Dagblad voor Schiedam en Omstreken. firatis-Ongevallenverzekering 43m* Jaargang. Maandag 11 October 1920. No, 12859. Bedrogen. FEUILLETON. Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.—per week 15 cent, franco per post ƒ2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels f 1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. tg giflflft *5 i ftflft 'h« sN f!ft MI levenslange if H| veilles van f "1111| 1 1111 geheele I een hand, 1 1f 1 doad i 111 invaliditeit j ''fe M H voet of oog j I» IJ tJ S J II een duim De verzekering woidt gewaarborgd dooi deHolIandsehe Algemeene Verzekering «bank te lehledam. f.' bg veilieifj van een 3wijsvinger j bg veiüei van eiken ande ren vinger j Bij oi krachtens wetten ol verordeningen voor geschreven en andere offieieele al- en aan - kondigingen van het Gemeentebestuur. Burgemeester en Wethouders van Schiedam maken bekend dat de Aleidastraat voor het verkeer met rij- en voertuigen op Dinsdag 12 October a. s. zal zijn afgesloten. Schiedam, 11 October 1920. Buitenlandsch Nieuws. DE RAAD VAN DEN VOLKENBOND. Uit Brussel meldt men Aan de bijeenkomst van den Raad van den Volkenbond, die pas den 20sten te Brussel zal plaats hebben, zullen afgevaardigden deelnemen van Frankrijk, Engeland, Italië, Japan, Grieken land, Spanje, Brazilië enz. De bijeenkomst zal worden gepresideerd door Paul Hymans, den Belgischen oud-minister van buitenlandsche za ken, en slechts enkele dagen duren Bourgeois zal een rapport indienen over het verdrag van Versailles. In den loop van de bijeen komst zal de definitieve tekst van het rapport worden vastgesteld, dat de Raad zal overleggen aan de algemeene vergadering van den Volken bond te Geneve in November a.s. De Raad zal de kwestie bespreken van het toetreden tot den Bond van andere mogendheden, die alsnog ge rechtigd zijn om hun adhaesie te betuigen. Bovendien zullen de commissies voor leger, vloot en luchtvaart hun gewijzigd advies uit brengen over de toelating van nieuwe volken en landen, die zich in den loop van dit jaar voor het lidmaatschap van den Bond hebben aangemeld. Ook zal men te Brussel kennis nemen van de conclusies nopens het rapport, waarbij het Poolsch-Litausch conflict wordt geregeld. Paul Hymans zal doorgaan met de voorlezing van het rapport over de kwestie der mandaten in het vroegere Duitsch Oost-Afrika. FINANTIEELE CONFERENTIE TE GENEVE. De Fransche regeering heeft den brief der Engelsche beantwoord, welke herinnerde aan het plan om te Geneve de financieele deskun digen bijeen te roepen om alle financieele kwes ties te bespreken. De Engelsche regeering zou thans het plan willen uitbreiden door in die conferentie ook de minister-presidenten op te nemen. De kwestie der vergoeding zou maar een onderdeel der agenda uitmaken. Frankrijk daarentegen houdt aan zijn oude standpunt vast, dat aan de besprekingen over het herstel den voorrang heeft, en dat een bijeenkomst der bewindlieden pas nuttig acht als deze kwes tie is geregeld. De commissie der vergoedingen is daartoe aangewezen en de conferentie der financieele deskundigen heeft geen haast. De Fransche regeering is echter bereid de leden dier commissie naar een conferentie te zenden, Uit het Engelse h. 24 Hij verliet het telefoontoestel en ging terug naar buiten. Helene keek hem met een ang- stigen blik aan. „Een boodschap van Maldon Chase, niet waar? vroeg zij. „Inderdaad. Het was Mrs. Grey. Zij deelde mij mede, dat haar meester dezen avond zeer luidruchtig wasiets, wat men van hem niet gewend was. Zij meent ook, dat er iemand bij hem is en dat is zeer waarschijnlijk, waar Blake immers op Maldon Chase ver toeft. Ik heb haar beloofd, dadelijk even te komen. De heer Forest weet niet, dat het reeds over elven is. Ik zal zoo spoedig mogelijk terugkomen en u dan thuisbrengen." „Heb geen zorg voor mij, antwoordde Helene haastig. „Ik kan wandelen; ik ben vol strekt niet bevreesd. En ik houd Vera van haar nachtrust