I Laat stoomen, verren, wasschen en strijken bij de JE PHOENIX", Telef. Mo. 15. A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel 580 A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel 580 internationaal paspoorten- en postwezen. De commissie bepleitte in een verspreide circulaire de noodzakelijkheid van een eenvormigheid voor paspoortregeling afschaffen van het visa en in afwachting daarvan een uniform bedrag daarvoor van ongeveer een shilling. De commis sie wenschte verzet aan te teekenen tegen de voorgestelde verhoogingen in het internationaal posttarief, op grond, dat verdubbeling van het buitenlandsche port niet noodig is om de kos ten te bestrijden en een zware belasting zou zijn op alle import- en exporthandel. Eere-voorzitter der commissie is de oud- minister en parlementslid Lord Robert Cecil, voorzitter Sir Martin Conway, parlementslid en secretaris majoor Neville Lytton. In het buitenland zijn ook commissies ge. vormd, n.l. in de Vereenigde Staten, Denemar ken, Noorwegen, Zweden, Zwitserland en Ne derland. De Nederlandsche commissie bestaat uit de heeren H.C. Dresselhuys, lid der Tweede Ka mer S. P. van Eeghen, voorzitter der Kamer van Koophandel te Amsterdam E. Heldring, directeur der Kon. Stoomboot M'ij mr. G. Vissering, president der Ned. Bank, en J. van Vollenhoven, directeur der Nederlandsche Bank In de circulaire, waarin van het bovenstaande melding wordt gemaakt, en die thans het „Hbl." in handen kwam, wordt er op gewezen, dat, ofschoon de Zwitsersche regeering een aantal belachelijke en kostbare politiebepalingen, die nog drie vier naanden geleden bestonden heeft afgeschaft, nog veel in de paspoortenregeling te verbeteren valt. De Franschen vragen voor een visum 4.80 de Belgen 75 cents de Amerika nen f 25.20 de Zwitsers 3, de Italianen 6 er is dus niet de minste uniformiteit. In het licht wordt gesteld verder, dat terwijl men van Londen een brief naar de Antipoden kan zenden voor twee stuivers, een briefport van Dover naar Calais van vijf stuivers, zou beteekenen, dat men ten minste twee en half maal de vervoerkosten voor een brief zou vor deren, hetgeen dus niets anders zou wezen dan een belasting op den handel. De commissie hoopt, dat zij op haar pogen den steun zal krijgen uit verschillende landen en voor degenen, die hun sympathie willen be tuigen, zij aangeteekend, dat het secretariaat is gevestigd 19, Woburn Square, London, W. C. 1. van Marine, ad interim einde Mei j.l.-onder voor zitterschap van kapitein der zee Gooszen, chef van den marinestaf, ingestelde commissie voor het vlootvraagstuk, welke commissie ee- nige dagen daarna hare werkzaamheden aan ving in de gelegenheid geweest reeds thans aan den minister het eerste gedeelte van haar ver slag aan te bieden. Dit eerste gedeelte heeft betrekking op het materieel zoowel in Neder land als in Nederlandsch-Indië. Jhr. B. W. F. van Riemsdijk neemt ontslag. De ,,Opr. Haarlemsche Courant" bevestigt, de sinds lang loopende geruchten omtrent de ontslagneming van Jhr. B. W. F. van Riemsdijk als directeur van het Rijksmuseum. Het blad meldt n.l. dat de heer van Riemsdijk den zeventigjarigen leeftijd bereikt hebbende, te kennen heeft gegeven, zijn arbeid en werkkring aan jeugdiger krachten te willen overlaten. Locomotieven voor Java. De Nederlandsche regeering heeft aan de firma Krupp in Essen de levering opgedragen van 37 locomotieven, welke voor Java bestemd zijn. Opheffing van het Burgerlijk Armbestuur Naar ons ter oore komt, bestaat bij het col lege van B. en W. van Amsterdam het voorne men, om binnen niet al te langen tijd den Ge meenteraad voor te stellen, over te gaan tot opheffing van het Burgerlijk Armbestuur. (Het Volk.) Postzegel-prijsvraag. Een ministerieele beschikking van 18 Juni heeft de jury ingesteld voor een prijsvraag van Nederlandsche frankeerzegels. De jury bestaat uit de hh. K. P. C. de Bazel, W. A. vanKonijnen- burg, P. C. Pull, controleur