Dagblad voor Schiedam en Omstreken. firatis-OngevaDenverzebering 43ste Juu-gau#. Vrijdag 15 October 1930. No. 12863 i Bedrogen. a FEUILLETON."" m m ^Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden f2.—, per week 15 cent, franco per N post ƒ2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels ƒ1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. bij veillei vu bq verliei vu een hand, P P voet of oog s ""uu 8 I U P een duim De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsehe Aigemeeno Verzekeriagibank te Schiedam. bq levenslange geheele Invaliditeit bq verllergg van een j[wqsvlngei ;Jj bq verlier vu eiken ande* ren vinger Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. Buitenlandsch Nieuws. ENGELAND. Officieel wordt meegedeeld, dat het nationaal congres der mijnwerkersafgevaardigden gister met 157 tegen 27 stememen heeft besloten, dat de termijn van aankondiging van de sta king Zaterdag ten einde zal zijn. Dit beteekent dus, dat Zaterdag de staking moet ingaan. Het bestuur had dezen gang van zaken aan bevolen, gezien de groote meerderheid, welke bij de stemming onder de mijnwerkers gebleken was tegen het voorstel der mijneigenaars om een verdere loonsverhooging te verbinden aan de verhooging van de opbrengst. De beslissing zal aan den eersten minister meegedeeld worden. Verscheidene leiders der mijnwerkers zijn ten zeerste beducht voor de gevolgen van het gister gevallen besluit. Zij erkennen, dat het publiek eensgezind vijandig staat tegenover een staking en dat het stilleggen der mijnen onder deze omstandigheden niet tot de gewenschte resul taten kan leiden. Voorts vreezen zij, dat een staking zal leiden tot een algeheele scheuring in liet mijnwerkersverbond. Toen het nieuws van het besluit der mijn werkers ter kennis kwam van de ijzer- cn staal fabrikanten in Cleveland en Yorkshire, zijn deze begonnen maatregelen te nemen om hun fabrieken t3 sluiten. van het Britsche rijk niet moest worden ver broken. Deze parlementen zouden den finan- cieelen steun van de regecring hebben. RUSLAND EN ENGELAND. liet antwoord is ontvangen van Rusland op de laatste nota van.Curzon betreffende de bol sjewistische anti-Engelsche propaganda en de krijgsgevangenen, waarin Curzon mededeelde, dat een voortduring dezer politiek een defini tieve afbreking der Engelsch-Russische handels besprekingen met zich zou brengen. Het antwoord van Moskou houdt eenige ver zekeringen in betreffende de gevangenen, doch spreekt niet over Gurzon's eisch tot staking der bolsjewistische propaganda» IERLAND. Sir Ilamar Greenwood, de eerste secretaris voor Ierland, heeft te Belfast een rede gehouden, waarin hij o.a. zeide, dat de regeering van plan was om onmiddellijk voortgang te maken met de Home Rule Bill. Zij was bereid een groote uitbreiding te geven aan dit wetsontwerp, ten einde de Iersche kwestie volkomen en defini tief op te lossen. Zij wilde den wenschen van de bevolking tegemoet komen wat de financi- eele kwesties betreft, maar zou nimmer toe staan, dat Ierland of een deel er van onafhan kelijk werd. Een werkelijke hinderpaal voor den vrede en de onmiddellijke aanneming van het wetsontwerp, dat de Ieren in staat zou stel len om hun eigen zaken zelf te régelen, was de campagne van moorden en vreesanjaaging welke thans in Ierland gevoerd werd. Zij zou, ongeacht de kosten aan tijd en geld voortgaan met de schuldigen als misdadigers te behandelen en den terreur te bestrijden. Spreker zou zich het ambt van eersten secretaris van Ireland on waardig achten, indien hij niet eiken dienaar van de Kroon, die onder hem diende, zooveel als in zijn vermogen was bijstond, ook al was deze een eenvoudige recruut bij de politie. Hij was van meening, dat Ierland twee parlementen moest hebben, doch dat daarbij de eenheid Uit het Engelse h. 27 ,,In dat geval zouden het geld, papieren van waarde, kortom al de bezittingen van den heer Forest, behalve zijn landgoed, aan Blake Herbert hield op. Hij was verward