Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Grafls-Ongevallenverzekering ...JL, 4,3m® Jaargang. Zaterdag 9 October 1920. Mo. 12858. Pil Handel in Bouwstoffen, Leverinjr uit voorraad en fabriek Bedrogen. FEUILLETON Lange Haven 85 - Kantoor Westvest 70. Telefoon 522 BureauKoemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post ƒ2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advei tentiën: 15 regels ƒ1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. r Incassokosten worden berekend. Wil w I,- bij levenslange geheele invaliditeit HIIfi flJ f! kg vesllei verlies van V *3 S 1 Sb9 1 s h 11 een hand* I 1111 I 11f1 v" voet ol oog'<*S IJ 00 1 IJ |J een duim i£l^!^^L![£^iJ£!^g£^g!l!L^22LiL5£Hg^dlsehe Algemeens Verzekeringsbank te Schiedam. kg verliesgg van een *9 verlies van eiken ande ren vinger Dit nummer bestaat uit drie bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. Duitcnlandsch Nieuws. DE TOESTAND IN IERLAND. Naar aanleiding van Se staking in de haven van Dublin en de daardoor ontstane ophooping van goederen en vee, dat wacht op verzending naar de Engelsche havens, schrijft de correspon dent van "de „Daily Mail": Er pakken zich sombere wolken boven Ierland samen, zoo somber als misschien nooit te voren, maar toch, te midden van de stormen, bestaat er hoop op betere dagen. Uiterlijk kon de toe stand niet slechter zijn. Een geheel in war ge bracht district in het Westen, burgeroorlog in het Zuiden, eeri bittere godsdienststrijd in het Noorden en een industrieele chaos in Du blin, zoo ziel het Iersche land er uit. Gatway, Roscommon en Sligo (havensteden aan Ierlands Westkust) zijn als verlamd. Het beste gedeelte" der burgerij is weggetrokken uit vrees voor represailles, terwijl men in de afgelegen landelijke districten met schrik en beven de militaire auto's ziet arrivceren. Maan denlang is Cork reeds in verzet en er is een geheele legerdivisie noodig, om de bevolking in toom te houden. Elke nacht worden de be woners van de stad uit hun slaap opgeschrikt door het geknetter van machinegeweren en revolvers. Te Dublin volgt de eene staking op de ande re. Niet alleen zijn duizenden arbeiders werk loos geworden door liet conflict bij de bouw vakken, maar ook is er een ernstige crisis ont staan in de haven, tengevolge van de staking van de zeelieden en de stokers van de British en Irish Packet Company. Deze staking die eerst beperkt bleef tot deze maatschappij, heeft zich verder uitgebreid, en thans 'zijn de Frunncn's Coast's en Glasgow-böoten feitelijk de eenige, die den dienst nog waarnemen. Allen de bond van zeelieden en stokers is dus thans eigenlijk bij de staking betrokken, maar a.s.GMaandag zullen de overige boot-en kadewerkers hun voorbeeld volgen. De leden van den bond van Iersche transportarbeiders, die bij de voornaam ste scheepvaartmaatschappijen werkzaam zijn, zijn allen met een termijn van een weck opge zegd. Deze termijn eindigt Zaterdag'. Wel wor den er pogingen in het werk gesteld, om de kwestie bij te leggen, maar tot nu toe zonder succes en men vreest, dat het werk in de ha ven op Maandag a.a. geheel zal stilliggen. De ophooping van vrachtgoederen is buitenge woon groot. Twee duizend stuks groot-vee, tien duizend schapen en enorme hoeveelheden voe dingsmiddelen en andere koopwaren bevinden zich in de opslagplaatsen en op de kaden. Bi komen nog steeds exportgoederen uit het bin nenland aan, doch de scheepvaartmaatschap pijen hebben bericht, dat zij voor het oogenblik niet meer kunnen aannemen. De postautoriteiten hebben besloten, om in de meest, oproerige gebieden een beperkten postdienst in te voeren, daar de telegraaf- en telefoondraden voortdurend worden doorge knipt en de postwagens worden aangevallen en geplunderd. ENGELAND. Lloyd George zal,heden in een rede in Wales in het bijzonder de Iersche