ill I Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Gratis-Ongevallenverzekering fonn m non £/UU t lüU -TL, De Aanranding. 43s»« Jaargang. Zaterdag 25 September 1920. Mo. 12846. Handel in Bouwstoffen, Mm uit voorraad ei fabriet FE UI L L E T O N Lange Haven 85 - Kantoor Westvest 70. Telefoon 522 SU H! 1Ü Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden f2.per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels f 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. De verzekering wordt gewaarborgd floot de HoUandscha Alg>nmn« Vefz«k»rlnfl»b«nb te Sehledam. wg levenslange geheele invaliditeit bg verlietgf van een ^wijsvinger hg verlies van eiken ande ren vinger Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. Binnenland. Lager Onderwijswet. Verschenen is het eindverslag der Commissie van Rapporteurs der Eerste Kamer over de Lager Onderwijswet benevens de Memorie van Antwoord op het Voorloopige Verslag. Hieraan is het volgende ontleend Volgaarne erkent de Minister, dat de moge lijkheid om te komen tot het resultaat, dat thans verkregen is, te danken is aan de wijze, waarop het wetsontwerp is voorbereid. Bij de hulde, in het Voorloopige Verslag gebracht aan den Minister, van wien de instelling der Bevre digingscommissie is uitgegaan, sluit hij zich dan ook van ganscher harte aan. Ook zijn hoop is het, dat de wet, welke op den door die commissie ontworpen grondslag tot stand komt, inderdaad zal leiden tot een be vrediging op het gebied van het lager onder wijs, die onderlinge waardeering van verschil lende inzichten in zich sluit. Dat bij dit ontwerp van overwonnen en overwinnaars zou mogen worden gesproken, kan de Minister niet toegeven. Indien het juist is dat het bijzonder onderwijs nu in verschillende opzichten een voorsprong zal krijgen op het openbare, dan ligt het naar den Minister voorkomt, de oorzaak daarvan in den onderscheiden aard van die beide soorten van onderwijs. Ook al ware het mogelijk ge weest de omschrijving der bestaansvoorwaar den van die twee geheel gelijk te maken, dan zou daarmede toch niet voorkomen zijn, dat zich plaatselijke verschillen in ontwikkeling zullen gaan vertoonen. Het vraagstuk der financieele gelijkstelling kan alleen uit wettelijk oogpunt worden be schouwd. Geschil hierover is ten principale beperkt tot de concrete vraag of bij het ver strekken van de bestaansmiddelen uit de pu blieke kassen het bijzonder onderwijs boven het openbaar wordt bevoorrecht, of omgekeerd Deze vraag nu moet beslist ontkennend worden beantwoord. De vrijheid tot het doen van schenkingen kan, noch mag door den wetgever aan banden worden gelegd. De vrees, dat door deze vrijheid de bijzondere scholen meer zullen worden bevoorrecht dan de openbare, is niet vrij van overdrijving. Hiermede is niet gezegd, Toen Frits dien avond thuis kwam, wit, klam-bezweet, liet Lena 'n onderdrukt gilletje hooren 'n Paar seconden werd er niet gesproken. Lena voelde haar keel dichtgeknepen, durfde niks vragen, want vreesde 'n jobstijding. Maar ze moest welmoest, wilde ze niet stikken van angst-spanning, want Frits hield z'n mond dichtwou de kamer uitloopen, zonder zich te hebben ontlast vanja, van iets vreeselijks, dat kon niet anders Lena schoof zich vóór de deur en pakte hem bij de revers van z'n colbertje. Frits, fluister-beefde ze, Fritswat is er met je gebeurd Spreek toch jongen. 