de gedachten verdrongen zich in zijn hoofd. „Juist," ging Helene voort. „Dat alles zou aan Blake komen. Blake is nu in nijpenden geldnoodik heb daar bewijzen van. Dèn zou hij een rijk man zijn. Hij is een van de beste schermers van Europa maar tegen over den heer Forest doet hij zich voor als een amateur. Tweemaal reeds heeft hij hem ge- wond. »Nell, Nell, wat vreeselijke vermoedens roept gij wakker Gij meent toch niet, dat...' Helene keek rond, alsof zij bevreesd was. „Ik meen," fluisterde zij dan, „dat hij mijn stiefvader wil dooden. Het is hem tot nu toe mislukt, maar de derde poging zal voor den heer Forest doodelijk zijn. En uw gelaat zegt mij, dat gij hetzelfde denkt als ik." HOOFDSTUK XI. Verjaagd. Dr. baulkner waagde nauwelijks,Helene aan RUSLAND. De „Kurjer Warzawski" deeelt mede, dat de Russische regeering een aantal divisies van het Poolsch-Russische front teruggenomen heeft en naar verschillende districten, o.a. naar Tomsk gezonden, heeft, om de aldaar uitgebroken contra-revolutionnaire beweging met wapen geweld te onderdrukken. De Raad der "Volks commissarissen voor den arbeid en de nationale verdediging heeft de mobilisatie gelast van alle burgers in Sovjet-Rusland tot de lichtingen '86, '87 en '88 behoorende en roept alle Russische, arbeiders op voor de verdediging van den be dreigden Sovjet-staat. De officieele „Prawda" in Moskou bericht, dat de Sovjet-regeering 12 Russische gouverne menten, waaronder die van Moskou en Petro- grad in staat van beleg heeft verklaard. Uit Riga wordt gemeld De „Resjka Slawa" ('eelt mede, dat de op standige beweging in Smolensk een grooten omvang heeft aangenomen. Twee duizend sol daten werden gevangen genomen en 800 gel'u- sileerd. Het klooster werd in een gevangenis herschapen, evenals talrijke cholen en gebou wen. Negentig proce t der gevangenen zijn arbeiders en boeren. De opstand der soldaten is naar Minsk overgeslagen. Naar uit Helsingfors geméld wor.it, zou de Sovjet-commissaris te Archangel een schrik- bewidd zijn begonnen. Op zijn bevel zouden reeds 1200 personen die tot de bourgeoisie be hoorden, bij Cholmogon aan de beneden-Dwina zijn doodgeschoten. De buitengewone commissie te Archangel daat onafgebroken door met het arresteeren van anti-bolsjewistische personen. Den laatsten tijd zijp vooral vrouwen gearresteerd, verdacht van het verspreiden van verontrustende berichten. In een nacht werden niet minder dan 700 vrou wen gearresteerd. WEYGAND NAAR ZUID-RUSLAND Volgens een bericht uit Kopenhagen is generaal Weygand met zijn staf naar Zuid-Rusland ver trokken, om het opperbevel ove het legerr van generaal Wrangel over te nemen. Te Constantinopel zijn Fransche troepen aan- te zien. Hij gevoelde, dat zij in duidelijke woorden had uitgedrukt, wat hij vaag en onduidelijk had vermoedt. En hij moest wer kelijk erkennen, dat hij ook, zij het dan mis schien ook onbewust, dezelfde zware verden king had gekoesterd. Hij wist reeds lang, dat Blake een gewetenlooze schurk was hij zou hem niet het geringste vertrouwen schen ken. Om wille van het geld zou die man elke mis daad willen begaan. Maar toch. maar toch dat idee, dat Blake zóó systematisch te werk ging, om den heer Forest te vermoorden het was een te schrikkelijke gedachte, om er niet voor terug te schrikken. En nochtans waren zulke misdaden ge pleegd en zouden er, helaas, nog mee rgepleegd worden. Herbert had niets geweten van het feit, dat het testament, dat de heer Forest ten gunste van zijn overleden dochter had ge maakt nog bestond en nog rechtsgeldigheid bezat. Onder twijfel had Blake dit indertijd ontdekt, zonder twijfel had hij daarom* Mary gehuwd. En nu was diezelfde man geweten loos, schurkachtig en in geldgebrek, onder een dak met zijn schoonvader, wiens bezittin gen hem toekwamen, indien Mary's vader mocht sterven. Onder gewone omstandigheden ware Blake's misdadig plan uitvoerbaar geweest, zon der verdenking te wekken. Zulk een volleerd schermer als Blake kon gemakkelijk een