De beschikking treedt in werking met ingang van 4 dezer. (St.ct.) Nederland en Hongarije: Uit Boedapest meldt men De Nederlandsche commissie, bestaande uit de heeren Mansholt, afdeelingschef van het ministerie van Landbouw, Ament, regeerings- commissaris en meljccontroleur voor Limburg en baron de Vos van Steenwijk, gedeputeerde voor Overijsel, is te Boedapest aangekomen. De Commissie heeft in opdracht van de Nederlandsche regeering te onderzoeken in hoeverre Hollandsche landbouwproducten in Hongarije kunnen aangewend worden, Hol- landsch hoornvee hier verder gefokt kan wor den en melkproducten gebruikt kunnen worden. De leden der commissie hadden besprekingen op het ministerie van Buitenlandsche Zaken en Landbouw zoowel als met andere personen uit de Landbouw-wereld en bezoeken land bouwbedrijven in de provincie. De bladen drukken de hoop uit op meer levendige betrekking op het gebied van den landbouw tusschen Nederland en Hongarije. Hollandsche kaas. De Coöperatieve Producenten-Handelsveree- niging Gouda heeft gisteren aan den minister van landbouw, nijverheid en handel geschreven De berichten uit Oostenrijk over de vergif tiging door Hollandsche kaas bij kinderen haeft onze bijzondefe aandacht getrokken. Waarde goede naam van de Hollandsche kaas op het spel staat, vooral met het oog op het feit, dat aan deze gebeurtenis een zoo groote publici teit is gegeven, meenen wij u dringend te moeten verzoeken, al het mogelijke te doen om een nader onderzoek te doen instellen. Het is noodig, dat wordt uitgemaakt of hier wer kelijk de Hollandsche kaas schuld aan het ver- giftigingsgeval heeft, en indien dit tot een ze kerheid mocht zijn geworden, dan is het ge- wenscht, dat een streng onderzoek wordt in gesteld naar de leveranciers van deze kaas en naar de wijze van uitvoering. Het belang van onzen exporthandel is ten sterkste betrok ken bij deze zaak, en wij zouden het dan ook op prijs stellen, wanneer de regeering niets on beproefd liet, hier het volle licht te doen schijnen. Departement van Defensie. Bij Koninklijk besluit is bepaald de opheffing der Departementen van algemeen bestuur, dat den naam zal dragen van Departement van Defensie. Aan het hoofd van dit Departement wordt de zorg voor de uitvoering van al de maatrege len die tot dusver bij den minister van Marine of den minister van Oorlog berustten ^op gedragen. Op het hoofd van dit Departement gaan te vens over alle bevoegdheden en verplichtingen bij algemeenen maatregel van bestuur of bij koninklijk besluit verleend en opgelegd aan den Minister van Marine of den Minister van Oorlog. Alle ministerieele beschikkingen, aanwijzin gen en andere beslissingen, genomen of gedaan door of namens den Minister van Marine of den Minister van Oorlog worden geacht door den Minister van Defensie te zijn gehand haafd. Dit besluit treedt in werking op een nader te bepalen datum. Weeldebelasting. Het hoofdbestuur van de Nederlandsche Ver- eeniging voor den Handel in gedroogde zuid vruchten, specerijen en aanverwante artikelen heeft aan de Kamers van Koophandel verzocht op het ontwerp tot heffing van een weelde belasting een ongunstig advies uit te brengen omdat zijns inziens dit ontwerp niet alleen weeldeartikelen, maar ook talrijke verfftuiks- artikelen zwaar belast; aan talrijke handel- drijvenden een practisch niet te volvoeren ad ministratieve taak wordt opgelegd;' ontduiking uitgelokt, althans gemakkelijk gemaakt zal worden: een leger van ambtenaren noodig zal zijn, om een toch nog gebrekkige uitvoering van de wet te verzekeren, en daardoor de eerlijke handelaar de dupe zal worden en on eerlijke handelaar in een bevoordeelde positie komt; tal van kleine industrieele ten gronde zullen gaan, en de netto opbrengst van de belasting in geen verhouding zal staan tot den last aan de burgerij opgelegd. Gemeenteraad. Vergadering van Vrijdag 1 October. (Slot.) Benoemingen. Aan de orde is 4. Voorstel van B. en W. tot splitsing van de herhalingsschool voor meisjes in twee scho len, de eene in School E. en de andere in School C. Goedgekeurd. 