Dagblad mor Schiedam en Omstreken. Gratis-Ongevallenverzekering 43st« Jaargaiig. Donderdag 30 September 1930. No 12850 WJ £*f|ftn fAfkf) P4 ft n bq v«Hei BureauKoemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden f2.per week 15 cent, franco per post ƒ2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. levenslange 1|* 1111| van J1111 1^9 a j geheele 1f een hand, I I 1 I 1111 V™ Invaliditeit j 8 &s M U voet of oogL U U a 0 U U een duim De verzekering woidt gewaarborgd doof de Hollandsehe Algemeene Venekeih|rt«»k s«hl«<»m. bq veillei|0 van een gjwQsvinget vevliee vu eiken ande ren vinger Buitenlandsch Nieuws. POLEN EN RUSSEN. Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat Joffe uit Moskou instructies heeft ontvangen, alle door de Polen gestelde voorwaarden te aanvaarden, hoe hard deze ook mogen zijn, echter met uitzondering van voorwaarden, welke de algeheele of gedeeltelijke ontwapening van het Sovjet-leger zouden medebrengen. ENGELAND. De onderhandelingen tusschen de vertegen woordigers der mijnwerkers en mijneigenaars zijn gisteravond zonder resultaat afgebroken. Na uitvoerige discussie deden de eigenaars een voorstel tot regeling van de loonen op de pro ductie van steenkool gebaseerd. Dat voorstel werd overwogen, doch verworpen door de ver tegenwoordigers der mijnwerkers, die daarop een tegenvoorstel deden, tot regeling van de huidige en toekomstige loonen in betrekking tot de productie." Met dit voorstel konden de mijneigenaars zich niet vereenigen. De bespre kingen geraakten weldra op het doode punt. Men hoopt nog steeds dat voorkomen zal kun nen worden, dat de stakking a.s. Maandag uit breekt, daar de regeering de vertegenwoordi gers der mijn-eigenaars vanavond te 8 uur tot een conferentie in Downingstreet heeft uitgenoo- digd, alwaar om 9 uur de vertegenwoordigers der mijnwerkers hun voorstellen aan Lloyd George zullen mededeelen. Minister Horne had in den namiddag een onderhoud met Lloyd George in verband met de andermaal dreigende crisis. DUITSCHLAND. De inlevering der wapenen wordt van bevoeg de zijde volkomen bevredigend genoemd. De aanvankelijke terughoudendheid van het pu bliek is geweken en na de bekende opgave over het resultaat der eerste week, is de toeloop nog grooter geworden. Sinds het begin van de tweede week zijn reeds meer dan achtduizend geweren ingeleverd, en het aantal ingeleverde andere wapenen is hieraan evenredig. Tot gisteren zijn ingeleverd 22.000 geweren, 382 machinege weten en 70.000 patronen. Door den rijkscom missaris voor de ontwapening werd er nogmaals op gewezen, dat op verlenging van den termijn voor de inlevering niet mag worden gerekend.. SPANJE. In Spanje is het in de arbeidderswereld nog Verre van rustig. In Barcelona ziet 't er op het oogenblik zelfs zeer dreigend uit. Er heerscht groote opwinding en elk oogenblik kan een al gemeene staking uitbreken. De autoriteiten hebben krachtige maatregelen genomen om eventueele onlusten tegen te gaan. Te Saragossa weren de gemeentewerklieden zich. Er hebben relletjes plaats en zelfs kinde ren van werkwilligen worden gemolesteerd. HONGARIJE. De nieuwe minister van Buitenlandsche Za ken, graaf Emmerich Csaky, heeft zich gister aan de commissie voor buitenlandsche aangele genheden van de Nationale Vergadering voor gesteld. Hij legde er den nadruk op, dat zijn toetreding tot het ministerie niet beteekende, dat er een wijziging zou komen in de regeerings- politiek. Hij trad tot een reeds bestaande regee ring toe, hetgeen beduidde, dat hij zich aan haar program hield. Na een korte uiteenzetting van de buitenland sche politiek, wees de spreker met nadruk op de noodzakelijkheid van een doelbewuste en energieke samenzwerking van alle politieke groe pen. Zoowel de minister-president, graaf Teleki, als graaf Csaky, brachten verder de vermeende onthullingen van de „Wiener Arbeiderzeitung" ter sprake, welk blad door vervalschte archief stukken wil bewijzen, dat de Hongaarsche re geering zich in Oostenrijksche binnenlandsche aangelegenheden heeft gemengd. Beide minis ters noemden deze gepubliceerde actestukken plompe vervalschingen. Een en ander is klaar blijkelijk een