Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Gratis-Ongevallenverzekering 43st« Jaargfe Zaterdag 25 September 1920. Mo. 12846. W %<r 1 FEUiLLETOiN Bedrogen. BureauKoemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus89. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. A d v e r t e n t i n1—5 regels ƒ1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal glaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel Speciale conditiën toegezonden. voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage Incassokosten worden berekend. k|| verliet bij |ft H jfjgM| levenslange 7? 111 veilles van geheele 111 i 660 ^and, invaliditeit j v vJ W voet of oog De verzekering wordt gewaarborgd dooi de Hollandsche Algemeens Verzeksilngsb.nb t. van een duimSü bij verlles|| van een ^wijsvinger kfl verlies van eiken ande ren vinger Dil nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. Buitenlandseh Nieuws. POLEN EN RUSSEN. De „Morning Post" ^verneemt uit Riga de Póolsche preliminairen voor den vrede verlan gen, dat de bolsjewiki zich naar de lijn van Baranowitsje terugtrekken, die de Polen vóór den rooden opmarsch in Juli 1.1. bezet hielden, voorts een ontwapening, nader te regelen door de deskundigen op de vredesconferentie en het openen van den spoorweg BjelostokGrajewo onder Poolsche contróle. De Polen melden, dat bij de gevechten in den vestingdriehoek Loetsk, Doebno. Rowno op 12 September 4000 gevangenen zijn gemaakt en 28 kanonnen, verscheidene honderden machine geweren, een gepantserde trein, een roode kruis- trein, 12 locomotieven, 15 wagons met munitie en ontplofbare stoffen en heel wat technisch materieel en levensmiddelen zijn buitgemaakt. In de streek tusschen Rowno en Kobrin zijn hevige bolsjewistische aanvallen afgeslagen. HONGARIJE. Naar de „Neue Freie Presse" uit Boedapest verneemt, heeft graaf Stefan Bethlen in een verkiezingsrede uitvoerig over het konings- vraagstuk gesproken. Hij meende, dat dit pas ter hand genomen kon worden, wanneer de buitenlandsche politiek van Hongarije op vas ter bodem staat en de binnenlandsche organisa tie verder voortgang heeft gemaakt. Zooveel is zeker, dat Hongarije dat sedert 1000 jaar een koninkrijk is zulks moet blijven en dat pogingen om het tot een republiek te maken het land ten verderf zullen voeren. Sedert 600 jaar zijn er twee zienswijzen omtrent het koningsvraagstuk geweest. Een partij wilde een buitenlander tot koning om de groote krachten van een buiten- landschen staat in dienst van Hongarije's zaak te stellen, de andere partij meende, dat alleen de verheffing van een Hongaar tot koning een goede toekomst aan het land zou brengen. Mij lijkt, zeide Bethlen, dat iedere koning van Hongarije van meet af aan zijn aanspraken op andere tronen moet opgeven en vooruit moet verklaren geen andere kroon te zullen aanvaar den dan met toestemming van het Hongaarsche volk. De kroon van den heilige Stefaan mag voor niemand een middel zijn om een buiten landsche kroon machtig te worden. Ook is het van belang andere staten gerust te stellen, dat Hongarije er niet voor gebruikt zal worden om de oude Oostenrijksch-Hongaarsche monarchie te herstellen. De ze mededeeling is in Weenen zeer sympa thiek en met groote opmerkzaamheid ontvan gen. FRANKRIJK. Leygues is lot voorzitter van den minister raad benoemd. De ministers van het kabinet- Millerand worden in hun ambten gehandhaafd. Heden zou op het Elysee een ministerraad worden gehouden, waarin de president van de republiek het kabinet de tekst zal voorlezen van zijn boodschap aan de beide Kamers. Te vens zal dan de tekst van de regeeringsverklaring worden vastgesteld, waarvan de Kamers na de presidentiëele boodschap in kennis zullen worden gesteld. Deze mededeelingen zullen eveneens Zaterdag plaats vinden. Weergeeft. Op grond dezer motie trachtten de extremisten de arbeiders tot oproer aan te zet ten. Zij slaagden gedeeltelijk te Genua en Turijn waar de meerderheid de bezette fabrieken niet wil ontruimen Havas'seint voorts uit Nice: De bladen uit Noord-Italië blijven