L Laat stoomen, verven, wasschen en strijken bij de „DE PHOENIX", Telet. No. 15. A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 A. BOSGH, Boterstraat 63. Tel. 580 AJBOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 huis „In de Steenrotse" te Middelburg het raadhuis te Son en het huis Schreurs te Venlo. Vermelden we afzonderlijk het voorgesteld subsidie van 30.000, in 4 jaarl. termijnen te verleenen ten dienste van het herstel der kasteel-ruine te Valkenburg. Deze ruine ver keert in zeer slechten staat. De catacomben- stichting heeft het monument, dat dreigde in handen te komen van personen die het als publieke vermakelijkheden wilden exploiteeren aangekocht om het voor verder verval te be hoeden. Ook zal de groote zaal, die in den loop der tijden ter hoogte van eenige meters met grond is opgevuld, ontgraven moeten worden. Als subsidie'van een in 1921 te Parijs te hou den tentoonstelling van oude en moderne Ne- derlandsche schilderkunst wordt 30.000 aan gevraagd. Aangezien deze tentoonstelling on der de gegeven omstandigheden niet zuiver als een gelegenheid van kunst is te beschouwen, maTr tevens een niet te miskennen internatio nale beteekenis heeft, heeft de Minister van Buitenlandsche Zaken zich bereid verklaard, eveneens een bedrag van 30.000 voor dit doel op de ontwerp-begrooting van zijn departement voor 1921 aan te vragen. De subsidie voor de orkesten wordt van 74.000 op 170.000 gebracht. Verder stelt de Minister voor, het subsidie van de Maatschappij tot bevordering der Toon kunst te verhoogen tot 12.000. Voor beurzen ten behoeve van jongelieden, die muziek of zang studeeren in het buitenland of aan het buitenlandsche conservatoria, zal moeten worden gerekend op een bedrag van f 14.000. Als nieuwe post is opgenomen Subsidies aan Toonkunstenaars 2000. Het is wenschelijk ge bleken te kunnen beschikken over zeker bedrag, ten einde Nederlandsche toonkunstenaars, die daarvoor in de termen vallen, tegemoet te komen door het verleenen van een Rijkstoe lage op gelijke wijze als zulks sinds 1919 ge schiedt ten opzichte van verdienstelijke letter kundigen. Rijkssuikerkaart. De minister van landbouw maakt bekend, dat in het tijdvak van Maandag 27 September tot en met Zondag 3 October e.k. geldig zullen zijn de bons no 51 en 52 der Rijkssuikerkaart, op welke bons de winkeliers gehouden zijn 1/4 Kg. suiker per bon af te leveren tegen 0.15. en vestigt er telkens nogmaals nadrukkelijk de aandacht op van belanghebbenden,dat de bons 45,46, 47, en 48 uiterlijk Zaterdag 2 October e.k. moeten zijn ingediend om voor verzilvering in aanmerking te komen en wel tot 30 September e.k. aan het Rijkskantoor voor Suiker te Amster dam en na dien datum aan de N. V. Ned. Uitvoer Maatschappij, afdeelingen Suiker, Mau- ritskade no. 7, te 's-Gravenhage. Opgeheven is met. 1 October het geheele Rijks kantoor voor Suiker met eervol ontslag onder dank van den directuer der afdeeling distru- butie, W. J. den Hollander, en hij benoemd tot likwidateur. Ontbinding van een Staatscommissie. Ontbonden is de Staatscommissie, betreffende maatregelen, om te voorzien in de behoefte aan electrische kracht in ons land enunet name ten plattelande. A. P. Staalman gedecoreerd. Benoemd tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw A. P. Staalman, lid van de Tweede Kamer. Aan de grens. De minister van justitie, mif Th. Heemskerk gisteren de gemeente Dinxpérlo bezocht om zich van den toestand aan de grens aldaar per soonlijk te overtuigen. Alle soorten GEDISTILLEERD in prima kwaliteiten. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. Op de agenda voor de openbare vergadering van den Gemeenteraad op Vrijdag 1 October 1920, des n.m. 2 uur, staan o.a. de volgende voorstellen. 