Dagblad voor Schiedam en Omstreken. firatis-OngesalleD verzekering 43@t& Jaargang Donderdag 16 September 192Ö. No. i2842 Bedrogen. FEUILLET BureauKoemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus89. Abonnementen per 3 maanden f2.per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 1—5 regels ƒ1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. verliet eiken ande ren vinger i levenslange verliet van geheele van een een hand, invalidite: voet of oog ^wijsvinger De verzekering wordt gewaarborgd door de Holiandsehe Aigemeene Verzekering»*»""»' Schiedam. Bij of krachtens netten o! verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. De Firma A. BLOM EN ZOON, om vergun ning tot het uitbreiden van de mouterij in het Pand Westerkade no. 20, kadastraal bekend in Sectie M. onder "no. 363, met een inrichting tot het malen van granen, waarin worden ge plaatst 3 electromotoren van resp. 40, 3 en 1 P-K.cn BURGEMEESTER EN WETHOUDERS aan Gedeputeerde Staten, om vergunning tot het oprichten in het pand St. Anna-Zusterstraat «o. 27, kadastraal bekend in Sectie A. onder no, 1635, van een inrichting tot het ontsmetten van goederen, waarin wordt geplaatst een stoom ketel van 4 M2. verwarmingsoppervlak. Deze verzoeken zijn met, de bijlagen op de Secretarie ter visie gelegd. Op Woensdag 29 September a.s. des voor- middags 11 uur, zal ten Raadhuize gelegenheid Worden gegeven om bezwaren tegen het toe staan van die verzoeken in te brengen en die Mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen voor het tijdstip hier boven genoemd, kan op de Secretarie der Ge beente van de schrifturen, die ter zake moch ten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot een beroep op een beslissing ingevolge de Hinderwet gerechtigd zij, die niet overeenkom stig art. 7 dier wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde bezwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 15 September 1920. Buitenlandsch Nieuws. DE TOESTAND IN ITALIË. Aan de,,Deutsche Allgem. Zeitung" wordt uit Lugano gemeld Terzelfder tijd, dat in Milaan de onderhande lingen tusschen de industrieelen en de arbei ders werden gevoerd, vonden in Rome onder handelingen plaats tusschen de vakvereeni- gingen en de regeering, met betrekking tot de Wettelijke overneming van de werven en de fabrieken der metaalindustrie. De verandering boet naar de volgende beginselen geschieden het bestuur der bedrijven in particuliere onder nemingen moet geschieden op collectieven grondslag en in de andere bedrijven, waarvan de financiering niet door de vakvereenigingen kan geschieden, moeten de kapitalisten de Uit het Engelse h. Hij keek om zich heen, als om zich te overtui gen dat hij niet droomde. Het zwart en schar laken electrische licht glinsterde over- in het vertrek en de bloemenweelde het scheen alles rond hem heen te draaien. Hn in het midden van die verwarring stond de vrouwengestalte met het ivoorgele gelaat en het sneeuwitte haar. uGij zijt ontboden?" zeide zij. Door wien" i,Door den heer Forest zelf. Hij ontbood ?nj telefonisch. Hij heeft een ongeluk gehad". Herbert kreeg langzaam zijn bezinning wees teryg. „Ik zou hier op hem wachten". !>4a,ja. Hij zal u dadelijk ontvangen °P zijn eigen wijze. Doch gij moogt geen woord van mij zeggen! Hij weet niet dat ik in dit huis vertoef. Ik moest hedenmorgen in deze reeks van vertrekken zijn, om ergens naar te zien en ik raakte ingesloten. Ik was op het punt te ontsnappen toen ik u ontmoette u!" Herbert maakte een kleine buiging. Hij dacht nan zijn laatste ontmoeting met deze vrouw, mj keek op, ving zijn blik op en las zijn gedachten „Ja," zeide zij. „Ik was in het hospitaal der gevangenis Edenhurst. Aan u had ik het e danken, dat ik in het hospitaal kwam. Anders Was ik'in mijn cel gebleven. Zie naar mijn handen arbeiders in de bedrijven opnemen, terwijl de winsten gelijkelijk verdeeld moeten