Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Gratis-Ongevallenverzekering 43sM» Jaargang. Zaterdag 2 October 1920. No. 12852. Bedrogen. f lift ft FEUILLETON. BureauKoemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden f2.per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advert en tien: 15 regels f 1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct per regel Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. verliet vu levenslange I111 verliet van geheele J11 een hand, lnvallditeU j voet ol oog3 feUP uuuu I j PU een duim Pe verzekering wordt gewaarborgd door de HoUandsche Algemeene Verzekerlngth^b t. Schiedam. bij verlleiQ van een gjwqsvingei verliet vu eiken ande ren vinger Dit nummer bestaat uit twee bladen Buitenlandsch Nieuws. POLEN EN RUSSEN. De berichten van de Duitsc.he bladen uit Warschau over de onderhandelingen tusschen Polen en Rusland zijn over het algemeen min der optimistisch dan de berichten uit Petrograd. Zoo meldt de „Berliner Zeitiing am Mittag", dat te Warschau een officieele mededeeling uit Riga is ontvangen, waarin wordt gemeld, dat Joffe, de leider van de Russische delegatie nieuwe Russische vredesvoorwaarden heeft voor gelegd, die door Trotzky zouden zijn geïnspi reerd. Van welken aard deze nieuwe voorwaar den zijn, wordt niet vermeld. Zij schijnen in de eerste plaats betrekking te hebben op de Litausche kwestie. Trotzky zou zijn meening blijven, dat de afstand van Wilna en Grodno aan Polen een voortdurende bedreiging voor Rusland zou vormen. Gisteren werd voor de eerste maal een vol tallige zitting met gesloten deuren gehouden. De tot nu toe gevoerde besprekingen waren aale openbaar. Litauen schijnt niet het eenige punt te zijn, waaromtrent men het niet een is. Zoo moet Joffe, te kennen hebben gegeven, dat hij niet alleen een volkstemming in Oost- Galicië, maar ook in Wolhynië verlangt. Wol- hynië ten Oosten van de Boeg zou aan Rus land moeten worden toegewezen. De correspon dent voegt er aan toe, dat men er te Warschau van overtuigd is, dat de onderhandelingen in een zeer gevaarlijk stadium zijn geraakt. De Poolsche pers is in bet algemeen optimis- tisvh gestemd over de besprekingen met de Russische gedelegeerden te Riga. HET LEGER VAN GENERAAL WRANGEL. Het stafbericht van Wrangel zegtTenge volge van een schitterende beweging zijn de groepen der bolsjewiki in de streek van Alex- androfsk in de pan gehakt. Na een strijd van zes dagen hebben wij de roode troepen in de streek van Werkne Ojetzk, Palojef, Órjekof en Alexandrofsk omsingeld over een front van 200 werst. Wij maakten meer dan 10.000 gevan genen en een groote buit. Het blad „Narod" geeft de volgende bijzon derheden De verstandhouding met de republiek Koe- ban is geschokt. De Russische invloed in die streek is verminderd en de kozakkenrepubliek heeft zijn afdeelingen van het front terugge haald en in zijn eigen land samengetrokken. De besprekingen van Wrangel met de Oekraine zijn geschorst en men zoekt nu eens aanslui ting bij Petroesjewitsj, dan zelfs weer aan de zijde van Skorapadski, daar de pogingen om met Petljoera tot overeenstemming te komen, schipbreuk hebben geleden. De besprekingen van Wrangel met Letland, Estland en Finland zijn verslechterd tengevolge van de anti-Russi sche volksstemming in die landen. Zelfs Sawin- kof, de vertegenwoordiger van een derde deel van Rusland, die van buitenaf Wrangel steunt, Uit het Engelse h. 18 Den volgenden morgen, aan het ontbijt, luisterde Vera met groote belangstelling naar het verslag, dat Herbert haar deed. Voor als voor het dagboek gevoelde zij zich zeer ge- interresseerd. „Ik houd van dat soort van litteratuur,' zeide zij. „Ik mag het zeker wel doorlezen"? „Zeker wel. Ik zeide den heer Forest, dat ik het u zou laten lezen. Het schijnt dat hij een ziekelijken waan heeft, dat hij spoedig zal sterven tengevolge van het voortduren de leven zonder licht en lucht. Het zou mij in het geheel niet verwonderen, maar ik hoop toch, dat wij hem nog lange jaren als gezond en gelukkig man