kwestie behandelen Te Llandudno zeide, hij gisterenmiddag alleen, dat, voorzoover iets omtrent.Ierland le voorspel len valt, de .coalitie het aanhangege Home Rule-ontwerp zat doorvoeren. Hij rcdiculiseerde de bewering, dat sir Edward Carson hem in zijn -macht heeft. Omtrent de mijnwerkerskwestie verklaarde Lloyd George, dat alleen van de mijnwerkers wordt verlangd, om zooveel steenkool te pro- duceeren, als in het eerste kRartaal van dit juar geschiedde; dan zouden zij hun twee shil ling verhooging per dag krijgen. Hij vertrouw de, dat het gezond verstand bij de mijnwerkers zou zegevieren, vooral SmilMe, dien hij „een man van buitengewone gaven" noemde, den grooten moed betoonde, zijn vrienden de waar heid te durven zeggen. Aangaande Rusland zeide Lloyd George, dat het geen nut heeft, vrede te sluiten met de Sovjet-régecring, die het zelf moeilijk maakt, geen vertrouwen inboezemt, geen woord weet te houden en onder het masker van vredelie vendheid hier te lande den pójitieken atmosfeer tracht tc vergiftigen. Na de rede, toen een motie van vertrouwen in Lloyd George was voorgesteld, werd de ver gadering eenigszins woelig door een met onge duld aangehoorde toespraak van den Welschen liberaal Llewellyn Williams, die voor Ierland opkwam en verklaarde, dat Wales onder het bewind van Lloyd George was afgedwaald van hel liberale pad. De motie'werd met algemeene stemmen aan genomen. van Kalk, Cement, Zand, Grint, Steen Pannen, Buizen, Tegels en verdere Bouwmaterialen. 15384 16 3o. Polen wordt vrijgesteld van de betaling van een gedeelte der schulden welke door Rus land zijn- aangegaan. do. Rusland zal de schade vergoeden, die de Poolsche onderdanen door den oorlog hebben geleden. ;>o. Rusland verplicht zich de Poolsche ar chieven en historische kunstvoorwerpen te res- titueeren. Go. Rusland zal eveneens de machines en andere roerende goederen, welke naar Rusland zijn getransporteerd, naar Polen terugzenden. ENGELAND EN RUSLAND. De „Times" verneemt, dat het antwoord van Moskou op Lord Curzon's nota, dat hij van Krassin ontving, niet als diefinitief te beschou wen is. Het is ver van bevredigend op sommige punten en Lord Curzon zal vermoedelijk een nieuwe nota zenden. De SQwjet-fegeering heeft toegestemd in den terugkeer van de Britsche gevangenen, die nog in Rusland zijn, maar ten aanzien van de Bril- sche gevangenen te Bakoe wordt voorgesteld dat de Britsche regeering vertegenwoordigers naar Tiflis zal sturen, om te onderhandelen. De stellige vragen, die gedaan zijn betreffende de Aziatische kwestie cn de propaganda, zijn niet óp bevredigende wijze beantwoord. Uit het Engelse h. 23 En ik vrees dat hij langzamerhand zijn eigen slachtoffer wordt." „Ik begrijp niet," zeide Herbert, „hoe die nan Blake in Maldon Chase is binnen gedron gen. De eigen schoonzoon van den heer Forest de oorzaak van al het -ongeluk! Het is zeer zonderling. Kuntgij ergeen verklaring van geve? Doch Helene schudde het hoofd. Het was haar even zeer een geheim, als hun. Even min kon zij zeggen, hoe lang Blake reeds in het huis vertoefde. Zonder twijfel had hij zich in het begin zorgvuldig voor haar verbor gen gehouden, doch sedert zij hem toch ont dekt had, was hij roekeloos geworden. „De heer Forest moest de waarheid ver nemen zeide Herbert nog eens. Natuurlijk" antwoordde Helene. „Maar dat is onmogelijk, zonder te verraden, dat ik op Malclon Chase vertoef. En ik heb zeer dringende redenen, om mij voor den heer Forest geheim te houden.' Geloof mij, het zijn zeer gewichtige redenen." POLEN EN RUSSEN. De Poolsche pers publiceert de voornaamste vredesvoorwaarden, waaromtrent de beide dele gatie-voorzitters te Riga het eens zijn geworden. lo. Beide partijen zijn het in beginsel eens omtrent de erkenning van de onafhankelijkheid van de Oekraine enWit-Roethenië op het grond gebied aan de Russische zijde der grens. 