tiranken veel te veel, soms zelfs geheel uit het oog is verloren; dat door zulk een onevenwichtige waardeering van voor- en nadeelen ernstig gevaar dreigt van algemeen maatschappelijk standpunt en de enge re belangen van nijverheid en handel, die in de behoefte van deze als genees-, voedings- en genotmiddel nuttige producten voorzien, to taal ongemotiveerd hoogst ernstig wordt ge schaad; spreekt als haar gevoelen uit, dat zoowel het vakbelang der leden als het algemeen belang objectieve contröle en bestrijding van misbruik vorderen, maar tevens eischen, dat volledig recht wedervaart aan de maatschappelijke nuttigheid der alcoholhoudende dranken aanvaard als taak barer organisatie om eens deels het misbruik tegen te gaan, anderdeels het goed recht van het misbruik staande te houden, en doet een beroep op alle voormannen op geestelijk, wetenschappelijk en staatkundig gebied, om bij de beoordeeling van het gebruik van deze dranken hun onafhankelijkheid te genover elke dweperige of demagogische propa ganda te handhaven of te hernemen. Rijksambtenaren. De besturen van de Centrale van Vereenigin- gen van personeel in 's rijks dienst en van den Centralen postbond zijn gisteren in audiëntie ontvangen door den voorzitter van den minis terraad, die hen heeft gemachtigd, aan de amb tenaren ter kennis te brengen, dat de regeering zoo spoedig mogelijk mededeeling zal doen van hetgeen voor de rijksambtenaren gedaan zal worden. Sluiting zitting Staten-Generaal. Bij Kon. besluit van 14 dezer is bepaald, dat de tegenwoordige zitting der Stating-Generaal zal worden gesloten op Zaterdag 19 dezer des namiddags te 3 uur. De minister van Binnenlandsche zaken gemachtigd zich op dat tijdstip te begeven naar de vergadering der Staten-Generaal, ten einde in een vereenigde vergadering der beide Kamers de zitting in naam van de Koningin te sluiten Woningbouw. De Haagsche redacteur van de ,,Msb." meldt Op de begrooting van het departement van Arbeid voor het jaar 1921 zal een bedrag van 13 millioen gulden worden uitgetrokken ten behoeve van den woningbouw. Dit bedrag zal voorkonden onder de buitengewone uitgaven tpn Jaste van den Crisisdienst, —Naar het ,,Hbld" wordt gemeld, hebben eenige fabrikanten van bouwmaterialen het hoofdbe stuur van den bond van Arbeiderswoningbouw vereenigingen aangeboden,onder bepaalde voor waarden, hunne geheele productie ter beschik king van den bond te stellen. Nederland en Belgie. De „XXe Siècle" bevestigt, dat de Engelsche regeering stappen doet om Nederland en België tot een accoord te doen komen en aldus een einde te maken aan het geschil betreffende deWielin- gen. Naar gemeld wordt zou de Belgische re geering piet geneigd zijn een schikking te aan vaarden, Er kan geen kwestie zijn van arbi trage daar België's goed recht onbetwistbaar is. De „Indépendance beige" schrijft, dat de Belgische regeering er niet veel voor voelt de Wielingen-kwestie aan een commissie te onder werpen, omdat België doorgaans door zijn bond- genooten niet wordt ondersteund, In deze kwestie is ons goede recht onbetwistbaar. Het mag niet gebeuren dat men ons uit verzoenings geest en bemiddelde oplossing een compromis wil opdringen. De Nederlandsche regeering heeft ongetwijfeld er zich rekenschap van gege ven, dat haar pretenties op onze territoriale wateren niet te verdedigen zijn. Misschien is zij geneigd zoo uit den slag te trekken door zich neer te leggen bij het advies eener commissie, misschien zelfs hoopt zij, dat dje commissie, al yerwerpt zijn haar eischen, haar toch nog een lichte vergoeding aan de hand zal doen, Dat cje Relgjsche regeering aarzelt, begrijpt het blad dan ook best, Doch het is slechts aar zelen en niet, ten minste voor het oogenblik, een besliste weigering om het geschil aan een commissie te onderwerpen. De „Nation Beige!' zegt naar aanleiding van de berichten in de Engelsche pers,dat de Engel sche regeering stappen