R. K. Lcerjoiigri), de Boven- en Benedenhuizen R. K. Wissellooper. De Cnrsus 1920-'21 Nt Een Zenuw—i stillend Alsnog te Koop: Dagelijks Inschrijving „OVERTOO M» Mijnhardt's Zenuw-tabletten, hem verzocht is nog een auto aan te schaffen. I Het voorstel wordt z.h.st. aangenomen. Havengeld enz. 16. Voorstel van B. en W. tot wijziging van 'le tarieven van het haven- brug-, pont- en kadegeld. In de vorige zitting werd reeds in beginsel hiertoe besloten. Thans wordt de betrekkelijke verordening definitief vastgesteld. Gymnasium. 17. Voorstel van B. en W. tot wijziging van het bepaalde onder hoofd „Gymnasium'' van he verordening, regelende de bezoldiging van ambtenaren, indienst der gemeente Schiedam (Gemeenteblad no. 36 van 1920). Het voorstel beoogt de bezoldiging van ree hor, conrector en leeraren gelijk te maken aan •le rijksregeling. Goedgekeurd. Weth. mr. van Baren zegt, dat de rector van het Gymnasium groote moeite heeft om pen huis te dezer stede te vinden. De gemeente wil thans het huis van den directeur der Gas fabriek verhuren aan den nieuwen rector. Hij zal dankbaar zijn als hij dit huis zou kunnen betrekken. Voorgesteld wordt een huurprijs van 750. Weth. m r. v. V elzen verklaart nog, dat •leze aangelegenheid ook in de Gascommissie is besproken en dat pien daar geen bezwaar heeft legen het voorstel. De Huurcommissie zal nog haar goedkeuring moeten hechten aan de ver hooging van den huurprijs. Het, voorstel om het huis aan den rector te verhuren wordt z. h. st. goedgekeurd. Politie. 18. Voorstel van B. en W. tot invoering bij he politie van een 56-urigen arbeidstijd in 7 dagen, gevolgd door een rustdag en, in verband daarmede, tot uitbreiding van het politie-per- «oneel, met 12 agenten en 2 hoofdagenten. De kosten worden geraamd op 19.032 aan salaris en 1700 aan kleeding. De voorzitter zegt, dat de vorige maal reeds bij de vermindering van het aantal dienst uren van 12 tot 10 op de noodzakelijkheid tot uitbreiding van het politiepersoneel is gewezen. Spr. wijst er nu nog eens op, dat de sterkte van het politiepersoneel hier zwak is tegenover die in andere gemeenten. In plaatsen van gelijke grootte als Schiedam is het getal agenten veel grooter, hetgeen spr. nader met cijfers aantoont. Wil men hier den 8-urigen arbeidsdag invoeren, dan moet dit gepaard gaan met uitbreding van de politie. Als de Raad de uitbreiding niet zou goedkeuren, zou het besluit tot invoering van den 8-urigen arbeidsdag niet kunnen worden uitgevoerd. De heer C o 11 kan zich principieel niet met het voorstel van B. en W. vereenigingen, maar zal er alleen met meegaan, omdat de verkorting van den arbeidsdag er door verkregen wordt. Spr. vraagt of de uitbreiding van het personeel uitsluitend ten goede zal komen aan verminde ring van den arbeidstijd, anders kan hij er niet vóór zijn. De voorzitter antwoordt, dat de uit breiding uitsluitend dient om den 8-urigen ar beidsdag te kunnen invoeren. Weth. de Bruin zegt, dat aan het college van B. en W. niet onbekend is, dat hij tegenstan der is van het voorstel. Ondanks de hier gevoerde discussie is spr. de meening toegedaan, dat de uitbreiding te groot is. De vergelijking van Schiedam met andere plaatsen, zooals de voorzitter deed, kan spr. niet aanvaarden. Garnizoens- of grens plaatsen zijn niet gelijk te stellen met Schiedam. In eerstgenoemde plaatsen is gewoonlijk meer te doen dan hier. In Schiedam is al heel weinig te doen, hetgeen als een gelukkig verschijnsel kan worden gewaardeerd. Er is altijd bij het hoofd der