Dagblad mor Schiedam en Omstreken. 6rafls-Onoevallenverzekeiing 43$!$ Jaargang. Vrijdag 1 October 1920* Mo. 12851. hQ <r>Ann BureauKoemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden f2.per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels f 1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. twHh levenslange jif If I J? 11 veilles van geheele 8 I 11 een hand. in validiteit j voet ol oog j 15 aooa lUU Ml duim De verzekering wordt gewaarborgd dooi de Hollandsche Algemeens Verzekeringsbank la Sehledam. k|| verlles§| van een Qwfjsvlnger j verlies van eiken ande» ren vinger} Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. Bij of krachtens wetten of verorden ngen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Ter algemeene kennis wordt gebracht, dat, in verband met het makenvan een hoogspanning- electriciteitsaansluiting voor het pand Buiten havenweg 52, het verkeer met rij- en voer tuigen over den Buitenhavenweg, op Zaterdag 2 October a.s. zal zijn afgesloten. Schiedam, 1 October 1920. Buitenlandsch Nieuws. POLEN EN RUSSEN. Uit Warschau wordt aan de „Frankfurter Zeitung!' gemeld, dat de Poolsche minister president in de openingszitting van het parle ment zeide Engeland heeft zich er van over- tu gd, dat Polen in den oorlog tegen Rusland zijn onafhankelijkheid verdedigt en door deze verdediging den vrede voor geheel Europa waar borgde. De regeering is volkomen bereid, vrede te sluiten. Zij stelt geen eischen, die niet ver vuld kunnen worden, en daar beide partijen naar den vrede verlangen, moet deze spoedig tot stand komen. Met betrekking tot Opper-Silezië verklaarde de minister-president, dat het noodzakelijk is, de volksstemming aldaar zoo spoedig mogelijk te doen houden. Danzig is op velerlei wijzen met Polen verbonden en daarmede hangt ook samen het bezit van den geheelen rechter Weichseloever. De regeering twijfelt niet of de rechtmatige eischen van Polen zullen worden ingewilligd, Volgens een telegram uit Warschau meldt het Poolsche legerbericht van 29 September, dat aan het Zuidelijk front de verbonden Oekraini- sche strijdkrachten Minkowijt, Oostelijk van Kameniex hebben bereikt. Verder naar het Noorden is de Poolsche cava lerie doorgedrongen tot de streek ten Noord- Oosten van Kowno. Het Poolsche leger nadert Drochiczyn. Aan het geheele front Noordelijk van de Pripet duurt de vervolging van de vijan den voort. Ten Noord-Oosten van Grodno heb ben wij 1000 gevangenen gemaakt en een groote hoeveelheid buit bemachtigd. Een onzer cava- lerie-afdeelingen is tot achter het bolsjewistische front doorgedrong n en opereert thans ten Noord-Oosten van Lida, waar zij den vijanden groote verliezen heeft toegebracht, {Iet gericht van den generalen staf van 29 September luidt voorts Aan den Noordelijken vleugel hernamen onze troepen Lida. De vijand trekt zich terug in Noord-Oostelijke richting. De pasgevormde 21ste roode infanterie divisie werd bij Nowokroedok geheel vernietigd. Ten Oosten van Wolkowysk namen wij Slom en trokken over de Sjara. In Polesië namen onze troepen Pinks en Ja- now, waarbij de vierde sovjet-divisie geheel verstrooid werd. De geheele staf met uitzon dering van den commandant viel te Pinsk in onze handen. Naar tot nu toe is vastgesteld namen wij meer dan 3000 gevangenen, 100 ma chinegeweren en 400 wagons krijgsmateriaal. In dezen sector bezetten wij de Jasiolda-linie. Ten Zuiden van de Pripet namen onze troepen hef spoorwegcentrum Sarny. Het Berlijnsche „8 Uhr Abentblatt" deelt mede, dat volgens de verklaringen van krijgs gevangenen, die uit Rusland te Helsingfors zijn aangekomen, de Russische regeering uitgebreide oorlogsmaatregelen zou nemen, Uit Turkestan en van den Noordelijken Kaukasus zijn 4 leger korpsen naar het Westfront gestuurd. De Emir van Bochara heeft verder 10.000 ruiters ter be schikking van Trotzky gesteld. Te St. Petersburg gelooft niemand, dat de vrede met Polen tot stand zal komen. Sinowjef en Trotzky hebben aldaar herhaaldelijk van de