heeft gedaan bij Neder land en België, om tot een compromis in zake de Wielingen te komen, te kunnen mededcelen dat Engeland de Belgische regeering officieus heeft gepolst, om haar meening in deze te leqren kennep.' Het bl^d voegt er aan toe, (lat biet waar schijnlijk is, dat België, althans wat de Wielim gen betreft, op de Engelsche voorstellen kan in gaan, Vereeniging „Voor Eer en Deugd" ook het door haar reeds meermalen gevraagde subsidie bekomen zal. (Tijd.) Stads- en Gewestelijk Nieuws. De Zomertijd. De zomertijd eindigt dit jaar in den nacht van Zondag 26 op Maandag 27 dezer. Dan worden de klokken te twee uur een uur stil gezet. ver- -F. -F. K. K. O. T. Spoorwegpersoneel. Morgenavond zal te Utrecht vanwege de Nederl. Vereniging van Spoor- en Tramwegper soneel, den Bond van ambtenaren in dienst der Nederlandsche spoorwegen en den Neutra len Bond van Spoorwegpersoneel een openbare yergadering worden gehouden waarin de voor zitters djer orgapisatips, de heeren Moltmaker, Balkestein en Dekker, verslag zullen doen yan het onderhoud, dat, dien dag zal plaats hebben tusschen hen en dep directeur der Nederland sche spoorwegen in zake het toekennen van een voorschot aan het personeel. Suikerkaarten. De uitreiking der Suikerkaarten zal op toon der Domiciliekaart plaats hebben op Maandag 20 September voor de letters A— Levensmiddelenbureau van AB (1). Vereenigingslokaal Broersvest van B(o)— Dinsdag 21 September voor de letters G— Levcnsmiddelenbureau van GH(e). Vereenigingslokaal Broersvest van H(i) Woensdag 22 September voor de leters L— Levensmiddelenbureau letter L. Vereenigingslokaal Broersvest van MO Donderdag 23 September voor de letters P— Levensmiddelenbureau van PR(i). Vereenigingslokaal Broersvest van R(o)T. Vrijdag 24 September voor de letters UZ. Levensmiddelenbureau van UV. Vereenigingslokaal Broersvest van WZ. De bureaux zijn geopend 's morgens van 9—12 uur, 's namiddags van 11/ï5 uur. De Suikerkaarten zullen alleen verstrekt worden aan hen, die in de Bevolkings-Registers dezer Gemeente zijn ingeschreven op hun tegen woordig adres. Van verhuizingen binnen deze Gemeente dient derhalve eerst aangifte te wor den gedaan aan het Bevolkingsbureau. Ongehuwden, welke niet bij hun ouders in deze Gemeente woonachtig, verblijven, (als dienstboden etc.) en zelf in het bezit eener Domiciliekaart zijn, kunnen aalleen een suiker- kaart verkrijgen, indien hun Domiciliekaart gelijktijdig met die hunner ouders wordt aan geboden. Jonge kinderen worden in geen geval geholpen. Vakje no. 45 der Domiciliekaart zal worden geknipt zij van wier Domiciliekaart dit vakje reeds geknipt is, moeten zich voor of op Vrijdag 17 September aan het Levensmiddelenbureau vervoegen. Vreemdelingon moeten hunne suikerkaarten in ontvangst nemen op vertoon van hun Vreem- delingen-legitimatiekaart, op Maandag 27 Sep- tembre des voormiddags van 912 uur en des namiddags van 25 uur. R. K, Gem Zangvereeniging „Lorenzo Perosi." In de Maandagavond gehouden Jaarverga dering werd met algemeene stemmen besloten het 10-jarig bestaan der vereeniging in 1921 op feestelijke wijze te herdenken. De voorloopige plannen van het bestuur, die o.m. inhouden een kerkelijke viering, een feest- concert en een intiemen feestavond, vonden algemeene instemming en eenige commissies werden gevormd om deze plannen verder uit te werken en de feestviering voor te bereiden. Bestrijding der zedeloosheid. Naar verluidt, zal op de staatsbegrooting een vrij belangrijke post voorkomen tot bestrijding v^n de zedeloosheid, tengevolge waarvan de Gisteravond is na een daartoe gehouden vergadering hier ter stede opgericht een afdeeling van den Bond van Chr. Politie ambtenaren in Nederland. Gisteravond omstreeks half 6 had op den hoek van Groote Markt en Hoog straat een aanrijding plaats tusschen een met twee paarden bespannen voertuig en een wielrijder. Laatstgenoemde wilde de Hoogstraat oprijden