worden. De Italiaansche minister van Arbeid ver klaarde zich met deze beginselen geheel eens. De pers verlangt dringend de bijeenroeping van het parlement. Naar de „Secoio" mededeelt, zijn de industrieelen het in zoover met de vak vereenigingen eens, dat in de verhouding tus schen de kapitalisten en de arbeiders een ver andering moet komen, doch dat de voorwaar den hiertoe van de regeering en het parlement moeten uitgaan. Naar de Milaansche bladen melden, hebben de Italiaansche arbeiders ook de wolweverijen bezet. In Turijn hebben de arbeiders de brandkas ten der fabrieken geopend, om op deze wijze uitbetaling van loonen te kunnen verkrijgen. Er werden echter slechts geringe sommen ge vonden. De arbeiders organiseeren den ver koop van industrieele producten om op deze wijze inkomsten te verkrijgen. De generaal-commissaris voor het voedings wezen, Soleri, verklaarde, waarom de regeering in dezen strijd tusschen industrieelen en arbei ders neutraal moest blijven. Een geweldige onderdrukking, zeide hij, zal het land in de grootste gevaren storten. In geval van een burgeroorlog moet de regeering met de mogelijk heid rekening houden, dat de burgerlijke ele menten het onderspit delven. De „Times" verneemt uit Rome, dat Giolitti na zijn thuiskomst aanstonds moet zoeken naar een oplossing van de industrieele crisis, veroor zaakt door de inbeslagneming der fabrieken door de metaalbewerkers. Zoowel van kapitalis tische als van jeyolutionnaire zijde wordt nog een onverzoenlijke houding gehandhaafd. Ook is er een toenemende neiging tot berusting in den stand van zaken. Giolitti zal al zijn handigheid behoeven, om de arbeiders te bewegen, de bezetting van de fabrieken op te geven. Een uitweg wordt ge zocht door de industrieën om te zetten in een gemeenschappelijke zaak van kapitaal en arbeid De socialisten verlangen de bijeenroeping van het Huis van Afgevaardigden, omdat zij kapi talistische oppositie in den senaat vreezen. Uit Milaan verneemt de „Times" dat de crisis aldaar niet veranderd is De fabrikanten bespra ken vandaag de kwestie van controle door de arbeiders, zonder een beslissing te nemen. De besprekingen worden Donderdag voortgezet. Van de houding der fabrikanten is echter be kend, dat zij ongeneigd zijn tot concessies voor en aleer de inbeslaggenomen fabrieken zijn ontruimd, waartoe de werklieden niet geneigd blijken. Te Lugano en nabij Milaan werden verschei dene textiel-fabrieken in beslag genomen. Ook de Cantone kantoefabrieken. Milaansche bladen publiceeren een geheim zinnige bolsjewistische circulaire, waarin de werklieden worden aangespoord zich vanaf 28 Augustus gereed te houden voor een revolutio naire actie. De aard van het document wijst op het bestaan van een geheime organisatie, die in verbinding staat met de Sovjet-regeering.van Moskou. De bladen te Rome drukken het volgende document af Het permanent comité der roode legers aan de secties der roode garden. Wij verzoeken u dringend kennis te geven van den financieelen en materieelen toestand van uw afdeeling, in't vooruitzicht van de groote beweging om aan de regeering te Rome de politieke en economi sche erkenning van het groote bolsjewistische Rusland af te dwingen. Het permanente comité neemt de gelegen heid te baat van de beweging in de metaalnij verheid, om een zoodanige uitbreiding dezer beweging te bewerken, dat zij een politiek ka rakter aanneemt. Wij verzoeken u dringend een lijst van materiaal en uitrusting te zeuden en de kosten op te geven opdat de sectie zelf in hare behoeften zal kunnen voorzien. IERLAND. Gister heeft de permanente commissie uit de lersche vredes-conferentie het volgende tele gram uit Dublin gezonden aan den eersten mi nister De permanente commissie uit de lersche vre desconferentie doet voor de laatste maal dit beroep op U om den burgemeester van Cork en andere hongerstakers vrij te laten op grond van de