Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Gratis-Ongevallenverzekering 43&U» Jaargang. Maandag 4 October 1920. 12853 Bedrogen. riiÉlfi ,,h' rnnn ik» mi m,b« FEUILLETON. BureauKoemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 89. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.per week 15 eent, franco per post ƒ2,50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels ƒ1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. levenslange Bl 1111 veilles van J f 11 I 1111 vmm geheele H 1111 een hand, I 1111 Invaliditeith W voet of oog j 8 £.UU> aooa I 4# U een duim i De verzekering woidt gewaarborgd dooi de Hollandsehe Algemeen» Verzekeringsbank te Sehledam. bfj verliesQ jp' van een ^wijsvinger j Ml verlies van eiken ande ren vinger Buitenlandsch Nieuws. POLEN EN RUSSEN. Het communiqué van den Poolschen gene- ralen staf van 1 October luidt aldus Ten Noordoosten van Grodno hebben de Poolsche afdeelingen de rivier de Oela bereikt, zonder voeling met den vijand gehad te hebben. De achtervolging van de in de gevechten bij Lida verstrooide roode divisie ontwikkelt zich gunstig voor ons, den 29sten September rukte de groep van Overste Doba-Biernackibis voor uit tot Nowo-Groedok. De buit, die in het tijdperk van 30 tot 20 Sep tember door ons gemaakt is, bedraagt 25.000 gevangenen en 100 kanonnen. Bij Baronowitsji maakten de Poolsche afdee lingen 1000 gevangenen en veroverden zij 36 machinegeweren. De toestand ten Zuiden van de Pripet is onveranderd. In Soewalki en het Sejnygebied werden de gevechten na overleg met de Litauers gestaakt. Poolsche bladen melden, dat een regiment Don-kozakken, na twee bolsjewistische com missarissen vermoord te hebben, met wapens en al naar de Polen overgeloopen is, Joffe heeft aan den voorzitter der Poolsche delegatie een brief gericht, waarin hij ophelde ring verlangt van de vertraging in de vredes onderhandelingen, terwijl hij Polen aansprake lijk stelt voor het voortduren der operaties. Domsky, heeft in zijn antwoord verklaard, dat de Russen die vertraging door de verandering van hun oorspronkelijke plannen zelf hebben veroorzaakt. In goed ingelichte kringen wordt de toestand als spannend beschouwd, hoewel niet als ge vaarlijk. Men verwacht de hervatting der on derhandelingen binnen twee of drie dagen. Doch ingevolge de nieuwe overwinningen van de Polen is 'n verandering van de stemming in Warschau te verwachten, waardoor de resulta ten van de onderhandelingen te Riga in gevaar zouden kunnen worden gebracht. Gisterenavond en hedenmorgen hadden te Warschau twee zittingen van den ministerraad plaats. Men hield zich bezig met de onderhan delingen in Riga en werkte nieuwe instructies voor de Poolsche gedelegeerden uit. Deze in structies zullen nog hedenavond door den op persten raad van nationale defensie worden be vestigd. De voorzitter van de Poolsche delegatie, Domsky, antwoordde op Joffe's voorstel voor het houden van een volledige zitting met ver wijzing naar de te verwachten nieuwe instructies De nieuwe Poolsche voorstellen zullen waar schijnlijk langdurige overwegingen van de zijde der Russische delegatie eischen en de nieuwe zitting kan eerst na afloop van deze beraad slagingen worden vastgesteld. HET LEGER VAN GENERAAL WRANGEL. Het legerbericht van generaal Wrangel luidt aldus Het dertiende roode leger is op zijn flanken en in den rug aangevallen, en het trekt terug naar de Dnjepr-linie. In de buurt van Alcxan- drofsk zijn de bolsjewiki over een front van 200 kilometer op de vlucht geslagen. M ij hebben meer dan 1000 gevangenen gemaakt, en 50 kanonnen, verscheidene honderden machine geweren, acht gepantserde treinen, drie gepant serde automobielen, zeven vliegmachines en een groote hoeveelheid ander krijgsmateriaal ver overd. DE TOESTAND IN RUSLAND. De ,,Times"-correspondent te Stockholm meldt, dat men in Sovjet-kringen zeer ongerust is over den huidigen toestand. De roode legers, die op beide fronten, in Polen en in de Krim terugtrekken, zijn