noodzakelijkheid gesproken om het Sowjet-stel- sel in Polen in te voeren. Ook in het Zuiden worden de noodige maat regelen getroffen, om aan de troepen van gene raal Wrangel weerstand te kunnen bieden. Boedjenny is tot opperbevelhebber van de Sow- jet troepen aan het Zuidelijk front benoemd. HET POOLSCH—LITAUSCHE GESCHIL. De raad van den volkenbond heeft ten aanzien van het Poolsch-Litausche geschil besloten het resultaat der directe onderhandelingen tusschen de beide landen af te wachten; intusschen zijn beide partijen uitgenoodigd de tijdelijk aan gegeven grenslijn met de grootste strengheid te eerbiedigen. Sedert dien heeft Polen deze grens lijn overschreden en dit gerechtvaardigd met de bewering, dat de bolsjewiki zich voor een aanval concentreerden onder bescherming van het Litausche ge"bied. Polen zeide recht te hebben dezen aanval te voorkomen en heeft zijn troepen over de Litausche grenzen gezonden. Verschillende beschuldigingen cn tegenbeschul- digingen zijn wederzijds door Polen en Litauen geuit en het bericht dat de reclitstreeksche onder handelingen tusschen de beide staten worden hervat, wordt vergezeld door de gewone ontkenningen. De Times zegt, dat de Raad van den Volkenbond het grootste belang heeft bij dit f ongelukkige en verwarde dispuut. Het gezag van den Volkenbond wordt voor de oogen van alle landen op een vrij zware proef gesteld. Interventie mag moeilijk schijnen en de re sultaten er van twijfelachtig maar het schijnt voor den Raad van den Volkenbond de cenige weg, meent het blad, wil hij niet openlijk zijn onmacht erkennen. De Koningin-Moeder. H. M. de Koningin-Moeder zal Dinsdag a.s. haar zomerverblijf Soestdijk verlaten en voor een 10-tal dagen naar het Loo gaan, alvorens naar Den Haag terug t.e keeren. Baron van Wijnbergen. De Paus heeft, naar het „Centrum" meldt, be noemd tot commandeur in de orde van den H, Gregorius den Groote met de plaque den heer Mr. A. L. M. J. Baron van Wijnbergen, lid van d Tweed Kam r. DUITSCHL AND De Duitsche mijnwerkersbonden hebben zich in hun Dinsdag gehouden vergadering uitge sproken tegen de voorstellen vn de sociali- seeringscommissie tot socialiseering van het mijnwezen, in welke commissie zij niet zijn vertegenwoordigd. Zij achten de voorstellen niet alleen voor het mijnwezen, maar ook voor de nijverheid verderfelijk. De nieuwe G. G. van Ncd.-Indie. De Minister van Koloniën, de heerS. de Graaff, bracht gistermorgen een bezoek aan den nieuw- benoemden Gouverneur-Generaal van N. I., mr. D. Fock, om hem geluk te wenschen met zijn benoeming, waarna eenige voorloopige bespre kingen plaats hadden. Mr. Fock is voornemens de korte vergadering der Tweede Kamer, welke 7 October e.k. gehou den wordt voor de benoeming van een commies griffier der Kamer en voor regeling van werk zaamheden nog te presideeren en daarna het voorzitterschap n er Ie leggen. Thans zijn verschenen de Koninklijke Beslui ten betreffende de bestuurswisseling in Neder- landsch-Indië, waarbij aan den heer Mr. J. P. Graaf van Limburg Stirum op zijn verzoek een eervol ontslag werd verleend als Gouv.-Generaal van N.-I. en zulks met dankbetuiging voor de vele en gelukkige diensten door hem in die be- bet.r kking aan den lande bewezen. DE TOESTAND IN ITALIË. Uit Rome wordt bericht, dat de metaalarbei dersbeweging een naspel heeft te Turijn, waar de arbeiders verlangen, dat hier ook loon over de dagen, dat de fabrieken bezet zijn geweest, wordt uitbetaald,hetgeen niet in deovereenkomst bepaald is. Naar verluidt is besloten, om de me- taalfabrieken te Turijn andermaal te bezetten, totdat de kwestie is opgelost. De voorzitter van den bond van industrieelen heeft in verband hiermede zijn ontslag inge diend. ALLERLEI. De Braziliaanschc dreadnought „Sao Paulo", welke de koning en koningin van België terug brengt, zal ook Engeland aandoen en daarna naar Lissabon gaan om het stoffelijk overschot ■van Dom Pedro II, den laatsten keizer van Brazilië naar dit land terug te brengen. TJit Sydney wordt