niet mogelijk zoolang de oorlog voortduurt. l)e minister verklaarde hiermede den economischen oorlog te bedoelen in den vorm van blokkade en boycot door de naburige staten. De oorlog duurt nog voort in den vorm van bemoejlij- kende bepalingen tegen het Hongaarsche ver mogen in de bezette gebieden. ROEREN-ONLUSTEN IX KROATIË. In de laatste dagen hebben er ernstige boe- ren-onlusten in Kraotië plaats gehad. De cor respondent te Belgrado van de „Morning Post" meldt, dat de oorzaak der onlusten moet wor den toegeschreven aan de registratie van de paarden en het rundvee, waartoe de militaire autoriteiten zijn overgegaan om de dieren in geval van nood voor het leger te gebruiken. De boeren meenden, dat zij de gemerkte dieren zouden, moeten afstaan, welke vervolgens zou den worden uitgevoerd. De onlusten begonnen in het district Groebisnjo Polje en breidden zich spoedig uit tot de aangrenzende districten Belovar en Garesjn. Troepen boeren, gewa pend met revolvers stokken en bijlen, deden aanvallen op de gemeentegebouwen en de amb tenaren. De beweging nam spoedig een politiek en anti-nationaal karakter aan. De geheele streek ten Noorden en Westen van Zagreb was in be roering. De boeren wapenden zich met geweren en mitrailleuses. Talrijke dorpen werden ge plunderd en in brand gestoken. Een aantal ambtenaren werd op wreede wijze vermoord. Naar gemeld wordt, hebben de rebellen in een gevecht nabij Sroeti Ivan Krizj meer dan honderd dooden verloren. Op het oogenblik is de beweging in de ver schillende districten reeds verloopen met name ten Noorden en Westen van Zagreb. In de streek van Sisak aan de hoofdlijn naar Zagreb duurden de onlusten op 11 September echter nog voort. Talrijke benden, die zich in de bos- schen schuil houden, hebben op verschillende punten de rails opgebroken en de telegraaf- en telefoonpalen omvergehaald. De regeering was in het geheel niet óp de ongeregeldheden voorbereid. Thans worden strenge maatregelen genomen. De snelheid, waarmede de beweging zich uit-, breidde en de boeren wapenen en munitie voor den dag haalden, bewijst het bestaan van een uitgebreide organisatie. biel een bezoek aan de Koninklijke familie op balie Legen de tuberculose, etc. voor haar Het Loo gebracht. Zij keerden om 7 uur ten weggelegd. In de leidende kringen der Ver- paleize Soestdijk terug. Mgr. van de Wetering naar Rome. Naar wij vernemen zal Z. D. H. de Aarts bisschop van Utrecht, Mgr. van de Wetering, zich in de eerste dagen van October naar Rome begeven. (Tijd.) Beperking van de huisindustrie. Naar het „Gentrum" meldt, overweegt de regeering maatregelen tot regeling en beperking van de huisindustrie, in verband met de in voering van de Arbeidswet. De Volkenbond. Het secretariaat van den Volkenbond zoo meldt Reuter heeft het schema bekend gemaakt, dat ontworpen is door de internatio nale commissie van juristen voor het permanente hof van internationale justitie, en voorgelegd aan «den Volkenbondraad te San Sebastian, die besloot om aan Bourgeois te verzoeken, een rapport op te stellen voor de zitting van den Raad te Brussel in October. De Raad zal dan een definitief besluit nemen, dat op zijn beurt zal worden voorgelegd op de eerste bijeenkomst der Volkenbondvergadering te Genéve in November. Voorgesteld is om 's-Gravenhage tot zetel van het internationale hof te maken. PERZIE. Uit Teheran wordt gemeld dat. de kozakken een nieuwen opmarsch voorbereiden en Imaniade Hassim opnieuw bezet hebben. De Britsche ko- lonne voor Perzië is Mesopotamië binnengerukt en denkt de kolonne uit Bagdad bij Sjaraban te zullen ontmoeten, waardoor de verbinding tusschen Perzië en Mesopotamië hersteld zal zijn. Verplichte lichaamsoefeningen. Aan het Departement van Onderwijs, is een wetsontwerp in voorbereiding, dat ten doel heeft alle jonge mannen van 15 tot 19 jaar te verplichten aan lichaamsoefeningen deel te nemen.De oefeningen zulllen een zuiver burgerlijk karakter dragen en zich zoo na mo gelijk aan sluiten bij de oefeningen welke thans bestaande sport- en gymnastiekvereenigingen beoogen. Zij