MAROKKO. Uit Larresj wordt gemeld, dat drie bataljons Madrilleensche troepen, versterkt door inheem- sche elementen, uit Tetoena zijn vertrokken om een kamp op te slaan, van waar uit zij spoedig de krijgsverrichtingen tegen Sjesjauen beginnen Talrijke troepen zullen daaraan deelnemen. AMERIKA. Ontploffing te Ne w-Y o r k. De „Times" verneemt uit New-York, dat een geweldige ontploffing in de beurswijk te New- York heeft plaats gehad, op den hoek van Wall- street en Boardstreet. Er zijn dertig dooden en ongeveer tweehonderd gewonden. Omtrent de oorzaak is nog niets met zekerheid bekend. De die beslissing en de loonpolitiek. Aan den diree- teurugeneraal van den arbeid verzocht hij de best-ren der vakbonden in de metaal-nijver heid tot een onderhoud uit te noodigen en hen in te lichten omtrent de motieven, welke ertoe hadden geleid op dit punt af te wijken van het advies, door den Hoogen Raad van Arbeid uit gebracht. Die uitnoodiging was gesteld op 10 September. Maar het bleek dat men, zoowel van de zijde der katholieken, als der modernen, op die toelichting geen prijs stelde, waarbij als reden werd opgegeven, dat men de argumenten wel kende. Er zijn nog eenige maatregelen van bestuur bij den Raad van State. En dan moet er ook nog eenige tijd verloopen tusschen het publi- ceeren dier algemeene maatregelen van bestuur liet bruinbrood. Naar het Corr. Biur. verneemt, blijft de toe- slag op het brum brood dezen winter nog ge handhaafd. De melkprijs. Omtrent den melkprijs en het al dan niet verleenen van toeslag op de melk van regeerings- wege is, naar het Cor.r Bur. verneemt, nog gee nerlei beslissing genomen. Haring. Te bevoegder plaatse was gister nog niets bekend van een opheffing door de Duitsche regeering van het invoerverbod op Hollandsche haring. schade wordt op twee millioen dollar geschat. Op last van den gouverneur is de beurs gesloten. en het in werking treden van de wet, omdat de Onder de gewonden bevindt zich de zoon van Pierpont Morgan. Binnenland. Het in-werking-treden van de Arbeidswet. Het „Gentrum!" heeft een onderhoud gehad, met minister Aalberse in verband ,met de be denkingen, die zijn gerezen tegen het voorne men van den Minister, om voor de metaal nijverheid een overgangstermijn van twee jaar toe te staan, gedurende welken de werkdag 872 uur zal mogen bedragen met een vrijen Za terdagmiddag. Op de vraag, waarom was afgeweken van het advies, door den Hoogen Raad van Arbeid gegeven, ten aanzien der metaalbewerkers, zeide de minister, dat de Hooge Raad van Ar beid niets anders heeft gedaan, dan zich ver eenigen met zijn plannen tot invoering van de 45-urige arbeidsweek, behalve wat dan de scheepmakerijen betreft. De minister dacht tot voor korten tijd niet anders, of ook voor de metaal-industrie zou die arbeidsweek, de acht urige arbeidsdag terstqnd kunnen worden in gevoerd. En het advies van den Hoogen Raad van Arbeid strookte dan ook geheel met zijn eigen wensch en verlangen. Maar daarna kreeg hij cijfers en feiten onder de oogen, die hij niet kon veronachtzamen. Men moet nu eenmaal rekening houden met de buitenlandsche con currentie, speciaal van Duitschland en België. En dit geldt in deze zaak niet slechts voor den arbeidsduur, maar ook voor de loonen. Die bedragen in Duitschland bijv. naar het verschil in valuta berekend, circa 10 cent per uur min der dan bij ons, terwijl men er niet de 45-urige maar de 48-urige werkweek heeft. Waarbij men tevens in aanmerking dient te nemen, dat wij in ons land de beste arbeiders-inspectie hebben, beter dan in Duitschland en zeker beter dan in België, waar zij lang zoo straf niet is, om een stipte naleving van de wetgevende bepalingen te verzekeren. Zoo staat onze metaal-industrie dus onbetwistbaar gehandicapt uit het oogpunt der concurrentie tegenover de beide genoemde landen. En wanneer ik hier spreek van de me- taai-industrie, dan bedoel ik daarmede niet de geheele metaal-nijverheid, maar alleen de groote bedrijven. Het is toch enkel voor de groote be drijven, dat de overgangstermijn gelden zal, bedrijven, welke vooral, of althans voor een belangrijk deel hun afzetgebied in