I I Laat stoomen, verven, wasschen en strijken bij de „DE PHOENIX", Telef. No. 15. A, BOSCH. Boterstraat 63, TeL 580 I A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 I A. BOSCH, Boterstraat 63, TeL 580 langs uit Rusland teruggekeerd persoon verno men. dat te Novorossisk het archief van het Nederlandsche consulaat met die van andere consulaten is geplunderd. Ongelukken. Te Budel is gisteren het 2-jarig dochtertje van den landbouwer S. door de dorschmachine gegrepen en gedood. Fabrikanten van „antiek .De hoo- ge prijzen besteed voor antieke stukken van een bekend meesterteeken voorzien,verleidden - zoo vertelt S. Kalff in 't laatste nummer van „Neder- landsch Fabrikaat" de beunhazen in 't vak tot eene imitatie, die niet altijd bijtijds ontdekt werd. Er waren (er zijn nog) moderne fabrikanten van oudheden, welke zich b.v. toelegden op de vervaardiging van oud zilveren kinderspeel goed, als waarmee men in 1612 den sultan van Turkije verblijdde, van appostellepels, gedreven zilveren doozen, borden, schalen, bekers, koffie- en theeserviezen enz. Die voorwerpen waren vaak kunstig vervaardigd en voorzien, behalve van een vervalscht merk, van een waarvan authenticiteit dat ook de kenners in de war bracht. Mr. de Roever maakte in dit opzicht gewag van den fabrikant van een zilveren be ker, welke gezegd werd afkomstig te zijn van den Leidschen burgemeester v. d. Werff, hem vereerdwegens zijn heldhaftig gedrag gedurende het beleg door de Spanjaarden. Hij verried zich echter doordien hij als model voor het drijf werk op de wandenvan den beker zich bediend had van devoorstelling op de schilderijvan het beleg van leiden, in 1830 door G. Wappers gepenseeld.Een anderwist aan denmantebrengen een beker in denvorm van een turfmand,geschon ken naar 't heette door Prins Maurits,na de ver rassing van Breda door een turfschip, aan den dapperen Héraugière.Maar 'twerd geconstateerd dat de teekening voor het drijfwerk op dien z.g. historischen beker ontleend was aan het gra veerwerk van Jan Luiken, die een eeuw na Prins Maurits en Héraugiere leefde. Een ander bedrog had plaats met den zilve ren bekeF, dien in 1637 aan Nicolaas van Cam- pen, den bouwmeester van den schouwburg, vereerd moest zijn,en in het bezit was van een lid der Sociétè Archéologique te Nantes. De fotografie daarvan toonde echter aan de Am- sterdamsche oudheidkenners, die het hier een nieuwe oudheid betrof, hetgeen de Fransche bezitter echter niet wilde toegeven. Ook Henri Havard kwam daartegen in verzet en de kwes tie gaf nog aanleiding tot eene,,cause célebre" in de kunstwereld en vele discussies in het Kon. Oudheidk. Genootschap. Doch eindelijk kwam men het adres van den onhandigen oud- heden-fabrikant te weten het onderhoud met hem behoort tot mijne vermakelijkste herinne ringen", schreef mr. De Roever en ontlokte hem de bekentenis dat de beker op zijn last vervaardigd was om dien te verkoopen aan een bekenden verzamelaar van antiquiteiten, ba ron van Brakel te Arnhem. Die zich reeds her haaldelijk met zulke „echte stukken" in de lu ren had laten leggen. Doch deze overleed voor dat de koop gesloten was; en toen ging het gecompromitteerde stuk naar het Parijsche verkooplokaal Hotel Drouot, waar het 800 Frs. haalde. Dat ook in onze dagen de kunst der oudhe- denfabrikanten nog bloeit, zou men willen op maken uit hetgeen in 1909 door A. A. Kilsdonk werd medegedeeld over de 'praktijken van han delaars, die, wanneer zij een antiek zilverwerk machtig zijn geworden, daarvan ettelijke re producties laten maken om ze als echt antiek in omloop te brengen.Zij laten dan de oudeheur van het origineel op de nieuwe imitaties over- brengen, teneinde als bewijsmiddel te dienen. Een bekende antiquiteitenhandelaar te Amster- dam, die doorging voor een expert, had een antieken zilveren bouilloir gekocht en stelde toen aan een zilversmid de