Dagblad voor Schiedam en Omstreken. firatis-Ongevailenverzekering iSsr f20fl As fillf jOfi T" 43&1& Jaargang. Maandag 13 September 1920. No. 12839 Bedrogen. FEUILLETON. BureauKoemarkt 4. Abonnementen Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus89. per 3 maanden ƒ2.—, per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 1 5 regels f 1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden toegezonden. Incassokosten worden berekend. op aanvrage invaliditeit j 1 8L %3 U voet ol oog 5 b LII doed 1 fl |J |f een duim Algemeen» Vereekeringibuk Ie Sehledam. bQ verliet^j van een wijsvinger bg verUei van eiken ande- »en vinger Buitenlandsch Nieuws. DE TOESTAND IN ITALIË. In de laatste dagen komen uit verschillende deelen van Italië korte, maar veelzeggende be richten over het optreden van de arbeiders tegenover de patroons. De „Corriera della Sera" meldt, dat de roode uitvoerende comité's te Turijn Genua en Milaan het bevel hebben gegeven, dat alle groot e landgoederen in de provincies in beslag geno men, bezet en onteigend moeten worden. De „Temps" meldt, dat de bezetting der fa brieken te Milaan zich ook uitgebreid heeft tot de fabrieken van de chenische industrie en te Turijn tot allerlei andere werkplaatsen. Een telegram uit Triest dd. 11 Sept. meldt Gisteravond richtten de betoogers waartoe voor het meerendeel Slaven behoorden, in de Sangiacomo-wijk barricades op, die snel door de infanterie omver werden gehaald. Een hon derdtal arrestaties werd uitgevoerd. Er vielen twee dooden een tiental personen werd ge wond. De arbeidersraad van de scheepstimmerlieden te Palermo heeft last gegeven om de pakhui zen, waarin voor millioenen aan goederen zijn opgeslagen in bezit te nemen. Dit is geschied. De enkele politieagenten, die de gebouwen be waakten werden overmand. De arbeiders heb ben ook de kantoren bezet. De Fransche consul-generaal te Rome heeft bij de Italiaansche regeering officieel protest aangeteekend tegen de bezetting van de banden fabriek van Michelin te Turijn door de arbei ders, daar de fabriek het eigendom is van een Fransche maatschappij. Het protest wijst er op, dat hierdoor inbreuk is gedaan op de wet nopens de bescherming van het eigendom van vreemde onderdanen. Volgens de dagbladen hebben op een bijeen komst van den Raad van de Vakvereenigingen verschillende sprekers er op gewezen, dat het voor het heil des lands noodzakelijk was, de productie te verhoogen, en dat, aangezien het patroonssysteem niet in staat gebleken is, het probleem op te lossen, het proletariaat de ver antwoordelijkheid van de macht op zich moet uemen. De Matin" verneemt uit Milaan dat de spoorwegarbeiders op het congres van den raad van vakvereenigingen te Bologne hebben be sloten,om het vervoer van troepen,welke bestemd zijn, om de orde te herstellen, te verhinderen. Reeds werden eenige treinen aangehouden, welke niet eerder konden doorgaan, vóór de daarin gezeten militaire autoriteiten waren uit gestapt. Volgens de „Epoca" heeft de politie te Genua een aantal leden van den „rooden oorlogsraad" gearresteerd. Onder hen bevond zich een vijftiental Russen en Hongaren. Uit het Engelse h. 3 „Een prachtige brief," zeide Vera met schitterende oogen, „Ik wist wel, dat er iets zou komen. Mijn goed vertrouwen heeft mij nooit verlaten. Faulkner erkende, dat hij niet aldus had ge dacht. Hij keek nu rond zich heendoor de comfortabel gemeubelde zitkamer naar den tuin, waar het sappige kort gesneden gras als een mantel Van groen fluweel lag en waar de rozen bloeiden en geurden. Het inrichten van het huis en het verzorgen van den tuin was een werk geweest, dat hij met liefde en geestdrift had ondernomen. De vele uren, doorgebracht in den mooien rustigen tuin, hadden hem te mid den van zijn leed en zorgen rust en leniging geschonken. Een jaar vroeger was de tuin een wildernis geweest. Nu behoefde hij dit alles nog niet te ver laten. Met de uiterste spaarzaamheid zou hij het nog zes maanden kunnen uithouden. En de menschen te Carisford zouden