donderdag 23 September voor de letters PT. Levensmiddelenbureau van PR(i). Vereenigingslokaal Broersvest van R(o)T. Vrijdag 24 September voor de letters UZ. Levensmiddelenbureau van UV. Vereenigingslokaal Broersvest van WZ. De bureaux zijn geopend 's morgens van 9—12 uur, 's namiddags van 11/25 uur. De Suikerkaarten zullen alleen verstrekt Worden aan hen, die in de Bevolkings-Registers dezer Gemeente zijn ingeschreven op hun tegen woordig adres. Van verhuizingen binnen deze Gemeente dient derhalve eerst aangifte te wor den gedaan aan het Bevolkingsbureau. Ongehuwden, welke niet bij hun ouders in deze Gemeente woonachtig, verblijven, (als dienstboden etc.) en zelf in het bezit eener Domiciliekaart zijn, kunnen aalleen een suiker- kaart verkrijgen, indien hun Domiciliekaart gelijktijdig met die hunner ouders wordt aan geboden. Jonge kinderen worden in geen geval geholpen. Vakje no. 45 der Domiciliekaart zal worden geknipt zij van wier Domiciliekaart dit vakje reeds geknipt is, moeten zich voor of op Vrijdag 17 September aan het Levensmiddelenbureau vervoegen. Vreemdelingen moeten hunne suikerkaarten in ontvangst nemen op vertoon van hun Vreem- delingen-legitimatiekaart, op Maandag 27 Sep tember des voormiddags van 912 uur en des namiddags van 25 uur. De Hanze. Gisteravond hield de afd. Schiedam van de R. K. Middenstandsvereeniging „De llanze" een algemeene ledenvergadering in Maison van' der Heijden. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van de directie der Hanzebank, houdende mededeeling van den aankoop van pand Groote Markt no. 10, waarin het nieuwe bijkantoor dier Bank gevestigd zal worden. De verbouwing en inrichting van het pand zal door leden der afdeeling geschieden. Van den secretaris der R.K. Bouwvereeniging „St. Joseph" alhier was een schrijven ingeko men, met verzoek de leden der Hanze op te wekken en aan te sporen lid te worden van deze R. K. Bouwvereeniging, opdat het lofwaardige doel, dat ,,St. Jozef" zich stelt, nl. het bevor deren eener goede volkshuisvesting, niet in gevaar zal dreigen te komen. Van het R. K. Instituut „Sikkens", te Am sterdam, was een circulaire ingekomen, waarin gewezen werd op het practische nut voor den R. K. Middenstander van de schriftelijke lessen in de verschillende handelswetenschappen, door dit instituut te geven. Het R. K. Betrekkingensecretariaat „Blij vend Verband" verzocht bij schrijven aan het bestuur, de leden te adviseeren lid te worden van deze vereeniging, welke beoogt een blijvend verband te leggen tusschen R. K. betrekking- gevenden en betrekkingzoekenden uit de niet- arbeidersklasse. Deze ingekomen stukken werden alle voor kennisgeving aangenomen. Daarop werd een 4-tal nieuwe leden door den voorzitter, den heer G. Schaefer geinstalleerd. Volgens de agenda zou een spreker van het Cen traal Hanze-bureau den te houden etalage-wed strijd nader inleiden. Deze spreker, de heer Heijstek, uit Den Haag, had evenwel bericht van verhindering gezonden. De voorzitter opende thans de discussie met de mededeeling, dat een etalagewedstrijd hem in dezen tijd zeer wenschelijk voorkwam, daar een opleving in den middenstand hier wel noo- dig was. Het lag in de bedoeling, den wedstrijd onder den geheelen Schiedamschen winkelstand te organiseeren, onder leiding van de „Hanze". De voorbereidende werkzaamheden zullen geschieden door een commissie van 7 personen, van wie 4 door de „Hanze"en 3 door de neutrale organisatie aangewezen zullen worden. Deze commissie benoemt tevens de jury, welke zal bestaan uit personen van buiten de stad. Na een uitvoerige discussie werd besloten den wedstrijd te houden in de week van 2027 No vember a.s. Tot leden der commissie werden benoemd de heeren G. Schaefer,voorzitter en P. J. J.Engering, H. Steens en N. Rozenstraten. De minimum-inlegsom werd vastgesteld op /5~ Bij de rondvraag vroeg de heer J. van Dorp verlof om maandelijks bij de leden een offertje op te halen voor het S.A.N.T.O.S.