2o. Geen inmenging in de politieke kwesties van beide landen. POLEN EN LITAUEN. De Poolsche operaties tegen de Litausche grensbewakingstroepen zijn volgens een bericht uil Kowno, sinds Woensdag gestaakt. De Poolsche delegatie verklaarde zich bereid de door Litauèn geëischte demarcatielijn, vast U:> stellen langs de Gurzon-linie, te erkennen. HET LEGER VAN GENERAAL WRANGEL. Generaal Wrangel heeft aan den correspon dent van de „Gaulois!' te Sebastopol gezegd „Ik zal aanstonds de operaties staken, als de bolsjewistische regeering te Moskou plaats maakt voor een voorloopig gouvernement, dat de na tionale vergadering samenroept. Polen moot zich met ons verstaan, om zooveel mogelijk roode troepen te binden. Het Sówj et-stelsel zal het dan in 1921 misschien voor goed afleggen!'. Verscheidene bladen vermanen Wrangel tot voorzichtigheid. De „Libre Parole" gelooft niet dat de vrede van Riga liet Westfront van Rusland zal ont wapenen. Door toedoen van dc. Oekrainers zul len de vijandelijkheden aanhouden. De Russen zullen dan de Polen van kwade trouw beschul digen cn de strijd zal weer ontbranden. Naar verluidt, zou het centraal uitvoerend pomité der Sovjets besloten hebben generaal Wrangel een vredesaanbod te doen. Een bolsje wistische delegatie zou reeds naar het hoofd kwartier van Wrangel zijn vertrokken. Ook de jaardag der republiek is zonder eenig incident verloopen. AMERIKA. LIarding heeft verklaard, dat hij zijn krachten zal wijden aan de vorming van een bond van naties, welke den internationalen vrede zal be vorderen, doch de souvereiniteit der Vereenigde Staten volstrekt waarborgt en hun absolute en onverkorte vrijheid van handelen erkent. De republikeinsche candidaat voor het Ame- rikaansche presidentschap, Harding, heeft te Desmoines in een redevoering ten aanzien van Ierland verklaard: „Ik ben gelukkig, te kunnen zeggen, dat Engeland op weg is een oplossing van liet Ier sche vraagstuk te vinden, doch ik zal eveneens een Engelschman aanraden, hoe te handelen in zake Ierland dan dat ik zou gedoogen, dat een Brit ons zou zeggen, welke gedragslijn wij in zake de Philippijnen moeten volgen.!' ITALI8. Daar de overeenkomst te Milaan niet is toe gepast, is er een staking in de fabrieken uit- geliroken. Het verkeer, d,e verlichting en de waterleiding zijn afgebroken. Helene keek hen smeekend agn. Het was onmogelijk, haar in het gelaat te zien, zon der de overtuiging te verkrijgen, dat zij uit edele motieven handelde. „Wij begrijpen dat," zeide Vera vriende lijk, „anders zoudt gij u niet in dat sombere huis opsluiten. Maar laat Ons hopen, dat gij niet lang verplicht zult zijn, daar te vertoe ven. Ik zou u zoo gaarne hier bij mij heb-' gen. Het is hier, bij ons, een geheel andere atmosfeer dan daar op Maldon Chase. Gij zoudt hier al die sombere gedachten kwijt raken; gij zoudt het leven spoedig blijmoedi ger inzien. Er is waarlijk geen enkele reden, waarom gij uw eigen leven en dat van Herbert ongelukkig zoudt maken, Nell." Het meisje keek om zich heen en haar lippen beefden. Zij beminde den man, die tegenover haar zat, en de man beminde haar. Misschien hadden zij gelijk en had zij ongelijk. Doch hoe dat zij op het oogenblik was baar plicht duidelijk genoeg. Zij zou misschien een enkele maal eens hier komen; liet zou een wondervolle rust voor geest cn lichaam zijn. Maar zij moest nbg op Maldon Chase verblijven. En het leek haar zelfzucht, naar het geluk te willen ja gen, en het droevige en zware verleden van zich af te schudden. „Ik dénk, dat Herbert mij begrijpt," zeide zij dan. PORTUGAL De Portugeesche legatie te Parijs spreekt tegen, dat in Portugal een algemeene staking met een revolutionnair karakter zou zijn uitge broken. Er is slechts een partieele staking van spoorweg-arbeiders uitgebroken en in het geheele land heerscht orde