België heb ben, of op de markt met Duitschland en België j moeten concurreeren. Mag ik nu het risico loo- pen, dat onze nijverheid in dit geval wordt over- vleugeld en verdrongen Dat er dus minder werk zal komen of, wat nog erger is, werkloosheid Reeds nu komen er uit Duitschland geheele ijzer- en metaal-constructies kant en klaar, ter wijl wij het ruwe ijzer daarvan alleen al duurder moeten betalen. De kolen-prijzen zijn trouwens hierbij ook van invloed. Het is een complex van redenen, die tot noodzakelijke voorzich tigheid maant. Er is nog werk in het groote metaal-bedrijf, ten gevolge der loopende con tracten maar indien die afgeloopen zijn, over een jaar of anderhalf jaar, dreigt er gebrek aan werk te komen met wellicht voor verschil lende bedrijven een algeheele stilstand in zaken. En nu stond ik voor de verantwoordelijkheid, wat de gevolgen betreftvoor de mogelijkheid de kans, de waarschijnlijkheid dat mij later het niet ongegronde verwijt zou kunnen worden toegevoegd hadt gij de 45-urige arbeidsweek voor die bedrijven niet zoo streng en zoo on middellijk doorgedreven, dan zou onze metaal nijverheid beter het hoofd hebben kunnen bieden aan de mededinging van het buitenland en voor Nederland de werkgelegenheden zijn behouden die thans verloren gingen." De minister hoopt over enkele dagen eenige cijfers te kunnen publiceeren, die hem thans nog onder geheimhouding zijn verstrekt. Dan zal het nog duidelijker zijn, dat er inderdaad ernstige reden bestaat voor den door hem be paalden overgangstermijn. Het oorspronkelijke acht-uren-ontwerp-Schaper bevatte een over gangstijd van niet minder dan acht jaren, en in zijn tweede, verscherpte editie van dat ont werp wilde de voorsteller in October 1918 nog een termijn van vier jaren stellen. Twee jaren zou er nog 10 uur mogen gewerkt worden en twee jaar 9 uur, om dan te komen tot den 8- urendag. Na Novemberjvanjdat jaar schrapte hij alle bepalingen dienaangaande. Maar in dat korte tijdsverloop is niets gebeurd, wat hem daartoe moest bewegen, dan dat mr. Troelstra zich had vergist. Op het verwijt, dat de minister in dat geval gehandeld heeft in strijd met het advies van den Hoogen Raad van Arbeid, wees hij er op, dat de Hooge Raad van Arbeid heeft te adviseeren, maar de beslissing is bij de regeering. Zij draagt de verantwoordelijkheid. De minister zei te begrijpen, dat zijn beslissing na het bekend worden van het advies, bij de vakbonden teleurstelling zou wekken, óók om dat er door hen verband wordt gelegd tusschen werkgevers daarop hun bedrijf hebben in te richten, terwijl de gemeentebesturen moeten Het ontwerp voor een internationaal gerechtshof. Het ontwerp voor een Internationaal Ge rechtshof, dat het Secretariaat van den Volken bond publiceert na het te hebben toegezonden zorgen voor arbeidskaarten, het aanleggen der aan de regeeringen der Staten-leden van den noodige registers enz. De minister hoopt, dat op een Zondag (als eersten dag der week) in October de wet, in wer king zal kunnen treden. De juiste datum zal zoo spoedig mogelijk worden bekend gemaakt maar zeker zal het nog in October zijn. Op een vraag, hoe het stond met de arbeids regeling in de suiker-industrie, waaromtrent ook werd gemeld, dat Z.Ex. van het advies, door den Hoogen Raad van Arbeid gegeven, zou zijn afgeweken, zei de minister zich te dezer zake gehouden te hebben aan het advies van den Hoogen Raad van Arbeid. Bond is tegelijkertijd een voortzetting van het onvoltooide werk van de Haagsche Vredescon ferentie van 1907 en een uiting van de begrippen betreffende de handhaving van den wereldvrede vervat in het Volkenbondsverdrag. De uitbreiding van het Staatsmijnveld. De minister van Landbouw enz. heeft het voorloopig verslag der Eerste Kamer beant woord betreffende het wetsontwerp tot uitbrei ding van het Staatsmijnveld. De meening van die leden, die ernstig be zwaar hadden tegen verdere uitbreiding van het Staatsmijnveld, kan hij niet deelen. Hij meent dat juist in de tegenwoordige tijden, nu het er boven alles op aankomt de ontginning van de Limburgsche mijnvelden met de uiterste kracht op te voeren, aan