politie een drang geweest naar een groot leger. Men wil daar graag veel menschen onder zich hebben. Met de voorgestelde kosten is. men er niet. Spr. raamt dat deze wel 25.000 per jaar zullen bedragen. Dit is een cijfer hetwelk tot nadenken stemt. Het is voor een buitenstaander altijd moeilijk een oordeel te vormen voor dezen dienst, maar het wil weth. toch voorkomen, dat bij verster king der rijwielbrigade en betere verdeeling der wijken met minder personeel kan worden vol staan. Spr. wil qualitatief de politie opvoeren en ook aan een behoorlijke salarieering meewerken, maar deze uitbreiding lijkt hem te groot. Hij vindt het verkeerd, dat den Raad het mes op de keel wordt gezet door te zeggen als je die 14 agenten niet geeft, dan geen invoe ring van den 8-urigen arbeidsdag, Z.i. wordt over den8-urigen arbeidsdag niet belist door al dan niet de uitbreiding toe te staan. Men kan gemakkelijk toegeven aan den drang om meer agenten aan te stellen, maar spr. blijft van oordeel, dat met een klein, doch goed korps meer te bereiken valt. Weth. zegt ten slotte, dat hij vóór invoering van de 56-urige arbeidsweek, maar niet vóór de voorgestelde uitbreiding is. De voorzitter meent, dat men in deze zaak tweeërlei standpunt kan innemen. Over de organisatie der politie, wil spr. hier niet in debat treden. Men moet afgaan op de voor lichting der deskundigen. De heer de Bruin mag misschien een autoriteit of autoriteitje zijn, omdat hij er ook een soort politie opnahoudt,maar tegen de voorgestelde kleine uitbreiding moest hij toch eigenlijk geen bezwaar hebben. De heer v. d. Hoek gelooft ook niet, dat j de voorgestelde uitbreiding beslist noodig is. Hij j heeft gehoord, dat er ook onder de commissie- I leden zijn, die deze niet noodig achten. Een lid had zelfs een zeer goed ander voorstel ingediend. Het was, gelooft spr., de heer v.d. Most die het voorstel had gedaan. De voorzitter merkt op, dat in de com missie met algemeene stemmen het voorstel is aangenomen. Het lid dat het tegenvoorstel had ingediend, heeft ingezien dat het voorstel van B. en W. de eenige weg was. De heer Dinkelaar zegt, dat hij er zich in de commissie niet vóór heeft verklaard. Van de dienstregeling bij de politie weet hij na een jaar in de commissie te hebben gezeten niet veel en ook in de salariscommissie is hij er nog maar een beetje van te weten gekomen. Het staat nog niet vast, dat bij meerder ge bruik van rijwielen het voorgestelde aantal agenten noodig is. Het aantal rechercheurs is al van 2 op 6 ge bracht. Dit komt, omdat er eenigen, die bij de distributieafdeeling werkzaam waren, aan de vingers van de commissaris zijn blijven hangen. Spr. is geen warm voorstander van het voor stel en hoopt, dat als er sollicitanten opgeroepen zullen worden, men nog zal overwegen, of het niet met een minder aantal kan. De heer v. d. Toorn wil ook nog iets over het voorstel zeggen, omdat het anders de schijn zou krijgen dat voorstanders niets ter aanbeve ling van het voorstel hebben in het midden te brengen. Wij hebben te Schiedam 50 agenten een getal hetwelk klein is naar verhouding van dat in andere plaatsen. Spr. heeft in de confe rentie, welke hij met de politie had, de overtui ging gekregen, dat het aantal agenten thans even voldoende is om te surveilleeren. Wanneer we dit voorstel aannemen, dan zal precies het zelfde werk kunnen worden verricht als nu. Over het aantal overtredingen is spr. best te vreden. Weth. Houtman: Een nette stad De heer Van den Toorn zegt, dat door uitbreiding der politie