verkiezingsmanoeuvre tegen de christen-socialisten in Oostenrijk. De Hongaar sche gezant heeft reeds stappen bij de justitie gedaan betreffende de nog onbekende verval- schers van de acten. Te Pavia is wegens niet-naleving der over eenkomst van Rome door de werkgevers een algemeene uitsluiting afgekondigd. De fabriek van autobanden van Pirelli te Milaan werd in gevolge uitspattingen der arbeiders weer ge sloten. Te Genua zijn de telegrambestellers in staking gegaan, omdat de regeering de verleende loonsverhooging nog niet had uitbetaald. Daarentegen meldt een bericht uit Milaan, dat de fabrieken in de provincie Milaan de beide laatste dagen zonder incidenten ontruimd zijn en evenzoo voltrok zich in de overige deelen van Italië de ontruiming zonder incidenten, met uitzondering van Ligurië, waar de propaganda der extremistische elementen bijzonder krachtig was en zich vaak incidenten voordeden. ALLERLEI. Uit Parijs meldt men De president van de Republiek heeft gister middag dén Duitschen gezant t.e Parijs, Meyer ontvangen, die den president zijne geloofsbrie ven overhandigde. Het „Acht IJhr Abendblatt!' verneemt uit Riga Naar in kringen der vredesdelegatie met stelligheid verluidt, hebben de nieuwe Rus sische vredesvoorstellen algemeen een zeer gun- stigen indruk gemaakt. Het sluiten van den wapenstilstand en de vredespreliminairen wor den nog in den loop van deze week verwacht. Dit wordt bevestigd door berichten uit War schau, welke melden, dat de minister van Bui tenlandsche Zaken, Sapieha, zich naar het front heeft begeven om het thans aan het front ver toevende hoofd der regeering, Pilsoedski, uit voerig rapport uit te brengen van het verloop der vredesonderhandelingen te Riga. Vóór zijn vertrek zeide de minister van Bui tenlandsche Zaken in een onderhoud met Ame- rikaansche en Engelsche journalisten, dat hij er vast van overtuigd is, dat de vredesonder handelingen te Riga tot een spoedigen vrede zullen leiden. Het Poolsche offensief heeft geenszins ten doel, invloed uit te oefenen, doch streeft uitsluitend strategische doeleinden na. Binnenland. Gouverneur-Generaal van Nederl.-Indië. Bij Kon. Besluit is benoemd tot gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indië rar. D. Fock, president van de Tweede Kamer, oud-minister van koloniën en oud-gouverneur-van Suriname De overdracht van het koloniaal bestuur door den huidigen gouverneur-generaal aan den nieuwbenoemden zal plaats hebben in Febru ari of Maart 1921. DE TOESTAND IN ITALIË. Aan de „Deutsche Allgemeine Zeitung" wordt uit Lugano gemeld De inwerkingtreding van de Arbeidswet 1919. (O f f i c i e e 1.) Bij Kon. besluit van 27 dezer is bepaald datde Arbeidswet 1919 in werking treedt op 24 October 1920, met uitzondering van a. de artikelen 14 tot en met 21 en 44 tot en met 66; b. art. 68 en art. 69, onder a. tot en met d. voorzoover zij betrekking hebben op den arbeid in winkels, kantoren, apotheken, koffie huizen, hotels en verplegingsinrichtingen. Hét tijdstip, bedoeld aan het slot van art. 101, vijfde lid, onder c. der Arbeidswet 1919, wordt gesteld op 1 Juli 1921. Onteigening te Rotterdam. Ingediend is een wetsontwerp tot verklaring van het algemeen nut der onteigening van eigen dommen, noodig voor het uitbreiden van het ziekenhuis aan den Coolsingel te Rotterdam, aan de Westzijde begrensd door de Chrispijn- laan. Aan deze zijde staan drie panden, welke noodig zijn voor de noodzakelijke uitbreiding van het ziekenhuis. Onderhandelingen over den aankoop hebben niet het gewenschte gevolg gehad, weshalve het gemeentebestuur van Rot terdam toepassing heeft verzocht van de Ont eigeningswet. De melkprijzen. Naar men verneemt zullen de boeren in de provincie Zuid-Holland, eveneens 20 cent per Liter vragen in navolging van de provinciale Veehoudersbonden in Noord-Holland, Utrecht en Gelderland. Voorts komt ons ter oore, dat men zich uit de kringen der melkverkoopers (hetzij inrich tingen of slijters) tot den Minister van Land bouw zal wenden, om deze te wijzen, op het onhoudbarenvan den thans geschapen toestand. De Londensche medewerker van de „Manches ter Guardian" merkt, onder aanhaling van de zinsnede in