BOD. STOLE, laat stoomen, verven, wasscben en strijken bil de JE PHOENIX", Telef. No. 15. Handel in Bouwstoffen, Leveriiijr uit voorraad en fatriet Lanoe Haven 85 - Kantoor Westvest 70. Telefoon 522 RIJN- en MOEZELWIJNEN BOSCH, Boterstraat 63, Tel, 580 A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 meene instemming zou moeten begroeten als een symptoon van juister inzicht in de gecom pliceerdheid en gevoeligheid van het bedrijfs leven, nog niet overal voldoende wordt geappre cieerd. (Het, gevaar van ambtelijke bemoeiing acht men blijkbaar niet groot althans niet groot genoeg om op te wegen tegen financieele lasten, die wellicht het particulier initiatief in dezen zal meebrengen." Vervolgens wordt de voor de industrie be langrijke bepaling art. 14, besproken, waarna wij het volgende lezen „Het doel van de actie des Verbonds was dui delijk overeenkomstig de bedoeling van den wet gever, gegrond op het algemeen belang, overeen komstig het streven van het Verbond, gericht op de behartiging der industrieele belangen, de mogelijkheid te openen, dat de industrie 'zoo weinig mogelijk overlast ondervindt bij de uit voering der wet. Het is merkwaardig, dat, ofschoon velen een juiste waardeering bleken te bezitten voor de gedachte van den wetgever en het initiatief van het Verbond, op zijn intentie gebaseerd er nog immer lieden gevonden blijken te worden, die hun medewerking aan deze actie onthouden. Het motief is duidelijkde industrieel, die tegennatuurlijk' (zouden wij willen zeggen) handelt door regeeringscontröle boven particu liere contröle te stellen, doet dat niet omdat hij een principieel voorstander is van ambtelijk ingrijpen. Hij vreest, dat de financieele lasten der particuliere contröle zwaar zullen zijn, en meent, dat het ambtelijk toezicht hem geen roode duit zal kosten. Hoe kortzichtig een dergelijke opvatting is, zelfs wanneer zij geba seerd was op feiten, behoeven wij niet uiteen te zetten. Zij mist echter bovendien eiken grond slag van juistheid. De kosten der particuliere contröle, verdeeld over een groot aantal industir- eelen, die allen voor dezelfde lasten komen te staan zullen niet zeer hoog zijn. Vooral niet, wanneer eventueel de regeering zekere tegemoet komingen in het uitzicht stelt. Wanneer de regeering van meening mocht zijn, dat de kos ten der contröle door de producenten dienen te worden gedragen, raken de kortzichtige heeren heelemaal in het gedrang. Dan zal zij bijvoor beeld de „etiquetten", bij rijkstoezicht, slechts tegen een bepaalden prijs verstrekken een prijs die, gezien de bekende kostbaarheid van regeeringsbureaux allicht veel hooger zou zijn, dan wanneer een particuliere organisatie op dezelfde wijze haar kosten moest goedmaken. De voorzichtige, maar bekrompen industriee- len, die meenen, dat zij hun concurrenten de loef af kunnen steken, door een, wel is waar bureau cratische, maar naar hun meening dan toch zeer ,,goedkoope" contröle te prefereeren bovenglad- werkend particulier toezicht, zouden wel eens bedrogen kunnen uitkomen 1 Afgezien echter van de materieele zijde bedenken deze industie- eelen wel, dat de moreele gevolgen van het falen eener poging, om, overeenkomstig de bedoeling eener breed opgevatte proeve van wetgeving, particuliere contröle de plaats te doen innemen van ambtelijke, fnuikend kunnen zijn voor het prestige der industrie mogelijke spoed gewerkt aan het opmaken van de bestelling van het materieel. Voor het samenstellen van de contracten voor het verkrijgen van stroom etc. is de on der-directeur der H. T. M., de heer Montijn, tij delijk geheel onttrokken aan zijn gewone ex ploitatie-werkzaamheden, om een en ander zoo veel mogelijk te bespoedigen. Viee-admiraal .J. A. M. Bron. Naar het Corr. Bur. verneemt, heeft de vice- admiraal J. A. M. Bron, gewezen com mandant van de