en geraakte daarbij onder het voor wiel van den uit de andere richting komenden wagen, dat hem over den rechterschouder ging. De man vervolgde oogenschijnlijk zonder letsel te hebben bekomen zijn weg. In de Kethelstraat gevoelde hij plotseling zoo'n hevige pijn, dat hij in het café van Jansen binnenging en daar verzocht zijn familie in Kethel te waarschuwen De man C. C. Quartel genaamd, van beroep koopman, is toen door hen per wagen afgehaald. De voerman trof in deze geen schuld, hij trachtte uit alle macht de aanrijdingteverhinde- j ren, waarbij een der paarden een verwonding aan den buik opliep, j Gistermiddag omstreeks half een kwam een automobiel, uit de richting Broersvest in botsing met een motorwagen van de R.E.T.M., komende van Rotterdam, doordat de auto slipte. De bestuurder kon daardoor de botsing niet voorkomen. Van de auto werd het voorwiel vernield en het spatbord in elkaar ge drukt. De motorwagen werd niet noemenswaar dig beschadigd. Gistermiddag, o m s 1 V e o k a half 6 is van dep motorwagen 103 van de R.E.T.M. kqmencle van de richting Schiedam, aan den Rotterdamschen dijk,- een as gebroken, waar door de dienst een kwartier vertraging onder vond, UIT ROTTERDAM. B. en W. stellen den Raad voor den vermenig vuldigingsfactor voor de heffing van de plaatse lijke directe belasting naar het inkomen, voor het belastingjaar 1920/21, vast te stellen op 2,4. B. en W. stellen den Raad voor goedkeu ring te hechten aap de plannen betreffende ver dere gemeentelijke woningbouw in den PQlder Spangen.' De plannen betreffen twee complexen van resp. 177" 'en 123 woningen, gelegen resp. aan de Brederode- en Busken Huetstraat. Voor namelijk zijn de woningen bestemd voor jongge huwden zonder of met ten hoogste twee kinderen. In het gezin van Van P. in de Hendrikstraat liet de moeder haar kinderen van 4, 3 en 1 jaar gisternamiddag een oogenblik alleen, Taön zij thuiskwam, was het oudste kind in een wasch- kuip gevallen en verdronken. Het meisje was op een stoof gaan staan om in de kuip te kijken. Gemengd Nieuws. Hollandse h in drie maanden. Een Duitsch journalist trachtte bij de komst van een 500-tal Beiersche kinderen uit ons land te Munchen van de kleinen over hun verblijf in Holland een en ander gewaar te worden. Maar., zoo zegt hij, als dat verdraaide Hollandsch er niet was geweest! Zoo moeilijk is een interview mij nog nooit gevallen. ,,Zoo hoe is'tjou in Hol land gegaanz vroeg ik een achtjarige. Ik kreeg een antwoord,dat ik niet verstond. Daar is niets uit te krijgen, dacht ik, en richtte mij tot een ander. Weer een onverstaanbaar antwoord. Nu zocht ik me een dertienjarige uit. Het klonkvroolijk en opgewekt.Maar verstaan deed ik geen woord. U zal er niet veel uit krijgen, riep mij een onderwijzeres toe die den trein had begeleid. Die hebben allen hun Duitsch verleerd." De schrijver hoorde van de onderwijzeres nog, dat het in den trein een halve dag had ge- du urd, voor men een Duitsch antwoord uit de kinderen kon halen. „Het afscheid in Amsterdam had u moeten zien zei ze. Telkens weer liepen de kleinen op hun pleegouders toe en omhels den en kusten ze, en de heele boel, pleegouders en kinderen, stortten bittere tranen. De schrijver vertelt verder o.a. dat het roerend was, hoe een kleine jongen zijn moeder om den hals viel en zei, het was alles wat hij kon uit brengen Ik heb boter meegebracht moeder, Boter! „Dat was de begroeting vervolgt de schrijver na een scheiding van meer dan een kwart jaar! Kan iets duidelijker de ellende in Duitschland kenschetsen dan deze woorden van een zevenjarigen jongen Boter! heb ik meege bracht, moeder. Boter! der biljetten, waarop het eindbedrag 1600 ver anderd was in 900, in beslag genomen. D e v e e p e s t. i n B e 1 g i De „Soir" meldt dat dé veepest bijna geheel uit West-Vlaanderen is verdwenen. De brandstofvoorziening in F r a n k r ij k. Bekend is, dat in de leidende industrieele en