweren in het bezit der arbeiders. Indien de staat tusschenbeide komt, beteekent dit bloed vergieten en wellicht revolutie. Te Milaan kwamen gister de socialistische af gevaardigden in een vergadering bijeen om hun houding te bepalen in zake de beweging der metaalbearbeiders. Morgen zullen in de groote raadhuiszaal te Milaan tot hetzelfde doel de gen. Deze dagvaarding van Marriott zullen we nooit kunnen voldoen." „Zouden we niet en gedeelte van de som kunnen betalen en het overige eenigen tijd kun nen uitstellen?" „Misschien wel. Ik ben er zeker van, dat Marriott even krap zit als ik. Ik zou alles willen doen, om mijn positie te redden, al moest ik zelfs mijn trots bedwingen en persoonlijk aan Marriott tien pond aanbieden met verzoek om een paar weken uitstel. Het zou me wel niet gemakkelijk vallen, want telkens, wanneer ik dien vent op straat ontmoet, gevoel ik een aan drang, hem bij den nek te pakken. En dan te denken, dat die zelfde John Marriott nog pas enkele jaren geleden een praktijk had, die hem tweeduizend pond per jaar opbracht'" Vera knikte even. Haar gedachten schenen afgedwaald. Uit haar oogen sprak een vast be sluit, een donker rood bedekte haar wangen. Zonder een woord te spreken stond zij op en ver liet de kamer. Faulkner, door zijn eigen gedach ten in beslag genomen, keek haar na, terwijl zij over het tuinpad naar het hek schreed, met op geheven hoofd, alsof ze met moeilijkheden te worstelen had. Het was natuurlijk dwaasheid, maar hij had een vage verwachting, dat Vera met de benoodigde som terug zou komen. Inmiddels wachtte Jim in de spreekkamer, terwijl Herbert tevergeefs zijn hersens afmar telde, om een uitweg uit zijn hachelijken toe stand te vinden. Na een korte poos zag hij Vera terugkomen, het hoofd trotsch omhooggeheven, de donkere blos nog op haar gelaat. Er speelde een glim- vertegenwoordigers vergaderen van alle links- staande arbeidersorganisaties in Italië, waarbij inbegrepen de vakvereenigingen, meer den hon derd arbeidskamers, de zeelieden en de post, telegraaf en overige staatsbeambten. De spanning over het resultaat van deze ver gadering, waarvan het verdere verloop of wel een oplossing, of onuitsprekelijke verwikkelin- bgen zal brengen, is aan beide zijden zeer groot. De burgerij verwacht een energieke houding van de regeering. De „Tribuna" heeft goede redenen om te gelooven, dat het metaal-arbeiders-conflict spoe dig opgelost zal worden. De „Temps" bericht, dat de industrieelen te Milaan den prefect verklaard hebben, dat zij bereid zijn den eisch van de arbeiders, betreffen de de verbetering van economische voorwaar den, te aanvaarden onder beding, dat het prin cipe van eigendom bewaard blijve. TSJECHO-SLOWAKIJE. Het congres van de Tsjecho-Slowaksche ka tholieken heeft besloten protest aan te teekenen tegen den door het vrijdenkerscongres voor gestelden vorm van scheiding tusschen kerk en staat en tegen de ontchristening van de school en heeft zich uitgesproken voor een wettelijke bescherming van de vrijheid van godsdienstoe fening en van de bezittingen der kerkelijke scholen. FIUME. Volgens de „Idea Nazionale" heeft d'Annun- zio, nadat de raad van Fnime had geweigerd, de onafhankelijkheid der stad af te kondigen zelf zulk een proclamatie uitgevaardigd. ALLERLEI. Naar de Frankfurter Zeitung" verneemt, heeft de Duitsche Rijksregeering bepaald, dat ingevolge de Duitsche neutraliteitsbepalingen aan het met munitie voor Polen geladen Deen- sche stoomschip „Dorrit" de verdere vaart moet worden belet en dat het schip door het Ivaiser Wilhelmkanaal moet worden teruggevoerd. In dit verband is er den kanaal-autoriteiten op gewezen, dat het Kaiser Wilhelmkanaal als een Duitsche verkeersweg moet worden be schouwd. Dit standpunt is ook aan het Fran- sche consulaat bekend gemaakt, dat de vrije vaart geëischt had. De Conferentie van ambassadeurs, die gister ochtend onder voorzitterschap van Jules Cambon vergaderde, heeft besloten een nota aan Duitschland te zenden om te protestee ren tegen de aanhouding van schepen in het Kanaal van Kiel, welke naar Danzig gaan. Ook is de nota besproken, waarin Duitschland protesteert tegen de besluiten door de geallieerden genomen, tengevolge van het plebisciet in Marienwerder. Ten slotte hield lacht in haar oogen, toen zij de kamer binnen trad, doch haar lippen trilden.Met bevende hand legde zij twaalf goudstukken op tafel neer. „Daar," zeide ze, „nu kunnen we ons weer eenigen tijd redden. Ga nu dadelijk naar Ma- riott en verkrijg uitstel." „Vera' Vanwaar hebt gij dat geld? Gij hebt het niet geleend, daar ben ik zeker van." „Vraag het mij niet Herbert. Ik heb het, dat is de hoofdzaak en ik behoef mij niet te scha men over de wijze, waarop ik het verkregen heb." „Doe dien handschoen uit," zeide Faulkner met heesche stein. „O, Vera! Waarom hebt gij dat gedaan? Waarom hebt gij mij niet laten gaan? En wat zal Jack er van zeggen. „Een dokter in een bank van Leening!" zeide Vera, die met betraande oogen glimlachte. „En toch zou het geen schande zijn. 