zeemacht in Ned. Indië, thans hier te lande teruggekeerd, eervol ontslag uit den zeedienst aangevraagd. Invaliditeitswet. De voorzitter van den Raad van Arbeid te Delft vestigt er de aandacht op, dat bij besluit van den 30sten Juli 1920 Staatsblad No. 627 is bepaald dat ingeval voor of door een verzekerde ingevolge de Invaliditeitswet over een kalender- week geen premie behoeft te worden betaald, het stellen van woorden op de rentekaart waar uit de reden van de niet-betaling der premie blijkt is toegelaten, mits dit op de volgende wijze geschiedt. In het vakje der rentekaart, bestemd voor het inplakken van het zegel, dat ingeplakt had moeten zijn indien de verplich ting tot premiebetaling over de betrokken ka- lenderweek niet was opgeheven, wordt de reden, waarom geen zegel geplakt wordt, aangegeven door het stellen van het woord „ziek" „werkloos" of „werkstaking". Een vrouw die een huishouding te verzorgen heeft en die, om welke oorzaak ook, niet heeft gewerkt tegen loon of als ondernemer, kan vol staan met de mededeeling „niet gewerkt". Worden bovengenoemde aanduidingen ge steld, dan moeten zij door den arbeider worden „gewaarmerkt" door het stellen van de begin- letter(s) van zijn naam. (paraaf). Wij raden den verplicht verzekerden aan van deze bevoegdheid gebruik te maken, aangezien men zich later wellicht niet meer zal herinneren waarom over een bepaalde week geen premie werd betaald, hetgeen vertraging bij de vereffe- ning van Uw rentekaart en veel geschrijf met den Raad van Arbeid ten gevolge kan hebben De metaalindustrie en de 8-urige arbeidsdag Het bestuur van het Algemeen Neder- landsch Vakverbond heeft het volgende schrijven gericht tot den Minister van Arbeid „Wij ontvingen van den Neutralen Bond van Metaalbewerkers den door den Directeur-Ge neraal van den Arbeid verzonden brief aan de Metaalbewerkersbonden, betreffende 't niet in voeren van den 8-urigen werkdag in de Metaal industrie. „Uwe Excellentie meent, dat een overgangs tijd van 2 jaren noodig is, om tot een 45- urige werkweek te kunnen komen. De Hooge Raad van Arbeid meende in meer derheid, dat de invoering wel kon plaats heb ben Waar de Hooge Raad van Arbeid een insti tuut is, waar het georganiseerd overleg wordt toegepast tusschen werkgevers, werknemers en regeeringsvertegenwoordigers, bevreemdt ons de door Uwe Excellentie getroffen maatregel in hooge mate. Daar aangenomen mag worden, dat de be zwaren, welke u aanleiding gaven deze beslis sing te nemen, in dit College uitvoerig zijn besproken en niettegenstaande toch het ad vies van den Hoogen Raad van Arbeid leidde tot onverwijlde invoering van de 45-urige werkweek over te gaan, hebben wij den indruk dat het georganiseerd overleg tot een paskwil wordt gemaakt en maatregelen als deze de verhoudingen tot het uiterste verscherpen. Wij meenen hierbij onder de aandacht van Uwe Excellentie te moeten brengen, dat deze verscherpte verhoudingen vooral waar hierbij ruim 100.000 menschen zijn betrokken, tot con flicten aanleiding kunnen geven, welke in hunne gevolgen van veel ernstiger aard moe ten worden geacht, dan de bezwaren verbonden aan concurrentie en lage valuta. Wij kunnen,' ons dan ook niet vereenigen met de opvatting der patroons welke blijkbaar door Uwe Excel lentie worden gedeeld, maar meenen, in het advies van den Hoogen Raad van Arbeid een juiste beoordeeling hebben van deze maaterie. Mitsdien verzoeken wij Uwe Excellentie drin gend, alsnog het advies van den Hoogen Raad van Arbeid te aanvaarden en den werktijd in de metaalindustrie te bepalen op 45 uur per week met ingang van 1 October a.s." meene taxatie. Het totaal bedrag der produc tieve bezittingen bedraagt alzoo 13.123.648,045. Uit deze cijfers blijkt, dat alléén reeds de gezamenlijke waarde der productieve bezit tingen, het totaal bedrag der leeningsschuld