dat bij de definitieve groepsomschrijvingen mpet worden afstand gedaan van alle titulatuur (dit geldt in volle gestrengheid voor de ambte naren en de politie milder sterk bij de werk lieden) en wel, omdat de titels geen waarborg omtrent de beteekenis van het aangeduide ambt bieden. De Staatscommissie geeft daarna achtereen volgens aan de groepsomschrijvingen. A. bij de ambtenaren ter secretarie B. de technische ambtenaren van bedrijven en dien sten C. administratieve ambtenaren van be drijven en diensten D. politie E. gemeente werklieden. (Wordt vervolgd). De Nederlandseh-Duitsehe-erediet-overeenkomst. Naar men verneemt, wordt de lijdensgeschie- denks van ons credietverdrag met Duitschland thans weer verlengd door een nieuwe moeilijk heid. Naar men weet verzekert dit verdrag aan een Nederlandsche mijnonderneming het recht steenkool naar Nederland uit te voeren tegen de helft van de uitvoer-premie, die aan den Duitschen staat op andere Duitsche exportkolen moet worden betaald. De commissions des répa rations ziet daarin een clausule van meest- begunstiging, waarop, als zij wordt ten uitvoer gelegd, volgens het verdrag van Versailles, van zelf ook de Fransche belanghebbenden bij de Duitsche steenkoolproductie recht hebben. Wij meenen te weten, dat onze autoriteiten de hoop koesteren, over deze netelige kwestie een bevredigende schikking te kunnen treffen Beroeps-consulaatgeneraal te Brussel. Bij K. B. is te Brussel een beroeps-consulaat generaal der Nederlanden ingesteld en is de heer Mr. H. van Romburgh benoemd tot Consul- Generaal der Nederlanden aldaar, tevens hoofd der Handelsafdeeling van Hr. Ms. gezantschap. Het ressort van het Consulaat-Generaal, om vat de stad Brussel en omgeving. Aan mr. van Romburgh kan in de Nederland sche taal geschreven worden. Wijziging van de crisis-enquêtewet 1918. Ingediend is een voorstel van wet van de heeren Van Beresteyn c.s. tot wijziging van art 17 der Crisisenquête-wet 1918. Art. 1 der Crisis-enquetewet schrijft voor, dat door de Kamer een commissie wordt benoemd tot het instellen van een onderzoek naar de voor ziening van het land met levensbehoeften en grondstoffen, de maatregelen ter ondersteuning van landbouw, nijverheid en handel en tot regeling van het goederenverkeer met het buitenland de samenstelling van den aard van de commissies en organisaties, welke tot boven genoemd doel zijn gebezigd, alsmede naar de uitvoering van een aantal met name aangeduide crisiswetten. Art. 17 bepaalt, dat de aan de commissie op gedragen taak eindigt uiterlijk den lsten Ja nuari 1921. Men heeft niet kunnen voorzien, dat de arbeid van verschillende crisisbuhèaux en organisaties met 1 Januari 1921 nog niet zou zijn beëindigd. Dientengevolge zou de com missie haar onderzoek moeten beëindigen zon der een oordeel te kunnen uitspreken over de gestie van de meest belangrijke organisaties en van de wijze, waarop de liquidatie heeft plaats gevonden. Ten einde daartoe alsnog de gelegenheid te openen, wordt voorgesteld, den termijn, bedoeld in art. 17, tot 1 Juni 1922 te verlengen. Het anti-papisme. Onder dit opschrift zegt de „Avondster" „Donderdag heeft de Tweede Kamer gestemd over een harer „bureau-klerken". Er was één katholieke sollicitant, Mr. Van Voorst tot Voorst, zoon van den Commissaris der Koningin in onze provincie. (N.Br.). Met 46 tegen 45 stemmen werd een liberaal benoemd niet de katholiek. Het eigenaardige was, dat de christelijk- historischen, met ons (en de A.