doo- delijken stoot toebrengen onder den schijn van een ongeluk. Later had hij zijn recht op Forest's gekomen, welke voor den strijd tegen de bol- schewiki bestemd zijn. Het zijn zwarte troepen. DE BEZETTING VAN WILNA. Uit Kopenhagen wordt aan het „Hamburger Fremdenblatt" geseind, dat men in Lithauen vrijwel algemeen aanneemt, dat de bezetting van Wilna door generaal Zeligofski volgens af spraak met de Poolsche regeering is geschied. Men behandelt daarom te Kowno de nota van Sapieha, die de Lithauers tot een conferentie uitnoodigt, met veel wantrouwen, daar de Poolsche regeering in de nota met geen enkel woord zegt, dat aan Zeligofski het bevel is ge geven, om Wilna te ontruimen. In de nota van Sapieha kan men niet anders zien, dan een diplomatieke manoeuvre om de entente aan gaande de Poolsche veroveringsplannen in Li thauen te misleiden. Zeligofski heeft een nieuwe bekendmaking tot de bevolking gericht, waarin hij o.a. zegt, dat zijn leger niet uit Polen, maar uit burgers van Midden-Lithauen bestaat, die een bevrij dingsoorlog voor hun vaderland voeren. De regeering van Wilna verlangt van de Lithausche regeering, dat zij het heele gebied ontruimt, dat door de Polen is bezet. De regeering van Kowno heeft hier nog niet op geantwoord. De verbittering der Lithausche bevolking is groot, tal van vrijwilligers melden zich bij het Lithausche leger aan, de stellingen aan het front worden versterkt, daar men nieuwe onderne mingen van de Polen vreest. ALLERLEI. De Roemeensche minister van Buitenland^che Zaken Take Jonescu en zijn collega van Finan ciën, Nicolas Titulescu, zijn te Londen aangeko men. Volgens de „Daily Telegraph" zijn de Engelsche staatslieden niet alleen voornemens, het vraagstuk der Kleine Entente en de be trekkingen met Rusland te bespreken, doch ook het aanbod van Take Jonescu, inzake het ver- leenen van' militaire hulp door Roemeensche troepen aan de Engelsch-Grieksche strijdkrach ten, welke tegen de Kemalisten in Anatolië opereeren. Titulescu zal meer in het bijzonder de Engelsch-Roemeensche financieele en han delsbelangen behandelen. Ook zal een gedach- tenwisseling plaats hebben met betrekking tot het toezicht op de Donauscheepvaart. Men ver moedt, dat de Roemeensche ministers een bij eenkomst zullen hebben met den Bulgaarschen premier Stamboelinski, die op het oogenblik te Londen vertoeft. Binnenland. Lager-Onderwijswet. Naar „De Tijd" verneemt, is de Lager-Onder- wijswet verleden Zaterdag door de Koningin ge teekend. Een cleetrische tram Den Haag-Rijswijk. Naar wij vernemen, wenscht de Haagsche bezittingen kunnen doen gelden en geen haan zou er naar gekraaid hebben. Iloe langer Herbert er over dacht, hoe dui delijker werd hem de geheele zaak. Blake had kennis gezocht met Mariott, om in hem een gewillig werktuig te vinden, die hem met zijn geneeskundig autoriteit zou kun nen dekken tegen eventueele verdenkingen. Ook was hij het blijkbaar geweest, die Ma- riot aan den heer Forest had aanbevolen. De naamverandering in het telefoonboekje was nog niet gemaaktvandaar, dat Forest insteee van Mariott, Dr. Faulkner had ge sproken een gelukkige vergissing, die hem het leven zou redden. „Het is ontzettend het is haast te ver schrikkelijk, om het te kunnen gelooven," zeide Herbert met gesmoorde stem. „Ik zou die gedachte wel willen terugdringen, maar hoe langer is er over denk, hoe meer het mij blijkt, dat gij werk'lijk gelijk hebt. Nu is de vraag hoe die misdaad te verhoeden „Dat ligt voor de hand," antwoordde He lena. „De heer Forest moet weten, wie Blake is. Dit eenmaal geschied zijnde, zal Blake zich hier nooit meer laten zien." „Maar dat zou uw plannen nadeel doen." „Buitengewoon veel. Het zal nog slechts een korten tijd duren; daarna komt het er met meer op aan.Maar indien dat nu geschiedt, zou mijn last te zwaar voor mij worden. Denk na, peins, of er niet een andere weg is Gij zijt knapper dan ik. Kunnen wij het niet Tramweg Mij. in het "begin van 1921 aan te vangen met