Dagblad voor Schiedam, en Omstreken. firatis-Ongevallenverzekering 43si«# Jaargang. Vrijdag 17 September 1920. No. 12843 Bedrogen. FEUILLETOr BnreauKoemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden f2.per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels f 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. MJ levenslange geheele invaliditeit hfl veilles van een hand, voet of oog j bq veilles van een duim bq veiliesf! van een Qwqsvingei De veizekering wordt gewaarboigd dooi de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam. bq verlies van eiken ande ren vinger Buitenlandseh Nieuws. POLEN EN RUSSEN. De vredesonderhandelingen. Aan de „Telegrafen Uniun" wordt uit Danzig gemeldDe leider der Poolsche vredesdele- gatie Domski verklaarde De vroegere onder handelingen met Moskou hebben geen principi- eele moeilijkheden opgeleverd. Men kan daarom verwachten, dat de onderhandelingen te Riga, wanneer zich geen onvoorziene gebeurtenissen voordoen, een vlot verloop zullen nemen. Ons Poolsch industriegebied was voor den oorlog het voornaamste centrum voor de voorziening van het Russische rijk, en de economische con tracten, welke wij met Rusland willen sluiten zullen voor ons wel gunstig zijn. De kwestie van den doorvoer van industrie artikelen van Duitschland naar Rusland en van grondstoffen van Rusland naar Duitsch land zullen een aanzienlijk deel van de onder handelingen in beslag nemen. Voor den duur van de vredesconferentie zijn voorloopig drie weken vastgesteld. Joffe, het hoofd van de Russische vredesdele- gatie te Riga deelde aan een vertegenwoordiger van de „Daily Chronicle" mede, dat de Sovjet- regeering haar oorspronkelijke eischen tot ver minderingvan dePoolsche legermacht handhaaft, ten einde nieuwe aanvallen in de toekomst te verhinderen. Uit Londen meldt men, dat de vredesvoor waarden, die te Riga aan de bolsjewiki zullen worden aangeboden, definitief door de Poolsche regeering zijn vastgesteld en er bestaat geen twijfel of, als de Russische regeering waarlijk dien vrede wenscht, de preliminairen binnen enkele dagen kunnen worden onderteekend. De Poolsche regeering heeft voldoende acht ge schonken aan alle rechtvaardigbare eischen van de sowjet-regeering, en is bereid echter al leen op den grondslag van volkomen recipro citeit om aan die regeering alle gevraagde waarborgen te geven. Van het oorlogsterrein. Reuter meldt uit Warschau De Polen zijn geslaagde tegenaanvallen aan den bovenloop van de Boeg begonnen zij maakten 3000 gevangenen en veroverden '26 kanonnen en een hoop ander oorlogstuig. Zij hebben de linie Wladimir Wolinski, Kowel, Ko- brin bereikt. zijn afgesneden door afdeelingen van ataman Masjno, die zou oprukken naar Kief. De stad Oeman is op 2 September door de opstandelin gen genomen, en eerst na verwoede gevechten, die acht dagen hebben geduurd, is de stad her overd door roode troepen, die van het Westelijk front waren gehaald. De strijd om het bezit van de stad duurt voort. In de streek van Tsjer- kof hebben de boeren alle bolsjewistische in stellingen afgeschaft en hebben het Oekrainsche gezag hersteld. OEKRAÏNE. De „Litsy", het officieele communistisch blad uit Kief, geeft de laatste weken geregeld berich ten van het binnenlandsche front te Kief. Die berichten toonen aan, dat de Oekrainsche op standelingen een voortdurenden strijd voeren om het bezit der spoorwegknooppunten rondom Kief en Podolië. De krijgsverrichtingen der op standelingen worden geleid door ataman Stroek. De verbindingen tusschen Kief en Poltawa ENGELAND. Men meldt uit Londen dd. 16 Sept.: Algemeen is men zeer optimistisch gestemd over den kern van het steenkool-conflictVan arbeiderszijde wordt medegedeeld, dat de nieuwe voorwaarden, welke gister door het bestuur der mijnwerkersfederatie zijn goedgekeurd, heden ter sprake gebracht zijn op de conferentie tus schen de leiders der mijnwerkers en den presi dent van den Board of Trade. De „Labour"-correspondent van de „Evening Standard" weet