Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Gratis-OngevaUenverzekeiiiig 43ste Jaargang. Woensdag 15 September 1920. 12841 Bedrogen. FEUILLETON. BnreauKoemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden f2.—, per week 15 cent, franco per post f2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels f 1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. r R Incassokosten worden berekend. Buitenlandsch Nieuws. k|| var Het bq f lift II Ml levenslange "J11|verlies van geheele i| 111een hand, In validiteit j fePU voet ol oog 3 fe»yil 9 ||y een duim JP^wgekering wordt gewaarborgd door de Hollandsehe Alpemeone Verzekerlng»ii«"ir »- van een >9 verlies van eiken ande ren vinger DE TOESTAND IN ITALIË. Uit Rome wordt aan de „Frankfurter Zei- tung" gemeld dat de vooruitzichten op een bij legging van het conflict in de metaalnijverheid geringer zijn geworden. Wel is waar beraadsla gen de werkgevers nog over de geëischte invoe ring van bedrijfsraden, doch de Lombardische industrieelen hebben inmiddels op een verga dering een motie aangenomen, waarin critiek op de regeering wordt uitgeoefend wegens de achterwege gebleven bezetting der fabrieken, en waarin de werkgevers worden aangespoord, tot het uiterste tegenstand te bieden. Ook de inge- neiurs besloten, eerst na ontruiming der bezette fabrieken hun werkzaamheden te zullen her vatten. Volgens berichten uit Genua neemt het aantal arbeiders dat in de bezette fabrieken blijft werken, dagelijks af. De verduisteringen van materiaal in de metaalfabrieken te Genua en in Ligurië duren voort. De tucht vermindert er zijn gevallen van insubordinatie voorgeko men. Naar de „Giornale d'ltalia" bericht, heeft de bijeenkomst van gedeputeerde senatoren te Milaan met zoo goed als algemeene stemmen besloten om het beginsel der controle van de vakvereenigingen op de industrieele onderne mingen aan te nemen, onder voorbehoud van verschillende garanties. stafbericht van Wrangel van 7 September mede Wij hebben met succes de ontruiming van Koeban ten einde gebracht. Bij Skelivata heb ben wij de 124ste bolsjewieksche brigade ge vangen genomen met den staf en den trein. In de richting van Chriekhof hebben wij na verwoe de gevechten verschillende dorpen aan de Dnjepr genomen. Een afdeeling infanterie heeft zich meester gemaakt van een geblindeerden bolsje- wiekschen trein. Uit de buurt van Nikolaiewsk komen berich ten van een groote anti-bolsjewieksche beweging. RUSSEN EN POLEN. De Poolsche onderhandelaars zijn over Dant- zig naar Riga vertrokken. Over de instructie's die zij van den Oppersten Raad voor iandver- dediging hebben meegekregen, deelen de bladen nog mede, dat de Polen weigeren te Riga over het lot van Wilna te.onderhandelen. De strijd om deze stad is een zuiver Poolsch-Litausche zaak en Sowjet-Rusland heeft daar niets mee te maken. Ook het lot van Oekraine wenschen de Polen niet te mengen in de onderhandelingen, die ten grondslag moeten liggen aan den Poolsch- Russischen vrede. Ten slotte zullen de Polen ook niet toelaten, dat er over Oost-Galicië onder handeld wordt. De Poolsche regeering is er van overtuigd, dat de bevolking van Oost- Galicië in overgroote meerderheid Poolschgezind is en acht dit bovendien een Poolsch-Oekrainsch vraagstuk, dat Sowjet-Rusland niet aangaat. POLEN EN LITAUEN. De Litauers hebben de vijandelijkheden tegen de Polen gestaakt. Hun gedelegeerden hebben zich naar Kalvarja begeven, ten einde met de Polen te onderhandelen. HET LEGER VAN GENERAAL WRANGEL. Uit Gonstantinopel Het Union-persagentschap deelt het volgende Uit het Engelse h. Boven alles echter maakte de diepe stilte die er heerschte, indruk op Herbert. Het leek wel een luxueuse gevangenis. Herbert, die verscheidene jaren gevangenis-dokter was ge weest, kwam weer geheel onder den indruk van zijn vroegere omgeving. Het was hem, alsof hij weer de ronde deed door de gevangenis van Edenhurst, alsof hij weer den sleutelbos van den cipier hoorde rammelen en de deuren de cellen hoorde ontsluiten. „Zijt gij cipier geweest?" vroeg hij plotse ling. „Dat zijn wij allen