-R.) de rechter zijde vormende, op afgesproken signaal den katholiek niet stemden. Men vindt dat katholieken te veel kracht krijgen. De griffier is katholiek als Kamerpresident, die de volgende week gekozen wordt, wordt misschien ook een katholiek gekozen en drie katholieken achter de presidentstafel vindt men wel wat veel. Anti-papisme zit er toch bij de menschen altijd nog wel in". Als hier inderdaad anti-papisme aan 't woord is,dan is het nog veel sterker dan de„Avondster" vermoedt. Want de griffier is allerminst katho liek. De heer De Vos van Steenwijk heeft met katholicisme niets uit te staan. Naar wij vernemen hebben een paar leden, der linkerzijde hun stem uitgebracht op den katholieken candidaat voor het commies-grif fierschap der Tweede Kamer, terwijl eenige leden der christelijk-historische partij den li beraal zouden hebben gestemd. Dit laatste zal ongetwijfeld een pijnlijken indruk in den lande maken, en wijst er op, dat er in het plegen van overleg tusschen de leiders der drie rechtsche groepen in het Parlement wellicht iets hapert. Voor zoover dit het geval mocht wezen, is het niet van gering belang daarin verbetering te brengen. Indien dan ook de mededeeling, die tot ons kwam, dat a.s. Woensdag Mr. Kooien voor het Kamerpresidium zal worden aangewezen, zal blijken juist te zijn, vertrouwen we, dat dit zal geschieden met volkomen instemming der drie Christelijke groepen. Voor de kiezers in den lande is het toch aller minst een onverschillige zaak, dat de goede verstandhouding tusschen de rechtsche partijen waardoor in den loop der jaren zulke schoone resultaten op politiek terrein te danken zijn ongerept worde gehandhaafd. (Tijd.) Stads- en Gewestelijk Nieuws. Comm. Bankver. Slavenburg Co. Naar men verneemt zal op de aandeelen der Commanditaire Bankvereeniging Slavenburg Co., in mindering van het dividend over het loopende boekjaar, dezer dagen door de Di rectie een interim-dividend worden uitgekeerd van 4% voor de oude en 3% voor de nieuwe aandeelen. Tuinbouwvereeniging „Buitenleven". Hier ter stede is opgericht de Tuinbouw vereeniging „Buitenleven". Leden zijn huurders van Gemeente-Familietuintjes. Donateurs zijn, die de vereeniging financieel steunen. Het doel is Coöperatief inkoopen van zaad en tuinbouwgereedschappen. Elkander met raad en daad ter zijde te staan ten einde den tuinbouw zoo productief mogelijk te maken en ter bestrijding van zieke of andere schade lijke invloeden voorlichting te zoeken bij des kundigen of door aanschaffing van boeken en geschriften en het behartigen van elkanders belangen. Secretariaat: de heer H. Hamstra, St Li- duinastraat 21 boven. Een jongen vond gisteren aan de Noordvest een nikkelen armbandhorloge en bracht dit naar een bank van leening aan de Nieuwstraat, waar hij het liet beleenen voor 60 cents, welk bedrag hij versnoepte. Proces verbaal is tegen hem opgemaakt. Te Leiden is geslaagd voor het candidaats-examen rechten de heer J. G. Witt- kampf, alhier. Middenstandswoningen. Het „Hdbl." verneemt, dat thans bij de gemeentelijke autoriteiten de voorwaarden be kend zijn waaronder de regeering bereid is den particulieren middenstandswoningbouw te steunen. Zij is bereid een uitkeering fonds perdu be verstrekken van vijf-en-twintig gul den per vierkanten meter vloeroppervlakte voor iedere woning. Daarvan mag de oppervlakte de honderd vierkante meters niet te boven gaan, zoodat de middenstandswoningen, met deze regeeringssubsidie gebouwd, ten hoogste een inhoud mogen hebben van driehonderd kubie ke meters. Voor het overige zouden de particuliere mid denstandswoningbouwers geheel vrij zijn, ook in de huurbepaling. Wanneer zij van die vrij heid zouden gebruik maken om buitensporig hooge huren te eischen en huurders zich daarover bij de autoriteiten beklagen, zal door arbitrage worden bepaald, hoe hoog de huren in rëdelij- heid mogen zijn. Het IVcd. Hoogovenbedrijf. Uit Berlijn meldt men Onlangs werd gemeld, dat het Nederlandsche hoogoven- en staalbedrijf in relatie was getre den met de Phoenix A. G. te Herde en een haar nabestaande groep een aanzienlijke post aan deelen van de Phoenix Hollandsche bladen spraken van 40 millioen mark zou hebben overgenomen. I hans verluidt, dat op de aanstaande alge- meene vergadering van de Phoenix A. G. zal worden voorgesteld, zes heeren van de Amstér- damsche groep in den raad van beheer te kie zen. In de algemeene vergadering van het Neder landsche Hoogoven- en