nede[?„ ^SSSSSiSi SJE I —-«-STS ren, dan wel ze eerst te verwerken tot aard appelmeel om dan later in het buitenland af te zetten. Het bericht van de „Leeuwarder Courant" zou ook betrekking kunnen hebben op den uit voer van zgn. pootaardappelen, die hier en daar vooral in Friesland, door onder rijkstoe- zicht staande vereenigingen worden geteeld. Uit den aard der zaak is de hoeveelheid van deze voor den aanpoot (dus niet voor de con sumptie) geteelde aardappelen zeer gering: De minister is tot het verbod van uitvoer gekomen door de omstandigheid, dat de aan houdende regens in den afgeloopen zomer zeer veel schade hebben toegebracht aan de te velde staande gewassen. De oogst stond er in Juli vrij wat beter voor dan thans. Bedroeg toen het index-cijfer 76 (normaal 67) thans is het teruggeloopen tot 63.2 (ongeveer als het vorige jaar). De aanplant is dit jaar iets kleiner dan het vorige. Gevaar, dat er aardappelen tekort zullen komen, bestaat er echter niet. Principieel Dienstweigeraar. Op vragen van den heer Oud betreffende het doen ondergaan van de aan principieele dienst weigeraars opgelegde straffen in het fort bij Spijkerboor heeft Minister Heemskerk geant woord, dat de executerende auditeur-militair, in afwijking van den regel, ook nadat de ge vangenisstraf van den principeelen dienstwei geraar S. executabel was geworden, dezen in het provoosthuis te Scheveningen heeft doen verblijven. De auditeur heeft daartoe aanleiding gevon den in het feit, dat S. als bouwkundig teeke naar met werkzaamheden was belast bij den aanbouw van een zaal in het provoosthuis te Scheveningen ten behoeve van de arrestanten bij welk werk S., nu hij eenmaal vakkun dige hulp verleende, moeilijk kon worden gemist De auditeur meende, dat tegen deze wijze van executie in dit geval geen bezwaar behoefde te bestaan, aangezien S., die zich met groote toewijding van zijn taak kwijt, zelf op een langer verblijf in het provoosthuis had aangedrongen, ten einde aan het voltooiden van bedoeld werk te kunnen blijven deelnemen. Gedetineerden met executabele straffen zijn overigens niet aan wezig. Het ligt, zooals reeds vroeger is opgemerkt, in de bedoeling, als voorloopigen maatregel de principeele dienstweigeraars hun straf zooveel doenlijk in het fort bij Spijkerboor te doen ondergaan; in verband darmede is den audi teur-militair opgedragen, den principieelen dienstweigeraar S. nog naar het fort bij Spijker boor te doen overbrengen. hun contracten te annuleeren en door voor hen onvoordeelige contracten te vervangen. Naar 1 „Het \olk" thans meedeelt, heeft Minister van. IJsselsteijn de trust tot deze breuk met de goede trouw verplicht. De minister wilde dit de trust niet openlijk voorschrijven, omdat hij dan in conllict zou komen met zijn collega van justitie Hij verplicht daarom de trust den openlijken smaad op zich te neinen voor een handeling die hij haar-opdrong. Woonwagenbewoners. Bij het Departement van Justitie is ter kennis gebracht, dat het voorkomt, dat de politie niet voldoende aandacht schenkt aan verzoeken om opsporing van de verblijfplaats van woonwagen bewoners. In verband daarmede zijn thans alle ambtena ren van justitie en politie voor zooveel noodig uitgenoodigd bijzondere aandacht te wijden aan deze aangelegenheid. den verleend en of met hun belangen rekening gehouden is bij het onlangs aan Duitschland verleende crediet? Stads- en Gewestelijk Nieuws. Geveilde en verk. onroerende goederen. Notaris-Baggerman, te Rotterdam. Geveild Vrijdag I October. Winkel- en bovenhuis en erf met tuintje, Tielman Oemstraat no. 16, geveild voor 6050. Afschaffing hoornblazers en inkrimping aantal muziekkorpsen. Op vragen van den heer ter Hall betreffende afschaffing van trompetters en hoornblazers en inkrimping van muziekkorpsen, heeft Minis ter Pop geantwoord, dat het niet in bedoeling ligt tot algeheele afschaffing van