vraag,of hij kans zag om een tweeden bouilloir te maken, volkomen gelijk aan de eerste. Tegelijk maakte hij hem attent op de hooge eischen, aan welke de repro ductie zou moeten voldoen, en de moeilijk heid van eene nauwkeurige navolging der bijzonderheden van het origineel. Zou hij tot die voorwaarden in staat zijn, „ik denk het wel", antwoordde de zilversmit en lachte wit jes, „want het stuk dèir heb ik zelf ook ge maakt!" Dit was den antiquair te veel en hij stoof op. Zou hij denken dat een man van zijne Madeira Selected Dry, Fernando Brothers, Oporto. kennis en ervaring zich met nieuw-oud had la ten bedotten? Doch de ander toonde hem enkel het miniem-kleine meesterteeken, dat elke zilversmid op zijn werk brengt en de in 'tvak I vergrijsde export moest zich gewonnen geven Ook hier mocht men denken aan het Fran- sche spreekwoord „Le vrai moyen d'etre trompé, c'est de se croire plus fin que les autres." Krasse oude dame. Een 72-jarige dame maakte eenige dagen geleden per vlieg machine de reis naar Frankrijk van Engeland. Het was haar eerste vlucht, maar van zenuw achtigheid viel geen spoor te bekennen. Na de opstijging bekeek zij gedurende kor ten tijd het panorama beneden haar en haalde vervolgens de breikous te voorschijn, en het naarstig getik dLer breinaalden werd slechts even onderbroken, toen zij een lichten lunch, welke zij in haar karabies meegenomen had, veror berde. In Le Bourget nam zij, volgens de „Daily Mail", van haar pilot afscheid met de woorden „I see nothing in flying to male a fuss about", of in goed Nederlandsch „maken ze dè&r nou zoo'n kouwe drukte over Ingezonden Mededeelingen. Alle soorten GEDISTILLEERD in prima kwaliteiten. LEERD I Lijmbanden om vruchtboomen. De Phytopathologische Dienst te Wageningen schrijft Het tijdstip, waarop de lijmbanden om de stammen der vruchtboomen moeten worden aangelegd, is weer daar. Zooals bekend is, worden deze banden aan gelegd om te voorkomen, dat de vrouwelijke wintervlinders, die nu te voorschijn komen en die, door gemis aan vleugels, tegen de stammen der boomen moeten opklimmen, hare eieren aan de takjes kunnen leggen. De rups, die uit de door de vlinder gelegde eitjes komt is de z.g.n. trekmade, een kleine groene spanrups, die vroeg in het voorjaar aan de knoppen van allerlei vruchtboomen vreet en later zoowel de blade ren als de bloemen en de vruchten aantast. Vooral de bloemen en bladeren van appelboo- men en de bladeren en vruchten van kersen- boomen worden in zeer sterke mate aangetast, en daar de trekmade in zeer groot aantal op de boomen kan voorkomen, kan de door haar aangerichte schade zeer groot zijn. Nu is de eenvoudige en meest doeltreffende bestrijding van de trekmade in boomgaarden, die met lijmbanden. Om den stam, op ongeveer 1 M. boven den grond, wordt dan een pl.m. 8 c.M. breede band perkamentpapier (liefst groen van kleur) gebonden met twee touwtjes en daar op wordt een laagje z.g.n. rupsenlijm gesmeerd, d.i. een praeparaat, dat zeer lang (verscheidene maanden) taai kleverig blijft, omdat de vrouwe lijke vlinders van het begin van October af (na de eerste nachtvorten meestal) tot in December of Januari te voorschijn kunnen komen. Lijm van goede kwaliteit kan zoo langen tijd haar kleefkracht behouden. Het is noodig, dat alle boomen in een boom gaard van lijmbanden worden voorzien, opdat de vlinders geen gelegenheid hebben, hare eieren te leggen. In boomgaarden met onderbeplan- ting (b.v. van kruisbessen) moeten de struiken der onderbeplanting, waarop uit den aard der zaak geen lijmbanden gebruikt kunnen worden, in den winter met een 8 pCt. carbolineumop- lossing worden behandeld. Voor stamboomen (ook z.g.n. struikvormen) is het aanleggen van lijmbanden de beste bestrijdingswijze. Inlichtingen over de wijze, waarop de ban den moeten worden aangelegd, zoomede adres sen waar goede rupsenlijm te verkrijgen