hier ter stede dezelfde rust verzekerd zal zijn. Hij wil dus het risico niet loopen, dat door het niet toestaan der uit breiding het surveilleeren zou verminderen. Het met meer snelheid verplaatsen van de poli tie wordt nu al toegepast, maar de slechte weers gesteldheid doet ook invloed gelden op den dienst per rijwiel. Spreker is er over verwonderd dat hier za ken uit de commissie zijn medegedeeld. Men moet niet alles uit de commisies aan den groo- ten klok hangen. Het is mijn meening en naar ik geloof, ook van andere leden, dat er niet uit de commissies wordt geklapt. Het aantal re chercheurs is wel uitgebreid, maar liet werk is ook toegenomen. Spreker wijst o.a. op de uitvoering der Kinderwetten e.d., waaraan heel wat is te doen en dan vordert het toezicht op de naleving der Drankwet, waarvoor ook re chercheurs worden gebruikt, veel werk. Het aantal rechercheurs is dus z.i. niet overdreven groot. De heer Van der Hoek verklaart, dat wat hij gezegd heeft over het tegenvoorstel, hem niet door een lid der commissie is mede gedeeld, maór dat hij dit van particuliere per sonen heeft vernomen. De voorzitter kan niet anders doen, dan dë Raadsleden op lie hart drukken, dat er uit de politiecommissie aan derden geen mededeelingen mogen worden gedaan. Weth.D e B r u i n zegt,dat het voorstel eigenlijk gesplitst in stemming behoort te worden ge bracht, maar dit onmogelijk is gemaakt door de verklaring van den voorzitter bij den aanvang van de behandeling van dit punt. Spreker zal er zich dus noodgedwongen bij neerleggen. De voorzitter constateert., dat. het voor stel thans is aangenomen. Grondverkoop. 19. Voorstel van B. en W. tot verkoop aan de N. V. „Martinit" te Amsterdam, van een perceel grond, ter grootte van 450 M2., tegen 20.per M2., gelegen op den hoek van de Ouddorpsche- en Rozenburgschestraat,. De bedoeling van dezen aankoop is uitbrei ding te geven aan het pand Sluisweg 7. Tot verkoop wordt besloten met 10 tegen 9 stemmen. Tegen de heeren Collé, Hijmans, Van der Hoek, Dinkelaar, Korpel, Van Pelt, Van der Schalk, De Bruin en mevr. KoetenOoms. Burgeravondschool. 20. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de klasse-indeeling en van de leervakken aan de Burgeravondschool alhier en tot benoeming van leeraren aan die school. Nadat weth. De Bruin, op verzoek van den heer Collé het voorstel nader heeft toege licht, wordt tot wijziging der klasse-indeeling en van de leervakken besloten. De Raad benoemt tot leeraren de heeren D. Noordijk, te Rotterdam, J. C. Brouwer alhier en J. E. de Vries, te Hoensbroek. Belasting. 21. Vaststelling der kohieren'no. 7, 8 en 9 der Plaatselijke Inkomstenbelasting dienstjaar 1919—1920. Goedgekeurd. Grondverkoop. 22. Voorstel van B. en W. tot verkoop aan A. Timmermans, J. G. en L. A. v. d. Bos, van een perceel grond, tegen den prijs van 12.—- per M2., en ter grootte van 840 M2., gelegen aan de Willem de Zwijgerlaan. De bedoeling is, op dezen grond vier heeren huizen te bouwen. Het voorstel wordt aangenomen met 12 tegen 9 stemmen. Tegen de heeren Collé, Hijman, Van der Hoek, Dinkelaar, Korpel, Van der Schalk, De Bruin, Van Pelt en mevr. KoetenOoms. Handelsavondcursus. 