gemeld, dat de Austra lische regeering een wetsontwerp zal indienen, volgens hetwelk van de groote landeigenaars alle grond boven een waarde van 20.000 onteigend j zal worden. De landerijen, waarover men zoo doende de beschikking krijgt, zullen onder ge makkelijke voorwaarden aan teruggekeerde sol daten ter kolonisatie gegeven worden. Binnenland. De nieuwe Franscke president. Naar wij vernemen heeft de koningin aan den heer Millerand eén telegram van gelukwensch doen toekomen bij gelegenheid zijner benoeming tot president der Fransche republiek. In zijn antwoord op dit telegram sprak de heer Millerand tevens zijn beste wenschen uit voor den voorspoed van Nederland. Oostenrijksehe marine-officieren, Naar het Corr, Rur, verneemt had de gepen- sionneerde Schout bij Nacht der Oostenrijksehe Marine Schainzer zich eenigen tijd geleden tot de Algemeene Vereeniging van Marine-Officie ren in Nederland gericht, met het verzoek of, ter leniging van de nooden, waarin verschillende Oostenrijksehe zee-officieren verkeeren, enkelen- hunner een tijdelijk verblijf in Nederland ten huize van Nederlandsche marine-officieren zou den kunnen vinden. Aan dit verzoek is gaarne gevolg gegeven, zoodat thans tien Oostenrijksehe marine-offi cieren gedeeltelijk te Nieuwediep, gedeeltelijk te Den Haag een tijdelijk thuis kunnen vinden. De gepensionneerde Schout bij Nacht Schain zer is voornemens met zijn echtgenoote bij een hoofdofficier onzer marine te Den Haag te ver toeven. De melk. Medegedeeld wordt, dat ten gevolge van den te geringen aanvoer en afwijkende kwaliteit van melk door het Zuivelkantoor geleverd, de groote inrichtingen in Den Haag verplicht zijn heden en Zaterdag half rantsoen te verstrekken. Vanwege het secretariaat van het Algemeen Nederl. Vakverbond wordt gemeld Door den minister van Landbouw werd o.m. geantwoord op het schrijven van het Algemeen Nederl. Vakverbond van 8 September j.l. in zake den verkoopprijs van de melk gedurende den a.s. winter. „dat door de melkveehouders in de provincie Zuid-Holland voor de a.s. winterperiode een melkprijs van 17V» eent per liter afgehaald boerderij of 19 cent franco stad noodzakelijk wordt geacht, terwijl, wat den Noord-Holland- schen melkproducenten aangaat, hij deze ge noemde prijzen op IS1/^ en 20 cent per liter meende te moeten bepalen. De in vergelijking met den winter 19191920 verlangd verhooging, welke voor Z.-Holland 1V2 cent en voor N .-Holland 2X/S cent per liter bedraagt, zou hare oorzaak vinden in de geste gen productiekosten, waaronder arbeidsloonen een belangrijke plaats innemen. Terwijl nu ten vorigen jare de melkhandel met een marge van 51/2 percent kon volstaan en in de groote steden op den geldelijken melk prijs van 20 cent per liter in den kleinhandel een bijslag van 3 cent door het Zuivelkantoor werd verstrekt, wordt deze marge thans onvoldoende geacht en zal zij in verband met duurdere ex ploitatiekosten der melkinrichtingen in de eerste plaats een gevolg van de hoogere loonen der transportarbeiders in den a.s. winter vermoedelijk 6 cent per liter moeten bedragen, waardoor ten slotte de kleinhandelprijs op 25 26 cent per liter zou zijn te stellen. Intusschen wordt voor den a.s. winter een regeling getroffen, welke beoogt te bewerken, dat de melkprijs voor den verbruiker niet boven 23 cent per liter stijgt". Uitvoer van suiker. De Ned. Uitvoer-Maatschappij brengt ter kennis van belanghebbenden, dat zij met in gang van 1 October 1920 nieuwe voorwaarden zal verbinden aan de endosseering van vergun ningen voor den uitvoer van suiker, zoo in na- tura als verwerkt in suikerhoudende goederen. Nadere inlichtingen dienaangaande zal zij op verzoek van belanghebbenden schriftelijk ver strekken Visa en paspoorten voor Relgie. Overeenkomstig de Belgische wet van 24 Augustus 1920, verschenen in de „Moniteur Beige" van 26 September j.l., heeft een herzie ning plaats g had van de consulaire leges, ver schuldigd voor het verkrijgen van een visum of paspoort voor België. De