mede te deelen, dat de mijn werkers definitief hebben afgezien van hun eisch in zake de vermindering van de prijzen voor den huisbrand. De conferentie, die tot laat in den namiddag duurde, is tot morgen verdaagd. Heden verschijnt een zeer uitvoerig officieel verslag van hetgeen vanmiddag door de leiders der mijnwerkers besproken werd met minister Home. Ik kan reeds mededeelen, dat Hodgee, de algemeene secretaris der mijnwerkersfede ratie, nopens 't hoofdbestuur het volgende heeft voorgesteld te. Inwilliging van de gevraagde loonsver- hooging, namelijk twee sh. per dag voor vol wassen mijnwerkers, één sh. voor minderjari gen en negen pence voor knapen. 2e. Deze verhooging niet te leggen op den prijs van steenkool voor binnenlandsch ver bruik. 3e. De benoeming van een bevoegd en verte genwoordigend tribunaal om te onderzoeken, of met het oog op 's lands financiën en de positie der nijverheid de steenkoolprijs kan worden verlaagd, zoo ja, in welke mate. Het rapport daarover niet later dan October a.s. uit te bren gen. Het oordeel der meerderheid van het tribunaal uit te voeren. 4e. Benoeming van een commissie om de oorzaken der verminderde steenkoloproductie en de middelen tot haar vermeerdering te on derzoeken. 5e. Onderzoek naar de huidige loonregeling der verschillende steenkoolmijnen. op het oogenblik een zekere spanning en ver scherping, veroorzaakt door de kwestie van de uitbreiding van de basis der rijksregeering, naar links en door de gebeurtenissen in het Groot- Berlijnsche Stadsparlement. De besprekingen over een eventueele toe treding van de meerderheids-socialisten tot 't regeeringsblok, duren voort, zonder dat het het tot dusver gelukt is de aangelegenheid zelf de oplossing nabij te brengen. Woensdag had in het Stadspark te Cassel een vergadering plaats van meerderheidssosialisten welke zeer druk bezocht was. Scheidemann hield een rede, waarin hij o.a. zeide De volkomen overwinning van Rusland op Polen zou de invoering van het sovjet-systeem in dit land beteekend hebben. Op het oogen blik, dat het bolsjewisme naar ons overslaat, kunnen noch Rijn, noch Vegezen, noch Kanaal het tegenhouden. Daarom moet aan de En tente steeds meer duidelijk gemaakt worden, dat zij zich slechts voor de bolsjewiki kunnen behoeden, wanneer Duitschland leven en arbei den kan. In verband met de veelbesproken kwestie van het weder toetreden van socialisten tot de regeering verklaarde Scheidemann De toestanden zijn zoo ernstig geworden, dat wij blij kunnen zijn, na de verkiezingen een tactiek te hebben gevolgd, die destijds absoluut juist was en op het oogenblik nog juist is. Wij gaan ernstige maanden te gemoetlevensmidde- lennood, woning-ellende, kolengebrek met koude in de woningen, werkloosheid, kortom een on afzienbaar tijdperk van ellende hebben wij te wachten. Uit het Engelse h. 6 Helena Raybould raakte met hare vingers even Herbert's hand aan en verliet snel het vertrek Hij zag haar witte kleed golven, hij hoorde hoe zij zacht de deur sloot. Dan zat hij weer alleen in den verblindenden glans der electri- sche lampen, tusschen de veelkleurige zwaar geurende bloemen en hij zat roerloos, met bleek gelaat en starende oogen. Plotseling geheel onverwacht, was het boek van zijn leven o- pengeslagen van de eene pagina, weemoedige romance, die zijn leven rijk was. Hij had dik wijls daarom geglimlacht, zich diets gemaakt, dat zijn gevoelens sinds lang dood waren, dat £die dwaze liefde uit zijn hart lang was uitgeroeid. En ziehier d,aar was alles, als met een slag weer verrezen en de stem in zijn hart, die zoo lang had gezwegen, dat hij haar verstomd had gewaand, sprak nu weer zoo luid en zoo heftig dat al het andere daarvoor werd overstemd. Dat zachte, schoone gelaat was het ge laat van de ontslagen gevangene; die blanke handen hadden gedwongen arbeid, gevangenis- arbeid, verricht. En nochtans scheen het on mogelijk, Helene Raybould te vereenizelvi - DUITSCHLAND. Rijkskanselier Fehrenbach is gister in Freu- denstadt