bij de posterijen, Mr. J. F. van Roijen, C. V. van der Schooren voorzitter van den bond van vereenigingen van postzegelverzamelaars, J. G. Veldheer en J. D. Tresling, hoofdcommies bij het hoofdbe stuur. Daartoe door den minister gemachtigd, heeft de directeur-generaal der posterijen een prijs vraag uitgeschreven en bepaald, dat de h.h. M. de Klerk te Amsterdam, J. M. M. Lauw^jciks te Amsterdam, Chr. Lebeau te 's-Gravenhage, S. H. de Roos te Blaricum en Jan Toorop te 's-Gravenhage zouden uitgenoodigd worden twee ontwerpen te maken of zoo ze dit liever wenschten, een; het eene met de beeltenis van het hoofd van de staat, het ander zonder die beeltenis, Ook is er een openbare prijsvraag opengesteld voor alle Nederlandsche kunstenaars Hiermee is gehandeld overeenkomstig een advies van de daartoe bestaande commissie uit de V. A. N. K. Kiesplicht, een wassen neus. De nieuwe kieswet heeft ook kiesplicht ge bracht met een strafbedreiging tegen hen, die zonder geldige redenen den kiesplicht niet ver vullen. Hoe deze strafbedreiging tot een was sen neus wordt gemaakt, leert ons het gemeente verslag van Amsterdam over 1919. Wij zien daarin, dat op een kiezerskorps van rond 155.500 kiezers bij drie verkiezingen in 1918 en 1919 niet minder dan 63. 354 kiezers hun kiesplicht niet vervulden. Van dezen konden bijna 15.000 geen geldige reden voor hun 'verzuim opgeven. In 1918 diende de burgemeester, ingevolge art. 148 der Kieswet tegen 3427 van die nalati- gen een klacht in bij den ambtenaar van het O. M. bij kantongerechten. Deze ambtenaar zond de lijat aan den hoofdcommissaris met verzoek, elk dier gevallen te willen onderzoeken. Om aan dit verzoek te voldoen, zou de hoofd commissaris aan de commissarissen en aan de hoofdinspecteurs-afdeelingschefs ieder voor zijn resssort op de gebruikelijke wijze moe ten opdragen de 3427 personen te hooren in zake hun overtreding van art. 71, lid 2 der Kies wet, benevens de 155 voorzitters der desbetref fende stembureaus'. De burgemeester heeft aan het verzoek van den ambtenaar van het Openbaar Ministerie intusschen geen gevolg doen geven, maar zich gewend tot den Minister van Justitie, onder mededeeling, dat z.i. door de opdracht aan de gemeentepolitie van al deze justitieele werk zaamheden haar veelomvattende gemeentetaak zeer in het gedrang zou worden gebracht. De burgemeester sprak daarbij als zijn overtuiging dat van de gemeentepolitie dan ook niet ge- eischt kon worden ,een zoo groot aantal krach ten voor het verhoor van de overtreders be schikbaar te stellen, tenzij boven twijfel vast stond, dat zonder een dusdanig verhoor een strafvervolging niet zou kunnen worden inge steld. De minister van Justitie antwoordde, dat hem niet was gebleken, dat de ambtenaren van het O. M. bij de kantongerechten te veel eischend waren met het oog op het gewenschte bewijs materiaal en noodigde den burgemeester uit, alsnog aan het verzoek van het parket te voldoen Inmiddels waren de 3427 overtredingen bijna verjaard, zoodat van deze geen werk meer werd gemaakt. Het resultaat ziet men uit de cijfers. De 3500 overtreders van 1918 hebben school gemaakt in 1919 kwamen er nog 12.000 bij. (Tijd.). dat óf in de wet, óf bij algemeenen maatregel van bestuur werd bepaald, voor welke bijzonde re behandeling een rijksbijdrage kan worden ver leend". Ingezonden Mededeelingen. Nederland en België. Uit Brussel meldt men Over de discussies, die gisteren in de commissiie voor buitenlandsche zaken werden gevoerd bij de besprekingen over het Fransch-Belgische verdrag, kan nog niet volgende worden gemeld Het kamerlid Royers uit Antwerpen stelde aan minister Delacroix de vraag, of de oplos- s ng der Nederlandsch-Belgische kwestie niet aan het sluiten van het Fransch-Belgische ver drag had moeten voorafgaan. Hij gaf toe, dat het militaire verdrag met Frankrijk voor de toe komstige veiligheid van België noodzakelijk was, doch achtte