toch niet altijd aan de voor hem zoo fatale vergissing vasthouden, dat hij vriend en partner van den verachten dronkaard en speler Dr. Mariott was. „Gij zult dat geld gebruiken, Herbert?" Vroeg Vera. „Zeker wel", antwoordde haar broeder. De „Epoca" verneemt uit Napels, dat de organisatie van „witte" metaalarbeiders te Porlici een motie hebben aangenomen, waarin zij zich uitspreken ten gunste van de deelne ming der arbeiders aan de ondernemerswinst. Tevens verklaarden zij zich echter afkeering van geweldmiddelen, om tot dit doel te geraken. De arbeiders te Cornigliano hebben een soort gelijke motie aangenomen. De arbeiders der papierfabrieken te Falso- nara hebben de fabrieken bezet en roode vlag gen op de gebouwen geplant. De Times",, verneemt uit Milaan Na een debat van 20 uur nam aldaar de conferentie van de algemeene arbeidersfederatie en de so cialistische partij een besluit omtrent de kwestie of aannde syndicalistische beweging der metaal arbeiders, die beslag op verschillende fabrieken legden een politiek karakter zou worden gege ven. Een desbetreffende motie voorgesteld door de Socialistische, werd verworpen met 519. 519.245 tegen 409.569 stemmen. De verwerping dezer motie wordt hoofdzakelijk toegeschreven aan Turati. Daarentegen werd een motie aange nomen, die verklaart, dat de huidige betrekkin gen tusschen patroons en werklieden niet langer kan worden gedoogd, dat het doel van den strijd moet zijn, de erkenning vdoor de patroons van het syndicalisme en de industrie. De metaalbe werkers werden aangespoord de in beslag ge nomen fabrieken vast te houden, totdat zij on der beheer kunnen worden gesteld van de werklieden, in het belang der gemeenschap. Deze motie roept verder alle werklieden op, de metaalbewerkers in hun strijd geldelijk te steu nen. Uit Milaan, meldt Reuter nog De gedelegeerden der arbeiders hebben een motie aangenomen .voorgesteld door d'Arragona den secretaris van de Iteliaansche arbeidersfede raties, waarin contröle der vakvereenigingen over de fabrieken geëischt wordt en de arbeiders aangespoord worden, zich tegen uitsluitingen te blijven verzetten. Verder wordt in de motie erkend, dat de arbeiders zich technisch en intel lectueel moeten ontwikkelen met het oog het toekomstig beheer der industrie. POLEN EN RUSSEN. Een draadloos telegram van 10 Sept. uit Moskou meldt Ten Zuid-Westen van Grodno werden plaat selijke gevechten gÉeverd. Ten Westen van Brest-Litovsk in de streek van het station Wa- binka zijn gevechten aan den gang. In de streek van Wladowo en Wladimir Wolinsk zijn onze troepen in gevechten gewikkeld, teneinde de aanvallen van den vijand te breken, die op som moge punten naar den rechteroever van den Boeg was overgestoken. In de streek van Lem- berg (Lwof) hadden verbitterde gevechten plaats „De hemel weet wat het mij zou hebben gekost, dit huis te verlaten, na alles wat ik hier heb gedaan. Weet ge wel, dat de voorbijgangers blijven staan, om onzen tuin te bewonderen?. Ik ben zeer trotsch op mijn tuin. Neen, wij zullen niet van hier gaan. Ik zal dit geld gebruiken en ik heb een voorgevoel, dat dit een keerpunt is in ons leven." Hij verliet het vertrek en ging naar bui ten, rechtop en opgewekt. Zijn moed en vast beradenheid waren teruggekeerd. Prettig Was het, het deftige,nog frissche bankbiljet aan het loket der bank aan te bieden ter wisseling in goud en klein papier: prettig was het, het gewicht van het goud in zijn zak te voelen en te weten, dat de ellendige zaak met Dr. Mariott nu voor goed ten eind zou kome. De bankier, die hem had zien binnenkomen, was opgestaan en kwam met een glimlach naar hem toe; het was een welvarend man, hij was, behalve directeur dezer bank ook hoofd van de florissante firma Melrose Sc Co. „U hebt zeker al gehoord, dat Dr.Moffatt zijn praktijk heeft neergelegd," begon hij. „Ja, die oude, bekende figuren gaan de een na den ander een welverdiende rust genie ten. Moffatt was sinds tientallen van jaren mijn huisdokter. A propos, was U het niet, die de oude