Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag 13 October. Nominatie Voorzitterschap. Tot eerste candidaat voor het voorzitterschap wordt gekozen mr. dr. D. A. P. N. Kooien (R.K.), met 43 van de 79 geldige stemmen. Tot tweede en derde candidaten worden ge kozen de heeren mr. P. Rink (U.L.) en J. Scha per (S. D. A. P.). Dinsdag a.s. zal de interpellatie Van den Tempel over het postpersoneel plaats hebben. Een verzoek van den heer Van Rave- steijn om dan tevens zijn motie inzake opheffing der stakingswetten te behandelen, wordt af gewezen. De vergadering wordt hierna gesloten. Binnenland. De weeldebelasting. Naar de „Tel." verneemt, heeft de Midden- standsraad de vorige week vergaderd, ter be handeling van het voor-ontwerp van minister De Vries, inzake invoering van een weeldebelas ting. De behandeling was door een commissie voorbereid. Het blad meent te weten, dat het advies van den raad, dat binnenkort definitief zal worden vastgesteld, voor het ontwerp in beginsel niet ongunstig zal zijn. Voor Boedapest. Men meldt uit Boedapest, dat de Nederland- sche consul-generaal Fledderus aan den Landes- bund fur Mutter- und Sanglingsschutz meedeelde dat weldadige Nederlandsche particulieren 100.000 bijeen hebben gebracht om 1000 arme zuigelingen en moeders uit Boedapest een jaar lang met alles zooveel mogelijk te verzorgen. Er wordt een organisatie van dezen dienst voorbereid. Het journalistiek congres. De minister van Binnenlandsche Zaken, tijde lijk voorzitter van den Raad van Ministers, Jhr. Mr. Ruys de Beerenbrouck, en de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Dr. De Visser, zijn voornemens a.s. Zaterdag middag het journalistiek congres te Rotterdam bij te wonen. De minister van Arbeid, Mr. Aalberse, heeft bericht, tot zijn leedwezen verhinderd te zijn. Gemeentepersoncel. De „Tel." ontleent nog aan het rapport der staatscommissie voor de bepaling der gemeente- loonen Salarisschaal voor de arbeiders. Klasse I 34—/ 38. Klasse II 37—/ 38. Klasse III ƒ40—44. Klasse IV /43—ƒ47. Klasse V 46—/ 50. Alle klassen met 4 eenjaarlijksche periodieke verhoogingen 1. Voor de afzonderlijke groep werd noodig geacht een weekloon van 2933, eveneens met 4 een-jaarlijksche periodieke ver hoogingen. Deze salarissen gelden voor de ge meenten der eerste klasse. De minderheid der Staatscommissie welke een minimum-loon voorstond van 30 per week, was van oordeel dat de genoemde scha len naar evenredigheid lager moesten zijn met dien verstande, dat de schalen van twee opeenvolgende klassen ook volgens deze min derheid dezelfde opklimmingen moesten ver- toonen. Wij geven hier eenige voorbeelden hoe de Staatscommisie de groepen samenstelt. In de 1ste klasse der arbeiders deelt zij o.a. inaanplakker, asch-en vuilnisophaler, hulpportier, straatveger, nachtwaker, enz. In de 2e klasse badknecht, fabrieksarbeider, havenwerker, keukenmeid, opperman, 2e stoker, voerman, waschknecht, wegwerker, linnenjuf frouw enz. In de 3e klasse autobestuurder, doodgraver, heier, putbaas, schuitenvoerder, enz. In de 4e klassebankwerker, tramcon ducteur, electricien, gasfitter, metselaar, enz. In de 5e klasse: wagenbestuurder bij de elee- trische tram, conducteur-bestuurder, ploegbaas, straatmaker, chefgasfitter, enz. Bij de arbeiders die geen volle dagtaak heb ben, worden o.a. ingedeeld.: carilloneur, lantaarn aanstekers, schoonmaakster, enz. Onder personen in een of meerdere gemeenten als Brbeiders aangemerkt, doch te rangschikken onder Ambtenaren, vallen o.a. Marktmeester, waagmeester, voorman-straatmaker, enz. De Afzonderlijke Groep ten slotte, welker vorming volgens de Staatscommissie noodig is voor die vrouwelijke arbeidskrachten wier arbeid niet gelijkwaardig is te achten aan j dien van de arbeiders, die in groep I zijn inge deeld, bestaat uitarbeidster, dienstbode, schoonmaakster (met volle dagtaak), schoon maakster Gemeentehuis (met volle