de Nederlandsch-Belgische kwestie meer urgent. Daarop vroegen verscheidene leden, of het verdrag met Frankrijk het sluiten van overeen komsten met Nederland en Engeland zou ver gemakkelijken, welke vraag door minister De lacroix bevestigend werd beantwoord. De Vloot-coinmissie. Naar men verneemt, is de door den minister Ilct ontwerp van wet tot regeling der Ziekenverzorging. Als gevolg der onlangs te Utrecht gehou gadering van de Landelijke Federatie ter Behar tiging van het ziekenfondswezen, in welke ver gadering een bespreking had over het ontwerp van wet tot regeling der ziekenverzorging, heeft de Federatie thans een memorie aan de leden van de Tweede Kamer gericht waarin zij de bij de Federatie gerezen bezwaren tegen dit ontwerp tot uiting brengt en tevens aangeeft op welke wijze het best aan hare bezwaren zou kunnen worden tegemoetkomen. Onder de talrijke wijzigingen, die worden voorgesteld, zijn de vol gende met betrekking tot artilel 7 De onderwerpen, volgéns dit artikel in de reglementen te regelen, zouden moeten worden omschreven a. het verzekeringsgebied van het fonds; b. vervalt c. als ontworpen; d. de voorwaarden, waarop huisartsen, spe cialisten, tandartsen, apothekers, vroedvrouwen en verplegenden zich aan het fonds kunnen ver binden; e. vervalt; het aantal ingeschrevenen behoort tot de voorwaarden onder d. genoemd de huisart sen hebben zelf te zorgen, dat niet meer den het toegelaten aantal bij hen worden inge- de controle daarop moet berusten bij een com missie als bedoeld in, art. 18, doch niet verbonden aan het fonds, maar plaatselijk(of voor een bepaald district) aangewezen. f. de samenstelling en de bevoegdheid van de algemeene vergadering en van het bestuur en de wijze waarop besluiten worden genomen; g. de verkiezing van de leden van het be stuur door de leden, de zittingsduur, welke niet langer dan drie jaren mag zijn, en indien toe gekend, de veroeding voor aan het fonds be wezen diensten. Personen, die geldelijk belang hebben bij de ziekteverzorging door het fonds en beambten en boden van het fonds hinnen geen lid van het bestuur zijn; h. i en j als ontworpen; k. de bestemming van de bezittingen van het fonds bij ontbinding. Deze bestemming moet met ziekenverzorging in het algemeen berband hou den. Omtrent de financieele belasting, die op de fondsen zal worden gelegd, wordt in de slotbe schouwing het volgende opgemerkt „Indien zonder vele en belangrijke wijzingin- gen het ontwerp tot wet wordt verheven, is de last, daardoor op de fondsen te leggen, niet te becijferen. Daartegen kan geen bezwaar bestaan, wan neer vóór de toelating de financieele positie van de fondsen wordt onderzocht. In het algemeen zou de federatie wenschen Gemeentewerklieden te Amsterdam. De kosten van de nieuwe loonregelen voor de gemeentewerklieden die in de commissie voor het gemeenschappelijk overleg is vastge steld en straks den Gemeenteraad ter goed keuring zal worden voorgelegd, zullen tusschen 2l/* en 3 millioen gulden per jaar bedragen, het laatste cijfer zelf zeer dicht naderen. De broodprijs. Naar „Het Volk" verneemt, wordt in de krin gen der socialistische Kamerfract8e de wensche- lijkheid overwogen van een voorstel om op alle brood een regeeringsbijslag te geven, ten einde den prijs van dit volksvoedsel te doen dalen. De haringmarkt. Het Hoofdbestuur van Reedersvereeniging voor de Nederlandsche haringvisscherij heeft besloten tot de vorming van een combinatie in het belang van de haringmarkt, waaraan alle Nederlandsche Noordzeeharingreederijen kun nen deelnemen. Het doel van het consortium is het voorkomen van groote schommelingen en in het bijzonder van buitengewone tijdelijke dalingen in de haringprijzen. Consumentenraad. Te Utrecht heeft de installatie vergadering plaats gehad van den consumentenraad, krach tens art.20 der statuten van den R. K. Cen- tralen raad van Bedrijven, in het leven geroe pen. Prof. Mr. J. A. Veraart, voorzitter