de Troonrede terzake van de onver vulde hoop in den Volkenbond, op, dat er bijna geen land is, waar de Volkenbond zoo geestdrif tig ontvangen werd als in Nederland. De regee ring en het volk waren eensgezind hem te groe ten als brengende een nieuw tijdperk in de ge schiedenis van de menschheid. De vertegenwoor digers van de natie toonden hun vertrouwen in den bond, toen zij de begrooting voor leger en vloot verminderden, wat leidde tot het ont slag van de ministers van oorlog en marine. Ook werd eenigen tijd geleden aangekondigd, dat, de regering voornemens was de legersterkte te verminderen. Al deze goede voornemens schijnen nu opgegeven. Holland kan niet ont wapenen, wijl het zich onveilig voelt. België brak de onderhandelingen over een herziening van de verdragen van 1839 af en heeft daarna een militair verbond met Frankrijk aangegaan. De Belgische persorganen verbergen het feit niet, dat dit verbond zou kunnen dienen om druk op Nederland uit te oefenen voor verkrij ging van het geëischte Nederlandsche gebied. Aldus voelt Nederland ondanks zijn verlangen naar ontwapening zich verplicht de militaire machine te handhaven, zel's uit te breiden. Uitlevering gevraagd. Door de Belgische regeering is de uitlevering gevraagd van den bibliothecaris der gemeente bibliotheek te Rotterdam, dr. de Vreese, die door de Belgische justitie is veroordeeld wegens verschillende delicten, tot 16 maanden en 14 maanden gevangenisstraf. De rechtbank te Rotterdam zal in het laatst van October deze zaak in behandeling nemen, teneinde aan de regeering advies uit te brengen over het verzoek tot uitlevering. Buitenlandsche Zaken. Gistermorgen heeft in het gebouw van deTweede Kamer een bijeenkomst plaats gehad van de com missie uit die Kamer voor de buitenlandsche aan gelegenheden met den minister van buitenland sche zaken. de wet geen grens voor den aftrek voor noodzake lijk levensonderhoud op te nemen. In paragraaf 3 van de jongste wijziging van het wetsontwerp is de mogelijkheid geopend, dat aan een gemeente telkens voor een periode van ten hoogste vijf jaren de bevoegdheid wordt verleend zelve hare inkomstenbelasting te blij ven heffen. De toelichting motiveert deze rege ling als een tegemoetkoming „aan de bezwaren van sommige gemeenten, die vreezen, dat hef fing door de rijksadministratie vooralsnog ver mindering van inkomsten voor haar zal betee- kenen, wijl de rijksdienst nog niet voldoende voor deze verzwaring van haar taak zou zijn berekend". Die vrees voor vermindering van inkomsten komt intusschen, aldus schrijft adres- santïe, ook hieruit voort, dat de in Hoofdstuk IA van de wet op de Inkomstenbelasting 1914 voorgeschreven wijze van aanslagregeling, voor zoover deze geschiedt door de schattingscom missie, in het algemeen niet het vertrouwen geeft, dat verschillende gemeenten in de werk wijze van belastingadministratie, kunnen stellen Voorts zal, bij heffing door de rijksadm. het zui ver inkomen gelijk art. 243e eerste lid bepaalt, berekend worden volgens de bepalingen van Hoofdstuk II der Wet op de Inkomstenbelas ting 1914. De in dit Hoofdstuk vervatte regelen zijn in hun algemeenheid niet gericht op bijzon dere plaatselijke toestanden en bij hun toepas sing zal het totaal van het werkelijk zuiver in komen in een gemeente dikwijls belangrijk min der benaderd worden dan het geval is bij toe passing van een verordening, welke mede met het oog op speciaal plaatselijke omstandigheden is samengesteld. Daar, bij vermindering van het totaal zuiver inkomen, het heffingspercentage uitsluitend op dien grond noodwendig zou moe ten stijgen, wordt verzocht aan de gemeenten, aan welke de bevoegdheid verleend wordt hare inkomstenbelasting door een eigen administratie te doen heffen, toe te staan, af te wijken van de bepaling van art. 243e eerste lid betreffende de berekening van het zuiver inkomen. Gemeenteambtenaren. Naar aanleiding van het bericht over voor stellen van de Staatscommissie inzake de jaar wedden van gemeente-ambtenaren deelde de burgemeester van Harderwijk die lid is van de Staatscommissie, aan de „Zwolsche Ct" mee dat hij zich niet gerechtigd acht dit bericht te ver beteren, maar