is, worden verstrekt door den Phytopathologischen Dienst te Wageningen en door de op verschil lende plaatsen gevestigde technische ambte naren en controleurs van dien dienst. legenheid daartoe bood zich vorigen Zondag aan, toen de weduwe en een bij haar inwo nende filmartist buiten de stad vertoefden. Bovendien was ook de keukenmeid dien dag uitgegaan. Het meisje liet toen heimelijk haar handlan gers binnen en onthaalde hen rijkelijk. Daar na werden de tapijten op gerold, kunstvoor werpen, pelterijen, sieraden, enz. in de koffers der weduwe gepakt. Toen alles was ingepakt riep het meisje den huisknecht en verzocht hem, de koffers naar buiten te willen brengen. Zij wendde voor, dat de filmartist ging verhuizen In een „Droschke" werden ze weggereden naar het „Potsdamer Bahnhof" De spoorbe ambten weigerden echter de koffers aan te nemen, daar ze niet voldoende gesloten wa ren. Daarna vertrokken de dieven, weer met hun buit, zonder eenig spoor van zich achter te laten. Volgens het „Berliner Tageblatt", bedraagt de schade anderhalf millioen mark. Een belooning van 150.000 mark is uitgeloofd aan hem, die de daders of het gestolenen kan aanwijzen. saamgevoegd in één juten zak; zij worden aldus aan den bakker afgeleverd. De aanbiedingen van Chineesche bloem heb ben de regeering genoopt ook aan deze zijde nkoopen te doen. Grootste draadloos station. Het nieuwe draadlooze telegrafiestation te Nauen bij Berlijn, is gisteren in dienst genomen. Het is de grootste instelling van dien aard, ter wereld. Behalve talrijke Duitsche autoriteiten, waren ook verscheiden leden van het diplomatieke corps verschenen. Baron Gevers, de Nederlandsche ge zant te Berlijn, woonde ook de plechtigheid bij De Buitenlandsche zoowel als de Duitsche pers was sterk vertegenwoordigd. President Ebert bedankte namens het rijk allen, die tot de oprichting van deze onder neming hadden bijgedragen. Hij hoopte, dat het station voor draadlooze telegrafie te Nauen dit product van Duitschen arbeid en Duitschen ondernemingsgeest in hooge mate tot de her- wording van Duitschland, dat thans niet meer over onderzeekabels beschikt, zou bijdragen. Als eerste telegram werd daarop een bood schap van president Ebert „Aan Allen" de wereld ingestuurd. De gasten maakten vervolgens van de gelegen heid gebruik om de inrichting wat naderbij te bekijken. Een klein uurtje later, terwijl men aan de koffietafel zat, werden reeds de antwoorden van heinde en verre voorgelezen.. Zoo begroetten het draadlooze station van Peking het nieuwe station van Nauen terwijl het draadlooze station op Java „den ouderen broeder" heil toe- wenschte. CITROEN-JENEVER. A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 Op de knieën had ze eens voor hem gelegen. Denk toch eens na, Eduard, denk toch eens goed na, had ze gevleid en hij de teer hartige, die helaas zoo'n zwakken wil had, schreide bij haar woorden, had toen al haar spaarpenningen die ze hem aanbood meegenomen en was heengegaan met duizend beloften met duizend goede voornemens in het zwakke hart. Kom niet weer, Eduard, als je niets wor den wilhad ze gemseekt en hij had een eed afgelegd Slechts als een welgesteld man kom ik je weer onder de oogen Maar toch was hij weergekomen, ellendiger, armoediger en berouwvoller dan ooit te voren en was weer met haar spaarduitjes met dezelfde beloften, dezelfde voornemens wegge gaan. Maar sinds dezen laatste keer leefde die vree- selijke angst in haar sedert dezen laatsten keer had ze alle vertrouwen verloren. Kom nooit weer, Eduard nooithad ze gesmeekt, ik kan het niet langer verdragen, ik sterf door jou En hij had beloofd, wat ze j verlangde Maar omdat hij zoo dikwijls iets beloofd had, geloofde ze niet meer, dat hij zijn woord zou houden en ze zag hem voor zich, dag en nacht, hoorde zij kloppen aan de deur, zijn Belangrijke diefstal te Berlijn. In een huis aan