van den R.K. Gentralen Raad van Bedrijven, gaf een korte uiteenzetting van de belangrijke taak, die den Consumentenraad zal wachten en instal leerde vervolgens als leden de heeren J. G. Ament Te Roermond, G. J. Beckens te Roer mond, J. B. van Dijk te Amsterdam, W. Fransen te Leeuwarden, G. J.'Kuyper te U- trecht, H. Ruyter te Leiden. J. van Rijze wijk te Tilburg. G. J. G. Struycken te DenHaag en als voorzitter prof. J. D. J. Aengenent en secretaresse mej. mr. E. C. Boekelman. Prof. J. D. J. Aengenent, door den Consumentenraad als voorzitter aangewezen, beantwoordde na mens de leden het openingswoord van prof. Veraart, waarna de eerste besprekingen van ge heel internen aard werden gehouden. RUN- en MOEZELWIJNEN in Duitschland gebotteld. Salarissen gemeen tepcrsoneel. Op vragen van den heer Ter Hall betreffende den stand der werkzaamheden van de Staats commissie tot herziening van de salarissen van het gemeentepersoneel, heeft Minister Ruys de Beerenbrouck geantwoord, dat het voorloopig rapport der Staatscommissie tot het instellen van een onderzoek naar de bezoldiging van bur gemeesters, ambtenaren en werklieden in dienst der gemeenten, bevattend de groepsindeeling met de salarisschalen en toelichting, op 4 Sep tember vastgesteld is en ter perse is. Publicatie volgt zoo spoedig mogelijk. Abonnementskaarten. De Spoorwegmaatschappijen hebben bepaald, dat na 26 September a.s. de geldigheid van nieuw af te geven algemeene abonnementskaarten, groepskaarten en trajectkaarten uitsluitend den len van een maand kan ingaan en dat zij aan gevraagd moeten worden vóór den 15den van de maand, voorafgaande aan den eersten dag van de geldigheidsduur. In verband hiermee behooren voorstellen tot het voor Rijksrekening doen verstrekken tot abonnementskaarten, alsmede tot het doen ver lengen van den geldigheidsduur van reeds ver strekte kaarten in den vervolge één maand vóór den datum van ingang bij het Departement van Oorlog te worden ingediend. Werkloosheidsverzekering. De Minister van Arbeid zal heden vertegen woordigers der bouwvakarbeidersorganisaties en Vrijdag a.s. vertegenwoordigers der organisa ties van landarbeiders ontvangen ten einde met hen een bespreking te houden over de kwestie van de uitkeeringen krachtens de werk loosheidsverzekering en de daarop te verleenen toeslagen. Ministerieel bezoek. De minister van Landbouw zal op Zaterdag 16 September a.s. de I. T.H.R.E.K.A. in het I aleis voor Volksvlijt te Amsterdam bezoeken. Vllle Diocesane Katholiekendag in het Bisdom Haarlem. Nadat mr. J. Heerkens Thijssen de openings rede had gehouden, welke wij reeds in ons blad van gisteren opnamen, werden de telegrammen, verzonden aan Z.H. den Paus en H. M. de Konin gin, voorgelezen. f.®'iee'e vergadering zong daarop spontaan het Wilhelmus. De secretaris van het uitvoerend comité deelde daarop mede dat de op de sectievergade ringen voorgestelde conclusies ongewijzigd waren aangenomen. Daarna verkreeg deZeereerw. pater Jac. vanGinnekenS. J. het woord. Spr. wees er op, dat het drievoudig parool voor de toekomst zal zijn werken, sparen en bidden. Spr. behandelde deze drie zaken daarop uit voerig. Werken, aldus spr. is kunnen en willen. Geen gelukkiger menschen dan de stoere werkers. Is men blij te moede, de arbeid zal het beste mid del zijn om de blijheid blijvend te make. Een blij gezicht, zegt Salomon, is een voortdurende maal tijd. Doch werken alleen is niet voldoende, want de dag komt dat men niet meer werken kan en dan zal men moeten kunnen beschikken over het resultaat van zijn arbeid. Wij moeten dus sparen. De spaarzaamheid is een Hollandsche karakter- deugd, hetgeen blijkt, zegt spr. uit vele staande uitdrukkingen in onze taal Allengs is echter verkwisting onder ons volk gekomen en de oor log heeft daaraan veel schuld, die een nieuwen stand in het leven riep, n.l. dien der O. W.'ers Laten zij den parabel der talenten overwegen