met ruim een millioen gulden te bo ven gaat. Het spreekt vanzelf, dat van dat standpunt bezien, alle overige Gemeente-eigendommen dan een onbezwaard bezit vormen voor de Ge meente. Tot deze eigendommen behooren niet alleen de bezittingen voorkomende op de balansen van de overige takken van dienst, maar ook alle andere eigendommen welke niet onder cijfers zijn gebracht als Openbare gebouwen, Scholen, Ambtswoningen, Gronden uitgegeven in erf pacht (voor zoover deze niet in het Grondbedrijf zijn opgenomen), Straatwerken, Rioolgemalen, Plantsoenen enz., benevens de voorschotten aan de Ambachtsschool en de Virillibrordus- stichting en de batige saldo's der Gemeentelijke Fondsen. len slotte zijn nog in dit boekje opgenomen de aflossingsstaten der diverse leeningen, op welke staten tevens is aangegeven, welke som men de verschillende takken van dienst in die aflossingen hebben bij te dragen. Ingezonden Mededeelingen. van Kalk, Cement, Zand, Grint, Steen Pannen, Buizen, Tegels en verdere Bouwmaterialen. 15384 16 Vliegdemonslratie. Gisteravond hebben twee vliegeniers door de Orandevereeniging daartoe aangezocht, boven onze stad vliegdemonstraties gegeven. Verschillende evoluties, o. a. looping e.d. werden door de twee machines uitgevoerd. Er was veel belangstelling van de zijde van het publiek. Madeira Selected Dry, Fernando Brothers, Oporto. A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 Een winkelier heeft bij de pol i- tie aangifte gedaan dat uit zijn kas een be drag van f 6. ontvreemd is. Hij vermoedt dat zijn loopjongen, die den vorigen dag was weggebleven, het bedrag zijn weekloon heeft weggenomen. Gisteravondis de 17-j a r i g e M i na de W. in de politiepost aan de Koemarkt ver bonden. Op de Broersvest was zij door een 20- jarigen jongen met een stok geslagen, waardoor zij^ bloedend verwond werd aan haar linker wijsvinger. Gistermiddag om 12 uur reedde 34-jarige W. v. d. Waal, wonende Maasdam- sche straat 2, met zijn rijwiel in de Nieuwe Haven, doordat hij voor iemand op het rijwiel pad uitweek. De 13-jarige A. Verheug wo nende Hennewierstraat 34 te Rotterdam, sprong hem na, doch heiden verdwenen in de diepte. Later zijn de drenkelingen door voorbijgan gers gered, terwijl het rijwiel met een dreg op het droge werd gebracht. in Duitschland gebotteld. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Alle soorten GEDISTILLEERD in prima kwaliteiten. Gemeenteraad. De „Hertog Hendrik", Hare Majesteit's „Hertog Hendrik", welke bodem deel heeft uitgemaakt van het onlangs ontbonden Nederlandsch eskader in Ned.- Indië zal de thuisreis naar Nederland ondernemen onder commando van den kapitein-luitenant ter zee A. van der Sluis. Glasfabrikanten. Een scheidsgerecht heeft de Nederl. Ver. van Glasfabrikanten veroordeeld tot een schade loosstelling van f 5200, te betalen aan de Nederl. Vereeniging van Glas- en Aardewerkers te Delft benevens tot een boete van 250, wegens het handelen in strijd met de collectieve arbeids overeenkomst. In reconventie werd de Nederl. Vereenigin°- van£Glas- en Aardewerkers veroordeeld tot een boete van 100. De eleetrische lijn 's-GravenhageLeiden. Naar wijvememenwordt thansvoor den aanleg van de nieuwe eleetrische lijn den Haag—-Wasse naar—Leiden en den Haag—Delft met degrootst Balans Gemeente Schiedam. an de hand van den Gemeente-Accountant den heer M. van der Vlies, is in druk verschenen een zeer belangrijk boekje, bevattende de Ba lans van de Gemeente Schiedam per 1 Januari 1920 voor zoover deze betrekking heeft op de loopende leeningen, waarbij als bijlagen zijn 1 gevoegd de balansen van Grondbedrijf, Gas fabriek, Drinkwaterleiding, Electriciteitsbedrijf, Gem. Reiniging, Gemeentelijke Fondsen, Ge meentewerken, Havendienst, Brandweer, Wo ningbedrijf, Openbare Leeszaal en Bibliotheek Algemeen