de Kurfürstendomm, te Berlijn, is een groote diefstal gepleegd. De weduwe van prof. dr. Adolf Baginsky, had eeni- gen tijd geleden een nieuwe dienstbodegehuurd van een zeer lichtzinnigen levenswandel. Zoo kwam het meisje in aanraking met zeer verdachte personen, die haar aanspoorden haar meesteres te bestelen. Een zeer goede ge- Chineesche tarwebloem. Naar de „Tel. meldt, wordt thans in ons land tarwe bloem aangeboden, akomstig uit China, van waar vroeger nog nimmer tarwebloem naar Europa geexporteerd werd. Integendeel betrok China voorheen buitengewoon groote partijen tarwebloem van Noord-Amerika en wel in dier mate, dat onlangs eenige Amerikaansche molens een afzetgebied in Nederland zochten, omdat China niet langer als afnemer optrad. Wat de hier geoffreerde Chineesche bloem betreft, verneemt het blad, dat de kleur mooi blank is en ook de bak-aard gunstig heeten mag, hoewel een vergelijking met de Ameri kaansche Patentbloem in hetvoórdeel van laatst genoemde moet uitvallen. Dat nochtans voor de Chineesche bloem prijzen van ruim 46 per 100 Kilo betaald worden, houdt verband met de bijzonder groote vraag naar beschikbare bloem. De Chineesche bloem wordt hier aangevo3erd in een toe nu toe onbekende emballage, n.l. drie zakjes bloem a 50 Eng. ponden elk, die zijn Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officioele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Afgifte van attestatiën de vita. De Burgemeester van Schiedam brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de afgifte van attestatiën de vita tot het ontvangen van Rijks- of Koloniale pensioenen, zal geschieden aan de afdeeling Militaire Zaken, Burgerlijke Stand en Bevolking der gemeente-secretarie, Nieuwstr. 26 alhier, alle werkdagen van v.m. 8 1/2 tot n.m. 1 uur. 's-Zaterdags tot n.m. 12 1/2 uur. Aangifte voor het Bevolkingsregister. Burgemeester en Wethouders van Schiedam achten het noodig, de ingezetenen te herinneren aan hunne verplichtingen tot het doen van aan gifte voor het Bevolkingsregister, voorgeschre ven bij Koninklijk besluit van 27 Juli 1887 (Staatsblad no. 141) en bij Gemeenteblad no. 4 van 30 Maart 1915. Die verplichtingen, wier verzuim wordt ge straft met hechtenis van ten hoogste 14 dagen of geldboete van ten hoogste 100.zijn hoofd zakelijk de volgendeBIJ VESTIGING IN DE GEMEENTE. Hij, die sich in de gemeente vestigt, doet daarvan aangifte aan het Gemeen tebestuur binnen een maand na zijne aankomst. BIJ HET VERLATEN DER GEMEENTE. Hij, die de gemeente metterwoon gaat ver laten, doet hiervan eene verklaring aan het Gemeentebestuur. BIJ VERHUIZING BINNEN DE GEMEEN TE. Elk hoofd van een gezin of afzonderlijk levend persoon doet binnen een maand na zijn verhuizing binnen de gemeente, daarvan aan gifte aan het Gemeentebestuur. TEN AANZIEN VAN INWONENDE PER SONEN. Eik hoofd van een gezin of afzonderlijk levend persoon geeft uiterlijk binnen een maand ken nis aan het Gemeentebestuur van ieder lid dat in zijn gezin wordt opgenomen of daar uitgaat, inwonende dienst- en werkboden daaronder be grepen. ALGEMEENE VOORSCHRIFTEN. Elke aangifte of verklaring gaat vergezeld van de opgaven, ter invulling van het Bevol kingsregister noodig. Ieder door het Gemeentebestuur daartoe op geroepen, is verplicht tot het doen der opgaven bovenvermeld. Burgemeeter en Wethouders vertrouwen, dat men zich deze herinnering zal ten nutte maken en brengen opnieuw ter algemeene kennis, dat het Bureau van het Bevolkingsregister geves tigd is in het pand Nieuwstraat 26 alhier en geopend is op werkdagen van des voormiddags 81/2 tot des namiddags 21/2 uur. 's-Zaterdags tot n.m. 12 1/2 uur. COGNAC, Girard Co. Tonnay Charente. Posterijen en Telegrafie. zachte bijna schreiende stem zag zijn schunnige kleeren, zijn wit gezicht en wist slechts dit eene Dezen keer overleef je het niet. En zoo reeds bijna vijf jaren wachtte ze zonder de geringste hoop. 