23. Voorstel van B. en W. tot splitsing van de klassen 1 en 2 van den Gemeentelijken Han delsavondcursus in 2 afdeelingen en tot nadere regeling van de lesuren. Goedgekeurd. E 1 e c t r i c i t e i t, B. en W. vragen een crediet van 16.000 ten dienste van het electriciteitsbedrijf voor den aanleg van een verdeelkabel van de Broersvest naar de L. Haven, teneinde eventueele storingen te beperken en een betere voeding der kabels in het centrum der stad te kunnen verzekeren. Goedgekeurd. Machtigingen. Machtiging wordt gevraagd voor het inrichten van de keuken van pand Nieuwstraat 26 voor bijzondere werkzaamheden van tijdelijken aard door de verschillende diensten. De machtiging en een crediet van 700 wordt verleend. Machtiging wordt gevraagd lot verhuring van de woning Hoofdstraat 111 aan het hoofd der school A. van SHngelanrit voor 33.331/2 per maand. Goedgekeurd. Een schadepost je! B. en W. stellen den Raad voor, uit te be talen een schadeverooeding, groot 2742.58, aan de N. V. v. d. Berghs Fabrieken te Rotter dam, wegens schade, veroorzaakt aan een partij veekoeken, 'opgeslagen in het pand Hoofdstr. 22, tengevolge van het laten open staan van een waterkraan door een werkman van de gasfa briek en voorts uitbetaling van 150 wegens onkosten van expertise in deze zaak. De heer H ij m a n zegt, dat 'dit stuk niet ter visie heeft gelegen en verzoekt nadere in lichtingen. Weth. mr Van Velzen antwoordt, dat bij reparatie van de waterleiding niet was be merkt, dat een kraan open stond. Nadat de hoofdkraan was open gezet, is die kraan gaan loopen, waardoor schade aan de opgeslagen goederen is ontstaan. Men heeft verzuimd om spr. op te bellen en er een opzichter heengezon den. Was spreker er bij geweest, dan had wel licht een schaderegeling getroffen kunnenWorden, die gunstiger voor de gemeente zou zijn geweest. Het college heeft gemeend zich te moeten ver zetten tegen de regeling, door den expert van de firma voorgesteld en een eigen expert aan genomen. Beide experts zijn tot het voorge stelde bedrag gekomen. B. en W. hebben er naar gestreefd, het bedrag tot het minst moge lijke te beperken. Men kan het feit betreuren, maar een andere oplossing is niet mogelijk. Op een vraag van den heer mr. Kavelaars antwoordt weth. nog, dat den betrokken werk man een reprimande is gegeven, maar dat ove rigens niets tegen hem kon worden gedaan. Het voorstel van B. en W. wordt alsnu z.h.st. aangenomen. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voor zitter de vergadering. De vredespostzegel. De opbrengst van den Vredeszegel, welke zal dienen om de kathedraal van Reims te doen restaureeren, is voor Nederland ongeveer 16.000, welk bedrag aan het Deensche hoofdcomité te Kopenhagen zal worden afgedragen, na aftrek van gemaakte onkosten. Een voudiger leven. Een aantal be kende Noorsche mannen en vrouwen heb vereeniging Verminderd Verbruik opgericht. Allen die zich verbinden om in de eerste twaalf maanden haar doel te bevorderen kunner er lid van worden. Dat doel is om, nu de koopkracht van de kroon diep is gezonken en de valuta sterk is gedaaldde Noorsche kroon, die voor den oorlog 66 ets waard was, staat nu opr 45 cents verbetering te verkrijgen door de uitgaven te verminderen. Een ieder/moet. zich beperkingen opleggen! Alleen het strikt noodwen dige aankoopen; geen werken laten uitvoeren die uitstel gedoogen; in het dagelijksch leven en ook bij ontvangst van gasten zoo min mogelijk uil- halen sparen op ingevoerde waren, op kolen, benzine, wijn, sigaren, en sigaretten geen vreemde valuta voor onnoodige reizen of voor inkoopen in het buitenland gebruiken. Gemengd Nieuws. De dure schoenen! Blijkens het pros pectus van de emissie van aandeelen in de I N. V. Kon. Stoomschoenfabriek A. H. van Schijndel te Waalwijk heeft deze fabriek in I 1917,'18 en '19 resp. 38.32 en 46% dividend op gewone