dagtaak), schoonmaakster scholen (met volle dagtaak), vvachteres privaatinrichting, waschvrouw, werk ster en werkvrouw. Ambtenaren. Het rapport der Staatscommissie merkt op, dat groep 1 tot en met VI van de secretarie ambtenaren en groep I tot en met VI van de administratieve ambtenaren der bedrijven en diensten gelijk opgaan en in hun geheel kunnen worden gesteld naast het zestal rijksambtenaren, schrijver, klerk, adjunct-commies, commies, hoofdcommies, referendaris. De staatscommissie vvenscht deze salarissen te doen uitgaan boven d.e geldende rijkssalaris sen en beeft daarbij mede ,de overweging doen gelden dat bij de gemeente voor meuigen amb tenaar minder perspectief aanwezig is dan bij den Rijksambtenaar. Allereerst volgen nu de salarissen voor de ambtenaren ter secretarie voorgesteld Groep I 1600—2300. Groep II ƒ1800— 3000. Groep III 2600—3800. Groep IV 3400—/ 4800. Groep V 4400—/ 6000. Groep VI 5600—7200. Groep VII 7000 9000. Voor groep I worden voorgesteld 7 jaarlijk- sche verhoogingen van 100, zoodat het maxi mum in 7 jaren is bereikt. Voor groep II 2 éénjaarl. verhoogingen van 200 en 8 één-jaar- lijksche verhoogingen van 100; voor groep II 2 éénjaarlijksche verhoogingen van 200; en 8 één-jaarlijksche verhoagingen van 100: voor groep IV 4 één- jaarlijksche verhoogingen van 200 en 2 twee-jaarlijksche verhoogingen van 200: voor groep V 1 tweejaarlijksche verhoo ging van 400 en 4 tweejaarlijksche verhoo gingen van 300voor groep VI 1 tweejaar lijksche verhooging van d 400 en 4 tweejaar lijksche verhoogingen van 300 voor groep VII 4 tweejaarlijksche verhoogingen van 500. De salarisschalen voor de administratieve ambtenaren aan de bedrijven en dienst, zooals de Staatscommissie die voorstelt, zijn geheel gelijk aan de salarisschalen voor de ambtenaren ter secretarie. De salarisschalen voor de technische en ex- tact-wetenschappelijke ambtenaren van bedrij ven en diensten, zooals de staatscommissie die voorstelt, zien er als volgt uit Hoofdgroep I. Groep I 2000-/ 2600. Groep II 2400—3000. Groep III 2800—3400 Groep IV 3200—3800. Hoofdgroep II. Groep V 26003600. Groep VI 3200—4200. Groep VII 3800—4800 Groep V111 4400—/ 5400. Hoofdgroep III. Groep AI ƒ38005000 X 4600—/ 5800. GroepAI 5800—/ 7400,Groep All ƒ8000—10.000. Voor de vier groepen van hoofdgroep I wor den voorgesteld 6 éénjaarlijksche periodieke verhoogingen van 100. Voor de vier groepen van hoofdgroep II 2 éenjarlijksche verhoogingen van 200 en 6 éénjaarlijksche verhoogingen van 100. Voor de eerste twee groepen van hoofd groep III 4 tweejaarlijksche verhoogingen van 300 voor de derde groep van hoofdgroep III(groep AI) 4 tweejaarlijksche verhoogingen van 400; voor de laatste groep van hoofdgroep III 4 tweejaarlijksche verhoogingen van 500 De kleinst mogelijke meerderheid der Staats commissie stelt voor de volgende salarisschalen voor de politie Groep I 2000—3000. Groep II 2800 ƒ3500 Groep III 1800—2800. Groep IV 3400—3500 Groep V 4500—6000. Voor groep I worden voorgesteld 10 perio dieke éénjaarlijksche verhoogingen van 100; voor groep II 7 éénjaarlijksche verhoogingen van 100; voor groep III 5 éénjaarlijksche ver hoogingen van 200; voor groep IV 8 éénjaar lijksche verhoogingen van 200 en voor groep V 5 tweejaarlijksche verhoogingen van/300. De grootst mogelijke minderheid meende, dat de volgende schalen dienden te worden toege past Groep 1/ 2000—/ 2600, Groep II ƒ2400— ƒ3200. Groep III 1800—2800. Groep IV 3000—5000. Groep V 4000—6000. Deze minderheid wenschte voor groep I 6 eenjaarlijksche verhoogingen van 100 voor groep II 8 eenjaarlijksche verhoogingen van 100 5 eenjaarlijksche verhoogingen van 200 10 een jaarlijksche verhoogingen van 200 5 twee jaarlijksche verhoogingen van ƒ400. (Groep 1 agent van politie, rechercheur, enz. groep II hoofdagent, brigadiergroep III adjunct-inspecteur, surnumerair groep- IV :inspecteur van politie groep V hoofdin