Dagblad voor Schiedam en tirafis-Ongevallenverzeberiiig 43ft*ie Jaargang. Woensdag 13 October 1920. Mo. 12861. wj rfinn BureauKoemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden f2.per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels f 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. levenslang* 'f j I verlies vu geheele 11 i een hand, invaliditeit j feU» voet of oogj &UU uu,'u IIIy een duim De verzekering wordt gewaarborgd door de_Hollandsehe Algemeens Veizekorlngshank to iohlodam. MJ verliesJI |f; van een ^wijsvinger j fcfl verlies vu eiken ande ren vinger Buitculandsch Nieuws. POLEN EN RUSSEN. De „Times" verneemt uit Riga De voorloopige vrede en wapenstilstand tus- schen Sovjet-Rusland en Polen werd gister avond geteekend. DE OEKRAINERS EN DE ROLSJEWIKI. j^De Associated Press verneemt uit Warschau, dat Oekrainische opstandelingen Kief hebben bezet, dat door de bolsjewisten ontruimd is. De sowjetregeering van de Oekraine heeft de sowjetinstellingen gelast Kief te verlaten en naar Charkof terug te trekken. Het garni zoen is versterkt op bevel van Rakofski. Men vreest ernstige onlusten in de streek van Kief. DE REZETTING VAN WILNA. De Poolsche gezant te Parijs heeft gisteravond aan Leygnes meegedeeld, dat de Poolsche re gering de daad van generaal Zeligofski ten eenemale wraakte en alle mogelijke maatregelen zou nemen om de troepen, welke Wilna binnen gerukt zijn, tot rede te brengen. Leygnes stelde onmiddellijk Léon Bourgeois hiervan op de hoogte. De raad van den Volkenbond heeft zich bezig gehouden met de bezetting van Wilna door de troepen van generaal Zeligofski. Léon Bourgeois, de voorzitter van den raad, heeft onmiddellijk een telegram gezonden aan het hoofd van de militaire zending van den Volkenbond in Li- thauen om hem te verzoeken den raad op de hoogte te houden van de gebeurtenissen ten einde de noodige maatregelen te kunnen ne men. Bourgeois heeft den leider der zending meteen medegedeeld, dat, blijkens inlichtingen uit officieele bron, de Poolsche regeering de handelwijze van den generaal formeel gewraakt heeft en zich bereid heeft verklaard tot het nemen van de noodige maatrerelen om aan deze betreurenswaardige gebeurtenis een einde te maken. In militaire kringen te Warschau toont men zich zeer ongerust wegens de verbittering van het leger, welke is veroorzaakt door de hou ding van de intergeallieerde commissie, die de bezetting van het gebied van Wilna, dat on betwistbaar Poolsch is, door Poolsche troepen heeft willen uitstellen. GeneraaJ Sikorski, de bevelhebber van het noordelijk leger, heeft zijn ontslag gevraagd. Verscheidene eenheden van het leger blijken hoe langer hoe meer solidair met de groep van Zeligofski. HET LEGER VAN GENERAAL WRANGEL. Een vertegenwoordiger van de Matin" had een onderhoud met den minister van Buiten- landsche Zaken van de regeering-Wrangel, die 30 September j.l., te zamen met Maklakof, naar Parijs is vertrokken. De minister wees er op. dat de delegatie te Parijs voornamelijk besprekingen van mili tairen aard zou houden. Het voornaamste vraagstuk, aldus de mi nister, is het Poolsche probleem. Wanneer Polen vrede sluit, dan zullen de roode legers zich tegen ons concentreeren en ons onder hun overmacht verpletteren. Wij bezitten gegevens, die de veronderstel ling wettigen, dat het bolsjewistische leger niet zoo sterk is als men wel denkt en, wanneer Poltn de bolsjewistische strijdkrachten zou blij ven binden, hopen wij in de lente den beslissen- den slag te kunnen toebrengen. Maar zoolang moeten wij het kunnen uithou den. Daarvoor hebben wij den moreelen en ma- terieelen steun der groote mogendheden noodig. Wij verlangen geen voortdurende zendingen van munitie, wapenen en uitrustingsstukken, doch komen met een nauwkeurig omschreven pro gramma. Voor de uitvoering van dit programma is een bedrag noodig van nog geen vierhonderd millioen. Een leening zou het gemakkelijk kun nen dekken, en wij zouden deze kunnen waar borgen met onze veroveringen, den buit en de graanvoorraden, die ons dogp het offensief in handen zouden vallen. Frankrijk is onze voornaamste steun, ver klaarde de minister. De minister vertrouwde, dat er een entente tegen den