1Benoeming van een lid van het College van Administrateuren van het fonds herkom stig van het voormalig Oude Manhuis wegens periodieke aftreding van den heer W. A. Beu kers A.Jzn. Aanbevolen worden de heeren 1. G. Dubbel man 2. E. H. v. Waardenberg. 3. Benoeming van een directeur voor de Technische Bedrijven. 4. Voorstel van B. en W. tot splitsing van de herhalingsschool voor Meisjes in twee scholen, de eene in School E. en de andere in School C. 5. Benoeming van onderwijzend personeel aan de herhalingsscholen voor jongens en meisjes 6. Goedkeuring van de rekening over 1919 van de Commissie voor de bevordering van de productie van levensmiddelen het Levens- middelenbedrijf en de Centrale Keuken het Steuncomité de Gasfabriek, de Drinkwater leiding en het Electriciteitsbedrijf het Grond bedrijf de Huishoud- en Industrieschool de Gemeentelijke Fondsen en de Hofjes van Belois. 7. Goedkeuring van de balans en de winst en verliesrekening van de Bouwvereeniging „Eendrach", boekjaar 1919/20. 8. Wijziging van de gemeente-begrooting, dienst 1920. 9. Vaststelling van het kohier van het te heffen schoolgeld voor het Gymnasium, cursus jaar 1920/1921 en van de suppletoire kohieren van het te heffen schoolgeld op School A. cur susjaar 1920/21 en op School G., cursusjaar 1919/20. 10. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een crediet van 100.000.voor het weder op diepte brengen van de Wilhelminahaven. j 11. Voorstel van B. en W. tot verhooging der vergoeding voor overuren genoten door het politiepersoneel over 1919. 12. Voorstel van B. en W. om de nieuwe be trekking van chauffeur-werkman aan de Gas fabriek c.a. in te deelen in groep IV van de loon- tabel, voorkomende in de Verordening regelende de bezoldiging van ambtenaren in dienst der gemeente Schiedam. 13. Voorstel van B. en W. tot wijziging der Verordening op de Arbeidsbeurs der gemeente Schiedam. 14. Voorstel van B. en W. tot het verstrek ken van gratis leermiddelen aan onvermogende leerlingen van het Gymnasium. 15. Voorstel van B. en W. tot het kosteloos beschikbaar stellen van een plaats op het Gym nasium voor stamverwante jongelieden. 16. Voorstel van B. en W. om, onder in trekking van het raadsbesluit van 18 Juni j.l. de huurwaarde van de ambtswoningen der Hoof den van Scholen opnieuw vast te stellen. 17. Beantwoording van de vragen, gesteld door het raadslid den heer T. Slavenburg, in zake de vestiging van Rijksinstellingen in deze gemeente. 18. Advies van B. en VV. op het adres van de Kon. Nederl. Automobielclub betreffende verbetering van den Overschieschenweg. Gemeentepersoneel. Aan den Gemeenteraad is het volgend adres gezonden Geeft met verschuldigde gevoelens te kennen het bestuur van den Nederlandschen Chris- telijken Bond van personeel in Publieken Dienst, afd. Schiedam, adres H. Rijken, Ouddorpsche- straat. 17a, alhier. dat 8 Juli 1.1. door het bestuur aan uw col lege een adres is gezonden waarin verzocht werd, de loonen te verhoogen tot de cijfers, die met het oog op de laatste herziening, namens de afdeeling bij de Salariscommissie zijn overgelegd; dat dit verzoek uitgaat van de overtuiging dat de loonen als in het adres van 8 Juli genoemd sedert 1 Januari 1.1. hadden moeten gelden dat mitsdien èn sedert 1 Januari 1.1. èn sedert de indiening van het adres, de achterstand in de gezinnen, grooter werd, terwijl inmiddels de tijd is gekomen, om ook de loonen voor 1921 nader te bezien, nu de gemeentebegrooting aan de orde komt, waarbij vaststaat, dat de in het adres van 8 Juli 1.1. genoemde cijfers voor liet komende jaar moeilijk kunnen worden ge handhaafd. redenen, waarom uw college wordt verzocht, de behandeling van het adres van 8 Juli 