Dagblad voor Schiedam en Omstreken. firatis-Ongevallenverzekeriiig 43«t« Jaargang. Dinsdag 28 September 1920. No. 12848 Bedrogen. F EUI L L E TO N. Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. De verzekering weidt gewaarborgd dooi^^lolIan(!Uch« Alflemeene Veiz>k<iüig»fc*"b Ie lohM*"» Ml levenslange geheele invaliditeit bQ verlie*|| van een gwqsvingei j bq veilles vu eiken nnde* ven vingei Buitenlandsch Nieuws. POLEN EN RUSSEN. Het legerbericht van den Poolschen generalen staf van 26 September luidtNa hevige ge vechten namen wij G r o d n o, en maakten daar talrijke gevangenen en veel krijgsmateriaal buit. Ten Noorden van de Niemen vervolgden onze troepen verschillende verstrooide vijandelijke afdeelingen. Herhaalde aanvallen der vijanden op Lubnyz werden met groote verliezen voor de aanvallers afgeslagen. In den sector van Ros- jany en Wolkowysk trekken zich de bolsjewiki over de Sjare terug. Ten Noorden van Rowno hebben wij door krachtige aanvallen de 19de infanteriebrigade die bevel had ons uit Rowno te verdrijven, uit eengeslagen. Ten Zuiden van Wolkowysk be reikten onze troepen Jhedyn en Toki en dwon gen den vijand zich in Noordelijke richting terug te trekken. Van Duitsche zijde meldt men De Poolsch-Russische vredesconferentie heeft, volgens berichten uit Riga, een gunstig verloop Er bestaat zoo wat geen verschil tusschen de Russische en Poolsche voorwaarden. Men is algemeen verbaasd over de groote concessies, die van Russische zijde worden gedaan. Vol gens Poolsche journalisten zou de vrede reeds binnen een tiental dagen worden gesloten. ENGELAND. De conferentie van de mijneigenaars en de uitvoerende commissie van de mijnwerkersfe deratie, welke Zaterdag was aangevangen in het gebouw van de Board of Trade, werd gister hervat. De vergadering was niet publiek. Naar verwacht wordt, zal thans een overeenstemming worden verkregen omtrent de meest urgente kwestie de datumlijn. Het plan, om het vaste loon te veranderen in stukloon wordt zoowel door de mijnwerkers als door de werkgevers en de regeering toegejuicht. De mijnwerker kan bij een dergelijke regeling slechts winnen, want bij vast loon blijft zijn loon gelijk, hoe groot ook de productie is, ter wijl bij stukloon een verhoogde productie hem grooter inkomsten geeft. DE TOESTAND IN IERLAND. Bij invallen van militairen en politie te Dublin is gister gravin Markievicz, de bekende Sinn Feinleidster, aangehouden. Te Cork had gisternacht een groote ontplof fing plaats, gevolgd door het getik van machine geweren en geweerschoten en het vallen van glasscherven. In het licht der militaire zoek lichten kon men zien, dat een groote galante riewinkel ernstig beschadigd was, door het ont ploffen van een bom, welke binnen in het ge bouw neergelegd was door wie is niet bekend. Zeven lieden, die in den winkel sliepen toen de ontploffing plaats had, zijn wonder boven wonder ongedeerd gebleven. Te Trim hebben mannen in uniform uit weer wraak vele huizen overvallen en revolverschoten gelost35 huizen zijn door deze wraakneming der black and tans verbrand of verwoest. Uit het Engelse h. 15 ,,Ik geef u drie dagen tijd" zeide hij. Daarna...." En ik geef u drie dagen tijd," riep Helene uit. „En wanneer gij dan nog hier in huis zijt, zal de heer Forest alles vernemen. Zie mij aan en overtuig u, dat ik ieder woord meen! En nu kunt gij gaan." Er kwam geen antwoord, maar Blake moest wel weggegaan zijn, want even later hoorde Herbert zijn kuch in de verte. Onder den aandrang van het oogenblik sprong Herbert op, ging snel naar de andere kamer en bleef naast den stoel staan,waarin Helene was neer gezonken, HOOFDSTUK VII. „Kan ik u vertrouwen?" Al haar moed en zelfbeheersching waren nu verdwenen. Zij had het gelaat in de handen begraven*, haar schouders schokten van hevige BELGIE. Janson, de minister van Nationale Verdedi ging heeft gistermiddag zijn ontslag bij den eersten minister Delacroix ingediend. Na het aftreden van Hijmans, ten gevolge van het be