Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Gratis-Ongevaüenverzekeriiig 43Mia Jaargang. Dinsdag 5 October 1920. No. 12854 BureauKoemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden f2.per week 15 cent, franco per post ƒ2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels ƒ1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal laatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel, peciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten -worden berekend. vnHai levenslang* if 000 veilles van InvaHdftel:S £1111 vwt of^gLUU aooaI U U een duimt De verzekering wordt gewaarborgd doo» de Hollandsehe Algemeena Veizekeriagibank te lahladam. bfj verliesQ van een ^wijsvinger bfl verlies van eiken ande ren vinger Buitenlandsch Nieuws. generaal Wrangel doèn weten, dat hij zichzelf alleen ten doel hebben de arbeiders te verdee- POLEN EN RUSSEN.. Het jongste Poolsche stafbericht deelt mede dat de ontsteltenis in het roode leger toeneemt. Een bolsjewistische divisie is vernietigd door Poolsche Cavalerie, terwijl bij Ilorodyszcze een sowjetbrigade zich moest overgeven. Daszynski, dienstdoend eerste minister, is naar het front vertrokken om met Pilsoedski over dringende politieke kwesties te spreken. Witos had gister een onderhoud met sir Horace Rumbold, den Britschen gezant, over de vredes onderhandelingen en het Poolsch-Litausch ge- Schil. De bijzondere correspondent van de „Man chester Guardian" te Riga, die geruimen tijd te Moskou is geweest, bevestigt in een telegram, dd. 2 October, de berichten dat het bolsjewis tisch régime in Rusland zijn uiterste crisis be reikt heeft. De Poolsche oorlog, welke verre van populair was, is nu zeer onpopulair en het volk zou zelfs een tweede Brest-Litofsk willen aanvaarden. Het land wordt bedreigd door een hongersnood zooals nog nooit is voorgekomen, en veel uitgebreider dan die van 1891. De bol- sjewiki vreezen ontspanning van den oorlogs druk. Want die zou zich kunnen uitbreiden tot de organisatie van het voedseltransport. Een groot gevaar voor de sowjets is de moge lijkheid dat Wrangel de graanvoorziening van het Koeban-gebied zal afsnijden, alsmede de petroleum van Grozny. Uit Warschau wordt aan de „Vossische Zei- tung" geseind, dat Daszynski vice-minister- president, weldra naar Riga vertrekt, om daar op het beslissende oogenblik aanwezig te zijn. Deze reis van Daszynski beteekent niet, dat de onderhandelingen te Riga in een kritiek stadium zijn getreden. Men meent integendeel te Warschau, dat voor de eerstkomende dagen een gunstige wending te verwachten is. Op een vraag van den Engelschen gezant te Warschau heeft Sapieha, minister van buitenlandsche za ken, uitdrukkelijk geantwoord, dat de Poolsche troepen in het geheel niet van plan zijn Wilna te bezetten. Zij denken er zelfs niet aan tot deze stad op te rukken. Door deze verklaring, aldus meent men te Warschau, vervalt een der twee voornaamste eischen van Moskou. Men hoopt nu nog maar, dat Rusland zijn tweeden eisch de volksstem ming in OosUGalicië, zal intrekken. Polen kan zich in geen geval met deze volksstemming ver eenigen. De Poolsche commissie, die bij de tech nische bepaling der grenslijn zal moeten mede werken, is Zondag naar Riga vertrokken. Dit kan ook als een bewijs worden beschouwd, dat men in Polen den wapenstilstand en den voor loopigen vrede verwacht. Een telegram uit Riga aan de „Deutsche Allgemeine Zeitung" zegt, dat Tsjitsjerin al daar is aangekomen. Zijn opvattingen over den stand der onderhandelingen geven in tegenstel ling met de berichten van Poolsche zijde, geen aanleiding tot een bijzonder optimisme inzake het sluiten van den vrde. Een telegram uit Warschau aan de „Ber- lingske Tidende" deelt mede, dat de Poolsche regeering Zaterdag een beslissing nam over de politiek, welke ze zal aannemen in verband met de jongste Russische eischen te Riga. Zij zond in dien zin nieuwe instructies aan de Poolsche afvaardiging. De plannen der Polen zijn, naar men zegt, belangrijk, maar bepaalde bijzonder heden zijn niet bekend gemaakt. POLEN EN LITAUEN. Een Reutertelegram meldt Een Reutertelegram meldt, dat Britsche officieele kringen geen bevestiging van het slui ten van een wapenstilstand tusschen