van de maatschappij een aantal schepen ge bouwd, n.l. twee in Amsterdam, twee in Rot terdam en een in Haarlem. Deze schepen beh- ben alle een lengte van 420 voet. Tarief in strafzaken. Thans is naar men ons bericht, het tarief voor het toekennen van vergoeding aan perso nen, die ten dienste der justitie werkzaamheden verrichten als getuigen, deskundigen, tolken enz. gewijzigd. Met 1 Oct. a.s. gaan deze wijzigingen in Hoofdzaak is, dat als regel voor reiskosten niet een vast bedrag per K.M. wordt vergoed, maar een bedrag, zooveel mogelijk overeenkomende met de werkelijke reiskosten. De Vergoeding voor tijdverzuim, die voorheen ƒ0.50 bedroeg, wordt verhoogd tot een maxi mum van 3. De rechter zal dit bedrag in billijk heid hebben vast te stellen. Wanneer een getuige of deskundige wordt geacht geen schade door tijdverlies te hebben geleden, b.v. in al die gevallen, waarin het sala ris doorloopt, zal hij geen tijdverlies vergoed krijgen. Voor nachtverblijf kan in de toekomst aan een getuige 3 in plaats van 1.50 worden uitbetaald. Ook de aan deskundigen te betalen beloo- mngen ondergaan verandering. Het maximum bedraagt 10 per uur. In het geheel genomen zal voor tijdverzuim wel iets meer betaald worden, doch de reis kosten, die voorheen 5 cent per K.M. bedroegen, zullen, nu het werkelijk betaalde wordt ver goed, eerder minder dan meer bedragen. Behoudens uitzondering wordt slechts naar het tarief der 3e klasse berekend. Wettelijke winkelsluiting. De Middenstandsbond heeft zich tot den Mi nister van Landbouw gewend met het drin gend verzoek de indiening van een wetsont werp tot wettelijke regeling van de winkelslui ting zooveel mogelijk te willen bespoedigen, daar het hem gebleken is dat sommige gemeente besturen, o.a. Roermond, de indiening van plaatselijke verordeningen hebben opgeschort, omdat zij verwachten, dat binnen afzienbaren tijd een algemeene wettelijke regeling tot stand komt. Ook betoogt adressant, dat algemeene rege ling spoedig gewenscht is, omdat sommige plaatselijke verordeningen aanleiding geven tot ongewenschte toestanden, o.a. te Heerlen, waar de grens tusschen deze plaats en de gemeente Hoensbroek ongeveer loopt in 't midden van een der straten. Luchtpost. De proefdienst met de luchtpost, welke door de Kon. Luchtvaart-Maatschappij oorspron kelijk bedoeld was van 17 Mei tot 15 September, zal, wat betreft den dienst AmsterdamHam burgKopenhagen, als ook den dienst Amster damLonden tot 1 November worden voort gezet. Eindelijk erkent ook Wijnkoop de waarheid. Men weet, hoe Wijnkoop, ds. Kruyt, mevr. Roland-Holst en andere communisten tot dus ver geregeld ontkenden, dat Rusland onder het bewind van Lenin en Trotzky ellende lijdt, dat de welvaart is verwoest en de roode terreur er verschrikkelijk heerscht. Nu Wijnkoop en ds. Kruyt gelegenheid had den, tijdens hun verblijf in Rusland de toestand aldaar nader te leeren kennen, vermogen zij echter de vreeselijke toestanden onder het bolchevistisch régime niet langer te looche nen. Op een eergisterenavond in de Amsterdam- sche Diamantbeurs gehouden vergadering is dan ook niet meer getracht, de waarheid te verbloemen. Ronduit zei de heer Wijnkoop ,,Petrograd is leeg, de industrie heeft door con centratie de stad verlaten. Het intellect voelt zich over het algemeen diep ongelukkig. Ook de Russische bourgeoisie is zwak en kan alleen in het leven blijven door levensmiddelen uit den woekerhandel te koopen." Wijnkoop er kende, dat geen enkele klasse het meer op kan nemen tegen „het revolutionnaire proletariaat." M. a. w. dit is volkomen baas door de roode ter reur, waartegen zich niemand durft verzet ten. De communist van Leuven, die de Hollandsche delegatie naar het Internationaal Communis tisch congres te Moskou had vergezeld, zeide dan ook in de vergadering dat het lijden van Nederlandsche arbeiders niets beteekent, bij het lijden van de arbeiders in Rusland. En Wijnkoop's rechterhand, ds. Kruyt zag zich gedrongen, te erkennen, dat, als men in Europa de