Naar men uit Londen meldt, is van de 100.000 ton steenkool, welke te Hankou met bestemming naar Liverpool zijn verscheept, de eerste lading van 1000 ton aangekomen. Deze Chineesche steenkool is van uitmuntende hoe danigheid en komt bij voldoende vrachtgelegen heid veel goedkooper dan de Engelsche. Een drijvend dok is door Duitschland uitgeleverd, bestemd voor de haven van Rou- aan. Het is aangekomen op de reede van Havre en de Seine opgevaren. De Zwitsersche federale raad heeft de Hongaarsche regeering erkend en besloten de diplomatieke betrekkingen met haar te her stellen. Mevr. Kerenski en haar twee zoons zijn in Engeland aangekomen. Binnenland. GEMEENTEPERSONEEL. De „Tel." publiceert de conclusies, welke zijn neergelegd in het rapport der Staatscommissie, ingesteld om te onderzoeken, welke bezoldiging worde genoten door de burgemeesters en de ambtenaren en werklieden in dienst der gemeen ten en om, naar bevind van zaken, de noodige voorstellen te doen. Teneinde een overzicht te krijgen over alle vraagpunten, welke bij haar onderzoek de aan dacht verdienden, stelde de Staatscommissie bij den aanvang harer werkzaamheden voor ieder der leden de gelegenheid open om vraag punten op te geven, welker bespreking hij ge- wenscht achtte. Na rangschikking der ingeko men vragen kwam tenslotte de te behandélen stof aan de Staatscommissie voor te liggen in 20 vraagpunten. Het kwam de Staatscommissie bovendien ge- wenscht voor, niet alleen de stof, welke bespre king vroeg, in vollen omvang vast te stellen, maar ook volledig te kennen den toestand op het gebied der salarieering in alle gemeenten des lands. Daartoe was een breed opgezet onder zoek noodzakelijk. De uitkomsten van deze enquête bevestigden ten volle de algemeen heerschende opinie, dat eenheid en stelsel in de salarieering van de gemeente-ambtenaren ontbreken. Heeft men als eind van rechtvaar digheid te stellen gelijke behandeling van het gelijke, bij raadpleging der aan de gemeenten gezonden en door haar ingevulde staten ont rolde zich een tafereel van ongemotiveerde of moeilijk te motiveeren ongelijkheden, waar de omstandigheden nagenoeg of ten volle gelijkheid zouden doen verwachten. Zoovéél gemeenten, zooveel opvattingen omtrent hetgeen den amb tenaar aan loon toekomt. Het spreekt vanzelf, dat de uitslag dezer enquête van grooten invloed was bij het beant woorden der vraagpunten en het vaststellen van conclusiën. Alle vraagpunten werden in elk der sub-com- missiën volledig besproken. Over de meeste daarvan werden schriftelijke praeadviezen uit gebracht door één der leden een enkele maal werd een vraagpunt in praeadvies behandeld door meer dan een lid der sub-commissie. In elk der sub-commissiën werd omtrent elk vraag punt na de noodige beraadslaging een conclusie genomen. Nadat in de sub-commissiën de conclusiën genomen waren, werden zij in algemeene con clusiën samengevat en door de volledige ver gaderingen der Staatscommissie in definitieve vorm vastgesteld. Uitvoerig wordt in het rapport daarna mede gedeeld, in welken vorm de conclusie op elk der vraagpunten tot stand kwam en welke over wegingen de Staatscommissie daarbij hebben geleid. De Staatscommissie kwam, bij de beantwoor ding der gestelde vraagpunten, ten slotte tot de volgende 20 conclusiën. Conclusie 1. Het is noodig, dat voor het personeel in dienst der gemeenten wettelijk worde vastgesteld een minimum-salaris, een minimum aantal periodieke verhoogingen, een maximum aantal jaren, waarna die verhoogin gen moeten worden toegekend. De Gemeentewet zal moeten gewijzigd worden en wel ten aanzien van die artikelen, welke thans de gewenschte wettelijke regeling van de salarissen in den weg staan. Conclusie 2. Het is billijk en nood zakelijk, dat door het Rijk aan de gemeente worde vergoed, le. de helft van de jaarwedde van de burgemeesters, van de secretarissen, van de jaarwedden van een wettelijk minimum van ambtenaren ter secretarie en van de politie en 2e. de volledige jaarwedden van de ambtena ren van den Burgerlijken Stand en van het per soneel uitsluitend bij den Burgerlijken Stand werkzaam. Voor