zullen naar men zich voorstelt in de toekomst behalve het voordeel eener betere physieke en geestelijke vorming der jeugd ook belangrijke vruchten afwerpen voor ons leger en tevens de persoonlijke militaire lasten aanmerkelijk verminderen. eeniging hoopt men nu, deze zaak met des te meer energie te kunnen aanvatten. In verband hiermede werd in de jongste be stuursvergadering besloten le een kleine com missie te benoemen met opdracht om ten spoe digste een aanwijziging der statuten voor te bereiden, zoodat de organisatie der vereeniging- beter voor haar nieuwe taak wordt ingericht en de band van de plaatselijke en provinciale vereenigingen organisatorisch wordt verbeterd en 2e maatregelen te treffen om het tijdschrift der vereeniging populairder in te rcichten. Voorts kan nog worden medegedeld, dat op de eerstvolgende Internationale Conferentie tot Bestrijding der tuberculose, die van 18 tot 21 October a.s. te Parijs zal worden gehouden, de Centrale Nederlandsche Vereeniging zal worden vertegenwoordigd door den -voorzitter van het Dag. Bestuur, dr. M. W. Pijnappel, die vermoedelijk ook voor een regeeringsopdracht deze maand in de Fransche hoofdstad zal moeten vertoeven. AMERIKA. Zooals bekend is, heeft senator Owen een heftigen aanval gedaan op zekere banken te New York wegens de woekerrenten, die zij be rekenden. Williams de controleur van de schatkist, heeft deze aanklacht onderzocht en bevonden, dat de senator gelijk heeft. Hij heeft voorbeelden vastgesteld, dat een rente van 30 pCt. per jaar werd gevraagd voor korte leeningen tot bedragen van millioenen sterling, terwijl een voor leening on call van 20 millioen dollar niet minder dan 25 pCt. werd verlangd. Door der gelijke handelingen wordt het zakenleven en de financieele toestand in de Ver. Staten in ge vaar gebracht, zegt Williams en dit werkt terug op de markten in den vreemde en heeft daar de annuleering van koopcontracten ten gevolge. GUATEMALA. Het congres heeft Carlos Herrera gekozen verklaard tot president van de republiek. R. K. Werkliedenverbond. Omtrent de plannen van samensmelting der federatie van de Diocesane R. K, Volks- en Werkliedenbonden met het bureau voor de R. K, Vakorganisatie, is tusschen beide besturen overeenstemming verkregen en zijn aan de Diocesane Bonden en de Vakbonden de consept- statuten toegezonden. De nieuwe organisatie zal den naam voeren R. K. Werkliedenverbond van Nederland. De taak van het verbond, het rechtstreeksch of onrechtstreeksch behartigen van alle belangen van den arbeidersstand is verdeeld in vijf afdeeüngen 1. Godsdienstig-zedelijke en geeste lijke ontwikkeling en verheffing; II. Vakorga nisatie; III, Volksgezondheid; IV. Sociale wet geving; verzekering en voorzorg; V Finantiën, statistiek en coöperatie. De leiding van het verbond zal berusten in handen van een bestuur uit minstens 15 leden bestaande, dat wordt ter zijde gestaan door Raden van Beheer, ieder van ten hoogste vijf leden. Er zullen yijf van zulke Raden worden gevormd, één voor.ieder der vijf bovengenoemde afdeelingen. Bestuur en Raden van Beheer worden be<* noemd door en zijn verantwoording hunner daden verschuldigd aan de Wetgevende Ver gadering, die zal worden samengesteld uit 60 vertegenwoordigers der aangesloten Diocesane R. K. Volks- en Werkliedenbonden en 50 ver tegenwoordigers der aangesloten R. K, Vak bonden en Vakvereenigingen. ALLERLEI. Men meldt uit Brussel De datum van de internationale financieele conferentie blijft nu toch bepaald op 24 Sep tember a.s. Vandaag gheeft ook de regeering van Bolivia latenweten,dat zij zich op de confe rentie zal doen vertegenwoordigen. De heer Lepreu, lid van den Belgischen se naat en vice-gouverneur van de Belgischen nationale Bank, zal den heer Paul Hymans, die naar Parijs is vertrokken, op de conferentie ver vangen. De krijgsraad te Boedapest heeft twee van de moordenaars van Tisza ter dood veroor deeld, een tot 15 jaar zware kerkerstraf en een tot drie maanden gevangenisstraaf. Dinsdag trokken te Berlijn ongeveer 5000 werkloozen met roode vlaggen naar het