kapitalistische hel verlaat, men in Rusland nog allesbehalve naar een communis- tischen hemel opklimt. Lettelijk vertelt hij „Er is geen kapitalistisch militairisme, maar wel een geducht rood leger. In Nisjni Nowgorod, waar eens het centrum bloeide van den inter nationalen kapitalistischen handel, liggen thans de ontzaggelijke jaarbeurs-complexen in puin. In Petrogad waren de winkels gesloten en alle pracht was afwezig en het leek, of wij door een verzonken stad hingen. Het aantal inwoners van Petrogad is gedaald van twee millioen tot 800.000. Hieruit zien wij, dat er inderdaad eene omwenteling heeft plaats gevonden." Inderdaad, „hieruit zien wij, dat er eene om wenteling heeft plaats gevonden" de centra's leeg, de handel geruïneerd, steden verzonken, ge bouwen in puin, een hongerende bourgeoisie vreeselijk lijdende arbeiders, het militairis- tisch régime niet verdwenen, maar erger dan ooit woedend in de roode terreur ziedaar de boodschap, die Wijnkoop c.s. van de Inter nationale te Moskou hebben meegebracht. (Tijd.) Ziekte- en Invaliditeitswet. De Hooge Raad van Arbeid zal in zijn op 9 October te 's-Gravenhage te houden vergade ring o.a. zijn adviezen vaststellen over wetsont werpen tot wijziging van de Ziektewet en de Invaliditeitswet. Chr. Wegerif. f In den trein van Apeldoorn naar Amsterdam is gistermorgen plotseling in den leeftijd van zestig jaar overleden de heer Chr. Wegerif, aan nemer, die van 27 Augustus 1897 af tot heden met een korte onderbreking lid van den Apcl- doornschen gemeenteraad was en sedert 1913 in de Provinciale Staten van Gelderland zitting had. Tevens was de heer Wegerif lid van de Apeldoornsche Kamer van Koophandel van de bedrijven-commissie, de commissie van openbare werken en die voor het grondbedrijf. Plotseling brak de middelste der drie balken, de stelling stortte ineen en beide mannen vielen van een hoogte van 9 M. op den grond. Een hunner, een Rotterdammer, v. d. Ven genaamd en van beroep schilder, werd bewuste loos opgenomen en naar het ziekenhuis overge bracht. De man bleek een ernstige hersenschud ding te hebben bekomen. Zijn toestand is hoogst bedenkelijk. De andere persoon, G. Vreeswijk genaamd, wonende Maashofje alhier, van beroep sjouwerman, liep eenige kneuzingen aan een zijner beenen op, welke niet van ernstigen aard zijn. Hij werd naar zijn woning overgebracht. De politie heeft de zaak in onderzoek. T., van een buitenlandsche reis naar ons land terugkeerende, verklaarde deze messen als een aandenken uit Finland te hebben meege bracht. Wegens het dragen en meevoeren van verboden wapenen is tegen hem proces-verbaal opgemaakt. R. K. Perseongres. Volgens het „Centrum" is het bfstuur der R. K. Journalistenvereeniging van plan om in Maart 1921 een R. K. Perscongres te houden. De Middenstand. In een verslag van „De Gelderlander" van een debat in de afdeeling van den Middenstand op denBosschenKatholiekendag gehouden, staat: Pater F. 'Hendrichs te Nijmegen vroeg den inleider opheldering omtrent de uitdrukking: lei dende en uitvoerende krachten in het bedrijf. Hij vroeg dit vooral met het oog op een groote katégorie van menschen, die geen standorgani satie kan vormen, handelsreizigers, winkelchefs kantoorbedienden e.d. die, Volgens spr. behooe ren tot den middenstand. Spr. verdedigde d- volgende stellingen 1In zooverre de groepen in het ekonomisch proces worden onderverdeeld in standen, komen twee faktoren in aanmerking ,de productie en de circulatie. 2. produktie veronderstelt werkgevers en werknemers. 3. maar ook de circulatie kent werkgevers en werknemers. 4. de werkgevers zijn de handeldrijvende middenstand, de werknemers in het circulatie proces zijn de reizigers, de bedrijfsleiders, de kantoor- en winkelbedienden voorzoover zij niet zijn Ondergebracht in andere standsorganisaties Spr. bepleit, dat deze werklieden worden on dergebracht in wat spreker noemt een ambte lijke standsorganisatie, omdat zij in het circu latieproces zuiver een functie hebben zonder eenig risico of kapitaal. 