berichten brengen over bloedige botsingen tusschen kara- biuiers en werklieden met tal van dooden en gewonden. Het in bezit nemen van huizen breidt zich steeds uit. ENGELAND. Het congres der mijnwerkersafgevaardigden heeft besloten de aanzeggingen der staking een week op te schorten. Dit besluit is genomen op aanraden van het bestuur, ten einde de gelegenheid te scheppen om een onderhoud met de mijnwerkers te heb ben nopens Lloyd George's voorstel om de loo- nen met den opbrengst der mijnen in verband te brengen. DE TOESTAND IN IERLAND. Sinn Feinsche bandieten hebben het kasteel Mary, een mooi oud gebouw, waarvan som mige gedeelten 700 jaar oud waren, verbrand met heel zijn kostbaren inhoud; De schade wordt op 50.000 geschat. Vroe ger hadden de Sinn-Feiners het kasteel al twee maal doorzocht naar wapenen, maar niets dan een oude sabel gevonden. Een officieel bericht uit Limerick meldt, dat kapitein Lendrum. resideerend magistraat te Kilrush, vermist wordt. Men gelooft, dat hij Woensdag j.l. vermoord is. ROEMENIE, BULGARIJE EN GRIEKENLAND. Volgens de,, Daily Telegraph" wordtverwacht dat, terwijl Jonescoe en Stamboelinki te Lon den besprekingen voeren over een verzoening en een verbond tusschen de Balkanstaten voordat een meer formeele conferentie van de regeeringen der Donaulanden te Boekarest plaats vindt, Gaclamanos, de Grieksche gezant te Londen, een van Venizelos' meest vertrouwde vrienden, "itgenoodigd zalworden aan de besprekingen deel te;nemen, indien het waarschijnlijk lijkt, dat deze tot werkelijke resultaten zullen leiden. AMERIKA. Volgens een bericht uit Phonix (Arizona) >s gisteren de extra-trein waarin z;ch Cox, de democratische candidaat voor het president schap bevond, op de lijn naar Prescott, ontspoord tengevolge van het uitzetten der rails. Cox en verschillende andere leden van het gezelschap hepen kleine kwetsuren op. DÜITSCHLAND. Naar men verneemt, kan men over den stand der ontwapening in Duitschland nog weinig zeggen aangezien de gegevens uit het grootste deel van het Rijk nog ontbreken. De inlevering- der wapens heeft in Berlijn een zeer bevredi gend verloop; dagelijks worden duizenden ge weren afgegeven. DE TOESTAND IN ITALIË. De Fransche bladen vernemen uit Rome, dat de arbeiders-agitatie in een nieuw stadium getreden is. De vakvereenigings-coinmissies hebben een motie van afkeuring over de handel wijze van den algemeenen arbeidsbond aange nomen; waarin gezegd wordt, dat, deze bod niet meer het politieke denken, van de massa Uit het Engelse h. 13 „Gij kunt nu verder niets meer aan mij doen," zeide hij kort en bijtend. „Gij weet dat toch zelf wel Ik ben een schurk, die u een onrecht heb aangedaan. Waarom? Om dat ik u haatte of omdat ik van huis uit slecht ben? Volstrekt niet. Het was om den alco hol. Ik geloof, dat ik elk misdrijf zou plegen, als ik er alcohol mee kon verwerven. Gij hebt u nu een Gentleman en een Christen getoond. Ik krijg het te kwaad, als ik u in het gezicht zie. Maar gedane zaken nemen geen keer. Ik kan er nu ook niets meer over zeggen. Ik kan me zelf niet slechter maken dan ik ben, en misschien vergis ik me ook wel in de plannen van Blake. Niettemin, mijn waarschuwing kan u slechts van dienst zijn. Goeden avond." Herbert ging peinzend weg. Hij had goed gehandeld door hulp te verleenen aan zijn vijand. En hij had wederom iets meer ver nomen, aangaande het geheim van Maldon Chase. Blake was er in betrokken, dat stond vast. Het was van belang, wat meer te we ten te komen over dien Blake. Dat was niet moeilijk; de dokter behoefde maar naar Eden- hurst te schrijven om nadere inlichtingen, hoewel het zoo goed als zeker was, dat Bla ke in dien tijd een anderen naam droeg. Het kon geen kwaad, wanneer hij het verleden van Blake kende; misschien lag daarin wel een aanwijzing, waarom de man nu op Maldon Bhase vertoefde. Het was ook niet onmoge lijk, dat hij Ilelene's geheim ontdekt had en haar dreigde met haar aan Forest te verraden om haar aldus geld af te persen.. Hoe meer Herbert over de zaak dacht, hoe waarschijnlijker leek hem dit. En