geweest „antwoordde de bediende. „De heer Forest neemt geen andere mannen en vrouwen in dienst, dan die vroeger reeds in een gevangenis hebben gedaan De heer Forest weet, dat wij niet veel spreken en nooit met de buitenwereld praten. Het is hier bijna juist als een gevangenis; alleen is de dienst gemakkelijker en het loon beter." Herbert knikte. Hij begreep nu ook het on afhankelijke spreken van den man. De heer Forest had gelijk. De gewoonte van stilzwijgend heid en gereserveerdheid leert een cipier in zijn later leven niet meer af. „Wat voor een man is uw meester?" vroeg hij. „Ik weet het niet," was het wonderlijke ZWEDEN. Wolff meldt uit Stockholm Volgens de tot dusverre bekend geworden uitslagen hebben bij de Rijksdagverkiezingen de conservatieven 17 mandaten gekregen, waarvan 6 gewonnen zijn. De twee boerenorganisaties kregen 8 zetels zij hebben er twee gewonnen. De liberalen kregen 12 mandaten, waarvan 2 gewonnen en 4 verloren zijn. De sociaal-demo craten hebben 27 zetels zij verloren er 5. ENGELAND. Uit Londen meldt men over de kolencrisis Er wordt veel beteekenis gehecht aan de ver gadering van het drievoudig verbond, die gister plaats heeft gehad. Men verneemt dat, niettegenstaande het be sluit, waarbij aan de mijnwerkers steun werd beloofd, de besprekingen zullen loopen over enkele voorstellen die gedaan zijn in de hoop op het vinden van een uitweg' uit de moeilijk heid. Definitief kan worden gezegd, dat er een bijzonder krachtige druk op het bestuur van den mijnwerkersbond wordt uitgeoefend ter zake van hun verzoek om prijsvermindering van de huishoudkolen. Geconstateerd wordt, dat de mijnwerkers zelf, gezien de openbaar making der officieele cijfers betreffende de winst op de kolen, op dit punt toegeeflijker worden. Zij hebben zich altijd over dit punt niet bijzon der warm gemaakt en het vanochtend bekend gemaakt bericht, dat de winst van 66 mil- lioen, waarop de mijnwerkers hun eisch baseer den niet bestaat, heeft tengevolge gehad, dat in goed ingelichte kringen uit de arbeidersbewe ging de hoop wordt gevoed, dat,dn het drievou dig verbond, het bestuur van den mijnwerkers- bond geneigd zal zijn om den eisch van vermin dering van den kolenprijs te laten vallen. De mijnwerkers in Yorkshire, Nottinghamshire en Derbyshire verlangen ten zeerste, dat hierop niet zal worden aangedrongen, aangezien het publiek weigert om daaraan eenigen steun te verleenen. Men gelooft in arbeiderskringen, dat het laten vallen van dezen eisch zou kunnen worden ver gemakkelijkt, als de regeering den waarborg zou kunnen geven, dat de contröle op de mijnen ten minste in de eerste twee jaren niet- zal worden opgeheven. Er is min of meer openhartig l toegegeven door Smillie en andere arbeiders leiders, dat het verzoek om prijsvermindering der huishoudkolen ten deele ten doel had om het behoud van de regeeringscontröle op de mijn-industrie te verzekeren. Als de prijs der huishoudkolen zou worden verminderd, zou den vele mijnen hetzij bepaald met verlies werken, hetzij minder verdienen dan het stan daard-peil. Om te verhinderen, dat dergelijke mijnen zouden worden gesloten, zou het deficit moeten worden vergoed door het overschot van voordeeliger mijnen, en in 't bijzonder door winsten van den uitvoer. Dit zou alleen kunnen geschieden door de handhaving der regeeringscontróle op de mijn industrie. De mijnwerkers begeeren, dat deze controle niet zal worden opgeheven, en dat de mijnen niet weer zullen worden ter beschikking gesteld van de eigenaars, aangezien zij vreezen, dat dit aan hun hoop op nationalisatie van de mijnindustrie den bodem zou inslaan. Dien tengevolge, zou, naar men meent, een definitieve belofte van de regeering, dat de controle ge durende een zeker tijdperk zal worden gehand haafd, de mijnwerkers in staat stellen om af te zien van hun eisch tot prijsverlaging van de huishoudkolen. DE FRANSCH-BELGISCHE OVEREENKOMST. Een gister te Brussel gepubliceerde officieele mededeeling zegt In den brief waarbij de militaire defensieve overeenkomst tusschen Frankrijk en België, welke het oog heeft