5e. Het woord tusschenstanddat soms wordt gebruikt, acht spr. niet sympathiek en niets zeggend. Het debat over deze kersversche stellingen haalde niets uit, omdat de gedachten te nieuw waren om dadelijk verwerkt te worden. Wij hebben ze echter zorgvol vergaard, zoo merkt „De Gelderlander" op, want ze lijken ons en anderen de aandacht zeer waard. In de metaal-industrie. Men meldt uit Amsterdam De Land. Federatie van Metaalbewerkers heeft aan den minister van Arbeid, een adres gezonden waarin zij mededeelt, dat door Neder landsche Metaal-Indsutrieelen in de Hongaar- sche en Duitsche persper advertentiën vaklie den met name Ketelmakers, locomotief- en scheepsbouwers worden gevraagd, buiten be middeling der Arbeidsbeurzen om. Verder, dat reeds een duizendtal onzer buitenlandsche vak genoten zullen worden aangenomen en waarvan reeds een gedeelte moet zijn ondergebracht op de Nederlandsche Scheepsbouw Mij, en „Werk- spooor" te Amsterdam. Gelet op het feit, dat hier in Holland nog een niet onbeduidend aantal Metaalbewerkers werkloos is, waaronder ook goede vaklieden, die om futiliteiten z.g. princi- pieele redenen onder de aandacht van den mi nister te moeten brengen en in overweging te moeten geven, het aanwerven van buitenland sche metaalbewerkers tegen te gaan, daar bui ten voornoemd aantal toch al in verschillende metaalbedrijven een overwegend aantal Duit sche arbeiders werkzaam gesteld zijn. Het be stuur meent, dat de Nederlandsche metaalar beiders de voorkeur n oeten hebben. Gisteren is hier door de Rotte r- j damsche politie aangebracht een 16-jarige doch ter van een schipper, te dezer stede woonach tig. Het meisje was te Rotterdam wegens open bare dronkenschap aangehouden. Zij is ter be schikking harer ouders gesteld. Door een vrachtautomobiel is gister een lantaarnpaal, bevestigd aan het pand van den heer Vlek in de Lange Kerkstraat, stukgereden. Indenafgeloopennach'tisdoorde politie verbonden een zekere P. B. die door H. v. LI. wonende Damlaan, in het aangezicht was geslagen, waardoor hij een diepe wonde aan den neus had bekomen. Beroofd. In den nacht van 7 op 8 April is de koopman W. te Nijmegen door vier Duit sche smokkelaars, aan wie hij sigaretten had verkocht, in zijn huis overvallen en van 35.000 mark en een aantal kleedingstukken beroofd. Twee hunner hielden hem met wapens in be dwang, terwijl de beide anderen het huis door zochten. De rechtbank te M. Gladbach heeft thans den hoofdschudige H. W. veroordeeld tot 51/, jaar tuchthuisstraf en zijn drie mede plichtigen tot 3 en 31/2 jaar gevangenisstraf. Den bestolene kon een groot gedeelte van het geld worden teruggegeven, dat nog in het bezit van de dieven was gevonden. Gemengd Nieuws. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Volkszang. Door de afdeeling Schiedam van de Nat. Ver- eeniging voor den Volkszang wordt, met ver wijzing naar een bijgevoegde memorie van toe lichting den Gemeenteraad ter instandhouding van de afdeeling voor het vereenigingsjaar 1920- 21, een subsidie van f 500 gevraagd. Den laatsten tijd zijn de inkomsten der ver- eeniging ondanks flinken financieelen steun van particuliere zijde ontoereikend om naar behooren uit te voeren, wat zij zich tot taak heeft gesteld, en zou het zeer te betreuren zijn, indien de ver- eeniging door geldgebrek haar nuttigen en voor de gemeenschap beteekenisvollen arbeid zou moeten opgeven. Volksbadhuis. In de week van 1925 Sept. 1920 werden ge nomen 544 baden. lste Klasse Kuipbaden 27, Regenbaden 82. 