sluit der regeering, waarbij de doorvoer van voor Polen bestemde munitie werd verboden, ver klaarde Janson zich met Hijmans solidair, doch besloot aan te blijven totdat het Fransch- Belgische militaire verdrag tot stand zou zijn gekomen. Janson neemt zijn ontslag ten einde geheel vrij te zijn in zijn handelingen, zoodat hij voor het liberale congres in October a.s. de noodzakelijkheid van het deelnemen der libe ralen aan de regeering zal kunnen verdedigen. HONGARIJE. Volgens een officieel bericht heeft de politie een door naar Weenen gevluchte Hongaarsche communisten op touw gezette samenzwering ontdekt, die zich ten doel gesteld had, de dic tatuur van het proletariaat te herstellen, als mede de voornaamste ambtenaren van het hui dige bewind te vergifLigen en andere aanslagen te plegen. Ongeveer 40 personen worden als deelnemers aan deze samenzwering in het be richt genoemd. Verscheidene van hen hielden zich bezig met het smokkelen van pamfletten en geld uit Weenen naar Boedapest. De kelner Ludwig Szitas, die reeds in het vorige jaar een werkdadig aandeel had genomen aan de gruw zame onderdrukking van contrarevolutionaire pogingen, nam de taak op zich, de kellners der voornaamste restaurants, in welke de eerste politici plegen te dineeren, tot vergiftiging der betrokken ambtenaren over te halen. Szitas heeft zich reeds uit de tweede verdie ping op de binnenplaats van het politiebureau geworpen, en werd dood opgenomen. Tegen de deelnemers is een vervolging ingesteld wegens ophitsing tot oproer. DE TOESTAND IN ITALIË. In antwoord op een interpellatie in den Senaat nopens den toestand in de metaalnijverheid, heeft de minister van justitie meedegedeeld, dat een onderzoek wordt ingesteld naar de vergrijpen, welke bij de jongste gebeurtenissen te Napels, Genue en Turijn hebben plaats gegrepen. Vervolgens nam Giolitti het woord en zeide De geheele wereld staat voor een hervorming der maatschappij, welke berust op de economische sociale en financieele gevolgen van den oorlog en de geweldige rijkdommen, welke de oorlogs winstmakers in dien tijd hebben vergaard. In het geschil tusschen kapitaal en arbeid moet de regeering een waakzame onzijdigheid be trachten en is het haar plicht te streven naar een vreedzame oplossing. Giolitti verklaarde, dat hij den fabrikanten ontraden had om een uitsluiting af te kondigen en hun had gewaar schuwd, dat zij niet moesten rekenen op politie- of militaire hulp voor het ontruimen der fabrie ken en werkplaatsen. Hierdoor was de strijd, welke ernstige gevolgen met zich had kunnen sleepen, voorkomen. Persoonlijke overtredin gen zijn aan de justitie meegedeeld. Giolitti zette uiteen, dat het de bedoeling is ontroering. Het electrische licht straalde op de witte haren. Met onbegrensd mededoogen in zijn blik naderde Herbert haar en raakte haar hand zacht aan.Zij keek op, met eenige verwon dering in haar blik „Ik verwachtte wel dat gij zoudt komen," zeide zij. „Waart gij in die kamer" „Ik was er ....en ik heb alles gehoord. Ik kon niets anders doen, want ik had reeds op de schel gedrukt, om den heer Forest te laten weten, dat ik er was.Ik durfde niet nog eens te schellen, vreezende dat hij u zou ontdekken." „Gij behoeft daarvoor niet te vreezen. Mijn stiefvader vertoeft heden in een ander gedeelte van het huis. Ik weet, dat hij u verwacht. Het is volstrekt niet te laat, want hij slaapt overdag en is 's nachts altijd op. Is er één huis, dat zoo zonderling is als dit, op de heele wereld" „Ik heb alles moeten hooren," herhaalde Herbert met eenigen nadruk. „Waarom niet Ik had het u toch willen verhalen; ik had uw raad noodig. Maar indien gij alles gehoord hebt, weet gij ook, hoe de zaken staan. Indien gij Edward Blake kendet „In een zekeren zin ken ik hem," zeide Herbert droogjes. „Ik ontmoette hem gisteren en erkende hem dadelijk in een vroegeren gevan gene van Edenhurst. Ik weet niets van zijn I vroeger leven, maar dat zou ik te Edenhurst 1 de nijverheid zoodanig te