Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Gratis-Ongevallenverzekering 43*1® Jaargang. Donderdag 7 October 1920. Mo. 12856 Bedrogen. FEUILLETON. Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 1—5 regels ƒ1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel fepeciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. r Incassokosten worden berekend. levenslange geheele invaliditeit verlies een hand, van een voet ol oog duimt Qwqsvinger De verzekering wordt gewaarborgd door de Hoilandsehe Aigemoono Verzekeringsbank te Buitenlandseli Nieuws. DE TOESTAND IN IERLAND. De „Times" verneemt te bevoegder plaatse dat de regeering niet van plan is om haar ge dragslijn in Ierland te wijzigen wegens uitingen van een tegengestelde meening zooals de brie ven van Grey, Morley en Asquith. Een zekere groep in het kabinet dringt erop aan, dat de Iersche wet niet geamendeerd zal worden. De correspondent te Dublin van de Manches ter Guardian vestigt er de aandacht op, dat de orders der Engelsche autoriteiten, waarin met represailles gedreigd wordt, evenmin als de toe spraak van het hoofd der Iersche politie over dit onderwerp veel effect hebben gesorteerd. De represailles, volgende op de uitvaardiging van deze order en het uitspreken van deze toe spraak, die te Tubbercurry en Franschpark plaats hadden, zijn daarvan een duidelijk bewijs, De correspondent geeft de schuld gedeeltelijk aan de slappe bewoordingen, waarin de orders gesteld waren. De Londensche correspondent van de „Man chester Guardian" schrijftIn Iersche kringen hier wordt de meening uitgesproken dat, terwijl represailles door politie en troepen voortaan gedesavoueerd zullen worden, er in andere rich ting een nieuwe beweging merkbaar wordt, waarvan de eerste bewijzen zijn de invallen in Sinn-Fein gerechtshoven. Tot nu toe kwam het slechts zelden voor dat de Engelsche autoritei ten hierin tusschen beide kwamen. Men ver wacht dat op groote schaal arrestaties zullen plaats hebben onder de Sinn-Fein-leiders dat wil zeggen, zuiver politieke arrestaties en dat kortgezegd een krachtige poging zal wor den gedaan om op alle mogelijke wijze te tooncn dat de autoriteiten in Dublin werkelijk de macht in handen hebben. Het heet dat de nieuwe actie volledig in gang zal zijn tégen den tijd dat het parlement bijeenkomt. Toen het Sinn Feinsche arbitragehof in het stadhuis van Wexford zitting hield, omsingelden militairen het gebouw en namen den burgemees ter van Wexford gevangen, en twee anderen met hem. Ook het Sinn Feinsche arbitragehof te Navan is door de militairen opgeheven. De militairen hebben gister verschillende klopjachten gehouden, en een aantal Sinn Fei- ners gevangen genomen. opzegging van den wapenstilstand moest aan kondigen. De Polen meenden echter, dat 36 uur ook voldoende waren. De territoriale kwesties zijn opgelost. De oude Galicische grens blijft bestaan en Litauen wordt van Rusland door een corridor gescheiden De Polen hebben zoowat alles verkregen wat zij wilden. De Russische binnenlandsche toe standen, aldus de „Berliner Zeitung am Mittag" moeten dus veel erger zijn, aangezien de Russen al de Poolsche eischen hebben ingewilligd en er zelfs in toestemden van Litauen te worden af- i gescheiden. Door het thans mogelijk verbond tusschen Polen en de Oostzeestaten blijft de verbinding tusschen Sowjet-Rusland en West- Europa geheel verbroken. Uit een telegram uit Riga aan de „Freiheit", blijkt dat de vrede met Sowjet-Rusland voor Polen ook den vrede met Sowjet-Oekraine be- teekent. Naar uit Warschau wordt gemeld, is de tekst van het verdrag voor den tusschen Polen en Socjet-Rusland overeengekomen voorloopigen 1 vrede reeds door een specialen koerier van Riga naar Warschau gebracht. POLEN EN LITAUEN. Reuter verneemt uit bevoegde Litausche bron, dat men verwacht, dat de Poolsch-Litausche overeenkomst morgen te Soewalki zal worden gesloten. POLEN EN RUSSEN. Uit Riga wordt aan