2de Klasse Kuipbaden 37, Regenbaden 387 Kinderbaden 11. Ernstig ongeluk. Aan de Werf Gusto der fa. A. F. Smulders is men sedert eenigen tijd bezig met den bouw van nieuwe fabrieksgebouwen. Voor een gereedgekomen gevel waren heden morgen 7 uur twee werklieden bezig met het in zetten van glasruiten, welken arbeid zij op een stelling staande, uitvoerden. De stelling was in eikonr gezet van planken, liggende op uitstekende balken, welke op hun beurt weer door een drie tal ladders ondersteund werden, Zegeltjes plakken. Voor het kanton gerecht te Middelburg is tegen een landbouwer uit Grijpskerke die geen zegels plakte en een ambtenaar van den Raad vanArbeid den toegang tot zijn hofstede weigerde en hem geen inlichtin gen wilde geven, 23 maal 2 en nog eens 15 boete gevorderd. Twee personen uit Middelburg die verkeerde inlichtingen gaven, hoorden 25 eischen. Moord te Lisse. Te Lisse werd Woensdag j j.l. de werkman J. v. d. B. vader van 5 kinderen plotseling onwel. Aangezien de man werkzaam was aan de gasfabriek, dacht de geneesheer aanvankelijk, dat hij gas had ingeademd, waar voor hij naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden werd vervoerd. Vrijdag is hij aldaar overleden. Uit een Zaterdag ingesteld onder zoek bleek, dat de man door rattenkruid was vergiftigd. Daar de politie ter oore was ge komen, dat zijn vrouw ongeoorloofde betrek kingen onderhield met den 45-jarigen bij haar als commensaal inwonend bloemistknecht v. d. L., arresteerde zij beiden. Bij het verhoor be kende v. d. L. met medeweten van B.'s vrouw hem door middel van rattenkruid,dat hij in een voor B. bestemden kop chocolade had gedaan, te hebben vergiftigd. V. d. L. is voor de tweede maal gehuwd, maar woont sinds langen tijd niet meer met zijn vrouw samen. Hij, alsmede de vrouw van v. d. B. zijn gisteren gevankelijk naar het huis van bewaring te Haarlem over gebracht. E e n h o 1. In de bosschen nabij Beekberg en onder Apeldoorn heeft een landbouwer een onder- grondsche holwoning ontdekt waaruit, toen hij naderde een man ontvluchtte. Vijf maréchaus- sées, die een onderzoek instelden, zijn er niet in geslaagd, den bewoner, die niet terugkeerde op te sporen. Een zeldzame loterij. Men bericht aan het „Hbl." München heeft de heeren dr. Konrad Wein- mayer en Johann Schmidt als gevolmachtigden met een bijzondere opdracht naar ons land ge zonden. De stad is namelijk uitvoerster geworden van het testament van Hermine Bland, 14 Novem ber 1919 te München overleden. Ofschoon Weenerin van geboorte," heeft Hermine Bland een menschenleeftijd lang als hoftooneelspeel- ster in München geschitterd. Koning Lodewijk II, bewonderaar van de als kunstenares en als mensch even hoog staande vrouw, schonk haar vele kostbaarheden. Bij testament heeft Hermi ne Bland de Koninklijke geschenken aan Mün chen vermaakt, om deze te verkoopen en de opbrengst te laten strekken voor een fonds ten bate van het arme Münchener kind. Daar deze sieraden in het ook zeer verarmde Beieren vermoedelijk lang niet hare waarde zou den opbrengen, zijn de genoemde heeren naar ons land afgevaardigd, om hier een loterij in te richten. De Koninklijke goedkeuring is daarvoor aangevraagd en verkregen. De loterij bestaat uit 25.000 loten van 2.50 per stuk. De te verloten sieraden zijn 34 in getal. De Koninklijke geschenken bestaan uit 13 armbanden, 3 halskettingen, 1 gouden kruis, 1 kruis met smaragd en opalen, 6 medaljons, 1 paar oorringen met broche, 1 paradijsvogel van edelgesteente, 1 gouden waaier, en 1 ring met robijnen en diamanten. De sieraden zullen te Amsterdam, te Rotter dam en te 's-Gravenhage worden tentoongesteld. Hermine Bland (ook wel geschreven Bland Steiner, omdat zij haar moeders naam er bij heeft aangenomen) is 24 Dec. 1850 te Weenen geboren en 14 Nobember 1919 te München over leden. Zij maakte zich vooral naam door een voortreffelijke uitbeelding van Schiller's en Sha kespeare's vrouwenfiguren. De uitloting zal geschieden ten overstaan van notaris mr. S. K. D. M. van Lier te 's-Graven hage. Dolkmessen. De militaire politie aan het station te Oldenzaal heeft in beslag genomen drie groote en vijf kleine dolkmessen, toebehoo- rende aan den heer Troelstra Jr., zoon van mr. P. J. Troelstra, lid der Tweede Kamer. De heer 138 millioen nieuwe muntstuk ken. De pas verschenen begrooting voor het staatsmuntbedrijf geeft de bedragen op, waar- I voor in 1921 nieuwe muntstukken zullen wor den aangemaakt. Een eenvoudig reken-som metje leert dan in het a.s. jaar voor de circulatie in Nederland zullen worden gemaakt 1.000.000 kwartjes. 