de trompetters en hoornblazers over te gaan. Zooals in de memorie van Toelichting betref fende de begrooting van Oorlog is vermeld zal het aantal beroepstrompetters en hoornbla zers worden beperkt tot het aantal, dat noodig is voor de instructie van de uit de militie op te leiden trompetters en hoornblazers, die in de oorlogsorganisatie worden vereischt. Na deze inkrimping van het aantal beroeps- trompetters zal het niet mogelijk zijn de z.g niet-officieele muziekkorpsen bij de bereden wa pens in stand te houden. Een sterke inkrimping van het aantal andere muziekkorpsen ligt mede in het voornemen. Deze maatregelen zijn noodig en derhalve met het oog op beperking van de aan de weermacht ten koste te leggen gelden ook noodzakelijk Zij mogen dus niet achterwege blijven, al zouden daardoor de belangen van een aantal daarbij betrokken personen worden ge schaad. Intusschen zal op die belangen nauw- keurig worden gelet waarbij getracht zal worden aan zich voordoende nadeelen naar billijk heid tegemoet te komen. „L. van Beethoven." Het Dilettanten Symphonieorkest ,,L. van Beethoven", hoopt op Maandag den' 22sten November a.s. haar eerste Concert in dit seizoen te geven. Als Pianosolist zal optreden de heer Jaap ranken, directeur van de mannenzang- vereeniging „St. Cecilia", die het prachtvolle pianoconcert in A-moll van Grieg zal vertolken, met orkestbegeleiding. Het orkest heeft als hoofdnummers gekozen 1 de ouvertures „Ruy Bias" van Mendelssohn en „Wilhelm Tell" van Rossini, alles onder Iei- ding van den directeur J. C. M. Feltzer. Het belooft dus weer een genotvolle avond te worden. I Bij den papierhandel der fa. U. en v- d- W„ Broersveld 119, is gisteren de lade gehcht en een bedrag van 10 aan zilverbons ontvreemd. Een 12-jarige schooljongen is te dezer zake door de politie gepakt en in bewa ring gesteld. Verleden week werd bij dezelfde firma eveneens een bedrag aan geld uit de lade vermist. UIT VLAARDINGEN. Woensdagavond is de kuiperij van K. Nieuw- straten uitgebrand. 10.000 Stuks vaten zijn verbrand Alles was verzekerd. Middenstandsbouwvereenigingen. verband met de centralisatie van de ar- uoenae te ontkome aan de gevolgen der veror- beiderswonmgbouwvereemgingen en de organi- dening op de winkelsluiting, die om. voorschrijft satie van huurders van nemeenlcwnmnorfir» hooft ,i„t _n. Tegen vroege winkelsluiting. Ongeveer een vijftig neringdoenden te Apel doorn, waaronder manufacturiers, horlogemakers etc. hebben in navolging van de sigarenwin keiiers, gezamelijk bij B. en W. verzoeken inge diend ter verkrijging van verlof voor de verkoop can alcoholvrijen drank. De bedoeling is, zoo doende te ontkome aan de gevolgen der veror- I UIT ROTTERDAM. Gisternamiddag omstreeks halfzes is op het kruispunt Nieuwe Binnenweg en Claes de Vrieselaan alhier, een motorwagen van lijn 10 op eenmotorwagenvan lijn 7 der electrische tram geloopen. Beide wagens waren in beweging. I Tengevolgevan den schokontspoordendezewagens die materieele schade kregen,door het brekenvan ruiten enz. Persoonlijke ongelukken hebben er niet bij plaats gehad. Het tramverkeer over den Nieuwen Binnenweg is ruim een halfuur gestoord geweest en in dien tijd geleid over Kruiskade en Coolsingel. an deafd. Schiedam van de Bakkerspatroons- vereeniging verzoek de verordening op den nachtarbeid in broodbakkerijen te wijzigen. Van de afd. Schiedam van den Ned. R. K. R. IC. Bond van bakkers- en cacao en suiker werkers een verzoek alsvoren. Van de besturen der gezellen-organisaties verzoek om gelegenheid te geven hun zienswijze van een al of niet noodzakelijke wijziffins: tê doen kennen. In handen van B. en W. om advies. Van Jacoba H. J. van Keulen—Fabri en 10 anderen adres dd. 18 September 1920 waarbij zij de aandacht vestigen op het testament van wijlen Mr. Servaas Pieterz. Fabri v. d. Hoog werf, stichter van het voormalig Oude Mannen huis en waarbij zij voorstellen, daar het verslag van het College van Administrateuren niet bin nenkort is te verwachten, in overleg te treden met de Administrateuren van het Fonds van het voormalig Oude Manhuis Stichting Fabri en onder goedkeuring van Gedeputeerde Staten de rente van het Fonds voor de helft uit te keeren aan de behoeftige bloedverwanten van den stichter, welke daarop aanspraak kunnen maken en het overige deel bij het kapitaal te doen voe gen. In handen van B, en W. om advies. Benoemingen. 