Staalbedrijf werd mede gedeeld, dat bij het oprichten van de onderne ming de Phoenix-deskundigen raad zou geven. De aanleg van de fabrieken te IJmuiden kon in strijd met het plan nog niet ter hand worden genomen. De kosten zouden zoo belangrijk meer dan de raming bedragen, dat een vermeer" dering der beschikbare middelen noodig wordt geacht. Daarom zal voorloopig slechts een hoogovenbedrijf worden opgericht. De Phoe nix levert aan Nederland het benoodigde wals- ijzer in ruil voor het door de nieuwe hoogoven te leveren ruwe ijzer. Intrekking wet van 21 Dec. 1852. Ingediend is het wetsontwerp tot intrekking van de wet van 2 December 1852, Krachtens deze wet zijn provinciën en gemeenten het rijk een vergoeding verschuldigd van 21/, pet, yan het bedrag, dat aan opcenten op 's Rijks belastingen te harer behoefte wordt geheven. De regeering wenscht deze vergoeding te late» yprvallen, als strijdig met het beginsel, dat, \waaqr Rijk pn gemeente elkaar krachtens tal van wettelijke voorschriften zonder vergoeding diensten wijzen, het verstrekken van hulp in het belang van de gemeenten eveneens kosteloos behoort te geschieden. De intrekking komt het Rijk op ongeveer 500,000 te staan. Clemenceau gast der Indische regeering. Clemenceau zal uitgenoodigd worden, zich gedurende zijn verblijf in Indië te beschouwen als gast van de Indische regeering. De eerste goüvernements-secretaris Weiter zal Clemenceau worden toegevoegd. Bezp.cht worden Batavia, Buitenzorg, Bandoeng, Malabar, Pjokja, Soe- rahaja, Bali, Padang, Fort de Koek ep tyïedan. B-K, Beeiasseering, Onder Deurne is 60 H.A, heidegrond gekocht voor het vestigen van een R,-K, kolonie tot reclasseering, welke onder het beheer zal staan van de Franciscaner Broeders uit Bleverheide. Landbouwraad. Naar men verneemt, heeft het bestuur van de Friesche Maatschappij van Landbouw aan den minister van landbouw op zijn verzoek om advies uit te brengen over het plan tot oprich- ting van een Landbouwraad geantwoord, dat J het ten aanzien van dit ontwerp dezelfde be zwaren heeft als door het Koninklijk Ned. Landbouwcomité zijn kenbaar gemaakt. Herhalingsoefeningen Reservekader. JVanneer kaderreservisten, die onder de wa penen /Ij# geroepen, ten einde te voldoen aan, de verplichting, omschreven in de Wet voor het Reservepersoneel der Land/WAcht, tijdens het verblijf onder de wapenen ongesteld w<?F,d,en en, ingevolge daartoe gedaan verzoek, fchiu.s yftTr pAeegd worden, zullen zij in het genot van groot vertol {gorden gesteld. Zij zullen alsdan gehou den zijn, vaq. jbpn volledig herstel onder over legging van een geneeskundige verklaring van dén be.hanoo.'"ddfin geheeajtó^ mededeeling te doen aan den daarbij betrok(^n eöfianjandeeren den officier,, IwUtgewemde Za,' alsdfm' »k heid rfir T dKn geoez^" dadeliik h" aa^>!J betrokken kadcffescryist al vl l vcrhl Vf m,et groot verlof mm yerbhjf onder de wapenen kunnen vrij stellen in >yelk geval, uit den aard der zaak vorenbedoelde mededeeling en geneeskundige verklaring achterwege zujlen kunnen blijven; of den daarbij betrokken kaderreservist op nieuw onder de wapenen behooren te roepen voor het ontbrekende gedeejte van den termijn waartoe hij gehouden is, met dien verstande evenwel, dat die termijn uiterjijk 31 December van het loopende jaar «al behooren te eindigen UIT BOTTERDAM. Daar het vraagstuk der oeververbindingen steeds meer dringend is geworden en meer en meer is gebleken, dat de communicatie door middel van de Willemsbrug en de Koninginne- brug voor het moderne voetgangers- en voertui- genverkeer onvoldoende is geworden, hebben B. en W. den Raad een plan van verbinding der Maas-oevers doen toekomen. Uit tellingen is het reusachtige verkeer over de beide be staande Maas-bruggen gebleken. Per dag pas seeren daar gemiddeld ruim 100.000 voetgan gers en meer dan 10.000 voertuigen. Door het openen en sluiten van de Koninginnebrug, ge volg van het drukke scheepvaartverkeer door de Koningshaven, is