specteur). Eenstemmig stelt de Staatscommissie de vol gende salarisschaal voor commissaris van po litie voor Voor gemeenten van 20,00160,000 inwoners wordt voorgesteld een salaris van 5000-/ 6500 met 10 eenjaarlijksche verhoogingen van 200. De staatscommissie stelt voor de volgende titularissen in gemeenten boven40.000 inwoners (derhalve te Schiedam) de de achter hun func ties vermelde salarissen voor burgemeester 900010.000 secretaris 61007500. ontvanger 48006000. Overgangsbepalingen. Voor de gemeenten brengen de voorstellen der staatscommissie een geenszins onbelang- rijkevermeerdering van financieele lasten. Waar nu de toestand der schatkist van vele gemeen ten zorgwekkend is, acht de Staatscommissie het geboden, dat de meerdere lasten niet aan stonds in volle zwaarte op de budgets der ge meenten gaan drukken. Dientengevolge wenscht de Staatscommissie een regeling voor de overgang in acht geno men te zien. Zij geeft in het rapport de hoofd lijnen aan eener overgangsregeling, welke zij gewenscht acht. Ten aanzien van de arbeiders gelde het vol gende De opklimming van het minimum tot het maximum heeft plaats door 4 periodieke ver hoogingen van 1 gulden per week om het jaar, te rekenen van den dag, waarop de regeling in werking treedt. Aan de gemeenten staat het vrij, meer dan een dier periodieke verhoogingen tegelijk toe te kennen of de genoemde periodieke verhoogingen telkens na korteren tijd dan een jaar te verleenen. Voor de toekenning van periodieke verhoo gingen tellen de dienstjaren vóór het in werking treden van deze regeling volbracht, mede, mert dien verstande, dat drie der dienstjaren zullen meebrengen het recht op een periodieke ver hooging en zes of pieer dienstjaren het recht op twee periodieke verhoogingen. Indien bij het in werking treden van dit be sluit een arbeider langer dan twee en minder dan drie jaar in dienst der gemeente gearbeid heeft, zal hem de eerste der vier periodieke ver hoogingen worden toegekend, zoodra hij drie jaren in dienst der gemeente gearbeid heeft en zoo hij bij het in werking treden van dit besluit langer dan vijf en minder dan zes jaren, in dienst der gemeente gearbeid heeft, zal de tweede periodieke verhooging worden toege kend zoodra hij zes jaar in dienst der gemeente gearbeid heeft. In geen geval worden wegens vroegere dienst jaren meer dan twee periodieke verhoogingen toegekend. Het tweede gedeelte van het door de Staats commissie uit te brengen verslag zal de be spreking bevatten van onderscheidene vraag stukken, in het eerste gedeelte nog niet of niet ten volle behandeld. Daartoe behooren o.a. de salarieering van het onderwijzend personeel van middelbaar en gymnasiaal onderwijs en de salarieering van verschillende afzonderlijke be trekkingen en een globale berekening van de kosten uit de voorstellen voortvloeiend. Brood. De minister van landbouw heeft tot de burgemeesters de volgende circulaire gericht Gebleken is, dat de prijzen van het water- wittebrood voor twaalf groote gemeenten van ons land uiteenloopen van 0.41 tot ƒ0.50 per K. G„ terwijl deze grenzen voor Regee- ringsbruinbrood 0.2272 tot 0.281/2 per K.G. bedragen. Wat het wittebrod betreft, vindt dit groote verschil gedeeltelijk zijn oorzaak in het feit dat de bakkers op vele plaatsen de Regeerings- bloem, die voor 43 per 100 K.G. beschikbaar wordt gesteld, met vrije inlandsche of buiten- Iandsche tarwebloem, die hun op ongeveer 47 per 100 K. G. komt te staan, vermen gen en op den gemiddelden prijs van Regee- ringsbloem en vrije bloem hun wittebroodsprijs baseeren. Het behoeft geen betoog, dat deze wittebroodprijs hooger is dan het zoude zijn voor brood, uitsluitend uit regeeringsbloem gebakken. Voor wittebrood, gebakken uit Regeerings bloem van 43 per 100 K. G. is in het alge meen een prijs van 0.46 per K. G. of 0.37 per 800 gram voldoende te achten. In dit verband vestigt de minister de aan dacht op zijn circulaire van 11 September. Wat het bruinbrood aangaat zij opgemerkt, dat bij den tegenwoordigen meelprijs van 22,50 per 100 K. G. een broodprijs van ƒ0.25 per K. G. of ƒ0.21 per 800 gram over het al gemeen een voldoend winstcijfer waarborgt. Is de prijs van het Regeeringsbruinbrood in een gemeente hooger, dan is hij bereid voor stellen tot het vaststellen van een maximum prijs in overweging te nemen. Gouvernementspassagiers voor Ned.