het geval dit personeel tot het secretariepersoneel behoort en niet uitsluitend werkzaam is aan den Burgerlijken Stand, worde vergoed ten volle dat deel van het salaris, dat zij genieten als ambtenaar van den Burgerlijken Stand en voor de helft dat deel van het salaris, dat zij genieten als ambtenaar ter secretarie, Conclusie 3. De salarissen moeten toe gekend worden zonder eenige inhouding of korting voor pensioen. Conclusie 4. Voor het bepalen van het loon komen als grondslagen in aanmerking a. eischen van bekwaamheid e.d. bij aan stelling b. dienstprestatie c. geen andere grondslagen. Het salaris zij voldoende om er met een ge zin behoorlijk van te kunnen leven, mits de betrekking den geheelen mensch vordert. Conclusie 5, Het is noodzakelijk tal van kleine gemeenten samen te voegen. Het is als noodmaatregel wenschelijk,waar mogelijk, het burgemeestersambt met dat van secretaris te vereenigen. De vereeniging moet allee» kun nen plaats hebben in gemeenten, die niet meer dan 3000 inwoners hebben. Zoolang kleinere gemeenten nog niet vereenigd zijn tot één ge meente, is het wenschelijk, dat burgemeester, secretaris en ontvanger, dezelfde functies in niet meer dan twee gemeenten vervullen, mits de bevolking van geene dier gemeenten 2000 zielen te boven ga en haar gezamenlijkzielental 5000 niet overtreft. Mede geldt dit voor tal van andere functies. Conclusie 6. De salarieering van de diverse categorieën van geme ntelijk perso neel zij niet voor alle gemeenten gelijk; diffe- rentieering behoort plaats te hebben. Daarbij worde het stelsel-Stork ten aanzien van alle categorieën van gemeentepersoneel gevolgd. Een indeeling in 3 klassen is boven een in deeling in 5 klassen te verkiezen. De aftrek per klasse mag niet meer dan 4 bedragen. Dit geldt ook voor de werklieden. De classificatie worde ieder jaar herzien, zoo mogelijk in overleg met de commissie, bedoeld in conclusie 20, en met de salariscommissie voor de burgerlijke Rijksambtenaren. Conclusie 7. Bij het vaststellen van de loonschalen worde uitgegaan van het mini mum-salaris, toe te kennen aan den laagstbe- zoldigden ambtenaar of werkman en de sala rissen (loonen) van hoogere ambtenaren of werklieden moeten worden opgebouwd op dat minimum-salaris. Conclusie 8. Tusschen de salarieering van Rijks- en gemeentepersoneel besta verband voor zoover vergelijking mogelijk en gewenscht, of zelfs noodzakelijk is. Conclusie 9. Er dient ernstig naar te worden gestreefd om bij een bezoldiging, die den ambtenaar (werkman) in staat stelt be hoorlijk met zijn gezin te leven, de verschillende toeslagen, vergoedingen en emolumenten te doen vervallen. Waar zulks onmogelijk is, die nen zij tot een minimum-aantal te worden teruggebracht. Wanneer bijzondere kleeding door den aard van het bedrijf wordt vereischt, zooals b.v. het verplicht dragen van uniform, dient deze boven het loon en onafhankelijk daarvan te worden verstrekt. Vergoedingen behooren niet gegeven te worden Voor verplichte ambtswoning kan de geschatte huurwaarde van die woning van het loon wor sen afgetrokken of 10 van het minimum- salaris, ter keuze van den betrokken ambtenaar. Het verstrekken van toelagen of emolumenten mag geen invloed hebben op het loon. Conclusie 10. De betrekking van burge meester kan thans niet meer worden beschouwd uitsluitend als een eere-ambt. Vordert het ambt den geheelen persoon, dan zij de bezoldiging zoodanig, dat zij den burgemeester in staat stelt er behoorlijk van te leven Conclusie 11. De opdracht aan de Staats commissie, moet zoo opgevat worden, dat ook het tijdelijk, los en reserve-personeel daar onder valt; een maximum-loon worde daarvoor vastgesteld en zij in het algemeen gelijk aan dat van het vast aangestelde personeel Conclusie 12. Voor overwerk, voor Zon- dagsarbeid, voor arbeid- op verlof- of feest dagen en voor nachtarbeid worde afzonderlijk betaald aan werklieden en aan die ambtenaren die onder geregeld toezicht de hun opgedragen werkzaamheden verrichten. a. voor overuren, aansluitende bij den werk- rooster, tot 10 uur 's avonds, worde 150 be taald; 7 b. voor