zullen kennen. Dat dagboek is een zoeklicht in een gemartelde ziel een zaak, die van anderen eerbied afdwing en toch schijnt Forest zeer verlangend, het te doen publiceeren. Ik heb hem beloofd, dat ik het Garland ter inzage zoude zenden, zoodra ik het zelf heb gelezen." „Er verschijnt op het oogenblik iets derge- staat te veel links en helt eerder naar het denkbeeld van een federatief Rusland over en heeft geen partijgangers in de omgeving van Wrangel. De „Narod" is van meening, dat de uitkomst van den strijd tusschen Trotsky en Wrangel voor het lot der kleine naties niets zal beslissen, daar beide partijen vijandig staan tegenover hun onafhankelijkheid. Het blad besluit, dat deze nationalistische houding een politieke overeenkomst tusschen Polen en Wran gel onwaarschijnlijk maakt, ondanks de huidige feitelijke samenwerking op oorlogsgebied. DE TOESTAND IN IERLAND. Generaal Sir Nevil Macready is naar Londen •ontboden om met het kabinet overleg te ple gen over den toestand van Ierland in het al gemeen en de kwestie van'de represailles in het bijzonder. De regeering is van plan, om met den Brit- schen opperbevelhebber te beraadslagen over de beste methoden, om een eind te maken aan de represailles, die, hoe groot ook de uittarting moge zijn, niet geduld zal worden van dienaren van de Kroon. Een aanschrijving van generaal Tudor aan de Iersche politie bedreigt degenen die wederver gelding uitoefenen, met strenge straffen. ENGELAND. De mijnwerkers hebben besloten de aanzeg gingen van dé stakingen opnieuw een week uit te stellen, met het oog op een nieuwe stem ming onder de mijnwerkers. BELG1E. De ministercrisis zal de. terugkeer van den koning verhaasten. Hij zal te Lissabon aan wal gaan en dan zoo sn§l mogelijk door Por tugal, Spanje en Frankrijk naar België komen om tegen het eind van deze maand nog te Brussel te kunnen zijn. De premier Delacroix ontving uit Rio de Janeiro een telegram van den koning, waarin deze verklaarde met leedwezen het ontslag van minister Janson te aanvaarden en den minister van Binnenlandsche Zaken Jaspar met het interimaat belastte. Henry, de gouverneur-generaal van den Congo heeft zijn verzoek om ontslag tegen 1 December ingediend. OOSTENRIJK. De Oostenrijksche nationale vergadering heeft de nieuwe grondwet aangenomen. FRANKRIJK. Omtrent de regeling van den financieelen toestand, die in Frankrijk door den Oorlog geschapen is, wordt gemeld, dat de publieke uitgaven van den eersten Augustus 1914 tot den 11 den November 1918 circa 200 milliard hebben bedragen. Deze uitgaven zijn gedekt door belastingen 32 milliard, door geconsoli deerde binenlandsche leèningen 53.2 milliard, door credietoperaties in het buitenland 31.5 milliard, door leeningen op korten termijn 50 lijks een verhaal in afleveringen, in „Hepwordth's Magazine", zeide Verg. „Het is verbazend knap geschreven en trekt zeer de aandacht. Blijkbaar is het werk van een jon ge vrouw, die veel te lijden heeft gehad. In dien het werk van den heer Forest ook zoo goed is, dan is het inderdaad schitterend. Maar wat zijt gij nu van plan te doen betref fende dien Blake „Ik ben op het punt het verleden van Bla-, ke te onderzoeken. Ik gevoel mij bepaald verplicht, hem ten spoedigste uit Maldon Ghase te doen vertrekken. Als ik hem niet weg jaag, zal hij Ilelene's aanwezigheid aan haar stiefvader verraden. En zij heeft een of andere dwingende reden, om op Maldon Cha se te blijven. Zonder twijfel is het een goe de reden. Gij behoeft haar slechts in het ge laat te zien, om dat te weten. Maar Blake moet van het tooneelverdwijnen, tot eiken prijs." „En hoe wilt hij dat aanleggen „Ik heb reeds gezeind aan Leslie, den on- der-directuer van Edenhurst, om mij ye ko men bezoeken. Hij is de grootste autoriteit op crimineel gebied en kent het verleden van meer schurken, dan iemand andersZoo dra hij Blake ziet, zal hij weten, wat die man in zijn vroegere leven heeft uitgevoerd." Vera knikte toestemmend. Dit was inder daad de beste weg, om over Blake iets meer te milliard, door