Lithauen en Polen hebben ontvangen. De jongste tele grammen toonen aan, dat de bijeenkomst te Soewalki, die Vrijdag begon, geen resultaat heeft opgeleverd. De voornaamste moeilijkheid is de spoorwegkwestie. De Lithauers kunnen niet de Poolsche voorstellen aanvaarden voor het gebruik van den spoorweg Soewalki-Oraley. De Lithauers stelden voor om de zaak te ver wijzen naar een commissie uit den Volkenbond. Déze commissie is Zaterdag te Soewalki aann gekomen. De hoop is levendig, dat ze iets zal kunnen doen om de spanning te verminderen. HET LEGER VAN GENERAAL WRANGEL, Het leger van generaal Loklutsy, de aanvoer der van de vroegere legers van Koltsjak, die Xransbaikalië zijn gehergroepeerd, heeft aan en zijn leger onder diens bevelen stelt. ENGELAND. Volgens de Londensche bladen toonen ver schillende berichten uit de mijndistricten aan, dat er veel meeningsverschil heerscht onder de mijnwerkers inzake de aanvaarding van^ het j nieuwe aanbod. Zuid-Wales, Lancashire, Ches hire en Staffordshire verzetten zich, maar Yorkshire en Gloucester zijn ten gunste van de voorgestelde regeling. In Zuid-Wales zijn than^ velen werkeloos, daar de mijnwerkers staakten tegen de beslissing van de nationale conferentie in. De mijnwerkersraad in Derby shire nam een motie aan,waarbij hij zijn leden aanried om de voorgestelde regeling niet te aanvaarden. Adamson, de voorzitter van de nationale unie van spoorwegpersoneel, zeide in een rede te Mansfield, dat het spoorweg personeel gelijk had om te trachten een staking te voorkomen, welke alleen in revolutie kon eindigen. FRANKRIJK EN DUITSCHLAND. In verband met het bericht uit Parijs over de aanstaande hervatting van de rechtstreeksche economische onderhandelingen tusschen Frank rijk en Duitschland, verneemt het „Acht Uhr Abendblatt" van goed ingelichte neutrale di plomatieke zijde, dat men te Parijs reeds ge- ruimen tijd geleden de noodzakelijkheid heeft ingezien, de indertijd in alle stilte afgebroken onderhandelingen te hervatten. Het afbreken der onderhandelingen, even vóór het bijeenkomen der conferentie te Spa, hield voornamelijk verband met de exportkwes tie. Duitschland was niet bereid, vrijen invoer van luxe artikelen en wijnen toe te staan, waarop Frankrijk stond. Intusschen moest men in Fransche econo mische kringen erkennen, dat men niet voor altijd van de economische betrekkingen met Duitschland kon afzien. Dit sproot voornamelijk voort uit den overvloed van Fransche ertspro ducten, waarvoor men geen afzetgebied vond, terwijl in Duitschland talrijke hoogovens het bedrijf hadden moeten stopzetten. Even dringend was de wederopbouw van Noord-Frankrijk, welke slechts met succes be werkstelligd kan worden, wanneer er weer ge regeld economisch verkeer tusschen Duitsch land en Frankrijk zou zijn. Waarschijnlijk zul len thans opnieuw onderhandelingen worden gevoerd over de deelneming van Duitsche ar beiders aan den wederopbouw. RELGIE. De staking der mijnwerkers heeft sinds gister ochtend, aldus seint men uit Bergen, een veel grooteren omvang aangenomen. Men sprak van 30.000 werklieden, die zouden staken. Zij wei geren de inkomstenbelasting te betalen onder voorgeven, dat de patroons dat maar moeten doen, omdat zij zelf niet genoeg verdienen. Nu bedragen hun loonen gemiddeld 25 franken per dag. Bovendien eischen zij een verhooging van 5 ten honderd voor alle groepen van werklieden. Er heeft in de Borinage een groote betooging plaats gehad. Men had groote witte biljetten aangeplakt, waarop met bloedroode letters een groote betooging der oud-strijders ter inwijding van hun vaandel werd aangekondigd. Deze be tooging heeft plaats gehad en was heel kalm. De sprekers hebben echter heftige en opruiende toespraken gehouden. Een hunner heeft ver klaard, dat bij een nieuwe mobilisatie de sol daten zich niet meer naar de kazerne, maar naar het Volkshuis zouden begeven, want als zij zich bij hu» regiment voegden om de ge weren in ontvangst te nemen, zou het niet zijn om naar de grens te snellen, maar om op de barrikaden de sociale omwenteling te verdedi gen Een ander spreker heeft gezegd, dat het er onvoorwaardelijk komen moest, dat de werk lieden zelf het kapitaal zouden besturen, Daarna nam de afgevaardigde