-Indië. Naar de „H. Ct." meldt, heeft de regeering voor het vervoer van gouvernementspassagiers de Riouw, een vrachtboot van de Maatschap pij Nederland gecharterd. Het schip ligt op het oogenblik te Amsterdam. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Mgr. Roelens. Hedenavond zal te dezer stede aankomen Z. D. H. mgr. Roelens, apostolisch vicaris van Opper-Congo. Z. D. H. is vergezeld van den eersten inland- schen priester van de Missie van kardinaal de Lavigerie, den zeereerw. pater Stephan Kaoze, een vriend van pater Petrus Zoetmulder, die ongeveer 13 jaren geleden Schiedam verliet en als miss onaris van de Sociëteit der Witte Paters in den Congo werkzaam is. Z. D. H. zal met pater Kaoze logeeren ten huize van Mevr. de Wed. S. J. Zoetmulder en Vrijdag weer van hier versterken. Bakkerijen. Aan den raad der gemeente Schiedam is door de Bakkerspatroonsvereeniging het vol gende adres gezonden Gezien het adres van de Coop. Bakkerij D. E. S. alhier, waarin zij Uwen raad verzocht het gewicht vast te stellen van het brood, wenscht de Bakkerspatroonsvereeniging ad- haesie te betuigen. Ook zij is van meening, dat het noodzakelijk is, dat het gewicht van brood wordt bepaald. Al zijn er ook werkelijk bezwa ren aan verbonden, die echter wel ondervangen kunnen worden Bejammeren doen wij het, dat het verzoek van bovengenoemde Coöperatie weder in een vorm is gedaan, waardoor het schijnt, of alleen zij het monopolie heeft van eerlijk zijn, een wijze van verzoeken, waartegen wij protesteeren moe ten, en waarvan wij hadden verwacht, dat een dergelijk verzoek in gemeen overleg ware ge beurd, zeer zeker ook gezamenlijk de bezwaren aan dit verzoek verbonden, onder de oogen hadden gezien. Wij zouden daarom aan onze adhaesiebetui- ging wjllen toevoegen, ten eerste, dat geen over treding wordt geconstateerd, voor dat bij droge stof is bepaald, dat het brood te Jicht is bevon den. Ten tweede, dat bij het wegen van het brood een speling van minstens 2 wordt toegestaan. Ten derde, dat voor hard gebakken brood minstens 10 speling wordt toegestaan, Een en ander geven wij u in overweging orp bij verordening te bepalen, daar wij vreezen, dat anders niet-schuldigen zullen worden ge straft. Prins Bobbertjebob. Prins Bobbertjebob komt niet morgen doch Zaterdagavond in den R. K. Volksbond, Een persoon deed anmgifte b U de politie dat hij uit zijn kosthuis aan de Hoofd straat een winterjas vermiste. De jas is in een bank van leening aan de Nieuwstraaf in beslag genomen. EenwinkeliersteraandeN i e u w e Haven betrapte gisteren een jongen op het ste len van sigaretten uit de etalagekast. Zij gat den jeugdigen dief over aan de politie. UIT ROTTERDAM. In den winkel van den heer Julius Weinberg aan de Nieuwstraat, is gisternacht ingebroken Er is voor een waarde van 1000 aan goederen gestolen, als20 coupons katoen, 30 meter blauwe, 15 meter zwarte, 50 meter gekleurd, 75 meter Schotsche, 14 meter chine, 20 meter gestreepte en 45 meter groene en witte zijde. De machinist H. W. de B., die aangehou den is wegens oplichting van een groote partij ijzerwaren ten nadeele van de firma A. H. en Zonen op de Hoogstraat gepleegd, blijkt zich ook aan hetzelfde misdrijf ten nadeele van de firma R. S. S. en Zonen Ltd. te hebben schuldig gemaakt. Deze firma heeft hij met behulp van valsche volgbriefjes opgelicht voor een waarde van 2000 aan lampen, werktuigen, gascomforen enz. Als verdacht deze opgelichte goederen ge heeld en voor