1. Benoeming van een lid van het College van Administrateuren van het fonds herkom stig van het voormalig Oude Manhuis wegens periodieke aftreding van den heer W. A. Beu kers A.J.zn. Aanbevolen worden de heeren W. A. Beu kers A.Jzn. en J. A. J. Nolet. De Raad benoemt den heer Beukers. 2. Benoeming van een lid der Commissie tot wering van schoolverzuim (vacature-Bak kes). Aanbevolen worden de heeren: 1. G. Dub belman 2. E. K. v. Waardenburg. De Raad benoemt den heer G. Dubbelman. Gasfabriek enz. 3. Benoeming van een directeur voor de Technische bedrijven. Burg. en Weth. stellen voor den heer J. Doets, adj.-directeur dezer bedrijven, als zoodanig té benoemen. De Raad benoemt den heer Doets met 18 st„ terwijl 4 st. in blanco zijn uitgebracht. [De zitting duurt voort.) Gemeenteraad. Gemengd Nieuws. satie van huurders van gemeentewoningen, heeft het bestuur van den Haagschen Huurdersbond het initiatief genomen tot de vorming van een centrale van middenstandsbouwvereenigingen. Vereenigingen, werkzaam in het belang van de huisvesting van den middenstand in Neder land, die dat doel nastreven, zonder daarbij winstbejag in eenigen vorm te beoogen, wenscht men samen te brengen en de verdere bouwpro- paganda te leiden. Het correspondentie-adres der organisatie is De Riemerstraat 7, 's-Gravenhage. Journalistiek Congres. Verschenen is het officieel programma van het Journalistiek Congres, op 16 en 17 October te Rotterdam te houden. Daaruit blijkt dat het congres Zaterdagmid dag half 2 zal worden geopend. Dien middag wordt behandeld het onderwerp: „De economi sche positie van den geestelijken werker." Om half 5 heeft de officieele ontvangst plaats door het gemeentebestuur van Rotterdam in het nieuwe raadhuis. Daarna volgt om 6 uur de maaltijd aan boord van het stoomschip Rotter dam, aangeboden door de directie der Holland- Amerika-lijn. De Congresgangers zullen vooraf nog een korten boottocht maken, aangeboden door de gemeente. Zondagmorgen 10 uur Wordt het congres her vat met de behandeling van het onderwerp „De anonymiteit in de Pers" 's Middags 2 uur volgt dan de behandeling van de „Overheid en de Pers". De namen van de inleiders en prae- adviseurs zijn reeds vroeger medegedeeld. In plaats van den heer G. G. van As, die verhinderd is, zal als één der inleiders over het economisch onderwerp optreden de heer G. P. Bon, redac teur van „De Residentiebode". Voorlichting Vezelhandel. Bij Kon. Besluit is ingesteld een Voorlich tingsdienst ten behoeve van den vezelhandel en de vezelnijverheid. De dienst heeft tot taak, aan den handèl in vezelstoffen en in andere grondstoffen der ve zelnijverheid, en aan die in textiele voortbreng selen, vlechtwerk, papier en verwante produc ten, technische voorlichting nopens die artike len te verschaffen en verder de technische ont- dat alle zaken na 8 uur 's avonds en 's Zondags den geheelen dag gesloten moeten zijn, met uit zondering voor zoover het den Zondag betreft van banketzaken en sigarenwinkels, welke dan tot 2 uur namiddag geopend mogen blijven Men hoopt zoodoende te bereike, dat de winkel sluiting, waarvan tal van neringdoenden na- deelige gevolgen ondervinden, opnieuw in den gemeenteraad zal worden te berde gebracht. Vragen aan Ministers. De heer de Groot tot den Minister van Arbeid le. Is het den minister bekend, dat voortdu rend in groote getale landverhuizers uit door vlektyphus besmette streken (als Polen, Ga- licië, enz.) zonder sanitaire medische controle de Nederlandsche grens passeeren? 