het wel gewenscht acht te waar schuwen tegen verwachtingen, door dit bericht bij de betrokken titularissen gewekt, welke ver wachtingen door het rapport van de Staats commissie niet zullen worden vervuld. Nederland en de Volkenhond. Een telegram uit Londen meldt Verruiming gemeentelijk belastinggebied. Met het oog op de a.s. openbare behandeling van het wetsontwerp in zake de z.g. verruiming van het gemeentelijk belastinggebied heeft de Vereeniging van Nederl. Gemeenten aan de Tweede Kamer een adres gericht, waarin aller eerst verzocht wordt deze openbare behandeling zoo spoedig mogelijk te doen plaats hebben, al thans zoo tijdig, dat van de voorgederagen her ziening gebruik valt te maken ten behoeve van de gemeente-begrootingen voor het jaar 1921 Vervolgens wordt er de aandacht op geves tigd, dat aan de verschillende bezwaren, die vanwege de vereeniging tegen het ontwerp be stonden en die zoowel mondeling als schriftelijk ter kennis van de regeering en van de commissie van voorbereiding zijn gebracht, door de derde nota van wijziging niet geheel is tegemoetge komen. Twee punten worden daarbij naar voren gebracht, n.l. de aftrek voor noodzakelijk levens onderhoud en de heffing door de rijksadmini stratie. Het vierde lid van het ontworpen art. 243d bepaalt, dat het bedrag voor noodzakelijk levensonderhoud voor geen inkomen meer mag bedrage dan 800, vermeerderd met het bedrag waarmede dat inkomen bij toepassing van art. 38 der wet op de Inkomstenbelasting 1914 sou worden verminderd. In het adres wordt onjuist genoemd, een hoegrootheid als het bedrag voor noodzakelijk levensonderhoud, welker waardee ring zoo zeer met plaatselijke omstandigheden en met wisselende sociaal-economische en alge meene financieele toestanden samenhangt, in een wet te limiteeren. Dit bezwaar klemt i^e meer, zoo wordt gezegd, in een tijd, waarin de levensstandaard, in geld uitgedrukt, in hooge mate ongewis is. Er wordt daarom verzocht iö Schieland en Delfland. De kwestie der sluizen te Schiedam en Rotterdam. In de gisteren gehouden zitting der Staten van Zuid-Holland kwam in behandeling het rapport van een statencommissie omtrent de voorstellen van Gedep. Staten betreffende de herziening der reglementen voor de hoogheem raadschappen van Delfland en Schieland met betrekking tot den Schieboezem. De heer van Aalten lichtte in verband hier mede de volgende motie toe „De Staten der provincie Zuid-Holland, van oordeel dat het gewenscht- is de bestaande reglementen voor het Hooghëemraadschap van Delfland en Schieland in dién zin te wijzigen, dat a. de regeling volgens welke het gebruik der sluizen ook der ebsluis te Rotterdam en te Schiedam zal moeten plaats hebben als vervat in artikel 178 sub. 2 van het voorstel van Gedeputeerde Staten tot wijziging van Delf- land's reglement worde opgenomen niet in Delfland's reglement doch in Schieland's reg lement. d. bij het tot stand komen eener verbeterende bemaling van den Schieboezem door Delfland, Schieland verplicht worde in de kosten dier verbeterende bemaling bij te dragen, terwijl Schieland deze bijdrage over de Schielandsche- polders omsloot, noodigen Gedeputeerde Staten uit de ont worpen reglementen van Delfland en van Schie land in den aangegeven zin te wijzigen en nader bij de Staten in te dienen. en gaat over tot de.orde van den dag". Een tweede motie, door den heer van Aalten voorgesteld, strekte om de Staten hun oordeel te doen uitspreken dat bij het aanslaan van de gebouwde eigendommen in den aanslag van Delfland de vertegenwoordiging derl gebouwde eigendommen op zoodanige wijze behoort ge regeld te worden dat evenredigheid bestaat tus schen het aandeel der gebouwde en der onge bouwde eigendommen in de uitgaven ten be hoeve der zeewering en hun vertegenwoordi ging in het bestuur dier zeewering, met git- noodiging van Ged. Staten het ontworpen reglement van Delfland in dien zin te wijzi gen en nader bij de Staten in te dienen. De heer van Aalten besprak voornamelijk het Rotterd&msehe b.elang en bepleitte get stand punt van Schieland. De heer van Voorst tot Voorst lichtte meer het

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 1