ongeveer een vierde van de waarde gekocht te hebben, zijn mede aangehouden de rijwielhersteller J. B. W„ de motorhersteller J. C. M. en de caféhouder W. H. Toen de machi nist H. W. de B. de oplichtingen pleegde, was hij in dienst in het Israélietisch ziekenhuis in de Claes de Vrieselaan, waarmede de opgelichte firma's in handelsrelatie staan. Op de plaats Doele werd gisteren een druk bezochte bijeenkomst gehouden, belegd door de Chr. Hist. Unie ter herdenking van het be ëindigen van den schoolstrijd. Redevoeringen werden uitgesproken door Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lohman, minister Dr. de Visser, prof. Dr. J. Slotemaker de Bruine en het Kamerlid J. R. Snoeck Henkemans. UIT DELFT. De nieuw benoemde burgemeester, de heer mr. G. van Baren, zal in het begin van Novem ber a.s. zijn ambt aanvaarden. Gemengd Nieuws. Moord. Zondagavond omstreeks li1/» ur0 keerden zekere N. en van der H. en nog een derden persoon, allen woonachtig te Aerle- Rixtel, van de kermis te Gemert huiswaarts. Op den weg tusschen Gemert en Beek en Donk kwam hun een meisje tegemoet, gaande in de richting Gemert, welk meisje, dat in Helmond woonachtig is, hun mededeelde, dat zij niet al leen durfde terugkeeren, daar haar een persoon achtervolgde. Ze was met hem uitgeweest, doch durfde niet meer naar Helmond met hem terug keeren. Nadat zij een eind geloopen hadden werden zij door 3 ongunstig bekend staande personen, de Gebrs. R. uit Mierlo een van hen was de be doelde achtervolger zonder daartoe de minste aanleiding te hebben gegeven, aangevallen. N. die met een dolkmes een steek in de hart streek kreeg was onmiddellijk dood, terwijl van der H. een steek in den schouder kreeg. De marechaussée uit Gemert, die gewaar schuwd was, stelde onmiddellijk een onderzoek in. De daders, de Gebrs. R. werden nog denzelf den nachtin hunne woning aangehouden en in arrest gesteld. Op den 19 jarigen M. R., die zooals uit het in gesteld onderzoek is gebleken, den doodelijken steek moet hebben toegebracht, werd nog een met bloed bevlekt dolkmes gevonden. De verslagene staat als een zeer gunstig persoon bekend. De 19-jarige M. R. heeft gistermiddag, na dat het sectieonderzoek in tegenwoordigheid van de Justitie uit Roermond had plaats gehad en na eerst hardnekkig te hebben ontkend iets van de zaak af te weten, bij het verhoor van den Officier van Justitie, bekend den doodelijken steek te hebben toegebracht. Nader wordt vernomen, dat de toestand van van der H. wien een steek in den schouder was toegebracht, ook levensgevaarlijk is het long vlies schijnt een weinig geraakt te zijn, zoodat deze persoon door de Justitie niet kan wor den gehoord. Ook heeft R. bekend van der H. den steek te liebben toegebracht. De 2 overige verdachten zijn op last van de Justitie in vrijheid gesteld, terwijl M. R. heden naar de gevangenis te Roermond zal worden overgebracht. Oude kaarten. In de jongste vergade ring van het algemeen bestuur van het Kon. Ned. Aardrijkskundig Genootschap heeft dr. F. C. Wieder, bibliothecaris der L. H. S. te Wageningen, een mededeeling gedaan over de door hem bezochte kaartenzaal in het Palez- zo Vecchio te Florence. Pe Medici's wijdden in de 16e eeuw ook hun aandacht aan de geografie toen zij hun palei zen op vorstelijke pÓRC inrjehttep. Zoo vjndf men te Florence, in het van buftep vrij streng aandoende oude paleis, een prachtige zaal, wel ker wanden geheel met 52 op paneel geschil derde kaarten bedekt zijn, Het is 't werk van Ignatjo Dantl, zeer mooi werd, vooral uit cjecp- ratief oogpunt, en voortreffelijk bewaard, maar merkwaardig toch ook voor de historie der ge- ograf e. De tijd immers van hun vervaardiging, 1573-77, was een kritieke rijd n de geogra fische ontwikkeling, overgangstijd van de eeu wenoude voorstellingen naar nieuwewant in die periode ging men voor de kennis van

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 2