'k Ben angerand. Als 'n blok kwamen die paar woordjes op Lena neer, ook al omdat ze 'r rauw en schor waren uitgesmeten. Wéér bleef 't stil, nu 'n paar seconden langer nog. Wat zeg je, ange..... Ja En meteen kwam 't er in 'n zenuwachtigen Woordenvloed uitzelfs de vrouw zag geen kans er 'n enkele op- of aanmerking tusschen te werpen. Aangerand, jaop 'n „fatsoenlijke" manier dantenminste, wat je fatsoenlijk noemtzonder geweldplegingmaar onder- tusschende schooiersde vuilleken Zulk schuim laten ze vrij rondloopen't is hemeltergend't is De uitdrukkingen, 'n 25 in getal, die nu volg den, zullen we kieschheidshalve in de huiskamer van meergenoemde echtelieden begraven laten. Met woeste stappen liep Frits heen en weer vertelde, dat hij op 't stille gedeelte van den dat er geen bijzondere scholen zijn, die over eenigszins ruimere middelen kunnen beschik ken, maar deze zijn zèer gering in aantal, zoodat de vrees voor unfaire concurrentie door middel van particuliere fondsen ongegrond mag wor den genoemd. De leden, die de meening uitspraken, dat de quaestie der gemeentelijke vergoeding voor de bestaande gebouwen der bijzondere scholen voor den Minister een zwarte bladzijde zou zijn in de behandeling van dit wetsontwerp, hebben daarmede, naar zijne meening blijk gegeven van geen geheel juist begrip van de beteekenis dezer regeling. Het was juist de heer Snoeck Henkemans, die in de vergadering van de Tweede Kamer van 22 Juni j.l. er nadrukkelijk op wees dat deze regeling voor de meeste schoolbesturen geen voordeel zal opleveren omdat zij tot „over de ooren in de schuld zitten". Het wetsontwerp voldoet inderdaad aan den aandrang die meer en meer ontstaan is omhet godsdienstonderwijs op de openbare onderwijs inrichtingen beter tot zijn recht te laten komen. De opmerking van vrijzinnige zijde dat nu van de zelfstandigheid van dit onderwijs door zoover het uit de openbare kas zal worden be kostigd niet veel overblijft, is den Minister niet duidelijk. Op de openbare lagere scholen zal het godsdienstonderwijs evenmin als tot dusver uit de openbare kas worden bekostigd. Afgewachd dient of deze wet de gemeente- financiën op een te zware proef zal stellen. Mocht zulks inderdaad het geval blijken, dan zal hiermede rekening zijn te houden bij de komende herziening der financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten. Intusschen die nen die financieele lasten voor de gemeenten niet overschat. De Minister meent dat in ons volk genoeg gezond verstand en nuchterheid van opvatting aanwezig is om bij het oprichten eener nieuwe school allereerst te vragen naar goed onder wijs en dat hierin een rem zal gelegen zijn tegen de zoo zeer gevreesde verbrokkeling. De bezwaren tegen het bestaan van twee soorten van onderwijzeressen acht de Minister ongegrond. In zake de niet-opneming van de Fransche taal onder verplichte leervakken blijft de Mi nister overtuigd dat de gedane keuze aan ons onderwijs ten goede zal komen. Ook hij betreurt het dat de Tweede Kamer handenarbeid naar de facultatieve vakken heeft overgebracht. Rijksstraatweg was aangehouden door 'n groote jenever-stinkende kerel, die 'm geld had ge vraagd voor nachtverblijf, en toen Frits zijn weg zonder gift had willen vervolgen, hem bij den arm had gegrepenen gedreigd met din gen, die z'n wanhoop hem zouden ingeven. Meteen had Frits hem in z'n broekzak zien graaien.... of gevoeld had ie het eigenlijk meer, want 't was al donker. Twee kwartjes had ie den smiecht gegeven, om er van af te zijn. Wat hij loog, want 't was 'n gulden geweest, die hij den vent in z'n doods angst had toegestopt. Lena liet 'n zucht, die even zwaar als diep was. 