Mouri. het woord, die eenheftigenaanval deed op de burgerlijke bladen, welke thans nog op een nieuwen oorlog aanstu ren, omdat zij daar baat bij zullen hebben. De afgevaardigde van den Meulebroecke van Dendermonde heeft de talenkwestie behandeld. Hij heeft het Vlaamsche programma verdedigd en is toegejuicht. De Vlaamsche kwestie, heeft hij gezegd, is een zaak tusschen de Vlaamsche arbeiders en de Waalsche arbeiders. Zij zullen zich wel met elkaar verstaan, als zij de ver bonden voor de Waalsche verdediging, welke len, den rug maar toekeeren. AMERIKA EN JAPAN. Een telegram uit Tokio van 28 October meldt De toenemende spanning tusschen Amerika en Japan houdt de verantwoordelijke staatslieden in Japan ernstig bezig, alsmede alle goede vrien den van beide landen, die hopen, dat de uit wisseling van verontrustende berichten door de Jingo-pers, welke op den geest in beide landen onvermijdelijk een slechten invloed uitoefenen, spoedig zullen ophouden. De Japansch-Amerikaansche vereeniging zal twee van zijn leden naar Amerika zenden, om te beproeven, in Californië een beter begrip omtrent de Japansche zaak ingang te doen vinden, en voorts om te trachten de gevoelens, welke in Amerika heerschen, dat n.l. Japan moeilijkheden zoekt, te doen verdwijnen. De afgevaardigden zijn gekozen, maar het staat nog niet vast dat zij de missie zullen aanvaarden. Intusschen is besloten om aan de Japansch- Amerikaansche vereeniging te New-York tele grafisch te verzoeken haar pogingen, om de aan weerszijden van de Stille Zuidzee opdoe mende wolken te verdrijven, te verdubbelen. Baron Goto, die als de toekomstige eerste- minister beschouwd wordt en die vroeger de post van minister van buitenlandsche zaken be kleed heeft, veroordeelt in een geschrift krach tig de uitbarstingen in de pers, welke tegen Amerika vernomen worden. ENGELSCH-INDIE. Naat de „Times" uit Bombay verneemt, br-idt de stakingsbeweging aldaar zich uit. Op 1 October hebben de arbeiders van de gasfa brieken de staking geproclameerd. Zij eischen, dat eenige ontslagen arbeiders weer in dienst worden genomen. De staking van het post- en telegraafperso neel duurt voort. De autoriteiten kunnen echter den dienst gaande houden. Ook bij de Great Indian Peninsula Railway is een staking onder eenige categorieën arbeiders uitgebroken. Uit Calcutta wordt gemeld, dat er groote ontevredenheid heerscht onder de arbeiders van de thee-plantages van Dooni, Doma Pabho- jan en Deodam in het Lachimpoerdistrict. Toen hun eisch betreffende hooger loon niet werd ingewilligd, kwam het tot ongeregeldheden, waarbij 5 Europeanen gewond werden. Te Deodam werden verschillende huizen ge plunderd. Vijftig onruststokers werden gear resteerd. De regeering van Engelsch-Indië heeft den verkoop van de „Daily Harold" verboden. Binnenland. De P. T. T. Dienst. Bij Kon. besl. is bepaald Er is een commissie van advies betreffende aangelegenheden van het staatsbedrijf van de posterijen, de telegrafie en telefonie, zetelende te 's-Gravenhage. De commissie bestaat, behalve uit den voor zitter, tevens lid, uit 6 leden, door de koningin, te benoemen op voordracht van den minister van Waterstaat. De voordracht van één dezer leden geschiedt op een aanbeveling van 2 personen, opgemaakt door den Nijverheidsraad; van een ander lid op een aanbeveling van 2 personen, opgemaakt door den Middenstands- raad; van twee leden op een aanbeveling van 6 per sonen waarvan 3 voor elke plaats) door de commissie van overleg voor het Staatsbedrijf, opgemaakt uit de ambtenaren in vasten dienst bij dat bedrijf. I De directeur-generaal der posterijen en tele- grafie is ambtshalve lid en voorzitter der commissie. Aan de commissie wordt toegevoegd een se cretaris, door den minister van W aterstaat op voordracht van den directeur-generaal te be noemen. De leden en de secretaris genieten, behou dens vergoeding van reis- en verblijfkosten, geen geldelijke belooning ter zake van hün lid maatschap of de ten behoeve der commissie verrichte diensten. De leden der commissie met uitzondering van den voorzitter, treden om de 4 jaar af: het ééne jaar twee leden, het andere jaar 1 lid, het volgende jaar 2 leden en het vierde jaar 1 lid, vol gens een door den minister