juffrouw Meadows weer gezond hebt ge maakt?" Herbert knikte bescheiden. Hij had in derdaad Jim's moeder van haar kwaal ge- neze, al was het dan ook, een werk van liefde ge weest, want eenig honorariom had de doktere nooit gevraagd, of ontvangen. „Haar kwaal was precies dezelfde als die van mijn vrouw," ging de bankier voort. om het bezit van den sector van Boesk. Wij maakten gevangenen en veroverden kanonnen. In de streek van Rahatyn zijn hevige ge vechten aan den gang In den Krimsector be zetten onze troepen verscheidene plaatsen, 35 Werst ten Zuiden van Oekof. De Poolsche staf meldt In de streek van Suwalki hebben onze troe pen Seijni en Krasnopol heroverd. Ten Zuiden van Brest-Litovsk hadden schermutselingen plaats. Bij kKamino was de vijand erin geslaagd de Boeglinie te forceeren, doch bij werd tot een haastigen terugtocht gedwongen. Wij hebben na verbitterde gevechten Ra hatyn en de linie van de Guila-Lipa die wij eenig- dagen aan den vijand moesten overlaten, weer bezet. Langs de Dnjeper heerscht rust. De onderhandelingen. De Russische handelsdelegatie te Londen heeft een telegram ontvangen, dat de Russisch- Oekrainsche handelsdelegatie eergister naar Riga vertrokken is. DUITSCHLAND. Naar de „Kolnische Volkszeitung" meldt, heeft de vrij estaat Lippe Detmold bij de Prui sische regeering een voorstel tot inlijving van dion staat bij de republiek Pruisen aanhangig gemaakt. Men is voornemens, als de onderhandelingen tot een resultaat leiden, den staat in twee lands- raadsdistricten te verdeelen. j bereiden. Uit verscheidene plaatsen komen hulpzoekende vluchtelingen te Oppeln. Te Hin denburg hield de politie een Poolschen onrust stoker aan, die drie schoten op zijn vervolgers loste. Toen hij gegrepen was, verzekerde hij, dat er een bevel bestond,dat voor 18 September alle Duitschers het Stemmingsgebied moeten hebben verlaten. Volgens een meedeeling van Korfanty, zei de man, zouden de Polen zich met geweld van boven-Silezie meester maken, als de Duitschers niet vrijwillig toegeven. DENEMARKEN. De Deensche regeering benoemde onlangs een uit 24 leden bestaande commissie voor de over- weging van maatregelen tegen den lagen stand der Deensche valuta. Men verwacht een in voerverbod van alle luxe-artikelen alsmede een aanzienlijke vermeerdering van den uitvoer misschien te zamen met een scherpe rantsoe neering van levensmiddelen-en voor direct ge bruik noodzakelijke levensmiddelen. POLEN EN LITAUEN. Uit Warschau meldt men De Litausche regeering heeft verklaard, dat de afstand van een deel der Litausche gebieden een schending zou zijn der jegens Rusland in acht te nemen neutraliteit. Prins Sapieha heeft daarop doen weten, dat Litauen voortdurend de onzijdigheid met be trekking tot Polen heeft geschonden, niet slechts door agressieve daden, doch ook door Litausche grondgebied waren gekomen. Hij heeft krachtig tegen een en ander geprotesteerd en voorgesteld, dat een Poolsche-Litausche con ferentie de verschillende kwesties zal regelen, behalve die der door den Oppersten Raad aan gegeven demarcatie-lijn. Deze conferentie zou, zooals reeds gemeld, te Kalvaria, in plaats van te Mariënpol wor den gehouden. IERLAND. Te Tullow zijn Donderdag weer twee politie agenten vermoord. De kameraden der slacht offers hebben dan 's avonds een aantal huizen in brand gestoken. Er heerschte groote opge wondenheid onder de bevolking. Velen hebben hun huis verlaten en brachten den nacht door onder den blooten hemel. OPPER-SILEZIE. De jongste berichten uit Boven-Sliezië be vestigen, dat de toestand aldaar uiterst gespan nen is en de vrees voor nieuwe Poolsche opstan den duidt duidelijk aan, dat de huidige tosetand slechts de stilte voor den storm is. In het dis- trcit van de Oppelner ommelanden zijn de Po len druk bezig een nieuwe beweging voor te „lk zou het aangenaam vinden, als u tijd kon vinden, de zorg voor haar gezondheid op u te nemen. Zou u vanavond na het diner niet even aan kunnen koment?" Herbert zeide, dat het wel gaan zou! Alles scheen