op het geval van een niet- uitgelokten aanval door Duitschland, wordt goedgekeurd, en die gisteren door den Belgi schen ambassadeur te Parijs aan Millerand is overhandigd, verklaart de Belgische regeering, dat de overeenkomst gesloten werd met het doel de waarborgen voor den vrede, neergelegd in en voortvloeiende uit het volkenbondsver drag, te versterken. In den brief wordt verder aan België het recht voorbehouden op souve- reine wijze te beoordeelen of het geval, in de overeenkomst bedoeld, zich voordoet. Ten slotte wordt er in vastgesteld, dat aan beide lan den volledige vrijheid wordt gelaten ten aanzien hunner militaire lasten, die noodig geoordeeld worden om de verdediging van elks grondge bied te verzekeren. FRANKRIJK. Men verneemt, dat Deschanel in het begin van November zijn ambt als president van de republiek zal neerleggen. Hij zou opgevolgd worden door Millerand en Briand zou voorzitter van den ministerraad worden. antwoord. „In de vier jaren, dat ik hier ben, heb ik hem nog nooit gezien. Mijn meester heeft verschillende reeksen van vertrekken en op bepaalde tijden van den dag verteoft hij in een bepaalde reeks dier kamers. jWij hebben hem nooit gezien of gesproken en u is de eerste bezoeker, zoolang als ik hier ben." Faulkner luisterde met een gevoel van stomme verbazing. In de verte hoorde hij nu het rammelen van een sleutelbos, gevolgd doo het geluid van sleutels in goed-geoliede sloten. E- ven later stonden zij voor een deur,waartegen debediendezachtklopte. Wederklonkhetgerammel van sleutels; daarna ging de deur van binnen o- pen. „Gaat u binnen en wacht daar, tot de heer Forest u roept," zeide de lakei. „Mijn meester is ergens in deze reeks van vertrekken en zal u wel roepen zoodra hij gereed is. Het kan vijf minuten duren en het kan ook wel een uur duren; dat hangt geheel van zijn stemming af. Hij laat zijn diner soms een paar uur wachten, hoewel hij weet. dat het gereed is." Faulkner ging zitten en keek nieuwsgierig om zich heen. Het was niet meer dan natuurlijk, dat hij een groote nieuwsgierigheid gevoelde in deze zonderlinge, geheel onbegrijpelijke om geving. Er waren vier kamers welke in elkaar liepen, als een in eencorridor. Ze waren alle weel derig gemeubeld. Aan de wanden hingen groote schilderijen terwijl overal een verblindende bloemenweelde was ten toon gespreid. In kunstig geslepen kris tallen vazen staken rozen, orchideeën en tal van andere kostbare bloemen, waarvan teere, fijne varens een zochtgroenen achtergrond vormden. OOSTENRIJK. De „Tribune de Geneve" verneemt, dat op 29 Augustus 31 monarchistische personen van Langs de wanden in het plafonds, op standaards j en bloementafels, fonkelden electrische lichten in de meest bizarre en moderne installatiën vreemde figuren van zonderlinge dieren, waar het electrische lipht uit de oogen of geopende muilen scheen, gestalten van knielende vrouwen, met opgeheven lampen of bloemenmanden, waar fantastisch aangebrachte reeksen van gloeiende lichten hun helderen schijn door de verzachtende omhulling uitstraalden. Dat alles maakte een indruk van gedistingueerde, maar bizare schoonheid. Herbert bewonderde de prachtige bloemen en dacht met verbazing aan den verwaarloosden en vervallen tuin rond het gebouw. Wat zijn nieuwen patiënt ook mocht ontbreken, zeker niet een sterk-ont- wikkeld gevoel voor kunst en aesthetiek. De doodsche stilte, het overvloedige, zachte licht, de kunstmatige warmte van het ge heele huis, de sterke geur der bloemen, de geheele omgeving oefende op Herbert een narcotischen indruk uit. Hij gevoelde zich een weinig verdoofd en het was dan ook met een slechts zwakke verbazing, dat hij plotseling een hooge gestalte in het wit gekleed, door de andere vertrekken zag naderen. Het roode licht der electrische lampen viel op 't gelaat van een jonge en niet alledaagsche vrouw. Haar verschijning paste geheel in die om lijsting; ze maakte 't ontbrekende menschelijke middenpunt dier omgeving uit. Herbert sloeg de slanke, gracieuse gestalte gade, die vlug na derde; blijkbaar was de dame gehaast. Zij kwam snel