aandeelen uitgekeerd. Men kan nu wel begrijpen, waar ten deele duurte van schoenen door veroorzaakt is! Verscherpt grens toezicht. Men schrijft uit Dinxperlo Sedert het vertrek van de groene Duitsche politie treden de Duitsche kommiezen veel stren ger op. Zelfs bij de grens wonenden en daar be kenden moeten telkens hun pas vertoonen. Duitsche wielrijders moeten hun Fahrkaart kunnen overleggen, terwijl elke vreemdeling behoorlijk wordt gevisiteerd uit vrees voor smok kelarij. De Duitsche handelsvloot. Door het verdrag vanVersailles is de Duitsche handels vloot teruggegaan tot een stand, die nog niet eens overeenkomt met dien van 1870. In 1971 bezat Duitsch and 4519 schepen met 982.355 redistertonnen, inl914 had het 4934 schepen met 3.320.071 net eto en 5.238.927 bruto ton, terwijl het jaar 1920 aanwijst een hoeveelheid van circa 4000 schepe pen met 750.020 netto en 900.000 bruto ton. De achteruitgang in de scheepsruimte is dus buitengewoon groot, terwijl het aantal schepen nog aanzienlijk blijft, daar de kleine schepen aan Duitschland gebleven zijn. De prestatie van deze schepen voor de volkseconomie is zeer gering daar het grootste deel uit zeelichters bestaat. Aan schepen van meer dan 1000 ton blijven nog omstreeks 100.000 ton over en deze alleen komen voor het overzeesche verkeer in aanmerking. Nieuwe luchtdienst. Woll'f meldt uit Christiania Er is een Engelsch-Noorsche maatschappij gevormd met het doel een geregelden luchtdienst tusschen Noorwegen, Denemarken, Duitsch land en Engeland in te richten. Er zullen 's winters drie diensten zijn per week, 's zomers, voor zoover het weer het toelaat, een dienst per dag. CITROEN-JENEVER. A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 Scheepvaart. Hoogwater te Hoek van Hollaud. 12 Sept. v.m. 1 34, n.m. 2.08. 13 Sept. v.m. 2.18, n.m. 2 48. 14 Sept. v.m. 2.58 n.m. 3.31. 15 Sept. v.m. 3.43, n.m. 4.10. Hoogwater te Schiedam ongeveer 1 uur en 40 min. s ter. Handelsberichten. Reurs van Schiedam. Spoeling. Noteering van de Coop. Varsen. „Schiad. Spoelingvereeniging. Ilsden f 1.80 per ketel. Advertentiën. In een nieuw op te richten zaak in Galanterieëu, Huishou delijke Artikelen en Speelgoede ren wordt gevraagd een nette leeftijd ca. 14 a 15 jaar. Brieven met volledige inlich tingen onder lett. A. A. aan HEN BI REBERS, Boekhandel Hoogstraat 146. 9152 13 met tuin, aan de Fabrislraat no. 47 en 53. De overige perceelen aldaar zijn verkocht. 9138 16 Te bevragen bij VAN WAALWIJK VAN DOORN, Singel 64. - Telephoon 161. I? De HANZEBANK, bijkantoor Schiedam, vraagt voor directe indiensttreding een netten Brieven, met uitvoerige inlichtingen aan de Directie, Groote Markt 7. 20 voor de cursussen in Typen, Steno „Groote", ta len, Boekhouden, enz. INSTITUUT. Dir. J. II. KLANT, Kruisstraat 40 (hoek Ilelmerstr.) Grootste type-sehool in Nederland. (3 Inrichtingen met 85 machines). 9134 32 begint Vrijdag 24 September e.k.j onder leidingvanDr.DE LEEUW in de Groote Zaal v. h. Beursgebouw, aanvang 71/2 uur. Aanmeldin g van Cursisten kan tot dien datum plaats hebben bij de^Secretaresse, Veenlantstraatjno. 23.^ 9155 18 Het Bestuur. bedaar! spoedig door het gebruik van MIJNHARDT5 HOOFDPIJNTABLETTEN i PRIJS PER KOKER *5 BU APOTH DROGISTEN. middel dat u rust en kalmte schenkt en een verkwikkende slaap, dat gejaagdheid en onrust doet ophouden en examenvrees wegneemt, is een koker Genezen U van zenuwachtigheid. Per koker 75 et. 3 kokers f2.15. Hij Apoth.en l>r<)gi»teii.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 3