op eens omgedraaid. De heer Melrose was een man van gewicht in Carisford; datw Dr. Faulkner zijn huisdokter was geworden, zou aan de reputatie van den jongen geneesheer zeer veel goed doen. Thuis gekomen, betaalde hij Jim Meadows uit, tot groote voldoening van den braven Jim. „En nu zal ik gaan," verklaarde deze stra lend, nadat hij het bedrag had ontvangen. „Wees niet bang mijnheer, dat iemand iets zal merken van de reden, waarom ik hier ben geweest. En ik hoop. dat ik dètórvoor nooit meer bij u zal komen. Waarna Jim een reusachtige groote zakdoek voor den dag haalde en dien om het hoofd bond, zoodat hij er uitzak als iemand die een ongelukje heeft gehad en wiens wonde door den dokter .was verbonden. Dan, met veel buigingen en betuigingen van hoogachting nam hij afscheid en verdween. Herbert ging in den tuin. Er was een nieuwe schittering in den zonneschijn; de bloemen geurden frisscher dan eerst. De zwarte nacht van wanhoop was voorbij; jeugd en kracht en moed deden zich nu gelden. Alles zou nu in orde komen. Zoodra de menschen maar wisten, dat Dr. Mari- ott's opvolger een heele andere man was dan zijn voorganger, zou de zaak in het reine zijn. Met de elasticiteit, die Goddank den men- schelijken geest kenmerkt, was Herbert, omhoog gesneld uit zijn sombere stemming, reeds aan het GRIEKENLAND. De dagbladen te Athene publiceeren het rap port van den rechter in zake den aanslag op Venizelos. De conclusie luidt, dat er een uitge breid complot bestond tusschen aanhangers van ex-koning Constantijn in Zwitserland en zekere voorstanders en officieren van het oude regime in Griekenland. Het besluit om Venizelos te vermoorden aldus het rapport werd ge nomen op een bijeenkomst te Sr. Moritz, onder voorzitterschap van prins Andre, den broeder van ex-koning Constantijn. Denzelfden dag, waarop de aanslag gepleegd zou worden, moest te Athene een revolutionnaire beweging uitbre ken en zouden de samenwzeerders zich van de macht trachten meester te maken. Aan het eind van het rapport wordt voorge steld om prins Andre, Paparigopoulos, Theo- thokis Kartalis, Petraleas en Streit, die op het oogenblik in Zwitserland vertoeven en in dienst van den ex-koning zijn, wegens hoogverraad voor het gerecht te dagen. Te Athene zullen wegens medeplichtigheid aan het complot 15 personen vervolgd worden, onder wie de afge vaardigden Marrochanilis. Alle afgevaardigden en journalisten, die tot heden in arrest gehouden waren, zijn gisteren weder op vrije voeten gesteld, daar men hun medeplichtigheid niet heeft kunnen vaststellen. weven van schitterende toekomst-plannen, toen Vera plotseling het venster der zitkamer opende en hem dringend wenkte. „Iemand, aan de telefoon iemand in groote haast," riep zij hem tegemoet. „Iemand die mij niets wil zeggen, maar dade lijk Dr. Mariott of Dr. Faulker verlangt te spre ken." De dokt,er haastte zich naar binnen met een eigenaardig voorgevoel, dat er iets belangrijks zou gebeuren. Zoo iets komt altijd onverwacht Hallo. Een diepe mannenstem antwoordde een zwaarmoedig-cynische stem, naar Herbert meende, en met een verborgen toon van leed. „Wie daar?" vroeg de dokter. „Martin Forest", kwam het antwoord. „Martin Forest van Maldon Chase. Zijt gij Mariott of zijn collega Faulkner?. Niet, alsof het mij zooveel kan schelen!" „Ik ben Dr. Faulkner. Wat kan ik voor u doen „H.m. Ik wilde eigenlijk Dr. Mariott hebben Maar zijt gij een even groote schurk als uw collega? Maar natuurlijk soort zoekt soort Een heftig antwoord zweefde Herbert op de lippen, doch hij bedwong zich. De man aan de telefoon was gedurende vijf jaren het groote geheim van Carisford geweest. Wie was hij, vanwaar hij kwam niemand die het wist. Hij was onmetelijk rijk en Maldon Chase zijn buiten, moest met Oostersche pracht zijn ingericht. Zoo beweerde „men"; want niemand was er ooit geweest, om zich van de waarheid te overtuigen. (Wordt vervolgd.) am. u v u u v ui v u u c ii jjci u in itaimcn J a.j pci

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 1