't Had veel erger kunnen zijn, vond ze. Als je voor twee kwartjes je leven nog kon redden. De kerel had net zoo goed 'n pistool voor den dag kunnen halen en 'n tientje, of al 't geld ge- eischt hebben. Als je 'r dan met 'n halven gul den en de schrik afkwamnou Ik ben niet geschrokken, vloog Frits op. Denk je dat 'k bang ben voor zoo'n half-dron- ken stuk vergif Maar ga jij maar 's vechten tegen zoo'n beest, dat tot alles in staat is. Als je je hielen gelicht hebt springt zoo'n smeerlap onverwacht op je nek en steekt je hartstikke- dood'.... daar doe je niks tegen. Daarom kies je in zoo'n geval de wijste partij en geeft zoo'n knul wat. Tegen sluipmoordenaars in 't don ker doe je toch niks. Ogelukkig dan maarik dacht heusch dat je erg geschrokken was, Fritsje zag hagelwit in je gezicht en zei, dat je was an gerand. Nou ja, angerand angerand, angehou- wen dan, als 'k elk woord zoo precies mot af meten. Je moet voortaan óók wapens meenemen, Frits. Als zulke lui zien, dat je niks bij je heb, durven ze wel, maar als ze merken, dat je ge wapend bent, zijn ze zoo bang als 'n wezel. Ja, ik ga daar met 'n revolver of 'n dolk in me zak loopengoed om de grootste ongeluk ken te krijgen...,, en 'n bekeuring d'r bij..... niks hoor 1 De stelling, hoe kleiner klassen des te beter onderwijs leidt in haar consequenties tot wan verhoudingen. De regeling van de salarieering der onder wijzers is in voorbereiding. Dankbetuiging. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft van Graaf Teleki, voorzitter van den Hongaar- schen Ministerraad, het volgende telegram ont vangen „Op dezen dag, waarop het nobel werk een einde neemt, dank zij hetwelk drie duizend Hongaarsche kinderen uit Nederland terug zijn gekomen met herstelde krachten en overladen met geschenken, gevoel ik mij gedrongen Uwe Excellentie uit naam van de Koninklijke Hon gaarsche Regeering en het Hongaarsche volk onze vurige dankbaarheid uit te spreken voor de edelmoedigheid waarvan het Nederlandsche volk heeft blijk gegeven ten opzichte van onze landgenootjes en voor de teedere zorgen waar mede dezen in uw gastvrij land zijn omringd geweest. van Kalk, Cement, Zand, Grint, Steen Tegels en verdere Pannen, Buizen Bouwmaterialen. 15384 16 belastbaar inkomen wordt gesteld op 1300 Het verzoekt daarom te bevorderen, dat de belasting hierdoor meer naar draagkrachtworde opgelegd. Een proefneming met betonwoningbouw. Naar 't Hbld. verneemt zal de Woningdienst te A'dam in het in aanbouw zijnde tuindorp op de gemeentelijke gronden onder Oostzaan binnenkort proeven gaan nemen met be tonwoningbouw. Deze zullen worden genomen met kleine complexen van twintig vijf-en-twintig eens- gezinshuisjes. Met verschillende betonbouw- firma's wordt thans onderhandeld en de eerst eisch is dat de woningen niet duurder mogen zijn dan de baksteenbouwhuisjes. De Woningdienst zal zich voor dien bouw eenige machines aanschaffen, waarmee het nieuwe bouwmateriaal kan worden vervaar digd. De proefneming zal zich ook uitstrekken tot de verschillende systemen. Tevens zal wor den geprobeerd in hoeverre de slakken van de vuilverbranding bij den betonbouw als materi aal kunnen worden aangewend. Nederland en de Volkenbond. De heer Troelstra heeft de volgende schrif telijke vragen gesteld aan de regeering. 1. Is de regeering van plan, voor dat de in structie aan de Nederlandsche delegatie in den Volkenbond wordt vastgesteld, deze aan de Kamer mede te deelen, opdat de Kamer in de gelegenheid zij, hare inzichten daarover te doen kennen 2. Denkt de regeering bij de benoeming dier delegatie rekening te houden met den vaak uit gesproken wensch, dat ook leden der Staten Generaal daarin zitting zullen hebben Belasting naar draagkracht. Het bestuur van het Algemeen Nederlandsch Vakverbond heeft in een adres aan den Minis terraad als zijn meening te kennen gegeven, dat het gewenscht en noodzakelijk is om bij de vast stelling van de aanslagen in de belasting met de veranderde waarde van het geld rekening te houden en mitsdien het bedrag van het on- Op dit oogenblik werd aan de kamerdeur ge tikt en kleermaker van Balen, de bovenbuur man, kwam 'n praatje maken. Dat deed ie dikwijls, want hij woonde al jaren in 't zelfde huis en Frits en Lena mochten hem graag, omdat 't zoo'n leukerd wasuren