't Is in ieder geval beter dan geld te leenen. En Jack zal het mij niet kwalijk nemen, dat ik geld heb opgenomen op mijn verlovingsring. Ik hoopte dat gij het niet zoudt gissen. Zijt gij boos?" Herbert zeide niets, om de eenvoudige re den dat spreken hem op dit oogenblik niet mo gelijk was. Vera trachtte wel luchthartig te spreken, maar t was duidelijk, dat dit offer haar pijnlijk was geweest. Het was misschien heel goed, dat op dit oogenblik het dienstmeisje binnenkwam met een paar brieven. Er waren er twee voor den dokter een rekening van zijn apotheker, die om betaling verzocht en een brief, dien Herbert opende, en eenige malen over las met een uitdrukking van grenzelooze ver bazing. „Toch geen nieuwe moeilijkheid?" vroeg Vera bevreesd. de conferentie zich bezig met de middelen, om onder vrijdom van rechten naar Duitschland te verzekeren. De Berlijnsche bladen publiceeren onder voorbehoud een bericht uit Parijs via Basel, volgens hetwelk in Fransche politieke kringen verluidt, dat op de Brusselschefinancieeleconfe- rentie de Engelschen een uitgewerkt ontwerp zul len indienen van een internationale leening aan Duitschland. Het ontwerp zou beperkende bepalingen be vatten, volgens welke Duitschland zal worden verplicht het bedrag der leening niet te gebrui ken voor Duitsche staats-ondernemingen, die met verlies werken, zooals de spoorwegen en posterijen. Bovendien zullen voor het verleenen van de leening stellige waarborgen worden ver langd. Janson, de minister van landsverdediging, van wien de bladen hebben gezegd, dat hij uit het kabinet zou treden, zoodra het Fransch-Bel- gische militaire verdrag zou zijn geteekend, is in werkelijkheid feitelijk démissionair, maar hij zal aanblijven voor het afdoen van de zaken van zijn departement tot aan den vooravond van het liberale congres, dat gehouden wordt op 16 October. Te Kopenhagen ontvangen berichten mel den, dat bij den strijd bij Pultusk ook een zoon van Trotzki is gevallen. Binnenland. Gemeentepersoncel. Blijkens een mededeeling van den Burge meester in den gemeenteraad van Harderwijk als lid van de,Staatscommissie tot het instel len van een onderzoek naar de bezoldiging van burgemeesters, ambtenaren en werklieden in dienst der gemeenten,"zal het rapport dezer Commissie nog deze maand in druk verschijnen en op ruime schaal verkrijgbaar worden ge steld. Uitvoering der Warenwet. De Ned. Nijverheid," het orgaan van het Verbond van Ned. Fabrikanten-vereenigingen, wijst er op nu de voorbereiding van de uit voering van de Warenwet in een definitief sta dium is gekomen dat de wet op samenwer king met de practici berust en de regeering de mogelijkheid heeft open gelaten de industrie in ruime mate vrijheid te geven bij de uitvoering van de krachtens de wet in het leven te roepen algemeene maatregelen. Als substituut van bu reaucratische controle zal het toezicht op samen stelling en bereiding van waren kunnpn wor den uitgeoefend door een organisatie van belang hebbenden „Het schijnt inmiddels", schrijft de redactie, „dat deze gezonde gedachte, die men van uit. industrieële kringen, naar ons oordeel, met alge. Faulkner scheen langzamerhand weer tot de werkelijkheid te komen. „Het is als een droom," zeide hij langzaam en verward. „Vera, daar zendt mij een anoniem vriend een bankbiljet van honderd pond!" HOOFDSTUK II. De kluizenaar van Malden Chase. Herbert stond daar, met den brief en het bankbiljet in de hand, met een gevoel, alsof iemand zich een wreed scherts met hem veroor loofde. Er kwam geen stempel van een of andere bankinstelling op voor, geen enkele aanwijzing omtrent den afzender Op de enveloppe van den brief stond de poststempel „London W."; anders niets. „Welk een zonderling feit!" riep Vera uit. „En wat staat er in dien brief?" De brief bestond uit een klein vel postpapier waarop met een schrijfmachine de volgende woorden waren geschreven „Gebruik dit bedrag vrij, zonder een ge voel van valsche schaamte of verplich ting aan den afzender. Deze kent uw behoef ten en de omstandigheden, waaruit usv moei lijkheden ontspruiten. Nog een weinig moed en volharding, en ge moet ten slotte overwin nen. De afzender is u leven neen, meer dan dat: geluk en redding verschuldigd; een schuld, dien hij nooit zal kunnen aflossen.Vrees niet, God zal nooit den rechtschapen man verlaten, die met tegenspoed strijdt." (Wordt vervolgd.) flï

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 1