Dagblad voor Schiedam en sLmssr-^j^3 t firatis-Ongevallenverzekerhig Inkeer. TEEOD. STOLE, 43*§i$ Jaargang. Zaterdag 2 October 1920. No. 12852. t Handel in Bouwstoffen, Lmrii uit voorraad en fabriet C H O h f I II i ti Laage Haven 85 - Kantoor Westvest 70. Telefoon 522 Bnreau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden f2—, per week 15 cent, franco per post f2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. t«ïï?Lenndi'ië° ,0°r herl"*l,ielijk 'dve Tarieven worden ip'iinSS Incassokosten worden berekend. I o I kg levenslange geheele invaliditeit kg verlies van ®®n hand, voet o! oog De verzekering wordt gewaarborgd doo» de HoUan)ïsche Ala.meene VerzekMlaasbank te «ehledam. kQ veiHea kg verllei|| van een ^wijsvinger j hg verlies van eiken ande ren vinger Dit nummer bestaat uit twee bladen Uit de Pers. D e uverneur-gcneraa van N e d.-I n d i Uit een beschouwing van liet „Centrum" „Zijn onpartijdigheid als leider der debatten stond bij Links en Rechts boven verdenking. En zoo heeft hij eerst onder een Linksch en daarna onder een Rechtsch Ministerie zijn taak op voortreffelijke wijze.kunnen vervullen en be langrijke diensten bewezen aan het land. Over de bezwaren, welke hij daarbij voor al in de laatste jaren, toen hij een sterk ver nieuwde Kamer voor zich kreeg te overwin nen had, behoeven wij hier niet uit te weiden. Ze zijn bekend. En de wijze, waarop hij den parlementairen wagen in het juiste spoor wist te houden, en richting en koers vermocht te geven aan de debatten, zal hem tot een blijvende verdienste strekken." „De Standaard" schrijft om. over den nieu wen Gouverneur-Generaal „Hij is geen man van rechts. In hoever hij den geestelijken ondergrond der staatkundige eu maatschappelijke verschijnselen juist onder kent en de beteekenis der geestelijke krachten op politiek en sociaal gebied juist waardeert, weten wij niet, Wij weten slechts, dat hij ze an ders ziet dan wij. En wij verhelen niet, dat wij betreuren, dat het bestuur over Indië, dat van 1909 tot 1916 gevoerd is door een Gouverneur- Generaal, die yan harte onze beginselen is toe gedaan, en dat daarna was toevertrouwd aan een Landvoogd, die herhaaldelijk heeft getoond politiek dicht bij ons te staan, nu weder zal worden gelegd in handen van een staatsman, die leeft uit de beginselen der linkerzijde. Wij nemen aan dat dit noodig was, Het Kabinet heeft ongetwijfeld goede redenen voor zijn keuze. En ten slotte „Het feit aanvaardend, dat de Regeering in eigen kring niet een zoo geschikt man als den heer Fock voor dit gewichtig ambt beschikbaar vond, zien wij hem met sympathie de teugels van het bewind in handen nemen en bidden wij, dat God zijn bestuur voor onze schóone kolonie tot zegen stelle. 1 De Haagsche correspondent van het „Han delsblad" schrijft „De tijding, dat mr. Fock is benoemd tot Gouverneur-Generaal van Ned.-lndië, zal door allen, die het belang van Indië, maar ook dat van het Nederlandsche parlement in 't oog houden, met gemengde gevoelens zijn verno men. Wij stellen op den voorgrond, dat deze benoeming niet alleen den heer Fock eert, maar ook de regeering, welke iemand op den troon 1 van Buitenzorg bracht, die niet van haar poli tieke richting is. Zoo behoort het en zoo moge het blijven. En voorts meenen wij Indië te mo gen gelukwenschen met het feit, dat het, in dezen moeilijken tijd, een even krachtig als voort varend man tot landvoogd krijgt. Een krachtige hand en een vaste wil zijn daar thans zeker even noodig als een vooruitziende blik en een vooruit strevende geest. Maar, wanneer wij nu deze benoeming van den Nederlandschen kant bekijken, dan is ze voor ons minder verheugelijk. Niet minder dan Indië heeft de Tweede Kamer thans een krach tige, energieke figuur als leider noodig en die had ze gevonden in mr. Fock. Wij hebben meer dan eens doen uitkomen, dat de heer Fock precies de voorzitter was, die deze Kamer noo dig had. En zoozeer bleek de Kamer-zelve daar van overtuigd, dat zij, tot driemalen toe onder dit rechtsche bewind, met groote