mijnontginning door den Staat belangrijke voordeelen verbonden zijn. De feiten, dat de Staatsmijnen haar productie gedurende de zes zoo moeilijke oorlogsjaren zagen verdubbelen en de particuliere mijnen een toeneming van 50 mochten boeken, ter wijl het personeel bij de Staatsmijnen met 171 en bij de particuliere mijnindustrie met 80 toenam, getuigen van de krachtsinspan ning en een beleid, die zeker aanspraak kunnen maken op groote waardeering. In verband met de groote toeneming van arbeiders bij de mijnbedrijven is het wensche- lijk, de nieuwe mijnen aanvankelijk niet op een al te kleine oppervlakte te zamen te dringen. Deze gedachtengang noopt den minister het mijnveld Vlodrop, dat op tamelijk grooten af stand ten noorden van de mijn Maurits ligt, te gaan ontginnen. Onmiddellijk na zijn optreden heeft de mi nister er zich rekenschap van gegeven, of er voldoende aanwijzingen waren, dat er nog in andere deelen van het land dan waar thans mijnen in aanleg of in exploitatie zijn, met kans op succes naar kolen zou geboord kunnen wor den. De aandacht is toen gevallen op het ge deelte van Zuid-Limburg, dat ligt ten zuiden van den Aken-Maastrichtschen spoorweg, ter wijl de boringen, die in het belang van de kolen- voorziening van ons land ondernomen zijn in de nabijheid van Winterswijk, aanleiding gaven om de vraag onder de oogen te zien, of in deze streek ook met succes kolen te zouden winnen zijn. De noodige gelden voor deze boringen zijn door de wetgevende macht toegestaan. Zonder vooruit te willen loopen op de vraag, welke wijze van beheer zal moeten gekozen worden voor de mijnen, die zullen geprojec teerd worden, indien bovengenoemde boringen tot gunstige uitkomsten aanleiding zouden ge ven, acht de minister het gewenscht, de mijn- velden, die in de naaste toekomst voor exploi tatie in aanmerking komen, van Staatswege te doen ontginnen. Kan men later wellicht het tempo, waarin de kolenwinning in ons vaderland zal worden ont wikkeld, eenigszins verlangzamen, bij de tegen woordige constellatie dient vóór alles de vraag onder de oogen te worden gezien „Hoe maakt Nederland zich binnen den kortst mogelijken tijd ten opzichte zijner kolen onafhankelijk van het buitenland De wensch, om zoo snel en krachtig mogelijk de steenkolenwinning door te zetten, heeft den minister ook geleid tot het besluit om te trach ten de Dominiale mijn, die tot 1945 aan de Aken- Maastrichtsche Spoorweg Maatschappij is ver pacht, weder bij den Staat terug te brengen. De aanbieding van een koopprijs van drie mil lioen gulden, waaromtrent volkomen overeen stemming met de directie van de Maatschappij verkregen was, werd echter door de aandeel houders dier maatschappij verworpen. De minister meent dat in 1930 de geheele Internationale financieele conferentie. Bij Kon. besluit van 9 dezer is aan mr. G. Vissering, president der Nederlandsche Bank, in verband met zijn benoeming tot vice-voor- zitter der te Brussel te houden Internationale Financieele Conferentie, eervol ontslag verleend als vertegenwoordiger der Nederlandsche regee ring te dier conferentie en als zoodanig benoemd mr. R. J. H. Patijn, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister, secretaris-generaal van het departement van buitenlandsche zaken. De Nederl. R. K. Bouwvak-Arbeidersbond. Naar uit de statistiek blijkt, bedroeg het ge tal leden van den Nederlandschen R. K. Bouw vakarbeidersbond St. Joseph aan het einde van het tweede kwartaal 1920 26810 tegenover 24595 aan het einde van het eerste kwartaal. Er valt dus een vooruitgang te constateeren van 2215 leden. Naar in de kringen der R. K. vakbeweging verwacht wordt zal dit jaar het ledenaantal van den R. K. Bouwarbeidersbond stijgen tot 30.000. ten met meer dan 25000 inwoners ter gemeen schappelijke beraadslaging over de leenings- moeilijkhedenvoor de gemeenten. Deze bijeen komst was belegd dor de Vereeniging van Neder landsche Gemeenten, waarvan bedoelde ge meenten alle lid zijn. Bij de bespreking, welke een voorloopig karakter bedoelde, kwamen verschillende belangrijke denkbeelden in be handeling. Besloten werd dat de Vereeniging een commis-sie