financieele kringen de ongerust heid toeneemt over het feit, dat Frankrijk voor zijn voorziening met brandstof en zijn stookolie afhankelijk is van andere landen en de groote bekende groepen. Nu is er eenigen tijd geleden een commissie in Frankrijk ingesteld om na te gaan, welke maatregelen kunnen worden nomen om het brandstofvraagstuk zoo mogelijk te regelen. De commissie beval aan een onderzoek naar petroleum in Frankrijk en in de koloniën aan te moedigen en daarbij invoer van boormateriaal vrij te stellen van rechten. Tevens wordt er op aangedrongen de concessie houders in Marokko en Madagascar tot spoed aan te zetten bij de ontginning der petroleum- velden en ten slotte een verlaging toe te staan van de vervoertarieven van petroleum op de spoorwegen. ge goed Dew terwolde Jacht op ratten. Te Parijs is, naar men weet, de rattenjacht op groote schaal geopend. Zondag zijn naar de Matin "meldt, 1765 ratten gedood en Maandag 2055. Met de 228, die Vrij dag en Zaterdag gedood werde, kwam men Maan dag reeds tot een totaal van 4108 en dit resultaat is geenszins ontmoedigend voor de jagers. chelroede. Men meldt uit Oos- De heer S. A. v. d. Meulen, land bouwer aldaar, is door het Rijksbureau voor drinkwatervoorziening uitgenoodigd, deze maand op nader aan te wijzen plaatsen, demonstraties te geven met de wichelroede. Dezer dagen hadden wij gelegenheid den heer v. d. M. met de wichelroede te zien werken. We overtuigden ons, dat het vrije uiteinde van het wicheltakje (gaffeltje) zich boven een water ader rechtstandig naar den grond richtte. Deze ader demonstreerde zich in de buurt zelf in een z.g. „wel". Wij zelf bleken „immuun" te zijn voor de onbekende kracht,die de wichelroede leidde. Toen we echter het eene eind van de gaffel vasthielden, terwijl de heer v. d. M. het andere einde omklemde, richtte zich weer het vrije uiteinde, als door een onzichtbare hand getrokken, ter aarde. We voelden het stokje zich wringen in onze hand. Voor de wichelroede gebruikt men een gaffel vormig gegroeid takje. De soort hout doet wei nig ter zake, mits het takje maar buigzaam is. De wichelroede-man omklemt met iedere hand een der uiteinden. Het vrije eind wordt hori zontaal vooruitgedragen. Zoodra men nu een plaats is genaderd, waar zich in de aarde een waterader bevindt, gaat het vrije einde zich naar beneden richten, om juist boven het on- deraardsche riviertje den meest verticalen stand aan te nemen. Zoodra de ader is gepasseerd richt het stokje zich weer op in z'n ouden hori zontalen stand. De handen blijven steeds in denzelfden stand de einden worden zoo stevig vastgeklemd, dat verschuiven niet mogelijk is. De verticale stand van het stokje is dan ook alleen mogelijk door het buigen van het hout, ge- gelost, heel onafhankelijk van den menschelijken wil Een erfenis van 45 millioen fres. Een jonge visscher uit San Sebastiaan, Manuel Garmendia genaamd, heeft een fortuin gpërfd van 20 millioenp eseta's, die volgens den huidi- gen toestand gelijkstaan met 45 millioen francs. Toen hij nog een knaapje was, vertrok zijn moeder naar Amerika en liet hen achter onder de hoede van een harer zusters. Thans is zij overleden, hem dit groote fortuin nalatend. De eerste zorg van den nieuwbakken million- nair was den grootsten auto te koopen, dien hij kon vinden. lederen dag gaat hij daarmee naar de kade, waar hij zijn vroegere kameraden af wacht, als zij van de vischvangst terugkeeren. Hij neemt ze dan mee in zijn auto naar de om streken en gaat dan met hen aan den zwier. Diefstal van kostbaarheden. Door madame Soubeyronna, te Passy, is bij de politie aangifte gedaan, dat uit haar woning twee paarlen colliers en twee kostbare ringen, totaal voor een waarde van ongeveer 1 milli oen francs zijn gestolen. De politie heeft van den vermoedelijken dader, die voortvluchtig is, het signalement verspreid. Bij een concer t.Te Barcelona is een bom ontploft onder een