gemeenschappelijke!! vijand tot stand sou komen. Deze is noodzakelijk, zeide hij ten slotte wanneer zij niet tot stand komt, zijn tje gevolgen niet te overzien, want men kan jiet niet genoeg herhalen In de Krim wordt jjet lot der wereld beslist. DE TOESTAND IN IERLAND. Officieel wordt medegedeeld, dat bij een schietpartij te Dublin twee officieren en een burger zijn gedood. Gisterochtend zijn twee politieagenten dood geschoten, terwijl zij per auto op weg waren van Roscommon naar Ballagharadeen. Drie andere agenten zijn ernstig gewond. De „Evening News" meldt uit Liverpool, dat de politie wapens in beslag heeft genomen op een schip, dat voor Ierland bestemd was. Naar verluidt, is de naar omstandigheden verwonderlijk goede lichaamstoestand, waarin de burgemeester van Cork nog steeds verkeert, een gevolg van het gebruik van druivensap en andere vruchtensappen, terwijl hij ook vaak geestrijke ranken en wijn gebruikt. De gevangenisdokter is van meening, dat Mac Swiney het gemakkelijk nog een maand kan uithouden. ENGELAND. De stemming der mijnwerkers liep gister af. Het hoofdbestuur der mijnwerkersfederatie ont vangt heden den volledigen uitslag, die morgen aan de gedelegeerden-vergadering zal worden medegedeeld. De uitslag is tot dusverre van slechts enkele districten van Lancashire, South-Wales, Schot land, Northumberland, Durham en Yorkshire bekend, die allen beslist een meerderheid tegen het voorstel der mijneigenaars opleverden en 7477 stemmen vóór. Het totaal aantal stemmen is evenwel maar een klein deel van de driekwart millioen mijnwerkers, doch niettemin kan men er uit afleiden, uit welken hoek de wind waait. Er schijnt heel weinig hoop te bestaan, dat het voorstel wordt aangenomen. Het grootste deel der mijnwerkers blijkt zich tegen de voorgestelde datumlijn te kanten, doch de verwerping daarvan beteekent nog volstrekt niet, dat aanstaanden Maandag de staking algemeen zal uitbreken. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat ten slotte de gedelegeerden vergadering er toe besluit om het loongeschil te laten uitmaken door een onpartijdig tribunaal. GRIEKENLAND. Goenaris, de gewezen eerste minister en partij ganger van ex-koning Konstantijn, heeft zijn politieke vrienden per telegram verwittigd, dat hij zich gereed maakt om in Griekenland aan den verkiezingsveldtocht te komen deelnemen. Tegen Goenaris is een bevel tot inhechtenis neming door het Hooggerechtshof uitgevaar digd, maar Venizelos heeft besloten, dat het bevel niet zal worden ten uitvoer gelegd, voor dat de verkiezingen achter den rug zijn. meester en de gemeenteraad van Serajewo hun ontslag ingediend. FRANKRIJK. De ministers en onderstaatssecretarissen heb ben Dinsdagmorgen op het E'ysee onder voor zitterschap van Millerand vergaderd. De mi nisterraad heeft beraadslaagd over alle maat regelen, die bestemd zijn om het stijgen van den levensstandaard te voorkomen en een overvloe dige en goedkoopere bevoorrading van de noo dige levensmiddelen te verzekeren. Instructies zijn gegeven voor de strikte nakoming der wet ten en voorschriften, betreffende de aankondi ging der prijzen, het beletten van ongeoorloofde handelingen en Openbaarmaking der vonnissen. De invoer van bevroren vleesch zal worden be vorderd met behulp van Fransche handels organisaties, waarop behoorlijk controle zal worden uitgeoefend, teneinde de belangen der verbruikers te waarborgen. De raad heeft een program goedgekeurd ter bevordering van de j vischvangst en voor het ter beschikking stellen van een grootere hoeveelheid visch voor het publiek. De uitvoer van sommige levensmidde len (melk, boter, kaas, aardappelen) zal worden verboden. De rantsoeneeringsmaatregelen der levensmiddelen zijn opgeheven. Blijvende maat regelen zullen door de regeering worden uitge werkt met raadpleging der verbruikers door middel van de instelling van verbruiksraden in ieder departement en van een Oppersten Raad te Parijs. ALLERLEI. Het luchtvaartcongres, dat door den raad voor de luchtvaart bijeen is geroepen, is giste ren in den Gildenhal te Londen bijeengekomen onder voorzitterschap van den burgemeester van Londen. Generaal-majoor Sykes, de in specteur van de burgerlijke