2e. Is het den Minister bekend, dat deze land verhuizers vrijwel algemeen met de voor vlek- typhus-verspreiding zoo gevaarlijke luizen zijn behept? 3e. In het den Minister bekend, dat deze landverhuizers van af de grens hun reis door Nederland geheel vrij en vaak in kleine groe pen voortzetten, in de openbare middelen van vervoer, te midden van andere reizigers, en zich daarbij vrij over verschillende gemeenen kun nen verspreiden, terwijl door deze wijze van ver voeren van spoorwegwagonsontsmetting geen sprake kan zijn? 4e. Zijn van den Minister maatregelen te ver wachten tot algeheele wijziging van dezen voor de volksgezondheid zoo uiterst gevaarlijken toe stand? 5e. Indien de Minister vraag 4e. bevestigend mocht beantwoorden, is dan te verwachten, dat onverwijld zal worden overgegaan tot afdoende ontluizing van alle landverhuizers aan de Ne derlandsche grens, waarmede het in quarantainel nemen van een belangrijk deel dezer reizigers gepaard zal moeten gaan? 6e. Zijn van den Minister ook maatregelen te verwachten tot vakkundige ontsmetting van alle daarvoor in aanmerking komende spoor wegwagons. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Vrijdag 1 October 1920. Voorzitter de burgemeester, de heer A. J. Gijsen Tegenwoordig zijn22 leden. Vervalschenvanbankbiljetten Het vervalschen van bankbiljetten zal zeer moeilijk worden door 'n uitvinding, welke on langs te Praag is gedaan en die reeds door de De heer Poels tot den Minister van Buiten- landsche zaken Is het den minister bekend, dat Nederlanders die door handelingen van oorlogvoerende Mo- wikkeling der bedrijven, welke vezelstoffen, i„ gendhedenbTadeéld^enEX -1°-" den ruimsten zin genomen, bewerken, of ver- danks alle pogingen hiertoe in het werk gesteld werken, te bevorderen, een en ander door het en ondanks herhaalde toezegging van tusschen- hihhïrf init,aÜe,f,of opf aa^vraag van belang- komst onzer regeering tevergeefs wachten hebbenden verrichten of gelegenheid geven tot op schadeloosstelling, in een zeer pijnlijke po- dcring van 6 Augustus en de goedkeuring ver daagd van die van 7 en 10 September d.a.v. De voorzitter doet mededeeling van de goedkeuring door Ged. Staten van eenige Raadsbesluiten. Ingekomen stukken. Van B. en W. voorstel om van den heer R. de Vries, leeraar in Ned. taal aan de Burger avondschool, overeenkomstig zijn verzoek, met ingang van 1 November a.s. eervol ontslag tever- leenen. Hiertoe wordt besloten. Voorstel tot verhooging der salarissen van Directeur en Keurmeester bij den Gemeentelij ken keuringsdienst van eet- en drinkwaren en het wijzigen van het contract betreffende dezen dienst. 1 e behandelen in een volgende vergadering. Van mevr. C. D. H. NoletKreijns schrijven, waarbij zij mededeelt, wegens vertrek uit de gemeente, ontslag te nemen als lid van den Ge meenteraad. Kennisgeving. De voorzitter zegt, dat hoewel mevr. Nolet-Kreijns slechts kort lid is van den Raad, zij getoond heeft een helder inzicht in de ge meentezaken te hebben. Wij betreuren het, dat Z1J onder droeve omstandigheden deze gemeente gaat verlaten. Spr. meent namens den geheelen Raad te spreken door te verklaren, dat de beste wenschen haar vergezellen. Overeenkomstig het voorstel wordt aan den heer A. Baan op diens verzoek eervol ontslag verleend als lid van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim. In handen van B. en W. wordt gesteld om advies Adres van de afd. Scliied van het Nat. Ver eeniging voor den Volkszang, waarbij wordt verzocht voor het werk gedurende het vereeni- gingsjaar 192021, een subsidie van /500 te verleenen. Zij bestaat daarin dat in het bankpapiertjes kleine stukjes ijzer en nikkel worden gemengd Het aldus vervaardigde papier wordt door een magneet