Handels-Entrepöt, Ziekenhuis en' Burgerlijk Armbestuur. Uit de Balans van de Gemeente Schiedam bhjkt, dat op 1 Januari 1920 de totale leenings schuld der Gemeente met inbegrip van haar vlottende schuld, bedroeg 12.015.652,69, van welk bedrag aan bovengenoemde bedrijven, instellingen of diensten was verstrekt een ge zamenlijk bedrag van f 8.377.158,76, zoodat voor andere doeleinden werd geleend f 3.638.493,93. Aan de beschouwingen van den Gemeente- Accountant ontleenen wij verder het volgende liet totaal bedrag der leeningsschuld ad 12.015.652,69 kan gesplitst worden in twee deelen, n.l. een deel dat geleend werd voor productieve- en een ander deel dat geleend werd voor improductieve doeleinden. lot het eerstgenoemde deel kan gerekend worden de leeningsschuld die werd aangegaan voor kapitaalsverstrekking aan Grondbedrijf, Gasfabriek, Drinkwaterleiding, Electriciteits bedrijf, Woningbedrijf en Algemeen Handels- Entrepöt tot een gezamenlijk bedrag van 7.151.597,61. 8 Het restant ad 4.864.055,08 diende tot kapi taal-verstrekking aan Gemeente-Reiniging, Ge meentewerken, Havendienst, Openbare Lees zaal en Bibliotheek en Ziekenhuis of werd opge nomen voor den algemeenen dienst. In het totaal bedrag der productieve bezit tingen zijn evenwel, behalve de kapitalen uit de Ieenmgen verstrekt ad 7.151.597,61 ook begrepen de kapitalen niet uit de loopende Ieenmgen verkregen, bedragende f 532.547,83 benevens de reserves tot een gezamenlijk bedrag van 535.581,63yz. Bovendien is bij Grondbe drijf nog aanwezig een z.g. geheime reserve groot f 4.903.920,97, bestaande uit de over waarde der bezittingen boven de boekwaarde volgens de laatst plaats gehad hebbende alge- Vergadering van Vrijdag 10 September (Slot.) De heer v. d. Schalk is ter vergadering gekomen. 5 Bouwverordening. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de artt. 27 en 28 der Bouwverordening. I Deze wijziging houdt verband met de uit- voering der bouwplannen van de woningenstich- Gng „Vrede". 1 Na een opmerking van den heer B o d d e s over het ter visie leggen van de wijzigingen en i ile verordening, wordt het voorstel z.h.st. goed gekeurd. b Woningbouw. Voorstel van B. en W. tot uitgifte in erfpacht aan de vereeniging „Woningbouwver- eenigmg „Ons Huis" alhier, van een terrein j groot 3870 M2, gelegen aan de Huysmans- straat en St. Liduinastraat, voor den bouw van 38 arbeiderswoningen. Ge heer v. d. Tempel bepleit aanhouding i van dit voorstel, omdat de plaats voor deze 1 woningen minder geschikt is. De heer Sc h reu der vindt ook de plaats minder geschikt voor werkmanswoningen. Weth. Houtman zegt, dat ook in Grondbedrijf dit, voorstel is behandeld. Toen waren de tee- kemngen er met. Hij heeft er geen bezwaar tegen dat Grondbedrijf de zaak nog eens onder de oogen ziet. De heer v. d. Most vraagt of er bij iedere touw vereeniging, dus ook bij deze vereeniging een gedelegeerd lid door de gemeente wordt aangewezen. Weth. m r. v. Velzen zegt, dat als dit voor stel wordt aangehouden, ook het volgende °°rstel van B. en W. tot verleening aan de Vereeniging „Woningbouwvereniging „Ons Huis alhier, van een voorschot, groot f 238.140 en een jaarlijksche bijdrage, voor den bouw van oo arbeiderswoningen, moet worden uitgesteld. Den heer v. d. Most antwoordt weth., dat in de stukken is medegedeeld, dat de gemeente nog een gedelegeerde bij Ons Huis zal benoe men In Amsterdam bestaat de gewoonte als gedelegeerde aan te wijzen den directeur van den woningdienst. Ook hier wenscht men zulks in te voeren. Een voorstel van dien aard zal binnenkort bij den Raad worden ingediend. Er kan dan nog over gediscussieerd worden. Tot aanhouding der beide voorstellen werd besloten. Bouwvereeniging „St. Jozef." 