af. Gij gaat natuurlijk op uw rij wiel Er was niets aan te doen. De dokter moest 800 spoedig mogelijk naar het buiten en moest mits de agenda noch worde veranderd, noch uitgebreid. De bladen stellen de noodzakelijkheid in het licht, dat Frankrijk de kwestie van het herstel voorgoed met Duitschland moet regelen, alvo rens zich te laten vertegenwoordigen op een conferentie met de geallieerden en het anderzijds met deze geheel eens moet zijn, alvorens een uitnoodiging tot de'conferentie met de Duitsche gedelegeerden aan te nemen. De „Echo de Paris" wijst er op, dat de commissie voor de vergoedin- gen volstrekt niet almachtig is, maar dat de leden afhangen van de staten, die hen benoem den en daaraan verantwoordelijk blijven. Zij zijn dus te vergelijken met de leden van den Raad van den Volkenbond. Het vraagstuk van het herstel, evenals dat van de steenkool en de ontwapening dient vol gens de „Echo de Paris" opgelost te worden door een ultimatum, dat de bezetting van het Roergebied insluit. Als orgaan van studie en onderzoek kan de commissie voor de vergoe dingen nuttig zijn. DE TOESTAND IN IERLAND. Zaterdagmorgen werden, naar de „Westmin ster Gazette" verneemt, in Cork een serie ont ploffingen gehoord, gevolgd door geweervuur. Iets later zag men, dat het stadhuis in brand stond. Mannen in uniform hielden de menigte op een afstand en verhinderden iedereen dichter bij te komen tot de vlammen uit het gebouw sloegen. De brandweer heeft den' brand toch nog kunnen blusschen en het gebouw is in hoofd zaak gered. Men vermoedt, dat men met een wraakne ming te doen heeft van den moord op den sol daat, die Vrijdag te Cork heeft plaats gehad. DUITSCHLAND. De „Freiheit" bevat een uitvoerig artikel over plannen der reactionairen en militaristen. Het blad zegt, dat weliswaar de verschillende burgerwachten en vrijkorpsen voor het oog zijn ontbonden, doch dat de leden ervan, niettemin voortaan zich te oefenen en voor te bereiden om gereed te zijn, als het sein voor een tegen omwenteling zou worden gegeven. Er zou een wijdvertakt plan bestaan voor een aanslag op de revolutie en het blad meent te kunnen ver zekeren, dat er in de laatste dagen in verschil lende centra besprekingen zijn gehouden tus- 1 schen conservatieve industrieelen en leiders van de rijksweerbaarheid, waaraan ook andere mili tairen deelnamen. In Berlijn zou zelfs een soort congres van aanvoerders van vrijkorpsen heb ben plaats gehad. Dit alles houdt natuurlijk verband met den verbitterden broederstrijd in den boezem der onafhankelijke partij, want het spreekt vanzelf, dat door dien strijd de kracht der arbeiders verlamt, terwijl die der reactie er door stijft. De kansen voor een zegepraal der reactie zijn beter dan ooit tevoren, tenzij de arbeiders hun plicht doen. Het is in Duitschland dus nog verre van rustig. DE TOESTAND IN ITALIË. Naar uit Rome gemeld wordt, gewagen de bladen van een chaotischen toestand, welke heerscht in de verlaten fabrieken te Genua. De productie wordt ernstig belemmerd door de hou ding van de werkplaats-comité's, welke hoofd zakelijk zijn samengesteld uit anarchisten en syndicalisten, die geweigerd hebben de overeen komst te aanvaarden. Als de bestaande toe stand er voortduurt, zal de gansche productie lam geslagen worden en zullen vele werkplaat sen gesloten moeten worden. POLEN EN RUSSEN. Volgens de correspondent van de „Manches ter Guardian" te Riga is men het over 9 arti kelen van de vredespreliminairen eens geworden. Over andere kwesties wordt nog verder gedis cussieerd. Buiten de bepalingen betreffende de nieuwe grenzen wordt ook wederzijds de souve- reiniteit erkend en wijst Polen alle maatregelen van de hand ter verdediging der nationale en godsdienstige minderheden. Beide partijen zien af van oorlogsschatting en schadevergoeding. Het verdrag zal een artikel bevatten betref fende de amnestie. De Temps" deelt mede, dat de Poolsche ministerpresident Witos de