maatregel beoogt deze leges meer in overeenstemming te brengen met die, welke bij consulaten van andere landen ter verkrijging van een visum, voldaan moeten wor den. De nieuwe bepalingen, welke 1 October van kracht worden, houden het volgende in Voor Nederlanders bedragen de leges voor een visum voor een enkele reis naar België 10 francs (goud),d.w.z. 5.25 voor een reis, heen en terug 20 francs (goud d.w.z. 10.50. Voor een visum voor drie maanden met het recht tot het maken van meerdere reizen 25 francs, d.w.z. f 13.15. Aan zeelieden wordt gratis een visum ver strekt. Ook de bedragen, door Belgische onderdanen ter verkrijging van een paspoort of visum ver schuldigd, zijn gewijzigd. Voor een paspoort zal van heden af door hen 25 francs 13.15) betaald moeten worden en voor een visum 5 francs 2.621/2). Verder dient de aandacht gevestigd op het bestaan van een z.g. reciprociteitstarief, d.w.z. wanneer een Belgisch onderdaan voor een Duitsch visum f 18 betalen moet, zullen de Bel gische consulaten het recht hebben eenzelfde bedragjte verlangen voor een visum voor België aan een Duitscher verstrekt. Elke 25ste der maand zal de omrekeningskoers van den gou den franc bekend worden gemaakt. Bcvaarbaarmaking van de Mark. Te Breda hebben, zoo meldt, het „Dgbl. v. Nbr." de Belgische en Nederlandsche commis sies tot bevaarbaarmaking en verbetering van de rivier de Mark vergaderd. Onder de aanwezigen waren mr. W. van Lan- schot, lid der Eeerste Kamer, ingenieur Bon- gaerts, lid der Tweede Kamer, hoofdingenieur Kerssemaekers, hoofd-ingenieur van den pro vincialen waterstaat in Noord-Brabant, verschil lende bestuursleden van den Noord-Brabant- schen Christelijken Boerenbond, het lid der Prov Staten de heer Aarden, de burgemeesters van Meerle, Minderhout en Hoogstraten. Na grondige besprekingen kwamen de twee commissies tot een eensluidend oordeel en werd besloten zoowel de Nederlandsche als de Bel gische regeering te bewegen aan deze voor Bel gië en Nederland belangrijke kwestie, die de nijverheid, landbouw en ontginning ten goede komt, aandacht te wijden. De expeditie naar Spitsbergen. Aan een brief over de expeditie naar Spits bergen, welke den 19den September aan boord van de Mont Cenis in de Noordelijke IJszee is geschreven en den daarop volgenden dag ver zonden van Tromsoe, is het volgende ontleend: Men kan zeggen dat de expeditie geheel ge slaagd is. Er is thans op Spitsbergen de basis gelegd voor een onderneming die voorkolenvoor- ziening van Nederland van het belang beloofd te worden. Het volgende jaar zal een begin ge maakt worden met de exploitatie van de andere terreinen, waarop de maatschappij rechten heeft, om daar het hoofdbedrijf te vestigen, waar ge legenheid zal zijn tot vlotte verscheping van circa twee duizend ton steenkolen per dag. Departement van landsverdediging. Wij vernemen dat heden of morgen een konink lijk besluit is te verwachten betreffende de in stelling van een Departement van Landsver dediging, De aardappel-uitvoer. Dezer dagen werd in de„Leeuwarder Courant" gemeld, dat de waarschijnlijkheid groot is, dat' uitvoervergunning zal worden verleend voor te velde staande goedgekeurde kleiaardappelen Bij nader onderzoek is de „Haagsche Courant gebleken, dat het bericht, zooal niet onjuist, dan toch zeker zeer onvolledig is De minister van landbouw staat op het standpunt, dat er abso luut geen consumptie-aardappelen zullen uit gevoerd mogen worden. Noch kleiaardappelen noch zandaardappelen, die gewoonlijk voor de consumptie in ons land gebruikt worden, zullen dus voor den export worden vrijgegeven. Het is echter mogelijk dat uitvoervergunningen zul len worden gegeven voor aardappelen (wit- vleezige veenaardappelen e. d.) die bestemd zijn voor verwerking in fabrieken. Deze uitvoer zal echter geheel afhankelijk zijn van de omstandigheid of de fabrikanten, die deze producten in den regel verwerken, het voordeeliger achten ze in natura te exportee-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 1