zou benoemen om de beraad- slagingen nader in de studie te nemen en omtrent het onderwerp spoedig rapport uit te brengen voor een tweede vergadering. In die commissie zullen zitting nemen de heeren mr. J. B. Bomans, wethouder van Haarlem; P. J. de Kanter, wethouder van Dordrecht; J. H. Th. O. Kettlitz, wethouder van Utrecht. A. R. Veen- stra, secretaris van Amersfoort, mr. dr. F. L. G. Z. M. Vonk de Both, burgemeester van Tilburg F. M. Wibaut, wethouder van Amsterdam, mr. J. A. de Wilde, Wethouder van 's-Gra- en de directie der Vereeniging de heeren mr. A. Jonker en H. Th. Klein. Berichten omtrent plannen, die in de verga dering zouden ter sprake komen, misten allen grond. Gemeentelijke Spaarbank. Bij de beraadslagjng over een adres tot uit breiding van de belastingbetalingsbewijzen, heeft wethouder Kettlitz in den Utrechtschen gemeenteraad meegedeeld, dat B. en W. voor nemens zijn nog vóór het einde van dit jaar te komen met een voorstel tot stichting van een gemeentelijke spaarbank. Kinderbijslag voor rijkspersoneel. (Offcueel). De regeering wenscht, ter tege moetkoming aan de moeilijkheden, welke gaein- nen met kinderen onder de bestaande omstan digheden ondervinden, wijziging te brengen in de regeling van den kinderbijslag voor het rijks personeel. Zij zal de volgende wijzigingen voorstellen 1. de bijslag wordt voor elk kind beneden den leeftijd van 18 jaren toegekend, dus reeds te beginnen met het eerste kind 2. de bijslag wordt genoten, ongeacht het bedrag der wedde, zoodat de bestaande grens van 6000 komt te vervallen 3. de bijslag bedraagt voor elk kind als sub 1 bedoeld 21/apct. van het bruto-salaris met inbegrip van vaste toelagen, met een minimum van 50 en een maximum van 200 per kind. Het ligt in de bedoeling, vorenstaande wijzi gingen met 1 October a.s. te doen ingaan, naar den maatstaf van de wedde en het aantal kin deren op 1 Januari 1920. Wetsontwerpen tot beschikbaarstelling van de noodige gelden ter uitvoering van de nieuwe bepalingen, zullen met den meesten spoed wor den voorbereid en ingediend. Voorts is besloten de schalen 2 en 3 van het bezoldigingsbesluuit in maximum te verhoo- gen met 100, ingaande 1 Januari 1920. Studiereis naar de slagvelden. Naar het Corr. Bureau verneemt, zal eerlang een tweetal Nederlandsche genie-officieren een studiereis maken naar Frankrijk, ter beoordee ling op de slagvelden van de ondervindingen in zake de versterkingskunst in den oorlog opge daan. Tuindorp. De minister van arbeid mr. P. J. M. Aalberse heeft gistermiddag een bezoek gebracht aan het tuindorp Treewijk aan den Groenen Hilledijk te Rotterdam. Maximumprijzen van Gemeentewege. Het correspondentie bureau meldt Naar aanleiding van bezwaren, in „Het Volk" geopperd tegen de circulaire van den minister van Landbouw aan de gemeentebesturen, waar in hij in herinnering brengt, dat zij plaatselijke maximumprijzen kunnen instellen, wordt van bevoegde zijde opgemerkt, dat dit juist voor het brood, waarvan in de bedoelde circulaire m 't bijzonder sprake is, zeer goed mogelijk is; immers het Rijk stelt de Bloem nog steeds ter beschikking van de bakkers voor een vas- ten prijs, welke in elke gemeente dezelfde is. De broodprijzen echter zijn in de verschillen de gemeenten zeer uiteenloopend, terwijl de gemeentebesturen veel beter dan de Minister onder de oogen kunnen zien, hoe de prijs ter plaatse behoort te worden geregeld. Iets dergelijks geldt trouwens ook voor de melk, immers gedurende den aanstaanden win ter zullen weder zeer groote hoeveelheden door de regeering moeten worden bijgeleverd, tegen een door den Minister vast te stellen prijs. Reeds heeft de Minister, ten einde exces sen te voorkomen, voor enkele gemeenten op haar verzoek maximumprijzen voor de melk vastgesteld. Maar niet zulks door den Minister geschieden, dan draagt hij de verantwoor ding voor het opvolgen van adviezen, welke geheel gebaseerd zijn op plaatselijke toestanden waarvan uit den aard der zaak de adviseerende gemeentebesturen beter op de hoogte zijn dan het centraal gezaag. Daarom is het veel beter, dat de gemeentebesturen zelve voor zoo Raden van