Helene was blijkbaar in nieuwe moeilijkheden, an ders zou zij hem dien brief niet hebben ge schreven. Hij zou den volgenden middag dat delijk naar Maldon Chase gaan. Forest had hem immers ook verzocht, terug te komen. Er zou dus niet de geringste moeilijkheid zijn, toegang tot het huis te krijgen. Doch Herbert kon dien volgenden middag- niet weg Hij had zijn fiets reeds voor den dag gehaald, om naar Maldon Chase te rijden, toen er een dringende, boodschap van den bankier Melrose kwam. Mevrouw Melrose had weer een aanval van haar hartkwaal gehad en Dr. Faulkner werd verzocht, onmid dellijk te komen. De dokter had een speciale studie gemaakt van hartziekten; hij was dus de meest aangewezen man voor deze patiënte. Bovendien stelde hij, als man der wetenschap, levendig belang in dit geval, en daar hij naar arbeid veilangde, waarbij hij zich kon 'onder scheiden, stelde hij al zijn kundigheden en krach ten in dienst der zieke, met het gunstigegevolg dat zij, na eenige uren van hard werken dooi den dokter, zich weder zeer wel gevoelde en hem verklaarde, dat deze behandeling haar meer goed gedaan had dan eenige andere, welke zij gedurende de laatste jaren van eenigen ge neesheer had ontvangen. „Ik ben geheel vrij van pijn en benauwd heid, dokter," zeide zij dankbaar. „Ik weet niet, hoe u daarvoor te danken," Herbert glimlachte voldaan. Het harde werk, door succes bekroond, had hem opge- ALLERLEL De „Times" verneemt uit Rome: Een crisis in de Italiaansche socialistische partij schijnt op handen. Ferrarie, die uit Rusland terugkeer de, doch zijn toegezegd verslag over den toe stand in Rusland nog niet heeft ingeleverd, over handigde enkel een oekase van Moskou, waarin de verbanning van Turati en zijn geestverwan ten wordt verlangd uit de Italiaansche partij die op last van Lenin niemand mag bavatten, die niet geheel met de Derde Internationale in stemt. Turati stoort zich daaraan niet. Hij zegt, dat hij en zijn geestverwanten de talrijk ste en grootste macht in de Italiaansche partij vormen en dat zij na een scheiding der Italiaan sche socialistische partij zouden blijven. (Jit New-York meldt men De politie heeft een bom met een brandende lont ontdekt op het perron van een der stations van den via ductspoorweg te Brooklyn. Zij doofde de lont. De politie acht het mogelijk, dat de bom door stakende spoorwegarbeiders daar neergelegd was. In Saksen neemt de werkloosheid toe bijna een vijfde deel der inwoners is zonder werk en daarvan 5000 reeds langer dan een half jaar. Uit Kopenhagen wordt gemeld, dat de „Prawda" een brief van Lenin publiceert, waarin deze verklaart, dat de Russische tarwe oogst dit jaar zeer slecht is uitgevallen, en dat de gevolgen hiervan voor de verzorging van het geheele land voelbaar zullen zijn. Binnenland. wekt en actief gemaakt. „O, dat beteekent niets," zeide hij. „Ik ben van plan, u geheel van die kleine onregelmatigheid (in werke lijkheid was het méér dan dat) te gene zen. U zult de eerste dagen misschien nog eens een enkele maal pijn hebben, maar dat zal spoedig voorbij gaan. Na een paar weken zult u weer geheel de oude zijn. En als u zoo vriendelijk wilt zijn, u door mij te laten ge- nezen, zal ik dat beschouwen als een teeken, dat j ik op weg ben naar roem en fortuin." Het was inmiddels laat geworden. Na het verlate diner gevoelde Herbert zich moede, maar de gedachte aan Maldon Chase was hem niet uit het hoofd gegaan. Schoon de avond reeds lang was gevallen, greep hij zijn rijwiel en reed toch nog naar het buiten van zijn zonderlingen patient. Het was een donkere nacht, ongewoon duister voor de maand Juni en geen maneschijn. Hetkolossalezwijgende huis stond zwart en som ber in het midden van het park. Geen enkel licht wierp ook maar den zwaksten schijn naar buiten, zoodat Herbert zijn fietslantaarn ter hand moest nemen,om de deur te kunnen vinden. Wederom moest hij een tijd lang wach ten; dan kwam de niet overbeleefde laki en vroeg hem wat hij wilde. De dokter gevoelde er bijna spijt van, dat hij den rit had gemaakt. ,,Gij weet heel goed, wat ik