de „Berliner Zeitung am Mittag" bevestigd, dat de voorloopige vrede tusschen Rusland en Polen is onderteekend. De deelnemers aan de conferentie waren over dezen plotselingen vrede zelf uitermate ver baasd, daar zij niet wisten, dat Joffe en Domsky in alle stilte onderhandelden. De beide delegaties hebben de verplichting op zich genomen den wapenstilstand en den vrede uiterlijk Vrijdag te onderteekenen, en het noo- dige te doen om het verdrag onmiddellijk in werking te doen treden. Over alle vraagstukken is men het desondanks nog niet eens geworden. De Russen stelden voor dat een van beide partijen 25 dagen vooruit de Uit het Engelse h. IIET LEGER VAN GENERAAL WRANGEL. Volgens het laatste officieele communiqué van Wrangel hebben de troepen van de Zuid- Russische regeering Mariampol en het centrum van het mijnbekken van de Donetz bezet. Er] zijn meer dan 10.000 gevangenen, en er is ge weldig veel buit gemaakt. meening veld, dat de stemming onder de mijn werkers het resultaat zal hebben, dat zich een meerderheid vóór de staking verklaart. DUITSCHLAND. De eerste vergadering van de nieuwe zitting van den Rijksdag is tegen Dinsdag 19 October uitgeschreven. Loebe, de voorzitter van den Rijksdag, is reeds te Berlijn teruggekeerd. FRANKRIJK EN DUITSCHLAND. De Berlijnsche correspondent van de „Man chester Guardian" bespreekt in een telegram aan zijn blad de machten, welke aan het werk zijn in Duitschland om een Fransch-Duitsche toenadering te bewerken. Een van de groote moeilijkheden, er zijn er vele, welke moeten worden overkomen, alvorens een zoodanige toe nadering kan worden verwezenlijkt, is die van de schadevergoedingen. Tot dat doel wordt ge dacht aan een conferentie tusschen Fransche en Duitsche staatslieden om het genoemde pro bleem „vriendschappelijk" te bespreken. De Parijsche correspondent van het zelfde blad vestigt er echter de aandacht op dat een der gelijke conferentie aan Fransche zijde weinig of geen steun vindt. „Het laatste wat de Fran- schen willen" zegt hij, „is een aparte bespreking met Duitschland over de schadevergoeding. Nu zij de conferentie te Geneve kwijtgeraakt zijn, zouden zij er nooit toe komen een nog grootere concessie te doen, dan die, welke men te San Remo van Millerand afgewrongen heeft, toen hij in beginsel aanvaardde dat de Duitschers tot de conferentie te Spa zouden worden toegela ten". Mi verliea vu eiken ande ven vingev zou er in heel Portugal een algemeene staking uitgebroken zijn. ENGELAND EN RUSLAND. De „Evening Standard" verneemt, dat, niet tegenstaande de publiceering van de handels overeenkomst alle handelsonderhandelingen tus schen Engeland en Rusland voor onbepaalden tijd geschorst zijn. De „Daily Mail" verneemt, dat de Engelsche regeering Zaterdag een in krachtige bewoordin gen gestelde nota, die met een ultimatum gelijk staat, naar Moskou gezonden heeft, waarin binnen een week afdoende garanties gevraagd worden met het oog op de Britsche gevangenen te Bakoe. 24 „Neen, antwoordde het meisje. „Ik ben een verkeerde zijstraat ingegaan en toen wees mij een jongen het tuinhek; hij zeide mij, dat ik hierdoor kon binnen gaan. Ik had Dr Faulkner willen spreken en hét spijt mij zeer dat ik door verkeerde aanwijzing in den tuin binnen ge komen beD. Ik Zij hield op, in eenigë verwarring. Zij scheen spoedig weer weg te willen Terwijl zij zich om wendde, viel het lamplicht op haar gelaat en Vera lachte verheugd. „Ga met mij mede en houd mij gezelschap, tot Herbert weer vrij is," zeide zij vriende lijk. „Ik ben Vera Faulkner en ik ben er ze ker van, dat gij Helene Raybould zijt." Helene glimlachte zachtjes. Zij had dit niet verwacht. Zij was gekomen om den dokter te spreken, met de vaste bedoeling, geen kennis te willen maken met Vera; maar de Omstandigheden hadden het, zonder haar wil anders beschikt, Nu, indien bet dan niet ENGELAND. Vele duizenden mijnwerkers in South Wales, Derbyshire, Nottinghamshire, Lancashire, La