-fonds, ter bestrijding van den „witten dood". De vergade ring vereenigde zich met dit sympathieke plan. Op initiatief van den heer L. Kamp werd be sloten een gouden medaille beschikbaar te stellen vöor den etalage-wedstrijd. De heer H. Siegers opperde het denkbeeld, een steunbeweging te organiseeren, om den noodtoestand der geestelijkheid eenigermate te helpen verlichten. Op voorstel van den eerw. adviseur werd goedgevonden deze kwestie bij het bestuur der K.S.A. ter tafel te brengen. Medegedeeld werd, dat op 24 Sept. een groote propaganda-vergadering in den R. K. Volks bond zal worden gehouden, uitgaande van K. S. A„ Hanze, Volksbond en Vrouwenbond. Als sprekers zullen optreden, de heer G. Bruna, redacteur van „Het Centrum", te Utrecht en mej. mr. E. C. Boekelman. De voorzitter sprak er ten slotte zijn bevreem ding over uit, dat het bestuur niets meer ge boord heeft van de medaille, door de „Hanze" Voor het Oogstfeest uitgeloofd. Spr. meende, dat een kort woord van dank van de commissie Wel op z'n plaats zou zijn geweest. Hierna werd de vergadering op de gebruike lijke wijze gesloten. Volksbudhuis. In de week van 511 Sept. 1920 werden genomen 546 baden. lste Klasse. Kuipbaden 28, Regenbaden 81. 2de Klasse. Kuipbaden 35, Regenbaden 377.. Kinderbaden 25. V e r g i f t i g i n g. Te Utrecht zijn een aan tal kinderen naar de Rijksklinieken overge- bracht, die ongesteld zijn geworden door het 1 gebruik van vergiftige bessen,die zij geplukt had den in den tuin achter het chemische laborato rium aan het Sterrebosch. Een der kleinen ver keert in levensgevaar. Bakkerijen. Door het bestuur der Bakkerspatroonsvereeni- ging is den gemeenteraad verzocht de verorde ning op den nachtarbeid zoodanig te willen wijzigen, dat met den arbeid mag begonnen worden des Maandagsmorgens om 3 uur en op overige dagen om 5 uur, uitgezonderd de Zater dagen, op welke dagen het aanvangsuur onver anderd kan blijven. Door een aantal bewoners van de Gusto- en Eendrachtstraat is den gemeente raad gevraagd maatregelen te willen treffen, het badhuis met waterstokerij, deel uitmakend van het complex woningen aldaar, weder open te stellen. UiteenweideaandenLaansloot- schen weg is een schaap ontvreemd, ter waarde van f 55. Gebeten Een tweetal landbouwers te Ooltgensplaat kregen ruzie over het ruilen van een paard. De kwestie liep zoo hoog, dat niet alleen handen- maar ook tandenarbeid ver richt werd. Een zekere A. M. werd daarbij door zijn tegenstander een stuk uit zijn gezicht gebeten en wel van dien aard dat direct medische hulp noodzakelijk was. UIT DELFT. In dc machinale stokerij van Van Deventer's Glasfabrieken te Delft ontstond Maandagavond 9 uur brand. De brandweer van Vrijenban en de spuitgasten van de Gist- en Spiritusfabriek slaagden er in na een uur werken het vuur te dooven. De machines zijn onbeschadigd ge bleven, zoodat het bedrijf voortgang kan heb ben. Madeira Selected Dry, Fernando Brothers, Oporto. A. BOSCH, Koterstraat 63, Tel. 580 j INGEZONDEN 11. K. Werkgevers. Aan de Katholieke Werkgevers in het Groot bedrijf, welke zich nog niet hebben aangesloten bij de Katholieke Werkgeversvereeniging. Nu de wijze, waarop werd herdacht dat voor 5 jaar geleden de Algemeene Roomsch-Katho- lieke Werkgeversvereeniging is opgericht ge worden, en ook de hooge, vereerende en veel zijdige belangstelling haar bij die herdenking betoond, zoo algemeen de aandacht heeft ge trokken, meenen wij het onze plicht een enkel woord tot U te richten. Wij behoeven de levensvatbaarheid onzer Vereeniging en hare onmisbaarheid, Goddank, niet meer te betoogen. Overvloedig en innig welsprekend geschiedde dit op die voor haar zoo gedenkwaardige dagen van 1 en 2 September. Doch juist daarom noo- digen wij U thans uit om tot haar