hervormen, dat de Werklieden in staat zullen zijn gesteld kennis te nemen van de omstandigheden, waaronder de bedrijven werken. Als zij de ze kennen, zul len zij zich er zelf rekenschap van kunnen geven, of hun eischen al dan niet voor inwilliging vatbaar zijn. Giolitti zei, dat het gepubliceerde besluit niet vooruitloopt en wat er zal moeten geschieden na het tot stand komen van de overeenkomst. De evenredige commissie moet voorstellen indienen, welke tot grondslag voor het ontwerpen van een wet zullen dienen. Als de werkplaatsen eenmaal ontruimd zijn, zal het werk spoedig op den gewonen voet hersteld kunnen worden. De minister-president besloot niet te zeggen, dat de toekomst van het land hoofdzakelijk afhangt van de meer of minder ruime wijze, waarop de sociale kwestie zal wor den opgelost. Labriole, de minister van arbeid, gaf nog een uitvoerige uiteenzetting van het geschil en nierkte op, dat daarbij de belangen van 400.000 arbeiders zijn betrokken. Hij verzekerde, dat de arbeiders een tegemoetkomende houding aannamen, terwijl de fabrikanten weigerden te onderhandelen. ALLERLEI. Men verneemt dat koning Albert, na zijn terugkeer uit Brazilië een officieel bezoek aan Madrid zal brengen. Dezer dagen is in de Ver. Staten een begin gemaakt met den bouw van drie reusachtige slagkruisers, elk van 43.000 ton. De namen zullen zijn „Constitution", „Saratoga" en „Uni ted States". Elk die oorlogsschepen krijgt 8 zestien-duims kanonnen. De Paus heeft aan Millerand een telegram gezonden, waarin hij zegt, dat de uitnemende diensten, die hij reeds heeft bewezen aan het werk van de opheffing van Frankrijk, voor hem een zeker onderpand zijn, dat zijn groote zen ding zal worden voortgezet met de standvas tigheid en de verlichte toewijding, die steeds de vaderlandslievende actie van Millerand hebben bezield. beide landen, die in vele opzichten op elkaar zijn aangewezen. De „Indépendance Beige" zegt, dat men in Belgische officieele kringen nog niets daar van vernomen heeft. Het blad voegt erbij, dat het meent te weten, dat men in Parijs gunstig gestemd zou zijn voor het denkbeeld van een militaire overeenkomst. In België zou men er niet vijandig tegen zijn, omdat zij beter de veiligheid zou waarborgen en de regeling van sommige kwesties, die tusschen België en Nederland hangende zijn, zou vergemak kelijken. Wanneer een nauwe toenadering tus schen België en Nederland kon worden ver kregen, zou België misschien het verbindingstee- ken tusschen de mogendheden der Entente en Nederland kunnen vormen. De „Etoile Beige" verklaart uit goede bron vernomen te hebben, dat er, in strijd met het geen sommige bladen berichten ,geen onderhan delingen zijn geopend in zake een eventueele militaire overeenkomst tusschen Frankrijk, Ne derland en België. Binnenland. Georganiseerd overleg voor land- en zeemacht. Op een desbetreffende vraag van het Tweede Kamerlid Duymaer van Twist, heeft de minis ter van Oorlog medegedeeld, dat de instelling van het georganiseerd overleg voor land- en zeemacht wordt voorbereid. Aan het georgani seerd overleg zal de regeling der rechtspositie van de onderofficieren ter beoordeeling worden gegeven. Gister hadden de voorzitter en de secretaris van den Nederlandschen Bond van Lager per soneel der Posterijen en Telegrafie., de heeren F. C. van der Waart en A. J. M.van der Wielen, een langdurig onderhoud met den Directeur- Generaal der P. en T. ter zake van den bestaan- den noodtoestand van het Rijkspersoneel. In den loop van de besprekingen bleek het, dat de Directeur-Generaal ten volle bereid is om te bevorderen, dat het salaris van het per soneel op een behoorlijk peil wordt gebracht. Nederland en België. De burgemeester van Rotterdam, de heer Zimmerman, die als Nederlandsch gedelegeerde aan de financieele conferentie te Brussel deel neemt, heeft in een interview met een vertegen woordiger van de „Etoile Beige" o.a. het volgen de verklaard De openbare meening in Nederland houdt zich druk bezig met