meerderheid den heer Fock als voorzitter verkoos. Nog slechts een week geleden deed zij het met algemeene stemmen op die van de wrokkende socialisten na. Wanneer wij dus zeggen, dat het onmogelijk is, in deze Kamer een tweeden man te vinden die zoo precies alle qualiteiten voor het lei derschap heeft, dan is dit noch een phrase, noch een onvriendelijkheid aan het adres van den nog onbekende, die mr. Fock zal hebben te vervan gen. De Tweede Kamer is hoe langer hoe moei lijker te regeeren geworden en vergt steeds meer bijzondere qualiteiten in dengene, die haar met succes zal leiden. Wij hopen het beste van mr. Fock's opvolger, maar daar deze laat ste ons, als leider van deze Kamer, kwalijk te evenaren lijkt ,is zijn benoeming tot G.-.G. voor het moederland te bejammeren, Ze brengt, deze benoeming, waarschijnlijk iets goeds aan Indië, _Maar ze beduidt voor Nederland een verlies." D r. K u y p e r. Uit de rij van persstemmen over het heen gaan van Dr. Kuyper uit de politiek geven we thans het o'ordeel van „Onze Courant". We ontleenen Toen hij in 't voorjaar van '12 het land door trok en in zijn „Het diensthuis uitgeleid" als in panorama zijn volk deed zien, wat God ge geven had, bleek uit alles hoe hecht de banden waren tusschen hem en zijn volgelingen. Kuyper was een man die de volksziel kende. Zijn alzijdige kennis maakte hem tot eeh volks schrijver als niet één voor hem. Hij wist door vorm en inhoud het hart van ons Christenvolk te treffen en wie ooit naar wapenen.zocht opwelk terrein ook, keerde niet teleurgesteld uit zijn tuighuis terug. Hij gaf iets voor het volle leven met zijn strijd en moeite, maar ook voor den stillen huis lijken kring werd hij den geliefden schrijver. Thans is hij heengegaan. Rijk was de oogst, die hij op zijn arbeid mocht zien. Vele schooven heeft hij in de schuur mogen indragen. De oude strijder, die altijd voor de partij op zijn post was, met veldheersblik zijn levens- scharen leidde, is thans aan den eindpaal van het strijdvolle leven gekomen. Wel bleef hij tot voor kort lid van den Se naat, maar de held, die in vroeger dagen zoo scherp beginsel tegenover beginsel wist te plaat sen, was in hem gestorven. Een brief geschreven door de hand van zijn dochter maakte de laatste band, die hem nog aan het politieke leven bond, los. Maar hoewel heengegaan, zal hij toch niet door zijn volgelingen vergeten kunnen worden. Zij zat voor het venster van haar woonka mertje en naaide. Tot voor eenige oogenblikken had de zon nog gespeeld met de diepblonde haren die aan de slapen reeds begonnen te grij zen.... nu echter kwam de schemering en wierp zwakke schaduwen in de kamer. Al duisterder en duisterder werd het, tot de ijverig-naaiende hand eindelijk den arbeid liet rusten. Zij steunde het hoofd op beide handen en staarde droomend voor zich uit. Haar huisje lag midden in een tuin, die bij de rivier uitkwam en over velden en weiden, tot aan het bosch, dat nu zwart en geheimzinnig in de schemering stond. Het was heerlijk zoo te staren en te droomen men kon denken aan dingen, die veel mooier waren dan alles, wat er op deze droeve aarde bestond. Men had het gevoel, dat de ziel plotseling vleugels kreeg en wegvloog, zonder reden zonder doel zoo maar wegvloog naar het oneindige. Dan een geklop aan de deur en op hetzelfde oogenblik was de werkelijkheid er weer en het vreeselijke kwam, de angst, de razende angst voor dien eenen. Zij zocht naar lucifers, want zoo in 't half donker wilde ze niet openmaken, maar buiten Werd met stevige vingers voor de tweede maal geklopt. Ja, ja, riep ze, ik kom alEn de arme handen beefden, en haar knieën knikten, zoo dat ze nauwelijks het lichaam meer konden dragen, en de lamp was nog maar steeds niet aangestoken. Wie is er toch riep ze met heesche stem, en de hand tastte naar de klink van de deur! Ik ben het, buurman's Jacob was het antwoord. Ik kom het linnengoed halen en nieuw werk brengen. Het was of een zwaar, zwaar juk van haar hart viel, en de deur werd nu vlug geopend. I Voor haar stond een