toe te treden en meenen wij als toelichting op die uitnoodi- ging te kunnen volstaan met de inderdaad treffende laten wij zeggen heerlijke woorden, welke de Heer Henri Hermans, Voorzitter der Federatie voor R. K. Volks- en Werklieden bonden als redenaar op den feestdag tot onze leden sprak. „In de 5 jaar van het bestaan der Vereeniging is hard gewerkt, in die 5 jaar zijn de ideeën in haar programma in daden omgezet. Dat eindsucces is vooral te danken aan de bereid willigheid van de R. K. Werkgevers om uit christelijke liefde te geven wat de arbeiders vroegen op grond van christelijke rechtvaardig heid. God geve, dat uw voorbeeld alom worde nagevolgd, om zoo de wereld te redden van het socialisme en de revolutie „Gij hebt werk geleverd van groote betee- kenis, dat van invloed kan zijn voor de geheele wereld, gij hebt de waarde en waarheid van ons beginsel bewezen door het christelijk beginsel ook op sociaal gebied te doen triomfeeren en gij hebt nog meer gedaan. Doch wij staan echter nog maar aan het begin, wij zijn nog niet waar wij wezen moeten. Ziet, Mijne Heeren, tot wie wij ons richten, in deze woorden liggen de meest overtuigende argumenten om U bij ons aan te sluiten. Wij zijn nooit gewoon geweest, veel ruchtbaarheid aan onze Vereeniging te geven, wijl die zich uiteraard tot een zeer beperkt aantal zou moe ten richten en zij voor zichzelf moet spreken. De uitkomst stelde ons daarbij in het gelijk. Ons ledental klom van 130 in 1915 tot 1100 op dit oogenblik. Maar steeds al te velen onder de Uwen blijven Wij wagen het, te vertrouwen, dat de aangrijpende woorden van den Heer Henri Hermans U zullen overtuigen, dat ook Uwe plaats bij ons is. er aan ontbreken. J. B. van Dijk, Voorzitter. L. G. Kortenhorst, Secretaris. Prinsengracht 721, Amsterdam. Gemengd Nieuws. H e t m e s. In een woning aan de Brouwers gracht te Amsterdam ontstond gistermorgen twist tusschen men en vrouw, welke zoo hoog liep, dat de man ten slotte zijn wederhelft met een mes een ernstige wonde in den hals toe bracht. De dader is zich hierna bij het politie bureau Westerstraat gaan aanmelden. De vrouw werd in vrij bedenkelijken toestand per ziekenauto naar 't Wilhelminagasthuis ver voerd. Zij kon tot op heden nog niet verhoord worden. De man had reeds vier jaar gevangenisstraf achter den rug wegens een moordaanslag op zijn schoonzuster. Voor 1 x/2 to n o p g e 1 i c h t. De vorige week vervoegde zich op het hoofdbureau van politie te Rotterdam de Duitscher N„ aangifte doende, dat hij door den koopman A. van V. van der K. is opgelicht voor ruim 150.000. Deze koopman werd daarop gearresteerd en naar hethoofdbureauophetFIaagscheveergebracht waar men hem voorloopig opsloot. In den nacht van Zondag op Maandag wist de aangehoudene het slot van zijn cel open te breken, door een luikje op den zolder van het hoofdbureau het dak te bereiken en van daar door den tuin van den Doele te ontkomen. Zoodra zijn ontvluchting ontdekt werd, nam de politic maatregelen om hem weder in handen te krijgen, tot nog toe te vergeefs. De opgelichte Duitscher N„ thans in een hotel te Rotterdam vertoevende vertelt, dat hij in het voorjaar van 1918 herwaarts kwam om middelen in te koopen voor een spoorwegdi rectie te Keulen. In die dagen kwam hij in kennis met A. van V. van der K, die hem zeide een im port- en export-handel te drijven en van wien hij achtereenvolgens twee wagons spek, twee wagons boonen, en een wagon erwten kocht voor f 165.000. De Duitscher betaalde dadelijk. In Augustus van hetzelfde jaar was echter nog niets geleverd hoewel hierop bij herhaling aangedrongen was. Inmiddels was de verkooper, naar het Duit- sche consulaat gegaan en had daar medegedeeld dat N„ zich te Rotterdam ophield in het be lang van Engeland,voor welklandhijspionneerde. Zoodra hij derhalve naar zijn land terugkeerde zou hij, als staande