bureau voor verzorging van arbeiders in de Kloster- straat, eischten stormachtig de afzetting van den arbeidsraad en verdreven dien ten slotte met geweld uit het gebouw. De optocht begaf zich toen naar de algemeene Electriciteits Mij. in de Brunnestraater moesten uitgebreide politiemaatregelen genomen worden. De commissarissen van het socialistisch blad „Daily Herald" hebben het Russische aan bod van een subsidie van 75.000 geweigerd en het verzoek om ontslag ingewilligd van de com missaris door wiens bemiddeling het geld was aangeboden. De Duitsche leveringscontracten. Het Algemeen secretariaat van de Nederland- sche kamer van Koophandel voor DuitschJand deelt mede Op aandringen van verschillende fabrikanten- organisaties in Duitschland had de regeering bij den Rijksraad een wetsontwerp ingediend, waarbij verplichte scheidsgerechten werden ingevoerd. Een ieder, die meende, dat de inhoud van een bepaald contract niet meer in overeenstemming met de toestanden van het oogenblik was, zou zich tot het scheids gerecht kunnen wenden, hetwelk dan bevoegd zou zijn, de voorwaarden dezer overeenkomsten Een R. K. Volksuniversiteit te 's-Gravenhage. Op initiatief van de R. K. Sociale Actie in Den Haag werd daar ter stede een R. K. Volks universiteit opgericht. Het directorium wordt gevormd door de heeren Jhr. Mr. E, W. Wittert van Hoogland, voorzitter prof. mr. J. Ver aart, onder-voorzitter Ir. H, Teunissen, secre taris rector J. B. Moller, R. K. pirester Mr. J. van Schaik en Dr, A, Bankers, terwijl tot het curatorium toetraden de heeren H, J, Borg- hols, Dr. L. Deckers, Mr, Dr, Baron van Hu- genpoth tot Aerdt, Mr, M. Kolkman, mevr. M. Simonis—Jongmans, H. C. Silvius, H, Toor- op, Dr. C. Vinkesteijn Sr., G. v, d. Well en de Hoogeerw, Deken Mgr. P, C, Wijtenburg. In den aanstaanden winter zullen twaalf cur sussen gehouden worden, respectievelijk over lo. hierachie der R, K, Kerk, 2o, apologetische onderwerpen3o. journalistiek4o, sociolo gie 5o. middenstandsbeweging6o, arbeids wetgeving 7o. sociale verzekering 8o. voor lichting 9o. letterkunde10e, kerkelijke kunstllo, aestetiek en geschiedenis der bouw kunst en 12o. natuurwetenschappen. Geen duurtebijslag aan bedienaren van den godsdienst. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Oud betreffende het verleenen van een duurtetoe- slag oyer het jaar 1920 aan de bedienaren van den godsdienst, deelt dc Minister yqn F/napciën mede, dat bij hem niet het voornemen bestaat om te beyorderen, dat ook pver het jaar 1920 aan de bedienaren van den godsdienst, die een traktement uit 's Rijks kas genieten, een dunrte- toeslag wordt verleend. Tegen de huurwetten. Dinsdag avond werd in Hotel „de l'Europe" te Utrecht een drukbezochte protestvergadering gehouden tegen de voorgestelde wijzigingen der huurwetten. Onder voorzitterschap van den heer C, van 't Hnllenaar uit Utrecht. O. m. voerde het woord de heer A. Poppers uit Utrecht, over het gewijzigde regeeringsqnt- werp. Spreker hoopte dat deze drukbezochte protestvergadering door zou klinken tot de regeeringsbureaux. In den breede demonstreer de spr, het langzame werken van de huurcom missies, hetgeen zeer in het nadeel der eigenaren is. De aandrang tot deze wetswijziging is gekq- men, zegt de minister, door de feiten, daar Rijk en gemeente met opoffering van groote kosten vrijwel niets tot stand hebben kunnen brengen. Een fraaie erkenning van die zijde. De bouwers willen en kunnen niet bouwen, doch de regeering maakt het er ook naar, zij erkent zelfs dat de huren te laag zijn. In het nieuwe ontwerp mag de huur direct ?9% Worden verhoogd, doch dat beteekent niet veel, want onderhoudskosten, loonen, be lastingen, grondstoffen epz. zijft enorm ge stegen. Voor behoorlijk onderhoud is nep v,er- hooging van 55% noodig en ook het levenson derhoud van de eigenaren is evengoed geste gen als dat van de huurders wier loonen yeelaj verdubbeld zijn, De onzalige wet wil dat ieder zijn bestaan houdt,De huizen worden niet onder houden tegenwoordig, doch de eigenaren hebben er geen geld voor omdat de regeering