het verkeer over deze brug somtijds overdag in totaal niet minder dan 5 uur gestoord. Het hoofdbezwaar van deze voort durende onderbreking is gelegen in het lage peil van de Koninginnebrug, terwijl het drukke scheepvaartverkeer door de Koningshaven op zijn beurt voor een groot deel wordt veroorzaakt door het lage peil van de vaste Willemsbrug over de rivier. Deze bezwaren opheffen is dus een eerste eisch. Dit achten B. en W. slechts mogelijk door het maken van een hooge brug, over de Koningshaven, tegenover den Parallel weg, bij den ingang van de Spoorweghaven, gelegen met den onderkant op 11 M. boven R. P. Het afleiden van het scheepvaartverkeer door de Koningshaven en het overbrengen van dit verkeer naar de rivier is alleen mogelijk door de vervanging van de bestaande groote Willems brug door een nieuwe hooge brug over de rivier. Deze brug is ontworpen van de Maaskade W, Z., tegenover de Prins Hendrikstraat naar deBoomp- jes, tegenover de Reederijstraat. Van hieruit kan het verkeer oyer de Ged Glashaven deRegen- tessebrug en de Posthoornsteeg n. de Blaak en het Centrum der stad geleid worden,. Re bestaande Willemsbrug, welke met den onderkant op een peil van 6. 34 M. boven R, P, is aangelegd, zal omhooggebracht worden tot op het peil van de spoorbrug, nl. 9 M. boven R. P. en op den duur alleen bestemd worden voor voetgangersverkeer Gok ligt het in de bedoeling reeds aanstonds een ferry-dienst Park-Charlois in te stellen. Resumeerende stellen B. en W. voor te beslui ten tot lc den aanleg van een hooge brug over de Maas tegenover den Parallelweg waarvan de kosten naar raming bedragen f 13.500.000. 2- den bouw van een nieuwe Koninginnebrug (koslep/:).000.000) 3. Ie zijner tijd, jn aanslujting aan deze Nieuwe Koningjnnebrug eennjepwe frópge ftlaasbrug.Die orug is ontworpen tegenoyer de Reederijstraat De kosten hiervan worden geraapjd op /8^6.6q6 met drie afritten, n.l. Noordwaarts naar de Blaak, Westwaarts naar den Westzeedijk,O.ost- waartg door de bestaande bebouwing naar de Geldersche kade, waaryen msp, de kosten be dragen 3.213.000, f 2.662.000 en 3,8'$.000, Het totaal der kosten-becijfering komt op bijna 35 millioen gulden uit. Zigeuners. Veertig wagens sterk tracht te een bende zigeuners bij Beerlage onze grens binnen te komen, maar zij werden daarin ver hinderd door in allerijl versterkte politiemacht, De ongewenschte gasten trokken zuidelijk af en willen nu probeeren nabij Coevorden ons land binnen te gaan. Doodgestoken. Gisterennacht is onder Beek en Donk doodgestoken J. V. uit Aarle- Rixtel. De vermoedelijke verdachten uit Hel mond zijn aangehouden. Valsche zilverbons. Op drie verschil lende plaatsen in Schoterland zijn heden valsche zilverbons van rijksdaalders in betaling ont vangen. Zij zijn prachtig nagemaakt, alleen onder het cijfer 2.50 in de hoeken vindt men een w;tte plek. Moord. Op een stuk land nabij de ouder lijke woning is Zondag vermoord gevonden het 10-jarige dochtertje van den landbouwer H. S., achter Smalbroek, onder de gemeente Beilen. In verband hiermede is aangehouden de boe renknecht A. G., te Spier, die echter verklaart onschuldig te zijn. Ongelukken. Gistermorgen js een pagrd, gespannen voor een boerenwagen,waarop bussen niet melk voor de boterfabriek te Almelo vervoerd werden, op hol geslagen. De bestuurder, de .W-jarige J„ kwam onder den wagen en is aan <je hokoine'1 ondingen overleden. ^opglaats Balg tusschen Hattem en kI/ 1 V *-~wwm Wilgen en Kanipn.i» ceq met paaru -'iden- aangereden.Een der zich op den wagen de personen, D. Lans, fs oyerjreden en gedood. Brand. Gisteracond zijn elf korenmijten bevattende rogge, klaver, vlas en paardeboonen' t,er waarde van 20.000.