en rust. Herbert knikte. Hij begreep haar volko men, Hij kon niets meer zeggen, maar hij zou alles overlaten aan den tijd. In ieder geval was het een gelukkige gedachte, te we ten, dat Helene tot hen zou komen, was en dat zij nog eens hem gekomen. Het wak nu misschien beter, over andere zaken te gaan spreken, om Helene's gedachten af te leiden van het sombere onderwerp, waar mede zij zich voortdurend bezig hielden. Maar op dat oogenblik ldond plotseling de telefoonschel. „Weer een patiënt," lachte Vera. „Herbert zal spoedig een compagnon noodig hebben. Heel Carisford schijnt het op hem gezet te hebben." „Ik hoop dat er niets gebeurd zal zijn op Maldon Chase," zeide Helene angstig. HOOFDSTUK X. Een zware Verdenking. Faulkner nam den hoorn van het toestel en luisterde. Hij herkende dadelijk de stem van Mrs. Grey, met wie hij zoo even nog ge sproken had. „Ja, gij spreekt met Dr. Faulknor," zeide hij. „Spreek vrij uit." „Ik ben blij, dat ik u zelf spreek, mijnheer," antwoordde Mrs. Grey. „Ik ben de eenige ALLERLEI. De Fransche regeering houdt zich bezig met- het vraagstuk van de duurte. De ministers van justitie, van landbouw en van handel hebben met vertegenwoordigers van de ministers van openbare werken en financien gisterochtend een vergadering gehouden, waarin, nadat er mid delen overwogen waren om de levensmiddelen voorziening van Frankrijk uit te breiden en te vergemakkelijken ,de kwestie van de duurte besproken is. Er is, volgens een" draadloos tele grafisch ber/ «j,t besloten, dat de ministers, die daarvoor in aanmerking komen, eiken Donder dag in liet ministerie van handel zullen verga deren om voorstellen verband houdend met de duurtebestrijding, die aan den Vrijdags bijeen- komenden kabinetsraad overgelegd moeten wor den, te overwegen. Ook Leygues, de minister president, moet zich aanhoudend bezighouden met de middelen ter bestrijding van de duurte. Te Oviedo staken meer dan 4000 mijnwer kers. Toen de politie trachtte samenscholingen te doen uiteengaan, ontstonden opstootjes. Er zijn eenige gewonden. De legatie van Nicaraguay te Parijs deelt mede, dat de presidentverkiezing een meerder heid heeft verschaft aan de conservatieve coali tie. Diego Manoël Ghamonro is tot president ver kozen. Sahm, de burgemeester van Dantzig, die thans te Parijs vertoeft, wordt door Polen op- geëischt wegens daden, begaan terwijl hij ge durende den oorlog prefect van politie te War schau was. De bevolking der Vereenigde Staten be draagt volgens de laatste officieele volkstelling 105.683.106. Dit is een vermeerdering van 14.5 pet. vergeleken bij de vorige telling. van het personeel, die nog op is. Ik wacht op de terugkomst van Miss Raybould, maar dat heeft geen haast. Maar mijn meester. Is er iets niet in orde met hem?" vroeg Herbert. „Dat heb ik mij zeiven ook reeds eenige malen afgevraagd, mijnheer. Ik heb hem niet gezien ik heb hem trouwens nog nooit gezien maar hij is vanavond zeer luidruch tig geweest. Ik heb hem hard hooren roepenr en lachen en dat zijn wij in het geheel niet van hem gewoon. Ik heb aan de deur geluisterd en ik meende te hooren, dat er iemand bij hem was. Misschien is het niet zoo; misschien heb ik mij slechts verbeeld. Maar indien u soms even zoudt kunnen komen, zou ik geruster zijn." Herbert aarzelde een oogenblik. Het was reeds laat en er bestond geen enkele reden, waarmede hij zijn ongewoon bezoek aan Maldon Chase zou kunnen motiveeren. Aan den anderen kant had de heer Forest hem zelf meer dan eens gevraagd, zoo dikwerf te komen, als hij zelf wilde. Hij was zelfs ont stemd gewesst, dat de dokter niet meerdere malën was gekomen en wat den tijd betrof had hij zelf niet verklaard, niets te weten van dag of nacht „Goed," zeide de dokter. „Ik zal dadelijk komen." J (Wordt vervolgd.) «I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 1