narkshire en Leicestershire en andere kolen- districten hebben gister het werk neergelegd als protest tegen de voorgestelde regeling. In vele districten hebben zich afdeelingen gevormd die geschreven worden als „communistische Roode Garden" en met geweld de arbeiders beletten om in de mijnen af te dalen. In Lanarkshire hebben 500 mijnwerkers zich aan deze afdeelingen echter niet gestoord en zijn aan het werk gegaan, Meer en meer wint de anders kon. Ook was er iets in Vera's ge laat, dat haar aantrok en vertrouwen inboe zemde. Zij liet het toe, dat Vera haar mee troon de en haar deed plaats nemen naast het tafel tje. „Gij moet dit wel zonderling vinden," mom pelde zij. „Ik vind het zeer prettig," antwoordde Vera. „Ik heb reeds aan Herbert gezegd, dat hij ons samen moest brengen. Hij vreesde echter, dat gij niet zoudt willen en nu is de heele zaak op de meest eenvoudige wijze opgelost. Ik heb er naar verlangd, u te ontmoe ten U ziet, dat ik alles weet." Helene bloosde zwak. „Dat is jammer" zeide zij, „omdat in een treurige zaak als de mijne alles niets is." „Dat zie ik volstrekt niet in, Helene. Mag ik u LIelene noemen?" „Noem mij Nell. Het doet mij denken aan den tijd, toen iedereen mij nog zoo noemde. Ik weet, dat ik u kan vertrouwen, want gij zijt de zuster van Herbert Faulkner. Gij hebt dezelfde gelaatstrekken. Ik ben nu blij, dat ik u ontmoet heb. Ik heb u reeds eenigen tijd gade geslagen." „Werkelijk? Hoe Jang, Nell?" „Q, met zoo lang. Een paar minuten maar ik kon het niet helpen, het tooneel hield mij geboeid. Er was zooveel rust en vrede in. BELGIE. De Senaat heeft gister verschillende artikelen van de grondwet goedgekeurd o.a. nopens de verkiesbaarheid, het algemeen (mannen-) stem recht op 21 jarigen leeftijd en na zes maanden verblijf, mandaten voor 4 jaren, de bezoldiging der parlementsleden met 12.000 frank 's jaars. Alle partijen hebben een verklaring afgelegd, waarin zij zich in beginsel verklaren voor het toekennen van het stemrecht aan de weduwen en moeders der soldaten, die op het veld van eer gevallen zijn. Berryer heeft zijn amendement om het kies recht aan alle vrouwen van oud-strijders toe te kennen ingetrokken, maar zegde het indienen van een desebtreffend afzonderlijk wetsontwerp toe. Uit Bergen meldt men Werd gister reeds gemeld, dat onder de sta kende mijnwerkers in de Borinage een beweging gaande was, om den arbeid te hervatten, thans komt. in verscheidene plaatsen meerdere teeke- ning in den toestand. Volgens de laatste be richten zouden de arbeiders besloten hebben, oogenblikkelijk het werk te hervatten, hopende op een spoedige verzachting van de door hen te betalen inkomstenbelasting. DE TOESTAND IN ITALIË. Blijkens een telegram aan de „Temps" uit Rome doemen er dagelijks moeilijkheden op tengevolge van het nieuwe sociale stelsel in Italië. De stichter der Fiatfabrieken en zijn tech nische directeur zijn afgetreden, omdat zij niet meer gehoorzaamd worden. Het bedrijf telt 25.000 arbeiders en is een der machtigste uit- voer-industrieën. Volgens de regeering moet het arbeiderstoezicht zich beperken tot het na gaan van de werkzaamheid der fabrieken, maar het socialistisch partijbestuur ziet daarin een stap naar de revolutionaire vermeestering der exploitatie en naar directe actie, alsmede een verwezenlijking van het communisme. AIzoo loopt het plan tot regeling door een evenredige commissie alle gevaar vóór de geboorte te mis lukken. De „Epoca" verneemt, dat Labriola een hervorming van denoppersten raad van ar beid aan het parlement zal voorstellen ten einde naast het politiek een technisch parlement te stellen, bestaande ten hoogste uit 150 leden, door patroons en arbeiders benoemd, met raad gevende en wetgevende macht op het stuk van arbeiderstucht en levensvoorwaarden der arbei ders. Het technisch parlement zal een handels een industrieele- en een landbouw-afdeeling tellen. De „Matin" verneemt, dat