niet zorgt dat de huren behoorlijk verhoogd mogen wor- den. Door de actie van de socialisten'en com- De gemeentelijke tapverboden. De minister van Arbeid heeft, naar aanlei ding van een door den Frieschen Bond van hotel café-en societeithouders tot de Koningin gericht verzoek om vernietiging 'van verschillende gemeentelijke verordeningen, waarbij voor be- apalde dagen een tapverbod wordt vastgesteld tot enkele Friesche gemeentebesturen een schrij ven gericht, waarin we lezen „Bij doorlezing van de verordiningen bij dit adres gevoegd, hebben voorshands reeds de volgende punten mijn aandacht getrokken le In verschillende verordeningen wordt een tapverbod uitgevaardigd soms nog versterkt door beperkende bepalingen ten aanzien van sterken drank o. a. gedurende den Zondag. 2e, In sommige verordeningen wordt aan den burgemeester de bevoegdheid verleend in het belang der openbare orde voor een door hem te bepalen tijd den verkoop of het verstrek ken van sterken drank in het klein of de voor het publiek toegankelijke vergunningslocaliteiten te verbieden. Wat het eerste punt betreft, er is m.i. geen bezwaar tegen, dat een gemeentelijke verorde ning voor bepaalde dagen een tapverbod vast stelt. Art 135 der Gemeentewet waarnaar de aanhef uitdrukkelijk verwijst, laat hiervoor ruimte. Een dergelijk tapverbod mag echter in zijn strekking niet verder gaan dan het sluitings gebod, bedoeld in art. 7, 4e lid der Drankwet Nu houdt laatstbedoelde bepaling voor het uit vaardigen van een sluitingsgebod de beperking in, dat alleen zulke dagen daarvoor in aanmer king komen, waarop wegens bijzondere om standigheden misbruik van sterken drank is te vreezen. Daarbij is blijkens de toelichting hoofdzake lijk gedacht aan lotingsdagen voor de nationale militie of bijzondere feestdagen. De Zondag valt er echter als een wekelijksch terugkeerende dag zonder meer niet onder. In ieder geval zullen bijzondere omstandigheden moeten worden aangevoerd om een sluitings verbod op bedoelde dag te wettigen. Zulks klemt nog te meer waar in sommige der onder havige verordeningen het tapverbod is verscherpt door een beperkende-bepaling ten aanzien van het slijten van sterken drank. Wat het tweede punt aangaat, de hierbe- doelde bepaling is m.i. zonder meer in strijd met de wet te achten. Uitgaande van mijn bo ven uiteengezette opvatting, dat een tapverbod in zijn strekking niet verder mag gaan dan een sluitingsgebod, is in de gemaakte bepaling on getwijfeld te zien een ongeoorloofde delegatie van wetgevende macht, Op grond van de hjep aan den burgemeester gegeven bevoegdheid kan deze feitelijk voor onbepaalden tijd het tap pen van sterken drank verbieden, De eenige beperking aan deze bevoegdheid gesteld is deze, dat hij daarvan slechts gebruik mag maken in het belang der openbare orde, een terminologie, die doet vermoeden, dat deze bepaling bedoelt aan te sluiten aan de bij art. 188 der Gemeentewet aan den burgemeester opgedragen politie over herbergen etc. Inf,ussschen kan m.i. ter rechtvaardiging vai) meer bedoelde bepaliug qp art. 188 der Ge? meerite wet geen beroep worden gedaan. J£op qp grond yan dit wetsartikel aan den bnrgemeesr ter feitelijk een ongelimiteerde bevoegdheid worden verleend ten aanzien van het uitvaardi gen van tapverboden, zoo zou de bepaling van art,7 le lid 4o der Drankwet feitelijk illusoir kunnen worden gemaakt. Hetzelfde argument pleit tegen een poging tot rechtvaardiging der gemaakte bepaling met een beroep op art. 135 der Gemeentewet, Zeker is er geen bezwaar tegen dat de burgemeester bij de uitvoering der gemeentelijke verordening de noodige vrij heid van beweging wordt gelaten maar dan moet toch in ieder geval in de verordening worden aangeduid op welke dagen de burge meester een tapverbod mag uitvaardigen. Kunnen de dagen dan niet met name worden ge noemd, zoo moet een eenigszins behoorlijk be grensde maarslaf worden aangegeven, door het noerppp yap bpqifderp qmstan.dighedep. wpj'kg als zij zich yqqrdqcn, pagr lipt oqfüee) yap dep Raad in 't algemeen een tapverbod wettigen- Gevaar