nader, zonder eenig gerucht te maken. Tóen zij nabij de kamer was, waar Herbert ver toefde, aarzelde zij even. Dan hoorde Herbert verschillende landen, onder wie zich ook de koningin-moeder van Spanje bevond, maar voornamelijk Oostenrijkers en Zuid-Duitschers, in Luzern zijn bijeengekomen voor beraadslaging. Graaf Berthold en andere persoonlijkheden uit de oude Oostenrijksch-Hongaarsche monarchie drongen er bij ex-keizer Karei op aan een res tauratiepoging te wagen, terwijl aartshertog Max, die zeer eenvoudig te Bern leeft, deze af ried. ALLERLEI. Millerand arriveerde heden te Genève. Van daar gaat hij naar Chatelaine, om aldaar het Internationaal Bureau van den Arbeid te be zoeken. Om 3 uur 30 vertrekt hij naar Lausanne, waar hij een half uur later zal aankomen. Hij zal door de Zwitsersche autoriteiten worden ontvangen. Om 6 uur 20 gaat hij naar Parijs. Den 15den September zal te Boedapest een internationale conferentie worden gehou den ter bespreking van het opnieuw in gebruik nemen van den expresstrein Parijs-Constan- tinopel. Alle staten, waardoor de expresstrein zal gaan, zullen vertegenwoordigd zijn. Naar het Poolsche correspondentiebureau meldt, heeft de Poolsche minister van financiën verklaard, dat er spoedig een Staatsbank voor het herstel van Polen zal worden opgericht. Deze staatsinstelling zal toen doel hebben aan fabrieken en bedrijven de noodige credieten te verleenen, om hun arbeid weer volledig te kun nen hervatten. Giolitti is gistermorgen om tien uur uit Aix-les-Bains naar Italië vertrokken. Hem werd militaire eer bewezen de Fransche en Italiaan- sche volksliederen werden gespeeld. Na het vertrek van den trein maakte Millerand een autotocht in de omstreken van Aix-les-Bains. Volgens berichten in de Fransche pers, is een dagelijksche stoombootdienst tusschen Mar seille en de Krim geopend hoofdzakelijk voor het vervoer van oorlogsmateriaal. Gezant Sthamer, de Duitsche zaakgelas tigde te Londen, is benoemd tot buitengewoon gevolmachtigd ambassadeur. Uit Buenos Ayres wordt aan de „Times" gemeld, dat de Argentijnsche Senaat de maatre gelen bekrachtigde, waardoor de regeering wordt gemachtigd om hetzij door aankoop of door onteigening vijftig millioen K.G. suiker te ver krijgen tegen den prijs, door de onteigeningswet bepaald en om deze suiker tegen kostenden prijs te verkoopen. De Argentijnsche regeering is voornemens, hetzelfde middel toe te passen op andere levensmiddelen, vooral vleesch, in dien de prijzen daarvan kunstmatig worden opgedreven. Binnenland. Herziening van paspoorten- en postwezen. Melding is gemaakt van het vormen van een commissie ten behoeve der herziening van het ergens achter haar een deur sluiten; zij slaakte een zucht van verlichting Zij scheen zich nu veilig te gevoelen; de ang stige uitdrukking verdween van haar gelaat. Het was een zeer fijn en schoon gelaat, waarop de stempel van een groot leed was gedrukt. Een ovaal gezicht van een zacht gelen tint als ivoor, en met groote donkere oogen; het weel derige haar echter was sneeuwwit. Het contrast tusschen die donkere, vlugge oogen en het witte haar was buitengewoon sterk; toch gaf het geen uitdrukking van oudheid aan het gelaat, dat zeker niet ouder dan vijfentwintig jaar kon zijn. Plotseling toen de vreemde verschijning nader kwam, uitte Herbert een zachten kreet. De dame schrikte op, wendde het oog naar den hoek, waar Herbert zat en zag hem. Dan bleef zij onbewegelijk staan. Uit haar oogen sprak een stijgende schrik, terwijl het ivoor-gele gelaat langzaam door een donkeren blos werd overtrokken. ,,Gij Gij?" fluisterde zij. „Hoe komt gij hiér?" Herbert gaf nog geen antwoord. Hij was zeer bleek geworden en in zijn ooren suisde het, als de golfslag van de zee in een nacht van storm. Dan dwong hij zich tot spreken. Zijn stem klonk vreemd en ver-verwijderd als die van een ander mensch. „Ik werd ontboden", antwoordde hij. „Geef mij een weinig tijd tot denken. Het is zóó verrassend, zóó onverwacht. Ik ben verward versuft (Wordt vervolgd.) bq verlies|

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 1