menschelijkheid, en omdat het dagelijksch duidelijker wordt dat dit, onder de gegeven omstandigheden, een noodzakelijke voorwaarde is voor het mogelijke welslagen van eenige be weging voor een Ierschen vrede." Dit telegram is o.a. onderteekend door Sir Horace Plunkett en verscheiden andere bekende persoonlijkheden. bracht heeft aan het Internationaal Arbeids bureau. Hier werd hij ontvangen door den directeur Albert Thomas, die er in een toespraak op wees, hoe het internationale arbeidsbureau met mede werking van de vak-organisaties, geroepen was een positieve daad te verwezenlijken, die ten zeerste zou bijdragen tot het behoud van den so cialen vrede. Millerand, die reeds vroegtijdig streed voor de internationale arbeidswetgeving bracht een hartelijk saluut aan het „laboratorium van den socialen vrede!'. „Uw werk", zeide hij, „zal niet slechts verbe tering brengen in de internationale arbeids wetgeving en lotsverbetreing brengen voor hen, die onder slechte arbeidsvoorwaarden werken, doch de medewerking van alle naties aan dit werk is ongetwijfeld de zekerste waarborg voor den definitieven vrede. Ze zijn niet blank en fijnEn toch hebben deze handen, de handen van een moordenares op den muur van een gevangeniscel geslagen. En niettemin ben ik vrij!" Zij sprak met een groote bitterheid. „Gij waart stervende" antwoordde Herbert. „Ik liet u naar het hos pitaal brengen; ik was het, die den Directeur der gevangenis verklaarde, dat gij gek zoudt worden, wanneer men u gevangen hield. En men heeft u laten gaan. Men had gelijk Miss Raybouls, want het is onmogelijk, u in het gelaat te zien en niet te gevoelen, dat gij onschuldig „Maar ik ben schuldig, ik ben schuldig", fluisterde zij heesch en wanhopig. „Voor God verklaar ik, dat ik het gedaan heb het was die drift, die woede.... Ik heb haar nooit wil len dooden, maar dat oogenblik van hartstocht heeft mij tot een moordenares gemaakt Ik verlangde er naar, te sterven. Het was slechts uw goedheid, uw voorbeeld,dat mij het verlangen schonk, te levenen goed te maken. O, welk een goedheid, welk een groote goedheid bezit gij!" Zij greep Herbert's hand en drukte ze harts tochtelijk aan de lippen. Dan keek ze om, als vreezend, dat haar gevaar van ontdekking dreig de. „Spreek niet over mij als onschuldig," ging zij voort. „Ik ben dat niet waardig. Ik moet mijn leven als boetedoening dragen. En Martin Forest mag niet weten, dat ik hier ben Gij weet misschien niet dat Martin Forest de vader van mijn arme stiefzuster was Neen, ik dacht wel, dat gij het niet wist. Ik vermoordde de dochter van dien man en toch leef ik met hem onder één dak. Hij weet dat FRANKRIJK. De kwestie van den gezondheidstoestand van Deschanel zal Vrijdag in den kabinetsraad wor den besproken. Gisteren liep het gerucht, dat Deschanel zijn ontslag zou indienen, zoodra Millerand te Parijs was teruggekeerd. In dat dat geval zou het congres in het begin van de volgende week bijeenkomen. In regeerings- kringen gelooft men niet, dat de dingen zoo vlug zullen gaan. De bijeenkomst van het congres te Versailles wordt in die kringen verwacht omstreeks 24 September. MILLERAND TE GENEVE. De Fransche premier is Woensdagmorgen te Geneve aangekomen, waar hij een bezoek ge niet en hij mag het ook nooit vernemen. Maar er zijn redenen, die het noodzakelijk maken, dat ik hier blijf redenen, die ik zelfs aan u niet kan mededeelen." „Maar stamelde Herbert, „toen gij veroordeeld werd, was de naam van uw stiefzuster...." „Dat is zoo. Maar mijn stiefvader nam een anderen naam. 0, dit is een vreemd, geheim zinnig huis! De meester wordt nooit door zijn eigen bedienden gezien; hij leidt een leven van afgesloten eenzaamheid en denkt dat het hem is aangedaan. Dr.Faulkner, hoe gaat het met u? Zijt gij gelukkig?" „Ik ben gezond, Miss Raybould, dank u", antwoordde Herbert. „Ik heb moeilijkheden te dragen,..." „Ja ik weet het. Gij zijt