nachtarbeid, vallende buiten den werkrooster tusschen 10 uur 's avonds en 6 uur 's morgens worde 200% betaald; c. voor Zondagsarbeid, vallende buiten den werkrooster worde 200% betaald; d. voor arbeid op algemeen erkende feest dagen worde 200% extra betaald. C o n c 1 u s i e 14. Bevordering in salaris möet periodiek geschieden. Het maximumsalaris moet op uiterlijk 50-jarigen leeftijd en in iederen rang in hoogstens 10 jaren bereikt worden. Met gezinsvorming worde rekening gehouden, zoodat de verhooging van salaris in de eerste jaren in sneller tempo of met hoogere bedragen dient te geschieden. Het stelsel van periodieke verhoogingen dient ook toegepast te worden op de werklieden. Het maximum van loon in de groep, waarin zij ingedeeld zijn- worde bereikt in 4 jaren, onafhankelijk van leef- tijd. Bevordering in rang moet niet automatisch geschieden. Het zoogenaamde overlapstelsel j verdient aanbeveling. Bij bevordering in rang worde het naast-hoogere salaris toegekend. C o n c 1 u s i e 15. Bij overgang van een amb- I tenaar in dienst van een andere gemeente moe- ten de dienstjaren, in de eene gemeente in het genot van salarieering volgens dezelfde loon schaal doorgebracht, medetellen bij de bepa ling van zijn salaris en voor de periodieke ver hoogingen in de andere gemeenten. Wanneer die overgang gepaard gaat met verhooging van rang, terwijl het minimum-salaris in dien rang lager is dan het genoten salaris in den lageren rang in de vorige gemeente zal zijn salaris door toekenning van de daartoe ver- eischte periodieke verhoogingen gesteld moeten worden op minstens het bedrag hetwelk in de loonschaal van dien nieuwen rang onmiddellijk volgt op het bedrag, hetwelk hij in de vroegere gemeente genoten heeft. Voor de werklieden moeten ter zake dezelfde bepalingen gelden als voor de ambtenaren. Conclusie 16. Als minimum-leeftijd voor een tijdelijke aanstelling als gemeenteamb tenaar gelde 16 jaar, voor een vaste aanstelling 18 jaar. Voor gemeentewerklieden gelde de zelfde bepaling. Op 21-jarigen leeftijd moet het minimum-salaris van de groep, waarin de ambtenaar ingedeeld wordt, toegekend worden. j Conclusie 17. Wenschelijk is ook het maximum te bepalen voor den hoogsten rang. De mogelijkheid worde evenwel opengelaten om hiervan voor sommige gemeentebetrekkin gen af te wijken. Het bedrag, dat boven het vastgestelde maximum voor die betrekkingen moet worden toegekend, worde bij afzonder- lijk besluit vastgesteld. J Conclusie 18. Een afzonderlijke loon- schaal voor iederen rang of voor iedere functie i is niet wenschelijk. De voorkeur verdient de rangschikking van het gemeentepersoneel in gropen en het vaststellen van een loonschaal voor elke groep. Ambtenaren met denzelfden titel of rang kunnen in verschillende loonscha len worden gebracht Voor de werklieden zal de indeeling in 5 groepen moeten geschieden, te weten a. werklieden zonder vakkennis b. werklieden met eenige routine. c. werk'ieden met vakkennis d. werklieden met bijzondere vakkennis e. voorlieden met bijzondere vakkennis Conclusie 19. Voor de politie dient bij de eerste aanstelling geen geheel andere maat staf te worden genomen dan voor andere ambtenaren, wel moet uiteraard bij het in- deelen der politie-ambtenaren in de vast te stellen loongroepen met den bij zonderen aard van hunne werkzaamheden worden rekening gehouden. Conclusie 20. De Staatscommissie acht het gewenscht, dat ook voor de gemeente ambtenaren een permanente salariscommissie wordt ingesteld, zooals voor de Rijksambte naren is geschied. De taak dier commissie zal in de voorstellen moeten worden omschreven. Het is gewenscht,dat deze commissie met de salariscommissie voor Rijksambtenaren over leg pleegt, waar belangen van Gemeente- en Rijksambtenaren samengaan. De conclusiën zijn aan de z.g. landelijke organisaties van gemeentepersoneel overgelegd met het verzoek hun meening wel te willen doen kennen, terwijl ook voor hen de gelegen heid werd opengesteld hun meening mondeling toe te lichten. Van nagenoeg alle organisaties kwam schrif telijk antwoord in en aan enkele is gelegen heid verschaft tot