de Ne- j derlandsch-Belgische kwestie, die ons in onze nationale gevoelens treft. Men maakt zich nog steeds min of meer ongerust en de Belgen zullen 1 wel het beste kunnen beoordeelen; in hoeverre men daarin gekijk heeft. Het Nederlandsche volk stelt een volkomen vertrouwen in de Nederlandsche regeering en in de minister van Karnebeek. De Nederlanders verlangen niets liever dan met de Belgen in vriendschap te le ven; iedereen betreurt het hangend geschil, dat nadeelig is voor de economische belangen, van kunnen te weten komen." Het kan ons slechts van dienst zijn, te weten, wat er in zijn vorig leven is voorge vallen," meende Helene. „De feiten zijn ernstig genoeg. Hoe die man hier heeft kunnen komen en zich een zekeren invloed heeft kunnen verwerven bij mijn stiefvader, is mij geheel onbegrijpelijk; maar het is zoo. En toch is Edward Blake de schurk, voor wien mijn arme zuster Mary genegenheid had." „Gij meent, dat hij. „Ik meen, dat drie dagen vóór dien ver- schrikkelijken middag, waarop ik mij schuldig maakte aan den dood van mijn stiefzuster, zij in het geheim met dezen Blake gehuwd was en dat mijn ontdekking van dit geheim oorzaak vau haar ondergang werd." „Groote hemel," riep Faulkner uit. En de heer Forest weet daar niets van?" „Niets. En hij mag er ook niets van weten. Hij heeft alle geloof in zijn medemenschen verloren. Hij begon reeds voor Mary's dood zonderling en excentriek te worden; zij was de eenige, in wie hij een onbeperkt vertrouwen stelde. Verwondert gij u er nu over, dat ik het geheim strikt bewaarde, dat ik weigerde met antwoorden op de vraag naar de aanleiding van onzen twist? Mary bespotte mij, door te zeggen, dat ik zeker jaloersch was en in een vlaag van woede stiet ik haar van mij af," De Stoomvaart-Maatschappij „Nederland" Naar het Persbureau Vaz Dias verneemt, wordt op het oogenblik in Engeland, in opdracht van de Stoomvaart Maatschappij „Nederland" een aantal vrachtschepen gebouwd. Korten tijd geleden is het eerste stoomschip, voor rekening van de Maatschappij in Engeland gebouwd, de „Enggano", afgeleverd. Dit is het eerste schip door Engeland sedert het einde van den oorlog aan Nederland geleverd. Zondagavond is het s.s. „Salawati" als tweede schip de haven van IJmuiden binnengekomen. Op de dezelfde werf worden voor de Stoom vaart-Maatschappij „Nederland" nog twee sche pen van gelijke afmetingen gebouwd, waarvan het eerste, de „Salabanca" eveneens spoedig zal worden afgeleverd. Voorts zijn op de werven van de Vickers Ltd. voor de Mij. „Nederland" nog in aanbouw vier schepen. Deze zijn grooter en hebben de lengte van 480 voet. In Nederland wordt eveneens in opdracht Herbert bleef eenige oogenblikken zwijgen. Een gevoel van groot medelijden kwam over hem. „Ik moet daar nog eens over nadenken," zeide hij. „Maar ik kan nog altijd niet in zien, waarom dit uw geheele leven moet ver nietigen. Helene, zij moet de waarheid zeggen, het is duidelijk, dat de heer Forest recht heeft, dit te weten. En indien gij dit huis zoudt moeten verlaten, zult gij daarom nog niet zonder onder dak zijn.Ik ben arm, maar de tijd nadert, dat het mij mogelijk zal zijn, u aan te bieden het meesterschap over mijn huis,over al wat ik ben en bezit.Mijn zuster wilde,dat ik uditzouzeggenen er is geen betere ziel op de wereld dan Vera. Wat zij zegt, meent zij uit den grond van haar hart. Gij hebt geen misdaad begaan; 'net was slechts een spel des noodlots. Zonder twijfel heeft het in u een blij venden rouw opgewekt; maar dat is geen reden, om uw leven zoo te laten versomberen." „Maar indien gij aan iemand gehecht waart," stamelde Helene, „indien gij iemand lief hadt...." „Zooals ik u liefheb, Helene. Waarom de waarheid niet gezegd?" Het woord wa.% gesproken; het kon niet terug worden genomen. De schoone, treu rende verschijning met de donkere, weemoe dige Oiogen, het gebogen hoofd met het sneeuw witte haar hield Herbert, geheel in haar macht. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 1