het slachtoffer van dien schurk. Mariott. Maar gij zult overwin nen. Een goed en rechtschapen man zooals gij moet op den duur overwinnen". Er was een kleine pauze. „Indien ik mij daar buiten, in de wereld, weder durfde vertoonen „Waarom niet?" vroeg Herbert haastig. „Waarom niet? Gij hebt toch niet metvoorbe dachten rade een misdaad gepleegd. Hot was een toeval, een spel van omstandigheden. Gij zoudt op zoovele plaatsen van dienst kunnen zijn. Er zijn huizen en inrichtingen, waar men u met open armen zou ontvangen. Men zou slechts hartelijk medelijden met u hebben. Ik ik gevoel in het diepst van mijn hart, dat gij onschuldig zijt. Indien ....indien ik „Ga voort," zeide Helena, toen Faulkner onzeker ophield, haar donkere oogen op zijn gelaat gevestigd. „Ga voort". ENGELAND. De bijzondere correspondent van de Temps" te Londen meent te weten, dat de aigemeene verkiezingen in Engeland waarschijnlijk in den loop van de maand November zullen plaats vinden. Lloyd George houdt het er voor, dat de moeilijkheden, welke zijn regeering onder vindt door de arbeiderspartij nu eens direct en dan weer indirect door de regeering van Mos kou gesteund, een nieuwe nationale raadpleging noodzakelijk maken. Het liet zich aanzien voegt de correspon dent er bij dat de coalitie-meerderheid, die sedert de verkiezingen van 1918 aan het be wind is, door de aigemeene verkiezingen eenigs- zins verminderd zal worden, maar dat is een mogelijkheid, welke de eerste-minister geneigd zou zijn te aanvaarden, met het oog op de voordeelen, voor hem gelegen in een homogener meerderheid, welke de openbare meening van het land beter vertegenwoordigt. Het hoofdbestuur van de mijnwerkersfede ratie besloot tegen Dinsdag a.s. een gedelegeer den vergadering te beleggen. Tevens werd mi nister Horne gevraagd, om heden het hoofd bestuur te ontvangen, hetgeen hij terstond in willigde. De federatie heeft hiermede een eerste stap tot een vergelijk gedaan. HONGARIJE. In de Hongaarsche Nationale Vergadering verklaarde de minister van Financiën, Karenyi, met betrekking tot den financiëlen toestand van Hongarije, dat er in het vredesverdrag bepalin gen bestaan, welke Hongarije tezamen met Duitschland en Oostenrijk treffen, zoodat het nog geruimen tijd zal duren, alvorens men weet, welke lasten op Hongarije drukken. Hongarije is bereid tot vreedzamen arbeid, maar deze is „Indien ik u lief had", fluisterde hij, „in dien gij mij reeds voor dien ongeluksdag be loofd had, mijn levensweg ook tot den uwe te maken, zou ik u niet van uw belofte ontslaan. Neen ik zou u niet van mij laten gaan. Wie onzer kan zich vrij van kwaad noemen?" „Ja, gij zoudt zoo denken, zoo handelen. Van u zou ik dat verwachten; maar ik zou uw groote liefde misbruiken. Hoe meer ik u lief zou hebben, hoe beslister mijn weigering zou zijn. Ik zou u niet van uw hoogte kunnen neertrekken naar den moreelen afgrond van een moordenares. Doch ons gesprek is afgedwaald. Ik zou nooit meer uw weg gekruist hebben, ware het niet, dat het toeval ons hier heeft samen gebracht. Ik zeg het toeval, maar ik zou misschien moe ten spreken van de Voorzienigheid. Wilt gij mij helpen?" „Indien gij hulp noodig hebt ja. Met al mijn krachten". „Ik dank u. Ik heb hulp noodig. Er hangt een dreigende schaduw boven dit huis en er naderen nog donkere schaduwen. Indien dit anders ware wellicht, dat ik dan de wereld weer was ingegaan, om mijn leven op nieuw te begiünen. Maar ik kan niet van hier weg, ik kan niet. Ik moet hier blijven, het is van het allergrootste belang. Luister Gij moet dikwerf, zeer dikwerf hierheen komen en uw patiënt bezoeken. Eenmaal vasten voet in dit huis gevat, laat u door hem niet meer terugdringen. Later na verloop van eenigen tijd, zoudt gij mij misschien kunnen helpen. —Nu moet ik gaan; ik heb reeds te lang ver toefd." (Wordt vervolgd.) bfl

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 1