1.1. met de inmiddels door anderen ingezonden adressen spoedig ten afdoening te stellen in handen der Salariscommissie, opdat deze, na gepleegd over leg, en verkregen overeenstemming met de or ganisaties, aan uw college, ter nadere goedkeu ring zal kunnen aanbieden, een conceptloon regeling, door overleg verkregeh. Hetwelk doende enz Propaganda-vcrgadcring. Het winterseizoen is gisteravond door de gezamenlijke standsorganisaties te dezer stede ingezet met een groote propaganda-vergadering, belegd in den R. K. Volksbond. Als sprekers waren uitgenoodigd mej. mr. E. G. Boekelman en de heer G. Bruna, die als onderwerp hunner redevoeringen hadden ge kozen ,,De vrouw in het vereenigingsleven!' en „Ware eenheid en ware kracht". Toen de zaal bijna volgeloopen was, werd de vergade ring door den lieer B. A. J. Wittkampf met den Chr. groet geopend. De voorzitter lichtte met eenige woor den het doel van deze bijeenkomst toe, n.l. een opwekking ter inleiding van het winterseizoen, waarop de beide sprekers met een kort woord werden ingeleid. Alsnu werd het woord verleend aan mej. mr. Boekelman. Aan de hand van de woorden van Paus Bene- dictus A'V in zijn bekende encycliek, behan delde spr. de noodzakelijkheid van het ver eenigingsleven voor de vrouw. Een iéder wil in deze dagen vriend des volks zijn, dóch heeft daarbij slechts eigen voordeel op het oog. Het doel is daarbij aan het volk vrijheid, gelijkheid en broederschap te schen ken, doch dit is onmogelijk wanneer het niet ver gezeld gaat van de Christelijke rechtvaardigheid en liefde. Vervolgens zette spr. uiteen, waarom voor de vrouw een krachtige organisatie noodig is in dezen tijd. Van een goedgeorganiseerden en talrijke leden tellenden R. K. Vrouwenbond kan zeer veel ten goede uitgaan. Spr. ging daarna het werk van den R. K. Vrouwenbond na, gegroeid van den arbeid van een kleine vereeniging tot het ingewikkelde werk van een groote organisatie. Spr. wijdde daarop uit over het sociaal en politiek werk van den Vrouwenbond. Spr. legde er den nadruk op, dat de Roomsche vrou wen niet meer zooals vroeger zich geheel in het huisgezin mogen terugtrekken,doch deel moeten nemen aan het volle maatschappelijk leven. Spr. wees de vrouwen met vrijen tijd op haar plicht, maatschappelijk werk te verrichten. Spr. zou de jonge schoolmeisjes reeds in haar schooljaren opgeleid willen zien voor haar toe komstige sociale taak. Het verdient aanbeveling dat de jonge meisjes haar mooisten tijd niet ongebruikt voorbij laten gaan,om later een zelf standige positie te verkrijgen. Wij katholieken hebben immers zoo'n groot tekort aan ontwik kelde vrouwen. De jonge meisjes moeten zich dan ook alle ontwikkelingsgelegenheden ten nutte maken en een dankbaar gebruik maken van den cursussen door den Vrouwenbond geor ganiseerd. Spr. vestigde er de aandacht op, dat de wereld in dezen tijd van alcoholisme, prostitutie en zeden bederf behoefte heeft aan sociaal-voelende vrou wen. Na gewezen te hebben op eenige gevaren aan den socialen arbeid verbonden, besloot spr. met een fraaie peroratie haar keurige rede. (Luid applaus). De voorzitter vertolkte de gevoelens der aanwezigen, toen hij mej. mr. Boekelman dank zegde voor haar fraai-gestileerde rede. Vervolgens werd het woord verleend aan den heer G. Bruna. Spr. ving aan met mede te deelen welke de motieven zijn, dat men nog zoo dikwijls vèr staat van het vereenigingsleven. De bezwaren, welke men gewoonlijk tegen het vereenigingsleven inbrengt, zijn vooral, gebrek aan belangstelling, vermeend gevaar voor het huiselijk leven en de opvoeding der kinderen; het maakt de menschen ontevreden, zoo zegt men, het zou de standen verdeelen door de ver schillende organisaties, het zou