aangekomen, om met Rijks-president Ebert den politieken toestand te bespreken. De binnenlandsche politieke toestand vertoont gen met schuld en misdaad. De hartstochtelij ke drift van een kort oogenblik had geheel haar leven vernietigd; tot aan haren dood zou zij den zwaren last van het verleden met zich slepen. En wat kon de reden zijn, dat zij onder een dak woonde met haar stiefvader den man wiens dochter zij den dood had doen ingaan.' Dat was een raadsel dat Herbert niet vermocht op te lossen. Doch nu hij door goede omstandigheden toegang had gekregen tot dit huis, was hij besloten, ook in het geheim zelf door te dringen en met alle kracht te be proeven, die donkere wolk uit Helene's leven te verdrijven. En mocht hij daarin niet kunnen slagen, dan zou hij Vera's hulp inroepen. Ve ra's sterk helder en opgeruimd gemoed zou Helene verlossen van hare zwarte kwellende zelfbeschuldiging; Vera schiep rondom zich een atmosfeer van reinheid, arbeidslust en blij moedigheid; in die atmosfeer moest Helene geestelijk genezen worden, om het leven lichter in te zien en het met stillen moed en vasten tred weer in te gaan. Inmiddels ging de tijd voorbij en Herbert werd ongeduldig. Een groote, vergulde klok tegenover hem tikte de minuten weg; kwar tier na kwartier ging voorbij en niemand kwam, niemand sprak. Toen, eindelijk, word de deur in de laatste der vier kamers van bin nen geopend, een sleutelbos rammelde en onmiddellijk daarop riep iemand den dokter bij zijn naam. Herbert stond op en schreed met ingehouden nieuwsgierigheid voort. Door de deur het vertrek binnentredend, zag hij 'n man op een heden geen bijzonderheden bekend zijn gewor den. Om zes uur 's morgens verliet Deschanel dien dag zijn kamer en ging een wandeling in het park maken, waarbij hij zich in de richting van het kanaal begaf. Deschanel wisselde nog enkele woorden met een visscher, waarna hij zijn wan deling voortzette. Plotseling bemerkte de vis scher Deschanel midden in het kanaal. Geluk kig was het daar niet zeer diep en het water kwam dan ook slechts tot aan zijn borst. De president werd naar het kasteel teruggebracht. Het ongeval had geen verdere nadeelige ge volgen, maar Deschanel en zijn familie zijn van meening, dat zijn herstel niet zoo snel zal plaats hebben, dat hij zijn werkzaamheden op den vastgestelden datun zal kunnen hervatten. In parlementaire kringen is een zeer sterke strooming merkbaar voor een verkiezing van Millerand, die bijna alle stemmen op zich ver eenigen zal. Men hoopt, dat het besluit van Millerand, om zich niet candidaat te stellen, niet onherroepelijk zal zijn. DE TOESTAND IN ITALIË. De Italiaansche premier Giolitti heeft, na de vertegenwoordiging van de industrieelen en de werklieden gehoord te hebben, de kwestie van de contröle over de fabrieken opgelost door bij decreet een commissie uit de industrieelen en werklieden te benoemen, die belast is met de uitwerking van een wetsontwerp, dat de regee ring aan de Kamer zal voorleggen. FRANKRIJK. Deschanel treedt af. Millerand begaf zich gisternamiddag naar Rambouillet, waar hij een onderhoud met De schanel had, die hem zijn stellig voornemen te kennen gaf om wegens zijn voortdurenden slechten gezondheidstoestand zijn hooge functie neer te leggen. Hij stelde Millerand in kennis met de boodschap, die hij tot dit doel aan de beide Kamers zal zenden. Millerand zal heden den kabinetsraad op de hoogte brengen van dit onderhoud. Na deze zitting zal Millerand met de voor zitters van den Senaat en de Kamer confereeren om in overeenstemming met hen den datum van de bijeenroeping van het Parlement vast te stellen. Den daaropvolgenden Zaterdag zou dan de Nationale Vergadering bijeenkomen, om den nieuwen president te verkiezen. j De „Temps" meldt nog Verleden week scheen Deschanel's toestand langzaam te verbeteren, zoodat men mocht hopen, dat hij zijn werkzaamheden zou kunnen hervatten. Den lOen September is hem echter een nieuw ongeluk overkomen, waarvan tot ZWITSERLAND. Over