Arbeid. In de Mem. van Antw. op het voorl. verslag der Eerste Kamer betreffende het wetsontwerp tot wijziging der Radenwet, wijst de minister van Arbeid er op, dat in Radenwet ondubbel zinnig aan de Raden van Arbeid de bevoegd heid is gegeven om, behoudens het in de wet geregelde toezicht, over de wijze, waarop de Raden aan hunne taak uitvoering zullen geven, zelfstandig maatregelen en besluiten te nemen. Inperking van deze wettelijke bevoegdheid der Raden is niet zonder wetswijziging mogelijk en een zoodanig wetsvoorstel is niet gedaan en is ook niet van den minister te verwachten. Mochten andere organen, wier werkzaamheid op het gebied der arbeidsverzekering ligt er naar streven de wettelijke bevoegdheden van de Raden van Arbeid aan zich te trekken of tegenover die lichamen bevoegheden zich aan te matigen, welke de wet hun niet heeft verleend, dan zal de minister niet aarzelen die organen te nopen zich binnen de grenzen hunner be voegdheden te houde, terwijl, naar hij vertrouwt de Raden zelf wel tegen zoodanige machtsover schrijding krachtig positie zouden nemen. De burgerwachten. Naar „Het Volk" verneemt, zal minister Ruys de Beerenbrouck op het ontwerp-begroo- ting van binnenlandsche zaken voor 1921 een post van ongeveer anderhalf millioen gulden voor de burgerwacht plaatsen. danige prijszetting de verantwoordelijkheid dra productie der Nederlandsche mijnen zal kunnen 8en- Men kan hierin overigens niet te ver gaah; zijn opgevoerd tot 61/ji millioen ton. In hoeverre unmers alle maximumprijzen zijn eenigszins Nederland dan ten opzichte van zijne kolen- twijfelachtige middelen tot duurtebestrijding in voorziening onafhankelijk zal zijn van het dit geldt in het bijzonder de melk, welke een buitenland, hangt natuurlijk af van het te wach- j bederfelijk artikel is, hetgeen inbeslagneming ten verbruik. j daarvan bij overtreding in het algemeen De Minister meent dat er reden is te veronder- ongeraden maakt, terwijl ook 't verbod van kaas stellen, dat het kolenverbruik zeer belangrijk maken buitengewoon moeilijk te handhaven is- Luchtvaart. De voorzitter van de staatscommissie voor de luchtvaart, mr. Kan, sceretaris-generaal in alge- meenen dienst, en de ondervoorzitter dier com missie, de heer Westerveld, directeur-generaal der posterijen en telegrafie, zullen vandaag een bezoek brengen aan het vliegterrein te Deventer. Bestrijding van den kanker. Naar verluidt, is de regeering voornemens, aan het Nederlandsch Kankerinstituut een voor schot te verleenen van 400.000 voor den bouw van een nieuw Ziekenhuis voor kankerpatiënten. Stads- en Gewestelijk Nieuws. zal blijven beneden dat van vóór den oorlog- Rekende men, dat in verband met bovenge noemde maatregelen het kolenverbruik con- j stant zou blijven, dan zal Nederland in 10 jaar ten opzichte van de kolenvoorziening onafhan- j kelijk zijn. Het spreekt echter vanzelf, dat in dit opzicht verschillende veronderstellingen re den van bestaan hebben. en dan ook op de ergerlijkste wijze ontdoken is in den moeilijksten tijd der distributie. De financieele moeilijkheden der Gemeenten. Eergistermiddag werd te 's-Gravenhage, naar vanwege de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten aan het Corr. Bur. wordt gemeld, een vergadering gehoudenvanvertegenwoordigers der Collegesvan dagelijkschBestuur der gemeen- Suikerkaartcn. De uitreiking der Suikerkaarten zal op ver toon der Domiciliekaart plaats hebben op Maandag 20 September voor de letters AF. Levensmiddelenbureau van AB (1). Vereenigingslokaal Broersvest van B(o)F. Dinsdag 21 September voor de letters GK. Levensmiddelenbureau van GH(e). Vereenigingslokaal Broersvest van H(i)K. Woensdag 22 September voor de leters LO. Levensmiddelenbureau letter L. Vereenigingslokaal Broersvest van MO. Donderdag 23 September voor de letters PT. Levensmiddelenbureau van PR(i). Vereenigingslokaal Broersvest van R(o)T. Vrijdag 24 September voor de letters U—Z. Levensmiddelenbureau van UV. Vereenigingslokaal Broersvest van W—Z. De bureaux zijn geopend 's morgens van 912 uur^ 's namiddags van lx/j5 uur,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 2