gedemoraliseerd, en krijgen onvoldoende voedsel. Bij verschillende leger korpsen wordt honger geleden. De Sovjet-re geering heeft een bevel uitgevaardigd, dat iedere Rus zijn overtollige kleeding aan het leger moet afstaan, ten einde de soldaten te redden van den dood door bevriezing.. Pogingen van Frotzky om nieuwe troepen te recruteeren. lijden schip breuk. Zoowel de boeren als de arbeiders in de steden verzetten zich daartegen. Ie Moskou en Petrograd dreigen de arbeiders in de fabrieken met staking en plundering. De bolsjewistische pers publiceert alarmeerende artikelen over den militairen toestand. Uit het Engelse h. 19 In de andere kamer zat iemand terooken. Her- bert zag dadelijk de gestalte en herkende Blake Hij zeide hem, dat hij dadelijk terug zou komen en ging naar buiten. Op het oogenblik had hij weinig te doen, en daar Leslie misschiep met den eerstvolgenden trein zpu meeko men wgpdelde Herbert naar het station. Inderdaad' kwam kapitein Leslie mee. een kleine, beweeglijke man; uit geheel zijp b&uuiüg én voorkomen sprdi s<jn vroegere militaire dienst.Zijn scherp oog scheen in alles door te dringen. „Ik ben op weg napr M&ssingham," zeide dit nik kreeg uw telegram nog juist op tijd. Ik heb tijd tot 3.15. Je hebt dus een van mijn, oude vrienden hier. Wat is het voor een heer^ schap?" „Je zult hem dadelijk zelf kunnen zien," zeide Herbert. „Op het oogenblik is hij in de kamers van mijn patiënt. Gij moet u verdekt opstellen, dan zal ik hem naar bui ten zenden. Gij kunt hem dan scherp opne men en mij daarna vertellen, of gij hem hebt ENGELAND. De tweede stemming van de mijnwerkers be treffende het aanvaarden van de voorstellen der mijneigenaars zal op 11 en 12 Oct. plaats hebben. De eenvoudige meerderheid der stem men zal beslissen. Het resultaat der Vrijdag gehouden bespre kingen tusschen de mijneigenaars, de vertegen woordigers der regeering en de mijnwerkers is geweest, dat de mijneigenaars een nieuw voor stel hebben gedaan. Zij hebben een loonsver- hooging aangeboden van 1 shilling per dag op een basis van 240 millioen ton in plaats van 242 millioen ton en een verhooging van 2 shil ling op een basis van 248 millioen ton in plaats van 250 millioen ton. Hieruit blijkt, dat de mijneigenaars een nieuwe concessie hebben ge daan door het verschil van hun aanbod en den eisch der mijnwerkers terug te brengen tot slechts 6 millioen ton. Het aanbod komt neer op een Ioonsverhooging van 2 shilling op de productie van het eerste kwartaal van het jaar, die 248 millioen ton bedroeg. Sedert dien tijd is de productie teruggeloopen en de mijnwerkers ver langen een Ioonsverhooging van twee shilling op deze verminderde productie. De mijneige naars beweren echter, dat de mijnwerkers door hun aanbod in staat worden gesteld de verhoo ging te krijgen van 2 shilling, zonder dat de productie feitelijk vermeerdert. Het besluit van de mijnwerkersafgevaardig den om de staking opnieuw veertien dagen uit te stellen en een tweede stemming te hou den, werd genomen met een meerderheid van 534.000 tegen 401-000 stemmen. Men hooht herkend." „Ik heb zoowat een vierduizend van die hee- ren in en uit Edenhurst zien gaan," antwoord de Leslie droogjes, „en er is géén enkele bij, wiens zonden ik niet zou kunnen opnoemen, zoodra ik hem maar even heb gezien. Kom, laten we gaan. Als ik dien man eerst moet opnemen en vervolgens nog met u moet lun chen, hebben wij niet zoo heel veel tijd," Toen Herbert opnieuw bij MqpjvU kwam, was deze wakker. Hij w^ü »u geheel andere stem ming, dan Jg yori'ge maal cynisch, onver schillig, en prikkelbaar. Een glas \yluskey zoo zeide hij ruw, was hem op het qo{^nb(& meer waard dap al de dokters der heele we- rejcl, „Ik kan niet slapen zonder whiskey," klaag de hij in een dronkemans-droefheid. „En al mijn geld is op. Voor gij kwaamt, was ik even ingesluimerd, maar ik was dadelijk weer wak ker. En ik heb zulke gruwelijke droomen Geef mij wat, geef mij een slaapmiddel." Herbert schreef een recept