voorschotten van de Banque de France en deBanque d'Algerie, samen 25 milliard. De hoofdzorg van de Franche regeering is het evenwicht te herstellen in de openbare financiën. Dit is geschied door de begrooting van 31 Juli 1920 volgens welke de normale permanente uitgaven op 21.761 millioen zijn vastgesteld, waarin behalve een speciale reserve voor den dienst der openbare schuld 11.633 millioen is opgenomen. De nieuwe belastingen zullen 7913 millioen opbrengen dat is per hoofd der bevolking 574 francs, tegen 129 francs per hoofd in 1913. ALLERLEI. Uit Londen meldt men De National Association of marchants and manufacturers heeft een tweede conferentie ge houden, die door de gedelegeerden van verschil lende organisaties op het gebied van den handel in voedingsmiddelen, de scheepvaart, de weef nijverheid en de ijzer- en staalbedrijven werd bijgewoond. Er werden besprekingen gehouden over de scliaarschte van voedingsmiddelen en grondstoffen, welke voor de duurte van de kos ten van levensonderhoud verantwoordelijk is. De conferentie nam ten slotte een motie aan, waarin werd betoogd, dat het van het grootste gewicht is te achten, dat er zoo spoedig mogelijk een blijvende vrede alom tot stand kome en dat het feit, dat de Europeesclie diplomatie tot dusver in gebreke is gebleven om den der gelijke vrede tot stand te brengen, in ruimen kring anarchie, verwarring pp industrieel ge bied, en faillissementen heeft teweeggebracht, waarvoor tekort aan voedingsmiddelen en grond stoffen is ontstaan, dat Lot buitensporig hooge kosten van levensonderhoud heeft geleid. De conferentie spreekt in een tweede motief als haar gevoelen uit, dat een algemeene ont wapening, onder de waarborgen van een krach- tigen Volkenbond, de beste uitzichten biedt voor het handhaven van den vrede en van de algemeene hervatting van die internationale betrekkingen, welke beslist noodig zijn om een herstel op het gebied van handel en nijverheid teweeg te brengen. In een derde motie wordt er bij de regeering' op aangedrongen om onmiddellijk een politiek te gaan volgen, waarbij de nationale uitgaven op drastische wijze zullen worden besnoeid. Uit Rome nieldt men De autoriteiten hebben het Russische stoom schip „Rodosto", waarvan matrozen te Genua zich op bevel van Lenin hadden meester ge maakt, onder dwangbeheer geplaatst. Het aan tal gearresteerde matrozen bedraagt 60. Onder de havenarbeiders in de Italiaansche havens heerscht groote opwinding. Zij hebben tegen de arrestatie protest aangeteekend. De banderolbelasting op sigaren en sigaretten in België zal tengevolge hebben, dat de prijzen der sigaren van 20 centiemen tot en met een frank vijftig met 1 tot 20 centiemen verhoogd zullen worden. Voor cigarillos (kleine sigaartjes) zal de fiscus twee frank per duizend stuks van 15 frank eischen. De sigaretten zullen van 10 tot 15 percent duurder worden naar gelang van de hoedanigheid. weten te komen. „En Helene?" vroeg zij' „Hebt gij haar over gehaald?" „Nog niet, moest Herbert erkennen. „Ik bemin haar en zij bemint mij; en daarmede moet ik mij voorloopig tevreden stellen. Zij heeft schrikkelijk geleden: zij lijdt nu nog. Maar zij verklaart., dat zij nooit mijn echtge- noote zal worden; dat zij na het verleden niet in staat is, mijn levensweg tot den hare te maken. Wij moeten haar overhalen, dat zij hier komt wonen, hij moet dan met haar zuster spreken. Het is de eenige weg. Wera stemde hartelijk toe. Zij was verlan gend, het meiske te leeren kennen, dat haar broeder lief had, en zij zou zich gelukkig achten, wanneer zij in staat zou zijn, haar te bevrijden van den zwaren last, die haar drukte. Faulkner moest nu op weg, aan het werk, en hij deed zijn best, Maldon Chase en zijn bewoners nu uit zijri gedachten té houden. Hij moést Mevrouw Melrose bezoeken, en vond haar in zeer goeden toestand. De vrien delijke dame verklaarde hem, dat zij zich zeer wel gevoelde en dat zij niet verzuimd had, voor een kring van belangstellende be zoekers den lof van den jongen, knappen dokter te zingen. Herbert