mondelinge toelichting hun ner meening in een plenaire vergadering der Staatscommissie. Uit de schriftelijke en de mondelinge bespre king der organisaties bleek over het algemeen levendige instemming met de conclusiën der Staatscommissie. Op enkele ondergeschikte punten werden nog behartigenswaardige wenken ontvangen. Door de genomen conclusiën was de grond slag voor den verderen arbeid der Staatscom missie gelegd. In de conclusiën zijn de begin selen vervat, welke den verderen arbeid der Commissie hebben beheerscht. Bij het vast stellen der groepen, waarin ambtenaren en werk lieden zijn verdeeld en bij het bepalen der bij elke groep passende salarisschaal heeft de 'Commissie de voorafgenomen algemeene con clusiën in de practijk toegepast. komt, en de werkzaamheden in verband met j het huisbezoek onder de Katholieke Metaal bewerkers bespreekt en regelt. De Propaganda-Club verzoekt aan de leden, deze week nog eens een bijzondere medewerking en wel ten le. in het opgeven van nieuwe adres sen van verkeerd- en ongeorganiseerde Ka tholieke Metaalbewerkers, en ten 2e. in alle andere medewerking, voor de versterking van onze afdeeling Schiedam noodig. Indien de leden hieraan voldoen, kan nog deze week de 600 leden worden bereikt, zoo mogelijk worden overschreden. Bij den voorzitter der Prop. Club., den heer J. Scholte, Gustostraat 10, en bij den Bode administrateur, Th. Collignon, Korte Haven 44, kunnen iederen dag adressen worden opgegeven. Namens de voetba Ivereeniging Hermes-D. V. S. is aangifte gedaan van dief stal van drie voetballen, benevens een pak criketkleeren, bestaande uiteen witte broek een hemd, een paar sokken, een paar witte schoe nen en een lederen riem. Vermoed wordt dat men met een valschen sleutel het clubgebouw is binnengekomen Zaterdagavond is een persoon aangehouden, wiens opsporing telegrafisch was verzocht door den commandant der politietroe- pen te Delft. Voor eenige dagen als militair in I dienst getreden, was hij nog den zelfden dag i gedeserteerd. Door den gemeenteveldwachter van Oud-Beyerland is alhier aangebracht een I minderjarige v. S. genaamd die sinds Zaterdag morgen 7 uur hier vermist werd en aldaar i zwervende was aangetroffen, j Gistermiddag is door de politie aangehouden een Rotterdamschen boorwerker die zich in een woning aan de Eendrachtsstraat ten nadeele van een aldaar vertoevenden kost ganger had schuldig gemaakt aan diefstal van twee bankbiljetten van 25. Gistermorgen omstreeks zeven uur reed de 22-jarige P. v.d. Kleij wonende v. Heekerenstraat 88b te Rotterdam op den Vlaar- dingerdijk, toen de voorvork van zijn rijwiel brak en de man door de snelle vaart eenige male een gevaarlijke duikeling maakte. Hij bekwam een ernstige hoofdwonde en een bezeering aan de hand .Door Dr Endtz werd de man verbonden Hij is later per tram naar Rotterdam overge bracht. Emigratie naar Amerika. Men meldt uit Londen De mail uit de Vereenigde Staten brengt hier het bericht, dgt de Heer S. 1. Veenstra, secre taris van den Nederlandschen Emigratiebond van den immigratie-commissaris op Elliseiland, Wallis, de verzekering heeft gekregen, dat de autoriteiten der Vereenigde Staten zullen me dewerken tot het plaatsen van vele immigran ten uit Nederland, die van plan zijn naar Ame- 1 ka te gaan. De heer Veenstra zeide, dat duizenden Ne derlanders paspoorten verzochten voor Amerika en dat hij te New-York een afdeeling van den Emigratiebond had gevestigd. „Er zijn drie voorname zaken, waarom onze menschen hierheen willen komen," zeide de heer Veenstra. „Ten eerste is natuurlijk een ophoo- pmgvanemigranten geweest gedurende denoorlog Ten tweede is Nederland vol van oorlogsvluchte- bngen uit andere landen. Ten derde hebben ver scheidene van onze menschen meer dan genoeg van Europa, en alles wat Europeesch is. Maar men begrijpe wel, dat zij Nederland niet verla ten omdat zij daar hun brood niet kunnen verdienen. Het zijn zeer welgestelde menschen i en de meeste zullen in Amerika huizen koopen. j Zij geven de voorkeur aan landbouw, en om die reden ben ik er zeker van, dat zij hier wel- kom zullen zijn." UIT VLAARDINGEN. Aan de begrooting van inkomsten en uitga ven van de gemeente voor 1921 is het volgende ontleend De gewone inkomsten worden ge raamd op 1,781,868, waarvan 880,000 uit den hoofdelijken omslag. De buitengewone ont vangsten worden geraamd op 800.000, welke door leening moeten worden verkregen. Het totaal van de schulden bedraagt 5.156. 