en ging de an dere kamer binnen, waar Blake zat. „Wilt gij dit even gaan halen?" vroeg hij. „En geef het dan dadelijk den patiënt in, als gij terug zijt. Indien hij niet kan slapen, ben ik niet verantwoordelijk voor de gevolgen. Ik zal even op u wachten." Blake ging weg en kwam even later terug met een sterk narcotischen drank. De uit- groote beteekenis aan het verschil tusschen deze cijfers en die van de cijfers der stemming, welke slechts een week geleden gehouden is, toen Smillie een tweede stemming voorstelde over de kwestie van het verwijzen van den eisch tot Ioonsverhooging naar een onafhankelijke recht bank. Toen was de uitslag der stemming 545.000 tegen het houden van een tweede stem ming en 360.000 vóór. De gematigden hebben dus hun aantal stemmen weten te vermeerderen van 360.000 tot 534.000, terwijl het onverzoen lijke deel der mijnwerkers zijn stemmenaantal heeft zien verminderen van 5451.000 tot 410.000 zoodat zij 144.000 stemmen verloren hebben. De bladen spreken hun voldoening uit over de wending, welke de gebeurtenissen hebben genomen. Men is in vele kringen van meening, dat het gevaar voor een staking is afgewend. De „Times" zegt, dat de laatste wending in het geschil als een gunstig teeken mag beschouwd worden voor meer stabiele en vreedzame toe standen in de mijnindustrie, waarvan de econo mische wederopleving van het land afhankelijk is. De mijnwerkers van hun zijde hebben den weg van gezond verstand gekozen, maar de mijneigenaars zijn hun in een geest van verzoe ning tegemoet getreden. MALAISE IN DE ENGELSCHE INDUSTRIE. De crisis in de Engelsche handel en industrie treedt nog spoediger in dan men verwachtte. Een der grootste fabrieken van Sheffield heeft gisteren 1000 arbeiders ontslagen wegens gebrek aan orders. De bewuste fabriek staat in connectie met de United Steel Corporation, die één der •grootste groepen der wereld vormt, zoodat men deze gebeurtenis beschouwt als het begin van de groote depressie, die sedert geruimen tijd verwacht wordt. Eén der grootste fabrikanten verklaarde, dat vele andere fabrieken binnenkort denzelfden maatregel zullen moeten nemen. DE TOESTAND IN IERLAND. Uit Londen werd 2 dezer gemeld Gisteren heeft een kabinetszitting plaats ge had, welke ook bijgewoond werd door Sir Hamar Greenwood, den eersten secretaris voor Ierland, en Sir Henry Mac Ready, die het opperbevel over de strijdkrachten in Ierland voert. In 't bizonder zegt de „Daily Chronicle", werden de repressailles besproken die door de hulppolitie genomen waren wegens het dooden van hun kameraden door Sinn Feiners. Mac Ready legde een rapport over waaruit zou blijken, dat de vele berichten over deze gebeurtenissen zeer overdreven waren. Wel niet als excuus, doch als toelichting werd er op gewezen, dat in ver scheidene gevallen excessen gepleegd waren, wanneer de gemoederen buitengewoon opge wonden waren door een of andere wandaad van de zijde der Sinn Feiners. Intusschen zal naar de wandaden die in den laatsten tijd hebben plaats gehad een volledig onderzoek worden ingesteld, Mac Ready, in wien de regeering een volledig vertrouwen stelt, is het volkomen met den eersten secretaris eens, dat aan represailles werking liet zich niet lang wachten. Dr. Ma- riatt viel weldra in een diepen slaap. „Hij zal een paar uur lang slapen," zeide Herbert.,,Als hij wakker wordt moet hij gebrui ken, wat ik hier heb opgeschreven." „Vanwaar moet dat komen vroeg Bla ke. „Er is geen penny in huis en de huishoud- juffrftdW is alles behalve beleefd; ik heb ook niets meer beschikbaar,". „Ik zal evep met de juffrouw spreken," antwoordde de dokter, „en haar voorloopig lev reden stellen. Inmiddels hebt gij hier twee pand sterling, waarmede gij een dag of vijf kunt uit komen. Als een verpleegster noodig is, zal ik er een zenden." Blake mompelde iets. Het was moeilijk uit te maken, of hij werkelijk door de edel moedigheid van den dokter geroerd was, dan wel of hij hem eenvoudig als een halven gek beschouwde. Herbert