2.000.000 stuivers. 15.000.000 centen. 2.000.000 halve centen. Voor Nederlandsch-Indië is er natuurlijk nog wat meer noodig. Aangemaakt zullen worden 10.000.000 guldens. 8.000.000 halve guldens. 20.000.000 stuivers. 30.000.000 21/„-cent-stukken. 50.000.000 centen. In totaal zullen dus in 1921 worden aange maakt 138 millioen muntstukken. I Ingerekend. Iemand uit Oudewetering wenschte geld te hebben voor de oprichting van een importzaak. Daartoe schreef hij aan de Universeele Bemiddelingsbank Van der Wel Co. te Hellevoetsluis, die in verschillende bladen adverteerde, dat zij geld beschikbaar stelde. In het antwoord hierop werd hem mee gedeeld, dat hij 75 moest storten voor informa ties, wat hij deed. Het hem te verstrekken be drag zou 10.000 bedragen. In Zomerzorg te Leiden zouden de onderhandelingen gevoerd worden. Daar waren gisteravond aanwezig de 30-jarige directeur der Bemiddelingsbank J. H. uit Nieuwhelvoet en de 26-jarige C. van K. uit Hellevoetsluis, die als secretaris fungeerde. De man uit Oudewetering kreeg argwaan en stelde de Leidsche politie van de zaak op de hoogte, met het gevolg, dat toen hij naar Zo merzorg ging om de zaak met de beide heeren te regelen, hij ook een secretaris, in den persoon van een rechercheur meenam. Toen daar de zaak beklonken was en het zoover was gekomen dat de man uit Oudewetering f 1000 aan de beide heeren zou ter hand stellen, ontpopte zich zijn secretaris als rechercheur. Hij arresteerde, met behulp van eenige in de nabijheid opgestelde collega's, den directeur en den secretaris der Bemiddelingsbank. Bij onderzoek bleek deze bank niet te bestaan. Van der Wel is de naam van H's vrouw. H. heeft reeds wegens oplich ting een vonnis van 2 jaar achter den rug. De beide heeren zijn naar het huis van bewaring te 's-Gravenhage overgebracht. Rijwieldief aangehouden. Men meldt uit WatergraafsmeerSinds Mei 1920 kwam het herhaaldelijk voor, dat een rijwiel werd ontvreemd ten nadeele van den rijwiel handelaar G. J. v. S. aldaar. Heden is het de politic gelukt den dader aan te houden. Het is een zijner knechts, zekere W. M., wonende te Amsterdam. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd. De politie is reeds een flink aantal rijwielen op het spoor, alle door den dader ver kocht bij particulieren te Amsterdam. Zijn vrouw is ook reeds aangehouden als verdacht van he- ling. Het onderzoek wordt voortgezet. Hoe lang kan men leven zonder voedsel? Het martelaarschap van den bur gemeester van Cork heeft deze vraag weer ac tueel gemaakt en in het Fransche blad „Paris- Midi" beantwoordde Dr. Socquet de vraag al dus Wanneer ik den toestand van den burgemees ter van Cork vergelijk met eenige bekende ge vallen van „hongerlijders", kom ik tot 't be sluit dat hij nog langen tijd kan leven. Maar algemeene regels bestaan voor derge lijke gevallen niet, en aan een voorspelling kan een geneesheer zich niet wagen. Het weerstandsvermogen van een man wordt vooral bepaald door den toestand van zijn ge zondheid vóór de krachtproef, door zijn geheel gestel, door den toestand van zijn longen en vooral door zijn moreel Er zijn vrijwillige „vasters" geweest, die alle verwachtingen overtroffen. Tanner, Succi en Mer]atti waren m hun tijd beroemd. De laatste vastte 48 dagen, woog daarna een vierde van van zijn oorspronkelijk gewicht minder en ge voelde zich uitstekend. I aylor vermeldt een geval van een mijnwer ker, die door een mijnstorting van de wereld afgesloten, 60 dagen zonder voedsel leefde, na zijn redding nog drie dagen leefde, en toen stierf aan een overladen maag. Krankzinnigen weigeren dikwijls twintig, der tig, veertig dagen lang alle voedsel. Maar Guillaumc Granier heeft in 1831 een record geslagen, dat nog niet verbeterd is. Gra nier was wegens vele misdaden ter dood veroor deeld en zat in de gevangenis te Toulouse. Hij bad een hevigen, wel begrijpelijken angst

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 2