aanstaande onder- tcekening van den wapenstilstand in den Pool- schen Landdag heeft aangekondigd. De pre mier legde de volgende verklaring af De Poolsche regecring, die alle pogingen in het werk heeft gesteld, om den oorlog te doen eindigen met een vrede, gebaseerd op de over winning, is van oordeel, dat alle factoren aan wezig zijn om in een vrede toe te stemmen, en dat de gestelde voorwaarden aannemelijk zijn, en heeft instructies in dezen zin aan de Poolsche delegatie gegeven. HET LEGER VAN GENERAAL WRANGEL. Het communiqué van Wrangel van 5 October luidtHet bolsjewistisch offensief tegen Sinel- nikowo is afgeslagen.Een tegenaanval heeft aan Wrangel 800 gevangenen, vijf treinen en twee kanonnen overgeleverd. Twee divisies infan terie en een nieuwe divisie cavalerie zijn ten N. van Wolnowkda op de vlucht gejaagd. Dui zend gevangenen zijn reeds geteld. Wrangel is vooruit gekomen aan de kust van de zee van Azof en in het mijnbekken van de Donetz. LUXEMBURG. Na den wapenstilstand heeft zich in het groothertogdom Luxemburg een comité ge vormd, dat de taak op zich genomen heeft, middelen bijeen te brengen, die noodig zijn om een gedenkteeken te stichten ter eere van de 300 Luxemburgsche vrijwilligers, die strijdende in de geallieerde legers, gevallen zijn. Er is een concours geopend onder de kunstenaars van het land, en buitenlandsche kunstenaars, die aan Luxemburgsche families verwant zijn. De jury bestond uit den stadsbouwmeester van Zurich, een Parijsch beeldhouwer, en den Belgischen beeldhouwer Samuel. De prijs is toegekend aan Cito, een Luxemburgsch kun stenaar. Zijn ontwerp zal worden uitgevoerd. Het herinneringsmonument zal worden geplaatst op de Place de Ia Constitution. Het zal 250.000 frs. kosten. RUSLAND. Draadloos wordt uit Moskou gemeld De Sovjet-regeering gaat over tot de instel ling van een organisatie, die niet alleen de uit gave der staatsfondsen zal controleeren, maar ook de werkelijke uitvoering van alle door de Centrale Regeering verordende maatregelen en alle mogelijke misbruiken zal trachten te voor komen. Tot deelneming aan de werkzaamheden van deze instelling, welke den naam zal dragen van „Arbeiders- en boereninspectie", zullen zijn geroepen de door de arbeiders en boeren gekozen vertegenwoordigers. Op het oogenblik zijn verkiezingen voor dit instituut aan den gang. De geheele pers wijst op de belangrijk heid van deze inspectie, die den arbeiders en boeren de gelegenheid geeft het land voor zich zelf te regeeren en de handelingen der staats ambtenaren te controleeren. PORTUGAL. De regeering heeft de spoorwegen onder be waking van het leger gesteld. Er is een veror dening uitgevaardigd, waarbij alle arbeiders, die het werk niet hervat hadden, worden ont slagen. Er zijn enkele daden van sabotage ge constateerd. In een mededeeling aan den mi nister van openbare werken hebben de arbei ders laten weten, dat zij zonder toegeving van de zijde der regeering, het werk slechts zullen hervatten, wanneer mocht blijken, dat de repu bliek in gevaar verkeert. RUSLAND EN ROEMENIE. „Berlingske Tidende" verneemt, uit Helsing- fors, dat de Kransmaya Gazetta een telegram van Tsjitsjerin aan Take Jonescu mededeelt, waarin Tsjitsjerin den wensch uitspreekt, dat spoedig de vriendschappelijke betrekkingen tus- schen Rusland en Roemenië mogen hersteld zijn. Helene dus aan zich zelf overlaten. Het was echter een mooie nacht en de omstreken wa ren rustig en veilig, zoodat niemand voor Helene eenige zorg behoefde te hebben. Faulkner reed intusschen snel voort, zich zeiven met nieuwsgierigheid afvragende, welke nieuwe pha se in dit geheim nu weer was ingetreden. Het huis stond zwart en levenloos te midden van het verwaarloosde park, als een woonplaats der dooden. Spoedig, nadat Herbert op den schelknop had gedrukt, werd de deur geo pend door Mrs. Grey. „Ik ben blij dat u gekomen is, dokter", zeide zij op verlichten toon „Het is misschien maar