800.Het bestuur van de Rijksverzekeringsbank heeft voorloopig een leening van 800.000 toe gezegd, maar een bijna even groot bedrag zal dan nog ongedekt blijven. In 1921 verwachten B. en W. de annexatie van de gemeente VlaardingerAmbacht. In den loop van dat jaar hopen zij voorstellen te kunnen doen voor den aanleg van de Wester haven, waarvoor gewacht wordt op beslissin gen op aanvragen om subsidies van Rijk en provincie. Verder wenschen zij oplossing van het geheele rioleeringsvraagstuk, ook voor den Overbrugschen polder. Een voorstel van stratenaanleg in het wes telijk stadsdeel zal spoedig worden ingediend; aanleg van een spoorverbinding naar de Ko ningin Wilhelminahaven wordt in uitzicht gesteld; gelden zullen worden aan gevraagd voor den bouw van een tweede havenbrug; een voorstel tot instelling van een grondbedrijf zal spoedig worden gedaan; ver plaatsing van het terrein der gemeentereini ging wordt overwogen in verband met annexa tie van Vlaardinger—Ambacht; voorstellen tot nieuwe prijsregeling voor het water zullen inge diend worden; credieten zullen aangevraagd worden voor de vernieuwingvanhetbuizennetden waterleiding; voor het Electriciteitsbedrijf zijn nieuwe hoogspanningsruimten noodig. Gemengd Nieuws. j Directeuren van Arbeidsbeurzen. Op 18 October a.s. zal in de bovenzaal van de Oranje-Sociëteit aan het Prins Hendrikplein te Den Haag een vergadering worden gehouden van directeuren van arbeidsbeurzen, bijeenge roepen door den directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling. Aan de orde komen o.a. De arbeids bemiddeling van de zeelieden; de conferentie te Genua en de uitsluiting van de bemiddeling door arbeidsbeurzen, krachtens reglement of verordening der arbeidsbeurzen van werk zoekenden, mede in verband met de bepaling omtrent uitkeeringen bij werkeloosheid. Grondwetsherziening Naar het Nederl. Correspondentiebureau in Den Haag meent te weten, ligt het in de bedoe ling, nog deze maand het rapport van de Staats commissie voor de grondwetsherziening vast te stellen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ned. R.K. Metaalbewerkcrsbond Afd. Schiedam. De leden van bovengenoemden bond, worden attent gemaakt op het feit, dat Dinsdagsavonds de Prop. Club van 8tot 10 uur steeds in het ge bouw van den Ned. R. K. Volksbond bijeen i SpoorwegrampinFrankrijk. Door j een noodlottigen samenloop van omstandig- I heden heeft Zaterdagavond op de lijn Parijs- i Nantes een groot spoorwegongeluk plaats ge had. Zonder dat iemand het bemerkte, brak omstreeks 7 uur bij het station Houilles de l koppeling van den zevenden wagon van een goederentrein uit Nantes, waardoor het ach terstuk van dien trein bleef stilstaan en aldus de lijn versperde. De sneltrein uit Parijs moest passeeren en ter elfder ure trachtte men deze nog door noodseinen tot stilstand te brengen doch tevergeefs. Met groote snelheid stortte de trein zich op de goederenwagens, de loco motief viel omver, de achter deze komende rijtuigen werden als een kaartenhuis in en over e kaar geschoven. De tweede wagon stond boven op de eerste en de derde werd weer usschen deze overblijfselen geslagen, zoodat aeze zich ongeveer op de hoogte van de brug van e station opstapelden. De vierde wagon werd geheel versplinterd. Het ergste was, dat de wa gons imperiales hadden, zooals de meeste Fran- sche wagons, en dat deze vol passagiers zaten. Zoo moest het aantal dooden wel groot zijn. Een afgrijselijk gekerm volgde op den don der van brekend hout en ijzer, honderden pas sagiers, geklemd tusschen staven en banken schreeuwden om hulp. Zelfs de niet-gewonden die verspreid rondom lagen, trachtten weg te komen en gilden luid van angst. Gelukkig was

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 2