5. Benoeming van onderwijzend personeel aan de herhalingsschool voor jongens en meisjes. De Raad benoemt I. Aan de Herhalingsschool voor jongens tot hoofd, den heer J. G. van VlaaTdingen, thans als zoodanig werkzaam tot onderwijzer in de gewone vakken van het Lager Onderwijs J. van Meurs, onderwijzer aan school G. tot onderwijzer voor handteekenen C. K. Minderhoud, onderwijzer aan school E. tot onderwijzer in handenarbeid J. L. Dot man, onderwijzer aan de school voor havelooze kinderen te Rotterdam. II. Aan de herhalingsschool voor meisjes, gevestigd in school C. (Lange Nieuwstraat tot onderwijzers in de gewone vakken van het Lager Onderwijs a. A. Noordijk b. J. A. Vinks c. W. v. d. Vlies d. D. Hoek. tot onderwijzeressen in nuttige handwerken Mpj. A. M. Huijskes b. mej. B. A. Ouden denaarden c. mej. A. Hoefnageld. mej. C. G. Beutler. .voor den cursus 1920/1921, tot hoofd van bovengenoemde school den heer A. Noordijk. III. Aan de Herhalingsschool voor meisjes, gevestigd in school E. (Dwarsstraat) tot onderwijzer in de gewone vakken van het Lager Onderwijs J. Krabbendam Jzn. tot onderwijzeres in nuttige handwerken a. Mej. B. Pigaud b. mej. J. Veenstra c. mej. B. E. Brink d. mej. J. H. Zimmerman e. mej. M. Schilperoord. 5bis. Voordracht ter benoeming van een leer- aar in Gymnastiek aan de scholen voor U.L.O. en M.U.L.O. alhier. Voorgedragen wordt de heer L. Bos te Delft. Rekeningen 1919 Goedkeuring van de rekening over 1919 van de Commissie voor de bevordering van de productie van levensmiddelen. De voorzitter brengt een woord van dank aan deze commissie voor hetgeen deze voor de welslaging van het Oogstfeest heeft verricht. De rekening wordt goedgekeurd. Goedkeuring van de rekening over 1919 van het Levensmiddelenbedrijf en de Centrale Keu ken het Steuncomitéde Gasfabriek, de Drinkwaterleiding en het Electriciteitsbedrfijf het Grondbedrijf de Huishoud- en Industrie school de Gemeentelijke Fondsenen de Hofjes van Belois. Deze rekeningen worden goedgekeurd. Bouwvereening „Eendracht". 7. Goedkeuring van de balans en de winst en verliesrekening van de Bouwvereeniging „Eendracht", boekjaar 1919/20. Comptabiliteit. 8. Wijziging van de gemeente-begrooting dienst 1920. Goedgekeurd wordt een ontwerp besluit B. Wijziging verordeningen. 8bis. Voorstel van B. en W. om opnieuw wij ziging aan te brengen in de Verordening voor het Gemeente-Ziekenhuis en in het Reglement voor het Burgerlijk Arm bestuur, in verband met de door Gedeputeerde Staten dezer Proyincie gemaakte bemerkingen. De heer mr. Kavelaars vraagt inlichtin gen over de wijziging van eenige artikelen, waar in o.a. het woord „gemeente" is vervangen door „instelling." Nadat de voorzitter verklaard had, dat het Ziekenhuisvoorkomt op de lijst der instelling gen van weldadigheid en dus rechtspersoonlijk heid bezit, werd het voorstel z.h.st. aangenomen. Kohieren. 9. Vaststelling van het kohier van het te heffen schoolgeld voor het Gymnasium, cursus jaar 1920/1921 en van de suppletoire kohieren van het te heffen schoolgeld op School A. cur susjaar 1920/21 en op School G„ cursusjaar 1919/20. Goedgekeurd. Wilhelmina haven. 10. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een crediet van 112.500.voor het weder op diepte brengen van de Wilhelminahaven. De heer Mr. Kavelaars zegt, dat, na lezing van het erfpachtscontract met de Scheeps bouw Maatschappij „de Nieuwe Waterweg", bij hem de vraag is gerezen of er niet een deel der kosten der uitdieping op deze maatschappij is te verhalen. Hij citeert verschillende bepalingen met betrekking tot het op diepte brengen en houden der haven. Weth. II outman antwoordt,' dat het uit te diepen stuk niet bij de scheepsbouw Mij. „N. Waterweg" ligt. Het uitdiepen houdt meer ver band met „Schieveem". Volgens het contract met dit veem zou de gemeente niet verplicht zijn de haven uit te diepen, maar volgens de voorbesprekingen wel. De gemeente had een stuk grond aangewezen, gelegen aan vaarwater van 9 M. diepte. De ge meente is dus gehouden zich aan de aanwijzing te houden. De haven moet naar spr's meening afgeschei den hiervan toch een diepte hebben van onge veer 9 M. In de oorlogsjaren is er niet veel aan de haven gedaan, maar nu er weer meer schepen zullen komen, moet de haven op diepte worden gebracht. Reeds heeft een schip, dat slechts 71/., M. diep ging, moeite gehad om de haven in te ko men. Men zal er rekening mee hebben te houden, dat voortaan elk jaar wegens het onderhoud der haven de begrooting met 20.000 k 30.000 zal worden belast. B. en W. hopen, de haven en omliggende gronden echter productief te maken. Als degenen, die reflecteeren op de daar lig gende terreinen van de gemeente, zouden hoo- ren van een conflict tusschen de gemeente en een groote onderneming als Schieveem over de uitdieping der haven, zou zulks niet gunstig voor Schiedam werken. Weth. adviseert dan ook den Raad de voor gestelde kosten aan de haven toe te staan. Hierna ontspint zich een debat tusschen m r. Kavelaars en weth. Houtman over de vraag van den heer Kavelaars of de destijds gemaakte berekening over de exploitatie der haven wel juist is geweest, n.l. of de winst op de levering van electrischen stroom en de op brengst van het havengeld wel opwegen tegen de onderhoudskosten. Weth. Houtman verklaarde, dat thans niet nauwkeurig de baten en lasten zijn vast te stellen. De eerste boot voor Schieveem is pas in de haven geweest. Veel van de uitkomst der exploitatie zal af hangen van de contracten door de gemeente met haar afnemers te sluiten. Weth. wil wel verklaren, dat hij de zaak voor de gemeente blijmoedig inziet. Het voorstel wordt, z.h.st. goedgekeurd. Politie. 11. Voorstel van B. en W. tot verhooging der vergoeding voor overuren genoten door het politiepersoneel over 1919. Goedgekeurd. Gemeen tepersoneel. 12. Voorstel van B. en W. om de nieuwe be trekking van chauffeur-werkman aan de Gas fabriek c.a. in te deelen in groep IV van de loon- tabel, voorkomende in de Verordening regelende de bezoldiging van ambtenaren in dienst der gemeente Schiedam. Hiertoe wordt besloten. Arbeidsbeurs. 13. Voorstel van B. en W. tot wijziging der Verordening op de Arbeidsbeurs der gemeente Schiedam. Nader stellen B. en W. voor de Commissie te doen bestaan uit een door het dagelijksch bestuur uit hun midden aan te wijzen voorzitter, benevens zes leden (drie patroons en drie werk lieden). De heer Dinkelaar vraagt om in het ver volg bij wijzigingen van deze verordening be langhebbenden of organisaties te hooren. De voorzitter zegt, dat dit verzoek door den betrokken wethouder zal worden over wogen. Weth. d e B r u i n bepleit eenige redactiewij ziging611 en stelt o.a. voor hetpresentiegeld voor de leden der commissie te brengen van 50 ct. op 2.50. Na eenig debat hierover worden, nadat weth. de Bruin verklaard had geen bezwaar te hebben om liet presentiegeld op 1.50 vast te stellen, de wijzigingen goedgekeurd en het pre sentiegeld op 1.50 bepaald. 'Gymnasium. 14. Voorstel van B. en W. tot het verstrek ken van gratis leermiddelen aan onvermogende leerlingen van het Gymnasium. Dit voorstel is van de agenda afgevoerd. 15. Voorstel van B. en W. tot liet kosteloos beschikbaar stellen van een plaats op liet Gym nasium voor stamverwante jongelieden. Hiertoe wordt besloten. Schoolhoofden. 