armstoel tijdens een concert Er zijn 18 personen gewond, van wie er 2 be zweken zijn. De schade is aanzienlijk. Brand in de Dunló p-f abri ek. Een geweldige brand heeft de magazijnen der rijwiel- fabriek Dunlop te Levaïlois Fr.) verwoest. De schade bedraagt vijf millioen francs. Pestbacillen. Men meldt uit Stock holm Aan boord van het s.s. „Lima" dat hier is binnengeloopen om te lossen, zijn ratten met pestbacillen ontdekt. Een gedeelte der lading was tevoren in Gothenburg en Malmö Piano's! B. en W. van Utrecht vragen den raad een crediet van 2100 voor de aanschaf fing van piano's ten behoeve van eenige scholen. Opgravingen te Vechten. De op gravingen te Vechten, door den oorlogstoestand onderbroken en dit jaar wederom vanwege het Opgravingsfonds der Nederlandsche Anthro- pologische Vereeniging onder leiding van dr. Holwerda ondernomen, hebben thans tot zeer belangrijke uitkomsten geleid. Vastgesteld werd, dat een tiental jaren na het begin van onze jaar telling hier door de Romeinen een kamp van vrij grooten omvang is gebouwd, waarvan de gracht op verschillende plaatsen werd weerge vonden. Op hetzelfde terrein is eenige tiental len jaren later waarschijnlijk een kleinere Ro- meinsche vesting aangelegd, uit hout en aarde gebouwd. Ten derde male is omstreeks den tijd der Antonijnen een dergelijke vesting aange legd, nadat men eerst het terrein met ruim een meter leem had opgehoogd. Deze laatste ves ting had een steenen muur en een breede gracht, welke ten deele over de vulling van de gracht van de vroegere vesting heen is gegraven. Van deze beide laatste vestingen, die ongeveer een gelijken omvang hebben gehad, kon de omtrek reeds worden vastgesteld. Bovendien werd ge constateerd, dat er buiten deze militaire wer ken zoowel in vroegeren als in lateren tijd nog een burgerlijke nederzetting moet hebben gele gen. Zoo zal men mogen verwachten, dat hij voort gezet onderzqek het volgende jaar, hier een be langrijk stok geschiedenis der Romeinen in ons land voor den dag zal komen. Verlaagde belasting. De socialisti sche fractie in den gemeenteraad van Meerssen heeft een klacht bij den officier van justitie be diend en zich tot de Ged. Staten yan Limburg gewend, omdat het kohier v#n den plaatselijken Hoofdelijken Omslag oyer 1920 na vaststelling door (len raad, door den gemeente-ontvanger gewijzigd werd en in verband daarmede de aanslagbiljetten van verschillende personen ver laagd, zonder dat de gemeenteraad hierin vooraf werd gekepd. De belastingcontroleur heeft een Burgerlijke Stand. Geboren: 14 Sept. Jannetje, d.v. C. Hartingèveldt en J. Winkelman, Mariastraat. 15. Aartje, d.v. J. de Vringer en L. Boelhou wer, Schie. Petrus Marius, z.v. J. G. Bogers en F. M. van Eijk, Laan. Lucia, d.v. G. J. Hendriks en E. Heesbeen, Nieuwe Maasstraat. Gehuwd: 15 Sept. A. Sla 19 j. en G. van Eijk 18 j. M. J. Straver 26 j. en J. Ramberg 21 j. Overleden: 14 Sept. Een levenloos kind van H. J. M. van Dijk en H. J. Huiskens, Oude Kerkhof. Visscherij, SCHIEDAM, 16 Sept. Vertrokken naar zee ter haringvisscherij motorlogger SCH. 150, „Toekomst", schipper M. Pronk, voor de 2e reis. Vertrokken, 16 Sept. Stoomdrifter SCH. 490 „Clara", schipper P. v. d. Zwan, naar IJ- muiden, om aldaar te dokken. Scheepvaart. Hoogwater te Hoek van Holland. 17 Sept. v.m. 5.—, n.m. 5 26. 18 Sept. v.m. 5.38, n.m. 5.59. 19 Sept. v.m. 6.19 n.m. 6.38. Hoogwater ta Schiedam ongeveer 1 unr en 40 min. t ter. SCHIEDAM, 15 Sept. Vertrokken Engelsch s.s, „Afghanistan", met ballast,naar Hampton- Roads. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. Spiritus. SCHIEDAM, 16 Sept. Men noteert voor Prima spiritus 100 directe levering f 110. Stemming vast. Moutwijn. SCHIEDAM, 16 Sept. Men noteert voor moutwijn 46% f52. Stemrafne kalm. Spoeling. Noteering van de Coop. Varans „Schud. Spoelingvereeniging. Heden f 1.80 per ketel. is

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 3