's Avonds laat was hij in het kleine plaatsje aangekomen met den laatsten sneltrein. Hij kende de gewoonte zijner zuster, vroeg te gaan slapen, en emdat hij haar niet wilde verschrikken had hij in het hotelletje bij het station zijn in trek genomen en wilde haar pas den volgenden morgen opzoeken. Hij verveelde zich een beetje en daar er geen krant was, zette hij zich na een flink avond maal in een armstoel en overdacht nog eens zijn heele leven. Hij begreep niet dat het zoo lange jaren geduurd had voor hij eindelijk was gaan inzien», dat het anders moets zijn. Hoe had hij toch zijn zuster, van wie hij toch zoo innig hield 'zoo dikwijls kunnen bedroeven en verschrikken. Ja, hij was een slechte, ellendige kerel geweest en ze had wel het recht hem te verachten, maar al hij nu morgen bij haar kwam, haar alles ver telde en met haar beraadslaagde over de toe komst over een aardig villatje, om samen te wonen.... wat zou ze dan wel zeggen Het wachten viel hem zoo zwaar, en hij kon nauwe lijks s' nachts slapen. Allerlei merkwaardige gedachten kwamen er bij hem op hij stelde zich voor, welke woorden hij zou kiezen om haar alles te vertellen hij zag in zijn verbeelding haar ongeloovig gezicht zag de vruegde, die het langzamerhand zou uitdrukken voelde, hoe ze hem de armen om den hals zou leggen en ze half verwijtend, half om vergeving vragend, zeggen zou Ik wist het immers wel, Eduard, eenmaal moest toch de tijd komen, dat je weer verstan dig bent geworden. Maar de nacht was lang en de gedachten in zijn hoofd namen dolle, speelsche wendingen en plotseling kreeg hij een dwaas ide. Ik zal haar foppen, zei hij en lachte zach tjes. Ik zal doen alsof ik weer kom als de arme, berouwvolle zondaar en begint'ze dan met ver wijten, dan neem ik haar in mijn armen en dans met haar de kamer rond Ja, dat was een mooie grap hij verheugde er zich op, dat hij door opwinding in het geheel den slaap niet te pakken kon krijgen en den vol genden morgen zag hij er zoo bleek en akelig uit, alsof hij een week lang niet gegeten had. Hij was koud, toen hij den weg naar het huisje insloeg zijn handen waren paars blauw hij stak ze in den zak en de kraag van zijn jas' klapte hij in de hoogte. Postehégue en Girodienst. Aan het postkantoor Schiedam en de daaron der ressorteerende hulpkantoren werd gedu rende de maand September 1920 gestort /315.081.18s uitbetaald wegens cheques - 231.258.75r Op de postrekeningen van dit postkantoo1 werd bijgeschreven a. wegens stortingen 449.354.42* b. wegens overschrijvingen...-392.778.80* Afgeschreven a. wegens overschrijvingen - 634.910.731 b. wegens cheques 196.000.431 Op den laatsten der maand was het aantal rekeninghouders van dit kantoor 91. Toen hij door de straat liep, drukte hij zijn hoed diep in de oogen, want de menschen be hoefden hem niet te herkennen. Zoo was hij uiterlijk een beeld der ellende slechts in zijn hart was hij overgelukkig want hij hield immers van haar en voelde zich blij haar deze verrassing te kunnen brengen. Juffrouw Hildebrand zat te naaien en dacht aan haar broer vijf jaren waren voorbij ge gaan vijf lange jaren zoo lang had het an ders nog nooit geduurd. Ze hief de mand met waschgoed van den grond om een lijfje uit te zoeken, maar op het zelfde oogenblik liet ze alles weer vallen. Hij had geklopt tweemaal achter elkaar niet luid maar toch dringend als met zenuwachtige hand. Ze sidderde haar blik dwaalde naar de kast. Haar voeten beefden en de ketting kwam van de deur. Zij opende de deur op een kier en schrok terug zag nog een keer, hoorde zijn stem, die vleiende stem zag het bleeke gezicht den hoogopgezetten kraag. Neen, neen riep ze. Maar hij duwde de deur open, omhelsde zijn zuster, zette haar in een stoel en vertelde haar, dat het nu anders was, geheel anders^ r L

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 6