16. Voorstel van B. en W. om, onder in trekking van het raadsbesluit van 18 Juni j.l. de huurwaarde van de ambtswoningen der hoof den van scholen opnieuw vast te stellen. De heer Mr. Kavelaars ontwikkelt eeni ge bezwaren tegen dit voorstel, omdat door wij ziging van het percentage dat van het salaris, kan worden afgetrokken (15 in plaats van 10 deze zaak, mede in verband met de nieuwe taxatie der huurwaarde,niet juist geregeld wordt. Weth. de Bruin en mr. Van Baren zetten het standpunt van B. en W. uiteen en verklaren dat men bij het doen van het voor stel de billijkheid in acht had te nemen. Het voorstel van B. en W. wordt zonder h, st. aangenomen. De heer Mr. Kavelaars verzoekt aantee- kening dat hij er tegen is. Interpellati e-S lavenburg. De voorzitter stelt thans aan de orde 17. Beantwoording van de vragen, gesteld door het raadslid, den heer T. Slavenburg, in zake de vestiging van Rijksinstellingen in deze gemeente. Het antwoord van B. en W. is reeds gepubli ceerd. r De heer Slavenburg zegt, dat hij kennis heeft genomen van het antwoord van B. en W. Het was niet de bedoeling met deze interpella tie te doen uitkomen, dat B. en W. niet diligent zouden zijn geweest, maar om de zaak in pu blieke behandeling te brengen. Het is een pijn lijke gewaarwording te zien dat Schiedam door de regeering telkens wordt gepasseerd. Het is o.a. geschied bij de vestiging van het hoofd stembureau, van den zetel van den Raad van Arbeid en nu weer met de Kamer van Koop handel. Voor de vestiging van het hoofdstembureau gold als motief, dat Delft het grootst aantal zielen had nu is het weer dat Vlaardingen het^un- stjgst gelegen is. Het is echter altijd het oude liedje om Schiedam er buiten te laten. Spr. wil het hier bij deze interpellatie niet laten en stelt derhalve de volgende v motie voor „De Raad, betreurende dat bij het vestigen van Rijkskantoren of instellingen onze Gemeente telkenmale werd gepasseerd, spreekt de verwach ting uit dat de Regeering in den vervolge meer met de belangen dezer Gemeente zal rekening houden. N Besluit deze motie ter kennis van de Regee ring te brengen en gaat over tot de orde van den dag." Het zou spr. genoegen doen indien alle leden met de motie meegingen. De heer v. d. T o o r n kan er met meegaan, om op deze wijze uiting te geven aan een ge rechtvaardigd misnoegen. Aangezien de Kamer van Koophandel er zelf sterk voor heeft gewerkt, om den zetel der Kamer hier te vestigen, kan het geen kwaad, aan de uiting van misnoegen bekendheid te geven. Spr. ondersteunt met ge noegen de motie. De heer Scheffers sluit zich aan bij het gesprokene door den heer v. d. Toorn. Hij zou gaarne zien, dat ook de brieven, die door B. en W. aan de regeering zijn verzonden, worden gepubliceerd, opdat men dan kan zien, dat B. en W. diligent zijn geweest. Weth. D e B r u i n wil gaarne de gelegenheid geopend zien, dat B. en W. de redactie der mo tie nog eens bekijken en deze dan in de volgende raadszitting behandelen. De heer Slavenburg zegt hiertegen geen bezwaren te hebben. Het voorstel, om de ver dere behandeling der motie aan te houden, wordt met, alg. stemmen goedgekeurd. Overschiesche weg. 18. Advies van B. en W. op het adres van de Kon. Nederl. Automobielclub betreffende verbetering van den Overschieschen weg. B. en W. zeggen in hun advies, dat de straat weg in verbeterden toestand is gebracht. Wat het jaagpad betreft, daaraan kan als waterkeering geen verandering worden gebracht. De padpalen evenwel zijn ruimer gezet. Het advies wordt voor kennisgeving aange nomen. Brug- en sluiswachters. 