glimlachte. Inderdaad was hij vandaag bij drie nieuwe patiënten geweest. -Te Warnemünde heeft de rivierpolitie enorme bedragen aan Bermont-geld in beslag genomen op het oogenblik, dat deze sommen naar het buitenland zouden worden gesmokkeld. Men herinnert zich generaal Bermont (Awalof) die aan het hoofd der Duitsche troepen in de Baltische provincie destijds tegen de bolsjewiki heeft gestreden. Voor de streken waar deze troepen vertoefden werd het zoogenaamde Ber mont-geld in omloop gebracht. Dit geld zou later door het Duitsche Rijk worden overgeno men. Groote bedragen aan Bermont-geld zijn echter nooit in omloop gebracht. De personen, die over dit geld beschikten, hebben eerst ge tracht de Bermont-bankbiljetten in Duitsch- land kwijt te raken, waarin zij echter niet slaag den, tengevolge van den lagen koers van dit geld. Zij besloten daarop de bankbiljetten naar Rusland, Estland en Letland te smokkelen, waar zij nog steeds in omloop zijn. Dit zou voor het Duitsche rijk een enorme schade hebben beteekend, daar deze bankbiljetten later toch door Duitschland zouden moeten worden inge wisseld. Op een vaartuig, dat wegens een motor defect de haven van Warnemünde was binnen- geloopen, zijn voor 600.000 mark Bermont- bankbiljetten en voor 10.000 mark aan genees middelen in beslag genomen. Het personeel van het vaartuig verklaarde, dat alles toebehoorde aan een te Hamburg wonenden Dr. Sclireiber. Deze werd onmiddellijk aangehouden. In zijn bezit vond men nog voor ruim 260.000 mark aan Bermont-geld. Dit geld en tevens een uit voerige briefwisseling werd eveneens in beslag genomen. Dr .Schreiber en een van zijn mede plichtigen, die ook in hechtenis werd genomen, waren in het bezit van valsche passen. Vermoe delijk hebben dus ook officieele personen in deze zaak een rol gespeeld. Volgens een later bericht heet de aangehou den Dr. Schreiber in werkelijkheid Dr. Bau- mann. Hij was arts bij de bekende ijzeren divi sie in de Oostzeeprovincies. Binnenland. Ingetrokken. Naar wij vernemen, is de verhooging van de kosten van het visum op passen voor België voorloopig ingetrokken. Verbod van kaasmaken. Het Nederl. Correspondentie-bureau in Dén Haag meldt De minister van landbouw, nijverheid en handel is voornemens, binnenkort een kaas- maajjverbod uit te vaardigen. Hiermede wordt beoogd de bevordering van een geregelde melkvoorziening in de groote steden in den komenden winter. Uitvoer van aardappelen, enz. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft tot nadere aankondiging dispensa tie verleend van het uitvoerverbod van zet meel en de daaruit vervaardigde producten, voor zoover betreft aardappelmeel, aardappel- stijfsel, dextrine, glucose, druivensuiker en aardappelsago. „Het is zeer lief van u," zeide hij. „Men schijnt gelukkig te gaan inzien, dat er toch eenig verschil is tusschen Dr. Mariott en.." „O, wij weten er nu alles van," viel me vrouw Melrose hem n de rede. „Het is prach tig van u, dat iu dien man nog geholpen hebt na het schandelijk onrecht, dat hij u heeft aangedaan. Als u dat vroeger maar eens hadt publiek gemaakt. „Ik had het niet kunnen doen," zeide Her- bert. „Hij bedroog mij en ik liet hem aan zijn geweten over. Ik moet erkennen, dat ik te goedgeloovig ben geweest. Ik ben dus zelf ook niet geheel zonder schuld." In opgewekte stemming ging Herbert ver der, naar Dr. Mariot. Alle bitterheid tegen den man was uit zijn ziel geweken. Hij werd nu toch meer bekend te Carisford; men zou hem spoedig leeren kennen en achten. Hij had reeds verscheidene goede patiënten; gij zou er meer krijgen. Er zou dus nog eenprak tijk voor hem zijn te Carisford. Zonder Mariott zou hij nooit naar Carisford zijn gekomen: hij zou misschien nooit Helene weergezien hebben; misschien zou zij al haar leven lang haai' last hebben moeten dragen, terwijl er thans hoop was, dat een straal van licht de donke re schaduwen uit haar leven zou verjagen. Mariott sliep toen Herbert kwam. (Wordt vervolgd.) s. noo

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 1