verbeelding, maar ik heb het idee, dat er iets niet in orde is in huis. Nu is alles rustig maar voor een paar minuten was er nog een hef tig geluid, alsof twee menschen elkaar met wapenen bekampten." Herbert knikte. Hij begreep heel goed, wat er gaande was. Nochtans behoefde dit daarom nog niet aan het personeel bekend te wor den „U kunt alles nu gerust aan mij overla ten en kalm naar bed gaan, Mrs Grey," zeide hij op kalmeerenden toon. „Miss Raybould zal spoedig hier zijn; ik zal haar zelf wel even binnen laten. Ik neem de verantwoordelijk heid op mij." Mrs Grey scheen verheugd, dat de ver antwoordelijkheid van haar was afgenomen. Herbert hoorde haar even later de keuken deur sluiten en langs de achtertrap naar bo ven gaan. Daarna hoorde hij boven ergens een deur sluiten en nu was hij blijkbaar alleen in het huis. Het was stil genoeg in de groote hpll nu, in den verblindenden electrischen lichtglans en tusschen den overvloed van bloemen en de met zwart en scharlaken bekleede mu ren. Herbert liep door de breede hall; de dik ke tapijten dempten elk geluid. Hij nader de de rij van vertrekken, waar zijn excen trieke patiënt gewoonlijk vertoefde. De deur der eerste kamer stond open; er was niemand Blijkbaar bevond de meester van Maldon Chase zich dus in de andere reeks De eerste deur in den langen corridor was van binnen afgesloten. Herbert drukte drie maal op de schel, zonder eenig antwoord te krijgen. Hij luisterde, maar kon hoegenaamd niets hooren. In het heele huis scheen de stilte des doods te heerschen. Toen plotseling kwam een geluid van menschelijke stemmen gestamp van voeten en het geklettervan metaal, het geluid, waarvan Mrs. Grey steeds had ge sproken. Herbert schelde nog eens,doch zonder eenig resultaat. Toen liep hij vlug den corridor door, waar de deur van de laatste kamer der reeks van vertrekken was; misschien ALLERLEI. Uit Japanschen bron wordt gemeld, dat een troep van vierhonderd bereden Chineesche en Russische bandieten den 2en October de stad Hoentsjoen in Mantsjoerije hebben aan gevallen en o.a. het Japansche legatiegebouw hebben platgebrand. Veertien Japansche politie officieren werden daarbij gedood en 24 zwaar gekwetst. De stad is aan een paniek ten prooi. Er zijn Japansche troepen uit Korea gezonden om de orde te herstellen. De „New York Herald" meldt, dat ver tegenwoordigers van de geallieerde ontwape ningscommissie in Duitschland Donderdag naar Staaken zijn geweest om het nieuwe groote luchtschip, dat vervaardigd is voor den dienst tusschen Amerika en Duitschland, uitgeleverd te krijgen. De Zeppelin luchtvaart-maatschappij weigerde de uitlevering op grond van het feit dat Duitschland alle luchtvaartuigen, welke zes maanden na het sluiten van den vrede ge maakt zijn, mag houden. zou hij daardoor naar binnen kunnen komen.Hij vond daar een schelknop; hij drukte er op, zon der dat hij er eenig gevolg mee had. Daar na drukte hij de deurknop omlaag en tot zijn groote vreugde bleek de deur open te zijn. Hij trad binnen en zag nu, dat ook deze vier kamers meen liepen. De verbindingsdeuren stonden wijd open. En nu zag Herbert in het midden der derde kamer twee mannen tegenover elkaar staan. Beiden hadden zich van hun bo- venkleeren ontdaan; beiden droegen maskers voor het gelaat en een degen in de hand. Herbert herkende zonder moeite den heer Forest en Blake. Zij waren weer aan het schermen. Slechts het feit, dat zij een beschermend masker voor het gelaat hadden, gaf te ken nen, dat het een schermpartij en niet een doodelijk duel was; want voor het overige waren beide mannen met hart en ziel in den strijd verdiept.Hun oogen schitterden:de adem haling was kort en gehaast, terwijl zij onbe weeglijk tegenover elkaar stonden, ieder wach tend op een onvoorzichtige beweging van den ander. Zóó zeer waren zij in hun sport verdiept, dat geen hunner het binnenkomen van Herbert had opgemerkt. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 1