kon hij ze bezig houden met z'n moppen en jeugdvertellingen. Toen ie van de „aanranding" hoorde, had v. Balen direct 'n pracht-voorstel. Frits moest 'n degenstok koopen. Dat was precies 'n ge wone wandelstok, maar als je op 'n knipje drukte kon je den knop er afnemenen an dien knop zat 'n degen vast Iemand als Frits, die dikwijls bij den weg was in den avond, moest er absoluut zoo'n ding op nahouden. Dat was 'n idee Toen Frits een paar dagen later weer den zelfden eenzamen straatweg moest bewandelen en laat in den avond zou terugkeeren, was ie gewapend met een splinternieuwen degenstok. Veertig gulden had 't ding hem gekost expres was ie er voor naar Amsterdam geweest. Maar 't was dan ook 'n goeie, had de wapenhan delaar hem verzekerd. Hij voelde zich sterk en overmoedig. En toen ie tegen half twaalf naar huis liep 't was eigenlijk mal, ja maar toen hoopte hij haast dat zoo'n zelfde kerel hem nóg eens zou aanhou den. Potdori, wat zou ie 'm aan 't schrikken maken. Hij zag z'n eigen al staan, rechtop, ge weldig, den degen schitter-zwaaiend in 't maan licht en dan 't angstige gezicht van den boef, scheef getrokken van doodsbenauwing. Maar er gebeurde lekker niks. Dat zou je al tijd zien héals je er op voorbereid was, kwamen de schoften nietof ze 't roken Nog 'n kwartiertje, dan kwam ie al in 'tstads- gedeelte. Maar plots ging er 'n ril-schok door z'n üjf In 't struikgewas, even echter hem, ritselde iets. Vluchtig keek ie om en 2ag 'n gedaante n lange, magere kerel moest het zijn, met 'n Vertrek van den Italiaanschen gezant. Gisterenmorgen heeft de afgetreden Italiaansche gezant bij het Nederlandsche Hof, graaf Aldrovandi, de residentie verlaten. Hij is, naar thans gebleken is, benoemd tot gezant van zijn rijk te Sofia. Namens den minister van Buitenlandsche Zaken werd hem in het Hollandsche Spoorsta tion uitgeleide gedaan door den heer R. C. Th. Roosmale Nepveu, Chef van 's ministers kabinet, terwijl mede aanwezig waren de Bul- gaarsche gezant, de heer Radef, en de leden van de Italiaansche legatie. Graaf Aldrovandi vertrok via Milaan naar zijn post. Werklieden uit Duitschland. Heden komt de eerste ploeg Duitsche bouw vakarbeiders, enkel stucadoors,in ons land enwel te 's-Gravenhage. groote pet, diep over de oogen getrokken. 't Koude zweet brak hem over z'n heele li chaam uit en slurpte blijkbaar al z'n moed op. De vent liep op z'n teenen achter 'mhij hoorde en voelde 'tz'n knieën knikten. De degenstok leek in z'n hand 'n stuk was, dat wegsmolt. De schooier kwam dichterbijelk oogenblik kon de smiecht 'm op z'n nek springenhij hoorde z'n adem al piepenz'n vuile moorde- naarsadem. En met 'n zwaai smeet Frits z'n degenstok in 't gras en zette 't op 'n loopen. Loopen dat-ie-dé, kolossaalHij vlóó» let terlijknam sprongen ails n hert over plassen en kuilenin 'n paar minuten was ie al bij 't grenspaaltje, waar de stadslantaarns begon nenmaar evengoed snelde hij voort, als 'n bezetene. Hij werd nagekeken en 'n schelle jon gensstem vroeg, of ie zoo'n hoogen nood had Hij kwam thuis „nog erger" dan de vorige keerwitter kon z'n gezicht niet zijn anders was 't zeker zoo geweest. Tegen Lena loog-ie, dat-ie opeens niet goed geworden wasen dat ie z'n stok had verloren. Verloren Hoe kan dat nou Dat zie je, dat 't kan, want ik ben 'nm kwijt. Laat jij ook nooit 's 'n parapluie staan of zoo Nou dan Nou dan O-o-o, laten staan, laten staaaan, maar dan weet je toch wel waór. Nee, dat is 't 'm juist, ik weet niet pre cies waar. Waar ben je dan in Godsnaam overal ge weest Ach mensch, laat me toch even bekomme... Hier kwam van Balen binnen, brul gierend van 't lachen In z'n eene hand had ie 'n oude pet met 'n groote klepin z'n andere handde degen stok. G. N.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 5