9. Voorstel van B. en W. tot uitgifte in erf pacht aan de R. FC. Bouwvereeniging „St. Jo seph" alhier, van een terrein, groot -f- 7200 M,. gelegen aan de Huysmansstraat, Van Beve renstraat en Anthony Muysstraat, voor den bouw van 98 arbeiderswoningen. Goedgekeurd. 10. Voorstel van B. en W. tot verleening aan de R. K. Bouwvereeniging „St. Jozef" alhier, van een voorschot, groot 686.000. en een jaarlijksche bijdrage, voor den bouw van 98 arbeiderswoningen. Goedgekeurd. Schadevergoeding. 12. oorstel van B. en W. tot toekenning aan de firma Slavenburg en Scheurkogel al hier, aanneemster van den onderbouw van den nieuwen gashouder, van een schadevergoeding, groot f 2000.in verband met door haar ge leden schade door stijging van materiaal prij zen en loonen. De heer G o 11 vraagt stemming over dit voorstel. Het voorstel, in stemming gebracht, wordt a a n genomen met 16 tegen 5 stemmen. 1 egen de heeren Colle, v.d. Hoek, Dinkelaar, Korpel en mevr. Koeten-Ooms. Openb. leeszaal en bibliotheek. 13. Voorstel van B. en W. om mej. S. C. Bok, -thans tijdelijk bibliothecaresse der Open bare Leeszaal en Bibliotheek, als zoodanig in vasten dienst der gemeente te doen overgaan. Goedgekeurd. Volkshuisvesting. 14. Voorstel van B. en W. tot toekenning aan de Vereeniging „Volkshuisvesting", van een bijdrage in het exploitatietekort der wonin gen van Blok C over den exploitatietermijn 29 December 1918 tot 28 December d.a.v. Het te kort bedraagt 1298.05V2, de reeni- ging vraagt het verschil tusschen dit tekort en hetgeen het Rijk daarin bijdraagt voor rekening der Gemeente te nemen. Voorgesteld wordt om nog voor dit jaar de bijdrage te verleenen. De heer Iv o r p e 1 vraagt eenige inlichtingen over de bedoelingen van het voorstel. Bedoelen B. en W. niet meer te geven dan f 199.47/ De verhooging van de huren acht spr. een groot be zwaar, want dat zou neerkomen op ongeveer f 12.50 per jaar per gezin. Bovendien is de huur m korten tijd reeds tweemaal verhoogd. Zullen B. en W. de bouwvereenigingen tot huurver- hooging niet aanzetten, maar aan het Rijk ver hooging van de bijdrage vragen De heer Mr. Kavelaars vraagt of er op andere blokken geen overschot is om dit verlies te helpen dekken. Weth. mr. van Velzen antwoordt den heer Korpel, dat het Rijk niet meer bijdraagt, dan 3/4 van het exploitatietekort volgens den opzet van het plan. Aan het Rijk is om een hoo- gere bijdrage gevraagd, maar deze in niet ver leend. Nu is het de bedoeling van B. en W. om voor dit jaar nog het verschil in het tekort voor rekening van de gemeente te nemen, maar voortaan moet Volkshuisvesting zich zelf hel pen door de huren op te zetten. De gemeente kan niet anders doen dan de regeering volgen. De Huurcommissie zal bij het verhoogen der huren rekening houden met de financieele draagkracht. De heer Kavelaars antwoordt spr. dat er op de andere bouwblokken geen overschotten zijn om de exploitatiekosten van Blok G te dekken. De heer Korpel gelooft dat de gemeente in dit geval maar eens ontrouw moet worden aan het advies van den minister, hetwelk niet gunstig is voor de arbeiders. Wanneer de ge meente aanzet tot huurverhooging zal zij "de soc-.dem. tegenover zich krijgen. Men kan toch niet de huren van woningen, bewoond door arbeiders, die 30 per week verdienen, met 4 verhoogen. Weth. m r. vanVelzen zegt, dat de Huur commissie zooveel mogelijk rekening zal hou- c eri me t e fin. draagkracht der bewoners, maar we kunnen geen subordinatie plegen, wij zullen letten op de nooden der bevolking. Het voorstel van B. en W. wordt z.h.st. ingenomen. Vrachtauto. 15. Voorstel van B. en W. tot verleening van een crediet van ten hoogste 10.000.-- voor den aankoop van een vrachtauto, voor de 1 echnische bedrijven. De heer mr. Kavelaars vraagt of deze voertuigen goed voldoen. Weth. Houtman antwoordt, dat de auto, die thans in dienst is uitstekend werkt, zoodat n I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 2