opgeschoten jongen met een goedig gezicht. Hij zag de vrouw verbaasd aan, want niettegenstaande de duisternis kon hij zien, dat haar gezicht doodsbleek was. Ach, Jacob, zei ze, ben jij het Ja weet je, omdat je anders altijd 's morgens komt en omdat er om dezen tijd anders niemand bij mij 1 aanklopt daarom schrok ik Zoo, zeide hij en lachte eens even want eigenlijk lachte iedereen in het dorp om de eigenaardige naaister, van wie men wist te ver tellen, dat ze van voorname afkomst was en ergens voor moest boeten. i alles is klaar, Jacob En ze nam hem zijn pakje af en begon uit een mand ondergoed dat ze hersteld had, voor hem uit te pakken, van Kalk, Cement, Zand, Grint, Steen Pannen, Buizen, Tegels en verdere Bouwmaterialen. 15384 16 1 lij zal blijven voortleven in hun gedachten en geen grooter eere kan het anti-revolutionaire volk den ouden leider aandoen, dan in dezelf de lijn voort te arbeiden, die hij al die jaren uitstippelde. Machts- en rechtsvraag? „De vraag dient gesteld, hoe de kapitalis ten de voortbrengselen, die zij bezitten, de fa brieken en den grond gebruiken en wat er met de opbrengst van den arbeid zal worden ge daan". Zoo sprak mr. Troelstra eenigen tijd geleden op de socialisatiemeeting te Amsterdam. Naar aanleiding dier opmerking zegt de „N. H. Crt." Indien het bij het stellen van deze vraag nu eens niet ging om de machtskwestie, maar uit sluitend de rechtsgedachte er aan ten grondslag lag, dan ware zij niet ongeschikt om in alle kalmte tot een onderwerp van ernstige discus sie te worden gemaakt. Immers hierover is vrijwel ieder het eens, dat de maatschappij in een phaze verkeert, die de voorbereiding is van de totstandkoming van gewijzigde verhoudingen op sociaal-economisch gebiedDaarbij moet noodwendig de vraag onder de oogen worden gezien of het niet een eisch van recht en gerechtigheid is,dat in deverdeeling van de vruchten van den gemeenschappelijken arbeid wijziging worde gebracht. Daarnaast groepeeren zich nog wel allerlei andere vragen, maar de oplossing daarvan kan zonder overwegend bezwaar onder de oogen worden gezien, nadat de primordiale kwestie tot een bevredigende solutie is gebracht. We durven dit zeggen,omdat demetbetrekking tot het organiseeren van het bedrijfsleven opgeworpen vraag wel gemakkelijk te stellen is, maar voorloopig voor oplossing nog niet rijp is. Konden de sociaal-democraten z;ch tot d;t rechtsstandpunt opwerken, dan zouden ze het onsob'ede plechtanker van de soc'al'satie wel los moeten laten, maar zich daardoor tevens de vrijheid van beweging hergeven, die noodig is om niet door eene onmogelijken dogmatischen nieuwbouw de maatschappij te willen veranderen maar om door gestaag voortschrijdende refor matie het leven te kunnen opheffen tot hooger plan. Wie echter blijft meenen het volmaakte te kunnen grijpen in deze bedoeling, zal zich steeds in zijn middelen vergissen en is tot waren her- vormingsarbeid niet bekwaam. Geweld kan niet leiden tot het begeerde doel. Slechts indien de geest van het recht zege viert, kan ware, blijvende vooruitgang worden verwacht. Gemengd Nieuws. Waarschuwin g. De commissaris van po litie in de 5e Afdeeling te Rotterdam waarschuwt het publiek tegen handelingen van de zoo genaamde N. V. „Ons Belang", Nederlandsche Crediet en Administratiekantoor, gevestigd te Rotterdam en Amsterdam, van welke gefingeee- vennootschap zekere B. van Rossnm zich di recteur noemt. Zoogenaamde agenten van deze onderneming bereizen geheel het land en trachten, vooral onder de financieel minder draagkrachtige bevol king hun brieven te plaatsen, waarop onmiddel lijk een klein bedrag en vervolgens maandelijks een storting moet worden betaald, met de voorspiegeling, dat na betaling van een bepaald aantal termijnen verschillende geldswaardige papieren als Witte Kruis, Congo-, Freiburg Hollandsche Grondcredietbank, en andere loten' zullen worden verstrekt. Bij onderzoek is gebleken, dat van Rossum en zijn helpers duizenden guldens wisten machtig te worden, welk geld zij ten eigen bate