luchtvaart, legde den nadruk op de noodzakelijkheid van de ont wikkeling van vrachtvliegtuigen voor den lan gen afstand. Hij deelde mee, dat er onderhan delingen gaande zijn om de Theems te gebrui ken als station voor watervliegtuigen. Holt Thomas, een vliegtuigfabrikant, verklaarde, dat het dringend noodzakelijk was om de beide luchtvaartdiensten op Frankrijk te handhaven. Instone, van de Instone-luchtvaartmaatschappij zei, dat de particuliere luchtvaart in financieel opzicht tot dusver een mislukking was en drong aan op steun van overheidswege. Generaal- majoor Brancher stelde voor, dat het ministerie voor de luchtvaart den aanleg van een vlieg kamp tegenover het Victoriastation te Londen zou overwegen om het tijdverlies weg te nemen, dat thans geleden wordt om het beginpunt van den dienst van Londen op Parijs te be reiken. Winston Churchill drukte de hoop uit,dat een dergelijk luchtvaartcongres elk jaar gehouden zou worden. De militaire luchtvaart was een onmisbaar element in de verdediging van Enge land. De vloot kan de luchtvaart niet vervan gen, welker toekomst berust op een uitgebreide ontwikkeling van de particuliere luchtvaart. De regeering is voornemens de particuliere luchtvaart te steunen, zooveel als in haar ver mogen ligt. Volgens een bericht uit Warschau is daar onder de spoorwegarbeiders een staking uit gebroken. President Masaryk heeft besloten tot de demobilisatie van het Tsjecho-Slowachsche leger tegen eind Februari 1921. De staking der zetters en drukkers te Valen cia duurt voort. De algemeene staking is niet afgekondigd. Te Barcelona is de staking der bootwerkers geëindigd en het werk in de havens hervat. Een Reuterbericht uit Madrid van 11 Octo ber zegt De staking, welke heden dreigde is niet door gegaan. Tengevolge van de staking der zetters echter verschijnen er nog geen dagbladen. De transportarbeiders te Barcelona hebben het werk hervat en verhoogen hun activiteit, teneinde den tijd, door de staking verloren, in te halen. Binnenland. SERVIE. In de nabijheid yap Serajewo is de trein van den prins-regènt'van Servië door een bomaanslag ontspoord. Twee wagens van den trein zijn vernietigd. De prins-regent zelf is ongedeerd. De Belgische bladen hebben bericht, ontvan - j gen, dat het onderzoek naar de bewerkers van j pen aanslag nog niets aan het licht heeft ge- i bracht. Vanwege het gebeurde hebben pe bprge- GEMEENTEPERSONEEL. De Staatscommissie onderscheidt dan bij de ambtenaren ter secretarie 7 groepen. De tech nische ambtenaren van bedrijven en diensten worden in 3 hoofdgroepen onderscheiden a. zij, die met elementaire theoretisch technische kennis b. zij, met ruime theoretische-techni- sche kennis c. zij, met wetenschappelijke theo- retisch-technische kennis. De drie hoofdgroepen worden weder onderscheiden, ieder in 4 groepen. De administratieve ambtenaren van bedrijven en diensten worden in 7 groepen verdeeld het personeel behoorende tot de politie in 5 en de gemeentewerklieden eveneens in 5 groepen. In het Rapport worden deze groepen uitvoe rig omschreven. Volgens de bedoeling der Staatscommissie zullen de groepsomschrijvingen, welke door de commissie gevonden zijn, bindende kracjit moe ten krijgen voor de gemeentebesturen Deze laatste zullen verplicht moeten worden op de een of andere wijze zich naar die groepsomschrij vingen bij de salarieering van het personeel te gedragen. Op welke wijze dat het gevoegebjkat kan geschieden, stelt de Staatscommissie zich voor, aan te geven door aanbieding van een ont werp tot wijziging der gemeentewet en van een ontwerp van een Algemeenen Maatregel yan Bestuur. Intusschen heeft de commissie zich reeds een denkbeeld gevormd op welke wijze de gemeenten zullen moeten worden gebonden, ZQqdat het opstellen van beide ontwerpen meer een vraagstuk is van vormgeving aan een in houd, welke voor de commissie thans vaststaat. Als er vo.or de Rijksambtenaren 66 loonscha len noodig bleven, niettegenstaande pogingen tot vereenvoudiging, zullen dan de 36 groepen, welke door de commissie opgesteld zijn en die van 29 loonschalen worden voorzien, toereikend zijn om het geheele personeel der gemeenten (uitgezonderd enkele ambten, als burgemeester, secretaris, ontvanger