en bedenken, dat deze ook op materieele goe deren slaat, en dat God rekenschap zal vragen van het gebruik van de goederen, die men heeft ontvangen. Men moet het beseffen, dat de vooruitgang der Christelijke cultuur ligt in de beoefening der spaarzaamheid, waarvan spr. den H. Ber nulphus als voorbeeld aanhaalde door de ge schiedenis van den heilige in bloemrijke taal te vertellen. Ook moeten wij bidden, dat is overleggen met God en Hem vragen Vader, hoe wilt Gij, dat Uw kind doen zal Wanneer gij zóó bidt, dan zal God uw gebed verhooren. Slechts enke le oogenblikken op den dag behoeven wij ons geheel en al met God bezig te houden en als wij aldus handelen, dan zal geen verstrooiing ons kwellen en het gebed zal voor ons geen verve lend bedrijf worden. Spr. stelde het bidden van den H. Thomas Kempis tot voorbeeld. Konden wij allen zóó bidden, dan zou het ons wel gaan en de wereld zou de weeromstuit er van gevoelen. Dat willen wij en mogen alle vaderlandsche heiligen ons daarbij helpen, dan is deze Katho liekendag niet voor niets geweest en gaan wij weer aan het werken sparen en bidden (langdurig, en thousiast applaus.) De voorzitter noodigde vervolgens Z. D. H. den Bisschop uit, de vergadering te willen toe spreken. Gaarne zeide Mgr. voldoe ik aan het verzoek om hier een enkel woord te spreken. Het is een woord van hartelijken dank voor de voorbereiding van dezen heerlijk geslaagden dag. Er is wel eens gevraagd zeide Mgr. en gevreesd, dat de algemeene Katholiekendag te Utrecht van nadeeligen invloed zou zijn op onze Diocesane Katholiekendagen. Vandaag is daarop het antwoord gegeven, door dat hier een vruchtbare Katholieken-dag is gehouden Ik ben, zeide Mgr., er bijzonder verheugd over dat hier woorden zijn gesproken die tot daden zullen aanzetten. Doen wij, wat ons hier is voorgehouden, dan zullen wij heiligen worden. Biddenvandenmorgen tot den avond door ons werk, bidden door niet te weerhouden de groote gaven, die God ons in den schoot werpt, maakt ons tot heiligen. Nog een enkel woord, zeide Mgr., wil ik hier aan toevoegen. Het heeft mij zoo bijzonder ge- trollen, dat bij hetgeen over de spaarzaamheid is gezegd, de vrees niet is geuit dat sparen zoo dikwijls wordt misverstaan door „potten". En toch dat mag het niet worden. Wij moeten spa ren om te kunnen geven en daarom, zeide Mgr. heeft het mij zoo goed gedaan hier hetvoorbeeld van den H. Bernulphus te hooren aanhalen, die alles besteedde voor de eer van God en het welzijn van den evennaaste. W erken wij besloot Mgr. als Petrus Ga- nisius,sparen wij als St Bernulphus en bidden wij als 1 homas,dan zullen wij behooren tot de goede dienaren die getrouw zijn geweest over weinig en daarom over veel zullen gesteld worden. Na het dankwoord van den voorzitter aan Mgr., zong de heer Bram van der Stap „Wijdings lied van Mr. H. J. A. Lans en „Roomsch" lied van Jan Mekel. 1 ot slot der vergadering vroeg de voorzitter aan Mgr., voor de aanwezigen zijn bisschoppe- lijken zegen te schenken. Indrukwekkend was het oogenblik toén de grijze bisschop zijn zegenende hand over de menigte ophief. Daarna werd Mgr. uitgeleide ge daan uit de zaal. Het kwartet zong daarop nog het „Domine salvum fac" van J. P. J. Wierts, waarna de vergadering uiteenging onder het geestdriftig zingen van het „Aan U o Koning der Eeuwen". Alle soorten GEDISTILLEERD in prima kwaliteiten. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Suikerkaartcn. De uitreiking der Suikerkaarten zal op ver- toon der Domiciliekaart plaats hebben op Maandag 20 September voor de letters AF. Levensmiddelenbureau van AB (1). Verenigingslokaal Broersvest van B(o)F. Dinsdag 21 September voor de letters G—K. Levensmiddelenbureau van GH(e). Vereenigingslokaal Broersvest van H(i)K. Woensdag 22 September voor de leters LO. Levensmiddelenbureau letter L. Vereenigingslokaal Broersvest van M—0,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 2