wil," antwoord- 1 de lvij geprikkeld. „Het is wel laat, maar een geneesheer is niet meester over zijn tijd. Laat Uw meester moet weten, dat ik er ben." De lakei bleef volstrekt onbewogen. ,,Ga daar maar in die kamer, waar gij de vorige maal ook hebt gezeten," zeide hij rustig, „en schel dan maar. Ik geloof trou wens, dat mijn meester u half en half ver wacht. Schel zelf echter; 's avonds na tien uur Kunsten en Wetenschappen. Hoofdstuk Va der Staatsbegrooting 1921 (On derwijs, Kunsten en Wetenschappen) toont in eindcijfer een verhooging van ruim 22 millioen vergeleken met het totaal van het loopende jaar. \oor de afd. Kunsten en Wetenschappen be draagt het voor1921 méér aangevraagde ƒ274.547, waarmee het totaal dezer afdeeling gestegen is tot ƒ3.159.848. Wij laten thans aan de hand van het begrootings-ontwerp en de memorie van toelichting, een overzicht vol gen der voornaamste ten bate der kunst uitge trokken bedragen, zooals zij uit de onderschei den artikelen waren samen te stellen. De Archieven, met de Archiefschool, vorde ren een bedrag van ruim 360.000, de onder scheiden Rijksmusea met het Penningkabinet en de Kon. Bibliotheek bijna zes ton, de Com missies resp, voor 's Rijks geschiedk. publica ties, monumentenzorg, advies voor museum- reorganisatie en die voor de reproducties 176.000 (van welke de monumenten-commissie het leeuwenaandeel, ruim 100.000 behoeft in verband met de voorgenomen reorganisaties). Een belangrijke post vormen de uitgaven voor het oPderhoud en de instandhouding van historische gedenkteekenen en van gebouwen die oudhoudkundige of kunstwaarde hebben, waarvoor in totaal met inbegrip van den post, voor de aan 't Rijk behoorende gebouwen en monumenten van dien aard ruim 6 ton is uitgetrokken Een bedrag van 175.600 compareert bij deze artikelen voor nieuw te verleenen subsidies. Deze totnutoe „niet-ondersteunde" (zooals de Mem. v. Toel. het noemt) en herstel behoevende monumenten zijn de volgende de torens te Baardwijk, Edam, Garderen, IJsselstein, Ka- pelle (Zeeland), De Rijp, Rijswijk (Z. H.) en Sleen kerken te Blokzijl, Kloosterzande, Koog a. d. Zaan (wegens den brand in Mei j.l.), Maas tricht (de thans als school ingerichte Augustij- nerkerk), Maurik, Minnertsga, Nisse, Olden- zaal (St. Plechelmuskerk), Oosthuizen, Oud- Zevenaar, De Rijp, Swolgen en Trichtvoorts het kasteel Geysteren, gem. Wansum, in Dec. '18 afgebrand het monumentale Boetsorgel in de Lutersche kerk te Den Haag de raadzaal te Harderwijk de waag te Medemblik het behoeven zij geen dienst meer te doen." En daarmede liet de lakei den dokter in de hal staan. Herbert had moeite, om zijn toorn in te houden. Dit personeel hier scheen abso luut niets te weten van zijn verplichtingen. Geen wonder,waar zij immers nooit gezaghadden gekend. De meester zelf liet zich nooit zien, laat staan gelden, wat kon dus van het per soneel verwacht worden? Onhoorbaar schreed Herbert over de dikke tapijten. Daarbij moést hij toch erkennen, dat althans op het werk der bedienden niets was aan te merken; want, onhebbelijk als hun manieren mochten zijn, bleek toch uit de orde en netheid, welke overal heerschten, uit de weelderige bloemenversieringen, welke blijk baar dagelijks nieuw werden aangebracht,- en uit het volstrekte gemis van stóf of vuil dat hier dagelijks ijverig werd gewerkt. Het geheele groote huis scheen zwanger van een vreemde, drukkende stilte; de ge heele atmosfeer ademde somberheid en ge heimzinnigheid; een lach in deze omgeving zou haast als een heiligschennis hebben ge klonken. Herbert vond gemakkelijk zijn weg naar de reeks van vier vertrekken, waarin hij bij zijn eerste bezoek had vertoefd. De tweede kamer was open, maar de derde deur was gesloten Daar er in (Je eerste kamer nergens een schel viel te ontdekken, trad Herbert de tweede kamer binnen. Hier,op de tafel, was de knop van een electrische schel,verbonden met een zijden koord, dat onder de tafel door ergens naar de muur liep. op de knop stond in duidelijke letters het woord Schel. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 1