verscheidene fir ma's in Italië het voorbeeld der Fiat-fabrieken volgen en haar fabrieken sluiten. MEXICO. Ambtenaren van het departement van Staat te Washington ontkennen de juistheid van het bericht uit Mexico, dat Engeland, Frankrijk en de Vereenigde Staten een verdrag hebben ge sloten om 20 millioen dollar te innen als schade loosstelling voor de Mexicaansche revoluties, ofschoon zij toestemmen, dat er een briefwisse- ling is gevoerd over het verkrijgen van schade loosstelling voor Britsche, Fransche en Ameri- kaansche onderdanen in Mexico. PORTUGAL. Volgens berichten van de Portugeesche grens, Ik stond daar bij die boschjes, met den bloe mengeur rondom mij, en ik zag u hier zitten in het lamplicht. Toen ik daar stond, besefte ik wat ik verloren heb." Helene's stem was niet treurig of aangrij pend, maar volstrekt hopeloos. Vera legde haar hand op die van het meisje tegenover haar. „Gij hebt het niet verforen," zeide zij. „Waarom zoudt gij het verloren hebben? ik ken uwe droevige geschiedenis: het was daar om, dat ik zoo verlangde, u te ontmoeten Blijf bij mij, blijf bij ons, Nell'; wij zullen weer zonneschijn in uw leven brengen." „Het is zeer goed van u en het is zeer ver leidelijk. Maar het mag niet zijn. Ik word bemind door een man, die de liefde van de beste vrouw op aarde waardig is. Ik zou God daarvoor danken, indien ik het durfde; maar ik kan niet anders doen, dan betreuren, dat- ik het leven van een rechtschapen man heb ongelukkig gemaakt." Vera kreeg de gedachte, dat Helene in som mige opzichten blijkbaar op haar stiefvader leek zij was echter zoo verstandig, het niet te zeggen. „Nell, wat een zwartgalligheid," berispte zij glimlachend. „Gij hebt Herbert's leven niet ongelukkig gemaakt en gij zult het ook niet doen. En wat hebt gij dan wél gedaan?" DE FINANCIEELE CONFERENTIE TE BRUSSEL. Gisterenmiddag heeft de heer Ador voor de vertegenwoordigers der pers een verklaring af gelegd, waarin hij er op wees, dat de vier commis sies der conferentie, in de laatste drie dagen in volkomen harmonie hebben samengewerkt. Ten gevolge daarvan is veel belangrijks tot stand ge komen. Wel dient men indachtig te zijn, dat de commissies geen directe resultaten kunnen bereiken, dat daarentegen de conferentie advi- seerend moet optreden en slechts bij de respec tievelijke regeeringen voorstellen ter tafel kan brengen. Maar het feit, dat vooraanstaande mannen uit de practijk hun inzichten hebben ge wisseld en op essentieele punten tot overeenstem ming zijn gekomen, trots wederzijdsche conces sies, is als zeer belangrijk te beschouwen. Daar in de openbare vergadering de debatten zeer kort zullen zijn, kan verwacht worden, dat Vrij dag of Zaterdag de conferentie een einde neemt. „Ik heb het bloed van een onschuldig kind vergoten. Er kleeft bloed aan mijn handen." „Neen, neen. Gij zijt het slachtoffer van een oogenblik van toorn. Verondersteld, dat het arme kind aan uw voeten was gevallen, zou die stoot haar gedood hebben Immers neen. Gij zoudt er geen oogenblik meer aan gedacht hebben, behalve misschien, dat gij spijt hadt over uw drift. Gij hebt immers geen kwaad bedoeld." „Geen oogenblik. Ik hield veel van Mary. Zij raakte in kennis met een ongunstig man, die haar in geheel zijn macht scheen te krij gen. Toen ik haar in ernstige taal daarover- sprak, lachte zij en zeide, dat ik blijkbaar jaloersch was. En zij wa smet dien man in het geheim gehuwd. Zij deelde mij dat me de; zij zeide mij, waar ik het trouwbewijs zou vonden. Ik ging dadelijk nadat ik haar in een aandrift van toorn van mij had gestooten, weg. Ik dacht op dat oogenblik natuurlijk in het geheel niet, dat er iets met Mary gebeurd was. Nadat zij viel hoorde ik nog haar lach; ik hoorde geen schreeuw, geen slag niets van dat alles." Helene drukte de handen voor de oogen. Vera's gelaat was vol medelijden. (Wordt vervolgd.) f0

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 1