en commissaris van po litie) te herbergen wordt gevraagd. Zal zulk een r3geling niet doen vervallen in een andere fout, n.I. te weinig ruimte bieden voor de wer kelijkheid, voor de rechtvaardige verlangens der ambtenaren om wezenlijke meerderheid ook door meer salaris geëerd te zien z Aan dit bezwaar zal, volgens de Staatscom missie tegemoet gekomen worden door het slechts ten deele bindend karakter der aan te geven loonschalen. Immers, de bedoeling der Staatscommissie is alleen aan te geven de mi nimum-positie der verschillende groepen van ambtenaren. Boven die minimum-positie mo gen de gemeenten uitgaan. Aan de gemeenten blijven de mogelijkheden geopend om naar haar eigen inzicht bepaalde personen en bepaalde ambten tot hun recht te laten komen. Dat deze vrijheid bestaat, past uitnemend bij de gemeenteijlke autonomie. Als het noodig is, de salarieering door de gemeenten aan wette lijke regelen te binden dan is dat immers in hoofdzaak uit de overweging van de belangen der ambtenaren. Mits den ambtenaren een minimum-positie gewaarborgd is, kan de autonomie der gemeen ten verder gespaard blijven. Voorts is de vrijheid noodig, omdat de ge meenten in 'n bepaalde verscheidenheid van diensten haar taak vervullen en zich bij haar diverse ondernemingen zooveel mogelijk moe ten richten naar de vrije practijk en over een groot aanpassingsvermogen moeten beschikken. Niet onmogelijk is,dat van rijkswege zou ver langd worden, een eind te maken aan concur rentie in het aanwerven van ambtenaren tus- schen gemeenten en het rijk of tusschen ge meenten onderling. Met nadruk wijst echter de Staatscommissie op de noodzakelijkheid voor de gemeenten om arbeiders en ambtenaren va- allerlei rang aan de bedrijven in de vrije maat schappij te betwisteneen noodzakelijkheid, die in den laatsten rijd levendig wordt gevoeld. Ten aanzien van eiken ambtenaar, van elk lid van het gemeentepersoneel, zal het gemeente bestuur, zoodra de door de Staatscommissie ge- wenschte wettelijke regeling tot stand gebracht zal zijn, de vraag hebben op te lossen In welke groep valt deze ambtenaar, deze arbeider, deze rang Immers, bij de bepaalde groep, waartoe een ambtenaar of rang zal te rekenen zijn, zal een bepaalde loonschaal verplichtend zijn, zij het ook, dat zij alleen naar beneden verplicht, als een minimale regeling. Wat de toewijzing van de juiste groep uit de hier geboden regeling aan elk lid van het ge meentepersoneel betreft, heeft de Staatscom missie groot vertrouwen in het beleid der ge meentebesturen, die ten deze ook voorlichting kunnen ontvangen van de organisaties onder het personeel. Waar evenwel twijfel zal mogelijk blijven en verschil van inzicht bij verschillende gemeentebesturen, moet voor oplossing der moeilijkheden voor zekerheid en uniformiteit bij de toepassing der regeling voorzien worden. Tot dat doel denkt de Staatscommissie zich een blijvende commissie. Op dat oogenblik wenscht de Staatscommis sie nog in het midden te laten of die gepro jecteerde commissie zelf formeel de noodige uitspraken zal geven, dan wel, dat die uit spraken formaal van de Kroon zullen uitgaan, na ingewonnen advies der commissie.Hoe de regeling formeel ook worde, de hier bedoelde commissie zal materieel de eigenlijke uitspra ken te doen hebben, zij zal het middel zijn om die toepassing der salarisregeling door de Staatscommissie ontworpen, in de juiste ba nen te houden. Dat zulk een commissie ook in de algemeene loonvraagstukken zal worden gehoord, is de bedoeling der Staatscommissie. In het rapport wordt dan aangegeven welke taak aan de te vormen Commissie toegewezen moet worden om de juiste toepassing der groepsomschrijvingen te waarborgen. Er is een misvatting mogelijk omtrent de taak dier lom missie, een opvatting, waardoor de taak wel haast ondoenlijk zou kunnen schijnen. Is het niet noodig, zoo zou kunnen worden gevraagd, om ^ambtenaren, omtrent wier salarieering ge schil gerezen is, stuk voor stuk te exainineeren om hun bekwaamheid te onderzoeken. Het antwoord moet luiden allerminst. Niet de bij den ambtenaar aanwezige bekwaamheid moet worden onderzocht, maar VtfÜH VU

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 1