voor de openbare orde kan zeker als zoodanig niet dienst doen, daar blijkens de bewoordingen van art. 7 le lid 4o der Drankwet voor wettiging van een verder gaand sluitings gebod juist bijzondere omstandigheden moeten kunnen worden aangevoerd, waaruit gevaar voor de openbare orde is te duchten." De minister verzoekt aan deze bezwaren door wijziging der betreffende verordeningen Binnenland. De Hertogin van Albany. De Hertogin van Albany vertrekt 20 dezer van haar bezoek aan Koningin-Moeder van Soestdijk over Hoek van Holland naar Engeland. De Koningin-Moeder en haar zuster, dej}§£- togin van Albany, hebben gister per autonjo- naar billijkheid te wijzigen. Door een dergelijke regeling zouden dus alle contractueele verijln- i f tenissen op losse schroeven komen te staan I 1S eerste huurcommissiewet veran De Nederlandsche Kamer yap Koophandel °r dp .re6^rfïï? en natuurlijk in het voor Duitschland heeft tegen zulk een rege- naAC0 vaa '^e eif?enaren ling zeer ernstige bezwaren kenbaar gemaakt, bPreker keurt het af, dat behoudens de 20% i Pegeiboet te komen, by gebreke waarvan de Na verwerping van het voorstel door den yerhooging van huur kan krijgen, minister Z1C!* genoodzaakt zal zjqn de gewraakte Rijksraad heeft thans de Duitsche Regaering ^ai*neer P»ep de hpizgp opknapt en verbetert, i bepalingen aan de Kqningin te vernietiging vopj; van verdere stappen in deze aangelegenheid Daitrvan korpt niets terecht daqr de imperialen te ^ragep, als in strijd met de wet. afgezien. i thails OU'tengewoon boog in prijs zijn. Het qnfcr Voor zoover de raad meent, dat bijzondere werp is een prul dat nooit wet mag worden. omstandigheden aanwezig zijn, die een tapver- bod gedurende den Zondag wettigen, zal de Tuberculose-bestrijding. De Centrale Nederlandsche Vereeniging tot (Applaus.) Er komt bovendien een huizenvorderings- wet, waarmede men de huizen van ons kan af- bestryding der tuberculose verkeert tegenwoor- nemen, tegen taxatieprijs, wanneer men meent dig in een stadium van overgang. Minister Aalberse is van oordeel, dat de controle op hel huisbezoek, de besteding der subsidiën enz., voortaan rechtstreeks van Rijkswege dient te geschieden, zoodat de centrale Vereeniging voor een belangrijk deel harer werkzaamheden I /oog §taan dat ze niet goed onderhouden zijn. En dan krij- gep w,e nog een wet, waarbij men huuraanzeg- ging kan krijgen, wagne.ep een woning leeg staat. Die totstandkoming van deze wet zal geld ko^tap, niettegenstaande er zoo goed als geen huizen denyerp minister hieromtrent gaarne worden ingelicht! Rond van Distilateurs en Likeurstokers. Gisteren heeft de Bond van Distliateurs en Likeurstokers in Nederland te Arasterdam een algemeene vergadering gehouden. De heer Simon A. Maas leidde in het on- zal worden ontheven. Daardoor zal hij zich op bescheidener voet moeten inrichten waartoe bereids maatregelen zijn voorbereid. Toch blijkt een zeer belangrijke taak - die van populaire en meer wetenschappelijke voor lichting met woord en schrift, opleiding van huisbezoeksters, in één woord de opvoeding des volks in de bestrijding van de gevreesde ziekte; het oefenen van aandrapg qp de Re geering ter zake vap de wcerbaarmaking <jer Intusschen peeipt de woningnood zeer toe en zal nog meer toenemen als niet gezorgd wqrdt dat de eigenaren een billijke huur vqor huns woningen mogen ontvangen. De regeering heb- be te bedenken, dat dit niet alleen is in ons eigen belang, doch in het algemeen belang, (Luid applaus.) Hierna sprak nog de heer L. Klawer uit Rotterdam, waarna de vergadering gesloten De'sociale nuttigheid van alcoholhoudende dranken." Met algemeene stemming is de vol gende motie aangenomen De yergaderipg, oyerwegepde,dat in de laatste decennia een vrijwel onbestreden, eenzijdige en fanatieke propaganda tegen het gebruik van alcoholhoudende dranken een totaal onjuiste voorstelling van aard en beteekenis van het mis bruik van die dranken in Nederland heeft ge populariseerd; dat daarbij de wezenlijke sociale nuttigheid dier

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 2