19. Voorstel van B. en W. tot beperking van den arbeidstijd van de brug- en sluiswach ters. De heer v. d. Toorn zegt, dat B. en W. voorstellen, het advies van den havenmeester te volgen, die een studie van deze zaak heeft gemaakt. B. en W. zeggen voorts in dit schrij- I ven, dat zij met de salariscommissie meegaan, maar dit laatste is hem niet duidelijk, i Weth. mr. Van Baren antwoordt, dat het hem genoegen doet, dat het personeel thans door dit voorstel geholpen wordt. Het voorstel verdient alle toejuiching. Voor zoover weth. meent, is door de salariscomm. slechts één op merking gemaakt, n.l. met betrekking tot de bediening der Hoofdbrug en Oranjebrug. De havenmeester is niet afkeerig van de door de salariscomm. gewenschte regeling, maar raadt aan, voorloopig met zijn voorstel mee te gaan, omdat dit 1500 bespaart. Deze regeling geldt als proef. De opmerkingen over het advies der K. v. K. over het sluiten der bruggen tusschen' 12 en 1 uur (om den brugwachters gedurende een uur gelegenheid te geven thuis te gaan eten) zijn veroorzaakt doordat de K. v. K. zich niet dui delijk heeft uitgesproken. De heer Dinkelaar:' Dat heeft zij niet kunnen doen. Weth. mr. Van Baren moet erkennen, dat er een zinsnede uit dén brief aan de K.v. K is uitgevallen. Het sluiten der bruggen tusschen 12 en 1 uur zal een proefneming zijn. Men wil zien of het leven er zich bij zal aansluiten. Het voorstel verdient alle aanbeveling. Mocht er, in verband met de bediening van de Hoofdbrug en Oranjebrug, nog een man noo dig zijn, dan kan zulks altijd nog gebeuren. De heer Scheffers zegt, dat hij er niet veel voor voelt, om de bruggen van 121 uur te sluiten. Hij vreest hinder voor scheepvaart en handel. Hij zou het gewenscht vinden, om de proef 3 maanden te doen duren. Weth. mr. Van Baren wijst er op, dat de vrije Zaterdagmiddag ook zonder bezwaren ingevoerd is kunnen worden. Spr. is er niet voor, dat B. en W. aan een bepaalden termijn wor den gebonden. Laten we eens kijken hoe het loopt. De heer mr. Kavelaars vraagt of alsnog het advies van de K. v. K. kan worden inge wonnen. Weth. mr. Van Baren heeft daar geen bezwaar tegen, maar wil toch de sluiting tus schen 121 uur invoeren. Indien het noodzake lijk is, kan de havenmeester toch vergunning verleenen om' een brug te openen. Het voorstel van B. en W. wordt z. h. st. goedgekeurd. Machtigingen. De Voorzitter deelt nog mede, dat door B. en W. machtiging wordt gevraagd tot ver huring aan R. de Bruin of anderen van de woning Dwarsstraat 50, tegen een huurprijs van 2.75 per week en een crediet van ƒ300 beschikbaar te stellen voor het plaatsen van een aanplakbord op het stationsplein en het verlengen van het bestaande bord aan de Koe markt. Voorts wordt machtiging gevraagd om lo. aan J. van Acquooij of anderen, die daarvoor in aanmerking komen, gerekend te zijn ingegaan 27 September 1920, te verhuren de woning Polderstraat 23 tegen een huurprijs van 1.20 per week en 2o. tot verhuur aan A. H. Th. Lukas of anderen, die daarvoor in aanmerking komen, gerekend te zijn ingegaan 27 Septemb'er 1920, van de woning Hoofdstraat 111 tegen een huur prijs van 4.50 per week. Goedgekeurd. B. en W. stellen voor een crediet te verleenen groot 2000.voor het aanschaffen van gym- nastiektoestellen ten dienste van het onderwijs. Goedgekeurd. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de V o o r- z i 11 e r de vergadering. Stads» en Gewestelijk Nieuws. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Commissariaat van politie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur s middags zwarte glacé handschoen, sleutel, benzmetrechter van een auto, rijwielkussen, notitieboekje, boek ten name Klein. Bij vinders: 2 geldstukken, A. M. Beijerink, Singel 58 A postduif, G. v. d. Horst, Houtstr. 103; damesceinture, O. Groeneweg, Kreupelstr. 324rozenkrans, J. Stegman, Vlaardingerdijk 4 dameskous, M. Wasman, Noordmolenstraat 54; postduif, W. Schinkel, Bakkersstr. 216papie ren geld, M. van Deventer, Rotterdamschedijk 16 broche, D. Sonneveld, Groenelaan 75 broche met portret, C. Bras, Goereeschestr. 12 kinderportemonnaie met inh. J. Schuld, Grof-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 2