—, toebehoorende aan K. Dijkstra, achter het Stadspark te Groningen verbrand. De politie is van meening, dat kwaad' willigheid in het spel is. Het koren was verzekerd Met kokend water geworpen. Zaterdagavond hoorden te Amsterdam twee surveilleerende agenten muziek in een tapperij gevestigd Goudsbloemstraat 109. Daar de eige naar geen muziek-vergunning heeft, traden zij binnen en zagen, hoe een paar bezoekers eenige glaasjes genever wilden verbergen. Toen de agenten procesverbaal wegens beide feiten er is ook geen vergunning voor den verkoop van alcoholhoudende dranken wilden opmaken, stieten zij op hevig verzet van de zijde der be zoekers. Er werd met stoelen geworpe. De agen ten trokken de revolver en verlieten het lokaal om assistentie te halen. Toen deze kwam en procesverbaal werd opgemaakt, werd uit de bovenverdieping met steenen, stukken hout en kokend water geworpen.De politie heeft toen eenige schoten op de vensters gelost. Niemand werd getroffen. Ontvlucht,. Zooals men zich herinneren zal, was de Ned.- Imdische Handelsbank te Amsterdam voor eenigen tijd opgelicht voor 50.000 Daarvan werd ten slotte verdacht een jeugdig employé dier bankinstelling. Hij maakte groote verteringen met andere minder ter goe de naam en faam bekende leden. Een van deze was de 40-jarige P. B., die ook tijdelijk door de politie werd gearresteerd en tijdelijk opgesloten in het politiebureau aan de St. Pietershal. Sedert Woensdag vertoefde hij in eenkamertje.dat afgetimmerd was in de wachtkamer. Dit vertrek je was in elk geval iets geriefelijker dan de oude cellen in het gebouw. Ondanks dit feit vroeg hij Zaterdag naar de cellen te worden overgebracht omdat hij wegens het leven en het licht in de wachtkamer slecht kon slapen. .'Van zijn verzoek werd voldaan. Zondagmorgen werd de cel waarin hij werd opgesloten leeg ge vonden. Het vermoeden bestond, dat hij van buiten geholpen is om te|ontsnappen. Langs de cellen loopt een gang, die aan de eene zijde een deur heeft, aan de andere zijde een privaat, waarin een tuimelraampje zit, dat door ijzeren stangen is versterkt. Het kozijn is weggezaagd, en zoodoende is een van die ijzers verwijderd' De raamhangers zijn verbogen, waardoor het raampje weg viel. De ruimte, die daardoor ont stond, was voldoende om een mensch door te laten. Men vermoedt nu, dat dit inbrekers- karweitje van huiten is gedaan en dat toen een van de vrienden zjch in de gang heeft gewaagd en de cej geopepd.. B. is nog vpprtvjuchtig. Aardappelen naar België, De Brusselsche redacteur van de Msb. meldt Gisteren zijn de grenzen opengesteld voor het ontvangen van onbeperkte hoeveelheden aard appelen uit Nederland. De eerste zending be draagt twee millioen kilogram tegen een ver- moedelijken prijs van dertig frank de honderd kilogram. Reeds zijn een twaalftal groothande- aars uit de omgeving vanTerneuzenvoordenver- koop van aardappelen op de beurs van Brussel verschenen. De invoer van aardappelen uit Ne derland zal hier deprijzenaanmerkelijkdoendalen. Men betaalt hier thans 55 frank de 100 kilogram. Het papieren geld. Volgens het laat ste drjemaandejijki.cl^ë jberjchjt dep tiuitschp Rijksbank zijn .er nu ypor 570 niilliird'en pa pieren marken in pmlopp. Vgn Octójber'19J9 tót September 1920 werden er yopr 3333 piijlioenep gpdfukL De gouddekking wordt angstwekkend klein. Een zeldzame diamant. Naar ver luidt, zal te New-York binnenkort de grootste diamant, die ooit in de Vereenigde Staten geweest »s, aap dp marjri worden gebracht. Hij behppft aan fta/jd, den .vpoegeren sp) tan van Marokko eq Weegt '183 karaat Bandieten. Zaterdag op kiaariiebtep da», drongen een tweetal bandieten, afkomstig uit Gorlmund, een boerderij binnen te Holdeurn bij Berg en Dal. Zij knevelden de vrouw des hui zes en sleepten haar naar den stal, waar ze 't yerloor Een twee en een halfjarig kind werd evenééhS aan handen èn voeten ge bonden en in een kleerkast gestopt. De inbre- kers sloegen daarna hun slag en maakten zich de voeten-De vrouw was onmiddel lijk bijgekomen en sleepte zich naar een naburige woning. De politie werd gealarmeerd, wqardoor de roovers konden worden gepakt, vóórdat zij op de tram naar Kleef wilden springen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 2