nog onder militair verband gevangen genomen en gefusileerd worden. De koopman zou hem in verband hiermede aangespoord hebben zich naar Maastricht te hegeven om aan de grens de (zooals hij voorgaf) daarheen gezonden koopwaren in ontvangst te nemen. Bij zijn komst aan de grens aangehouden waren zijn papieren volmaakt in orde en wae hij in staat aan te toonen, om welke redenen hij in Rotterdam vertoefde. Toen hij evenwel in Duitschland vertoefde, wist, zoo vertelt de verkooper van V. van der K. hem bij de Neder- landsche politieautoriteitenzooverdachtte maken, dat hij in geen anderhalf jaar een visum op zijn pas heeft kunnen krijgen. Eindelijk is hem dit 1 met de hulp van invloedrijke personen gelukten konhij zich dezer dagen naar Rotterdam begeven, waar hij dadelijk op hethoofdburauzijnaanklacht indiende. N. zou gisteren opalleeigendommenvan den voortvluchtigen koopman te Scheveningen en Rotterdam, waarvano.a.deelmoeten uitmaken vier huizen in de Benthemstraat en de Auto- garage Palace met toebehooren op den Pompen- burgsingel, gerechtelijk beslag laten leggen. nog slechts 9. In de andere gestichten van het i land werd het zelfde ondervonden. In 1913 waren 12.5% van alle misdrijven alcoholmisdrijven, en bij de moorden bedroeg dit percentage zelfs 20%. Thans bestaat het alcoholdelict in Beieren zoo goed als niet meer. Bij één der Schwurge- richte kwamen van 1900 tot 1909 per jaar gemid- dels 21 gevallen van doodslag of mishandeling l met doodelijken afloop in behandeling, waarvan gemiddeld 17 na gebruik van bier. In 1919 werden in geheel Beieren 8 gevallen van doodslag be handeld, terwijl de misdadigheid in deze tijden sterk gestegen is, is het aantal misdrijven tegen het leven in Beijeren afgenomen tot 1/3 van dat in het overige Rijk, in evenredigheid met het bevolkingscijfer, terwijl vroeger Beieren naar evenredigheid driemaal meer van zulke misdrij ven opleverde dan het overige Duitschland. Rechtzaken. De inbraak in het Museum Boymans. Gisteren zou door de Rotterdamsche recht bank, na reeds verscheidene keeren uitgesteld te zijn, de zaak tegen den 22-jarigen koopman C. P. uit 's-Gravenhage en den 22-jarigen bank werker J. P. de K., uit Amsterdam, beklaagd van medeplichtigheid aan den inbraak in het Museum Boymans in den nacht van 26 op 27 Januari j.l., behandeld worden. Het bleek even wel, dat de getuige, door wiens ziekte de zaak zoo lang reeds sleepende was gebleven, inmiddels overleden is. Het O. M„ waargenomen door mr. J. A. de Visser, adviseerde nu de zaak terug te wijzen naar den Rechter-Commissaris voor heronderzoek en om nieuwe getuigen op te roe pen en dus de behandeling voor onbepaalden tijd uit te stellen. De verdediger, mr. L. H. van Winkelhoff, verzocht de beide beklaagden, die redds vanaf half Maart gedetineerd zijn, uit de preventieve hechtenis te ontslaan. Na in Raadkamer ge weest te zijn, wees de Rechtbank dit verzoek van de hand, en deelde mede, besloten te heb ben, conform het voorstel van het O. M. De advocaat-generaal bij het Gerechtshof te Amsterdam heeft gisteren bevestiging geëischt van de vonnissen der rechtbank te Utrecht tegen de 31-jarige gescheiden vrouw B. v. d. G. en haar 63-jarigen vader J. v. d. G., beiden uit Nieuwkoop (P.). Eerstgenoemde was ver oordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf wegens het verlaten van een hulpbenoevende (een pas geboren kind), en den vader werd een gevange nisstraf van 8 jaar opgelegd, wegens moord op di kind. CITROEN-JENEVER. A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 DeStadsschouwburgteHaarlem heeft over het seizoen 19191920 een tekort op geleverd van f 13.162.22, hetgeen o.a. ziju oor zaak vindt in de tooneelspelersstaking. Motorwagens. Op de lijnen der Geld. Westfaalsche stoomtramweg zullen in plaats van de passagierswagens motorwagens worden in gebruikgesteld ter besparing der exploitatie kosten. Burgerlijke Stand. Geboren: 14 Sept. Aaltje Leuntje Ma ria, d.v. J. Willems en A. J. Snijders, Zijlstraat. Overleden.: 13 Sept. Johannes Akker man, oud 6 j„ Rozenburgschestraat. Scheepvaart. Hoogwater te Hoek van Holland. 