slechts in naam Katholiek zijn, het zou het leven in en met de Kerk verhinderen zelfs beweert men, dat het vereenigingslevenhetKatholiek leven zouvervan- gen, er zou schade worden gedaan aan de andere wetenschappen, dan de sociale wetenschap, het vereenigingsleven zou slechts de belangen der portemonnaie dienen en de menschen erg op pervlakkig maken. Men wil de Kerk voor z'n ziel laten arbeiden, doch zelf zorgen voor zijn lichaam. Spr. wees er naar aanleiding van het bo venstaande op, dat er nog zeer veel misver standen en bezwaren ten opzichte van het ver eenigingsleven bestaan. Deze bezwaren komen eigenlijk neer op twee klachten, n.l. dat ons Kath. vereenigingsleven. schade zou opleveren voor onze eenheid en dat daardoor verkeerde krachten in het werk wor den gesteld en de goede verwaarloosd. Tegenover de schijnbare eenheid onzer tegen standers stelde spr. onze ware eenheid, gewor teld in het ééne, het ons allen bindende Katho licisme. Ons vereenigingsleven is daardoor van een geheel andere soort dan dat van onze tegenstan ders. Spr. ging daarop alle genoemde bezwaren een vooreen na en weerlegde ze. Katholiek vereeni gingsleven noemde spr. de bloesems en vruch ten die bloeien en groeien aan den boom, die de Roomsche Kerk heet. Wanneer men twijfelt aan het R. K. vereeni gingsleven zegt men eigenlijk,dat de boom der II. Kerk geen vruchten voortbrengt. Spr. verklaart uitondervinding,dathetvereeni- gingsleven ten goede komt aan het huiselijk leven immers waar de ouders als het ware met een blinddoek voor de oogen blijven voortle ven, daar komen de kinderen in de maatschappij in aanraking met denkbeelden, geschriften en toestanden, waar ze niets van weten. Door het vereenigingsleven komen we in aanraking met wenschen en nooden van andere menschen en andere standen. R. K. vereeni gingsleven komt de katholiciteit der georgani- seerden ten goede. Niettemin waarschuwde spr. niet alle kritiek als ongegrond te verwerpen, daar we anders zouden meenen dat we volmaakt waren en het is volgens spr. noodig daarop het volle licht te doen vallen. De verwijten n.l., dat we teveel neergehaald worden voor de stoffelijke idealen en dat het vereenigingsleven ons oppervlakkig zou maken, zijn vaak niet ongegrond. Ook vele Katholieken werpen te veel blikken naar het „gouden kalf", den modernen afgod, het mam- monisme. De oppervlakkigheid is een kwaal van dezen tijd en vormt een groot gevaar. Spr. lichtte dit met eenige voorbeelden toe en besloot daarop zijn rede met den wensch, dat deze vruchtdra gend zou mogen zijn. (daverend applaus). De voorzitter dankte den heer Bruna voor zijn kernachtige rede en sloot daarna de vergadering op de gebruikelijke wijze. Denkt om uw uurwerken. In den nacht van Zondag 26 op Maandag 27 Sept. zullen ten 3 ure de uurwerken één uur wor den stilgezet. Programma van de laatste uit- voering van het Stedelijk Muziekkorps, direc teur H. H. van Vleuten, op Zondag den 26 Sept. 1920, des middags 1 ure in de Plantage 1. Op Schiedams Welvaren, Marsch, H. H. van Vleuten. 2. Concert-Ouverture, Herm Necke. 1. Verschmahte Liebe, Wals, Paul Lincke. 4. x) Concertino voor 2 Clarinet,- ten, A. Hermann. 5. Solo pour Saxophone de l'Opera „Norma", Bellini-Van Vleuten. 