aan wendden zoodat zij nimmer aan de verplichtin gen, die den contribuanten voorspiegelden, kunnen voldoen. De Zomertijd en het verkeer. De wederom inwerkingtreding van den normalen tijd hier te lande heeft in het treinverkeer met België, waar de Zomertijd nog geldt, aan de Zuidelijke grensstations een groote chaos verwekt en veroorzaakt den reizi gers heel wat moeite en kosten. Reizigers, uit Holland te Roosendaal aankomende, kwamen daar Maandagavond tot de onaangename erva- ring, dat zij voor de aansluiting op de treinen naar Antwerpen en verder een uur te laatwaren. Het gevolg ervan was, dat reizigers, die te o.40 in Roozendaal aankwamen met bestemming naar Belgic, per trein niet meer konden ver trekken vóór den volgenden morgen en dus genoodzaakt waren in Roosendaal te overnach ten of per ander vervoermiddel de reis in den avond voort te zetten. De hotels werden dan ook druk bezocht, terwijl weer andere reizi gers per auto de reis vervolgden. Onder de laat- sten was een groep van misschien wel 20 personen die gezamenlijk in een open vrachtauto zich naar Antwerpen liet brengen, om vandaar de reis te vervolgen. deed alles in een groot papier en overhandigde het hem. Toen ze de deur achter hem gesloten had, ging ze naar haar plaatsje voor het raam terug, maar buiten was het in dien korten tijd veel veranderd. Alles was grijs en somber geworden, alleen het woud teekende zich diepzwart tegen den hemel af en de valsche maansikkel werd langzamerhand helderder. Ze had de handen gevouwen en hield ze tegen het hart gedrukt. O, dat arme hart klopte nog zoo snel. En zelfs wanneer ze zich nu een kop valeriaan gereed maakte, zou het vandaag toch niet meer beter worden. Voor ze weer hee- lemaal gerust was, móest een moeilijke nacht doorgemaakt worden want altijd na den ge- rmgsten schrik kwam deze vreeselijke toestand deze ziekte over haar. Ze was weduwe en de man, dien ze begraven had, die verdiende niet, dat men lang over hem treurde. Neen, dien had ze vergeten, dién dronkaard en dag dief van hem was geen spoor in haar hart gebleven, alleen als ze hevig schrok, zag ze ge lijk zijn booze, fonkelende oogen en hoorde de nijdige heesche stem. Dat hij haar uit tamelijken welstand tot ar moede had gebracht, gevoelde ze wel als iets droefs, want het was bitter zoo dag in, dag uit voor andere menschen ondergoed te herstellen Een nieuwe griepepidemie. De medische auroriteiten te Chicago vreezen voor een weder optreden van de griepepidemie in den koemden winter. De directeur van den medischen dienst wil dat alle vrouwen in Chicago zich thans op de hoogte stellen van de beste middelen ter behandeling en bestrijding. Nederlandsch archief geplun derd. De „Echo de Paris" heeft van een on- en nog dankbaar te moeten zijn, dat ze het werk te doen kreeg maar wat was dit alles tegenover dat andere het vreeselijke Haar broer de tweelingsbroer was een verloren man. En dat was ondraaglijk, want voor een broer draagt men verantwoording. dat is bloed van eigen bloed, dat is een deel van je zelf. Ver, ver weg was hij ergens in Amerika of Australië. Ze wist het niet prezies, want ze schreven elkaar immers nietSlechts zelden hoorde ze iets van hem slechts dan, wanneer hij plotseling voor haar stond heel dicht in een schunnig jasje, het gezicht vreeselijk bleek als hij dan begon te spreken, te vertellen van zijn tegenspoed en hoe de afschuw van het leven steeds in hem groeide en hoe moeilijk het was niet in het tuchthuis terecht te komen. Tien maal had hij zich stellig voorgenomen een fat soenlijk mensch te worden, maar slecht gezel schap bracht hem dan telkens weer tot dwaze leelijke dingen en Ach, dat oude lied vreeselijk, vreeselijk om aan te hooren Als zijn ouders nog leefden', als ze dat moesten aanzien daar van eenic idee hebben God zij geprezen, dat Hij hun gespaard had en hen zoo vroeg tot zich had geroepen Nu ewas zij tenminste de eenig, die te onder te lijden ïad onbeschrijfelijk onder te lijden had. if

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 5