den aanleg van het electrisch baan vak Den HaagRijswijk. In verband daarmede zijn reeds de benoodigde rails besteld; Uit de ontvangen offertes bleek een belangrijke prijs daling in de ijzer- en staalindustrie. De nieuwe pensioenwet. De indiening van de nieuwe burgerlijke Pen sioenwet bij de Tweede Kamer kan, zoo meldt de „Nieuwe Crt.", binnenkort worden tegemoet gezien. Het ontwerp wijkt slechts op enkele onder- deelen af van dat, hetwelk de Staatscommissie ter voorbereiding van een algemeene herziening van de niet-militaire pensioenwetgeving had gevoegd bij haar rapport aan de Koningin. De bijdrage voor pensioen van 7 pCt. van den grond slag is in het ontwerp gehandhaafd het per centage van het weduwenpensioen is verhoogd tot 50 pCt., tot een maximum van 1500 dat voor de halve weezen is verhooogd tot 10 pCt. Het rijkspersoneel. De tijdelijke voorzitter van den Raad van Ministers ontving gister te half drie, drie uur en half vier achtereenvolgens in audiëntie depu taties van den Federatieven Bond van perso neel in openbaren dienst, van den Gentralen Bond van Nederlandsch P. T. T.-personeel en van den Centralen Nederl. Ambtenaarsbond. De deputaties stelden den Minister de vraag, welke- de plannen der Regeering zijn, ten op zichte van de salarieering van het Rijksperso neel. De Minister antwoordde, dat uiterlijk Maan dag a.s. publicatie van de plannen is te verwach ten. Op de verder door de twee eerstbedoelde organisaties gestelde vraag of en zoo ja, welke maatregelen de Regeering tegenover de stakers zal nemen, meende de Minister het antwoord schuldig te moeten blijven, met het oog op de a.s. interpellatie in de Tweede Kamer. Petroleumtanks in Maasland. De Bataafsc-he Petroleummaatschappij heeft de terreinen aangekocht van den Noord-Nieuw- landschen polder, gelegen in de gemeente Maas land, in beheer bij den heer F. J. v. d. Vlugt te 's-Gravenhage, voor zoover de oeverterreinen niet onteigend waren ten bate van den Staat der Nederlanden, voor de verbetering van den Nieuwen Waterweg. Deze grond is gekocht voor den prijs van ongeveer 50 cent per vierk. meter. De Bataafsche Petroleummaatschappij zal ter plaatse een enorm tankpark oprichten, daar haar tanks te Rotterdam te klein werden, met de bedoeling, die inrichting o.a. dienstbaar te maken aan de verschaffing van stookolie voor de schepen die den Nieuwen Waterweg verlaten. Belgische activisten-actie in Maastricht. 1 De redacteur van de „Msb" te Brussel seint: De „Nation Beige" deelt onder den titel Anti- Belgische propaganda in Nederland" mede, dat op een of andere wijze voorkomen Herbert keek peinzend om zich heen. Hij had Mariott's waarschuwing voor oogen. Eén drastisch middel zou hij kunnen gebruiken. *,,Ik zou het eerst kunnen beproeven langs dezen weg, ik kan Blake opzoeken en hem zeggen, dat ik alles weet van zijn plannen en van zijn rechten op Forest's bezittingen. Ik kan hem laten voelen, dat ik begrijp, waar- om hij, een van de eerste schermers van Eu ropa, zich tegenover den heer Forest voordoet als een amateur, dat ik alles weet van die twee verwondingen, „bij ongeluk". Op die wijze, wanneer hij ziet, dat al zijn duistere plannen zijn doorschouwd, kunnen wij hem misschien op de vlucht jagen. Misschien want het is een doortrapte schurk, die mischien met een spottende glimlach zal toeluisteren. Maar ik zal het probeeren." Helene gevoelde, dat er een zware zorg van haar werd afgenomen. De trek van angst en bezorgdheid op haar gelaat maakte plaats voor een straal van hoop. Zij reikte Hebert dankbaar de hand. „Hoe zal ik u danken Indien gij wist, hoe veel zorg gij daardoor van mij wegneemt En wanneer wilt gij Blake spreken „Ik hoop het morgen te doön. Ik zou alles willen doen, als ik u maar van uw leed kon verlossen, Helene indien gij de zaken maar im hetzelfde licht wildet beschouwen, waarin Vera en ik ze zien. Indien gij maar bij ons wil det komen.(Wordt vervolgd.) ■ïiiTS-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 1