aangetrokken, zoodat eventueele ver- valsching zoodoende aan het licht komt. Daar het mengen met stukjes metaal tijdens de pa pierfabricage moet geschieden, en het niet waarschijnlijk is, dat de vervalschers een fa briek met de daartoe benoodigde werktuigen zulllen inrichten, zal het middel vermoedelijk ook preventief werken. Friesche melk naar Amsterdam Naar men verneemt komen sinds eenige dagen van uit Friesland dagelijks 10.000 liters melk Amsterdam, welk kwantum in de komende we- ken belangrijk vergroot zal worden. Deze melk- zendingen van zoo ver afgelegen plaatsen waren noodig geworden doordat de fabrieken van gecon denseerde melk en melkpoeder in de meer na bij gelegen plaatsen niet meer bij machte waren aan de bijzonder groote vraag naar melk te voldoen. Een en ander houdt verband met de groote hoeveelheid melk die, meer dan in den vorigen winter, ditmaal verkaasd worden. Uitgifte van valsch papier-geld. De marechaussee heeft te Heerlen aangehouden een tweetal Duitschers, zekere G. H. L., 23 jaar en J. L. 28 jaar afkomstig uit Grotenraedt (Duitschland) wegens het uitgeven van valsche bankbiljetten van 25. Eenige markenkoopluj te Heerlen en verscheidenewinkeliers teWaubach zijn daarvan de dupe geworden. In hun bezit werden nog 16 biljetten gevonden.De aangehou denen hebben de biljetten ontvangen van een tweetal personen uit Baesweilen en Teveren om ze in Holland uit te geven.Ook de laatste twee zijn door de Duitsche politie ingerekend. De biljetten zijn herkenbaar aan de Serieletters soneel in publieken dienst, van de afd. Schiedam van den Ned. R. K. Bond van Overheidsperso- verrichten van onderzoekingen, door het ver zamelen van gegevens, het nemen van proeven en het openbaar maken of rechtstreeks ter ken nis van belanghebbenden brengen van de verza melde gegevens of de verkregen resultaten. Suikertrust en miuistcr. Zooals bekend is heeft de suikertrugt het vorig jaar de tusschenhandelaren gedwongen sitie verkeeren, zoo zelfs dat sommigen hunner den ondergang nabij zijn? Is het den minister bekend, dat personen van andere nationalitieit, in dezelfde gevallen ver- keerende, door tusschenkomst hunner respec tieve Regeermgen reeds geruimen tijd geleden schadeloosstelling ontvingen? Zoo ja, kan de minister dan mededeelen of aan deze Nederlanders spoedig hulp zal wor- gemeentewerklieden en van de afd. Schiedam van den Christelijken Politiebeambtenbond. Deze adressen hebben betrekking op salaris herziening. Van de Commissie van politie-vakonder- wijs dankbetuiging voor de verleende subsidie van 50 ten behoeve van de instandhouding der politieschool te Hilversum. Van mej. G. S. Bok,dankbetuigingvoor haar defi nitieve benoeming tot bibliothecaressederO.L.B. Kennisgeving. Door den heer J. H. van Westendorp wordt den Raad, wegens vertrek uit de gemeente naar 's-Gravenhage, ontslag gevraagd als regent van het St. Jacobs-Gasthuis. Onder dankbetuiging van de in deze bewezen diensten, wordt het ontslag eervol verleend. len naar Maastricht worden overgebracht. Uit Maastricht en Roermond bereiken ons neehvaa de „ld. Schiedam™» den Alg. Bond var, „ok berichten over het o^awen va^val-Z leen cwerklieden en van de afd. Krh.edam I bankpapier o.a. van een bankbiljet van 40.— Ongelukken. Aan de Suezkade te 's- Gravenhage geraakte een circa 12-jarige jongen ie op een schuit wilde springen, in het Verver- schingskanaal. Een voorbijganger die het gevaar oemerkte waarin de knaap verkeerde, begaf zich aanstonds te water. Wel slaagde hij er jn den jongen te grijpen, maar redden kon hij hem met, want hij moest hem weder.los laten. Na een half uur dreggen werd het lijk van den jongen opgehaald. Een 23-jarige dienstbode te Hilversumvond men dood in haar kamertje. Het onderzoek moet nog aanwijzen door welk geval. C1 I 1 A T 7 A I r A w. IP 1 i i au. mg, uuuu vau

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 2