de besprekingen van Millerand en Motta verneemt een bijzondere correspondent van het Zwitsersch telegramagentschap o.a., dat in de kwestie van de Savooische zones de Fransche regeering op het standpunt blijft staan, dat de douanegrens met de politieke grens moet samen vallen. Zwitserland, dat een tegenovergesteld standpunt inneemt, blijft eveneens daarop staan. Frankrijk blijft verder vasthouden aan het graven van een kanaal, evenwijdig aan den Rijn op Elzasser grond, waartoe het verdrag van Versailles het recht geeft. Het belooft even wel met de belangen van de Zwitsersche scheep vaart rekening te zullen houden. Hoewel de besprekingen ,naar de Zwitser sche meening niet tot een tastbaar resultaat hebben geleid, hebben zij toch den weg geëffend voor toekomstige onderhandelingen. rustbed liggen, het eene been op een stoel uitgestrekt en onder de knie verbonden met linnen doeken. „Sluit de deur en kom hier", zeide de man korr.Ik heb een ongeluk gehad," Herbert zag zijn patiënt met een langen blik aan. Het was een groote magere, man, met een somber glad-geschoren gelaat; de plooien van den gestadigen sarcastischen, bit teren lach om de lippen verrieden een ge moed, dat er een vreemd behagen in schept zich zelf te martelen. Het was het type van den man die hem aangedaan leed niet kan vergeten noch vergeven; die dag en nacht peinst over het onrecht; die zijn verdriet zoo vast met zich mee draagt als de fox-terrier een rat, en die ten slotte zich zelf krankzinnig maakt. En toch zag hij er uit, alsof gij tot betere dingen in staat was. „Ik heb u opzettelijk laten wachten", beet hij Herbert toe. „Verstaat gij dat?" „Ik kan het mij voorstellen", antwoordde de dokter kalm. Ik heb wel meer zulke menschen ontmoet. Gij leeft in een schitterende omge ving, menigeen zou u benijden; maar ik zou nog liever langs den weg steenen houwen, dan met u te ruilen. Een toornige blos bedekte het kleurlooze gelaat. De koude woorden van den dokter hadden den man dieper getroffen, dan hij wilde erkennen. Hij had ruw en sarcastisch willen zijn, „spleen" willen luchten aan dezen armen, jongen geneesheer en hem dan een goudstuk willen toewerpen zooals men aan een hongerigen hond een stuk vleesch SPANJE. Ie Rio Tinto wordt de toestand met den dag ernstiger. De onderhandelingen tusschen pa troons en arbeiders schijnen voor goed afgebro ken te zijn. Men hoopt echter nog dat de regee ring er in zal slagen de partijen tot hervatting ervan te bewegen. toewerpt. „Gij schijnt een man van zelfbewustheid," zeide hij met een bitteren, spottenden lach. „Ik ben een man, die zich niet door an deren laat beleedigen," antwoordde Herbert rustig. „Waartoe dient het, uw grief tegen het menschdom te wreken, door te vergeten dat gij een gentleman zijt.? Ik ben inderdaad arm, en het goudstuk, dat ik voor deze visite zal berekenen, is voor mij een ding van gewicht: maar ik verkies het niet te verdienen ten koste van mijn zelf-respect. En nu laat mij zien, wat uw wonde is" Er kwam een trek van wrevel op het ge laat van den kluizenaar. Hij had Dr. Faulkner willen bruskeeren en nu bruskeerde de dokter ham. Vijf jaren lang had de man een groote smart in zijn hart gekoesterd; al zijn oorspron kelijke hoedanigheden waren langzaam ver stikt door zijn menschenhaat. Voor het eerst keek hij nu met een gevoel van onvoldaanheid en ledigheid op de weelderige omgeving, die hem omringde. „Ik ben misschien een dwaas," zeide hij dan, plotseling en recht-uit. „Maar ik heb eenigen tijd geleden een zwaren last te dra gen gekregen. Gij zult het misschien niet ge- looven, maar ik was zeer gehecht aan mijn dochter. Zij was de eenige te midden van een valsche en bedrieglijke wereld, die mij trouw en waar was. Zij was de eenige die mij nooit be droog En zij werd vermoord Zij werd vermoord door een vrouw in een vlaag van jalouzie. En die vrouw werdniet eens terechtgesteld; men liet haar na eenigen tijd weer vrij gaan! Ha!"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 1