6. Heil Europa Marsch, Fr. van Blon. 7. Volks liederen. No. 4. Eerste uitvoering. Gistermidag is doorde politie de 4-jarige H. Raven, wonende Rotterdamsche dijk, verbonden die op straat was gevallen en daarbij een hoofdwonde had opgeloopen. Gistermorgen is door de politie verbonden P. v. d. Gaag, wonende P. Heinstraat 28 die met zijn rechtervoet in een spijker had getrapt. Doordepolitieisproce s-v erbaal opgemaakt tegen een persoon, die zich had schuldig gemaakt aan diefstal van flesschen,ten nadeele van de glasfabriek „de Bataaf" UIT DELFT. Het gemeentebestuur heeft het plan voor den bouw van 68 woningen voor groote gezinnen aan de Brasserskade van den minister terug ontvan gen het moet vereenvoudigd worden. De wo ningen zouden volgens de reeds gehouden aan besteding ruim 10.000 per stuk kosten. Ingezonden Mededeelingen. wordt door 21.000 artsen erkend als het beste versterkingsmiddel voor Zenuwen en Lichaam. COGNAC, Girard Co. Tonnay Charente. Het raadslid de heer Dijkxhoorn heeft den raad voorgesteld te bepalen, dat de tapperijen inplaats van om 5 uur 's morgens eerst om 8 uur geopend mogen worden. Volgens hem be zoekt een groot aantal van en naar de fabrieken gaande arbeiders reeds in de vroege ochtenduren de cafe's. De recherche te Delft heeft den jacht- slager P. v. d. A. gearresteerd wegens verduis tering van een koe van den landbouwer C, van den Berg te Hof van Delft. De boer had de koe willen opruimen omdat zij ziek was. De slager beweerde dat zij lijdende was aan miltvuur en van den B. er verder maar niet over moest spre ken. De boer liet zich echter niet beetnemen, en, daar de koe nergens meer te vinden was, stelde hij er de politie mede in kennis, waarop van den A. werd aangehouden. De rijksambtenaren hebben van den A. ge verbaliseerd wegens frauduleus slachten. Gemengd Nieuws. Een kind in de brandkast Gisteren waren kinderen aan het spelen in een uitdragerij te Haarlem, waarin zich een brandkast bevond. De deur werd opengemaakt en door nieuws gierigheid gedreven, kroop een 4-jarig meisje in de kast. De vriendinnetjes deden de deur dicht en pas daarna begrepen ze onwillekeurig, dat er iets ernstigs was gebeurd. Huilend werden de ouders gewaarschuwd maarer was geen sleutel. Een smid werd gehaald, die de kast openhakte tien minuten duurde de spannende arbeid. Eindelijk kon de deur geopend worden en tot, ongemeene verrassing der omstanders kwam de kleine ongedeerd voor den dag. Bandieten. Uit New York wordt gemeld, dat te South Bend in den Staat Indiana twee bandieten gisteren een postwagen hebben aan gehouden. Zij ontsnapten in een auto met post stukken ter waarde van naar schattingtus- schen de 5000 en 25000. CITROEN-JENEVER. A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan- kondigingen van het Gemeentebestuur. Zitting Centraal Stembureau Verkiezing Gemeenteraad. De Voorzitter van het Centraal Stembureau voor de verkiezing van de leden van den Ge meenteraad maakt bekend, dat het Centraal Stembureau een zitting zal houden in een der lokalen van het raadhuis alhier op Woensdag 29 September 1920, des namiddags ten 2 ure Schiedam, 25 September 1920 Huurders van familiè-, volks- en arbeiderstui- nen die nog geen huurverlenging hebben aan gevraagd, worden tot, 1 October a.s. daartoe alsnog in de gelegenheid gesteld. Ter algemeene kennis wordt gebracht, dat vanaf Dinsdag a.s., tot nadere aankondiging de ophaalbrug over de Korte Haven, wegens reparatie, voor alle verkeer gesloten zal zijn. Schiedam, 25 Sept. 1920. Kerknieuws. Op 28 Sept. viert de hoogeerw. heer H. M. F. Hollmann, magister-generaal van de Orde der Kruisheeren te St.Agatha, zijn 50-jarig priesterfeest. Rechtzaken. De Rechtbank te Rotterdam heeft veroor deeld F. v. d. P., wegens diefstal, te Schiedam, bij verstek tot f 30 boete subs. 15 dagen hechtenis. M. J. N. 25 jaar, huisvrouw van A. v. V., zon der beroep te Schiedam, wegens mishandeling tot 20 boete subs. 10 dagen hechtenis. Madeira Selected Dry, Fernando Brothers, Oporto. Handelsberichten. Beurs van Sohiedam. Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen. „Sohied. Spoelingvereeniging. Heden f 1.70 per ketel. I I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 2