vertrok, zonder zich daar over zorg te maken. Nabij een hoek der straat wachtte Leslie hem op. „Gij hebt hem herkend, zie ik wel,"tzeide de dokter. „Dat wist ik van te voren. De man heet Blake." „Wel, dat verwachtte ik niet, want hij noemt zich Blake." „Daarbij blijkt zijn geslepenheid. Het aan houdend veranderen van naam brengt zulke xnensehe n dikwijls in ongelegenheid. Blake ver welken aard ook, een einde moet worden gemaakt. Definitieve maatregelen zullen ge troffen worden om deze te voorkomen of te be straffen. DE TOESTAND IN ITALIË. Te Gressoto is het tot een botsing gekomen tusschen een aantal arbeiders, die een optocht door de straten hielden en anarchistische lie deren zongen en de politie. Een der manifestanten werd gearresteerd, waarna de spoorwegarbeiders naar het politie bureau trokken en de vrijlating van den gear resteerde eischten. De politie maakte daarop gebruik van de wapenen, waardoor een arbei der gedood werd. Er is een plaatselijke staking van 24 uur ageproclameerd. De treinen naar Rome konden niet vertrekken. DUITSCHLAND. De Fransche gezant te Berlijn, Laurent wordt te Parijs verwacht. Men zoekt verband tusschen dqze reis en die van de Duitschen financieelen gedelegeerde te Brussel, Bergmann, die ook te Parijs komt, waarschijnlijk, volgens de „Intran- sigeant", om directe onderhandelingen te kun nen voeren. Het blad merkt op, dat men te voren aan Bergman kan mededeelen, dat, indien zulke onderhandelingen plaats hebben, de financieele experts het verdrag van Versailles voor zich zullen hebben liggen. BELGIE. De mijnwerkersstaking in de Borinage heeft zich tot twee nieuwe plaatsen uitgebreid. Te Framieres en Paturages wilden de stakers het tramwegverkeer beletten. Zij hielden de arbei ders aan, die zich naar het werk begaven. Men heeft thans overtuigende bewijzen van de aanwezigheid van buitenlandsche agitatoren. Er zijn revolutionnaire plakkaten aangeplakt. HONGARIJE. In Boedapest is een Poolsch-Hongaarsche Naamlooze Handels-Vennootschap opgericht met een kapitaal van 3.000.000 kronen, ter bevor dering van de traditioneele betrekkingen tus schen Hongarije en Polen op economisch- en handelsgebied. Directeur is graaf Etienne Bu- rian. SPANJE. De koning heeft het besluit tot ontbinding der Cortes geteekend. PORTUGAL. Een vertraagd Havas-telegram uit Lissabon meldt, dat de stakende mijnwerkers in de Zui delijke districten weigeren om in onderhandeling met de regeering te treden, zoolang het decreet betreffende hun mobilisatie niet is ingetrokken. EGYPTE. Men meldt uit Cairo dd. 30 September In den loop van een interessant onderhoud met den berichtgever van Reuter alhier, heeft is een geslepen schurk. Hij was eerst in het leger, maar werd er uit verwijderd, omdat hij van een ander geld had gestolen. Hij is een gentleman van geboorte en heeft zeer goede connecties. Hij kon toen reeds uitmuntend schermen en verwierf zich op een of andere wijze een plaats in een der militaire opleidingsscholen in Frankrijk, Hij maakte naar als een schermer en stond spoedig als een der beste schermers van Frankrijk bekend. Maar ook raakte hij in ongelegeheden en moest vluchten. Hij ging naar Londen en kreeg een betrekking aan een school, waar hij zich schuldig maakte aan pogingen tot afpersing en eindelijk voor vijf jaar naar Edenhurst werd gezonden. De man is te meer gevaarlijk, daar hij er uit ziet als een heer en ook een goede opvoeding heeft ont vangen. Als gij nog meer over hem wilt weten zal ik het te Edenhurst nog wel even nazien." „Dank u, ik weet voor.loopig reeds ge noeg," zeide Herbert. „Laten we nu liet on derwerp maar laten rusten en gaan lunchen. Vera zal blij zijn, u nog eens te zien." Vera was inderdaad verheugd, den heer Leslie te zien, doch zij was gedurende den lunch opvallend stil, zoodat Herbert zicq reeds met verwondering afvroeg, wat haar scheelde. Zoodra Leslie vertrokken was, zei de de dokter „Zijt gij niet wel, Vera?" (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 1