van Waterstaat vast te stellen rooster. De eerste aftreding heeft plaats 1 jaar na den datum van instelling der commissie, de tweede 2 jaar, de derde 3 jaar en de vierde 4 jaar daarna. De commissie houdt zich bezig met die on derwerpen, betreffende het Staatsbedrijf van de posterijen, de telegrafie en de telefonie, welke haar door den minister van Waterstaat, den voorzitter of een harer leden worden voorge legd en brengt daarover advies uit aan den mi nister van Waterstaat. Het Dagbladbedrijf en de Arbeidswet. Naar wij vernemen, hebben het algemeen hoofdbestuur der Boekdrukkerijbonden, het hoofdbestuur van den Algemeenen Nederl. Typo grafenbond, het hoofdbestuur van den R. K. Graf. bond, het hoofdbestuur van den Ned. Chr. Graf. Bond, in verband met het, volgens het ontwerp der werktijden genomen besluit voor fabrieken en werkplaatsen, nachtarbeid toe te staan voor dagbladdrukkerijen met een ochtendblad, mits de nachtploeg niet meer dan eens in de drie weken 48 uur arbeid verricht, tot den minister van Arbeid een adres gericht. Daarin wordt er op gewezen, dat door deze regeling voor het dagbladbedrijf onhoudbare toestanden moeten ontstaan, omdat de dagblad drukkerijen zullen worden gedwongen een nacht ploeg te nemen, die slechts eens in de drie we ken opkomt en overigens geenerlei arbeid heeft te verrichten, doordat het dagbladbedrijf geen continu-bedrijf is, doch slechts werkt met één dag- en één nachtploeg. Met het oog op het feit, dat overeenkomstig de nieuwe C. A. O. tusschen werkgevers en werknemersorganisaties van het boekdrukkers- bedrijf is gesloten, de werknemers der dagblad drukkerijen met ochtendblad om de andere week vijf nachten 7 uur en den zesden nacht 5 uur arbeid verrichten, wordt den minister verzocht een zoodanige wijziging van de Ar beidswet en van het Werktijdenbesluit te wil len voorstellen, dat eene regeling, aansluitende bij de G. A. O. wordt verkregen, die de onover komelijke bezwaren uit de huidige bepalingen voortvloeiende, ondervangt. Wettelijke bescherming der arbeiders. Onder voorzitterschap van Dr. W. H. Nolens, is Zaterdag te Den Haag een algemeene leden vergadering gehouden der Ned. Vereen, voor wettelijke bescherming der arbeiders, waarin door den secretaris en den penningmeester ver slag werd uitgebracht over den stand der ver eeniging gedurende de crisisjaren. Deze versla gen, welke in druk zijn uitgegeven, werden goed gekeurd. De aan de beurt van aftreding zijnde bestuursleden prof. J. P. de Vooys en mr. J. Hingst werden herkozen. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over de verhouding vzan de internationale vereeniging voor arbeids bescherming tot het bureau du travail van den Volkenbond te Genève. Afgewacht wordt hoe zich de samenwerking met het nieuwe instituut ontwikkelen zal. Besloten werd begin 1921 een algemeene vergadering te houden, waarin Dr. Nolens de huidige wereldpositie van de wette lijke arbeidsbescherming zal uiteenzetten. Voorts zal de arbeidsbescherming bij den landbouw wor den besproken. Een drietal referenten zullen worden uitgenóodigd in die vergadering daar aan beschouwingen te wijden. Het Kon. Echtpaar naar Friesland. De Koningin en Prins Hendrik komen Donder dag a. s. met den morgensneltrein te Wolvega. met de auto wordt gereden naar Oldelamer nekebureni Scherpenzeel en Schoterzijl naar de stroomsluis te Lemmer, Vandaar wordt gewan deld langs de visschershavèn, de schutsluis en de binnenhaven tot Truitjezeil,alwaar de hooge bezoekers weder in de auto zullen plaats nemen en rijden naar het stoomgemaal. Na bezichtiging van het gemaal wordt gede jeuneerd in de opzichterswoning.Om ongeveer twee uur vertrekken H. M. en de Prins met de auto over Tacozijl, Sondel, Nijemirdum, Oude- mirdum, Rijs, Galamadammen, Koudum en het Workumer Nieuwland naar Workum, alwaar plaats wordt genomen in den sneltrein, die 3.31 uit Stavoren vertrekt en 4.26 te Leeuwarden komt. Van het station te Leeuwarden zullen de hooge bezoekers zich per auto begeven naar de woning van den commissaris der Koningin langs den Stationsweg, den Wirdumerdijk en de St. Jacobsstraat. Vrijdag 8 October voor 12 uur zal een bezoek m f60 fli

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 1