16 Sept. v.m. 4 24, a.m. 4.48. 17 Sept. v.m. 5.n.m. 5 26, 18 Sept. v.m. 5.38, n.m. 5.59. 19 Sept. v.m. 6.19 n.m. 6.38. Hoogwater te Schiedam ongeveer 1 uur en 40 min. later. SCHIEDAM, 15 Sept. Aangekomen Engelsch s.s. „Turkestan", ledig van Rotterdam om alhier te dokken in de Wilhelminahaven. Handelsberichten. Hetbieren de volks gezondheid. De blokkade heeft in Duitschland althans één goed gevolg gehad, nl. dat er veel minder alco hol wordt bereid. Ook in Beieren heeft men zich moeten gewennen aan een smakelijk, maar weinig alcohol bevattend bier. De biernijverheid wenscht het alcoholgehalte weder te mogen ver hoogen en tracht daaartoe krachtigen invloed op de regeering uit te oefenen, ook door middel van de pers. Om te voorkomen, dat het opnieuw tot misbruik van Alcohol komt, hebben naar het Tijdschr. v.Geneesk. aan het Munch, Med. Wochenschr. ontleend, een aantal personen van beteekenis te Munchen waaronder de artsen Ammann, v Gruber, Kahn, Kraepelin, Perutz en Rudin - een adres tot de regeering gericht waarin er op wordt gewezen, dat de gerst meer en meer noodig wordt voor de broodbereiding. Men moet niet meenen, dat bier als„vloeibaar brood" kan dienst doen, gelijk de brouwers beweren. Een groot deel van de voedingswaarde der gerst gaat in de brouwerij verloren. Dan zou het bier als het sterker wordt, duurder worden, en daar het een algemeene volksdrank is, zou dit tot weder algemeene loonsverhoogingen voeren en zou het lerven we der duurder worden. En de openbare orde zou opnieuw gevaar loopen als de hersenen der massa met alcohol werden gedrenkt. In het adres wordt dan verder aangetoond, welke goede gevolgen het gemis van sterk bier reeds heeft gehad. In de psychiatrische kliniek werden in 1911 285 lijders aan alcoholische stoornissen opgenomen (16.3% van alle opnamen); in 1919 43, meestal acute dronkenschap (3% van alle opnamen). De eigenlijke chronische alcoholpsy chosen komen bijna niet meer voor. In 1911 hebben zich 157 personen aangemeld aan het consultatiebureau voor drankzuchtigen, in 1919 Beurs van Schiedam. Spiritus. SCHIEDAM, 15 Sept. Men noteert voor Prima spiritus 100 directe levering f 100. Stemming kalm. Moutwijn. SCHIEDAM, 15 Sept. Men noteert voor moutwijn 46% f52. St-mrr'ng kalm. Spoeling. Noteering van de Coop. Vsrean. „Schiod Spoelingvereeniging. Heden f 1.80 per ketel. ROTTERDAM 14 Sept. Veemarkt. Aangevoerd waren 262 paarden, 16 veulens, 2 ezels, 975 magere runderen, 517 vette runderen, 71 vette kalveren, 112 nuchtere kalveren, 134 schapen of lammeren, 192 overloopers en varkens, 446 biggen, 7 bok ken of geiten, 326 graskalveren. Prijzen per 1/t k.g.koeien en ossen 70 100112l/i. stieren 80—90—100, kal veren 100—125—150 cents. Prijzen per stuk van mager vee Melkkoeien f 325—800, stieren f 350 850, paarden f 500800, slachtpaarden f 2 0f 300, hitten f 250400, fok nuchtere kalveren f 35 55. slacht nuchtere kalveren, f 2235, kalf- koeien f375 f825, pinken f140f220, vaar zen f 185255, biggen f3550, overloopers f70120, biggen f3550, per week f5—10, graskalveren f 150240. Op de botermarkt werd heden aangevoerd 6/8 vaten, 2/16 vaten, 72 stukken per 1/2 kg. Prijzen f3.453.50 per kg. (N.V. Rotterdamsche Cons.-Veiling Weena- plein). Eieren. Aanvoer 95 000 stuks. Kip eieren van f 14 tot f 17, eendeieren van f 16.50 f 17.50. Veiling Delftschestraat 43. Aangevoerd 95.000 eieren. Kip- f15 40—17.10, dito kleine f 14.20—14.80 eend- f 17.30—17.70. i Buiten veranturMrdelyk J»«u« jSSST Van ingezonden stekken «ot ui won!..:: te >.i irep/aufsï. K,,Hi da ko,if n iif i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 3